2014/07/22

Davis Cup Results for January 31, 2014

davis cup 2014

(January 31, 2014) The latest results from the International Tennis Federation for the 2014 Davis Cup by BNP Paribas World Group first round and Zone Group ties taking place on 31 January – 2 February. A total of 30 ties are taking place this week.

 

[NB The Asia/Oceania Zone Group I first round tie between China, P.R. and New Zealand was played on 27-29 January.]

WORLD GROUP FIRST ROUND

CZECH REPUBLIC level with NETHERLANDS 1-1

Venue: CEZ Arena, Ostrava, CZE (hard – indoor)

 

Robin Haase (NED) d. Radek Stepanek (CZE) 36 64 67(4) 62 61

Tomas Berdych (CZE) d. Igor Sijsling (NED) 63 63 60

Lukas Rosol/Jiri Vesely (CZE) v Thiemo de Bakker/Jean-Julien Rojer (NED)

Tomas Berdych (CZE) v Robin Haase (NED)

Radek Stepanek (CZE) v Igor Sijsling (NED)

 

JAPAN level with CANADA 1-1

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – indoor)

 

Kei Nishikori (JPN) d. Peter Polansky (CAN) 64 64 64

Frank Dancevic (CAN) d. Go Soeda (JPN) 64 76(2) 61

Yuichi Sugita/Yasutaka Uchiyama (JPN) v Daniel Nestor/Vasek Pospisil (CAN)

Kei Nishikori (JPN) v Frank Dancevic (CAN)

Go Soeda (JPN) v Peter Polansky (CAN)

 

GERMANY leads SPAIN 2-0

Venue: Fraport Arena, Frankfurt, GER (hard – indoor)

 

Philipp Kohlschreiber (GER) d. Roberto Bautista Agut (ESP) 62 64 62

Florian Mayer (GER) d. Feliciano Lopez (ESP) 76(6) 76(4) 16 57 63

Daniel Brands/Tommy Haas (GER) v David Marrero/Fernando Verdasco (ESP)

Philipp Kohlschreiber (GER) v Feliciano Lopez (ESP)

Florian Mayer (GER) v Roberto Bautista Agut (ESP)

 

FRANCE leads AUSTRALIA 2-0

Venue: Vendéspace, La Roche sur Yon, FRA (clay – indoor)

 

Richard Gasquet (FRA) d. Nick Kyrgios (AUS) 76(3) 62 62

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Lleyton Hewitt (AUS) 63 62 76(2)

Julien Benneteau/Gael Monfils (FRA) v Chris Guccione/Lleyton Hewitt (AUS)

Richard Gasquet (FRA) v Lleyton Hewitt (AUS)

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) v Nick Kyrgios (AUS)

 

GREAT BRITAIN leads USA 2-0

Venue: Petco Park, San Diego, CA, USA (clay – outdoor)

 

Andy Murray (GBR) d. Donald Young (USA) 61 62 63

James Ward (GBR) d. Sam Querrey (USA) 16 76(3) 36 64 61  

Bob Bryan/Mike Bryan (USA) v Colin Fleming/Andy Murray (GBR)

Sam Querrey (USA) v Andy Murray (GBR)

Donald Young (USA) v James Ward (GBR)

 

ARGENTINA level with ITALY 1-1

Venue: Patinodromo Municipal “Adalberto Lugea”, Mar del Plata, ARG (clay – outdoor)

 

Carlos Berlocq (ARG) d. Andreas Seppi (ITA) 46 60 62 61

Fabio Fognini (ITA) d. Juan Monaco (ARG) 75 62 62

Eduardo Schwank/Horacio Zeballos (ARG) v Simone Bolelli/Filippo Volandri (ITA)

Carlos Berlocq (ARG) v Fabio Fognini (ITA)

Juan Monaco (ARG) v Andreas Seppi (ITA)

 

KAZAKHSTAN leads BELGIUM 2-0

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

 

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Ruben Bemelmans (BEL) 64 67(3) 62 63

Andrey Golubev (KAZ) d. David Goffin (BEL) 76(9) 36 46 62 1210

Evgeny Korolev/Denis Yevseyev (KAZ) v Kimmer Coppejans/Olivier Rochus (BEL)

Mikhail Kukushkin (KAZ) v David Goffin (BEL)

Andrey Golubev (KAZ) v Ruben Bemelmans (BEL)

 

SWITZERLAND leads SERBIA 2-0

Venue: Spens Sport Centre, Novi Sad, SRB (hard – indoor)

 

Roger Federer (SUI) d. Ilija Bozoljac (SRB) 64 75 62

Stanislas Wawrinka (SUI) d. Dusan Lajovic (SRB) 64 46 61 76(7)

Filip Krajinovic/Nenad Zimonjic (SRB) v Marco Chiudinelli/Michael Lammer (SUI)

Dusan Lajovic (SRB) v Roger Federer (SUI)

Ilija Bozoljac (SRB) v Stanislas Wawrinka (SUI)

 

AMERICAS ZONE GROUP I

ECUADOR leads VENEZUELA 1-0

Venue: Francisco Segura Cano, Guayaquil, ECU (clay – outdoor)

 

Julio-Cesar Campozano (ECU) d. David Souto (VEN) 63 67(5) 46 64 62

Emilio Gomez (ECU) v Ricardo Rodriguez (VEN)

Emilio Gomez/Giovanni Lapentti (ECU) v Luiz David Martinez/Roberto Maytin (VEN)

Emilio Gomez (ECU) v David Souto (VEN)

Julio-Cesar Campozano (ECU) v Ricardo Rodriguez (VEN)

 

DOMINICAN REPUBLIC leads URUGUAY 2-0

Venue: Centro Nacional de Tenis Parque del Este, Santo Domingo, DOM (hard – outdoor)

 

Jose Hernandez (DOM) d. Martin Cuevas (URU) 63 76(3) 63

Victor Estrella (DOM) d. Ariel Behar (URU) 63 64 64

Victor Estrella/Jose Olivares (DOM) v Ariel Behar/Martin Cuevas (URU)

Victor Estrella (DOM) v Martin Cuevas (URU)

Jose Hernandez (DOM) v Ariel Behar (URU)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I

CHINA, P.R. defeated NEW ZEALAND 3-1 (tie played 27-29 January)

Venue: Tianjin Tennis Centre, Tianjin, CHN (hard – indoor)

 

Wu Di (CHN) d. Michael Venus (NZL) 36 76(4) 62 16 63

Zhang Ze (CHN) d. Jose Statham (NZL) 67(5) 63 64 64

Marcus Daniell/Michael Venus (NZL) d. Gong Mao-Xin/Li Zhe (CHN) 63 76(3) 75

Wu Di (CHN) d. Jose Statham (NZL) 67(5) 67(1) 63 75 64

Zhang Ze (CHN) v Michael Venus (NZL) not played

 

INDIA leads CHINESE TAIPEI 1-0

Venue: ITC Tennis Stadium, Indore, IND (hard – outdoor)

 

Yuki Bhambri (IND) d. Yang Tsung-Hua (TPE) 62 64 67(1) 63

Somdev Devvarman (IND) v Chen Ti (TPE) – play suspended due to bad light

Rohan Bopanna/Saketh Myneni (IND) v Lee Hsin-Han/Peng Hsien-Yin (TPE)

Somdev Devvarman (IND) v Yang Tsung-Hua (TPE)

Yuki Bhambri (IND) v Chen Ti (TPE)

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I

RUSSIA level with POLAND 1-1

Venue: Olympic Stadium, Moscow, RUS (hard – indoor)

 

Jerzy Janowicz (POL) d. Karen Khachanov (RUS) 62 64 64

Dmitry Tursunov (RUS) d. Michal Przysiezny (POL) 63 36 76(3) 62

Teymuraz Gabashvili/Konstantin Kravchuk (RUS) v Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL)

Dmitry Tursunov (RUS) v Jerzy Janowicz (POL)

Karen Khachanov (RUS) v Michal Przysiezny (POL)

 

SLOVENIA level with PORTUGAL 1-1 

Venue: Teniski Klub Triglav Kranj, Kranj, SLO (hard – indoor)

 

Joao Sousa (POR) d. Janez Semrajc (SLO) 61 64 46 60

Blaz Kavcic (SLO) d. Gastao Elias (POR) 76(14) 61 64

Blaz Kavcic/Grega Zemlja (SLO) v Gastao Elias/Joao Sousa (POR)

Blaz Kavcic (SLO) v Joao Sousa (POR)

Janez Semrajc (SLO) v Gastao Elias (POR)

 

UKRAINE leads ROMANIA 2-0

Venue:  Megaron Tennis Club, Dnipropetrovsk, UKR (hard – indoor)

 

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Adrian Ungur (ROU) 63 61 64

Iliya Marchenko (UKR) d. Victor Hanescu (ROU) 46 26 63 76(6) 64

Sergei Bubka/Denys Molchanov (UKR) v Victor Hanescu/Horia Tecau (ROU)

Sergiy Stakhovsky (UKR) v Victor Hanescu (ROU)

Iliya Marchenko (UKR) v Adrian Ungur (ROU)

 

SLOVAK REPUBLIC leads LATVIA 2-0

Venue: Aegon Arena, National Tennis Centre, Bratislava, SVK (hard – indoor)

 

Lukas Lacko (SVK) d. Martins Podzus (LAT) 36 63 63 61

Martin Klizan (SVK) d. Andis Juska (LAT) 64 67(4) 63 46 86

Martin Klizan/Michal Mertinak (SVK) v Arturs Lazdins/Janis Podzus (LAT)

Lukas Lacko (SVK) v Andis Juska (LAT)

Martin Klizan (SVK) v Martins Podzus (LAT)

 

AMERICAS ZONE GROUP II

BARBADOS level with CHILE 1-1

Venue: National Tennis Centre, Bridgetown, BAR (hard – outdoor)

 

Gonzalo Lama (CHI) d. Haydn Lewis (BAR) 64 61 76(4)

Darian King (BAR) d. Christian Garin (CHI) 26 76(2) 75 63

Darian King/Haydn Lewis (BAR) v Jorge Aguillar/Hans Podlipnik-Castillo (CHI)

Darian King (BAR) v Gonzalo Lama (CHI)

Haydn Lewis (BAR) v Christian Garin (CHI)

 

EL SALVADOR leads PARAGUAY 1-0

Venue: Club Internacional de Tenis – Estadio Victor Pecci, Asuncion, PAR (clay – outdoor)

 

Marcelo Arevalo (ESA) d. Juan Borba (PAR) 62 62 64

Diego Galeano (PAR) v Rafael Arevalo (ESA)

Diego Galeano/Juan Carlos Ramirez (PAR) v Marcelo Arevalo/Rafael Arevalo (ESA)

Diego Galeano (PAR) v Marcelo Arevalo (ESA)

Juan Borba (PAR) v Rafael Arevalo (ESA)

 

BOLIVIA v PERUno play Friday due to rain

Venue: Club de Tenis Trinidad, Trinidad, BOL (clay – outdoor)

 

Federico Zeballos (BOL) v Mauricio Echazu (PER)

Hugo Dellien (BOL) v Sergio Galdos (PER)

Hugo Dellien/Federico Zeballos (BOL) v Duilio Beretta/Sergio Galdos (PER)

Hugo Dellien (BOL) v Mauricio Echazu (PER)

Federico Zeballos (BOL) v Sergio Galdos (PER)

 

GUATEMALA level with MEXICO 1-1

Venue: Federacion Nacional de Tenis de Campo, Guatemala City, GUA (hard – outdoor)

 

Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Luciano Ramazzini (GUA) 61 61 63

Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Tigre Hank (MEX) 64 64 64

Stefan Emilio Gonzalez/Sebastien Vidal (GUA) v Miguel Gallardo-Valles/Santiago Gonzalez (MEX)

Luciano Ramazzini (GUA) v Tigre Hank (MEX)

Christopher Diaz-Figueroa (GUA) v Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX)

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II

SRI LANKA 1-1 PHILIPPINES

Venue: Sri Lanka Tennis Association Courts, Colombo, SRI (hard – outdoor)

 

Harshana Godamanna (SRI) d. Patrick-John Tierro (PHI) 63 67(8) 46 62 63

Ruben Gonzales (PHI) d. Dineshkanthan Thangarajah (SRI) 63 63 60

Harshana Godamanna/Rajeev Rajapakse (SRI) v Johnny Arcilla/Treat Huey (PHI)

Harshana Godamanna (SRI) v Ruben Gonzales (PHI)

Dineshkanthan Thangarajah (SRI) v Patrick-John Tierro (PHI)

 

KUWAIT leads INDONESIA 2-0

Venue: Kuwait Tennis Federation Center, Mishref, KUW (hard – outdoor)

 

Mohammad Ghareeb (KUW) d. David Agung Susanto (INA) 63 63 76(2)

Abdullah Maqdas (KUW) d. Elbert Sie (INA) 63 64 46 60

Mohammad Ghareeb/Abdullah Maqdas (KUW) v Wisnu Adi Nugroho/Aditya Hari Sasongko (INA)

Abdullah Maqdas (KUW) v David Agung Susanto (INA)

Mohammad Ghareeb (KUW) v Elbert Sie (INA)

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II

MONACO leads SOUTH AFRICA 1-0

Venue: Irene Country Club, Centurion, RSA (hard – outdoor)

 

Romain Arneodo (MON) d. Rik de Voest (RSA) 75 36 75 57 64

Nikala Scholtz (RSA) v Benjamin Balleret (MON)

Raven Klaasen/Ruan Roelofse (RSA) v Guillaume Couillard/Thomas Oger (MON)

Rik de Voest (RSA) v Benjamin Balleret (MON)

Nikala Scholtz (RSA) v Romain Arneodo (MON)

 

LITHUANIA leads NORWAY 2-0

Venue: Oslo Tennis Arena, Oslo, NOR (hard – indoor)

 

Laurynas Grigelis (LTU) d. Joachim Bjerke (NOR) 67(4) 63 63 62

Ricardas Berankis (LTU) d. Viktor Durasovic (NOR) 75 63 62

Stian Boretti/Viktor Durasovic (NOR) v Ricardas Berankis/Laurynas Grigelis (LTU)

Joachim Bjerke (NOR) v Ricardas Berankis (LTU)

Viktor Durasovic (NOR) v Laurynas Grigelis (LTU)

 

FINLAND level with BULGARIA 1-1

Venue: Tali Tennis Center, Helsinki, FIN (hard – indoor)

 

Jarkko Nieminen (FIN) d. Alexander Lazov (BUL) 63 60 63

Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Micke Kontinen (FIN) 64 62 61

Henri Kontinen/Jarkko Nieminen (FIN) v Tihomir Grozdanov/Dimitar Kutrovsky (BUL)

Jarkko Nieminen (FIN) v Dimitar Kutrovsky (BUL)

Micke Kontinen (FIN) v Alexander Lazov (BUL)

 

BOSNIA/HERZEGOVINA level with GREECE 1-1

Venue: Mojmilo Sports Hall, Sarajevo, BIH (carpet – indoor)

 

Mirza Basic (BIH) d. Alexandros Jakupovic (GRE) 63 62 62

Markos Kalovelonis (GRE) d. Damir Dzumhur (BIH) 76(4) 76(1) 36 62

Mirza Basic/Tomislav Brkic (BIH) v Alexandros Jakupovic/Markos Kalovelonis (GRE)

Damir Dzumhur (BIH) v Alexandros Jakupovic (GRE)

Mirza Basic (BIH) v Markos Kalovelonis (GRE)

 

BELARUS leads IRELAND 2-0

Venue: Republic Olympic Training Center for Tennis, Minsk, BLR (hard – indoor)

 

Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Daniel Glancy (IRL) 62 64 62

Egor Gerasimov (BLR) d. John Morrissey (IRL) 64 61 62

Alexander Bury/Max Mirnyi (BLR) v James Cluskey/David O’Hare (IRL)

Egor Gerasimov (BLR) v Daniel Glancy (IRL)

Dzmitry Zhyrmont (BLR) v John Morrissey (IRL)

 

MOLDOVA level with EGYPT 1-1

Venue: Manejul de Atletica Usoara, Chisnau, MDA (hard – indoor)

 

Mohamed Safwat (EGY) d. Maxim Dubarenco (MDA) 62 62 62

Radu Albot (MDA) d. Karim Hossam (EGY) 62 36 63 3-0 ret.

Radu Albot/Andrei Ciumac (MDA) v Sherif Sabry/Mohamed Safwat (EGY)

Radu Albot (MDA) v Mohamed Safwat (EGY)

Maxim Dubarenco (MDA) v Karim Hossam (EGY)

 

LUXEMBOURG leads MOROCCO 1-0

Venue: Club Union Sportive des Cheminots du Maroc, Rabat, MAR (clay – outdoor)

 

Gilles Muller (LUX) d. Yassine Idmbarek (MAR) 61 76(0) 64

Hicham Khaddari (MAR) v Ugo Nastasi (LUX)

Mehdi Jdi/Younes Rachidi (MAR) v Gilles Muller/Mike Scheidweiler (LUX)

Hicham Khaddari (MAR) v Gilles Muller (LUX)

Yassine Idmbarek (MAR) v Ugo Nastasi (LUX)

 

DENMARK leads CYPRUS 2-0

Venue: Hørsholm-Rungsted Tennisklub, Copenhagen, DEN (hard – indoor)

 

Martin Pedersen (DEN) d. Sergis Kyratzis (CYP) 62 63 62

Frederik Nielsen (DEN) d. Petros Chrysochos (CYP) 26 61 60 76(4)

Frederik Nielsen/Thomas Kromann (DEN) v Christos Hadjigeorgiou/Photos Photiades (CYP)

Frederik Nielsen (DEN) v Sergis Kyratzis (CYP)

Martin Pedersen (DEN) v Petros Chrysochos (CYP)

 

Share