2014/07/22

Fed Cup Results for February 7

 

FedCupLogo

(February 7, 2013) Thursday’s results from Fed Cup Europe/Africa Zone Group I in Eilat, Israel (6-10 February); and Asia/Oceania Zone Groups I and II in Astana (4-10 February). Also below are Wednesday’s results from Americas Zone Group I in Medellin, Colombia (6-9 February).

This weekend sees the four Fed Cup World Group and four World Group II first round ties taking place on 9-10 February.

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I

Venue: Municipal Tennis Club, Eilat, Israel (hard – outdoor)

Pool A

Belarus defeated Austria 2-1

Aliaksandra Sasnovich (BLR) d. Patricia Mayr-Achleitner (AUT) 63 46 64

Ilona Kremen (BLR) d. Yvonne Meusburger (AUT) 62 26 61

Melanie Klaffner/Nicole Rottmann (AUT) d. Ilona Kremen/Aliaksandra Sasnovich (BLR) w/o.

Croatia defeated Georgia 3-0

Ana Konjuh (CRO) d. Sofia Kvatsabaia (GEO) 60 60

Donna Vekic (CRO) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 60 61

Darija Jurak/Tereza Mrdeza (CRO) d. Ekaterine Gorgodze/Sofia Shapatava (GEO) 63 62

Pool B

Great Britain defeated Bosnia/Herzegovina 3-0

Anne Keothavong (GBR) d. Dea Herdzelas (BIH) 64 62

Heather Watson (GBR) d. Anita Husaric (BIH) 63 64

Johanna Konta/Laura Robson (GBR) d. Jasmina Kajtazovic/Jelena Simic (BIH) 60 60

Hungary defeated Portugal 3-0

Greta Arn (HUN) d. Barbara Luz (POR) 61 62

Timea Babos (HUN) d. Michelle Larcher De Brito (POR) 36 75 75

Reka-Luca Jani/Katalin Marosi (HUN) d. Margarida Moura/Joana Vale Costa (POR) 64 62

Pool C

Poland defeated Turkey 3-0

Urszula Radwanska (POL) d. Pemra Ozgen (TUR) 62 46 62

Agnieszka Radwanska (POL) d. Cagla Buyukakcay (TUR) 61 62

Paula Kania/Alicja Rosolska (POL) d. Basak Eraydin/Ipek Soylu (TUR) 75 76(4)

Romania defeated Israel 2-1

Julia Glushko (ISR) d. Cristina Dinu (ROU) 61 62

Sorana Cirstea (ROU) d. Shahar Peer (ISR) 62 76(4)

Sorana Cirstea/Raluca Olaru (ROU) d. Julia Glushko/Shahar Peer (ISR) 62 61

Pool D

Slovenia defeated Luxembourg 2-1

Claudine Schaul (LUX) d. Tjasa Srimpf (SLO) 63 63

Andreja Klepac (SLO) d. Anne Kremer (LUX) 64 67(5) 63

Andreja Klepac/Tjasa Srimpf (SLO) d. Anne Kremer/Claudine Schaul (LUX) 75 60

Bulgaria defeated Netherlands 3-0

Dia Evtimova (BUL) d. Richel Hogenkamp (NED) 46 64 62

Tsvetana Pironkova (BUL) d. Arantxa Rus (NED) 61 62

Elitsa Kostova/Isabella Shinikova (BUL) d. Arantxa Rus/Bibiane Schoofs (NED) 62 76(5)

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

Pool A

Kazakhstan defeated Thailand 2-1

Ksenia Pervak (KAZ) d. Nudnida Luangnam (THA) 60 61

Luksika Kumkhum (THA) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 06 64 64

Yaroslava Shvedova/Galina Voskoboeva (KAZ) d. Noppawan Lertcheewakarn/Varatchaya Wongteanchai (THA) 26 62 60

Pool B

Uzbekistan defeated China, P.R. 2-1

Nigina Abduraimova (UZB) d. Tang Hao Chen (CHN) 63 62

Akgul Amanmuradova (UZB) d. Wang Qiang (CHN) 61 75

Tang Hao Chen/Wang Qiang (CHN) d. Arina Folts/Sabina Sharipova (UZB) 61 63

Chinese Taipei defeated Korea, Rep. 3-0

Chan Chin-Wei (TPE) d. Lee So-Ra (KOR) 46 61 62

Chang Kai-Chen (TPE) d. Han Sung-Hee (KOR) 60 46 63

Chang Kai-Chen/Lee Hua-Chen (TPE) d. Kang Seo-Kyung/Yoo Mi (KOR) 62 64

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

Pool A

Hong Kong, China defeated Vietnam 3-0

Katherine Ip (HKG) d. Hao Thi Tam Tran (VIE) 64 61

Venise Chan (HKG) d. Trang Phuong Dai Huynh (VIE) 62 64

Venise Chan/Eudice Chong (HKG) d. Khanh Phi Huynh/Van Ai Ngog Nguyen (VIE) 60 61

New Zealand defeated Turkmenistan 3-0

Emma Hayman (NZL) d. Guljahan Kadyrova (TKM) 60 60

Emily Fanning (NZL) d. Jahana Bayramova (TKM) 60 60

Abigail Guthrie/Emma Hayman (NZL) d. Jenneta Halliyeva/Anastasiya Prenko (TKM) 64 61

Pool B

Philippines defeated Pakistan 3-0

Anna Clarice Patrimonio (PHI) d. Saba Aziz (PAK) 62 61

Marinel Rudas (PHI) d. Ushna Suhail (PAK) 46 64 60

Marian Jade Capadocia/Anna Clarice Patrimonio (PHI) d. Sara Mansoor/Iman Qureshi (PAK) 62 63

Indonesia defeated Malaysia 3-0

Aldila Sutjiadi (INA) d. Aslina Chua (MAS) 62 60

Ayu-Fani Damayanti (INA) d. Alyssa Boey (MAS) 61 60

Ayu-Fani Damayanti/Lavinia Tananta (INA) d. Nurin Nabilah Roslan/Theiviya Selvarajoo (MAS) 60 61

Kyrgyzstan defeated Iran 3-0

Arina Beliaeva (KGZ) d. Sahar Najaei (IRI) 61 60

Bermet Duvanaeva (KGZ) d. Ghazaleh Torkaman (IRI) 61 64

Arina Beliaeva/Sabina Korsunova (KGZ) d. Sahar Najaei/Ghazaleh Torkaman (IRI) 60 67(4) 62

AMERICAS ZONE GROUP I (6 February)

Venue: Country Club de Ejecutivos, Medellin, Colombia (clay – outdoor)

Pool A

Colombia defeated Venezuela 3-0

Catalina Castano (COL) d. Andrea Gamiz (VEN) 75 61

Mariana Duque-Marino (COL) d. Adriana Perez (VEN) 61 75

Catalina Castano/Mariana Duque-Marino (COL) d. Andrea Gamiz/Adriana Perez (VEN) 62 64

Canada defeated Peru 3-0

Sharon Fichman (CAN) d. Katherine Gabriela Miranda-Chang (PER) 62 62

Eugenie Bouchard (CAN) d. Patricia Ku Flores (PER) 64 63

Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman (CAN) d. Ferny Angeles Paz/Ximena Siles Luna (PER) 62 61

Pool B

Paraguay defeated Mexico 2-1

Marcela Zacarias (MEX) d. Camila Giangreco Campiz (PAR) 63 36 63

Veronica Cepede Royg (PAR) d. Ana Sofia Sanchez (MEX) 75 75

Veronica Cepede Royg/Montserrat Gonzalez (PAR) d. Ana-Paula De La Pena/Ximena Hermoso (MEX) 63 63

Brazil defeated Chile 3-0

Paula Cristina Goncalves (BRA) d. Cecilia Costa Melgar (CHI) 46 63 61

Teliana Pereira (BRA) d. Fernanda Brito (CHI) 75 61

Paula Cristina Goncalves/Teliana Pereira (BRA) d. Fernanda Brito/Cecilia Costa Melgar (CHI) 62 62

Share