2014/07/31

Wimbledon Order of Play for June 29, 2013

toptennispanorama wimbledon 2011

WIMBLEDON CHAMPIONSHIPS 2013

INTENDED ORDER OF PLAY FOR SATURDAY 29 JUNE

 

CENTRE COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

1 Richard Gasquet (FRA) [9] 17 vs Bernard Tomic (AUS) 23

2 Sabine Lisicki (GER) [23] 9 vs Samantha Stosur (AUS) [14] 16

3 Novak Djokovic (SRB) [1] 1 vs Jeremy Chardy (FRA) [28] 8

 

No.1 COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

1 Petra Kvitova (CZE) [8] 97 vs Ekaterina Makarova (RUS) [25] 104 T/F 6/3 2/6 1/2 0-0*

2 Kevin Anderson (RSA) [27] 25 vs Tomas Berdych (CZE) [7] 32

3 David Ferrer (ESP) [4] 33 vs Alexandr Dolgopolov (UKR) [26] 40

4 Serena Williams (USA) [1] 1 vs Kimiko Date-Krumm (JPN) 5

 

No.2 COURT – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Viktor Troicki (SRB) 114 vs Mikhail Youzhny (RUS) [20] 120

2 Laura Robson (GBR) 18 vs Marina Erakovic (NZL) 22

3 Feliciano Lopez (ESP) 10 vs Tommy Haas (GER) [13] 16

 

No.3 COURT – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Ernests Gulbis (LAT) 100 vs Fernando Verdasco (ESP) 101

2 Sloane Stephens (USA) [17] 73 vs Petra Cetkovska (CZE) 77 T/F 7/6(3) 0/6 0/0 0-0*

3 Agnieszka Radwanska (POL) [4] 33 vs Madison Keys (USA) 38

4 Klara Zakopalova (CZE) [32] 57 vs Na Li (CHN) [6] 64

5 Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs David Marrero (ESP) / Andreas Seppi (ITA) 3

 

COURT 12 – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Juan Monaco (ARG) [22] 105 vs Kenny De Schepper (FRA) 109

2 Monica Puig (PUR) 66 vs Eva Birnerova (CZE) 71 T/F 4/6 1/2 0-0*

3 Grega Zemlja (SLO) 59 vs Juan Martin Del Potro (ARG) [8] 64

4Dominic Inglot (GBR) / Johanna Konta (GBR) 51 vs

Nicolas Almagro (ESP) / Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) 52

 

COURT 18 – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Lukasz Kubot (POL) 67 vs Benoit Paire (FRA) [25] 72

2 Roberta Vinci (ITA) [11] 49 vs Dominika Cibulkova (SVK) [18] 56

3 Igor Sijsling (NED) 44 vs Ivan Dodig (CRO) 47

4 Fabio Fognini (ITA) / Flavia Pennetta (ITA) 43 vs Jamie Delgado (GBR) / Tara Moore (GBR) 44

 

COURT 4 – 11.00 AM START

1 Ioana Ducu (ROU) 15 vs Katy Dunne (GBR) [7] 16 (GS)

2 Luke Bambridge (GBR) 29 vs Noah Rubin (USA) 30 (BS)

3 Isabelle Wallace (GBR) 53 vs Ioana Loredana Rosca (ROU) 54 (GS)

4 Gianluigi Quinzi (ITA) [6] 49 vs Samm Butler (GBR) 50 (BS)

5 Constanza Vega (ARG) 37 vs Lana Rush (GBR) 38 (GS)

 

COURT 5 – 11.30 AM START

1 Jamie Delgado (GBR) / Matthew Ebden (AUS) 45 vs Leander Paes (IND) / Radek Stepanek (CZE) [4] 48

2Aisam Qureshi (PAK) / Jean-Julien Rojer (NED) [5] 33 vs Xavier Malisse (BEL) / Ken Skupski (GBR) 35

T/F 6/3 6/7(1) 0/0 0*-0

3Kirsten Flipkens (BEL) / Magdalena Rybarikova (SVK) 22 vs

Jelena Jankovic (SRB) / Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 23

4 Varvara Lepchenko (USA) / Saisai Zheng (CHN) 46 vs Nadia Petrova (RUS) / Katarina Srebotnik (SLO) [3] 48

 

COURT 6 – 11.30 AM START

1 Rajeev Ram (USA) / Francesca Schiavone (ITA) 13 vs Raven Klaasen (RSA) / Anastasia Rodionova (AUS) 14

2 Stephanie Foretz Gacon (FRA) / Eva Hrdinova (CZE) 30 vs Su-Wei Hsieh (TPE) / Shuai Peng (CHN) [8] 32

Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) [4] 17 vs

3Christina McHale (USA) / Tamira Paszek (AUT) 20

4 Lukasz Kubot (POL) / Marcin Matkowski (POL) [15] 41 vs Marinko Matosevic (AUS) / Frank Moser (GER) 44

 

COURT 7 – 11.30 AM START

1 Santiago Gonzalez (MEX) / Scott Lipsky (USA) [10] 9 vs Jesse Levine (CAN) / Vasek Pospisil (CAN) 12

2 Max Mirnyi (BLR) / Horia Tecau (ROU) [7] 49 vs Samuel Groth (AUS) / Chris Guccione (AUS) 51

3 James Blake (USA) / Donna Vekic (CRO) 45 vs Jaroslav Levinsky (CZE) / Liga Dekmeijere (LAT) 46

 

COURT 8 – 11.30 AM START

1 Nicholas Monroe (USA) / Simon Stadler (GER) 14 vs Mahesh Bhupathi (IND) / Julian Knowle (AUT) [8] 16

2 Andy Ram (ISR) / Abigail Spears (USA) 37 vs Daniele Bracciali (ITA) / Galina Voskoboeva (KAZ) 38

3 Julian Knowle (AUT) / Shuai Zhang (CHN) 11 vs John Peers (AUS) / Ashleigh Barty (AUS) 12

4Martin Emmrich (GER) / Julia Goerges (GER) 61 vs

Juan-Sebastian Cabal (COL) / Bojana Jovanovski (SRB) 62

COURT 9 – 11.00 AM START

1 Viktoriya Lushkova (UKR) 11 vs Jamie Loeb (USA) 12 (GS)

2 Marie Bouzkova (CZE) 13 vs Alice Matteucci (ITA) 14 (GS)

3 Naoki Nakagawa (JPN) 15 vs Borna Coric (CRO) [8] 16 (BS)

4 Helen Ploskina (UKR) 23 vs Louisa Chirico (USA) [15] 24 (GS)

5 Luca Corinteli (USA) 55 vs Johan Sebastien Tatlot (FRA) [10] 56 (BS)

 

COURT 10 – 11.30 AM START

1 Andre Begemann (GER) / Martin Emmrich (GER) 6 vs Treat Huey (PHI) / Dominic Inglot (GBR) [16] 8

2Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) [3] 17 vs Paul Hanley (AUS) / John-Patrick Smith (AUS) 19

T/F 4/6 6/1 6/7(6) 7/5 0/0 0*-0

Alize Cornet (FRA) / Pauline Parmentier (FRA) 6 vs

3Julia Goerges (GER) / Barbora Zahlavova Strycova (CZE) [16] 8

4 Paul Hanley (AUS) / Hao-Ching Chan (TPE) 29 vs Robert Farah (COL) / Darija Jurak (CRO) 30

5 Michal Mertinak (SVK) / Vladimira Uhlirova (CZE) 59 vs Eric Butorac (USA) / Alize Cornet (FRA) 60

 

COURT 11 – 11.00 AM START

1 Camila Giangreco Campiz (PAR) [10] 9 vs Laura Ucros (COL) 10 (GS)

2 Domenica Gonzalez (ECU) 5 vs Fiona Ferro (FRA) 6 (GS)

3 Maximilian Marterer (GER) 27 vs Kamil Majchrzak (POL) 28 (BS)

4 Kamonwan Buayam (THA) 55 vs Anhelina Kalinina (UKR) [12] 56 (GS)

5 Akvile Parazinskaite (LTU) 63 vs Ana Konjuh (CRO) [2] 64 (GS)

 

COURT 14 – 11.30 AM START

1 Kei Nishikori (JPN) [12] 49 vs Andreas Seppi (ITA) [23] 56

2 Tsvetana Pironkova (BUL) 42 vs Petra Martic (CRO) 46

3 Alison Riske (USA) 26 vs Kaia Kanepi (EST) 29

4 Grigor Dimitrov (BUL) / Frederik Nielsen (DEN) 37 vs Julien Benneteau (FRA) / Nenad Zimonjic (SRB) [11] 40

 

COURT 15 – 11.00 AM START

1 Sara Tomic (AUS) 7 vs Anett Kontaveit (EST) [13] 8 (GS)

2 Karen Khachanov (RUS) 19 vs Marcelo Zormann (BRA) 20 (BS)

3 Duck Hee Lee (KOR) 31 vs Christian Garin (CHI) [7] 32 (BS)

4 Thanasi Kokkinakis (AUS) 23 vs Wayne Montgomery (RSA) [16] 24 (BS)

5 Katerina Siniakova (CZE) [3] 17 vs Alina Silich (RUS) 18 (GS)

 

COURT 16 – 11.30 AM START

1 Colin Fleming (GBR) / Jonathan Marray (GBR) [9] 25 vs Frantisek Cermak (CZE) / Michal Mertinak (SVK) 28

2 James Cerretani (USA) / Mona Barthel (GER) 27 vs Johan Brunstrom (SWE) / Katalin Marosi (HUN) 28

3 Shuko Aoyama (JPN) / Chanelle Scheepers (RSA) 10 vs Raluca Olaru (ROU) / Olga Savchuk (UKR) 11

 

COURT 17 – 11.00 AM START

1 Laslo Djere (SRB) [4] 17 vs Cameron Norrie (GBR) 18 (BS)

2 Maxime Hamou (FRA) [12] 25 vs Stefano Napolitano (ITA) 26 (BS)

3 Quentin Halys (FRA) 13 vs Jorge Brian Panta (PER) 14 (BS)

4 Bradley Mousley (AUS) 59 vs Alexander Sendegeya (GBR) 60 (BS)

5 Adrijana Lekaj (CRO) 29 vs Katie Boulter (GBR) 30 (GS)

 

COURT 19 – 11.30 AM START

1 James Blake (USA) / Jurgen Melzer (AUT) 59 vs Jamie Murray (GBR) / John Peers (AUS) 60

2 Daniel Brands (GER) / Lukas Rosol (CZE) 22 vs

Rohan Bopanna (IND) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) [14] 24 T/F 3/6 7/5 6/7(4) 0/0 0-0*

3 Flavia Pennetta (ITA) / Andrea Petkovic (GER) 13 vs Liezel Huber (USA) / Sania Mirza (IND) [6] 16

4 Robin Haase (NED) / Alicja Rosolska (POL) 21 vs Jonathan Marray (GBR) / Heather Watson (GBR) 22

5 Eugenie Bouchard (CAN) / Petra Martic (CRO) 38 vs Cara Black (ZIM) / Marina Erakovic (NZL) [11] 40

 

MATCHES TO BE ARRANGED

Not Before 4.00 pm

Daniil Medvedev (RUS) 61 vs Seong Chan Hong (KOR) 62 (BS)

Spencer Papa (USA) 5 vs Hyeon Chung (KOR) 6 (BS)

Alejandra Cisneros (MEX) 43 vs Katherine Ip (HKG) 44 (GS)

Hikari Yamamoto (JPN) 59 vs Gabriela Pantuckova (CZE) 60 (GS)

Ching-Wen Hsu (TPE) [8] 49 vs Anna Brogan (GBR) 50 (GS)

Filippo Baldi (ITA) [9] 9 vs Matej Maruscak (SVK) 10 (BS)

Lucas Miedler (AUT) 3 vs Benjamin Bonzi (FRA) 4 (BS)

Not Before 4.30 pm

Jean-Julien Rojer (NED) / Vera Dushevina (RUS) 19 vs Jamie Murray (GBR) / Su-Wei Hsieh (TPE) 20

Not Before 5.00 pm

Anna-Lena Groenefeld (GER) / Kveta Peschke (CZE) [7] 33 vs Lisa Raymond (USA) / Laura Robson (GBR) 36

Share