2014/08/02

U.S. Open 2011: Day 8 Schedule

US Open 2011

Schedule for Day 8: Monday, September 5, 2011

Unisphere

Unisphere

 

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 4th Round

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)[17v]. Francesca Schiavone (ITA)[7]

Not Before:1:00 PM

2. Women’s Singles – 4th Round

Serena Williams (USA)[28] v. Ana Ivanovic (SRB)[16]

Not Before:2:30 PM

3. Men’s Singles – 4th Round

Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[11] v. Mardy Fish (USA)[8]

 

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Women’s Singles – 4th Round

Caroline Wozniacki (DEN)[1] v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[15]

2. Men’s Singles – 4th Round

Roger Federer (SUI)[3] v. Juan Monaco (ARG)

 

Louis Armstrong Stadium 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 4th Round

Janko Tipsarevic (SRB)[20] v. Juan Carlos Ferrero (ESP)

Not Before:1:00 PM

2. Men’s Singles – 4th Round

Novak Djokovic (SRB)[1] v. Alexandr Dolgopolov (UKR)[22]

3. Women’s Singles – 4th Round

Andrea Petkovic (GER)[10] v. Carla Suarez Navarro (ESP)

 

Grandstand 12:00 PM Start Time

1. Women’s Doubles – 3rd Round

Sara Errani (ITA)[15] v. Gisela Dulko (ARG)[2]

Roberta Vinci (ITA)[15] Flavia Pennetta (ITA)[2]

2. Men’s Doubles – 3rd Round

Somdev Devvarman (IND) v. Mahesh Bhupathi (IND)[4]

Treat Conrad Huey (PHI) Leander Paes (IND)[4]

3. Mixed Doubles – Quarterfinals

Gisela Dulko (ARG)[8] v. Jarmila Gajdosova (AUS)

Eduardo Schwank (ARG)[8] Bruno Soares (BRA)

4. Men’s Doubles – 3rd Round

Michael Llodra (FRA)[3] v. David Marrero (ESP)

Nenad Zimonjic (SRB)[3] Andreas Seppi (ITA)

 

Court 4 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Gonzalo Lama (CHI) v. Michael Redlicki (USA)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Nicole Gibbs (USA) v. Patricia Iveth Ku Flores (PER)

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Victoria Duval (USA) v. Ana Sofia Sanchez (MEX)

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Filip Horansky (SVK)[6] v. Mac Styslinger (USA)

5. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Beatriz Haddad Maia (BRA) v. Alexandra Kiick (USA)

Patricia Iveth Ku Flores (PER) Hannah King (USA)

 

Court 6 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Ellen Allgurin (SWE) v. Indy De Vroome (NED)[9]

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Julien Cagnina (BEL) v. George Morgan (GBR)[10]

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Yulia Putintseva (RUS)[6] v. Marcela Zacarias (MEX)

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Mate Pavic (CRO)[8] v. JC Aragone (USA)

 

Court 7 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Sachia Vickery (USA) v. Iva Mekovec (CRO)

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Mitchell Krueger (USA) v. Dominic Thiem (AUT)[7]

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Madison Keys (USA)[12] v. Emily Fanning (NZL)

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Marcos Giron (USA) v. Enzo Couacaud (FRA)

5. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Irina Khromacheva (RUS)[6] v. Natalija Kostic (SRB)

Demi Schuurs (NED)[6] Ayaka Okuno (JPN)

 

Court 8 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Basak Eraydin (TUR) v. Kimberly Yee (USA)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Ashleigh Barty (AUS)[3] v. Carol Zhao (CAN)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Oliver Golding (GBR)[13] v. Brett Clark (USA)

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Liam Broady (GBR)[9] v. Stefano Napolitano (ITA)

 

Court 9 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Andrew Whittington (AUS)[11] v. Filip Peliwo (CAN)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Domenica Gonzalez (ECU) v. Anna Schmiedlova (SVK)[16]

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Constantin Christ (GER) v. Ben Wagland (AUS)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Dennis Novak (AUT) v. Luke Saville (AUS)[2]

Yaraslau Shyla (BLR) Andrew Whittington (AUS)[2]

 

Court 10 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Sean Berman (USA) v. Jae Hwan Kim (KOR)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Grace Min (USA) v. Irina Khromacheva (RUS)[2]

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Aslan Karatsev (RUS) v. Maxim Dubarenco (MDA)

4. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Francoise Abanda (CAN) v. Zarah Razafimahatratra (MAD)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Asian Karatsev (RUS) v. Jaden Grinter (NZL)

Evgeny Karlovskiy (RUS) Jeson Patrombon (PHI)

 

Court 11 11:00 AM Start Time

1. Mixed Doubles – Quarterfinals

Lucie Hradecka (CZE) v. Irina Falconi (USA)

Frantisek Cermak (CZE) Steve Johnson (USA)

2. Women’s Doubles – 3rd Round

Daniela Hantuchova (SVK) v. Alla Kudryavtseva (RUS)

Agnieszka Radwanska (POL) Ekaterina Makarova (RUS)

3. Women’s Doubles – 3rd Round

Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[1v.2] Maria Kirilenko (RUS)[5]

Anabel Medina Garrigues (ESP)[12] Nadia Petrova (RUS)[5]

Not Before:3:30 PM

4. Mixed Doubles – Quarterfinals

Melanie Oudin (USA) v. Barbora Zahlavova Strycova (CZE)

Jack Sock (USA) Philipp Petzschner (GER)

 

Court 13 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Julia Elbaba (USA) v. Risa Ozaki (JPN)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Hannah King (USA) v. Aliaksandra Sasnovich (BLR)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Jiri Vesely (CZE)[1] v. Vladyslav Manafov (UKR)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Karim Hossam (EGY) v. Bjorn Fratangelo (USA)

Dennis Novikov (USA) Alexios Halebian (USA)

5. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Barbara Haas (AUT) v. Jesika Maleckova (CZE)[8]

Petra Rohanova (CZE) Aliaksandra Sasnovich (BLR)[8]

 

Court 14 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Julian Lenz (GER) v. Yaraslau Shyla (BLR)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Makoto Ninomiya (JPN) v. Su Jeong Jang (KOR)

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Maria Paula Deheza (BOL) v. Eugenie Bouchard (CAN)[4]

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Jae Hwan Kim (KOR) v. Hugo Dellien (BOL)[6]

Yoshihito Nishioka (JPN) Diego Hidalgo (ECU)[6]

 

Court 15 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Dennis Novak (AUT) v. Or Ram-Harel (ISR)

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Bar Botzer (ISR) v. Kaichi Uchida (JPN)

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Valeria Patiuk (ISR) v. Ganna Poznikhirenko (UKR)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Stephanie Nauta (USA) v. Elena-Teodora Cadar (ROU)

Blair Shankle (USA) Nao Hibino (JPN)

 

Court 17 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 3rd Round

Vania King (USA)[3] v. Jessica Pegula (USA)

Yaroslava Shvedova (KAZ)[3] Taylor Townsend (USA)

2. Men’s Doubles – 3rd Round

Jurgen Melzer (AUT)[9] v. Sergiy Stakhovsky (UKR)

Philipp Petzschner (GER)[9] Mikhail Youzhny (RUS)

3. Men’s Doubles – 3rd Round

Mariusz Fyrstenberg (POL)[6] v. Jamie Delgado (GBR)

Marcin Matkowski (POL)[6] Jonathan Marray (GBR)

4. Women’s Doubles – 3rd Round

Kveta Peschke (CZE)[1] v. Su-Wei Hsieh (TPE)

Katarina Srebotnik (SLO)[1] Galina Voskoboeva (KAZ)

5. Mixed Doubles – Quarterfinals

Olga Govortsova (BLR) v. Elena Vesnina (RUS)[7]

Marcin Matkowski (POL) Leander Paes (IND )[7]

Share