2015/07/02

U.S. Open 2012: Day 8 Schedule

Unisphere

Unisphere

 

US Open 2012

Schedule for Day 8: Monday, September 3 2012

 

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 4th Round

Tsvetana Pironkova (BUL) v. Ana Ivanovic (SRB)[12]

Not Before:1:00 PM

2. Women’s Singles – 4th Round

Andrea Hlavackova (CZE) v. Serena Williams (USA)[4]

Not Before:2:30 PM

3. Men’s Singles – 4th Round

Roger Federer (SUI)[1] v. Mardy Fish (USA)[23]

 

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Women’s Doubles – 3rd Round

Serena Williams (USA) v. Maria Kirilenko (RUS)[4]

Venus Williams (USA) Nadia Petrova (RUS)[4]

2. Men’s Singles – 4th Round

Andy Murray (GBR)[3] v. Milos Raonic (CAN)[15]

 

Louis Armstrong Stadium 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 4th Round

Nicolas Almagro (ESP)[11] v. Tomas Berdych (CZE)[6]

Not Before:12:30 PM

2. Women’s Singles – 4th Round

Angelique Kerber (GER)[6] v. Sara Errani (ITA)[10]

3. Women’s Singles – 4th Round

Roberta Vinci (ITA)[20] v. Agnieszka Radwanska (POL)[2]

4. Men’s Singles – 4th Round

Marin Cilic (CRO)[12] v. Martin Klizan (SVK)

 

Grandstand 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 3rd Round

Vania King (USA)[5] v. Julia Goerges (GER)[11]

Yaroslava Shvedova (KAZ)[5] Kveta Peschke (CZE)[11]

2. Men’s Doubles – 3rd Round

Santiago Gonzalez (MEX)[16] v. Bob Bryan (USA)[2]

Scott Lipsky (USA)[16] Mike Bryan (USA)[2]

3. Mixed Doubles – Quarterfinals

Kveta Peschke (CZE)[4] v. Sania Mirza (IND)

Marcin Matkowski (POL)[4] Colin Fleming (GBR)

4. Mixed Doubles – Quarterfinals

Lucie Hradecka (CZE)[7] v. Elena Vesnina (RUS)[3]

Frantisek Cermak (CZE)[7] Leander Paes (IND)[3]

 

Court 4 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Anna Danilina (KAZ)[9] v. Louisa Chirico (USA)

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Noah Rubin (USA)[14] v. Kyle Edmund (GBR)

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Jennifer Brady (USA) v. Antonia Lottner (GER)[4]

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Martin Redlicki (USA) v. Pedro Cachin (ARG)

 

Court 6 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Erin Routliffe (CAN) v. Belinda Bencic (SUI)[11]

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Maxime Hamou (FRA) v. Thai-Son Kwiatkowski (USA)

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Alexandra Kiick (USA) v. Veronika Kudermetova (RUS)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Kimmer Coppejans (BEL)[4] v. Lucas Gomez (MEX)

Jeroen Vanneste (BEL)[4] Thai-Son Kwiatkowski (USA)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Kyle Edmund (GBR)[8] v. Christian Garin (CHI)

Frederico Ferreira Silva (POR)[8] Gianluigi Quinzi (ITA)

 

Court 7 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Kathinka Von Deichmann (LIE) v. Krista Hardebeck (USA)[15]

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Kyle S. McPhillips (USA) v. Marika Akkerman (CAN)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Deiton Baughman (USA) v. Filip Peliwo (CAN)[2]

4. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Francoise Abanda (CAN) v. Brooke Austin (USA)

5. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Gabrielle Andrews (USA)[4] v. Ellen Allgurin (SWE)

Taylor Townsend (USA)[4] Rebecca Peterson (SWE)

 

Court 8 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Victoria Rodriguez (MEX) v. Ipek Soylu (TUR)

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Michael Mmoh (USA) v. Gabriel Friedrich (BRA)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Jared Donaldson (USA) v. Herkko Pollanen (FIN)

4. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Carol Zhao (CAN)[14] v. Kimberly Yee (USA)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Matteo Donati (ITA) v. Pietro Licciardi (ITA)

Stefano Napolitano (ITA) Herkko Pollanen (FIN)

 

Court 10 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Nicole Frenkel (USA) v. Illka Csoreg (ROU)

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Karen Khachanov (RUS) v. Vaclav Safranek (CZE)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Jose Antonio Salazar Martin (ESP) v. Liam Broady (GBR)[13]

4. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Nick Kyrgios (AUS)[7] v. Anton Desyatnik (RUS)

5. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Varvara Flink (RUS) v. Ana Konjuh (CRO)[7]

Mayar Sherif (EGY) Adrijana Lekaj (CRO)[7]

 

Court 11 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 3rd Round

Nuria Llagostera Vives (ESP)[8] v. Raquel Kops-Jones (USA)[9]

Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[8] Abigail Spears (USA)[9]

2. Men’s Doubles – 3rd Round

Julien Benneteau (FRA) v. Ivan Dodig (CRO)[12]

Nicolas Mahut (FRA) Marcelo Melo (BRA)[12]

3. Mixed Doubles – Quarterfinals

Liezel Huber (USA)[1] v. Nuria Llagostera Vives (ESP)

Max Mirnyi (BLR)[1] David Marrero (ESP)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Louisa Chirico (USA) v. Belinda Bencic (SUI)[2]

Denise Starr (USA) Petra Uberalova (SVK)[2]

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Michael Mmoh (USA) v. Borna Coric (CRO)

Francis Tiafoe (USA) Elias Ymer (SWE)

 

Court 12 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Julien Cagnina (BEL)[16] v. Mikael Torpegaard (DEN)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Anett Kontaveit (EST)[12] v. Madrie Le Roux (RSA)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Wayne Montgomery (RSA) v. Vasco Mensurado (POR)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Caroline Doyle (USA) v. Illka Csoreg (ROU)

Chalena Scholl (USA) Jelena Ostapenko (LAT)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Evan Hoyt (GBR) v. Harrison Adams (USA)

Joshua Ward Hibbert (GBR) Ronnie Schneider (USA)

 

Court 13 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Ronnie Schneider (USA) v. Yoshihito Nishioka (JPN)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Tornado Alicia Black (USA) v. Oleksandra Korashvili (UKR)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Or Ram-Harel (ISR) v. Mitchell Krueger (USA)[5]

4. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Rasheeda Mcadoo (USA) v. Ching-Wen Hsu (TPE)

5. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Alexios Halebian (USA) v. Franko Miocic (CRO)

Noah Rubin (USA) Vaclav Safranek (CZE)

 

Court 14 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Sumit Nagal (IND) v. Kaichi Uchida (JPN)[8]

2. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Jeroen Vanneste (BEL) v. Shotaro Goto (JPN)

3. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Barbara Haas (AUT) v. Katerina Siniakova (CZE)[6]

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Oleksandra Korashvili (UKR) v. Beatriz Haddad Maia (BRA)[6]

Viktoriya Lushkova (UKR) Laura Pigossi (BRA)[6]

 

Court 15 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Beatriz Haddad Maia (BRA) v. Elise Mertens (BEL)

2. Junior Girls’ Singles – 1st Round

Elke Lemmens (BEL) v. Szabina Szlavikovics (HUN)

3. Junior Boys’ Singles – 1st Round

Filip Bergevi (SWE) v. Markos Kalovelonis (GRE)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Anna Danilina (KAZ)[1] v. Elke Lemmens (BEL)

Elizaveta Kulichkova (RUS)[1] Klaartje Liebens (BEL)

5. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Emily Fanning (NZL) v. Marika Akkerman (CAN)

Anett Kontaveit (EST) Victoria Rodriguez (MEX)

 

Court 17 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – 3rd Round

Frantisek Cermak (CZE) v. Alexander Peya (AUT)[15]

Michal Mertinak (SVK) Bruno Soares (BRA)[15]

2. Women’s Doubles – 3rd Round

Sabine Lisicki (GER) v. Ekaterina Makarova (RUS)[6]

Shuai Peng (CHN) Elena Vesnina (RUS)[6]

3. Men’s Doubles – 3rd Round

Jamie Delgado (GBR) v. Marcel Granollers (ESP)[6]

Ken Skupski (GBR) Marc Lopez (ESP)[6]

4. Mixed Doubles – Quarterfinals

Anastasia Rodionova (AUS) v. Ekaterina Makarova (RUS)

Jean-Julien Rojer (NED) Bruno Soares (BRA)

 

Share