2014/07/28

Azarenka Leads Nominations for Fed Cup Next Month

 

fedcup

(January 8, 2014) Victoria Azarenka heads the nominations for the 2014 Fed Cup by BNP Paribas Zone Group I events taking place in the week of 3 February alongside the World Group and World Group II first round ties.

 

The ITF has announced the full nominations for Europe/Africa Zone Group I in Budapest, Hungary (4-9 February); Americas Zone Group I in Lambare, Paraguay (5-8 February); and Asia/Oceania Zone Group I in Astana, Kazakhstan (5-8 February). Astana will also be staging the Asia/Oceania Zone Group II event on 4-8 February.

 

The draws for all three Zone Group I events will be held at the ITF offices in London on Monday 13 January at 11:00 GMT.

 

All nations contesting the Zone Group I events will be bidding to qualify for the Fed Cup World Group II play-offs on 19-20 April, with two teams qualifying from the Europe/Africa Zone, and one team from both the Americas and Asia/Oceania Zones.

 

Seven top 50 players will contest Europe/Africa Zone Group I, with Azarenka joined by Simona Halep and Sorana Cirstea of Romania, Kirsten Flipkens of Belgium, Yvonne Meusburger of Austria, Laura Robson of Great Britain and Elina Svitolina of Ukraine. Peng Shuai of China and Galina Voskoboeva of Kazakhstan head the nominations for Asia/Oceania Zone Group I.

 

Nominations for the 2014 Fed Cup World Group and World Group II first round ties, which take place on 8-9 February, will be announced on Wednesday 29 January.

 

Fed Cup by BNP Paribas is the World Cup of Tennis. It is the largest annual international team competition in women’s sport, with 95 nations taking part in 2014. The event celebrated its 50th birthday in 2013 in the ITF’s centenary year. The title sponsor is BNP Paribas, the Official Bank of Fed Cup. Adecco (Official HR Sponsor) is an international sponsor, and Wilson Sporting Goods (Official Ball) is an international partner. Follow all the action on www.fedcup.com, www.fedcup.com/es, www.twitter.com/fedcup, www.facebook.com/FedCup and www.fedcup.tv.

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I

Venue: Syma Event and Congress Centre, Budapest, Hungary (hard – indoors)

Dates: 4-9 February

 

Austria

Yvonne Meusburger

Patricia Mayr-Achleitner

Tamira Paszek

Sandra Klemenschits

Captain: Clemens Trimmel

 

Belarus

Victoria Azarenka

Olga Govortsova

Aliaksandra Sasnovich

Ilona Kremen

Captain: Tatiana Poutchek

 

Belgium

Kirsten Flipkens

Yanina Wickmayer

Alison van Uytvanck

An-Sophie Mestach

Captain: Ann Devries

 

Bulgaria

Tsvetana Pironkova

Elitsa Kostova

Dia Evtimova

Viktoriya Tomova

Captain: Dora Rangelova

 

Croatia

Donna Vekic

Petra Martic

Tereza Mrdeza

Darija Jurak

Captain: Iva Majoli

 

Great Britain

Laura Robson

Johanna Konta

Heather Watson

Tara Moore

Captain: Judy Murray

 

Hungary

Timea Babos

Reka-Luca Jani

Melinda Czink

Agnes Bukta

Captain: Levente Baratosi

 

Israel

Shahar Peer

Julia Glushko

Keren Schlomo

Ofri Lankri

Captain: Amos Mansdorf

 

Latvia

Diana Marcinkevica

Jelena Ostapenko

Laura Gulbe

Darta-Elizabete Emulina

Captain: Juska Daiga

 

Luxembourg

Mandy Minella

Anne Kremer

Claudine Schaul

Tiffany Cornelius

Captain: Johny Goudenbour

 

Netherlands

Kiki Bertens

Arantxa Rus

Richel Hogenkamp

Michaella Krajicek

Captain: Paul Haarhuis

 

Portugal

Michelle Larcher de Brito

Maria Joao Koehler

Barbara Luz

Joana Vale Costa

Captain: Andre Lopes

 

Romania

Simona Halep

Sorana Cirstea

Monica Niculescu

Irina-Camelia Begu

Captain: Alina Cercel-Tecsor

 

Slovenia

Polona Hercog

Nastja Kolar

Dalila Jakupovic

Andreja Klepac

Captain: Tina Pisnik

 

Turkey

Cagla Buyukakcay

Pemra Ozgen

Basak Eraydin

Ipek Soylu

Captain: Alaaddin Karagoz

 

Ukraine

Elina Svitolina

Nadiya Kichenok

Olga Savchuk

Lyudmyla Kichenok

Captain: Natalia Medvedeva

 

 

AMERICAS ZONE GROUP I
Venue: Paraguayan Yacht and Golf Club, Lambare, Paraguay (clay – outdoors)

Dates: 5-8 February

 

Bahamas

Simone Pratt

Danielle Andrea Thompson

Nikkita Fountain

Playing Captain: Larikah Russell

 

Brazil

Teliana Pereira

Laura Pigossi

Gabriela Ce

Paula Cristina Goncalves

Captain: Carla Tiene

 

Colombia

Mariana Duque-Marino

Catalina Castano

Maria Fernanda Herazo Gonzalez

Paula Andrea Perez-Garcia

Captain: Carlos Zapata

 

Ecuador

Domenica Gonzalez

Charlotte Roemer

Rafaella Baquerizo

Rafaela Gomez

Captain: Manuel Balda

 

Mexico

Ana Sofia Sanchez

Marcela Zacarias

Ximena Hermoso

Victoria Rodriguez

Captain: Leonardo Lavalle

 

Paraguay

Veronica Cepede Royg

Montserrat Gonzalez

Camila Giangreco Campiz

Sara Gimenez

Captain: Alfredo de Brix

 

Venezuela

Adriana Perez

Andrea Gamiz

Aymet Uzcategui

Dugleisy Linares

Captain: Yohny Romero

 

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I

National Tennis Centre, Astana, Kazakhstan (hard – indoors)

Dates: 5-8 February

 

China

Peng Shuai

Zhang Shuai

Zheng Saisai

Wang Qiang

Captain: Wang Peng

 

Chinese Taipei

Chan Chin-Wei

Lee Ya-Hsuan

Juan Ting-Fei

Yang Chia Hsien

Captain: Wang Shi-Ting

 

Indonesia

Lavinia Tananta

Heravita Mediana

Deria Nur Haliza

Tami Grende

Captain: Sriningdiah Sutarniati

 

Kazakhstan

Galina Voskoboeva

Yaroslava Shvedova

Yulia Putintseva

Sesil Karatantcheva

Captain: Irina Black

 

Korea, Republic

Lee So-Ra

Lee Ye-Ra

Han Na-Lae

Yoo Mi

Captain: Lee Jeong-Myung

 

Thailand

Luksika Kumkhum

Noppawan Lertcheewakarn

Nicha Lertpitaksinchai

Tamarine Tanasugarn

Captain: Priyakarn Salivorraroj

 

Uzbekistan

Nigina Abduraimova

Agkul Amanmuradova

Sabina Sharipova

Arina Folts

Captain: Dmitriy Tomaschevich

Share