2014/04/19

U.S. Fed Cup Coverage on Tennis Channel this Weekend

tennis_channel_logo

LOS ANGELES, April18, 2014 Tennis Channel will provide exclusive live coverage of the U.S. Fed Cup team’s playoff competition against France in St. Louis this weekend, with live world-whiparound telecasts on Center Court Saturday, April 19, beginning at 4:30 p.m., and Sunday, April 20 ET, beginning at 2 p.m. ET. Similar to the setup used at major events like the US Open, French Open and Wimbledon, Center Court utilizes a central-desk format and seamless coverage of matches playing simultaneously on multiple courts. The United States must defeat France to qualify for the 2015 Fed Cup tournament. Former Australian Open semifinalist (2013) Sloane Stephens will join Madison Keys, Varvara Lepchenko and Christina McHale as they fight for a spot in next year’s Fed Cup tournament after losing their first-round match to Italy in February.

 

In addition to televising the United States-FranceFed Cup playoff this weekend, Tennis Channel will cover the 2015 Fed Cup semifinals live on Center Court with Italy-Czech Republic play, in Ostrava, Czech Republic, beginning at 7 a.m. ET, and Germany-Australia competition in Brisbane, Australia, beginning at 10:45 p.m. ET.

 

Tennis Channel will also feature the men’s Monte Carlo tournament and the women’s Kuala Lumpur tournament this weekend, which feature such stars as Rafael Nadal, Novak Djokovic, Stanislas Wawrinka and Dominika Cibulkova.

 

Coverage on Center Court is as follows (all time ET):

Saturday, April  19:

7a.m. – Live Singles #1 Italy v. Czech Republic 

7:30 a.m. – Live ATP Monte Carlo

4:30 p.m. –Live Singles #1 USA v. France

6:30 p.m. – Live Singles #2 USA v. France

10:45 p.m. – Live Singles #3 Germany v. Australia 

1a.m. – Live Singles #4 Germany v. Australia 

3a.m. – Live Doubles Germany v. Australia 

 

Sunday, April 20:

6a.m. – Live Singles Italy v. Czech Republic / WTA Kuala Lumpur

6:30a.m. – Live Doubles ATP Monte Carlo

9a.m. – Live Singles ATP Monte Carlo

2 p.m. – Live Singles #3 USA v. France

4p.m. – Live Singles #4 USA v. France

6p.m. – Live Doubles USA v. France

 

The United States and France have faced each other 11 times in Fed Cup play, with the United States winning all but one of those meetings. However, France captured its sole victory against the United States in 2003in the final.The American squad must defeat France in order to compete in the 2015 Fed Cup competition. The United States leads all nations with 17 Fed Cup championships, the most recent in 2000.

 

Retired tennis star Mary Joe Fernandez, a member of the winning U.S. Fed Cup team in 1996, will lead the United States Fed Cup team for her sixth year as captain. Stephens reached her first seminal at a Grand Slam last year when she defeated Serena Williams in the quarterfinals at the Australian Open. Keys received her first victory over a top-ten player last year at the Madrid Open when she defeated Li Na in the first round before falling to Angelique Kerber. Lepchenko had a breakout season last year when she advanced the fourth round at the French Open and the third rounds at both Wimbledon and the US Open. McHale earned praise for her impressive performance at the 2013 US Open in the third round before falling to former World No. 1 Ana Ivanovic.

 

If France wins this weekend it will qualify for a chance to play for the 2015 Fed Cup.  France’s team is captained by Amelie Mauresmo and features Alize Cornet, Caroline Garcia, Virginie Razzano and Claire Feuerstein.

Share

Switzerland, France and Italy Stage Comebacks to Clinch Berths in Davis Cup Semis

(April 6, 2014) France, Italy and the Czech Republic each had to rally from 1-2 down going into Sunday’s play in Davis Cup and each team won their final two rubbers to join the Czech Republic in the semifinals which will take place September 12-14.

France came back from a 0-2 deficit on Friday to beat Germany, closing out the tie on Sunday with wins from Jo-Wilfried Tsonga and Gael Monfils. It’s only the eighth time in Davis Cup history that a team has come back from being down two matches to none. They will face the Czech Republic in the semifinals who beat Japan 5-0.

Tsonga dominated Tobias Kamke 6-3, 6-2, 6-4. Tsonga hit 45 winners in the match.

Gael Monfils sealed the win for France, beating Peter Gojowczyk 6-1, 7-6 (0), 6-2. Monfils won the first five games of the match and shut out his opponent in the second set tiebreak.

Team Italy came into Sunday’s play down 1-2. An inspired Fabio Fognini beat Wimbledon champion Andy Murray 6-3, 6-3, 6-4 to level the tie at 2-2. Andreas Seppi completed the comeback by topping James Ward 6-4, 6-3, 6-4.

It will be the first time in 16 years that Italy has reached the semifinals of Davis Cup. Italy has won the Davis Cup only once, back in 1976.

Italy will face Switzerland next.

Stanislas Wawrinka and Roger Federer won their matches on Sunday to seal Switzerland’s win over a game Kazakhstan team 3-2.

Wawrinka leveled the tie at 2-2 with Kazakhstan rallying to beat Mikhail Kukushkin 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-4 for his first point of the weekend. The Australian Open champion lost his opening singles match to Golubev and the doubles where he teamed up with Federer. The Swiss did not allow any break points during the match.

For the first time in his career, Roger Federer played a live fifth rubber in a Davis Cup tie. No. 4 Federer held back No.  64 Andrey Golubev 7-6(0), 6-2, 6-

For Switzerland, they have sealed a berth in their first Davis Cup semifinal in 11 years. They’ll play Italy at home for a chance to reach the final.

 

The nations competing in the World Group play-offs which take place the same weekend as the semifinals are:

World Group first round losing nations: Argentina, Australia, Belgium, Canada, Netherlands, Serbia, Spain and USA.

Zone Group I second round winning nations: Brazil, Croatia, Colombia, India, Israel, Slovak Republic, Ukraine and Uzbekistan.

The draw for the play-offs will take place on Tuesday.

Davis Cup Results:

WORLD GROUP QUARTERFINALS

 

CZECH REPUBLIC defeated JAPAN 5-0

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – indoor)

 

Radek Stepanek (CZE) d. Tatsuma Ito (JPN) 67(5) 76(5) 61 75

Lukas Rosol (CZE) d. Taro Daniel (JPN) 64 64 36 46 62

Lukas Rosol/Radek Stepanek (CZE) d. Tatsuma Ito/Yasutaka Uchiyama (JPN) 64 64 64

Lukas Rosol (CZE) d. Yasutaka Uchiyama (JPN) 63 36 64

Jiri Vesely (CZE) d. Taro Daniel (JPN) 64 64

 

FRANCE defeated GERMANY 3-2

Venue: Palais des Sports Jean Weille, Nancy, FRA (hard – indoor)

 

Tobias Kamke (GER) d. Julien Benneteau (FRA) 76(8) 63 62

Peter Gojowczyk (GER) d. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 57 76(3) 36 76(8) 86

Julien Benneteau/Michael Llodra (FRA) d. Andre Begemann/Tobias Kamke (GER) 61 76(5) 46 75

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Tobias Kamke (GER) 63 62 64

Gael Monfils (FRA) d. Peter Gojowczyk (GER) 61 76(0) 62

 

ITALY defeated GREAT BRITAIN 3-2

Venue: Tennis Club Napoli, Naples, ITA (clay – outdoor)

 

Fabio Fognini (ITA) d. James Ward (GBR) 64 26 64 61

Andy Murray (GBR) d. Andreas Seppi (ITA) 64 75 63

Colin Fleming/Andy Murray (GBR) d. Simone Bolelli/Fabio Fognini (ITA) 63 62 36 75

Fabio Fognini (ITA) d. Andy Murray (GBR) 63 63 64

Andreas Seppi (ITA) d. James Ward (GBR) 64 63 64

 

SWITZERLAND defeated KAZAKHSTAN 3-2

Venue: Palexpo, Geneva, SUI (hard – indoor)

 

Andrey Golubev (KAZ) d. Stanislas Wawrinka (SUI) 76(5) 62 36 76(5)

Roger Federer (SUI) d. Mikhail Kukushkin (KAZ) 64 64 62

Andrey Golubev/Aleksandr Nedovyesov (KAZ) d. Roger Federer/Stanislas Wawrinka (SUI) 64 76(5) 46 76(6)

Stanislas Wawrinka (SUI) d. Mikhail Kukushkin (KAZ) 67(4) 64 64 64

Roger Federer (SUI) d. Andrey Golubev (KAZ) 76(0) 62 63

 

 

AMERICAS ZONE GROUP I SECOND ROUND

 

BRAZIL defeated ECUADOR 3-1

Venue: Francisco Segura Cano, Guayaquil, ECU (clay – outdoor)

 

Rogerio Dutra Silva (BRA) d. Julio-Cesar Campozano (ECU) 64 26 64 64

Emilio Gomez (ECU) d. Guilherme Clezar (BRA) 67(3) 64 1-1 ret.

Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA) d. Gonzalo Escobar/Giovanni Lapentti (ECU) 62 60 63

Rogerio Dutra Silva (BRA) d. Emilio Gomez (ECU) 64 67(10) 61 61

Julio-Cesar Campozano (ECU) v Guilherme Clezar (BRA) – not played

 

COLOMBIA defeated DOMINICAN REPUBLIC 4-1

Venue: Estadio de Tenis “Alvaro Carlos Jordan”, Cali, COL (clay – outdoor)

 

Santiago Giraldo (COL) d. Jose Hernandez (DOM) 62 46 64 67(3) 62

Alejandro Falla (COL) d. Victor Estrella (DOM) 46 62 57 62 62

Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) d. Victor Estrella/Jose Hernandez (DOM) 63 62 64

Peter Bertran (DOM) d. Robert Farah (COL) 26 61 64

Juan-Sebastian Cabal (COL) d. Jose Olivares (DOM) 60 61
ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I SECOND ROUND

 

UZBEKISTAN defeated CHINA, P.R. 3-2

Venue: Tianjin Tennis Center, Tianjin, CHN (hard – outdoor)

 

Denis Istomin (UZB) d. Zhang Ze (CHN) 64 46 36 63 64

Wu Di (CHN) d. Farrukh Dustov (UZB) 16 76(4) 76(4) 36 97

Farrukh Dustov/Denis Istomin (UZB) d. Gong Mao-Xin/Li Zhe (CHN) 64 62 62

Wu Di (CHN) d. Denis Istomin (UZB) 16 75 63 75

Farrukh Dustov (UZB) d. Zhang Ze (CHN) 62 16 63 67(4) 63

 

INDIA defeated KOREA, REPUBLIC 3-1

Venue: Spo1 Tennis Courts, Busan, KOR (hard – outdoor)

 

Somdev Devvarman (IND) d. Chung Hyeon (KOR) 76(4) 76(3) 64

Lim Yong-Kyu (KOR) d. Sanam Singh (IND) 76(5) 64 64

Rohan Bopanna/Saketh Myneni (IND) d. Lee Hyung-Taik/Lim Yong-Kyu (KOR) 76(4) 57 76(2) 63

Somdev Devvarman (IND) d. Lim Yong-Kyu (KOR) 64 57 63 61

Chung Hyeon (KOR) v Sanam Singh (IND) – not played

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I SECOND ROUND

 

CROATIA defeated POLAND 3-1

Venue: Torwar Hall, Warsaw, POL (hard – indoor)

 

Marin Cilic (CRO) d. Michal Przysiezny (POL) 61 64 64

Borna Coric (CRO) d. Jerzy Janowicz (POL) 26 62 75 57 64

Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Marin Draganja/Mate Pavic (CRO) 67(1) 76(4) 46 76(2) 64

Marin Cilic (CRO) d. Jerzy Janowicz (POL) 36 67(5) 64 61 63

Michal Przysiezny (POL) v Borna Coric (CRO) – not played

 

ISRAEL defeated SLOVENIA 3-1

Venue: SRC Marina Portoroz, SLO (clay – outdoor)

 

Amir Weintraub (ISR) d. Blaz Kavcic (SLO) 46 75 63 36 64

Blaz Rola (SLO) d. Dudi Sela (ISR) 63 64 64

Jonathan Erlich/Andy Ram (ISR) d. Blaz Rola/Grega Zemlja (SLO) 76(7) 46 76(5) 63

Dudi Sela (ISR) d. Grega Zemlja (SLO) 62 67(5) 60 62

Blaz Rola (SLO) v Amir Weintraub (ISR) – not played

 

UKRAINE defeated SWEDEN 4-1

Venue: Baltiska Hallen, Malmo, SWE (hard – indoor)

 

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Johan Brunstrom (SWE) 64 64 57 36 1311

Artem Smirnov (UKR) d. Markus Eriksson (SWE) 64 61 62

Johan Brunstrom/Robert Lindstedt (SWE) d. Sergei Bubka/Denys Molchanov (UKR) 76(4) 67(6) 36 64 108

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Markus Eriksson (SWE) 76(5) 76(4) 64

Sergei Bubka (UKR) d. Robert Lindstedt (SWE) 57 76(3) ret.

 

SLOVAK REPUBLIC defeated AUSTRIA 4-1

Venue: Aegon Arena, National Tennis Centre, Bratislava, SVK (hard – indoor)

 

Norbert Gombos (SVK) d. Dominic Thiem (AUT) 64 36 63 64

Lukas Lacko (SVK) d. Andreas Haider-Maurer (AUT) 76(3) 46 46 62 63

Martin Klizan/Michal Mertinak (SVK) d. Alexander Peya/Dominic Thiem (AUT) 67(4) 36 76(5) 64 64

Andreas Haider-Maurer (AUT) d. Norbert Gombos (SVK) 76(5) 75

Lukas Lacko (SVK) d. Gerald Melzer (AUT) 46 63 62

 

 

AMERICAS ZONE GROUP II SECOND ROUND

 

BARBADOS defeated EL SALVADOR 4-1

Venue: National Tennis Centre, St Michael, BAR (hard – outdoor)

 

Darian King (BAR) d. Rafael Arevalo (ESA) 61 63 63

Marcelo Arevalo (ESA) d. Haydn Lewis (BAR) 76 (5) 57 64 76(1)

Darian King/Haydn Lewis (BAR) d. Marcelo Arevalo/Rafael Arevalo (ESA) 26 64 76(9) ret.

Darian King (BAR) d. Marcelo Arevalo (ESA) 60 1-0 ret.

Seanon Williams (BAR) d. Salvador Andres Bolanos (ESA) 62 67(5) 76(8)

 

MEXICO defeated PERU 3-1

Venue: Club Britania Zavaleta, Puebla, MEX (hard – outdoor)

 

Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Mauricio Echazu (PER) 63 46 76(2) 64

Duilio Beretta (PER) d. Cesar Ramirez (MEX) 26 64 26 61 62

Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Sergio Galdos/Rodrigo Sanchez (PER) 62 61 61

Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Duilio Beretta (PER) 63 76(2) 46 63

Cesar Ramirez (MEX) v Mauricio Echazu (PER) – not played

 

AMERICAS ZONE GROUP II PLAY-OFF

 

CHILE defeated PARAGUAY 5-0

Venue: Club Palestino, Santiago, CHI (clay – outdoor)

 

Gonzalo Lama (CHI) d. Juan Borba (PAR) 63 60 61

Christian Garin (CHI) d. Gustavo Ramirez (PAR) 46 63 60 63

Jorge Aguilar/Paul Capdeville (CHI) d. Ramon Delgado/Gustavo Ramirez (PAR) 62 64 64

Jorge Aguilar (CHI) d. Juan-Carlos Ramirez (PAR) 64 62

Christian Garin (CHI) d. Juan Borba (PAR) 62 61

 

BOLIVIA defeated GUATEMALA 3-1

Venue: Country Club Cochabamba, Cochabamba, BOL (clay – outdoor)

 

Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Federico Zeballos (BOL) 76(8) 76(4) 76(4)

Hugo Dellien (BOL) d. Andres Bucaro (GUA) 62 63 75

Hugo Dellien/Federico Zeballos (BOL) d. Andres Bucaro/Christopher Diaz-Figueroa (GUA) 76(3) 75 64

Hugo Dellien (BOL) d. Christopher Diaz-Figueroa (GUA) 63 36 62 46 62

Federico Zeballos (BOL) v Andres Bucaro (GUA) – not played

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II SECOND ROUND

 

PAKISTAN defeated PHILIPPINES 3-2

Venue: Philippine Columbian Association, Manila, PHI (clay – indoor)

 

Patrick-John Tierro (PHI) d. Aqeel Khan (PAK) 75 64 64

Ruben Gonzales (PHI) d. Samir Iftihkar (PAK) 64 63 61

Aqeel Khan/Aisam Qureshi (PAK) d. Ruben Gonzales/Treat Huey (PHI) 75 63 62

Aqeel Khan (PAK) d. Johnny Arcilla (PHI) 46 61 26 63 5-1 ret.

Aisam Qureshi (PAK) d. Patrick-John Tierro (PHI) 62 63 36 64

 

THAILAND defeated KUWAIT 4-1

Venue: The National Tennis Development Centre, Nonthaburi, THA (hard – outdoor)

 

Pruchya Isarow (THA) d. Abdulhameed Alshatti (KUW) 60 60 60

Mohammad Ghareeb (KUW) d. Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 36 76(8) 76(4) 36 75

Pruchya Isarow/Nuttanon Kadchapanan (THA) d. Hasan Al Mousa/Mohammad Ghareeb (KUW) 76(2) 75 63

Pruchya Isarow (THA) d. Mohammad Ghareeb (KUW) 62 76(12) 16 61

Warit Sornbutnark (THA) d. Ali Ghareeb (KUW) 63 64

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II PLAY-OFF

 

SRI LANKA defeated VIETNAM 3-2

Venue: The 198 Tennis Club, Da Lat City, VIE (hard – outdoor)

 

Minh-Quan Do (VIE) d. Dineshkanthan Thangarajan (SRI) 63 64 64

Harshana Godamanna (SRI) d. Thien Nguyen Hoang (VIE) 62 63 62

Sharmal Dissanayake/Harshana Godamanna (SRI) d. Minh-Quan Do/Quoc-Khanh Le (VIE) 64 75 63

Thien Nguyen Hoang (VIE) d. Sharmal Dissanayake (SRI) 62 63 64

Harshana Godamanna (SRI) d. Minh-Quan Do (VIE) 63 75 60

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II SECOND ROUND

 

LITHUANIA defeated SOUTH AFRICA 3-2

Venue: Irene Country Club, Centurion, RSA (hard – outdoor)

 

Ricardas Berankis (LTU) d. Jean Andersen (RSA) 63 76(2) 63

Rik de Voest (RSA) d. Laurynas Grigelis (LTU) 76(5) 76(3) 26 76(4)

Jean Andersen/Raven Klaasen (RSA) d. Ricardas Berankis/Laurynas Grigelis (LTU) 36 63 63 76(5)

Ricardas Berankis (LTU) d. Rik de Voest (RSA) 62 64 57 75

Laurynas Grigelis (LTU) d. Ruan Roelofse 76(5) 36 76(3) 64

 

BOSNIA/HERZEGOVINA defeated FINLAND 3-2

Venue: Tali Tennis Center, Helsinki, FIN (hard – indoor)

 

Damir Dzumhur (BIH) d. Juho Paukku (FIN) 63 76(4) 64

Mirza Basic (BIH) d. Jarkko Nieminen (FIN) 36 76(3) 36 63 86

Henri Kontinen/Jarkko Nieminen (FIN) d. Mirza Basic/Tomislav Brkic (BIH) 63 76(4) 62

Jarkko Nieminen (FIN) d. Damir Dzumhur (BIH) 75 76(1) 61

Mirza Basic (BIH) d. Juho Paukku (FIN) 36 46 63 75 64

 

MOLDOVA defeated BELARUS 4-1

Venue: Manejul de Atletica Usoara, Chisinau, MDA (clay – indoor)

 

Radu Albot (MDA) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR) 62 62 36 62

Maxim Dubarenco (MDA) d. Uladzimir Ignatik (BLR) 75 76(5) 63

Egor Gerasimov/Max Mirnyi (BLR) d. Andrei Ciumac/Andrei Gorban (MDA) 63 62 60

Radu Albot (MDA) d. Egor Gerasimov (BLR) 36 16 63 61 62

Maxim Dubarenco (MDA) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR) 76(3) 76(2)

 

DENMARK defeated LUXEMBOURG 5-0

Venue: Hillerod Tennis Klub, DEN (hard – indoor)

 

Martin Pedersen (DEN) d. Ugo Nastasi (LUX) 64 64 61

Frederik Nielsen (DEN) d. Mike Scheidweiler (LUX) 63 64 57 67(5) 61

Thomas Kromann/Frederik Nielsen (DEN) d. Gilles Kremer/Mike Scheidweiler (LUX) 46 64 57 64 62

Frederik Nielsen (DEN) d. Ugo Nastasi (LUX) 64 36 62

Mikael Torpegaard (DEN) d. Christophe Tholl (LUX) 62 63

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II PLAY-OFFS

 

MONACO defeated NORWAY 5-0

Venue: Oslo Tennis Arena, Oslo, NOR (hard – indoor)

 

Benjamin Balleret (MON) d. Viktor Durasovic (NOR) 61 62 64

Romain Arneodo (MON) d. Joachim Bjerke (NOR) 76(7) 63 63

Guillaume Couillard/Thomas Oger (MON) d. Stian Boretti/Erling Tveit (NOR) 62 64 63

Benjamin Balleret (MON) d. Joachim Bjerke (NOR) 76(5) 64

Romain Arneodo (MON) d. Viktor Durasovic (NOR) 61 62

 

BULGARIA defeated GREECE 4-1

Venue: Ilioupoli Tennis Club, Athens, GRE (clay – outdoor)

 

Grigor Dimitrov (BUL) d. Markos Kalovelonis (GRE) 63 63 60

Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Theodoros Angelinos (GRE) 64 63 16 63

Grigor Dimitrov/Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Alexandros Jakupovic/Markos Kalovelonis (GRE) 76(4) 62 64

Alexandros Jakupovic (GRE) d. Dinko Halachev (BUL) 76(2) 61

Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Charalampos Kapogiannis (GRE) 57 60 61

 

IRELAND defeated EGYPT 3-2

Venue: Castleknock Tennis Club, Dublin, IRL (hard – indoor)

 

James McGee (IRL) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY) 60 63 62

Mohamed Safwat (EGY) d. Sam Barry (IRL) 36 75 75 76(5)

Sam Barry/James Cluskey (IRL) d. Sherif Sabry/Mohamed Safwat (EGY) 62 76(6) 62

James McGee (IRL) d. Mohamed Safwat (EGY) 75 64 63

Mazen Osama (EGY) d. Daniel Glancy (IRL) 76(4) 76(5)

 

MOROCCO defeated CYPRUS 4-1

Venue: Complexe Sportif Al Amal, Casablanca, MAR (clay – outdoor)

 

Sergis Kyratzis (CYP) d. Hicham Khaddari (MAR) 26 62 61 75

Lamine Ouahab (MAR) d. Petros Chrysochos (CYP) 63 64 64

Lamine Ouahab/Mehdi Ziadi (MAR) d. Petros Chrysochos/Rares Cuzdriorean (CYP) 76(6) 61 36 46 64

Lamine Ouahab (MAR) d. Sergis Kyratzis (CYP) 60 60 60

Ayoub Chakrouni (MAR) d. Constantinos Ioannides (CYP) 63 62

 

Share

Tennis Channel To Cover 2014 Davis Cup Quarterfinals This Weekend

tennis_channel_logo

April 3, 2014 -Tennis Channel will provide exclusive live world-whiparound coverage during this weekend’s quarterfinal competitions in Italy, France and Switzerland, with daylong blocks of comprehensive telecasts Friday-Sunday on Center Court. Similar to the setup used at major events like the US Open, French Open and Wimbledon, Center Court utilizes a central-desk format and seamless coverage of matches playing simultaneously on multiple courts. Coverage will get underway on Friday, April 4, with the Italy-Britain match in Naples, Italy, at 5:30 a.m. ET and alternate between live Davis Cup matches throughout the weekend, including France-Germany competition in Nancy, France, and Switzerland-Kazakhstan play in Geneva, Switzerland, beginning at 7:30 a.m. ET.

Stars set to play in this weekend’s events telecast on Tennis Channel’s Center Court w coverage include France’s Richard Gasquet, Jo-Wilfried Tsonga and Gael Monfils; Switzerland’s reigning Australian Open champion and World No. 3 Stanislas Wawrinka and former World No. 1 Roger Federer; and Britain’s reigning Wimbledon champion and World No. 6 Andy Murray.

Tennis Channel will also feature the women’s Monterrey tournament this weekend.

Coverage on Center Court is as follows (all time ET):

Friday, April 4:

5:30 a.m. – Live Singles #1 Italy v. Britain

7:30 a.m. – Live Singles #1 France v. Germany / Switzerland v. Kazakhstan

8:30 a.m. – Live Singles #2 Italy v. Britain

10:30 a.m. – Live Singles #2 France v. Germany / Switzerland v. Kazakhstan

5 p.m. – WTA Monterrey

Saturday, April 5:

7:30 a.m. – Live Doubles Switzerland v. Kazakhstan

8 a.m. – Live Doubles Italy v. Britain / France v. Germany

6 p.m. – WTA Monterrey

Sunday, April 6:

5:30 a.m. – Live Singles #1 Italy v. Britain

7:30 a.m. – Live Singles #1 France v. Germany / Switzerland v. Kazakhstan

8:30 a.m. – Live Singles #2 Italy v. Britain

10:30 a.m. – Live Singles #2 France v. Germany / Switzerland v. Kazakhstan

7 p.m. – WTA Monterrey

Center Court will air live from the recently unveiled set of Tennis Channel’s Los Angeles-based studio, with hosts Leif Shiras (@LShirock), Brett Haber (@BrettHaber), Justin Gimelstob (@justingimelstob) and former coach of Pete Sampras and Roger Federer Paul Annacone (@paul_annacone). Live telecasts will include analysis and conversation from the hosts while fans are transported to the best matches at these three quarterfinals, whenever and wherever they occur.

Share

St. Louis to Host USA – France Fed Cup Tie

Fed Cup logo

 

From the USTA: WHITE PLAINS, N.Y., March 13, 2014 – The USTA today announced that Chaifetz Arena on the campus of Saint Louis University has been selected as the site for the 2014 Fed Cup by BNP Paribas World Group Playoff between the United States and France, April 19-20.  Fed Cup is the world’s largest annual international women’s team competition (96 countries entered in 2014).

 

The best-of-five match series begins on Saturday, April 19, with two singles matches and is followed by two reverse singles matches and the doubles match on Sunday, April 20. Matches will be played on an indoor hard court.

 

The U.S.-France winner will advance to the 2015 World Group and have a chance to compete for the Fed Cup title next year. The loser will be relegated to World Group II. The U.S. has competed in the World Group in 41 of 42 Fed Cup competitions (all but 2012) and is 3-1 in World Group Playoff matches.

 

“This is the first time we are playing Fed Cup in St. Louis, so I am really looking forward to competing there next month in front of an enthusiastic and patriotic home crowd,” said Mary Joe Fernandez, who is in her sixth year as the U.S. Fed Cup captain. “We have veteran players in Serena and Venus Williams who are available to play, as well as many strong, up-and-coming young Americans who are always excited to compete for their country. The tennis will be fantastic, from both the U.S. and France, so we are excited to have the city of St. Louis behind us.”

 

Tickets will go on sale to the general public on Friday, March 21, at 10 a.m. CT, with a USTA member pre-sale beginning on Thursday, March 20, at 10 a.m. CT. To order tickets, fans can visit www.ticketmaster.com or www.usta.com/fedcup, call the U.S. Fed Cup hotline at (888) 334-8782, or visit the Chaifetz Arena Box Office. The event is being organized, staged and promoted by the USTA.

 

Missouri will be hosting Fed Cup for the second time. The state previously hosted the 2002 World Group Playoff in Springfield at the Cooper Tennis Complex, where a team that included nine-time Grand Slam champion Monica Seles and 2014 International Tennis Hall of Fame inductee Lindsay Davenport swept Israel, 5-0. Dwight Davis, who in 1900 founded Davis Cup, the men’s equivalent to Fed Cup, was born in St. Louis in 1879.

 

“We’re thrilled to have the USTA and international tennis return to St. Louis,” said Frank Viverito, president of the St. Louis Sports Commission. “Our community has a rich tennis history that dates back to Dwight Davis, who was from St. Louis.  So it’s very meaningful when we can build on that tradition by hosting one of the sport’s most prestigious events.  We’re excited the USTA chose our region and that fans will have the chance to experience the Fed Cup, which has long been on our wish list of events to bring to St. Louis.”

 

“We are ecstatic about hosting the Fed Cup as fans flock to the campus of Saint Louis University to be a part of the electrifying atmosphere as the United States takes on France,” said Global Spectrum’s Jim Wynkoop, General Manager of Chaifetz Arena. “The intimate size of Chaifetz Arena will provide tennis fans an unparalleled, once-in-a-lifetime opportunity to be a part of world-class tennis from an up-close and personal perspective.”

 

The United States Fed Cup Team will be competing in its third consecutive home tie. In February, the U.S. played in the World Group Quarterfinal in Cleveland, falling to reigning champion Italy, 3-1, with a team of three Fed Cup rookies. The U.S. also found itself in the World Group Playoff in 2013, when Serena Williams and Venus Williams led the U.S. to victory over Sweden in Delray Beach, Fla. The U.S. is 37-5 all-time in Fed Cup ties played at home and holds an overall 143-34 record.

 

This will mark the 13th matchup between the U.S. and France in Fed Cup competition. The U.S. holds an 11-1 advantage, with its only loss coming in the 2003 Final held in Moscow on indoor carpet, where France won, 4-1. The U.S. last played France in Fed Cup in the 2010 World Group Quarterfinal in Lievin, France, with the U.S. winning, 4-1, on an indoor clay court.

 

The site selection is subject to final approval by the International Tennis Federation. Tennis Channel will present live daily coverage of the World Group Playoff.

 

The United States leads all nations with 17 Fed Cup titles, the last coming in 2000.  For more information, including access to player and historical Fed Cup records, please go to www.usta.com/fedcup or www.fedcup.com. Wilson is the official ball of the U.S. Fed Cup Team.

Share

In All-French Final, Monfils Beats Gasquet for Montpellier Crown

 

(February 9, 2014) Gael Monfils captured his fifth ATP World Tour title in his 21st final, defeating his good friend and defending champion, Richard Gasquet 6-4, 6-4 to win the Open Sud de France in Montpellier for the second time.
“This is unbelievable for me,” Monfils said.”I had some back problems at the beginning of the week and I didn’t know if I was going to be able to play, so to now be with the trophy is pretty crazy.

“I have been elevating my game match after match and I am extremely proud in the way I played today. I really enjoy playing here in Montpellier. I love the atmosphere there is in this arena.”

“It was great to be in final here once again,” Gasquet said. I am extremely disappointed to have lost in the final, but that’s tennis. I need to congratulate Gael because he’s played unbelievable all week.

“I wasn’t able to read his serve, he was serving bullets all match. My only way out was to try to push him to a tie-break and wait for him to start making mistakes. But it didn’t happen.”

Share

Tennis – ATP Results Round-Up for February 8, 2014

ATP

ATP World Tour 250
Montpellier, France (+1 hour GMT)
3-9 February 2014 Surface: Indoor Hard

RESULTS – SATURDAY, 8 FEBRUARY 2014

Singles – Semi-finals
[1] R Gasquet (FRA) d [3] J Janowicz (POL) 76(6) 76(4)
[5] G Monfils (FRA) d [6] J Nieminen (FIN) 62 36 61

Doubles – Semi-finals
N Davydenko (RUS) / D Istomin (UZB) d [2] R Junaid (AUS) / A Qureshi (PAK) 36 63 10-7

SCHEDULE – SUNDAY, 9 FEBRUARY 2014

COURT CENTRAL start 12:15 pm
M Gicquel (FRA) / N Mahut (FRA) vs N Davydenko (RUS) / D Istomin (UZB)

Not Before 2:45 pm
[1] R Gasquet (FRA) vs [5] G Monfils (FRA)

 

ATP World Tour 250

Viña del Mar, Chile (-3 hours GMT)
3-9 February 2014 Surface: Clay

RESULTS – SATURDAY, 8 FEBRUARY 2014

Singles – Semifinals
[1] F Fognini (ITA) d [3] N Almagro (ESP) 64 16 76(5)
L Mayer (ARG) d S Giraldo (COL) 76(2) 63

Doubles – Final

[3] O Marach (AUT) / F Mergea (ROU) d [2] J Cabal (COL) / R Farah (COL) 63 64

SCHEDULE – SUNDAY, 9 FEBRUARY 2014

CENTRAL start 7:00 pm
SINGLES FINAL – [1] F Fognini (ITA) vs L Mayer (ARG)

 

 

ATP World Tour 250
Zagreb, Croatia (+1 hour GMT)

RESULTS – SATURDAY, 8 FEBRUARY 2014

Singles – Semi-finals
[1] T Haas (GER) d [LL] D Evans (GBR) 57 64 63
[5] M Cilic (CRO) d [Q] B Phau (GER) 63 64

Doubles – Semi-finals
P Marx (GER) / M Mertinak (SVK) d [4] M Draganja (CRO) / M Pavic (CRO) 63 64

SCHEDULE – SUNDAY, 9 FEBRUARY, 2014

CENTRE COURT start 2:00 pm
P Marx (GER) / M Mertinak (SVK) vs [2] J Rojer (NED) / H Tecau (ROU)

Not Before 5:00 pm
[1] T Haas (GER) vs [5] M Cilic (CRO)

Share

Tennis – ATP Results Round-Up for February 7, 2014

 

 

ATP World Tour 250
Montpellier, France (+1 hour GMT)
3-9 February 2014 Surface: Indoor Hard
RESULTS – FRIDAY, 7 FEBRUARY 2014

Singles – Quarter-finals
[1] R Gasquet (FRA) d [Q] A Olivetti (FRA) 64 62
[3] J Janowicz (POL) d [7] E Roger-Vasselin (FRA) 62 64
[5] G Monfils (FRA) d D Istomin (UZB) 64 64
[6] J Nieminen (FIN) d [Q] M Gicquel (FRA) 63 36 76(5)

Men’s Doubles – Semi-finals
M Gicquel (FRA) / N Mahut (FRA) d H Kontinen (FIN) / J Nieminen (FIN) 63 62

SCHEDULE – SATURDAY, 8 FEBRUARY 2014

COURT CENTRAL start 12:30 pm
N Davydenko (RUS) / D Istomin (UZB) vs [2] R Junaid (AUS) / A Qureshi (PAK)

Not Before 2:45 pm
[5] G Monfils (FRA) vs [6] J Nieminen (FIN)
[1] R Gasquet (FRA) vs [3] J Janowicz (POL)

 

ATP World Tour 250

Viña del Mar, Chile (-3 hours GMT)
3-9 February 2014 Surface: Clay
RESULTS – FRIDAY, 7 FEBRUARY 2014

Singles – Quarter-finals
[1] F Fognini (ITA) d [5] J Chardy (FRA) 64 36 62
[3] N Almagro (ESP) d [Q] T Daniel (JPN) 62 75
S Giraldo (COL) d [7] G Garcia-Lopez (ESP) 36 64 62
L Mayer (ARG) d D Gimeno-Traver (ESP) 36 75 63

Doubles – Semi-finals
[3] O Marach (AUT) / F Mergea (ROU) d [1] M Granollers (ESP) / M Lopez (ESP) 67(2) 61 10-7
[2] J Cabal (COL) / R Farah (COL) d J Chardy (FRA) / L Dlouhy (CZE) 62 62

SCHEDULE – SATURDAY, 8 FEBRUARY 2014

CENTRAL start 5:30 pm
S Giraldo (COL) vs L Mayer (ARG)
[1] F Fognini (ITA) vs [3] N Almagro (ESP)
DOUBLES FINAL – [3] O Marach (AUT) / F Mergea (ROU) vs [2] J Cabal (COL) / R Farah (COL)

 

 

ATP World Tour 250
Zagreb, Croatia (+1 hour GMT)
3-9 February 2014 Surface: Indoor Hard

RESULTS – FRIDAY, 7 FEBRUARY 2014

Singles – Quarter-finals
[1] T Haas (GER) d [Q] A Kuznetsov (RUS) 76(6) 64
[LL] D Evans (GBR) d [3] P Kohlschreiber (GER) 64 26 64
[5] M Cilic (CRO) d [4] I Dodig (CRO) 75 64
[Q] B Phau (GER) d D Sela (ISR) 64 63

Doubles – Semi-finals
[2] J Rojer (NED) / H Tecau (ROU) d M Demoliner (BRA) / P Raja (IND) 76(4) 36 10-6

SCHEDULE – SATURDAY, 8 FEBRUARY, 2014

CENTRE COURT start 4:00 pm
[5] M Cilic (CRO) vs [Q] B Phau (GER)
[1] T Haas (GER) vs [LL] D Evans (GBR)
P Marx (GER) / M Mertinak (SVK) vs [4] M Draganja (CRO) / M Pavic (CRO)

 

 

Share

Tennis – ATP Results Round-Up for February 6, 2014

ATP
ATP World Tour 250
Montpellier, France (+1 hour GMT)
3-9 February 2014 Surface: Indoor Hard

RESULTS – THURSDAY, 6 FEBRUARY 2014

Singles – Second Round
[1] R Gasquet (FRA) d [WC] P Mathieu (FRA) 61 63
[Q] M Gicquel (FRA) d [2] [WC] G Simon (FRA) 76(4) 63
[3] J Janowicz (POL) d A Mannarino (FRA) 76(2) 63
D Istomin (UZB) d [4] D Tursunov (RUS) 75 64
[5] G Monfils (FRA) d J Sousa (POR) 63 62
[6] J Nieminen (FIN) d [WC] P Herbert (FRA) 76(5) 76(5)
[7] E Roger-Vasselin (FRA) d D Brown (GER) 63 64
[Q] A Olivetti (FRA) d N Davydenko (RUS) 76(5) 67(5) 75

Doubles – Quarter-finals
H Kontinen (FIN) / J Nieminen (FIN) d [1] A Begemann (GER) / M Emmrich (GER) 76(5) 63
M Gicquel (FRA) / N Mahut (FRA) d [3] P Hanley (AUS) / J Marray (GBR) 64 76(4)
N Davydenko (RUS) / D Istomin (UZB) d [4] K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) 64 64

SCHEDULE – FRIDAY, 7 FEBRUARY 2014

COURT CENTRAL start 12:30 pm
[6] J Nieminen (FIN) vs [Q] M Gicquel (FRA)
Not Before 1:30 pm
[5] G Monfils (FRA) vs D Istomin (UZB)
[3] J Janowicz (POL) vs [7] E Roger-Vasselin (FRA)
Not Before 6:30 pm
[1] R Gasquet (FRA) vs [Q] A Olivetti (FRA)

COURT 1 start 6:30 pm
H Kontinen (FIN) / J Nieminen (FIN) vs M Gicquel (FRA) / N Mahut (FRA)
 
ATP World Tour 250

Viña del Mar, Chile (-3 hours GMT)
3-9 February 2014 Surface: Clay

RESULTS – THURSDAY, 6 FEBRUARY 2014

Singles – Second Round
[1] F Fognini (ITA) d A Bedene (SLO) 64 76(0)
[3] N Almagro (ESP) d [Q] M Alund (ARG) 46 63 64
[5] J Chardy (FRA) d P Carreno Busta (ESP) 63 76(5)
[Q] T Daniel (JPN) d [8] F Delbonis (ARG) 16 76(5) 76(7) – saved 1 M.P.
D Gimeno-Traver (ESP) d H Zeballos (ARG) 62 64

Doubles – Quarter-finals
[1] M Granollers (ESP) / M Lopez (ESP) d D Bracciali (ITA) / P Starace (ITA) 64 64
[2] J Cabal (COL) / R Farah (COL) d [WC] C Garin (CHI) / N Jarry (CHI) 46 63 10-8
[3] O Marach (AUT) / F Mergea (ROU) d P Lorenzi (ITA) / F Volandri (ITA) 26 63 10-7
J Chardy (FRA) / L Dlouhy (CZE) d D Gimeno-Traver (ESP) / S Robert (FRA) 63 63

SCHEDULE – FRIDAY, 7 FEBRUARY 2014

CENTRAL start 2:00 pm
[7] G Garcia-Lopez (ESP) vs S Giraldo (COL)
Not Before 5:30 pm
[1] F Fognini (ITA) vs [5] J Chardy (FRA)
[3] N Almagro (ESP) vs [Q] T Daniel (JPN)
J Chardy (FRA) / L Dlouhy (CZE) vs [2] J Cabal (COL) / R Farah (COL)

COURT 1 start 4:00 pm
D Gimeno-Traver (ESP) vs L Mayer (ARG)
[1] M Granollers (ESP) / M Lopez (ESP) vs [3] O Marach (AUT) / F Mergea (ROU)

ATP World Tour 250
Zagreb, Croatia (+1 hour GMT)
3-9 February 2014 Surface: Indoor Hard

RESULTS – THURSDAY, 6 FEBRUARY 2014

Singles – Second Round
[1] T Haas (GER) d B Becker (GER) 46 63 63
[Q] B Phau (GER) d [2] M Youzhny (RUS) 46 75 61
[3] P Kohlschreiber (GER) d A Golubev (KAZ) 64 62
[4] I Dodig (CRO) d I Karlovic (CRO) 76(5) 63
[Q] A Kuznetsov (RUS) d [8] I Sijsling (NED) 16 63 76(5)
[LL] D Evans (GBR) d [Q] M Berrer (GER) 16 61 76(4)
D Sela (ISR) d L Lacko (SVK) 63 62

Doubles – Quarter-finals
[2] J Rojer (NED) / H Tecau (ROU) d S Stakhovsky (UKR) / M Youzhny (RUS) W/O (Youzhny – illness)
P Marx (GER) / M Mertinak (SVK) d [WC] T Androic (CRO) / M Cilic (CRO) 75 63

SCHEDULE – FRIDAY, 7 FEBRUARY, 2014

CENTRE COURT start 12:00 noon
D Sela (ISR) vs [Q] B Phau (GER)

Not Before 2:30 pm
[5] M Cilic (CRO) vs [4] I Dodig (CRO)
[3] P Kohlschreiber (GER) vs [LL] D Evans (GBR)
[1] T Haas (GER) vs [Q] A Kuznetsov (RUS)
M Demoliner (BRA) / P Raja (IND) vs [2] J Rojer (NED) / H Tecau (ROU)

 

Share

ATP Results Round-Up for February 5, 2014

ATP-Logo

ATP World Tour 250
Montpellier, France  (+1 hour GMT)
3-9 February 2014   Surface: Indoor Hard

RESULTS – WEDNESDAY, 5 FEBRUARY 2014

Singles – First Round
[5] G Monfils (FRA) d L Kubot (POL) 64 46 63
[6] J Nieminen (FIN) d O Nedovyesov (KAZ) 46 62 44 ret. (right shoulder)
[7] E Roger-Vasselin (FRA) d M Przysiezny (POL) 76(3) 63
N Davydenko (RUS) d [8] J Benneteau (FRA) 76(6) 75
D Brown (GER) d T Gabashvili (RUS) 46 61 76(1)
J Sousa (POR) d T Kamke (GER) 36 61 64

Doubles – Quarter-finals

[2] R Junaid (AUS) / A Qureshi (PAK) d [WC] G Rufin (FRA) / G Simon (FRA) 63 60

Doubles – First Round
[1] A Begemann (GER) / M Emmrich (GER) d J Delgado (GBR) / A Siljestrom (SWE) 63 76(1)
M Gicquel (FRA) / N Mahut (FRA) d J Cerretani (USA) / A Shamasdin (CAN) 61 76(2)

SCHEDULE – THURSDAY, 6 FEBRUARY 2014

COURT CENTRAL start 12:00 noon
[6] J Nieminen (FIN) vs [WC] P Herbert (FRA)
[Q] M Gicquel (FRA) vs [2] [WC] G Simon (FRA)
Not Before 4:00 pm
[5] G Monfils (FRA) vs J Sousa (POR)
Not Before 7:00 pm
[1] R Gasquet (FRA) vs [WC] P Mathieu (FRA)
[3] J Janowicz (POL) vs A Mannarino (FRA)

COURT 1 start 12:00 noon
D Istomin (UZB) vs [4] D Tursunov (RUS)
Not Before 3:00 pm
[Q] A Olivetti (FRA) vs N Davydenko (RUS)
D Brown (GER) vs [7] E Roger-Vasselin (FRA)
After Suitable Rest – [3] P Hanley (AUS) / J Marray (GBR) vs M Gicquel (FRA) / N Mahut (FRA)

COURT 2 start 3:00 pm

 
After Suitable Rest – [1] A Begemann (GER) / M Emmrich (GER) vs H Kontinen (FIN) / J Nieminen (FIN)
After Suitable Rest – N Davydenko (RUS) / D Istomin (UZB) vs [4] K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR)

 

 

ATP World Tour 250

Viña del Mar, Chile  (-3 hours GMT)
3-9 February 2014     Surface: Clay

 

RESULTS – WEDNESDAY, 5 FEBRUARY 2014

Singles – Second Round
L Mayer (ARG) d [2] T Robredo (ESP) 36 76(8) 64 – saved 4 M.P.
S Giraldo (COL) d [4] M Granollers (ESP) 76(7) 76(2)
[7] G Garcia-Lopez (ESP) d P Lorenzi (ITA) 36 75 64

Singles – First Round

[5] J Chardy (FRA) d [WC] C Garin (CHI) 75 60
H Zeballos (ARG) d [WC] G Lama (CHI) 63 63

Doubles – First Round

D Bracciali (ITA) / P Starace (ITA) d [WC] G Lama (CHI) / J Saez (CHI) 60 36 10-6
P Lorenzi (ITA) / F Volandri (ITA) d F Delbonis (ARG) / L Mayer (ARG) 76(5) 46 10-6


SCHEDULE – THURSDAY, 6 FEBRUARY 2014

CENTRAL start 2:00 pm
[3] N Almagro (ESP) vs [Q] M Alund (ARG)
D Gimeno-Traver (ESP) vs H Zeballos (ARG)
P Carreno Busta (ESP) vs [5] J Chardy (FRA)
Not Before 7:00 pm
[1] F Fognini (ITA) vs A Bedene (SLO)
D Gimeno-Traver (ESP) / S Robert (FRA) vs J Chardy (FRA) / L Dlouhy (CZE)

COURT 1 start 2:00 pm

[Q] T Daniel (JPN) vs [8] F Delbonis (ARG)
[3] O Marach (AUT) / F Mergea (ROU) vs P Lorenzi (ITA) / F Volandri (ITA)
[1] M Granollers (ESP) / M Lopez (ESP) vs D Bracciali (ITA) / P Starace (ITA)
[WC] C Garin (CHI) / N Jarry (CHI) vs [2] J Cabal (COL) / R Farah (COL)

 

 

 

 

ATP World Tour 250
Zagreb, Croatia  (+1 hour GMT)
3-9 February 2014     Surface: Indoor Hard

RESULTS – WEDNESDAY, 5 FEBRUARY 2014

Singles – Second Round
[5] M Cilic (CRO) d D Lajovic (SRB) 64 75

Singles – First Round

D Sela (ISR) d [6] L Rosol (CZE) 63 76(2)
[8] I Sijsling (NED) d B Kavcic (SLO) 67(4) 63 64
[Q] A Kuznetsov (RUS) d S Stakhovsky (UKR) 64 76(8)
A Golubev (KAZ) d V Hanescu (ROU) 76(6) 46 76(5)
*[LL] D Evans (GBR) d J Hajek (CZE) 63 61

Doubles – Quarter-finals

M Demoliner (BRA) / P Raja (IND) d [3] J Brunstrom (SWE) / J Knowle (AUT) 63 75
[4] M Draganja (CRO) / M Pavic (CRO) d J Erlich (ISR) / L Rosol (CZE) 62 64

Doubles – First Round

P Marx (GER) / M Mertinak (SVK) d [1] I Dodig (CRO) / M Melo (BRA) 63 64
[2] J Rojer (NED) / H Tecau (ROU) d B Becker (GER) / D Brands (GER) 62 63
S Stakhovsky (UKR) / M Youzhny (RUS) d M Berrer (GER) / T Haas (GER) 76(4) 63

*[LL] D Evans (GBR) replaced R Stepanek (CZE) – heel strain

SCHEDULE – THURSDAY, 6 FEBRUARY, 2014

CENTRE COURT start 12:00 noon
[Q] B Phau (GER) vs [2] M Youzhny (RUS)
Not Before 2:30 am
[3] P Kohlschreiber (GER) vs A Golubev (KAZ)
Not Before 5:00 pm
I Karlovic (CRO) vs [4] I Dodig (CRO)
[1] T Haas (GER) vs B Becker (GER)

COURT 1 start 11:00 am

D Sela (ISR) vs L Lacko (SVK)
[Q] M Berrer (GER) vs [LL] D Evans (GBR)
P Marx (GER) / M Mertinak (SVK) vs [WC] T Androic (CRO) / M Cilic (CRO)
S Stakhovsky (UKR) / M Youzhny (RUS) vs [2] J Rojer (NED) / H Tecau (ROU)
[Q] A Kuznetsov (RUS) vs [8] I Sijsling (NED)

Share

Tennis – ATP Results Round-Up for February 4, 2014

 

atp-logo

ATP World Tour 250
Montpellier, France  (+1 hour GMT)
3-9 February 2014   Surface: Indoor Hard

RESULTS – TUESDAY, 4 FEBRUARY 2014

Singles – First Round
[Q] A Olivetti (FRA) d K De Schepper (FRA) 46 76(2) 64
A Mannarino (FRA) d [LL] V Millot (FRA) 64 64
D Istomin (UZB) d [Q] M Ilhan (TUR) 64 75
[WC] P Herbert (FRA) d [Q] A Artunedo Martinavarr (ESP) 64 63
[Q] M Gicquel (FRA) d M Llodra (FRA) 64 76(4)

Doubles – First Round

[2] R Junaid (AUS) / A Qureshi (PAK) d D Brown (GER) / A Krajicek (USA) 67(14) 76(5) 10-7
[3] P Hanley (AUS) / J Marray (GBR) d T Gabashvili (RUS) / J Sousa (POR) 75 60
H Kontinen (FIN) / J Nieminen (FIN) d [WC] D Descloix (FRA) / G Monfils (FRA) w/o (Monfils – back)
N Davydenko (RUS) / D Istomin (UZB) d O Nedovyesov (KAZ) / M Przysiezny (POL) 46 64 10-4
[WC] G Rufin (FRA) / G Simon (FRA) d G Kretschmer (GER) / A Satschko (GER) 61 46 13-11

 

SCHEDULE – WEDNESDAY, 5 FEBRUARY, 2014

COURT CENTRAL start 12:00 noon
T Kamke (GER) vs J Sousa (POR)
[6] J Nieminen (FIN) vs O Nedovyesov (KAZ)
Not Before 4:00 pm
[5] G Monfils (FRA) vs L Kubot (POL)
Not Before 7:00 pm
N Davydenko (RUS) vs [8] J Benneteau (FRA)
M Przysiezny (POL) vs [7] E Roger-Vasselin (FRA)

COURT 1 start 12:00 noon
[1] A Begemann (GER) / M Emmrich (GER) vs J Delgado (GBR) / A Siljestrom (SWE)
M Gicquel (FRA) / N Mahut (FRA) vs J Cerretani (USA) / A Shamasdin (CAN)
[WC] G Rufin (FRA) / G Simon (FRA) vs [2] R Junaid (AUS) / A Qureshi (PAK)
T Gabashvili (RUS) vs D Brown (GER)

 

 

ATP World Tour 250

Viña del Mar, Chile  (-3 hours GMT)
3-9 February 2014     Surface: Clay

 

RESULTS – TUESDAY, 4 FEBRUARY 2014

Singles – First Round
D Gimeno-Traver (ESP) d [6] [WC] A Dolgopolov (UKR) 76(4) 36 75
[8] F Delbonis (ARG) d [PR] P Cuevas (URU) 63 64
A Bedene (SLO) d S Robert (FRA) 26 63 63
P Carreno Busta (ESP) d F Volandri (ITA) 60 36 61
[Q] M Alund (ARG) d A Ramos (ESP) 63 64
[Q] T Daniel (JPN) d [Q] T Bellucci (BRA) 63 63
P Lorenzi (ITA) d A Gonzalez (COL) 62 61
S Giraldo (COL) d [Q] R Ramirez Hidalgo (ESP) 64 62

Doubles – First Round

[1] M Granollers (ESP) / M Lopez (ESP) d G Garcia-Lopez (ESP) / P Oswald (AUT) 61 63
J Chardy (FRA) / L Dlouhy (CZE) d [4] P Cuevas (URU) / H Zeballos (ARG) 76(5) 62
[WC] C Garin (CHI) / N Jarry (CHI) d C Kas (GER) / A Sa (BRA) 62 64

SCHEDULE – WEDNESDAY, 5 FEBRUARY, 2014

CENTRAL start 2:00 pm
L Mayer (ARG) vs [2] T Robredo (ESP)
S Giraldo (COL) vs [4] M Granollers (ESP)
H Zeballos (ARG) vs [WC] G Lama (CHI)
Not Before 7:00 pm
[WC] C Garin (CHI) vs [5] J Chardy (FRA)
D Bracciali (ITA) / P Starace (ITA) vs [WC] G Lama (CHI) / J Saez (CHI)

COURT 1 start 2:00 pm

[7] G Garcia-Lopez (ESP) vs P Lorenzi (ITA)
Not Before 5:00 pm
After Suitable Rest – P Lorenzi (ITA) / F Volandri (ITA) vs F Delbonis (ARG) / L Mayer (ARG)

 

ATP World Tour 250
Zagreb, Croatia  (+1 hour GMT)
3-9 February 2014     Surface: Indoor Hard

RESULTS – TUESDAY, 4 FEBRUARY 2014

Singles – First Round
[Q] M Berrer (GER) d [WC] B Coric (CRO) 64 36 64
D Lajovic (SRB) d [Q] P Krstin (SRB) 62 63
I Karlovic (CRO) d D Brands (GER) 67(4) 75 76(3)
L Lacko (SVK) d J Struff (GER) 64 64
[Q] B Phau (GER) d [WC] A Pavic (CRO) 63 64

Doubles – First Round

[3] J Brunstrom (SWE) / J Knowle (AUT) d [WC] D Marcan (CRO) / N Mektic (CRO) 62 76(3)
[4] M Draganja (CRO) / M Pavic (CRO) d J Huta Galung (NED) / F Moser (GER) 64 64
J Erlich (ISR) / L Rosol (CZE) d T Bednarek (POL) / M Kowalczyk (POL) 61 64
M Demoliner (BRA) / P Raja (IND) d F Cermak (CZE) / M Elgin (RUS) 63 64

SCHEDULE – WEDNESDAY, 5 FEBRUARY, 2014

CENTRE COURT start 11:00 am
[6] L Rosol (CZE) vs D Sela (ISR)
A Golubev (KAZ) vs V Hanescu (ROU)
Not Before 2:30 pm
[1] I Dodig (CRO) / M Melo (BRA) vs P Marx (GER) / M Mertinak (SVK)
Not Before 5:00 pm
[5] M Cilic (CRO) vs D Lajovic (SRB)
B Kavcic (SLO) vs [8] I Sijsling (NED)

COURT 1 start 11:00 am

J Hajek (CZE) vs [LL] D Evans (GBR)
[Q] A Kuznetsov (RUS) vs S Stakhovsky (UKR)
After Suitable Rest – [4] M Draganja (CRO) / M Pavic (CRO) vs J Erlich (ISR) / L Rosol (CZE)
M Berrer (GER) / T Haas (GER) vs S Stakhovsky (UKR) / M Youzhny (RUS)
B Becker (GER) / D Brands (GER) vs [2] J Rojer (NED) / H Tecau (ROU)
M Demoliner (BRA) / P Raja (IND) vs [3] J Brunstrom (SWE) / J Knowle (AUT)

Share