2014/04/18

Wozniacki Sails, Kvitova Upset in Sydney

Caroline Wozniacki China Open

(January 6, 2013) Former world No.1 Caroline Wozniacki wasted no time in a 6-1, 6-2 triumph over Urszula Radwanska to advance to the second round of the Apia International Sydney.

 

World No.8 Petra Kvitova was not so lucky continuing her recent woes with another early defeat, to the tough world No.15 Dominika Cibulkova 6-1, 6-1. The diminutive Slovak handed Kvitova her second straight loss and will face Russian Ekaterina Makarova in the second round after Makarova beat American Varvara Lepchenko 6-4, 4-6 ,6-1 in a tough three-set battle.

 

Russian world No.14 Maria Kirilenko ended the hopes of Australian wildcard Olivia Rogowska 7-5, 6-2 in an impressive display by the Aussie in hot conditions on Ken Rosewall Arena.

 

Grand Slam champion Svetlana Kuznetsova has made it through a tough qualifying draw and will meet world No.18 Julia Goerges in a hard-hitting first-round encounter.

APIA INTERNATIONAL SYDNEY
Sydney, Australia
January 6-11, 2013
Hard/Outdoors

Results – Sunday, January 6, 2013
WTA Singles – First Round
Dominika Cibulkova (SVK) d. (5) Petra Kvitova (CZE) 61 61
(7) Caroline Wozniacki (DEN) d. Urszula Radwanska (POL) 61 62
Maria Kirilenko (RUS) d. (WC) Olivia Rogowska (AUS) 75 62
Ekaterina Makarova (RUS) d. Varvara Lepchenko (USA) 64 46 61

WTA Doubles – First Round
(1) Errani/Vinci (ITA/ITA) d. Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) 62 61
Jurak/Marosi (CRO/HUN) d. (WC) Myers/Sanders (AUS/AUS) 26 64 104 (Match TB)

WTA Singles Qualifying – Final Round
Galina Voskoboeva (KAZ) d. (2) Sofia Arvidsson (SWE) 76(5) 76(4)
Kimiko Date-Krumm (JPN) d. (4) Anna Tatishvili (GEO) 63 60
Ayumi Morita (JPN) d. (8) Marina Erakovic (NZL) 63 60
(11) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Jana Cepelova (SVK) 57 60 62
Karolina Pliskova (CZE) d. Estrella Cabeza Candela (ESP) 76(3) 62
Madison Keys (USA) d. Misaki Doi (JPN) 63 64

Order Of Play – Monday, January 7, 2013
Ken Rosewall Arena (from 11.00hrs)
1. Roberta Vinci vs. Nadia Petrova
2. Li Na vs. Christina McHale
3. ATP: Granollers vs. Ebden
4. Zheng Jie vs. Samantha Stosur (NB 17.00hrs)

Grandstand (from 11.00hrs)
1. ATP: Istomin vs. Duckworth
2. Karolina Pliskova vs. Sara Errani
3. Casey Dellacqua vs. Kimiko Date-Krumm
4. ATP: Benneteau vs. Andújar

Court 4 (from 12.00hrs)
1. Lucie Safarova vs. Madison Keys
2. Kirilenko/Raymond vs. Erakovic/Makarova
3. Cibulkova/Safarova vs. Huber/Mirza (after suitable rest)

Court 5 (from 11.00hrs)
1. Kops-Jones/Spears vs. Hlavackova/Hradecka
2. Ayumi Morita vs. Daniela Hantuchova
3. ATP: Duckworth/Guccione vs. Chardy/Kubot (after suitable rest)
4. Goerges/Hantuchova vs. Petrova/Srebotnik (after suitable rest)

Court 6 (from 11.00hrs)
1. Tamira Paszek vs. Jelena Jankovic
2. Svetlana Kuznetsova vs. Julia Goerges
3. ATP: Mayer vs. Sousa
4. Chan/Rosolska vs. Panova/Voskoboeva

Court 8 (from 12.00hrs)
1. Galina Voskoboeva vs. Yanina Wickmayer

Share