2014/04/24

Davis Cup Results – World Group Quarterfinals Set

davis cup 2014

(February 2, 2014) The ITF has announced the final results for the 2014 Davis Cup by BNP Paribas World Group first round and Zone Group ties taking place on 31 January – 2 February. A total of 30 ties took place this week.

[NB The Asia/Oceania Zone Group I first round tie between China, P.R. and New Zealand was played on 27-29 January.]

In the World Group quarterfinals, Japan will host Czech Republic, France will host Germany, Italy will host Great Britain and Switzerland will host Kazakhstan. Venues are due to be confirmed the middle of February.

Argentina, Australia, Belgium, Canada, Netherlands, Serbia, Spain and USA will compete in the World Group play-offs on 12-14 September, alongside eight qualifiers from the three Zone Group I competitions. The 2014 World Group play-offs draw will be held following the 4-6 April ties at the ITF offices in London on Tuesday 8 April at 11:00 local time. The seeds will be based on the latest ITF Davis Cup Nations Ranking of 7 April.

 

CZECH REPUBLIC defeated NETHERLANDS 3-2

Venue: CEZ Arena, Ostrava, CZE (hard – indoor)

 

Robin Haase (NED) d. Radek Stepanek (CZE) 36 64 67(4) 62 61

Tomas Berdych (CZE) d. Igor Sijsling (NED) 63 63 60

Tomas Berdych/Radek Stepanek (CZE) d. Robin Haase/Jean-Julien Rojer (NED) 75 16 76(2) 76(4)

Tomas Berdych (CZE) d. Thiemo de Bakker (NED) 61 64 63

Igor Sijsling (NED) d. Lukas Rosol (CZE) 63 63

 

JAPAN defeated CANADA 4-1

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – indoor)

 

Kei Nishikori (JPN) d. Peter Polansky (CAN) 64 64 64

Frank Dancevic (CAN) d. Go Soeda (JPN) 64 76(2) 61

Kei Nishikori/Yasutaka Uchiyama (JPN) d. Frank Dancevic/Daniel Nestor (CAN) 63 76(3) 46 64

Kei Nishikori (JPN) d. Frank Dancevic (CAN) 62 10 ret. (abdominal strain)

Go Soeda (JPN) d. Peter Polansky (CAN) 61 64

 

GERMANY defeated SPAIN 4-1

Venue: Fraport Arena, Frankfurt, GER (hard – indoor)

 

Philipp Kohlschreiber (GER) d. Roberto Bautista Agut (ESP) 62 64 62

Florian Mayer (GER) d. Feliciano Lopez (ESP) 76(6) 76(4) 16 57 63

Tommy Haas/Philipp Kohlschreiber (GER) d. David Marrero/Fernando Verdasco (ESP) 76(5) 67(9) 76(7) 63

Feliciano Lopez (ESP) d. Philipp Kohlschreiber (GER) w/o

Daniel Brands (GER) d. Roberto Bautista Agut (ESP) 76(5) 64

 

FRANCE defeated AUSTRALIA 5-0

Venue: Vendéspace, La Roche sur Yon, FRA (clay – indoor)

 

Richard Gasquet (FRA) d. Nick Kyrgios (AUS) 76(3) 62 62

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Lleyton Hewitt (AUS) 63 62 76(2)

Richard Gasquet/Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Chris Guccione/Lleyton Hewitt (AUS) 57 76(4) 62 75

Julien Benneteau (FRA) d. Thanasi Kokkinakis (AUS) 64 61

Gael Monfils (FRA) d. Nick Kyrgios (AUS) 76(5) 64

 

GREAT BRITAIN defeated USA 3-1

Venue: Petco Park, San Diego, CA, USA (clay – outdoor)

 

Andy Murray (GBR) d. Donald Young (USA) 61 62 63

James Ward (GBR) d. Sam Querrey (USA) 16 76(3) 36 64 61  

Bob Bryan/Mike Bryan (USA) d. Colin Fleming/Dominic Inglot (GBR) 62 63 36 61

Andy Murray (GBR) d. Sam Querrey (USA) 76(5) 67(3) 61 63

Donald Young (USA) v James Ward (GBR) not played

 

ITALY defeated ARGENTINA 3-1

Venue: Patinodromo Municipal “Adalberto Lugea”, Mar del Plata, ARG (clay – outdoor)

 

Carlos Berlocq (ARG) d. Andreas Seppi (ITA) 46 60 62 61

Fabio Fognini (ITA) d. Juan Monaco (ARG) 75 62 62

Simone Bolelli/Fabio Fognini (ITA) d. Eduardo Schwank/Horacio Zeballos (ARG) 67(6) 76(8) 76(3) 64

Fabio Fognini (ITA) d. Carlos Berlocq (ARG) 76(5) 46 61 64

Juan Monaco (ARG) v Andreas Seppi (ITA) not played

 

KAZAKHSTAN defeated BELGIUM 3-2

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

 

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Ruben Bemelmans (BEL) 64 67(3) 62 63

Andrey Golubev (KAZ) d. David Goffin (BEL) 76(9) 36 46 62 1210

Ruben Bemelmans/Olivier Rochus (BEL) d. Evgeny Korolev/Mikhail Kukushkin (KAZ) 62 67(4) 63 76(4)

David Goffin (BEL) d. Mikhail Kukushkin (KAZ) 46 63 36 64 60

Andrey Golubev (KAZ) d. Ruben Bemelmans (BEL) 62 63 61

 

SWITZERLAND defeated SERBIA 3-2

Venue: Spens Sport Centre, Novi Sad, SRB (hard – indoor)

 

Roger Federer (SUI) d. Ilija Bozoljac (SRB) 64 75 62

Stanislas Wawrinka (SUI) d. Dusan Lajovic (SRB) 64 46 61 76(7)

Marco Chiudinelli/Michael Lammer (SUI) d. Filip Krajinovic/Nenad Zimonjic (SRB) 76(3) 36 76(2) 62

Dusan Lajovic (SRB) d. Michael Lammer (SUI) 63 36 64

Filip Krajinovic (SRB) d. Marco Chiudinelli (SUI) 64 64

 

AMERICAS ZONE GROUP I

ECUADOR defeated VENEZUELA 3-2

Venue: Francisco Segura Cano, Guayaquil, ECU (clay – outdoor)

 

Julio-Cesar Campozano (ECU) d. David Souto (VEN) 63 67(5) 46 64 62

Emilio Gomez (ECU) d. Ricardo Rodriguez (VEN) 60 63 64

Luiz David Martinez/Roberto Maytin (VEN) d. Emilio Gomez/Giovanni Lapentti (ECU) 62 46 63 62

Emilio Gomez (ECU) d. David Souto (VEN) 61 61 61

Ricardo Rodriguez (VEN) d. Gonzalo Escobar (ECU) 57 64 62

 

DOMINICAN REPUBLIC defeated URUGUAY 4-0

Venue: Centro Nacional de Tenis Parque del Este, Santo Domingo, DOM (hard – outdoor)

 

Jose Hernandez (DOM) d. Martin Cuevas (URU) 63 76(3) 63

Victor Estrella (DOM) d. Ariel Behar (URU) 63 64 64

Victor Estrella/Jose Hernandez (DOM) d. Ariel Behar/Martin Cuevas (URU) 63 62 63

Jose Olivares (DOM) d. Rodrigo Senattore (URU) 57 61 75

William Kirkman (DOM) v Santiago Maresca (URU) 2-2 match abandoned due to rain

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I

CHINA, P.R. defeated NEW ZEALAND 3-1 (tie played 27-29 January)

Venue: Tianjin Tennis Centre, Tianjin, CHN (hard – indoor)

 

Wu Di (CHN) d. Michael Venus (NZL) 36 76(4) 62 16 63

Zhang Ze (CHN) d. Jose Statham (NZL) 67(5) 63 64 64

Marcus Daniell/Michael Venus (NZL) d. Gong Mao-Xin/Li Zhe (CHN) 63 76(3) 75

Wu Di (CHN) d. Jose Statham (NZL) 67(5) 67(1) 63 75 64

Zhang Ze (CHN) v Michael Venus (NZL) not played

 

INDIA defeated CHINESE TAIPEI 5-0

Venue: ITC Tennis Stadium, Indore, IND (hard – outdoor)

 

Yuki Bhambri (IND) d. Yang Tsung-Hua (TPE) 62 64 67(1) 63

Somdev Devvarman (IND) d. Chen Ti (TPE) 67(4) 76(3) 16 62 97

Rohan Bopanna/Saketh Myneni (IND) d. Peng Hsien-Yin/Yang Tsung-Hua (TPE) 60 67(3) 63 76(2)

Saketh Myneni (IND) d. Yang Tsung-Hua (TPE) 61 64

Yuki Bhambri (IND) d. Peng Hsien-Yin (TPE) 75 60

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I

POLAND defeated RUSSIA 3-2

Venue: Olympic Stadium, Moscow, RUS (hard – indoor)

 

Jerzy Janowicz (POL) d. Karen Khachanov (RUS) 62 64 64

Dmitry Tursunov (RUS) d. Michal Przysiezny (POL) 63 36 76(3) 62

Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Karen Khachanov/Konstantin Kravchuk (RUS) 26 64 61 60

Jerzy Janowicz (POL) d. Dmitry Tursunov (RUS) 63 75 76(3)

Teymuriaz Gabashvili (RUS) d. Michal Przysiezny (POL) 75 75

 

SLOVENIA defeated PORTUGAL 3-2 

Venue: Teniski Klub Triglav Kranj, Kranj, SLO (hard – indoor)

 

Joao Sousa (POR) d. Janez Semrajc (SLO) 61 64 46 60

Blaz Kavcic (SLO) d. Gastao Elias (POR) 76(14) 61 64

Blaz Kavcic/Grega Zemlja (SLO) d. Gastao Elias/Joao Sousa (POR) 63 75 76(5)

Blaz Kavcic (SLO) d. Joao Sousa (POR) 75 75 62

Frederico Silva (POR) d. Mike Urbanija (SLO) 46 4-3 ret.

 

UKRAINE defeated ROMANIA 3-1

Venue:  Megaron Tennis Club, Dnipropetrovsk, UKR (hard – indoor)

 

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Adrian Ungur (ROU) 63 61 64

Iliya Marchenko (UKR) d. Victor Hanescu (ROU) 46 26 63 76(6) 64

Marius Copil/Horia Tecau (ROU) d. Sergei Bubka/Denys Molchanov (UKR) 57 63 64 64

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Victor Hanescu (ROU) 36 63 62 63

Iliya Marchenko (UKR) v Adrian Ungur (ROU) not played

 

SLOVAK REPUBLIC defeated LATVIA 5-0

Venue: Aegon Arena, National Tennis Centre, Bratislava, SVK (hard – indoor)

 

Lukas Lacko (SVK) d. Martins Podzus (LAT) 36 63 63 61

Martin Klizan (SVK) d. Andis Juska (LAT) 64 67(4) 63 46 86

Andrej Martin/Michal Mertinak (SVK) d. Andis Juska/Janis Podzus (LAT) 75 61 36 63

Andrej Martin (SVK) d. Janis Podzus (LAT) 64 67(5) 63

Martin Klizan (SVK) d. Arturs Lazdins (LAT) 63 63

 

AMERICAS ZONE GROUP II

BARBADOS defeated CHILE 3-2

Venue: National Tennis Centre, Bridgetown, BAR (hard – outdoor)

 

Gonzalo Lama (CHI) d. Haydn Lewis (BAR) 64 61 76(4)

Darian King (BAR) d. Christian Garin (CHI) 26 76(2) 75 63

Darian King/Haydn Lewis (BAR) d. Jorge Aguilar/Christian Garin (CHI) 64 36 76(4) 63

Darian King (BAR) d. Gonzalo Lama (CHI) 62 64 63

Jorge Aguilar (CHI) d. Russell Moseley (BAR) 61 62

 

EL SALVADOR defeated PARAGUAY 3-2

Venue: Club Internacional de Tenis – Estadio Victor Pecci, Asuncion, PAR (clay – outdoor)

 

Marcelo Arevalo (ESA) d. Juan Borba (PAR) 62 62 64

Rafael Arevalo (ESA) d. Diego Galeano (PAR) 76(2) 16 76(3) 36 63

Marcelo Arevalo/Rafael Arevalo (ESA) d. Diego Galeano/Juan Carlos Ramirez (PAR) 63 64 64

Juan Carlos Ramirez (PAR) d. Sebastian Quiroz (ESA) 60 60

Juan Borba (PAR) d. Salvador Bolanos (ESA) 62 60

 

BOLIVIA level with PERU 2-2

Venue: Club de Tenis Trinidad, Trinidad, BOL (clay – outdoor)

 

Mauricio Echazu (PER) d. Federico Zeballos (BOL) 46 62 62 67(3) 62

Hugo Dellien (BOL) d. Sergio Galdos (PER) 63 64 26 64

Hugo Dellien/Federico Zeballos (BOL) d. Duilio Beretta/Sergio Galdos (PER) 76(4) 75 64

Mauricio Echazu (PER) d. Hugo Dellien (BOL) 76(4) 62 63

Federico Zeballos (BOL) v Sergio Galdos (PER)

 

MEXICO defeated GUATEMALA 3-2

Venue: Federacion Nacional de Tenis de Campo, Guatemala City, GUA (hard – outdoor)

 

Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Luciano Ramazzini (GUA) 61 61 63

Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Tigre Hank (MEX) 64 64 64

Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Christopher Diaz-Figueroa/Sebastien Vidal (GUA) 64 76(4) 76(5)

Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) 75 76(9) 61

Miguel Gallardo-Valles (MEX) d. Luciano Ramazzini (GUA) 61 60 61

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II

PHILIPPINES defeated SRI LANKA 3-1

Venue: Sri Lanka Tennis Association Courts, Colombo, SRI (hard – outdoor)

 

Harshana Godamanna (SRI) d. Patrick-John Tierro (PHI) 63 67(8) 46 62 63

Ruben Gonzales (PHI) d. Dineshkanthan Thangarajah (SRI) 63 63 60

Ruben Gonzales/Treat Huey (PHI) d. Harshana Godamanna/Rajeev Rajapakse (SRI) 61 60 61

Treat Huey (PHI) d. Harshana Godamanna (SRI) 26 64 64 64

Dineshkanthan Thangarajah (SRI) v Patrick-John Tierro (PHI) not played

 

KUWAIT defeated INDONESIA 3-2

Venue: Kuwait Tennis Federation Center, Mishref, KUW (hard – outdoor)

 

Mohammad Ghareeb (KUW) d. David Agung Susanto (INA) 63 63 76(2)

Abdullah Maqdas (KUW) d. Elbert Sie (INA) 63 64 46 60

Elbert Sie/David Agung Susanto (INA) d. Mohammad Ghareeb/Abdullah Maqdas (KUW) 76(2) 61 62

Abdullah Maqdas (KUW) d. David Agung Susanto (INA) 64 64 61

Aditya Hari Sasongko (INA) d. Abdulhameed Alshatti (KUW) 62 61

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II

SOUTH AFRICA defeated MONACO 3-2

Venue: Irene Country Club, Centurion, RSA (hard – outdoor)

 

Romain Arneodo (MON) d. Rik de Voest (RSA) 75 36 75 57 64

Nikala Scholtz (RSA) d. Benjamin Balleret (MON) 75 76(4) 36 36 63

Raven Klaasen/Ruan Roelofse (RSA) d. Guillaume Couillard/Thomas Oger (MON) 64 64 36 46 63

Rik de Voest (RSA) d. Benjamin Balleret (MON) 76(2) 62 63

Romain Arneodo (MON) d. Nikala Scholtz (RSA) 75 ret.

 

LITHUANIA defeated NORWAY 5-0

Venue: Oslo Tennis Arena, Oslo, NOR (hard – indoor)

 

Laurynas Grigelis (LTU) d. Joachim Bjerke (NOR) 67(4) 63 63 62

Ricardas Berankis (LTU) d. Viktor Durasovic (NOR) 75 63 62

Ricardas Berankis/Laurynas Grigelis (LTU) d. Stian Boretti/Viktor Durasovic (NOR) 61 64 75

Lukas Mugevicius (LTU) d. Joachim Bjerke (NOR) 31 ret. (back injury)

Mantas Bugailiskis (LTU) d. Viktor Durasovic (NOR) 76(4) 46 63

 

FINLAND defeated BULGARIA 3-2

Venue: Tali Tennis Center, Helsinki, FIN (hard – indoor)

 

Jarkko Nieminen (FIN) d. Alexander Lazov (BUL) 63 60 63

Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Micke Kontinen (FIN) 64 62 61

Henri Kontinen/Jarkko Nieminen (FIN) d. Tihomir Grozdanov/Dimitar Kutrovsky (BUL) 63 62 36 62

Jarkko Nieminen (FIN) d. Dimitar Kutrovsky (BUL) 46 61 26 64 63

Tihomir Grozdanov (BUL) d. Herkko Pollanen (FIN) 67(3) 62 63

 

BOSNIA/HERZEGOVINA defeated GREECE 3-1

Venue: Mojmilo Sports Hall, Sarajevo, BIH (carpet – indoor)

 

Mirza Basic (BIH) d. Alexandros Jakupovic (GRE) 63 62 62

Markos Kalovelonis (GRE) d. Damir Dzumhur (BIH) 76(4) 76(1) 36 62

Mirza Basic/Tomislav Brkic (BIH) d. Alexandros Jakupovic/Markos Kalovelonis (GRE) 57 60 64 75

Damir Dzumhur (BIH) d. Alexandros Jakupovic (GRE) 46 36 62 63 64

Mirza Basic (BIH) v Markos Kalovelonis (GRE) not played

 

BELARUS defeated IRELAND 4-1

Venue: Republic Olympic Training Center for Tennis, Minsk, BLR (hard – indoor)

 

Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Daniel Glancy (IRL) 62 64 62

Egor Gerasimov (BLR) d. John Morrissey (IRL) 64 61 62

Alexander Bury/Max Mirnyi (BLR) d. James Cluskey/David O’Hare (IRL) 67(3) 76(6) 57 76(8) 62

Egor Gerasimov (BLR) d. Daniel Glancy (IRL) 63 63

John Morrissey (IRL) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR) w/o

 

MOLDOVA defeated EGYPT 4-1

Venue: Manejul de Atletica Usoara, Chisnau, MDA (hard – indoor)

 

Mohamed Safwat (EGY) d. Maxim Dubarenco (MDA) 62 62 62

Radu Albot (MDA) d. Karim Hossam (EGY) 62 36 63 3-0 ret.

Radu Albot/Maxim Dubarenco (MDA) d. Sherif Sabry/Mohamed Safwat (EGY) 63 64 60

Radu Albot (MDA) d. Mohamed Safwat (EGY) 26 63 64 64

Maxim Dubarenco (MDA) d. Sherif Sabry (EGY) 67(6) 64 64

 

LUXEMBOURG defeated MOROCCO 3-2

Venue: Club Union Sportive des Cheminots du Maroc, Rabat, MAR (clay – outdoor)

 

Gilles Muller (LUX) d. Yassine Idmbarek (MAR) 61 76(0) 64

Hicham Khaddari (MAR) d. Ugo Nastasi (LUX) 63 16 64 62

Gilles Muller/Mike Scheidweiler (LUX) d. Yassine Idmbarek/Younes Rachidi (MAR) 64 64 62

Gilles Muller (LUX) d. Hicham Khaddari (MAR) 64 62 63

Younes Rachidi (MAR) d. Christophe Tholl (LUX) 62 75

 

DENMARK defeated CYPRUS 4-1

Venue: Hørsholm-Rungsted Tennisklub, Copenhagen, DEN (hard – indoor)

 

Martin Pedersen (DEN) d. Sergis Kyratzis (CYP) 62 63 62

Frederik Nielsen (DEN) d. Petros Chrysochos (CYP) 26 61 60 76(4)

Thomas Kromann/Frederik Nielsen (DEN) d. Christos Hadjigeorgiou/Photos Photiades (CYP) 62 61 61

Mikael Torpegaard (DEN) d. Sergis Kyratzis (CYP) 64 60

Petros Chrysochos (CYP) d. Martin Pedersen (DEN) 63 64

Share