2014/07/28

U.S. Open 2011: Day 3 Schedule

US Open 2011

Schedule for Day 3: Wednesday, August 31 2011

Unisphere

Unisphere

 

Arthur Ashe Stadium 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round

Kateryna Bondarenko (UKR) v. Vera Zvonareva (RUS)[2]

Not Before:13:00

2. Men’s Singles – 1st Round

Somdev Devvarman (IND) v. Andy Murray (GBR)[4]

3. Women’s Singles – 2nd Round

Venus Williams (USA) v. Sabine Lisicki (GER)[22]

 

Arthur Ashe Stadium 19:00 Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round

Andy Roddick (USA)[21] v. Michael Russell (USA)

2. Women’s Singles – 2nd Round

Anastasiya Yakimova (BLR) v. Maria Sharapova (RUS)[3]

 

Louis Armstrong Stadium 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round

Madison Keys (USA) v. Lucie Safarova (CZE)[27]

2. Men’s Singles – 1st Round

Juan Martin Del Potro (ARG)[18] v. Filippo Volandri (ITA)

3. Women’s Singles – 2nd Round

Coco Vandeweghe (USA) v. Samantha Stosur (AUS)[9]

Not Before:17:00

4. Men’s Singles – 1st Round

Marcos Baghdatis (CYP) v. John Isner (USA)[28]

 

Grandstand 11:00 Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round

Robin Soderling (SWE)[6] v. Louk Sorensen (IRL)

2. Women’s Singles – 2nd Round

Marion Bartoli (FRA)[8] v. Christina McHale (USA)

3. Men’s Singles – 1st Round

Robby Ginepri (USA) v. Joao Souza (BRA)

4. Women’s Singles – 2nd Round

Angelique Kerber (GER) v. Agnieszka Radwanska (POL)[12]

 

Court 4 11:00 Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round

Jessica Pegula (USA) v. Klaudia Jans-Ignacik (POL)

Taylor Townsend (USA) Alicja Rosolska (POL)

2. Men’s Singles – 1st Round

Rui Machado (POR) v. Robin Haase (NED)

3. Women’s Singles – 2nd Round

Nadia Petrova (RUS)[24] v. Polona Hercog (SLO)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Raquel Kops-Jones (USA) v. Liezel Huber (USA)[4]

Abigail Spears (USA) Lisa Raymond (USA)[4]

 

Court 6 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round

Alexandra Dulgheru (ROU) v. Monica Niculescu (ROU)

2. Men’s Singles – 1st Round

Diego Junqueira (ARG) v. Karol Beck (SVK)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Monica Niculescu (ROU) v. Iveta Benesova (CZE)[9]

Shahar Peer (ISR) Barbora Zahlavova Strycova (CZE)[9]

4. Men’s Doubles – 1st Round

Grigor Dimitrov (BUL) v. Eric Butorac (USA)[8]

Dmitry Tursunov (RUS) Jean-Julien Rojer (AHO)[8]

 

Court 7 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round

Vera Dushevina (RUS) v. Maria Kirilenko (RUS)[25]

2. Men’s Singles – 1st Round

Denis Istomin (UZB) v. Ryan Sweeting (USA)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Sorana Cirstea (ROU) v. Casey Dellacqua (AUS)

Ayumi Morita (JPN) Rennae Stubbs (AUS)

4. Men’s Doubles – 1st Round

Ivan Dodig (CRO) v. Pablo Andujar (ESP)

Bernard Tomic (AUS) Daniel Gimeno-Traver (ESP)

Court 8 11:00 Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round

Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v. Daniel Gimeno-Traver (ESP)

2. Women’s Doubles – 1st Round

Jarmila Gajdosova (AUS)[16] v. Jelena Dokic (AUS)

Bethanie Mattek-Sands (USA)[16] Virginie Razzano (FRA)

3. Men’s Doubles – 1st Round

Santiago Giraldo (COL) v. Max Mirnyi (BLR)[2]

Pere Riba (ESP) Daniel Nestor (CAN)[2]

4. Men’s Doubles – 1st Round

Arnaud Clement (FRA) v. David Marrero (ESP)

Lukas Dlouhy (CZE) Andreas Seppi (ITA)

Court 9 11:00 Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round

Olivier Rochus (BEL) v. Julian Knowle (AUT)

Andre Sa (BRA) Horacio Zeballos (ARG)

2. Women’s Doubles – 1st Round

Eva Birnerova (CZE) v. Irina-Camelia Begu (ROU)

Klara Zakopalova (CZE) Simona Halep (ROU)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Petra Martic (CRO) v. Vitalia Diatchenko (RUS)

Ksenia Pervak (RUS) Olga Savchuk (UKR)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Bojana Jovanovski (SRB) v. Andrea Hlavackova (CZE)[8]

Varvara Lepchenko (USA) Lucie Hradecka (CZE)[8]

5. Men’s Doubles – 1st Round

Marcel Granollers (ESP)[13] v. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

Marc Lopez (ESP)[13] Albert Montanes (ESP)

Court 10 11:00 Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round

Vasek Pospisil (CAN) v. Lukas Rosol (CZE)

2. Men’s Doubles – 1st Round

Martin Damm (CZE) v. Colin Fleming (GBR)

Radek Stepanek (CZE) Ross Hutchins (GBR)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Sania Mirza (IND)[6] v. Samantha Crawford (USA)

Elena Vesnina (RUS)[6] Madison Keys (USA)

4. Men’s Doubles – 1st Round

Carlos Berlocq (ARG) v. Simone Bolelli (ITA)

Lukas Rosol (CZE) Fabio Fognini (ITA)

5. Mixed Doubles – 1st Round

Nadia Petrova (RUS) v. Elena Vesnina (RUS)[7]

Jamie Murray (GBR) Leander Paes (IND)[7]

 

Court 11 11:00 Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round

Feliciano Lopez (ESP)[25] v. Tatsuma Ito (JPN)

2. Men’s Singles – 1st Round

Alex Bogomolov Jr. (USA) v. Steve Johnson (USA)

3. Women’s Singles – 2nd Round

Dominika Cibulkova (SVK)[14] v. Irina Falconi (USA)

4. Women’s Singles – 2nd Round

Flavia Pennetta (ITA)[26] v. Romina Oprandi (ITA)

Court 13 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round

Anabel Medina Garrigues (ESP)[30] v. Laura Robson (GBR)

2. Women’s Singles – 2nd Round

Shuai Peng (CHN)[13] v. Tsvetana Pironkova (BUL)

3. Men’s Singles – 1st Round

Ricardo Mello (BRA) v. Gilles Simon (FRA)[12]

4. Women’s Singles – 2nd Round

Yanina Wickmayer (BEL)[20] v. Alla Kudryavtseva (RUS)

Court 14 11:00 Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round

Matthias Bachinger (GER) v. Jamie Delgado (GBR)

Philipp Kohlschreiber (GER) Jonathan Marray (GBR)

2. Men’s Doubles – 1st Round

Jurgen Melzer (AUT)[9] v. Santiago Gonzalez (MEX)

Philipp Petzschner (GER)[9] Jamie Murray (GBR)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Vania King (USA)[3] v. Petra Cetkovska (CZE)

Yaroslava Shvedova (KAZ)[3] Renata Voracova (CZE)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Tsvetana Pironkova (BUL) v. Nuria Llagostera Vives (ESP)[14]

Chanelle Scheepers (RSA) Arantxa Parra Santonja (ESP)[14]

5. Men’s Doubles – 1st Round

Denis Istomin (UZB) v. Johan Brunstrom (SWE)

Mikhail Kukushkin (KAZ) Jarkko Nieminen (FIN)

Court 15 11:00 Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round

Liga Dekmeijere (LAT) v. Chia-Jung Chuang (TPE)[13]

Jelena Jankovic (SRB) Olga Govortsova (BLR)[13]

2. Men’s Doubles – 1st Round

Jonathan Erlich (ISR) v. Lucas Arnold Ker (ARG)

Andy Ram (ISR) Juan Monaco (ARG)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Shu-Ying Hsieh (TPE) v. Greta Arn (HUN)

Galina Voskoboeva (KAZ) Arantxa Rus (NED)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v. Mirjana Lucic (CRO)

Vera Zvonareva (RUS) Tamira Paszek (AUT)

5. Mixed Doubles – 1st Round

Jarmila Gajdosova (AUS) v. Kveta Peschke (CZE)[4]

Bruno Soares (BRA) Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[4]

Court 16 11:00 Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round

Michael Kohlmann (GER) v. Scott Lipsky (USA)[16]

Alexander Waske (GER) Rajeev Ram (USA)[16]

2. Men’s Doubles – 1st Round

Frantisek Cermak (CZE)[11] v. Daniele Bracciali (ITA)

Filip Polasek (SVK)[11] Potito Starace (ITA)

3. Women’s Doubles – 1st Round

Yung-Jan Chan (TPE)[10] v. Andreja Klepac (SLO)

Anastasia Rodionova (AUS)[10] Anna Tatishvili (GEO)

4. Women’s Doubles – 1st Round

Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[1v.2] Mathilde Johansson (FRA)

Anabel Medina Garrigues (ESP)[12] Pauline Parmentier (FRA)

5. Mixed Doubles – 1st Round

Yung-Jan Chan (TPE) v. Ana Ivanovic (SRB)

Mariusz Fyrstenberg (POL) Nenad Zimonjic (SRB)

Court 17 11:00 Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round

Julien Benneteau (FRA) v. Nicolas Almagro (ESP)[10]

2. Women’s Singles – 2nd Round

Laura Pous-Tio (ESP) v. Julia Goerges (GER)[19]

3. Men’s Doubles – 1st Round

Bob Bryan (USA)[1] v. Ivo Karlovic (CRO)

Mike Bryan (USA)[1] Frank Moser (GER)

4. Men’s Singles – 1st Round

Jack Sock (USA) v. Marc Gicquel (FRA)

Share