2014/04/24

Fed Cup Zone Group February 8 Results

FedCupLogo

(February 8, 2013) Results from Fed Cup Europe/Africa Zone Group I in Eilat, Israel (February 6-10); and Asia/Oceania Zone Groups I and II in Astana (February 4-9). Also below are Thursday’s results from Americas Zone Group I in Medellin, Colombia (February 6-9).

This weekend sees the four Fed Cup World Group and four World Group II first round ties taking place on 9-10 February.
EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I

 

Venue: Municipal Tennis Club, Eilat, Israel (hard – outdoor)

 

Pool A

 

Croatia defeated Belarus 3-0

Ana Konjuh (CRO) d. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 67(3) 64 62

Donna Vekic (CRO) d. Ilona Kremen (BLR) 61 76(2)

Darija Jurak/Tereza Mrdeza (CRO) d. Lidziya Marozava/Aliaksandra Sasnovich (BLR) 76(2) 63

 

Austria defeated Georgia 3-0

Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 62 61

Yvonne Meusburger (AUT) d. Sofia Shapatava (GEO) 63 62

Melanie Klaffner/Nicole Rottmann (AUT) d. Margalita Chakhnashvili/Sofia Shapatava (GEO) 26 64 64

 

Pool B

 

Great Britain defeated Portugal 2-1

Laura Robson (GBR) d. Margarida Moura (POR) 62 61

Michelle Larcher de Brito (POR) d. Heather Watson (GBR) 61 64

Laura Robson/Heather Watson (GBR) d. Michelle Larcher de Brito/Joana Vale Costa (POR) 62 61

 

Hungary defeated Bosnia/Herzegovina 3-0

Greta Arn (HUN) d. Dea Herdzelas (BIH) 63 62

Timea Babos (HUN) d. Jelena Simic (BIH) 60 76(5)

Timea Babos/Katalin Marosi (HUN) d. Dea Herdzelas/Anita Husaric (BIH) 75 64

 

Pool C

 

Turkey defeated Romania 2-1

Basak Eraydin (TUR) d. Cristina Dinu (ROU) 62 64

Sorana Cirstea (ROU) d. Cagla Buyukakcay (TUR) 64 62

Cagla Buyukakcay/Pemra Ozgen (TUR) d. Sorana Cirstea/Raluca Olaru (ROU) 42 ret. (Cirstea abdominal injury)

 

Poland defeated Israel 2-1

Julia Glushko (ISR) d. Urszula Radwanska (POL) 64 64

Agnieszka Radwanska (POL) d. Shahar Peer (ISR) 62 63

Agnieszka Radwanska/Urszula Radwanska (POL) d. Julia Glushko/Shahar Peer (ISR) 46 63 64

 

Pool D

 

Netherlands defeated Slovenia 3-0

Richel Hogenkamp (NED) d. Tjasa Srimpf (SLO) 62 60

Arantxa Rus (NED) d. Andreja Klepac (SLO) 46 63 64

Bibiane Schoofs/Angelique Van Der Meet (NED) d. Tina Rupert/Tjasa Srimpf (SLO) w/o

 

Bulgaria defeated Luxembourg 3-0

Elitsa Kostova (BUL) d. Laura Correia (LUX) 61 63

Tsvetana Pironkova (BUL) d. Anne Kremer (LUX) 61 64

Dia Evtimova/Isabella Shinikova (BUL) d. Tiffany Cornelius/Laura Correia (LUX) 62 62

 

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I

 

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

 

Pool A

 

Thailand defeated India 3-0

Nudnida Luangnam (THA) d. Rutuja Bhosale (IND) 61 36 61

Luksika Kumkhum (THA) d. Kyra Shroff (IND) 60 60

Noppawan Lertcheewakarn/Varatchaya Wongteanchai (THA) d. Ankita Raina/Rishika Sunkara (IND) 61 63

 

Pool B

 

China, P.R. defeated Chinese Taipei 3-0

Tang Hao Chen (CHN) d. Chan Chin-Wei (TPE) 67(5) 64 61

Wang Qiang (CHN) d. Chang Kai-Chen (TPE) 76(4) 63

Tang Hao Chen/Zhou Yi-Miao (CHN) d. Chan Chin-Wei/Chang Kai-Chen (TPE) 63 64

 

Uzbekistan defeated Korea, Rep. 2-1

Lee So-Ra Lee (KOR) d. Arina Folts (UZB) 63 76(2)

Sabina Sharipova (UZB) d. Han Sung-Hee (KOR) 76(5) 63

Nigina Abduraimova/Akgul Amanmuradova (UZB) d. Kang Seo-Kyung/Yoo Mi (KOR) 26 61 63

 

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II

 

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

 

Pool A

 

New Zealand defeated Singapore 3-0

Abigail Guthrie (NZL) d. Khee Yen Wee (SIN) 60 61

Emily Fanning (NZL) d. Rheeya Doshi (SIN) 61 60

Abigail Guthrie/Emma Hayman (NZL) d. Geraldine Ang/Rehmat Johal (SIN) 60 61

 

Vietnam defeated Turkmenistan 3-0

Hao Thi Tam Tran (VIE) d. Jahana Bayramova (TKM) 64 63

Trang Phuong Dai Huynh (VIE) d. Anastasiya Prenko (TKM) 75 64

Trang Phuong Dai Huynh/Van Ai Ngog Nguyen (VIE) d. Jenneta Halliyeva/Anastasiya Prenko (TKM) 62 26 62

 

Pool B

 

Philippines defeated Kyrgyzstan 2-1

Marian Jade Capadocia (PHI) d. Arina Beliaeva (KGZ) 62 61

Bermet Duvanaeva (KGZ) d. Anna Clarice Patrimonio (PHI) 62 63

Marian Jade Capadocia/Anna Clarice Patrimonio (PHI) d. Arina Beliaeva/Bermet Duvanaeva (KGZ) 75 75

 

Indonesia defeated Iran 3-0

Aldila Sutjiadi (INA) d. Arezoo Youlghouni (IRI) 60 60

Lavinia Tananta (INA) d. Maryam Mazaheri (IRI) 60 60

Ayu-Fani Damayanti/Aldila Sutjiadi (INA) d. Maryam Mazaheri/Sahar Najaei (IRI) 60 60

 

Malaysia defeated Pakistan 3-0

Aslina Chua (MAS) d. Iman Qureshi (PAK) 76(7) 75

Theiviya Selvarajoo (MAS) d. Ushna Suhail (PAK) 62 60

Alyssa Boey/Theiviya Selvarajoo (MAS) d. Sara Mansoor/Ushna Suhail (PAK) 62 36 63

 

 

AMERICAS ZONE GROUP I (7 February)

 

Venue: Country Club de Ejecutivos, Medellin, Colombia (clay – outdoor)

 

Pool A

 

Colombia defeated Peru 3-0

Catalina Castano (COL) d. Katherine Gabriela Miranda-Chang (PER) 62 60

Mariana Duque-Marino (COL) d. Patricia Ku Flores (PER) 64 67(10) 62

Yuliana Lizarazo/Laura Ucros (COL) d. Ferny Angeles Paz/Katherine Gabriela Miranda-Chang (PER) 62 46 61

 

Canada defeated Venezuela 3-0

Sharon Fichman (CAN) d. Andrea Gamiz (VEN) 62 63

Eugenie Bouchard (CAN) d. Adriana Perez (VEN) 61 64

Gabriela Dabrowski/Stephanie Dubois (CAN) d. Carmen Blanco/Gabriella de Santis (VEN) 60 61

 

Pool B

 

Paraguay defeated Chile 3-0

Montserrat Gonzalez (PAR) d. Cecilia Costa Melgar (CHI) 46 61 63

Veronica Cepede Royg (PAR) d. Fernanda Brito (CHI) 60 46 62

Veronica Cepede Royg/Montserrat Gonzalez (PAR) d. Fernanda Brito/Cecilia Costa Melgar (CHI) 60 61

 

Brazil defeated Mexico 3-0

Paula Cristina Goncalves (BRA) d. Ana Sofia Sanchez (MEX) 64 62

Teliana Pereira (BRA) d. Ximena Hermoso (MEX) 62 63

Teliana Pereira/Laura Pigossi (BRA) d. Ana-Paula De La Pena/Marcela Zacarias (MEX) 60 63

 

Share