2014/07/23

U.S. Open 2011: Day 7 Schedule

US Open 2011

Schedule for Day 7: Sunday, September 4, 2011

Unisphere

Unisphere

 

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 3rd Round

David Nalbandian (ARG) v. Rafael Nadal (ESP)[2]

Not Before:1:30 PM

2. Men’s Singles – 3rd Round

Andy Roddick (USA)[21] v. Julien Benneteau (FRA)

This match may be moved to Armstrong Stadium.Not Before:3:30 PM

3. Women’s Singles – 4th Round

Maria Kirilenko (RUS)[25] v. Samantha Stosur (AUS)[9]

 

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – 3rd Round

Feliciano Lopez (ESP)[25] v. Andy Murray (GBR)[4]

2. Women’s Singles – 4th Round

Sabine Lisicki (GER)[22] v. Vera Zvonareva (RUS)[2]

 

Louis Armstrong Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 4th Round

Shuai Peng (CHN)[13] v. Flavia Pennetta (ITA)[26]

2. Men’s Singles – 3rd Round

Juan Martin Del Potro (ARG)[18] v. Gilles Simon (FRA)[12]

3. Men’s Singles – 3rd Round

Alex Bogomolov Jr. (USA) v. John Isner (USA)[28]

 

Grandstand 12:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – 3rd Round

Gilles Muller (LUX) v. Igor Kunitsyn (RUS)

Not Before:2:30 PM

2. Men’s Singles – 3rd Round

Donald Young (USA) v. Juan Ignacio Chela (ARG)[24]

3. Women’s Doubles – 3rd Round

Jarmila Gajdosova (AUS)[16] v. Liezel Huber (USA)[4]

Bethanie Mattek-Sands (USA)[16] Lisa Raymond (USA)[4]

4. Men’s Doubles – 3rd Round

Rohan Bopanna (IND)[5] v. Paul Hanley (AUS)

Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[5] Dick Norman (BEL)

 

Court 4 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Hugo Dellien (BOL)[4] v. Dennis Novikov (USA)

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Alexios Halebian (USA) v. Thiago Moura Monteiro (BRA)[5]

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Caroline Garcia (FRA)[1] v. So-Ra Lee (KOR)

4. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Krista Hardebeck (USA) v. Natalija Kostic (SRB)[8]

 

Court 6 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Ronnie Schneider (USA) v. Karim Hossam (EGY)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Alexandra Kiick (USA) v. Anett Kontaveit (EST)[13]

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Luca Corinteli (USA) v. Yoshihito Nishioka (JPN)

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Joao Pedro Sorgi (BRA)[14] v. Thai-Son Kwiatkowski (USA)

 

Court 7 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Jesika Maleckova (CZE)[15] v. Taylor Townsend (USA)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Jessica Pegula (USA)[14] v. Petra Rohanova (CZE)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Benjamin Ugarte (CHI) v. Bjorn Fratangelo (USA)[3]

4. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Demi Schuurs (NED) v. Stephanie Nauta (USA)

 

Court 8 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Viktoria Malova (SVK) v. Samantha Crawford (USA)

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Shane Vinsant (USA) v. Nikoa Milojevic (SRB)

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Elena-Teodora Cadar (ROU) v. Kyle S. McPhillips (USA)

4. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Ayaka Okuno (JPN) v. Daria Gavrilova (RUS)[5]

 

Court 9 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Joris De Loore (BEL) v. Kyle Edmund (GBR)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Donna Vekic (CRO) v. Christina Makarova (USA)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Bruno Sant’anna (BRA) v. Kimmer Coppejans (BEL)

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Wayne Montgomery (RSA) v. Robin Kern (GER)

 

Court 10 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Frederico Ferreira Silva (POR) v. Jeson Patrombon (PHI)[16]

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Anna Danilina (KAZ) v. Gabrielle Andrews (USA)

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Peggy Porter (USA) v. Barbara Haas (AUT)

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Diego Hidalgo (ECU) v. Connor Farren (USA)

 

Court 11 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – 3rd Round

Simone Bolelli (ITA) v. Mark Knowles (BAH)[15]

Fabio Fognini (ITA) Xavier Malisse (BEL)[15]

2. Women’s Doubles – 3rd Round

Sania Mirza (IND)[6] v. Iveta Benesova (CZE)[9]

Elena Vesnina (RUS)[6] Barbora Zahlavova Strycova (CZE)[9]

3. Women’s Doubles – 3rd Round

Andreja Klepac (SLO) v. Andrea Hlavackova (CZE)[8]

Anna Tatishvili (GEO) Lucie Hradecka (CZE)[8]

4. Mixed Doubles – 2nd Round

Daniela Hantuchova (SVK) v. Barbora Zahlavova Strycova (CZE)

Mark Knowles (BAH) Philipp Petzschner (GER)

 

Court 13 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Anne-Liz Jeukeng-Nkamgouo (USA) v. Marie Elise Casares (ECU)

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Gage Brymer (USA) v. Mate Delic (CRO)

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Montserrat Gonzalez (PAR)[7] v. Hayley Carter (USA)

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Adam Pavlasek (CZE) v. Luke Saville (AUS)[2]

 

Court 15 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Nao Hibino (JPN) v. Victoria Bosio (ARG)[11]

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Marco Aurei Nunez (MEX) v. Matias Sborowitz (CHI)[15]

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Pedja Krstin (SRB) v. Patrick Ofner (AUT)[12]

4. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Annika Beck (GER)[10] v. Klara Fabikova (CZE)

 

Court 17 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 4th Round

Monica Niculescu (ROU) v. Angelique Kerber (GER)

2. Men’s Singles – 3rd Round

David Ferrer (ESP)[5] v. Florian Mayer (GER)[26]

3. Mixed Doubles – 2nd Round

Gisela Dulko (ARG)[8] v. Nuria Llagostera Vives (ESP)

Eduardo Schwank (ARG)[8] Oliver Marach (AUT)

4. Men’s Doubles – 3rd Round

Daniele Bracciali (ITA) v. Robert Lindstedt (SWE)[7]

Potito Starace (ITA) Horia Tecau (ROU)[7]

Share