2014/07/25

U.S. Open 2011: Day 12 Schedule

US Open 2011

Schedule for Day 12: Friday, September 9, 2011

Unisphere

Unisphere

Arthur Ashe Stadium 12:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – Quarterfinals

John Isner (USA)[28] v. Andy Murray (GBR)[4]

2. Men’s Singles – Quarterfinals

Andy Roddick (USA)[21] v. Rafael Nadal (ESP)[2]

3. Mixed Doubles – Finals

Melanie Oudin (USA) v. Gisela Dulko (ARG)[8]

Jack Sock (USA) Eduardo Schwank (ARG)[8]

 

Grandstand 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – Semifinals

Simone Bolelli (ITA) v. Jurgen Melzer (AUT)[9]

Fabio Fognini (ITA) Philipp Petzschner (GER)[9]

2. Women’s Doubles – Semifinals

Liezel Huber (USA)[4] v. Daniela Hantuchova (SVK)

Lisa Raymond (USA)[4] Agnieszka Radwanska (POL)

3. Men’s Doubles – Semifinals

Mariusz Fyrstenberg (POL)[6] v. T.B.D.

Marcin Matkowski (POL)[6]

4. Women’s Doubles – Semifinals

Maria Kirilenko (RUS)[5] v. Vania King (USA)[3]

Nadia Petrova (RUS)[5] Yaroslava Shvedova (KAZ)[3]

 

Court 4 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Gage Brymer (USA) v. Maxim Dubarenco (MDA)

Noah Rubin (USA) Vladyslav Manafov (UKR)

2. Junior Girls’ Singles – Quarterfinals

Ellen Allgurin (SWE) v. Grace Min (USA)

3. Junior Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. T.B.D.

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Daria Gavrilova (RUS) v. Su Jeong Jang (KOR)

Ganna Poznikhirenko (UKR) So-Ra Lee (KOR)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Luke Bambridge (GBR) v. Kimmer Coppejans (BEL)

Filip Peliwo (CAN) Adam Pavlasek (CZE)

 

Court 6 11:00 AM Start Time

1. Wheelchair Men’s Singles – Semifinals

Shingo Kunieda (JPN)[1] v. Ronald Vink (NED)

2. Wheelchair Women’s Singles – Semifinals

Esther Vergeer (NED)[1] v. Annick Sevenans (BEL)

3. Wheelchair Men’s Doubles – Semifinals

Maikel Scheffers (NED)[1] v. Shingo Kunieda (JPN)

Ronald Vink (NED)[1] Stephen Welch (USA)

4. Wheelchair Women’s Doubles – Semifinals

Sharon Walraven (NED)[1] v. Daniela Di Toro (AUS)

Esther Vergeer (NED)[1] Emmy Kaiser (USA)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Liam Broady (GBR)[4] v. Joris De Loore (BEL)

Oliver Golding (GBR)[4] Mate Delic (CRO)

6. Junior Girls’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. T.B.D.

7. Junior Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. T.B.D.

 

Court 7 11:00 AM Start Time

1. Wheelchair Quad Singles

David Wagner (USA) v. Nicholas Taylor (USA)

2. Wheelchair Women’s Singles – Semifinals

Aniek Van Koot (NED) v. Jiske Griffioen (NED)[2]

3. Wheelchair Men’s Doubles – Semifinals

Robin Ammerlaan (NED) v. Stephane Houdet (FRA)[2]

Stefan Olsson (SWE) Nicolas Peifer (FRA)[2]

4. Wheelchair Women’s Doubles – Semifinals

Marjolein Buis (NED) v. Jiske Griffioen (NED)[2]

Annick Sevenans (BEL) Aniek Van Koot (NED)[2]

5. Junior Girls’ Doubles – 2nd Round

Stephanie Nauta (USA) v. Jesika Maleckova (CZE)[8]

Blair Shankle (USA) Aliaksandra Sasnovich (BLR)[8]

 

Court 8 11:00 AM Start Time

1. Wheelchair Quad Singles

Peter Norfolk (GBR) v. Noam Gershony (ISR)

2. Junior Girls’ Doubles – 2nd Round

Alexandra Kiick (USA) v. Victoria Bosio (ARG)[2]

Hannah King (USA) Montserrat Gonzalez (PAR)[2]

3. Junior Boys’ Singles – Quarterfinals

George Morgan (GBR)[10] v. Adam Pavlasek (CZE)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Francoise Abanda (CAN) v. Annika Beck (GER)

Christina Makarova (USA) Krista Hardebeck (USA)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Marco Aurei Nunez (MEX) v. Robin Kern (GER)

Kaichi Uchida (JPN) Julian Lenz (GER)

6. Junior Girls’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Ashleigh Barty (AUS)[3]

Domenica Gonzalez (ECU)[3]

7. Junior Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. T.B.D.

 

Court 9 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Maria Ines Deheza (BOL) v. Basak Eraydin (TUR)

Maria Paula Deheza (BOL) Emily Fanning (NZL)

2. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Wayne Montgomery (RSA) v. Mitchell Krueger (USA)

Frederico Ferreira Silva (POR) Shane Vinsant (USA)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Marie Elise Casares (ECU) v. Makoto Ninomiya (JPN)

Valeria Patiuk (ISR) Risa Ozaki (JPN)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Klara Fabikova (CZE)[7] v. Iva Mekovec (CRO)

Anna Schmiedlova (SVK)[7] Donna Vekic (CRO)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Brett Clark (USA) v. George Morgan (GBR)[3]

Michael Redlicki (USA) Dominic Thiem (AUT)[3]

6. Junior Girls’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. T.B.D.

7. Junior Boys’ Doubles – 2nd Round

Aslan Karatsev (RUS) v. T.B.D.

Evgeny Karlovskiy (RUS)

 

Court 10 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Hayley Carter (USA) v. Zarah Razafimahatratra (MAD)

Julia Elbaba (USA) Carol Zhao (CAN)

2. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Connor Farren (USA) v. Gonzalo Lama (CHI)

Mac Styslinger (USA) Benjamin Ugarte (CHI)

3. Junior Girls’ Doubles – 2nd Round

Irina Khromacheva (RUS)[6] v. T.B.D.

Demi Schuurs (NED)[6]

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Ellen Allgurin (SWE) v. Madison Keys (USA)[5]

Anna Danilina (KAZ) Grace Min (USA)[5]

 

Court 11 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Patrick Ofner (AUT)[8] v. Marcos Giron (USA)

Matias Sborowitz (CHI)[8] Ben Wagland (AUS)

2. Junior Girls’ Singles – Quarterfinals

Yulia Putintseva (RUS)[6] v. Nicole Gibbs (USA)

3. Junior Boys’ Singles – Quarterfinals

Jiri Vesely (CZE)[1] v. Alexios Halebian (USA)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Indy De Vroome (NED)[1] v. Samantha Crawford (USA)

Yulia Putintseva (RUS)[1] Catherine Harrison (USA)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Filip Horansky (SVK)[1] v. Luca Corinteli (USA)

Jiri Vesely (CZE)[1] Thai-Son Kwiatkowski (USA)

6. Junior Girls’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. T.B.D.

7. Junior Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. T.B.D.

 

Court 13 11:00 AM Start Time

1. Wheelchair Men’s Singles – Semifinals

Stephane Houdet (FRA) v. Maikel Scheffers (NED)[2]

2. Junior Girls’ Singles – Quarterfinals

Caroline Garcia (FRA)[1] v. Victoria Duval (USA)

3. Junior Boys’ Singles – Quarterfinals

Karim Hossam (EGY) v. Kyle Edmund (GBR)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Victoria Duval (USA)[4] v. Gabrielle Andrews (USA)

Anett Kontaveit (EST)[4] Taylor Townsend (USA)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Kyle Edmund (GBR) v. Julien Cagnina (BEL)

Nikoa Milojevic (SRB) Enzo Couacaud (FRA)

6. Junior Girls’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. T.B.D.

7. Junior Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Luke Saville (AUS)[2]

Andrew Whittington (AUS)[2]

 

Court 17 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

JC Aragone (USA) v. Thiago Moura Monteiro (BRA)[7]

Ronnie Schneider (USA) Bruno Sant’anna (BRA)[7]

Not Before:12:00 PM

2. Men’s Doubles – Quarterfinals

Rohan Bopanna (IND)[5] v. Colin Fleming (GBR)

Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[5] Ross Hutchins (GBR)

3. Junior Girls’ Singles – Quarterfinals To Finish 7-5 2-6 6-5

Ashleigh Barty (AUS)[3] v. Krista Hardebeck (USA)

4. Junior Boys’ Singles – Quarterfinals

Filip Horansky (SVK)[6] v. Oliver Golding (GBR)[13]

5. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Eugenie Bouchard (CAN) v. Nicole Gibbs (USA)

Lauren Herring (USA) Kyle S. McPhillips (USA)

6. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Mate Pavic (CRO)[5] v. Bar Botzer (ISR)

Joao Pedro Sorgi (BRA)[5] Pedja Krstin (SRB)

7. Junior Boys’ Doubles – 2nd Round

Bjorn Fratangelo (USA) v. Hugo Dellien (BOL)[6]

Alexios Halebian (USA) Diego Hidalgo (ECU)[6]

8. Junior Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B

Share