2014/10/31

World Team Cup Wheelchair Tennis Results

BNP Paribas World Team Cup

(May 20, 2013) Monday’s results from the 2013 BNP Paribas World Team Cup wheelchair tennis event taking place in Antalya, Turkey on 20-26 May. A total of 52 teams from 28 nations are competing in four categories: men, women, quad and junior. Netherlands is defending its women’s and junior titles, while France is the defending men’s champion and Israel the defending quad champion.

 

The World Team Cup is the ITF’s flagship wheelchair tennis event, often referred to as the Davis and Fed Cups of wheelchair tennis. The initial event took place in California in 1985 involving six men’s teams. The women’s competition began the following year, with quad and junior events introduced in 1998 and 2000 respectively. The ITF introduced regional qualifying for the men’s and women’s events in 2012.

BNP PARIBAS WORLD TEAM CUP, ANTALYA, TURKEY

RESULTS – 20 MAY

 

Men’s World Group 2 – Pool A

 

SRI LANKA defeated CROATIA 3-0

Upali Rajakaruna (SRI) d. Drazen Miksic (CRO) 61 63

Gamini Dissanayake (SRI) d. Anto Joskic (CRO) 61 62

Gamini Dissanayake/Upali Rajakaruna (SRI) d. Anto Joskic/Miksic Drazen (CRO) 62 63

 

Men’s World Group 2 – Pool B

 

GREECE defeated TURKEY 3-0

Stefanos Diamantis (GRE) d. Muharrem (TUR) 61 62

Georgios Lazaridis (GRE) d. Turan Akalink (TUR) 61 63

Stefanos Diamantis/Epameinondas Stamatis (GRE) d. Turan Akalin/Ismail Canturk (TUR) 46 63 104

 

Men’s World Group 2 – Pool C

 

ITALY defeated ISRAEL 2-1

Luca Spano (ITA) d. Amir Levi (ISR) 64 62

Fabian Mazzei (ITA) d. Asaaf Stokol (ISR) 60 61

Amir Levi/Asaaf Stokol (ISR) d. Fabian Mazzei/Luca Spano (ITA) 63 63

 

Men’s World Group 2 – Pool D

 

SPAIN defeated NIGERIA 3-0

WO

 

Women’s World Group – Pool A

 

THAILAND defeated USA 2-1

Kaitlyn Verfuerth (USA) d. Chusri Inthanin (THA) 62 62

Sakhorn Khanthasit (THA) d. Emmy Kaiser (USA) 61 62

Chusri Inthanin/Sakhorn Khanthasit (THA) d. Emmy Kaiser/Kaitlyn Verfuerth (USA) 76(3) 60

 

Women’s World Group – Pool B

 

KOREA defeated TURKEY 3-0

Myung-Hee Hwang (KOR) d. Ebru Bulgercu (TUR) 61 62

Ju-Yeon Park (KOR) d. Busra Un (TUR) 60 60

Myung-Hee Hwang/Ju-Yeon Park (KOR) d. Nese Aydemir/Busra Un (TUR) 60 60

 

Women’s World Group – Pool C

 

SPAIN defeated CHILE 2-1

Lola Ochoa (ESP) d. Macarena Cabrillana (CHI) 61 76(2)

Francisca Mardones (CHI) d. Elena Jacinto (ESP) 76(7) 76(6)

Elena Jacinto/Lola Ochoa (ESP) d. Macarena Cabrillana/Francisca Mardones (CHI) 26 75 119

 

Women’s World Group – Pool D

 

SOUTH AFRICA defeated AUSTRALIA 2-1

Mabel Mankgele (RSA) d. Luba Josevski (AUS) 63 64

Kgothatsho Montjane (RSA) d. Janel Manns (AUS) 61 60

Sarah Calati/Luba Josevski (AUS) d. Kgothatso Montjane/Rse Van der Meet (RSA) 63 63

 

Quad Event – Pool A

 

USA (1) defeated ITALY 3-0

Nick Taylor (USA) d. Marco Innocenti (ITA) 61 61

David Wagner (USA) d. Antonio Raffaele (ITA) 67(2) 62 62

Bryan Barten/Greg Hasterok (USA) d. Marco Innocenti/Giuseppe Polidori (ITA) 46 62 104

 

SOUTH AFRICA defeated GREAT BRITAIN (3) 2-1

Antony Cotterill (GBR) d. Steven Kekai (RSA) 61 60

Lucas Sithole (RSA) d. Jamie Burdekin (GBR) 06 63 62

Steven Kekai/Lucas Sithole (RSA) d. Jamie Burdekin/Antony Cotterill (GBR) 76(3) 36 108

 

Quad Event – Pool B

 

ISRAEL (2) defeated JAPAN 3-0

Shraga Weinberg (ISR) d. Shota Kawano (JPN) 61 62

Noam Gershony (ISR) d. Mitsuteru Moroishi (JPN) 62 64

Noam GErshony/Shraga Weinberg (ISR) d. Shinichi Hirata/MItsuteru Moroishi (JPN) 64 36 107

 

SWEDEN (4) defeated CANADA 2-1

Marcus Jonsson (SWE) d. Gary Luker (CAN) 63 64

Sarah Hunter (CAN) d. Anders Hard (SWE) 60 46 75

Anders Hard/Marcus Jonsson (SWE) d. Adrian Dieleman/Sarah Hunter (CAN) 46 62 106

 

Junior Event – Pool A

 

GREAT BRITAIN (1) defeated TANZANIA 3-0

Luz Esperanza Merry (GBR) d. Mohamed Hamis Juma (TAN) 61 60

Alfie Hewett (GBR) d. Novatus Emmanuel (TAN) 60 60

Alfie Hewett/Luz Esperanza Merry (GBR) d. Mohammed Hamis Juma/Novatus Emmanuel Temba (TAN) 62 63

 

SPAIN (4) defeated USA 2-1

Martin De La Puente (ESP) d. Krystal Kelley (USA) 62 60

Christopher Herman (USA) d. Felix Garcia (ESP) 46 76(9) 62

Martin de la Puente/Felix Garcia (ESP) d. Christopher Herman/Krystal Kelley (USA) 61 61

 

Junior Event – Pool B

 

NETHERLANDS (2) defeated IRAQ 2-1

Thomas Zomerdijk (NED) d. Zahraa Kadhim Jawad (IRQ) 62 61

Hussein Hamed Hel (IRQ) d. Diede de Groot (NED) 67(5) 63 60

Carlos Anker/Thomas Zomerdijk (NED) d. Hussein Hamed Hel/Zahraa Kadhim Jawad (IRQ) 63 75

 

RUSSIA defeated SOUTH AFRICA 2-1

Gift Lekganyane (RSA) d. Viktoriia Lvova (RUS) 62 62

Artur Saitgareev (RUS) d. Thato Tsomole (RSA) 62 62

Viktoriia Lvova/Artur Saitgarev (RUS) d. Gift Lekganyane/Thato Tsomole (RSA) 64 46 101

Share