2014/07/24

Berdych Tops Tsonga for Stockholm Open Win

(October 21, 2012) It’s another step closer to qualifying for the ATP World Tour’s Year-End Championship for Tomas Berdych,  The Czech came back to won his second ATP title of the year by defeating top-seed Jo-Wilfried Tsonga of France 4-6, 6-4, 6-4 in the Stockholm Open final on Sunday.

“It feels pretty good to have won a second title this season,” said the sith ranked Berdych. “When I was 2-4 down in the second set, I remained positive and focused on my game. Against Jo you have to stay positive until the last point. I am happy that I was able to turnaround the match and that’s what makes this title special.”

On his bid to make the ATP World Tour Finals, Berdych said: “London is always a goal every season. You have to play well the whole year to qualify. It will be special for me, if I make it for the third year in a row.”

Tsonga was disappointed with his loss: “I feel bad, because it was a good final and a close score. I think we played a great match and had many opportunities, but he played well. I tried to play my best tennis today. Of course, I am trying to qualify for London, I am not there yet and I need to earn more points.”

Berdych improved his record over Tsonga to 3-1 to take his eighth career title. In addition to trying to qualify for London, the Czech will take part in the Davis Cup Final against Spain.

Share

Berdych and Tsonga to Meet in Stockholm Final

 

RESULTS – SATURDAY, 20 OCTOBER, 2012

Singles – Semi-finals
[1] J Tsonga (FRA) d [7] M Baghdatis (CYP) 64 46 52 ret. (left groin)
[2] T Berdych (CZE) d [3] [WC] N Almagro (ESP) 63 62

Doubles – Semi-finals
[1] R Lindstedt (SWE) / N Zimonjic (SRB) d K Anderson (RSA) / J Erlich (ISR) 46 76(4) 12-10
[3] M Melo (BRA) / B Soares (BRA) d [2] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) 75 36 10-4

SCHEDULE – SUNDAY, 21 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 12:55 pm
[1] R Lindstedt (SWE) / N Zimonjic (SRB) vs [3] M Melo (BRA) / B Soares (BRA)

Not Before 3:00 PM
[1] J Tsonga (FRA) vs [2] T Berdych (CZE)

Share

Tsonga and Berdych Reach Stockholm Semis

RESULTS – FRIDAY, 19 OCTOBER, 2012

Singles – Quarter-finals
[1] J Tsonga (FRA) d S Stakhovsky (UKR) 63 64
[2] T Berdych (CZE) d [6] M Youzhny (RUS) 63 76(2)
[3] [WC] N Almagro (ESP) d [WC] L Hewitt (AUS) 61 64
[7] M Baghdatis (CYP) d R Berankis (LTU) 63 76(4)

Doubles – Quarter-finals
[1] R Lindstedt (SWE) / N Zimonjic (SRB) d E Butorac (USA) / P Hanley (AUS) 63 36 14-12
[2] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) d M Baghdatis (CYP) / J Nieminen (FIN) walkover (Baghdatis – neck pain)

SCHEDULE – SATURDAY, 20 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 1:00 pm
[1] J Tsonga (FRA) vs [7] M Baghdatis (CYP)
[3] [WC] N Almagro (ESP) vs [2] T Berdych (CZE)
[1] R Lindstedt (SWE) / N Zimonjic (SRB) vs K Anderson (RSA) / J Erlich (ISR)

COURT 1 start

Not Before 4:00 PM
[3] M Melo (BRA) / B Soares (BRA) vs [2] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) – Possible Court Change

 

Share

Tsonga, Berdych Advance in Stockholm

RESULTS – THURSDAY, 18 OCTOBER, 2012

Singles – Second Round
[1] J Tsonga (FRA) d G Soeda (JPN) 62 76(6)
[2] T Berdych (CZE) d J Zopp (EST) 61 64
S Stakhovsky (UKR) d [5] F Lopez (ESP) 76(5) 75
[7] M Baghdatis (CYP) d A Falla (COL) 60 30 ret. (left foot)

Doubles – Quarter-finals
[3] M Melo (BRA) / B Soares (BRA) d C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) 75 63
K Anderson (RSA) / J Erlich (ISR) d [WC] B Baker (USA) / A Siljestrom (SWE) 62 63

Doubles – First Round
[1] R Lindstedt (SWE) / N Zimonjic (SRB) d [Alt] P Rosenholm (SWE) / M Sekulic (SWE) 63 60
M Baghdatis (CYP) / J Nieminen (FIN) d T Kamke (GER) / P Marx (GER) 63 62

SCHEDULE – FRIDAY, 19 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 12:00 noon
[1] R Lindstedt (SWE) / N Zimonjic (SRB) vs E Butorac (USA) / P Hanley (AUS)
Not Before 1:00 PM
R Berankis (LTU) vs [7] M Baghdatis (CYP)
[WC] L Hewitt (AUS) vs [3] [WC] N Almagro (ESP)
Not Before 6:00 PM
[1] J Tsonga (FRA) vs S Stakhovsky (UKR)
Not Before 8:00 PM
[6] M Youzhny (RUS) vs [2] T Berdych (CZE)

COURT 1 not before 4:00 PM
M Baghdatis (CYP) / J Nieminen (FIN) vs [2] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) – Possible Court Change

Share

Mayer and Nieminen Bow Out of Stockholm

RESULTS – WEDNESDAY, 17 OCTOBER, 2012

Singles – Second Round
[3] [WC] N Almagro (ESP) d [Q] M Copil (ROU) 64 76(4)
R Berankis (LTU) d [4] F Mayer (GER) 46 64 62
[6] M Youzhny (RUS) d [WC] P Rosenholm (SWE) 60 62
[WC] L Hewitt (AUS) d [8] J Nieminen (FIN) 76(2) 26 64

Doubles – First Round
[2] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) d A Falla (COL) / A Ramos (ESP) 63 75
[3] M Melo (BRA) / B Soares (BRA) d [WC] F Bergevi (SWE) / F Simonsson (SWE) 64 61
E Butorac (USA) / P Hanley (AUS) d T Bednarek (POL) / G Soeda (JPN) 60 76(2)
[WC] B Baker (USA) / A Siljestrom (SWE) d J Brunstrom (SWE) / R Klaasen (RSA) 63 62
C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) d J Delgado (GBR) / K Skupski (GBR) 64 62

SCHEDULE – THURSDAY, 18 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 12:00 noon
[1] R Lindstedt (SWE) / N Zimonjic (SRB) vs Alternate / Unknown
Not Before 1:00 PM
A Falla (COL) vs [7] M Baghdatis (CYP)
S Stakhovsky (UKR) vs [5] F Lopez (ESP)
Not Before 6:30 PM
J Zopp (EST) vs [2] T Berdych (CZE)
Not Before 8:15 PM
[1] J Tsonga (FRA) vs G Soeda (JPN)

COURT 1 start 2:00 pm
C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) vs [3] M Melo (BRA) / B Soares (BRA)
Not Before 4:00 PM
T Kamke (GER) / P Marx (GER) vs M Baghdatis (CYP) / J Nieminen (FIN) – Possible Court Change
Not Before 5:00 PM
K Anderson (RSA) / J Erlich (ISR) vs [WC] B Baker (USA) / A Siljestrom (SWE)

 

Share

Defending Stockholm Champ Monfils Ousted

 

(October 16, 2012) Defending Stockholm champion Gael Monfils was visibly having problems with his movement in his 6-3, 1-6, 6-3 loss to No, 436 ranked Swedish wild card Patrik Rosenholm. The 24-year-old Stockholm resident was making his ATP World Tour level debut.

Monfils who has been on and off the tour with injuries this season now has a 19-10 in 2012.

RESULTS – TUESDAY, 16 OCTOBER, 2012


Singles – First Round
[5] F Lopez (ESP) d P Mathieu (FRA) 76(5) 67(4) 62
[7] M Baghdatis (CYP) d D Goffin (BEL) 64 62
G Soeda (JPN) d [Q] M Teixeira (FRA) 63 36 63
S Stakhovsky (UKR) d [Q] Y Mertens (BEL) 63 64
R Berankis (LTU) d A Ramos (ESP) 46 64 61
A Falla (COL) d J Hajek (CZE) 63 36 76(7)
[WC] L Hewitt (AUS) d K Anderson (RSA) 64 46 64
[Q] M Copil (ROU) d [Q] F Delbonis (ARG) 61 75
[WC] P Rosenholm (SWE) d G Monfils (FRA) 63 16 63
J Zopp (EST) d P Andujar (ESP) 64 64

SCHEDULE – WEDNESDAY, 17 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 12:00 noon
J Brunstrom (SWE) / R Klaasen (RSA) vs [WC] B Baker (USA) / A Siljestrom (SWE)
Not Before 1:00 PM
[4] F Mayer (GER) vs R Berankis (LTU)
[Q] M Copil (ROU) vs [3] [WC] N Almagro (ESP)
Not Before 6:30 PM
[8] J Nieminen (FIN) vs [WC] L Hewitt (AUS)
Not Before 8:15 PM
[6] M Youzhny (RUS) vs [WC] P Rosenholm (SWE)

COURT 1 start 12:00 noon
C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) vs J Delgado (GBR) / K Skupski (GBR)
T Bednarek (POL) / G Soeda (JPN) vs E Butorac (USA) / P Hanley (AUS)
[WC] F Bergevi (SWE) / F Simonsson (SWE) vs [3] M Melo (BRA) / B Soares (BRA)
A Falla (COL) / A Ramos (ESP) vs [2] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED)

Share

Malisse and Paire Go Down in Vienna

RESULTS – TUESDAY, 16 OCTOBER, 2012

Singles – First Round
P Lorenzi (ITA) d [7] B Paire (FRA) 64 64
[Q] G Zemlja (SLO) d [8] X Malisse (BEL) 46 61 76(6)
[Q] D Brands (GER) d [Q] R Bemelmans (BEL) 67(5) 64 63
[Q] V Pospisil (CAN) d [WC] A Haider-Maurer (AUT) 36 76(3) 61
M Ebden (AUS) d F Volandri (ITA) 75 06 60
J Levine (USA) d L Kubot (POL) 63 64
A Bedene (SLO) d G Garcia-Lopez (ESP) 64 10 ret. (groin)

Doubles – First Round
[1] J Melzer (AUT) / A Peya (AUT) d M Kohlmann (GER) / D Norman (BEL) 76(3) 64
J Murray (GBR) / A Sa (BRA) d L Lacko (SVK) / I Zelenay (SVK) 75 63
R Haase (NED) / J Levine (USA) d X Malisse (BEL) / G Muller (LUX) 76(2) 63
SCHEDULE – WEDNESDAY, 17 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 1:00 pm
M Ebden (AUS) / M Matosevic (AUS) vs J Tipsarevic (SRB) / A Waske (GER)
Not Before 2:50 PM
[WC] D Thiem (AUT) vs L Lacko (SVK)
[4] J Melzer (AUT) vs G Muller (LUX)
Not Before 6:30 PM
[1] J Del Potro (ARG) vs [Q] D Brands (GER)
[WC] E Gulbis (LAT) vs [PR] S Devvarman (IND)

COURT B start 2:00 pm
[5] F Fognini (ITA) vs D Young (USA)
[WC] A Haider-Maurer (AUT) / M Neuchrist (AUT) vs A Bedene (SLO) / G Zemlja (SLO)
F Fognini (ITA) / D Marrero (ESP) vs [2] J Knowle (AUT) / F Polasek (SVK) – After Suitable Rest
Not Before 6:00 PM
[4] D Brown (GER) / C Kas (GER) vs A Begemann (GER) / M Emmrich (GER)

 

Share

Youzhny, Nieminen Advance In Stockholm

ATP World Tour 250
Stockholm, Sweden (+2 hours GMT)
15-21 October, 2012 Surface: Indoor Hard

RESULTS – MONDAY, 15 OCTOBER, 2012

Singles – First Round
[6] M Youzhny (RUS) d B Baker (USA) 63 61
[8] J Nieminen (FIN) d T Kamke (GER) 63 64

Doubles – First Round
K Anderson (RSA) / J Erlich (ISR) d [4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) 75 64

SCHEDULE – TUESDAY, 16 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 12:00 noon
J Hajek (CZE) vs A Falla (COL)
P Mathieu (FRA) vs [5] F Lopez (ESP)
Not Before 4:00 PM
D Goffin (BEL) vs [7] M Baghdatis (CYP)
Not Before 6:30 PM
K Anderson (RSA) vs [WC] L Hewitt (AUS)
[WC] P Rosenholm (SWE) vs G Monfils (FRA)

COURT 1 start 12:00 noon
J Zopp (EST) vs P Andujar (ESP)
[Q] Y Mertens (BEL) vs S Stakhovsky (UKR)
A Ramos (ESP) vs R Berankis (LTU)
[Q] M Teixeira (FRA) vs G Soeda (JPN)
[Q] F Delbonis (ARG) vs [Q] M Copil (ROU)

 

Share

Monday Schedules for Moscow, Stockholm, Luxembourg and Vienna

KREMLIN CUP
Moscow, Russia

SCHEDULE – MONDAY, 15 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 11:00 am
Qualifying – E Korolev (KAZ) vs [WC] R Muzaev (RUS) – ATP – Q

Not Before 1:00 PM
B Jovanovski (SRB) vs S Arvidsson (SWE) – WTA
[WC] M Gasparyan (RUS) vs [8] L Safarova (CZE) – WTA
[6] D Istomin (UZB) vs B Phau (GER) – ATP

Not Before 6:30 PM
F Schiavone (ITA) vs U Radwanska (POL) – WTA
R Ram (USA) vs M Jaziri (TUN) – ATP

COURT 1 start 11:00 am
Qualifying – V Solovieva (RUS) vs K Pliskova (CZE) – WTA – Q
Qualifying – D Sela (ISR) vs K Kravchuk (RUS) – ATP – Q
Qualifying – O Puchkova (RUS) or D Gavrilova (RUS) vs A Rodionova (AUS) – WTA – Q
K Pliskova (CZE) / K Pliskova (CZE) vs [2] M Kirilenko (RUS) / N Petrova (RUS) – WTA

Not Before 5:00 PM
L Dlouhy (CZE) / A Dolgopolov (UKR) vs [3] C Berlocq (ARG) / A Bogomolov Jr. (RUS) – ATP

COURT 2 start 11:00 am
Qualifying – M Berrer (GER) vs A Golubev (KAZ) – ATP – Q
Qualifying – E Svitolina (UKR) vs M Camerin (ITA) or K Pliskova (CZE) – WTA – Q
D Gimeno-Traver (ESP) vs L Rosol (CZE) – ATP
K Zakopalova (CZE) vs A Cadantu (ROU) – WTA
[8] T Ito (JPN) vs R Bautista-Agut (ESP) – ATP

COURT 3 start 12:00 pm
Qualifying – E Roger-Vasselin (FRA) vs M Przysiezny (POL) – ATP – Q
Qualifying – V Dolonc (SRB) vs M Torro-Flor (ESP) – WTA – Q
L Lee-Waters (USA) / M Moulton-Levy (USA) vs A Cornet (FRA) / A Rosolska (POL) – WTA

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 15-21, 2012
$220,000/International
Hard/Indoors

Order Of Play – Monday, October 15, 2012
Centre Court (from 10.00hrs)

1. Anne Keothavong vs. Vera Dushevina (Singles Q Final)
2. Carla Suárez Navarro vs. Magdalena Rybarikova (NB 12.00hrs)
3. Monica Niculescu vs. Romina Oprandi
4. Tamira Paszek vs. Lucie Hradecka
5. Mandy Minella vs. Mona Barthel (NB 17.30hrs)

Court 1 (from 10.00hrs)
1. Anna-Lena Friedsam vs. Annika Beck (Singles Q Final)
2. Aravane Rezai vs. Tatjana Malek (Singles Q Final)
3. Mattek-Sands/Petkovic vs. Bencic/Schaul (NB 12.30hrs)
4. Irina Khromacheva vs. Garbiñe Muguruza (Singles Q Final)
5. Brengle/Elie vs. Arruabarrena-Vecino/Domínguez Lino

 

ATP World Tour 250
Stockholm, Sweden (+2 hours GMT)
15-21 October, 2012 Surface: Indoor Hard

SCHEDULE – MONDAY, 15 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 12:00 noon
Qualifying – F Delbonis (ARG) vs P Torebko (GER)
Qualifying – M Copil (ROU) vs E Chvojka (CAN)

Not Before 4:00 PM
[6] M Youzhny (RUS) vs B Baker (USA)

Not Before 6:30 PM
[8] J Nieminen (FIN) vs T Kamke (GER)

COURT 1 start 12:00 noon
Qualifying – J Dasnieres de Veigy (FRA) vs M Teixeira (FRA)
Qualifying – Y Mertens (BEL) vs T Fabbiano (ITA)

Not Before 4:00 PM
[4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) vs K Anderson (RSA) / J Erlich (ISR)

ATP World Tour 250
Vienna, Austria (+2 hours GMT)
15-21 October, 2012 Surface: Indoor Hard

SCHEDULE – MONDAY, 15 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 1:00 pm
Qualifying – R Bemelmans (BEL) vs P Gojowczyk (GER)
Not Before 3:00 PM
Qualifying – V Pospisil (CAN) vs D Brown (GER)
S Darcis (BEL) vs G Muller (LUX)
Not Before 6:30 PM
M Matosevic (AUS) vs [6] R Haase (NED)
[WC] M Fischer (AUT) / P Oswald (AUT) vs [3] T Huey (PHI) / D Inglot (GBR)

COURT B start 1:00 pm
Qualifying – G Zemlja (SLO) vs J Minar (CZE)
Qualifying – D Brands (GER) vs M Bachinger (GER)

Share