2015/07/04

U.S. Open 2012: Day 9 Schedule

Unisphere

Unisphere

US Open 2012

Schedule for Day 9: Tuesday, September 4 2012

 

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – Quarterfinals

Victoria Azarenka (BLR)[1] v. Samantha Stosur (AUS)[7]

2. Women’s Singles – Quarterfinals

Maria Sharapova (RUS)[3] v. Marion Bartoli (FRA)[11]

3. Men’s Singles – 4th Round

Stanislas Wawrinka (SUI)[18] v. Novak Djokovic (SRB)[2]

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – 4th Round

Juan Martin Del Potro (ARG)[7] v. Andy Roddick (USA)[20]

2. Men’s Doubles – Quarterfinals

Julien Benneteau (FRA) v. Bob Bryan (USA)[2]

Nicolas Mahut (FRA) Mike Bryan (USA)[2]

 

Louis Armstrong Stadium 12:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – 4th Round

Richard Gasquet (FRA)[13] v. David Ferrer (ESP)[4]

Not Before:2:00 PM

2. Men’s Singles – 4th Round

Janko Tipsarevic (SRB)[8] v. Philipp Kohlschreiber (GER)[19]

 

Grandstand 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – Quarterfinals

Julia Goerges (GER)[11] v. Sara Errani (ITA)[2]

Kveta Peschke (CZE)[11] Roberta Vinci (ITA)[2]

Not Before:1:00 PM

2. Men’s Doubles – Quarterfinals

Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[9] v. Christian Harrison (USA)

Jean-Julien Rojer (NED)[9] Ryan Harrison (USA)

3. Women’s Doubles – Quarterfinals

Nuria Llagostera Vives (ESP)[8] v. Maria Kirilenko (RUS)[4]

Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[8] Nadia Petrova (RUS)[4]

4. Mixed Doubles – Semifinals

Liezel Huber (USA)[1] v. Kveta Peschke (CZE)[4]

Max Mirnyi (BLR)[1] Marcin Matkowski (POL)[4]

 

Court 4 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Eugenie Bouchard (CAN)[3] v. Victoria Duval (USA)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Julien Cagnina (BEL)[16] v. Michael Mmoh (USA)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Ching-Wen Hsu (TPE) v. Samantha Crawford (USA)

Szabina Szlavikovics (HUN) Alexandra Kiick (USA)

 

Court 6 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Kyle S. McPhillips (USA) v. Antonia Lottner (GER)[4]

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Daniel Masur (GER)[11] v. Harrison Adams (USA)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Barbara Haas (AUT) v. Jennifer Brady (USA)

Zuzanna Maciejewska (POL) Kyle S. McPhillips (USA)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Luca Corinteli (USA) v. Maximilian Marterer (GER)[5]

Martin Redlicki (USA) Daniel Masur (GER)[5]

 

Court 7 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Valeria Patiuk (ISR) v. Kathinka Von Deichmann (LIE)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Yoshihito Nishioka (JPN) v. Joshua Ward Hibbert (GBR)[12]

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Valeria Patiuk (ISR) v. Johnnise Renaud (USA)

Marcela Zacarias (MEX) Kimberly Yee (USA)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Yoshihito Nishioka (JPN) v. Nikola Milojevic (SRB)[3]

Jorge Brian Panta Herreros (PER) Wayne Montgomery (RSA)[3]

 

Court 8 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Anna Danilina (KAZ)[9] v. Anne-Liz Jeukeng (USA)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Kimmer Coppejans (BEL)[1] v. Karen Khachanov (RUS)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Temur Ismailov (UZB) v. Mitchell Krueger (USA)[2]

Markos Kalovelonis (GRE) Mackenzie McDonald (USA)[2]

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Julien Cagnina (BEL) v. Pedro Cachin (ARG)

Vasco Mensurado (POR) Jose Antonio Salazar Martin (ESP)

 

Court 10 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Quentin Halys (FRA) v. Hyeon Chung (KOR)

2. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Ipek Soylu (TUR) v. Chalena Scholl (USA)[10]

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Hyeon Chung (KOR) v. Deiton Baughman (USA)

Ku Keon Kang (KOR) Henrik Wiersholm (USA)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Krista Hardebeck (USA) v. Camilla Rosatello (ITA)

Anne-Liz Jeukeng (USA) Ipek Soylu (TUR)

 

Court 11 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Viktoriya Lushkova (UKR) v. Caroline Doyle (USA)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Borna Coric (CRO) v. Gianluigi Quinzi (ITA)[3]

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Domenica Gonzalez (ECU) v. Francoise Abanda (CAN)[3]

Bernarda Pera (CRO) Sachia Vickery (USA)[3]

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Filip Peliwo (CAN)[1] v. Stefan Kozlov (USA)

Kaichi Uchida (JPN)[1] Spencer Papa (USA)

 

Court 12 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Luke Bambridge (GBR) v. Kevin Kaczynski (GER)

Liam Broady (GBR) Or Ram-Harel (ISR)

2. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Ellen Allgurin (SWE) v. Illka Csoreg (ROU)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Gabriel Friedrich (BRA)[7] v. Filip Bergevi (SWE)

Thiago Monteiro (BRA)[7] Mikael Torpegaard (DEN)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Antonia Lottner (GER)[8] v. Dominika Paterova (CZE)

Kathinka Von Deichmann (LIE)[8] Laura Ucros (COL)

 

Court 13 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Maximilian Marterer (GER) v. Enzo Couacaud (FRA)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round

Christian Garin (CHI) v. Kaichi Uchida (JPN)[8]

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Enzo Couacaud (FRA) v. Nick Kyrgios (AUS)[6]

Quentin Halys (FRA) Jordan Thompson (AUS)[6]

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round

Shotaro Goto (JPN) v. Anton Desyatnik (RUS)

Sumit Nagal (IND) Karen Khachanov (RUS)

 

Court 14 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Veronika Kudermetova (RUS) v. Brooke Austin (USA)

Christina Makarova (USA) Jamie Loeb (USA)

2. Junior Girls’ Singles – 2nd Round

Ana Konjuh (CRO)[13] v. Tornado Alicia Black (USA)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Elise Mertens (BEL)[5] v. Madrie Le Roux (RSA)

Katerina Siniakova (CZE)[5] Rasheeda Mcadoo (USA)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round

Erin Routliffe (CAN) v. Tornado Alicia Black (USA)

Carol Zhao (CAN) Nicole Frenkel (USA)

 

Court 17 1:00 PM Start Time

1. Men’s Doubles – Quarterfinals

Alexander Peya (AUT)[15] v. Marcel Granollers (ESP)[6]

Bruno Soares (BRA)[15] Marc Lopez (ESP)[6]

2. Men’s Doubles – Quarterfinals

Julian Knowle (AUT) v. Leander Paes (IND)[5]

Filip Polasek (SVK) Radek Stepanek (CZE)[5]

3. Mixed Doubles – Semifinals

Lucie Hradecka (CZE)[7] v. Ekaterina Makarova (RUS)

Frantisek Cermak (CZE)[7] Bruno Soares (BRA)

 

Share