2015/06/30

Wimbledon Order of Play for June 25, 2013

Court3TennisPanoramaNews2011

WIMBLEDON CHAMPIONSHIPS 2013

INTENDED ORDER OF PLAY FOR TUESDAY 25 JUNE

 

CENTRE COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

1 Serena Williams (USA) [1] 1 vs Mandy Minella (LUX) 2

2 Novak Djokovic (SRB) [1] 1 vs Florian Mayer (GER) 2

3 David Ferrer (ESP) [4] 33 vs Martin Alund (ARG) 34

 

No.1 COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

1 Albert Ramos (ESP) 63 vs Juan Martin Del Potro (ARG) [8] 64

2 Maria Kirilenko (RUS) [10] 17 vs Laura Robson (GBR) 18

3 Martin Klizan (SVK) 31 vs Tomas Berdych (CZE) [7] 32

 

No.2 COURT – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Heather Watson (GBR) 37 vs Madison Keys (USA) 38

2 Dmitry Tursunov (RUS) 15 vs Tommy Haas (GER) [13] 16

3 Richard Gasquet (FRA) [9] 17 vs Marcel Granollers (ESP) 18

4 Agnieszka Radwanska (POL) [4] 33 vs Yvonne Meusburger (AUT) 34

 

No.3 COURT – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Anna Schmiedlova (SVK) 15 vs Samantha Stosur (AUS) [14] 16

2 Bernard Tomic (AUS) 23 vs Sam Querrey (USA) [21] 24

3 Bethanie Mattek-Sands (USA) 31 vs Angelique Kerber (GER) [7] 32

4 Gilles Simon (FRA) [19] 9 vs Feliciano Lopez (ESP) 10

 

COURT 12 – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Michaella Krajicek (NED) 63 vs Na Li (CHN) [6] 64

2 Ryan Harrison (USA) 7 vs Jeremy Chardy (FRA) [28] 8

3 Milos Raonic (CAN) [17] 41 vs Carlos Berlocq (ARG) 42

4 Karolina Pliskova (CZE) 47 vs Nadia Petrova (RUS) [13] 48

 

COURT 18 – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Ivan Dodig (CRO) 47 vs Philipp Kohlschreiber (GER) [16] 48

2 Roberta Vinci (ITA) [11] 49 vs Chanelle Scheepers (RSA) 50

3 Grigor Dimitrov (BUL) [29] 57 vs Simone Bolelli (ITA) 58

4 Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [21] 41 vs Tsvetana Pironkova (BUL) 42

 

COURT 4 – 11.30 AM START

1 Monica Niculescu (ROU) 39 vs Mona Barthel (GER) [30] 40

2 Denis Istomin (UZB) 55 vs Andreas Seppi (ITA) [23] 56

3 Bobby Reynolds (USA) 3 vs Steve Johnson (USA) 4

4 Klara Zakopalova (CZE) [32] 57 vs Daniela Hantuchova (SVK) 58

 

COURT 5 – 11.30 AM START

1 James Duckworth (AUS) 45 vs Denis Kudla (USA) 46

2 Kristyna Pliskova (CZE) 51 vs Jana Cepelova (SVK) 52

3 Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) 53 vs Irina-Camelia Begu (ROU) 54

4 Ricardas Berankis (LTU) 11 vs Paul-Henri Mathieu (FRA) 12

 

COURT 6 – 11.30 AM START

1 Leonardo Mayer (ARG) 51 vs Aljaz Bedene (SLO) 52

2 Alexandra Cadantu (ROU) 7 vs Tamira Paszek (AUT) [28] 8

3 Horacio Zeballos (ARG) 37 vs Santiago Giraldo (COL) 38

Kristina Mladenovic (FRA) / Galina Voskoboeva (KAZ) [10] 25 vs

Sofia Arvidsson (SWE) / Johanna Larsson (SWE) 26

4

COURT 7 – 11.30 AM START

1 Guido Pella (ARG) 61 vs Jesse Levine (CAN) 62

2 Mallory Burdette (USA) 27 vs Urszula Radwanska (POL) 28

3 Daniel Brands (GER) 29 vs Daniel Gimeno-Traver (ESP) 30

4 Anna Tatishvili (GEO) 45 vs Petra Martic (CRO) 46

 

COURT 8 – 11.30 AM START

1 Blaz Kavcic (SLO) 5 vs Jan-Lennard Struff (GER) 6

2 Mariana Duque-Marino (COL) 19 vs Julia Goerges (GER) 20

3 Alex Kuznetsov (USA) 43 vs Igor Sijsling (NED) 44

4 Timea Babos (HUN) 35 vs Mathilde Johansson (FRA) 36

 

COURT 9 – 11.30 AM START

1 Olga Puchkova (RUS) 13 vs Arantxa Rus (NED) 14

2 Wayne Odesnik (USA) 13 vs Jimmy Wang (TPE) 14

3 Grega Zemlja (SLO) 59 vs Michael Russell (USA) 60

4 Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 43 vs Magdalena Rybarikova (SVK) 44

 

COURT 10 – 11.30 AM START

1 Kevin Anderson (RSA) [27] 25 vs Olivier Rochus (BEL) 26

2 Michael Llodra (FRA) 53 vs Jarkko Nieminen (FIN) 54

3 Romina Oprandi (SUI) [31] 25 vs Alison Riske (USA) 26

4 Nina Bratchikova (RUS) 59 vs Annika Beck (GER) 60

 

COURT 14 – 11.30 AM START

1 Kimiko Date-Krumm (JPN) 5 vs Carina Witthoeft (GER) 6

2 Kei Nishikori (JPN) [12] 49 vs Matthew Ebden (AUS) 50

3 Maria Elena Camerin (ITA) 55 vs Dominika Cibulkova (SVK) [18] 56

 

COURT 15 – 11.30 AM START

1 Santiago Gonzalez (MEX) / Scott Lipsky (USA) [10] 9 vs Paolo Lorenzi (ITA) / Benoit Paire (FRA) 10

2 Xavier Malisse (BEL) / Ken Skupski (GBR) 35 vs Evgeny Donskoy (RUS) / Andrey Kuznetsov (RUS) 36

3 Eva Birnerova (CZE) / Stefanie Voegele (SUI) 45 vs Varvara Lepchenko (USA) / Saisai Zheng (CHN) 46

 

COURT 16 – 11.30 AM START

1 Caroline Garcia (FRA) 3 vs Jie Zheng (CHN) 4

2 Anabel Medina Garrigues (ESP) 23 vs Shuai Peng (CHN) [24] 24

3 Andreas Haider-Maurer (AUT) 19 vs Go Soeda (JPN) 20

 

COURT 17 – 11.30 AM START

1 James Blake (USA) 21 vs Thiemo De Bakker (NED) 22

2 Olga Govortsova (BLR) 61 vs Simona Halep (ROU) 62

3 Gastao Elias (POR) 39 vs Alexandr Dolgopolov (UKR) [26] 40

4 Kaia Kanepi (EST) 29 vs Tara Moore (GBR) 30

 

COURT 19 – 11.30 AM START

1 Philipp Petzschner (GER) 27 vs Michal Przysiezny (POL) 28

2 Ayumi Morita (JPN) 21 vs Marina Erakovic (NZL) 22

3 Roberto Bautista Agut (ESP) 35 vs Teymuraz Gabashvili (RUS) 36

 

MATCHES TO BE ARRANGED

Not Before 4.00 pm

Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) [3] 17 vs Eric Butorac (USA) / Andy Ram (ISR) 18

Not Before 5.00 pm

Pablo Andujar (ESP) / Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 27 vs Frantisek Cermak (CZE) / Michal Mertinak (SVK) 28

David Rice (GBR) / Sean Thornley (GBR) 43 vs Marinko Matosevic (AUS) / Frank Moser (GER) 44

Not Before 5.30 pm

Sabine Lisicki (GER) [23] 9 vs Francesca Schiavone (ITA) 10

Elena Vesnina (RUS) 11 vs Andrea Hlavackova (CZE) 12

Share