August 4, 2015

‘s-Hertogenbosch – Sunday Results, Monday Schedule

topshelf

 

TOPSHELF OPEN
‘s-Hertogenbosch, Netherlands
June 16-22, 2013
Grass/Outdoors

Results – Sunday, June 16, 2013
WTA Singles – First Round

(7) Urszula Radwanska (POL) d. Olga Govortsova (BLR) 62 60
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Kiki Bertens (NED) 61 62
(WC) Michaella Krajicek (NED) d. Sílvia Soler-Espinosa (ESP) 75 64

WTA Doubles – First Round
Arvidsson/Larsson (SWE/SWE) d. Cabeza Candela/Cadantu (ESP/ROU) 75 60
Hogenkamp/Rus (NED/NED) d. Klemenschits/Oprandi (AUT/SUI) 62 36 104 (Match TB)

WTA Singles Qualifying – Final Round
(2) Garbiñe Muguruza (ESP) d. (7) Estrella Cabeza Candela (ESP) 63 62
(6) Andrea Hlavackova (CZE) d. (3) Lesia Tsurenko (UKR) 46 63 64
(5) Yulia Putintseva (KAZ) d. Nina Bratchikova (RUS) 63 16 61
An-Sophie Mestach (BEL) d. (8) Vesna Dolonc (SRB) 33 ret. (left ankle injury)

ATP Singles – First Round
R Haase (NED) d L Mayer (ARG) 46 61 64
D Brands (GER) d [WC] J Huta Galung (NED) 63 62

ATP Doubles – First Round
P Lorenzi (ITA) / B Paire (FRA) d R Bautista Agut (ESP) / D Gimeno-Traver (ESP) 63 46 14-12

SCHEDULE – MONDAY, 17 JUNE, 2013

CENTRE start 11:00 am
P Lorenzi (ITA) vs [WC] T de Bakker (NED) – ATP

Not Before 12:30 PM
L Dominguez Lino (ESP) vs [2] D Cibulkova (SVK) – WTA

Not Before 2:30 PM
[3] J Isner (USA) vs E Donskoy (RUS) – ATP

Not Before 4:30 PM
M Rybarikova (SVK) vs [WC] A Rus (NED) – WTA

COURT 1 start 11:00 am
[7] V Hanescu (ROU) vs G Garcia-Lopez (ESP) – ATP

Not Before 12:30 PM
[3] C Suarez Navarro (ESP) vs J Larsson (SWE) – WTA
C Berlocq (ARG) vs [6] M Baghdatis (CYP) – ATP
[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) vs R Haase (NED) / I Sijsling (NED) – ATP

Not Before 5:00 PM
[WC] D Goffin (BEL) / D Norman (BEL) vs F Mergea (ROU) / F Polasek (SVK) – ATP

COURT 2 start 11:00 am
[Q] A Mestach (BEL) vs I Begu (ROU) – WTA

Not Before 12:30 PM
S Arvidsson (SWE) vs A Morita (JPN) – WTA
[5] M Barthel (GER) vs [Q] G Muguruza (ESP) – WTA
K Bertens (NED) / M Krajicek (NED) vs [2] I Begu (ROU) / A Medina Garrigues (ESP) – WTA

COURT 3 start 11:00 am
A Kuznetsov (RUS) vs [8] D Gimeno-Traver (ESP) – ATP
L Dlouhy (CZE) / R Ram (USA) vs [2] M Mirnyi (BLR) / H Tecau (ROU) – ATP
A Beck (GER) vs S Halep (ROU) – WTA
R Bautista Agut (ESP) vs [Q] S Bohli (SUI) – ATP

COURT 5 start 11:00 am
S Voegele (SUI) vs [Q] Y Putintseva (KAZ) – WTA
M Melnikova (RUS) / P Pekhova (BLR) vs [WC] D Schuurs (NED) / A Van Der Meet (NED) – WTA
T Pironkova (BUL) vs [8] K Mladenovic (FRA) – WTA

COURT 6 start 11:00 am
[Q] A Hlavackova (CZE) vs L Davis (USA) – WTA
N Frankova (CZE) / M Kondratieva (RUS) vs [3] S Aoyama (JPN) / M Moulton-Levy (USA) – WTA
[4] M Llodra (FRA) / N Mahut (FRA) vs J Brunstrom (SWE) / R Klaasen (RSA) – ATP

Share