2014/07/22

U.S. Open 2011: Day 9 Schedule

US Open 2011

Schedule for Day 9: Tuesday, September 6, 2011

Unisphere

Unisphere

 

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 4th Round

Donald Young (USA) v. Andy Murray (GBR)[4]

2. Men’s Singles – 4th Round

Gilles Muller (LUX) v. Rafael Nadal (ESP)[2]

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – 4th Round

David Ferrer (ESP)[5] v. Andy Roddick (USA)[21]

2. Mixed Doubles – Semifinals

Melanie Oudin (USA) v. Elena Vesnina (RUS)[7]

Jack Sock (USA) Leander Paes (IND)[7]

 

Louis Armstrong Stadium 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 4th Round

John Isner (USA)[28] v. Gilles Simon (FRA)[12]

2. Women’s Singles – Quarterfinals

Angelique Kerber (GER) v. Flavia Pennetta (ITA)[26]

3. Women’s Singles – Quarterfinals

Samantha Stosur (AUS)[9] v. Vera Zvonareva (RUS)[2]

 

Grandstand 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – Quarterfinals

Simone Bolelli (ITA) v. Robert Lindstedt (SWE)[7]

Fabio Fognini (ITA) Horia Tecau (ROU)[7]

2. Women’s Doubles – Quarterfinals

Daniela Hantuchova (SVK) v. Sara Errani (ITA)[15]

Agnieszka Radwanska (POL) Roberta Vinci (ITA)[15]

Not Before:3:00 PM

3. Men’s Doubles – Quarterfinals

Mariusz Fyrstenberg (POL)[6] v. Mahesh Bhupathi (IND)[4]

Marcin Matkowski (POL)[6] Leander Paes (IND)[4]

4. Men’s Doubles – Quarterfinals

T.B.D. v. Jurgen Melzer (AUT)[9]

Philipp Petzschner (GER)[9]

 

Court 4 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Jessica Pegula (USA)[14] v. Su Jeong Jang (KOR)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

JC Aragone (USA) v. Robin Kern (GER)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Patrick Ofner (AUT)[8] v. Marcos Giron (USA)

Matias Sborowitz (CHI)[8] Ben Wagland (AUS)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

JC Aragone (USA) v. Thiago Moura Monteiro (BRA)[7]

Ronnie Schneider (USA) Bruno Sant’anna (BRA)[7]

 

Court 6 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Kyle Edmund (GBR) v. Mitchell Krueger (USA)

2. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Valeria Patiuk (ISR) v. Grace Min (USA)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Wayne Montgomery (RSA) v. Mitchell Krueger (USA)

Frederico Ferreira Silva (POR) Shane Vinsant (USA)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Ellen Allgurin (SWE) v. Madison Keys (USA)[5]

Anna Danilina (KAZ) Grace Min (USA)[5]

 

Court 7 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Connor Farren (USA) v. George Morgan (GBR)[10]

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Joao Pedro Sorgi (BRA)[14] v. Or Ram-Harel (ISR)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Brett Clark (USA) v. George Morgan (GBR)[3]

Martin Redlicki (USA) Dominic Thiem (AUT)[3]

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Stefano Napolitano (ITA) v. Kimmer Coppejans (BEL)

Or Ram-Harel (ISR) Adam Pavlasek (CZE)

 

Court 8 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Kimberly Yee (USA) v. Ellen Allgurin (SWE)

2. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Indy De Vroome (NED)[1] v. Samantha Crawford (USA)

Yulia Putintseva (RUS)[1] Catherine Harrison (USA)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Klara Fabikova (CZE)[7] v. Iva Mekovec (CRO)

Anna Schmiedlova (SVK)[7] Donna Vekic (CRO)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Marie Elise Casares (ECU) v. Makoto Ninomiya (JPN)

Valeria Patiuk (ISR) Risa Ozaki (JPN)

 

Court 9 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Gonzalo Lama (CHI) v. Adam Pavlasek (CZE)

2. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Ana Sofia Sanchez (MEX) v. Victoria Bosio (ARG)[2]

Marcela Zacarias (MEX) Montserrat Gonzalez (PAR)[2]

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Connor Farren (USA) v. Gonzalo Lama (CHI)

Mac Styslinger (USA) Benjamin Ugarte (CHI)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Jennifer Brady (USA) v. Ashleigh Barty (AUS)[3]

Anne-Liz Jeukeng-Nkamgouo (USA) Domenica Gonzalez (ECU)[3]

 

Court 10 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Kyle S. McPhillips (USA) v. Anna Schmiedlova (SVK)[16]

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Filip Peliwo (CAN) v. Jae Hwan Kim (KOR)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Eugenie Bouchard (CAN) v. Nicole Gibbs (USA)

Lauren Herring (USA) Kyle S. McPhillips (USA)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Mate Pavic (CRO)[5] v. Bar Botzer (ISR)

Joao Pedro Sorgi (BRA)[5] Pedja Krstin (SRB)

 

Court 11 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Ashleigh Barty (AUS)[3] v. Gabrielle Andrews (USA)

2. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Stephanie Nauta (USA) v. Krista Hardebeck (USA)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Victoria Duval (USA)[4] v. Gabrielle Andrews (USA)

Anett Kontaveit (EST)[4] Taylor Townsend (USA)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Francoise Abanda (CAN) v. Annika Beck (GER)

Christina Makarova (USA) Krista Hardebeck (USA)

Court 13 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Hugo Dellien (BOL)[4] v. Kaichi Uchida (JPN)

2. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Hayley Carter (USA) v. Aliaksandra Sasnovich (BLR)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Filip Horansky (SVK)[1] v. Luca Corinteli (USA)

Jiri Vesely (CZE)[1] Thai-Son Kwiatkowski (USA)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Hayley Carter (USA) v. Zarah Razafimahatratra (MAD)

Julia Elbaba (USA) Carol Zhao (CAN)

 

Court 14 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Karim Hossam (EGY) v. Frederico Ferreira Silva (POR)

2. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Gage Brymer (USA) v. Maxim Dubarenco (MDA)

Noah Rubin (USA) Vladyslav Manafov (UKR)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Kyle Edmund (GBR) v. Julien Cagnina (BEL)

Nikoa Milojevic (SRB) Enzo Couacaud (FRA)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Daria Gavrilova (RUS) v. Su Jeong Jang (KOR)

Ganna Poznikhirenko (UKR) So-Ra Lee (KOR)

 

Court 15 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Annika Beck (GER)[10] v. Risa Ozaki (JPN)

2. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Maria Ines Deheza (BOL) v. Basak Eraydin (TUR)

Maria Paula Deheza (BOL) Emily Fanning (NZL)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Liam Broady (GBR)[4] v. Joris De Loore (BEL)

Oliver Golding (GBR)[4] Mate Delic (CRO)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Marco Aurei Nunez (MEX) v. Robin Kern (GER)

Kaichi Uchida (JPN) Julian Lenz (GER)

 

Court 17 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – Quarterfinals

Rohan Bopanna (IND)[5] v. Colin Fleming (GBR)

Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[5] Ross Hutchins (GBR)

2. Mixed Doubles – Semifinals

Gisela Dulko (ARG)[8] v. Lucie Hradecka (CZE)

Eduardo Schwank (ARG)[8] Frantisek Cermak (CZE)

3. Women’s Doubles – Quarterfinals

Iveta Benesova (CZE)[9] v. Liezel Huber (USA)[4]

Barbora Zahlavova Strycova (CZE)[9] Lisa Raymond (USA)[4]

Share