2014/04/16

Fed Cup by BNP Paribas 5-6 February Team Nominations

The ITF has announced the team nominations for the 2011 Fed Cup by BNP Paribas World Group and World Group II first round ties to be played on 5-6 February.

Live scoring for all World Group and World Group II ties will be available on the Fed Cup website www.fedcup.com throughout the weekend.

In addition to live scoring from the World Group and World Group II ties, both www.fedcup.com and www.fedcup.com/es will feature reports, photographs, audio interviews and full results from all the ties and Zonal Group events. There is also the Fed Cup Radio audio service.

Zonal events taking place the week of 31 January are Europe/Africa Zone Group I in Eilat, Israel; Asia/Oceania Groups I and II in Nonthaburi, Thailand; and Americas Zone Group I in Buenos Aires, Argentina.

Fed Cup by BNP Paribas is the largest annual international team competition in women’s sport, with 90 nations entered in 2011. The event was established in 1963 to celebrate the 50th anniversary of the founding of the ITF. The title sponsor is BNP Paribas, the Official Bank of Fed Cup. Adecco (Official HR Partner) and BoscoSport (Official Clothing Sponsor) are international sponsors, and Wilson Sporting Goods (Official Ball) is an international partner.

WORLD GROUP FIRST ROUND

AUSTRALIA v ITALY

Venue: Domain Tennis Centre, Hobart, AUS (hard – outdoors)

Australia

Samantha Stosur

Jarmila Groth

Anastasia Rodionova

Rennae Stubbs

Captain: David Taylor

Italy

Francesca Schiavone

Flavia Pennetta

Sara Errani

Roberta Vinci

Captain: Corrado Barazzutti

RUSSIA v FRANCE

Venue: Olympic Stadium, Moscow, RUS (hard – indoors)

Russia

Maria Sharapova

Svetlana Kuznetsova

Anastasia Pavlyuchenkova

Dinara Safina

Captain: Shamil Tarpischev

France

Alize Cornet

Virginie Razzano

Pauline Parmentier

Julie Coin

Captain: Nicolas Escude

SLOVAK REPUBLIC v CZECH REPUBLIC

Venue: Sibamac Arena, Bratislava, SVK (hard – indoors)

Slovak Republic

Daniela Hantuchova

Dominika Cibulkova

Magdalena Rybarikova

Jana Cepelova

Captain: Matej Liptak

Czech Republic

Petra Kvitova

Lucie Safarova

Barbora Zahlavova Strycova

Kveta Peschke

Captain: Petr Pala

BELGIUM v USA

Venue: Sportpaleis Antwerp, Antwerp, BEL (hard – indoors)

Belgium

Kim Clijsters

Yanina Wickmayer

Kirsten Flipkens

Captain: Sabine Appelmans

USA

Bethanie Mattek-Sands

Melanie Oudin

Vania King

Liezel Huber

Captain: Mary Joe Fernandez

WORLD GROUP II FIRST ROUND

ESTONIA v SPAIN

Tere Tennis Club, Tallinn, EST (hard – indoors)

Estonia

Kaia Kanepi

Maret Ani

Margit Ruutel

Anett Kontaveit

Captain: Andrei Luzgin

Spain

Maria Jose Martinez Sanchez

Carla Suarez Navarro

Anabel Medina Garrigues

Nuria Llagostera Vives

Captain: Miguel Margets

SLOVENIA v GERMANY

Venue: Ljudski vrt Sports Hall, Maribor, SLO (clay – indoors)

Slovenia

Polona Hercog

Masa Zec-Peskiric

Katarina Srebotnik

Tjasa Srimpf

Captain: Iztok Bozic

Germany

Andrea Petkovic

Julia Goerges

Tatjana Malek

Anna-Lena Groenefeld

Captain: Barbara Rittner

SERBIA v CANADA

Venue: Spens Sports Center, Novi Sad, SRB (hard – indoors)

Serbia

Bojana Jovanovski

Ana Jovanovic

Alexsandra Krunic

Tamara Curovic

Captain: Dejan Vranes

Canada

Rebecca Marino

Aleksandra Wozniak

Stephanie Dubois

Marie-Eve Pelletier

Captain: Sylvain Bruneau

SWEDEN v UKRAINE

Venue: Idrottens Hus, Helsingborg, SWE (hard – indoors)

Sweden

Sofia Arvidsson

Johanna Larsson

Anna Brazhnikova

Sandra Roma

Captain: Maria Strandlund Tomsvik

Ukraine

Kateryna Bondarenko

Olga Savchuk

Lesia Tsurenko

Yuliya Beygelzimer

Captain: Igor Dernovskyi

Share