2014/07/26

Team Nominations for Fed Cup World Group and World Group II First Round Ties

FedCupLogo

The ITF has announced the official team nominations for the Fed Cup World Group and World Group II first round ties, taking place on 9-10 February. In addition, Zone Group events taking place the week of 4 February are Europe/Africa Zone Group I in Eilat, Israel; Americas Zone Group I in Medellin, Colombia; and Asia/Oceania Zone Groups I and II in Astana, Kazakhstan.

 

WORLD GROUP FIRST ROUND

 

CZECH REPUBLIC v AUSTRALIA

Venue: Cez Arena, Ostrava, CZE (hard – indoors)

 

Czech Republic

Petra Kvitova

Lucie Safarova

Lucie Hradecka

Andrea Hlavackova

Captain: Petr Pala

 

Australia

Samantha Stosur

Casey Dellacqua

Jarmila Gajdosova

Ashleigh Barty

Captain: Alicia Molik

 

ITALY v USA

Venue: 105 Stadium, Rimini, ITA (clay – indoors)

 

Italy

Sara Errani

Roberta Vinci

Karin Knapp

Nastassja Burnett

Captain: Corrado Barazzutti

 

USA

Sloane Stephens

Varvara Lepchenko

Jamie Hampton

Liezel Huber

Captain: Mary Joe Fernandez

 

RUSSIA v JAPAN

Venue: Olympic Stadium, Moscow, RUS (hard – indoors)

 

Russia

Maria Kirilenko

Ekaterina Makarova

Anastasia Pavlyuchenkova

Elena Vesnina

Captain: Shamil Tarpischev

 

Japan

Ayumi Morita

Kimiko Date-Krumm

Misaki Doi

Kurumi Nara

Captain: Takeshi Murakami

 

SERBIA v SLOVAK REPUBLIC

Venue: Hala “CAIR”, Nis, SRB (hard – indoors)

 

Serbia

Ana Ivanovic

Jelena Jankovic

Bojana Jovanovski

Vesna Dolonc

Captain: Dejan Vranes

 

Slovak Republic

Dominika Cibulkova

Daniela Hantuchova

Magdalena Rybarikova

Jana Cepelova

Captain: Matej Liptak

 

 

WORLD GROUP II FIRST ROUND

 

SWITZERLAND v BELGIUM

Venue: Sporthalle Wankdorf, Bern, SUI (clay – indoors)

 

Switzerland

Romina Oprandi

Stefanie Voegele

Timea Bacsinszky

Amra Sadikovic

Captain: Heinz Gunthardt

 

Belgium

Yanina Wickmayer

Kirsten Flipkens

Alison van Uytvanck

Ysaline Bonaventure

Captain: Ann Devries

 

ARGENTINA v SWEDEN

Venue: Parque Roca, Buenos Aires, ARG (clay – outdoors)

 

Argentina

Paula Ormaechea

Maria Irigoyen

Florencia Molinero

Mailen Auroux

Captain: Bettina Fulco

 

Sweden

Sofia Arvidsson

Johanna Larsson

Hilda Melander

Sandra Roma

Captain: Lars-Anders Wahlgren

 

SPAIN v UKRAINE

Venue: Club Atlético Montemar, Alicante, ESP (clay – outdoors)

 

Spain

Lourdes Dominguez Lino

Silvia Soler-Espinosa

Maria-Teresa Torro-Flor

Nuria Llagostera Vives

Captain: Conchita Martinez

 

Ukraine

Lesia Tsurenko

Elina Svitolina

Yuliya Beygelzimer

Olga Savchuk

Captain: Igor Dernovskyi

 

FRANCE v GERMANY

Venue: Palais des Sports Beaublanc, Limoges, FRA (clay – indoors)

 

France

Marion Bartoli

Alize Cornet

Kristina Mladenovic

Virginie Razzano

Captain: Amelie Mauresmo

 

Germany

Angelique Kerber

Julia Goerges

Sabine Lisicki

Anna-Lena Groenefeld

Captain: Barbara Rittner

Share