2014/07/30

2013 Fed Cup Zone Group Results

 

FedCupLogo

(February 6, 2013) Wednesday’s results from Fed Cup Europe/Africa Zone Group I in Eilat, Israel (6-10 February); and Asia/Oceania Zone Groups I and II in Astana (4-10 February).

 

This weekend sees the four Fed Cup World Group and four World Group II first round ties taking place on 9-10 February. Americas Zone Group I is also taking place this week in Medellin, Colombia (6-9 February).

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I

 

Venue: Municipal Tennis Club, Eilat, Israel (hard – outdoor)

 

Pool A

 

Croatia d. Austria 2-1

Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Tereza Mrdeza (CRO) 63 75

Donna Vekic (CRO) d. Yvonne Meusburger (AUT) 61 63

Darlja Jurak/Ana Konjuh (CRO) d. Patricia Mayr-Achleitner/Yvonne Meusburger/ (AUT) 64 64

 

Belarus d. Georgia 3-0

Aliaksandra Sasnovioch (BLR) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 63 62

Ilona Kremen (BLR) d. Sofia Shapatava (GEO) 63 67(5) 30 ret.

Lidziya Marozava/Aliaksandra Sasnovioch (BLR) d. Ekaterine Gorgodze/Sofia Kvatsabaia (GEO) 62 63

 

Pool C

 

Israel d. Turkey 2-1

Julia Glushko (ISR) d. Pemra Ozgen (TUR) 64 64

Sharhar Peer (ISR) d. Cagla Buyukakcay (TUR) 16 61 76(3)

Basak Eraydin/Ipek Soylu (TUR) d. Valeria Patiuk/Keren Shlomo (ISR) 62 61

 

Poland d. Romania 2-1

Urszula Radwanska (POL) d. Cristina Dinu (ROU) 75 62

Agnieszka Radwanska (POL) d. Sorana Cirstea (ROU) 63 64

Sorana Cirstea/Raluca Olaru (ROU) d. Paula Kania/Alicja Rosolska (POL) 76(10) 62

 

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I

 

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

 

Pool A

 

Kazakhstan d. India 3-0

Ksenia Pervak (KAZ) d. Rishika Sunkara (IND) 60 60

Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Kyra Shroff (IND) 61 61

Sesil Karatancheva/Galina Voskoboeva (KAZ) d. Ankita Raina/Rutuja Bhosale (IND) 63 61

 

Pool B

 

Uzbekistan d. Chinese Taipei 2-1

Nigina Abduraimova (UZB) d. Chan Chin-Wei (TPE) 63 26 64

Akgul Amanmuradova (UZB) d. Chang Kai-Cheng (TPE) 62 46 64

Lee Hua-Chen/Chan Chin-Wei (TPE) d. Nigina Abduraimova /Sabina Sharipova (UZB) 75 36 61

 

China, P.R. d. Korea, Rep. 2-1

Wang Qiang (CHN) d. Lee So-Ra (KOR) 63 63

Zhou Y-Miao (CHN) d. Han Sung-Hee (KOR) 63 62

Kang Seo-Kyung/Yoo Mi (KOR) d. Tang Hao Chen/Wang Qiang (CHN) 75 46 75

 

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II

 

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

 

Pool A

 

Hong Kong, China d. New Zealand 2-1

Katherine Ip (HKG) d. Emma Hayman (NZL) 62 62

Venise Chan (HKG) d. Emily Fanning (NZL) 61 36 61

Emma Hayman/Abigail Guthrie (NZL) d. Venise Chan/Hi Ching Wu (HKG) 76(5) 64

 

Turkmenistan d. Singapore 2-1

Geraldine Ang (SIN) d. Jahan Bayramova (TKM) 63 76(8)

Anastasiya Prenko (TKM) d. Rheeya Doshi (SIN) 61 62

Guljahan Kadyrova/Anastasiya Prenko (TKM) d. Geraldine Ang/Rheeya Doshi (SIN) 63 46 62

 

Pool B

 

Pakistan d. Iran 3-0

Saba Aziz (PAK) d. Maryam Mazaheri (IRI) 75 60

Ushna Suhail (PAK) d. Ghazaleh Torkaman (IRI) 67(5) 63 75

Sara Mansoor/Iman Qureshi (PAK) d. Sahar Najaei/Arezou Youlghouni (IRI) 60 60

 

Indonesia d. Kyrgyzstan 3-0

Lavinia Tananta (INA) d. Sabina Korsunva (KGZ) 60 60

Ayu-Fani Damayanti (INA) d. Bermet Dvaneaeva (KGZ) 36 63 64

Aldila Sutjiadi/Lavinia Tananta (INA) d. Arina Beliaeva/Sabina Korsunva (KGZ)

 

Philippines d. Malaysia 3-0

Marian Jade Capadocia (PHI) d. Aslina Chua (MAS) 75 64

Anna Clarice Patrimonio (PHI) d. Theiviya Selvarajoo (MAS) 62 63

Marian Jade Capadocia/Marinel Rudas (PHI) d. Alyssa Boey/Nurin Nabliah Roslan (MAS) 60 61

Share