2014/04/21

Wimbledon Order of Play for July 1, 2013

toptennispanorama wimbledon 2011

WIMBLEDON CHAMPIONSHIPS 2013

INTENDED ORDER OF PLAY FOR MONDAY 1 JULY

 

CENTRE COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

1 Serena Williams (USA) [1] 1 vs Sabine Lisicki (GER) [23] 9

2 Mikhail Youzhny (RUS) [20] 120 vs Andy Murray (GBR) [2] 128

3 Novak Djokovic (SRB) [1] 1 vs Tommy Haas (GER) [13] 16

 

No.1 COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

1 Laura Robson (GBR) 18 vs Kaia Kanepi (EST) 29

2 Andreas Seppi (ITA) [23] 56 vs Juan Martin Del Potro (ARG) [8] 64

3 Bernard Tomic (AUS) 23 vs Tomas Berdych (CZE) [7] 32

 

No.2 COURT – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 David Ferrer (ESP) [4] 33 vs Ivan Dodig (CRO) 47

2 Agnieszka Radwanska (POL) [4] 33 vs Tsvetana Pironkova (BUL) 42

3 Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs Treat Huey (PHI) / Dominic Inglot (GBR) [16] 8

 

No.3 COURT – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Petra Kvitova (CZE) [8] 97 vs Carla Suarez Navarro (ESP) [19] 105

2 Roberta Vinci (ITA) [11] 49 vs Na Li (CHN) [6] 64

3 Fernando Verdasco (ESP) 101 vs Kenny De Schepper (FRA) 109

4 Jean-Julien Rojer (NED) / Vera Dushevina (RUS) 19 vs Jamie Murray (GBR) / Su-Wei Hsieh (TPE) 20

T/F 6/7(2) 6/3 5/3 0-0*

 

COURT 12 – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Jerzy Janowicz (POL) [24] 88 vs Jurgen Melzer (AUT) 90

2 Marion Bartoli (FRA) [15] 81 vs Karin Knapp (ITA) 92

3 Michael Llodra (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) [13] 57 vs James Blake (USA) / Jurgen Melzer (AUT) 59

4 Kyle Edmund (GBR) / Eugenie Bouchard (CAN) 5 vs Frederik Nielsen (DEN) / Sofia Arvidsson (SWE) 6

5 James Blake (USA) / Donna Vekic (CRO) 45 vs Nenad Zimonjic (SRB) / Katarina Srebotnik (SLO) [3] 48

 

COURT 18 – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Kirsten Flipkens (BEL) [20] 120 vs Flavia Pennetta (ITA) 126

2 Monica Puig (PUR) 66 vs Sloane Stephens (USA) [17] 73

3 Max Mirnyi (BLR) / Horia Tecau (ROU) [7] 49 vs Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) [12] 56

 

COURT 4 – 11.00 AM START

1 Shilin Xu (CHN) 27 vs Pippa Horn (GBR) 28 (GS)

2 Nick Kyrgios (AUS) [1] 1 vs Evan Hoyt (GBR) 2 (BS)

3 Jamie Malik (GBR) 63 vs Nikola Milojevic (SRB) [2] 64 (BS)

4 Billy Harris (GBR) 11 vs Jaime Ignacio Galleguillos (CHI) 12 (BS)

5 Gabriella Taylor (GBR) 47 vs Barbora Krejcikova (CZE) [4] 48 (GS

)

COURT 5 – 11.30 AM START

1 Vania King (USA) / Jie Zheng (CHN) [13] 41 vs Nadia Petrova (RUS) / Katarina Srebotnik (SLO) [3] 48

2Aisam Qureshi (PAK) / Jean-Julien Rojer (NED) [5] 33 vs

Julien Benneteau (FRA) / Nenad Zimonjic (SRB) [11] 40

3 Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 31 vs Elise Mertens (BEL) [6] 32 (GS)

4 Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 53 vs Thomas Colautti (GBR) 54 (BS)

 

COURT 6 – 11.30 AM START

1 Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) [3] 17 vs

Rohan Bopanna (IND) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) [14] 24

2 Jesse Levine (CAN) / Vasek Pospisil (CAN) 12 vs Mahesh Bhupathi (IND) / Julian Knowle (AUT) [8] 16

3 Robert Farah (COL) / Darija Jurak (CRO) 30 vs Rohan Bopanna (IND) / Jie Zheng (CHN) [7] 32

4 Frantisek Cermak (CZE) / Lucie Hradecka (CZE) [12] 25 vs

Johan Brunstrom (SWE) / Katalin Marosi (HUN) 28

5 Treat Huey (PHI) / Raquel Kops-Jones (USA) [9] 9 vs John Peers (AUS) / Ashleigh Barty (AUS) 12

 

COURT 7 – 11.30 AM START

1 Colin Fleming (GBR) / Jonathan Marray (GBR) [9] 25 vs Robert Lindstedt (SWE) / Daniel Nestor (CAN) [6] 32

2 Jay Andrijic (AUS) 35 vs Yoshihito Nishioka (JPN) 36 (BS)

3 Frederico Ferreira Silva (POR) [15] 57 vs Enzo Couacaud (FRA) 58 (BS)

4 Elias Ymer (SWE) 47 vs Alexander Zverev (GER) [3] 48 (BS)

 

COURT 8 – 11.00 AM START

1 Jana Fett (CRO) 19 vs Victoria Rodriguez (MEX) 20 (GS)

2 Hugo Di Feo (CAN) 7 vs Clement Geens (BEL) [13] 8 (BS)

3 Anastasiya Komardina (RUS) 51 vs Johnnise Renaud (USA) 52 (GS)

4 Sandra Samir (EGY) 35 vs Deborah Chiesa (ITA) 36 (GS)

5 Mazen Osama (EGY) 39 vs Pedro Cachin (ARG) [11] 40 (BS)

 

COURT 9 – 11.00 AM START

1 Carol Zhao (CAN) [9] 25 vs Ayaka Okuno (JPN) 26 (GS)

2 Ipek Soylu (TUR) [16] 41 vs Lizette Cabrera (AUS) 42 (GS)

3 Nina Stojanovic (SRB) [14] 57 vs Beatriz Haddad Maia (BRA) 58 (GS)

4 Dasha Ivanova (USA) 45 vs Kyoka Okamura (JPN) 46 (GS)

5 Guillermo Nunez (CHI) [14] 41 vs Lucas Gomez (MEX) 42 (BS)

 

COURT 10 – 11.30 AM START

1 Darija Jurak (CRO) / Tamarine Tanasugarn (THA) 27 vs Su-Wei Hsieh (TPE) / Shuai Peng (CHN) [8] 32

2 Anna-Lena Groenefeld (GER) / Kveta Peschke (CZE) [7] 33 vs

Eugenie Bouchard (CAN) / Petra Martic (CRO) 38

3 Lukasz Kubot (POL) / Marcin Matkowski (POL) [15] 41 vs

Leander Paes (IND) / Radek Stepanek (CZE) [4] 48

4 Alexander Peya (AUT) / Anna-Lena Groenefeld (GER) [5] 33 vs

Santiago Gonzalez (MEX) / Natalie Grandin (RSA) 36

5 Andy Ram (ISR) / Abigail Spears (USA) 37 vs Marcin Matkowski (POL) / Kveta Peschke (CZE) [11] 40

 

COURT 14 – 11.30 AM START

1 Lukasz Kubot (POL) 67 vs Adrian Mannarino (FRA) 76

2 Shuko Aoyama (JPN) / Chanelle Scheepers (RSA) 10 vs Liezel Huber (USA) / Sania Mirza (IND) [6] 16

3Jonathan Marray (GBR) / Heather Watson (GBR) 22 vs

David Marrero (ESP) / Kimiko Date-Krumm (JPN) [14] 24

4 Colin Fleming (GBR) / Laura Robson (GBR) 3 vs Filip Polasek (SVK) / Janette Husarova (SVK) 4

 

COURT 15 – 11.00 AM START

1 Daniel Windahl (SWE) 21 vs Peter Ashley (GBR) 22 (BS)

2 Maia Lumsden (GBR) 21 vs Petra Uberalova (SVK) 22 (GS)

3 Johannes Haerteis (GER) 51 vs Nicolas Jarry (CHI) 52 (BS)

4 Kristina Schmiedlova (SVK) 39 vs Karin Kennel (SUI) [11] 40 (GS)

5 Harry Bourchier (AUS) 45 vs Julian Cash (GBR) 46 (BS)

 

COURT 17 – 11.30 AM START

1 Raquel Kops-Jones (USA) / Abigail Spears (USA) [5] 49 vs

Ashleigh Barty (AUS) / Casey Dellacqua (AUS) [12] 56

2 Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) [4] 17 vs

Jelena Jankovic (SRB) / Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 23

3 Scott Lipsky (USA) / Casey Dellacqua (AUS) [13] 41 vs Fabio Fognini (ITA) / Flavia Pennetta (ITA) 43

4 Mark Knowles (BAH) / Sabine Lisicki (GER) 54 vs Aisam Qureshi (PAK) / Cara Black (ZIM) [10] 56

 

COURT 19 – 11.00 AM START

1 Kyle Edmund (GBR) [5] 33 vs Young Seok Kim (KOR) 34 (BS)

2 Harriet Dart (GBR) 61 vs Jelena Ostapenko (LAT) 62 (GS)

3 Taylor Townsend (USA) [5] 33 vs Iryna Shymanovich (BLR) 34 (GS)

4 Jonny O’Mara (GBR) 37 vs Maxime Janvier (FRA) 38 (BS)

5 Stefan Kozlov (USA) 43 vs Joshua Sapwell (GBR) 44 (BS)

 

MATCHES TO BE ARRANGED

Not Before 5.00 pm

Martin Emmrich (GER) / Julia Goerges (GER) 61 vs Horia Tecau (ROU) / Sania Mirza (IND) [2] 64

Rajeev Ram (USA) / Francesca Schiavone (ITA) 13 vs Marcelo Melo (BRA) / Liezel Huber (USA) [6] 16

Daniel Nestor (CAN) / Kristina Mladenovic (FRA) [8] 49 vs Dominic Inglot (GBR) / Johanna Konta (GBR) 51

Not Before 5.30 pm

Greetje Minnen (BEL) 3 vs Mami Adachi (JPN) 4 (GS)

Belinda Bencic (SUI) [1] 1 vs Freya Christie (GBR) 2 (GS)

Share