2014/08/01

Fed Cup Announces Team Nominations for World Group semifinals, and World Group and World Group II Play-offs

fed cup colours

(April 9, 2014) The ITF has announced the official team nominations for the 2014 Fed Cup by BNP Paribas World Group semifinals, and World Group and World Group II play-offs taking place on April 19-20.

The two semifinal winners will contest the World Group Final on November 8-9. The four winners of the World Group play-offs will qualify for the 2015 World Group, with the four losers contesting 2015 World Group II. The four winners of the World Group II play-offs will qualify for 2015 World Group II, with the four losers contesting their respective 2015 Zone Group I event.

WORLD GROUP SEMIFINALS

CZECH REPUBLIC v ITALY

Venue: CEZ Arena, Ostrava, CZE (hard – indoor)

Czech Republic

Petra Kvitova

Lucie Safarova

Klara Koukalova

Andrea Hlavackova

Captain: Petr Pala

Italy

Sara Errani

Roberta Vinci

Karin Knapp

Camila Giorgi

Captain: Corrado Barazzutti

AUSTRALIA v GERMANY

Venue: Queensland Tennis Centre, Brisbane, AUS (hard – outdoor)

Australia

Samantha Stosur

Casey Dellacqua

Ashleigh Barty

Storm Sanders

Captain: Alicia Molik

Germany

Angelique Kerber

Andrea Petkovic

Julia Goerges

Anna-Lena Groenefeld

Captain: Barbara Rittner

WORLD GROUP PLAY-OFFS

RUSSIA v ARGENTINA

Venue: Adler Arena, Sochi, RUS

Russia

Ekaterina Makarova

Elena Vesnina

Valeria Solovyeva

Darya Kasatkina

Captain: Anastasia Myskina

Argentina

Paula Ormaechea

Maria Irigoyen

Victoria Bosio

Nadia Podoroska

Captain: Maria-Jose Gaidano

CANADA v SLOVAK REPUBLIC

Venue: PEPS, Laval University, Quebec City, CAN

Canada

Eugenie Bouchard

Sharon Fichman

Aleksandra Wozniak

Gabriela Dabrowski

Captain: Sylvain Bruneau

Slovak Republic

Magdalena Rybarikova

Jana Cepelova

Anna Karolina Schmiedlova

Michaela Honcova

Captain: Matej Liptak

USA v FRANCE

Venue: Chaifetz Arena, St. Louis, MO, USA

USA

Sloane Stephens

Madison Keys

Varvara Lepchenko

Christina McHale

Captain: Mary Joe Fernandez

France

Alize Cornet

Caroline Garcia

Virginie Razzano

Kristina Mladenovic

Captain: Amelie Mauresmo

SPAIN v POLAND

Venue: Olympic Stadium, Barcelona, ESP

Spain

Maria-Teresa Torro-Flor

Estrella Cabeza-Candela

Silvia Soler-Espinosa

Anabel Medina Garrigues

Captain: Conchita Martinez

Poland

Agnieszka Radwanska

Urzula Radwanska

Paula Kania

Alicja Rosolska

Captain: Tomasz Wiktorowski

WORLD GROUP II PLAY-OFFS

ROMANIA v SERBIA

Venue: BNR Arenas, Bucharest, ROU

Romania

Simona Halep

Sorana Cirstea

Monica Niculescu

Irina-Camelia Begu

Captain: Alina Cercel-Tecsor

Serbia

Ana Ivanovic

Bojana Jovanovski

Jovana Jaksic

Nina Stojanovic

Captain: Dejan Vranes

NETHERLANDS v JAPAN

Venue: Maaspoort Sports & Events, ’s-Hertogenbosch, NED

Netherlands

Kiki Bertens

Arantxa Rus

Richel Hogenkamp

Michaella Krajicek

Captain: Paul Haarhuis

Japan

Kurumi Nara

Misaki Doi

Risa Ozaki

Shuko Aoyama

Captain: Yuka Kaneko

SWEDEN v THAILAND

Venue: Sparbanken Lidkoping Arena, Lidkoping, SWE

Sweden

Johanna Larsson

Sofia Arvidsson

Rebecca Peterson

Hilda Melander

Captain: Lars-Anders Wahlgren

Thailand

Luksika Kumkhum

Noppawan Lertcheewakarn

Tamarine Tanasugarn

Varatchaya Wongteanchai

Captain: Priyakarn Salivorraroj

BRAZIL v SWITZERLAND

Venue: Clube de Tenis Catanduva, Catanduva, BRA

Brazil

Teliana Pereira

Laura Pigossi

Gabriela Ce

Paula Cristina Goncalves

Captain: Carla Tiene

Switzerland

Belinda Bencic

Viktorija Golubic

Timea Bacsinszky

Amra Sadikovic

Captain: Heinz Guenthardt

Share