2014/04/18

Monday Schedules for Moscow, Stockholm, Luxembourg and Vienna

KREMLIN CUP
Moscow, Russia

SCHEDULE – MONDAY, 15 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 11:00 am
Qualifying – E Korolev (KAZ) vs [WC] R Muzaev (RUS) – ATP – Q

Not Before 1:00 PM
B Jovanovski (SRB) vs S Arvidsson (SWE) – WTA
[WC] M Gasparyan (RUS) vs [8] L Safarova (CZE) – WTA
[6] D Istomin (UZB) vs B Phau (GER) – ATP

Not Before 6:30 PM
F Schiavone (ITA) vs U Radwanska (POL) – WTA
R Ram (USA) vs M Jaziri (TUN) – ATP

COURT 1 start 11:00 am
Qualifying – V Solovieva (RUS) vs K Pliskova (CZE) – WTA – Q
Qualifying – D Sela (ISR) vs K Kravchuk (RUS) – ATP – Q
Qualifying – O Puchkova (RUS) or D Gavrilova (RUS) vs A Rodionova (AUS) – WTA – Q
K Pliskova (CZE) / K Pliskova (CZE) vs [2] M Kirilenko (RUS) / N Petrova (RUS) – WTA

Not Before 5:00 PM
L Dlouhy (CZE) / A Dolgopolov (UKR) vs [3] C Berlocq (ARG) / A Bogomolov Jr. (RUS) – ATP

COURT 2 start 11:00 am
Qualifying – M Berrer (GER) vs A Golubev (KAZ) – ATP – Q
Qualifying – E Svitolina (UKR) vs M Camerin (ITA) or K Pliskova (CZE) – WTA – Q
D Gimeno-Traver (ESP) vs L Rosol (CZE) – ATP
K Zakopalova (CZE) vs A Cadantu (ROU) – WTA
[8] T Ito (JPN) vs R Bautista-Agut (ESP) – ATP

COURT 3 start 12:00 pm
Qualifying – E Roger-Vasselin (FRA) vs M Przysiezny (POL) – ATP – Q
Qualifying – V Dolonc (SRB) vs M Torro-Flor (ESP) – WTA – Q
L Lee-Waters (USA) / M Moulton-Levy (USA) vs A Cornet (FRA) / A Rosolska (POL) – WTA

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 15-21, 2012
$220,000/International
Hard/Indoors

Order Of Play – Monday, October 15, 2012
Centre Court (from 10.00hrs)

1. Anne Keothavong vs. Vera Dushevina (Singles Q Final)
2. Carla Suárez Navarro vs. Magdalena Rybarikova (NB 12.00hrs)
3. Monica Niculescu vs. Romina Oprandi
4. Tamira Paszek vs. Lucie Hradecka
5. Mandy Minella vs. Mona Barthel (NB 17.30hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Anna-Lena Friedsam vs. Annika Beck (Singles Q Final)
2. Aravane Rezai vs. Tatjana Malek (Singles Q Final)
3. Mattek-Sands/Petkovic vs. Bencic/Schaul (NB 12.30hrs)
4. Irina Khromacheva vs. Garbiñe Muguruza (Singles Q Final)
5. Brengle/Elie vs. Arruabarrena-Vecino/Domínguez Lino

 

ATP World Tour 250
Stockholm, Sweden (+2 hours GMT)
15-21 October, 2012 Surface: Indoor Hard

SCHEDULE – MONDAY, 15 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 12:00 noon
Qualifying – F Delbonis (ARG) vs P Torebko (GER)
Qualifying – M Copil (ROU) vs E Chvojka (CAN)

Not Before 4:00 PM
[6] M Youzhny (RUS) vs B Baker (USA)

Not Before 6:30 PM
[8] J Nieminen (FIN) vs T Kamke (GER)

COURT 1 start 12:00 noon
Qualifying – J Dasnieres de Veigy (FRA) vs M Teixeira (FRA)
Qualifying – Y Mertens (BEL) vs T Fabbiano (ITA)

Not Before 4:00 PM
[4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) vs K Anderson (RSA) / J Erlich (ISR)

ATP World Tour 250
Vienna, Austria (+2 hours GMT)
15-21 October, 2012 Surface: Indoor Hard

SCHEDULE – MONDAY, 15 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 1:00 pm
Qualifying – R Bemelmans (BEL) vs P Gojowczyk (GER)
Not Before 3:00 PM
Qualifying – V Pospisil (CAN) vs D Brown (GER)
S Darcis (BEL) vs G Muller (LUX)
Not Before 6:30 PM
M Matosevic (AUS) vs [6] R Haase (NED)
[WC] M Fischer (AUT) / P Oswald (AUT) vs [3] T Huey (PHI) / D Inglot (GBR)

COURT B start 1:00 pm
Qualifying – G Zemlja (SLO) vs J Minar (CZE)
Qualifying – D Brands (GER) vs M Bachinger (GER)

Share