2015/07/07

Wimbledon Order of Play for July 4, 2013

Wimbledontrophies-300x199

WIMBLEDON CHAMPIONSHIPS 2013

INTENDED ORDER OF PLAY FOR THURSDAY 4 JULY

 

CENTRE COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

1 Marion Bartoli (FRA) [15] 81 vs Kirsten Flipkens (BEL) [20] 120

2 Sabine Lisicki (GER) [23] 9 vs Agnieszka Radwanska (POL) [4] 33

 

No.1 COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

1 Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs Rohan Bopanna (IND) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) [14] 24

2 Daniel Nestor (CAN) / Kristina Mladenovic (FRA) [8] 49 vs Horia Tecau (ROU) / Sania Mirza (IND) [2] 64

Jean-Julien Rojer (NED) / Vera Dushevina (RUS) 19

or David Marrero (ESP) / Kimiko Date-Krumm (JPN) [14] 24 vs

Rohan Bopanna (IND) / Jie Zheng (CHN) [7] 32

 

No.2 COURT – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Marcin Matkowski (POL) / Kveta Peschke (CZE) [11] 40 vs

Nenad Zimonjic (SRB) / Katarina Srebotnik (SLO) [3] 48

2 Leander Paes (IND) / Radek Stepanek (CZE) [4] 48 vs Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) [12] 56

3 Bruno Soares (BRA) / Lisa Raymond (USA) [1] 1 vs John Peers (AUS) / Ashleigh Barty (AUS) 12

4 Pat Cash (AUS) / Mark Woodforde (AUS) vs Joakim Nystrom (SWE) / Mikael Pernfors (SWE) (OD)

 

No.3 COURT – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Jacco Eltingh (NED) / Paul Haarhuis (NED) vs Barry Cowan (GBR) / Cedric Pioline (FRA) (RR)

2 Kyle Edmund (GBR) [5] 33 vs Stefan Kozlov (USA) 43 (BS)

3 Iva Majoli (CRO) / Natasha Zvereva (BLR) vs Martina Navratilova (USA) / Pam Shriver (USA) (SL)

4 Lucie Ahl (GBR) / Magdalena Maleeva (BUL) vs Jana Novotna (CZE) / Barbara Schett (AUT) (SL)

5 Lindsay Davenport (USA) / Martina Hingis (SUI) vs Rennae Stubbs (AUS) / Andrea Temesvari (HUN) (SL)

 

COURT 12 – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Belinda Bencic (SUI) [1] 1 vs Jamie Loeb (USA) 12 (GS)

2 Gianluigi Quinzi (ITA) [6] 49 vs Nikola Milojevic (SRB) [2] 64 (BS)

3 Sandra Samir (EGY) / Shilin Xu (CHN) 30 vs Belinda Bencic (SUI) / Petra Uberalova (SVK) [2] 32 (GD)

4 Kyle Edmund (GBR) / Frederico Ferreira Silva (POR) [1] 1 vs

Maximilian Marterer (GER) / Lucas Miedler (AUT) 4 (BD)

 

COURT 18 – SHOW COURT – 11.30 AM START

1 Anhelina Kalinina (UKR) [12] 56 vs Ana Konjuh (CRO) [2] 64 (GS)

2 Hyeon Chung (KOR) 6 vs Borna Coric (CRO) [8] 16 (BS)

3 Anhelina Kalinina (UKR) / Iryna Shymanovich (BLR) [8] 17 vs

Kristina Schmiedlova (SVK) / Szabina Szlavikovics (HUN) 19 (GD)

4Stefan Kozlov (USA) / Spencer Papa (USA) 13 or Julian Cash (GBR) / Joshua Sapwell (GBR) 14 vs

Enzo Couacaud (FRA) / Stefano Napolitano (ITA) 15

or Naoki Nakagawa (JPN) / Gianluigi Quinzi (ITA) [7] 16 (BD)

 

COURT 5 – 11.00 AM START

1 Anett Kontaveit (EST) / Jelena Ostapenko (LAT) 26 vs

Kamonwan Buayam (THA) / Ching-Wen Hsu (TPE) 28 (GD)

2 Laslo Djere (SRB) [4] 17 vs Maximilian Marterer (GER) 27 (BS)

3 Luca Corinteli (USA) / Lucas Gomez (MEX) 5 vs Clement Geens (BEL) / Noah Rubin (USA) [6] 8 (BD)

4 Johannes Haerteis (GER) / Hannes Wagner (GER) 25 vs Jamie Malik (GBR) / Robbie Ridout (GBR) 27

or Laslo Djere (SRB) / Martin Redlicki (USA) 28 (BD)

 

COURT 8 – 11.00 AM START

1 Benjamin Bonzi (FRA) / Quentin Halys (FRA) 10 vs Jay Andrijic (AUS) / Bradley Mousley (AUS) 12 (BD)

2 Yoshihito Nishioka (JPN) / Jorge Brian Panta (PER) [5] 17 vs

Maxime Janvier (FRA) / Kamil Majchrzak (POL) 19 (BD)

3 Viktoriya Lushkova (UKR) / Ioana Loredana Rosca (ROU) 14 vs

 Ioana Ducu (ROU) / Nina Stojanovic (SRB) [5] 16 (GD)

4 Jamie Loeb (USA) / Ayaka Okuno (JPN) 22 vs Elise Mertens (BEL) / Ipek Soylu (TUR) [3] 24 (GD)

5 Borna Coric (CRO) / Jonny O’Mara (GBR) 29 or Filippo Baldi (ITA) / Matteo Donati (ITA) 30 vs

Karen Khachanov (RUS) / Daniil Medvedev (RUS) 31

or Maxime Hamou (FRA) / Johan Sebastien Tatlot (FRA) [2] 32 (BD)

 

COURT 14 – 11.30 AM START

1 Louisa Chirico (USA) [15] 24 vs Elise Mertens (BEL) [6] 32 (GS)

2 Taylor Townsend (USA) [5] 33 vs Barbora Krejcikova (CZE) [4] 48 (GS)

3 Thanasi Kokkinakis (AUS) / Nick Kyrgios (AUS) 21 vs Hugo Di Feo (CAN) / Mazen Osama (EGY) 23 (BD)

4 Barbora Krejcikova (CZE) / Katerina Siniakova (CZE) [1] 1 vs Giulia Pairone (ITA) / Alina Silich (RUS) 3

or Alice Matteucci (ITA) / Gabriela Pantuckova (CZE) 4 (GD)

 

MATCHES TO BE ARRANGED

Not Before 3.30 pm

Richard Krajicek (NED) / Mark Petchey (GBR) vs Jonas Bjorkman (SWE) / Todd Woodbridge (AUS) (RR)

Not Before 4.00 pm                                                                                                        

Jeremy Bates (GBR) / Anders Jarryd (SWE) vs John McEnroe (USA) / Patrick McEnroe (USA) (OD

Share