2014/04/24

Switzerland, France and Italy Stage Comebacks to Clinch Berths in Davis Cup Semis

(April 6, 2014) France, Italy and the Czech Republic each had to rally from 1-2 down going into Sunday’s play in Davis Cup and each team won their final two rubbers to join the Czech Republic in the semifinals which will take place September 12-14.

France came back from a 0-2 deficit on Friday to beat Germany, closing out the tie on Sunday with wins from Jo-Wilfried Tsonga and Gael Monfils. It’s only the eighth time in Davis Cup history that a team has come back from being down two matches to none. They will face the Czech Republic in the semifinals who beat Japan 5-0.

Tsonga dominated Tobias Kamke 6-3, 6-2, 6-4. Tsonga hit 45 winners in the match.

Gael Monfils sealed the win for France, beating Peter Gojowczyk 6-1, 7-6 (0), 6-2. Monfils won the first five games of the match and shut out his opponent in the second set tiebreak.

Team Italy came into Sunday’s play down 1-2. An inspired Fabio Fognini beat Wimbledon champion Andy Murray 6-3, 6-3, 6-4 to level the tie at 2-2. Andreas Seppi completed the comeback by topping James Ward 6-4, 6-3, 6-4.

It will be the first time in 16 years that Italy has reached the semifinals of Davis Cup. Italy has won the Davis Cup only once, back in 1976.

Italy will face Switzerland next.

Stanislas Wawrinka and Roger Federer won their matches on Sunday to seal Switzerland’s win over a game Kazakhstan team 3-2.

Wawrinka leveled the tie at 2-2 with Kazakhstan rallying to beat Mikhail Kukushkin 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-4 for his first point of the weekend. The Australian Open champion lost his opening singles match to Golubev and the doubles where he teamed up with Federer. The Swiss did not allow any break points during the match.

For the first time in his career, Roger Federer played a live fifth rubber in a Davis Cup tie. No. 4 Federer held back No.  64 Andrey Golubev 7-6(0), 6-2, 6-

For Switzerland, they have sealed a berth in their first Davis Cup semifinal in 11 years. They’ll play Italy at home for a chance to reach the final.

 

The nations competing in the World Group play-offs which take place the same weekend as the semifinals are:

World Group first round losing nations: Argentina, Australia, Belgium, Canada, Netherlands, Serbia, Spain and USA.

Zone Group I second round winning nations: Brazil, Croatia, Colombia, India, Israel, Slovak Republic, Ukraine and Uzbekistan.

The draw for the play-offs will take place on Tuesday.

Davis Cup Results:

WORLD GROUP QUARTERFINALS

 

CZECH REPUBLIC defeated JAPAN 5-0

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – indoor)

 

Radek Stepanek (CZE) d. Tatsuma Ito (JPN) 67(5) 76(5) 61 75

Lukas Rosol (CZE) d. Taro Daniel (JPN) 64 64 36 46 62

Lukas Rosol/Radek Stepanek (CZE) d. Tatsuma Ito/Yasutaka Uchiyama (JPN) 64 64 64

Lukas Rosol (CZE) d. Yasutaka Uchiyama (JPN) 63 36 64

Jiri Vesely (CZE) d. Taro Daniel (JPN) 64 64

 

FRANCE defeated GERMANY 3-2

Venue: Palais des Sports Jean Weille, Nancy, FRA (hard – indoor)

 

Tobias Kamke (GER) d. Julien Benneteau (FRA) 76(8) 63 62

Peter Gojowczyk (GER) d. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 57 76(3) 36 76(8) 86

Julien Benneteau/Michael Llodra (FRA) d. Andre Begemann/Tobias Kamke (GER) 61 76(5) 46 75

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Tobias Kamke (GER) 63 62 64

Gael Monfils (FRA) d. Peter Gojowczyk (GER) 61 76(0) 62

 

ITALY defeated GREAT BRITAIN 3-2

Venue: Tennis Club Napoli, Naples, ITA (clay – outdoor)

 

Fabio Fognini (ITA) d. James Ward (GBR) 64 26 64 61

Andy Murray (GBR) d. Andreas Seppi (ITA) 64 75 63

Colin Fleming/Andy Murray (GBR) d. Simone Bolelli/Fabio Fognini (ITA) 63 62 36 75

Fabio Fognini (ITA) d. Andy Murray (GBR) 63 63 64

Andreas Seppi (ITA) d. James Ward (GBR) 64 63 64

 

SWITZERLAND defeated KAZAKHSTAN 3-2

Venue: Palexpo, Geneva, SUI (hard – indoor)

 

Andrey Golubev (KAZ) d. Stanislas Wawrinka (SUI) 76(5) 62 36 76(5)

Roger Federer (SUI) d. Mikhail Kukushkin (KAZ) 64 64 62

Andrey Golubev/Aleksandr Nedovyesov (KAZ) d. Roger Federer/Stanislas Wawrinka (SUI) 64 76(5) 46 76(6)

Stanislas Wawrinka (SUI) d. Mikhail Kukushkin (KAZ) 67(4) 64 64 64

Roger Federer (SUI) d. Andrey Golubev (KAZ) 76(0) 62 63

 

 

AMERICAS ZONE GROUP I SECOND ROUND

 

BRAZIL defeated ECUADOR 3-1

Venue: Francisco Segura Cano, Guayaquil, ECU (clay – outdoor)

 

Rogerio Dutra Silva (BRA) d. Julio-Cesar Campozano (ECU) 64 26 64 64

Emilio Gomez (ECU) d. Guilherme Clezar (BRA) 67(3) 64 1-1 ret.

Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA) d. Gonzalo Escobar/Giovanni Lapentti (ECU) 62 60 63

Rogerio Dutra Silva (BRA) d. Emilio Gomez (ECU) 64 67(10) 61 61

Julio-Cesar Campozano (ECU) v Guilherme Clezar (BRA) – not played

 

COLOMBIA defeated DOMINICAN REPUBLIC 4-1

Venue: Estadio de Tenis “Alvaro Carlos Jordan”, Cali, COL (clay – outdoor)

 

Santiago Giraldo (COL) d. Jose Hernandez (DOM) 62 46 64 67(3) 62

Alejandro Falla (COL) d. Victor Estrella (DOM) 46 62 57 62 62

Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) d. Victor Estrella/Jose Hernandez (DOM) 63 62 64

Peter Bertran (DOM) d. Robert Farah (COL) 26 61 64

Juan-Sebastian Cabal (COL) d. Jose Olivares (DOM) 60 61
ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I SECOND ROUND

 

UZBEKISTAN defeated CHINA, P.R. 3-2

Venue: Tianjin Tennis Center, Tianjin, CHN (hard – outdoor)

 

Denis Istomin (UZB) d. Zhang Ze (CHN) 64 46 36 63 64

Wu Di (CHN) d. Farrukh Dustov (UZB) 16 76(4) 76(4) 36 97

Farrukh Dustov/Denis Istomin (UZB) d. Gong Mao-Xin/Li Zhe (CHN) 64 62 62

Wu Di (CHN) d. Denis Istomin (UZB) 16 75 63 75

Farrukh Dustov (UZB) d. Zhang Ze (CHN) 62 16 63 67(4) 63

 

INDIA defeated KOREA, REPUBLIC 3-1

Venue: Spo1 Tennis Courts, Busan, KOR (hard – outdoor)

 

Somdev Devvarman (IND) d. Chung Hyeon (KOR) 76(4) 76(3) 64

Lim Yong-Kyu (KOR) d. Sanam Singh (IND) 76(5) 64 64

Rohan Bopanna/Saketh Myneni (IND) d. Lee Hyung-Taik/Lim Yong-Kyu (KOR) 76(4) 57 76(2) 63

Somdev Devvarman (IND) d. Lim Yong-Kyu (KOR) 64 57 63 61

Chung Hyeon (KOR) v Sanam Singh (IND) – not played

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I SECOND ROUND

 

CROATIA defeated POLAND 3-1

Venue: Torwar Hall, Warsaw, POL (hard – indoor)

 

Marin Cilic (CRO) d. Michal Przysiezny (POL) 61 64 64

Borna Coric (CRO) d. Jerzy Janowicz (POL) 26 62 75 57 64

Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Marin Draganja/Mate Pavic (CRO) 67(1) 76(4) 46 76(2) 64

Marin Cilic (CRO) d. Jerzy Janowicz (POL) 36 67(5) 64 61 63

Michal Przysiezny (POL) v Borna Coric (CRO) – not played

 

ISRAEL defeated SLOVENIA 3-1

Venue: SRC Marina Portoroz, SLO (clay – outdoor)

 

Amir Weintraub (ISR) d. Blaz Kavcic (SLO) 46 75 63 36 64

Blaz Rola (SLO) d. Dudi Sela (ISR) 63 64 64

Jonathan Erlich/Andy Ram (ISR) d. Blaz Rola/Grega Zemlja (SLO) 76(7) 46 76(5) 63

Dudi Sela (ISR) d. Grega Zemlja (SLO) 62 67(5) 60 62

Blaz Rola (SLO) v Amir Weintraub (ISR) – not played

 

UKRAINE defeated SWEDEN 4-1

Venue: Baltiska Hallen, Malmo, SWE (hard – indoor)

 

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Johan Brunstrom (SWE) 64 64 57 36 1311

Artem Smirnov (UKR) d. Markus Eriksson (SWE) 64 61 62

Johan Brunstrom/Robert Lindstedt (SWE) d. Sergei Bubka/Denys Molchanov (UKR) 76(4) 67(6) 36 64 108

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Markus Eriksson (SWE) 76(5) 76(4) 64

Sergei Bubka (UKR) d. Robert Lindstedt (SWE) 57 76(3) ret.

 

SLOVAK REPUBLIC defeated AUSTRIA 4-1

Venue: Aegon Arena, National Tennis Centre, Bratislava, SVK (hard – indoor)

 

Norbert Gombos (SVK) d. Dominic Thiem (AUT) 64 36 63 64

Lukas Lacko (SVK) d. Andreas Haider-Maurer (AUT) 76(3) 46 46 62 63

Martin Klizan/Michal Mertinak (SVK) d. Alexander Peya/Dominic Thiem (AUT) 67(4) 36 76(5) 64 64

Andreas Haider-Maurer (AUT) d. Norbert Gombos (SVK) 76(5) 75

Lukas Lacko (SVK) d. Gerald Melzer (AUT) 46 63 62

 

 

AMERICAS ZONE GROUP II SECOND ROUND

 

BARBADOS defeated EL SALVADOR 4-1

Venue: National Tennis Centre, St Michael, BAR (hard – outdoor)

 

Darian King (BAR) d. Rafael Arevalo (ESA) 61 63 63

Marcelo Arevalo (ESA) d. Haydn Lewis (BAR) 76 (5) 57 64 76(1)

Darian King/Haydn Lewis (BAR) d. Marcelo Arevalo/Rafael Arevalo (ESA) 26 64 76(9) ret.

Darian King (BAR) d. Marcelo Arevalo (ESA) 60 1-0 ret.

Seanon Williams (BAR) d. Salvador Andres Bolanos (ESA) 62 67(5) 76(8)

 

MEXICO defeated PERU 3-1

Venue: Club Britania Zavaleta, Puebla, MEX (hard – outdoor)

 

Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Mauricio Echazu (PER) 63 46 76(2) 64

Duilio Beretta (PER) d. Cesar Ramirez (MEX) 26 64 26 61 62

Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Sergio Galdos/Rodrigo Sanchez (PER) 62 61 61

Miguel-Angel Reyes-Varela (MEX) d. Duilio Beretta (PER) 63 76(2) 46 63

Cesar Ramirez (MEX) v Mauricio Echazu (PER) – not played

 

AMERICAS ZONE GROUP II PLAY-OFF

 

CHILE defeated PARAGUAY 5-0

Venue: Club Palestino, Santiago, CHI (clay – outdoor)

 

Gonzalo Lama (CHI) d. Juan Borba (PAR) 63 60 61

Christian Garin (CHI) d. Gustavo Ramirez (PAR) 46 63 60 63

Jorge Aguilar/Paul Capdeville (CHI) d. Ramon Delgado/Gustavo Ramirez (PAR) 62 64 64

Jorge Aguilar (CHI) d. Juan-Carlos Ramirez (PAR) 64 62

Christian Garin (CHI) d. Juan Borba (PAR) 62 61

 

BOLIVIA defeated GUATEMALA 3-1

Venue: Country Club Cochabamba, Cochabamba, BOL (clay – outdoor)

 

Christopher Diaz-Figueroa (GUA) d. Federico Zeballos (BOL) 76(8) 76(4) 76(4)

Hugo Dellien (BOL) d. Andres Bucaro (GUA) 62 63 75

Hugo Dellien/Federico Zeballos (BOL) d. Andres Bucaro/Christopher Diaz-Figueroa (GUA) 76(3) 75 64

Hugo Dellien (BOL) d. Christopher Diaz-Figueroa (GUA) 63 36 62 46 62

Federico Zeballos (BOL) v Andres Bucaro (GUA) – not played

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II SECOND ROUND

 

PAKISTAN defeated PHILIPPINES 3-2

Venue: Philippine Columbian Association, Manila, PHI (clay – indoor)

 

Patrick-John Tierro (PHI) d. Aqeel Khan (PAK) 75 64 64

Ruben Gonzales (PHI) d. Samir Iftihkar (PAK) 64 63 61

Aqeel Khan/Aisam Qureshi (PAK) d. Ruben Gonzales/Treat Huey (PHI) 75 63 62

Aqeel Khan (PAK) d. Johnny Arcilla (PHI) 46 61 26 63 5-1 ret.

Aisam Qureshi (PAK) d. Patrick-John Tierro (PHI) 62 63 36 64

 

THAILAND defeated KUWAIT 4-1

Venue: The National Tennis Development Centre, Nonthaburi, THA (hard – outdoor)

 

Pruchya Isarow (THA) d. Abdulhameed Alshatti (KUW) 60 60 60

Mohammad Ghareeb (KUW) d. Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 36 76(8) 76(4) 36 75

Pruchya Isarow/Nuttanon Kadchapanan (THA) d. Hasan Al Mousa/Mohammad Ghareeb (KUW) 76(2) 75 63

Pruchya Isarow (THA) d. Mohammad Ghareeb (KUW) 62 76(12) 16 61

Warit Sornbutnark (THA) d. Ali Ghareeb (KUW) 63 64

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II PLAY-OFF

 

SRI LANKA defeated VIETNAM 3-2

Venue: The 198 Tennis Club, Da Lat City, VIE (hard – outdoor)

 

Minh-Quan Do (VIE) d. Dineshkanthan Thangarajan (SRI) 63 64 64

Harshana Godamanna (SRI) d. Thien Nguyen Hoang (VIE) 62 63 62

Sharmal Dissanayake/Harshana Godamanna (SRI) d. Minh-Quan Do/Quoc-Khanh Le (VIE) 64 75 63

Thien Nguyen Hoang (VIE) d. Sharmal Dissanayake (SRI) 62 63 64

Harshana Godamanna (SRI) d. Minh-Quan Do (VIE) 63 75 60

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II SECOND ROUND

 

LITHUANIA defeated SOUTH AFRICA 3-2

Venue: Irene Country Club, Centurion, RSA (hard – outdoor)

 

Ricardas Berankis (LTU) d. Jean Andersen (RSA) 63 76(2) 63

Rik de Voest (RSA) d. Laurynas Grigelis (LTU) 76(5) 76(3) 26 76(4)

Jean Andersen/Raven Klaasen (RSA) d. Ricardas Berankis/Laurynas Grigelis (LTU) 36 63 63 76(5)

Ricardas Berankis (LTU) d. Rik de Voest (RSA) 62 64 57 75

Laurynas Grigelis (LTU) d. Ruan Roelofse 76(5) 36 76(3) 64

 

BOSNIA/HERZEGOVINA defeated FINLAND 3-2

Venue: Tali Tennis Center, Helsinki, FIN (hard – indoor)

 

Damir Dzumhur (BIH) d. Juho Paukku (FIN) 63 76(4) 64

Mirza Basic (BIH) d. Jarkko Nieminen (FIN) 36 76(3) 36 63 86

Henri Kontinen/Jarkko Nieminen (FIN) d. Mirza Basic/Tomislav Brkic (BIH) 63 76(4) 62

Jarkko Nieminen (FIN) d. Damir Dzumhur (BIH) 75 76(1) 61

Mirza Basic (BIH) d. Juho Paukku (FIN) 36 46 63 75 64

 

MOLDOVA defeated BELARUS 4-1

Venue: Manejul de Atletica Usoara, Chisinau, MDA (clay – indoor)

 

Radu Albot (MDA) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR) 62 62 36 62

Maxim Dubarenco (MDA) d. Uladzimir Ignatik (BLR) 75 76(5) 63

Egor Gerasimov/Max Mirnyi (BLR) d. Andrei Ciumac/Andrei Gorban (MDA) 63 62 60

Radu Albot (MDA) d. Egor Gerasimov (BLR) 36 16 63 61 62

Maxim Dubarenco (MDA) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR) 76(3) 76(2)

 

DENMARK defeated LUXEMBOURG 5-0

Venue: Hillerod Tennis Klub, DEN (hard – indoor)

 

Martin Pedersen (DEN) d. Ugo Nastasi (LUX) 64 64 61

Frederik Nielsen (DEN) d. Mike Scheidweiler (LUX) 63 64 57 67(5) 61

Thomas Kromann/Frederik Nielsen (DEN) d. Gilles Kremer/Mike Scheidweiler (LUX) 46 64 57 64 62

Frederik Nielsen (DEN) d. Ugo Nastasi (LUX) 64 36 62

Mikael Torpegaard (DEN) d. Christophe Tholl (LUX) 62 63

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II PLAY-OFFS

 

MONACO defeated NORWAY 5-0

Venue: Oslo Tennis Arena, Oslo, NOR (hard – indoor)

 

Benjamin Balleret (MON) d. Viktor Durasovic (NOR) 61 62 64

Romain Arneodo (MON) d. Joachim Bjerke (NOR) 76(7) 63 63

Guillaume Couillard/Thomas Oger (MON) d. Stian Boretti/Erling Tveit (NOR) 62 64 63

Benjamin Balleret (MON) d. Joachim Bjerke (NOR) 76(5) 64

Romain Arneodo (MON) d. Viktor Durasovic (NOR) 61 62

 

BULGARIA defeated GREECE 4-1

Venue: Ilioupoli Tennis Club, Athens, GRE (clay – outdoor)

 

Grigor Dimitrov (BUL) d. Markos Kalovelonis (GRE) 63 63 60

Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Theodoros Angelinos (GRE) 64 63 16 63

Grigor Dimitrov/Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Alexandros Jakupovic/Markos Kalovelonis (GRE) 76(4) 62 64

Alexandros Jakupovic (GRE) d. Dinko Halachev (BUL) 76(2) 61

Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Charalampos Kapogiannis (GRE) 57 60 61

 

IRELAND defeated EGYPT 3-2

Venue: Castleknock Tennis Club, Dublin, IRL (hard – indoor)

 

James McGee (IRL) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY) 60 63 62

Mohamed Safwat (EGY) d. Sam Barry (IRL) 36 75 75 76(5)

Sam Barry/James Cluskey (IRL) d. Sherif Sabry/Mohamed Safwat (EGY) 62 76(6) 62

James McGee (IRL) d. Mohamed Safwat (EGY) 75 64 63

Mazen Osama (EGY) d. Daniel Glancy (IRL) 76(4) 76(5)

 

MOROCCO defeated CYPRUS 4-1

Venue: Complexe Sportif Al Amal, Casablanca, MAR (clay – outdoor)

 

Sergis Kyratzis (CYP) d. Hicham Khaddari (MAR) 26 62 61 75

Lamine Ouahab (MAR) d. Petros Chrysochos (CYP) 63 64 64

Lamine Ouahab/Mehdi Ziadi (MAR) d. Petros Chrysochos/Rares Cuzdriorean (CYP) 76(6) 61 36 46 64

Lamine Ouahab (MAR) d. Sergis Kyratzis (CYP) 60 60 60

Ayoub Chakrouni (MAR) d. Constantinos Ioannides (CYP) 63 62

 

Share

Samantha Stosur Rallies to Win Japan Open

Stosur

(October 13, 2013) Australia’s Samantha Stosur rallied past rising Canadian teen Eugenie Bouchard 3-6, 7-5, 6-2 to claim her second Japan Open title. Stosur won the tournament also in 2009.

For Stosur it’s her fifth career WTA title and second of the season, also having also won at Carlsbad.  It marks the first time in her career that Australian has won more than one title in the same year.

“Eugenie was playing really well today,” Stosur said. “I just had to stick it out in the second set, and I’m pretty happy with how things went in the third. I love playing here. I love the site and the fans are great – I always feel like I have lots and lots of support when I come to Osaka.”

For the 19-year-old Bouchard it was her first WTA final. She is projected to surpass her career best ranking of No. 35 when the new rankings come out on Monday.

Share

Stosur Reaches Osaka Semis

 

HP OPEN
Osaka, Japan
October 7-13, 2013
$235,000/International
Hard/Outdoors

Results – Friday, October 11, 2013
Singles – Quarterfinals
(3) Samantha Stosur (AUS) d. Misaki Doi (JPN) 61 36 63
(5) Eugenie Bouchard (CAN) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 26 64 61
(6) Madison Keys (USA) d. Zheng Jie (CHN) 63 61
(WC) Kurumi Nara (JPN) d. Polona Hercog (SLO) 76(4) 26 61

Doubles – Semifinals
(2) Mladenovic/Pennetta (FRA/ITA) d. (WC) Doi/Miyamura (JPN/JPN) 62 64

Order Of Play – Saturday, October 12, 2013
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Madison Keys vs. Samantha Stosur
2. Eugenie Bouchard vs. Kurumi Nara
3. Kops-Jones/Spears vs. Stosur/Zhang

Share

Del Potro Rallies to Gain Japan Open Semis

DIADORA-TENNIS-NEWS-Rakuten-Japan-Open2012-NEWS

ATP World Tour 500
Tokyo, Japan  (+9 hours GMT)
30 September-6 October 2013     Surface: Hard

RESULTS – FRIDAY, 4 OCTOBER 2013

Singles – Quarterfinals
[1] [WC] J Del Potro (ARG) d A Dolgopolov (UKR) 46 64 62
[3] M Raonic (CAN) d [LL] L Lacko (SVK) 63 63
[6] N Almagro (ESP) d [4] K Nishikori (JPN) 76(2) 57 63
I Dodig (CRO) d J Nieminen (FIN) 62 76(3)

Doubles – Semifinals
[4] R Bopanna (IND) / E Roger-Vasselin (FRA) d T Huey (PHI) / D Inglot (GBR) 64 76(6)

SCHEDULE – SATURDAY, 5 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
[3] M Raonic (CAN) vs I Dodig (CRO)
[1] [WC] J Del Potro (ARG) vs [6] N Almagro (ESP)
J Murray (GBR) / J Peers (AUS) vs J Knowle (AUT) / J Melzer (AUT)

 

Share

Seeds Advance in Tokyo

 

88 Raonic

ATP World Tour 500
Tokyo, Japan  (+9 hours GMT)
30 September-6 October 2013     Surface: Hard

RESULTS – THURSDAY, 3 OCTOBER 2013

Singles – Second Round
[3] M Raonic (CAN) d J Chardy (FRA) 64 63
[4] K Nishikori (JPN) d F Lopez (ESP) 76(4) 60
[6] N Almagro (ESP) d H Zeballos (ARG) 64 62
[LL] L Lacko (SVK) d [Q] E Roger-Vasselin (FRA) 75 64

Doubles – Quarter-finals
T Huey (PHI) / D Inglot (GBR) d [2] M Granollers (ESP) / M Lopez (ESP) 63 63
J Knowle (AUT) / J Melzer (AUT) d [3] I Dodig (CRO) / M Melo (BRA) 64 36 10-8
[4] R Bopanna (IND) / E Roger-Vasselin (FRA) d [Alt] A Begemann (GER) / M Emmrich (GER) 61 36 12-10
J Murray (GBR) / J Peers (AUS) d [PR] N Almagro (ESP) / P Cuevas (URU) 75 61

SCHEDULE – FRIDAY, 4 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 11:00 am
J Nieminen (FIN) vs I Dodig (CRO)
[LL] L Lacko (SVK) vs [3] M Raonic (CAN)
[4] K Nishikori (JPN) vs [6] N Almagro (ESP)
[1] [WC] J Del Potro (ARG) vs A Dolgopolov (UKR)

COURT 1 start 12:00 noon
[4] R Bopanna (IND) / E Roger-Vasselin (FRA) vs T Huey (PHI) / D Inglot (GBR)

Share

Tennis Results for September 27, 2013

CHINA OPEN
Beijing, China
September 28-October 6, 2013
$5,185,625/Premier
Hard/Outdoors

Order Of Play – Saturday, September 28, 2013
National Tennis Stadium (from 12.30hrs)
1. Sloane Stephens vs. Aleksandra Wozniak
2. Francesca Schiavone vs. Alizé Cornet (NB 14.30hrs)
3. Roberta Vinci vs. Elina Svitolina
4. Sara Errani vs. Kirsten Flipkens (NB 19.30hrs)
5. Urszula Radwanska vs. Simona Halep

Lotus Court (from 11.00hrs)
1. Lourdes Domínguez Lino vs. Polona Hercog (Singles Q Final)
2. Kristina Mladenovic vs. Carla Suárez Navarro (NB 12.30hrs)
3. Varvara Lepchenko vs. Heather Watson
4. Annika Beck vs. Monica Niculescu

Moon Court (from 11.00hrs)
1. ATP: Li vs. Bogomolov Jr.
2. Kimiko Date-Krumm vs. Misaki Doi (Singles Q Final; NB 12.30hrs)
3. Eugenie Bouchard vs. Anna Schmiedlova (Singles Q Final; NB 14.00hrs)
4. ATP: Lu vs. Gong (NB 16.00hrs)

Court 3 (from 11.00hrs)
1. Karolina Pliskova vs. Lauren Davis (Singles Q Final)
2. Virginie Razzano vs. Sílvia Soler-Espinosa (Singles Q Final)
3. Kops-Jones/Spears vs. Govortsova/Rosolska
4. ATP: Haase vs. Devvarman (NB 16.00hrs)

Court 4 (from 11.00hrs)
1. Lesia Tsurenko vs. Chanelle Scheepers (Singles Q Final)
2. Marina Erakovic vs. Galina Voskoboeva (Singles Q Final)
3. Sharon Fichman vs. Yaroslava Shvedova (Singles Q Final)
4. ATP: Lorenzi vs. Carreno Busta (NB 16.00hrs)

Court 7 (from 11.00hrs)
1. ATP: Gimeno-Traver vs. Giraldo
2. ATP: Bautista Agut vs. Ouyang
3. Aoyama/Moulton-Levy vs. Goerges/Zahlavova Strycova (NB 14.00hrs)

Court 8 (from 14.00hrs)
1. ATP: Ilhan vs. Kubot
2. ATP: de Voest vs. Sock (NB 16.00hrs)

ATP World Tour 250
Bangkok, Thailand  (+7 hours GMT)
23-29 September 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – FRIDAY, 27 SEPTEMBER 2013

Singles – Quarter-finals
[1] T Berdych (CZE) d Y Lu (TPE) 76(7) 64
[2] R Gasquet (FRA) d [5] M Youzhny (RUS) 57 63 61
[3] M Raonic (CAN) d [6] F Lopez (ESP) 64 63
[4] G Simon (FRA) d I Sijsling (NED) 64 57 64

Doubles – Semi-finals
[3] J Murray (GBR) / J Peers (AUS) d [2] D Bracciali (ITA) / L Paes (IND) 63 64  

SCHEDULE – SATURDAY, 28 SEPTEMBER, 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[1] T Berdych (CZE) vs [4] G Simon (FRA)

Not Before 3:00 PM
[3] M Raonic (CAN) vs [2] R Gasquet (FRA)
C Kas (GER) / O Marach (AUT) vs [4] T Bednarek (POL) / J Brunstrom (SWE)
ATP World Tour 250
Kuala Lumpur, Malaysia  (+8 hours GMT)
23-29 September 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – FRIDAY, 27 SEPTEMBER 2013

Singles – Quarter-finals
J Sousa (POR) d [1] D Ferrer (ESP) 62 76(6)
[2] S Wawrinka (SUI) d [6] D Tursunov (RUS) 26 63 76(3)
[4] J Melzer (AUT) d F Delbonis (ARG) 63 62
[5] J Benneteau (FRA) d A Mannarino (FRA) 63 63

Doubles – Semi-finals
P Cuevas (URU) / H Zeballos (ARG) d [Alt] R De Voest (RSA) / S Devvarman (IND) 06 62 10-7

Quarter-finals
R Ram (USA) / H Tecau (ROU) d [4] T Huey (PHI) / D Inglot (GBR) 64 64
E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA) d C Berlocq (ARG) / F Delbonis (ARG) 62 64
 

SCHEDULE – SATURDAY, 28 SEPTEMBER, 2013

CENTER COURT start 2:15 pm
J Sousa (POR) vs [4] J Melzer (AUT)

Not Before 4:30 pm
[5] J Benneteau (FRA) vs [2] S Wawrinka (SUI)
E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA) vs R Ram (USA) / H Tecau (ROU)

 

TORAY PAN PACIFIC OPEN
Tokyo, Japan
September 22-28, 2013
$2,369,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Friday, September 27, 2013
Singles – Semifinals
(5) Angelique Kerber (GER) d. (4) Caroline Wozniacki (DEN) 64 76(5)
(7) Petra Kvitova (CZE) d. Venus Williams (USA) 36 63 76(2)

Doubles – Semifinals
Black/Mirza (ZIM/IND) d. (1) Hsieh/Peng (TPE/CHN) 64 62
Chan/Huber (TPE/USA) d. Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) 67(3) 64 107 (Match TB)

Order Of Play – Saturday, September 28, 2013
Center Court (from 13.00hrs)
1. Singles Final: Petra Kvitova vs. Angelique Kerber
2. Doubles Final: Black/Mirza vs. Chan/Huber

 

Share

Venus Williams Upsets Victoria Azarenka in Tokyo

Venus Williams

Venus Williams

(September 24, 2013) Venus Williams upset top seed Victoria Azarenka 6-2, 6-4 to move into the third round of the Pan Pacific Open in Tokyo on Tuesday.

“She didn’t seem like herself at all,” Williams said of her opponent to press after the match. “I could tell she wasn’t feeling her best. I am not sure what was bothering her but I hope she feels better.”

Azarenka said that she did not sleep last night and noted that she had not been well for a couple of days.

Williams will play No. 13 seed Simona Halep who beat Andrea Petkovic 7-6 (4), 6-3 in the third round.

TORAY PAN PACIFIC OPEN
Tokyo, Japan
September 22-28, 2013
$2,369,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Tuesday, September 24, 2013
Singles – Second Round
Venus Williams (USA) d. (1) Victoria Azarenka (BLR) 62 64
(2) Agnieszka Radwanska (POL) d. Aleksandra Wozniak (CAN) 76(5) 60
Svetlana Kuznetsova (RUS) d. (3) Sara Errani (ITA) 64 64
(4) Caroline Wozniacki (DEN) d. Flavia Pennetta (ITA) 62 63
(6) Jelena Jankovic (SRB) d. Ayumi Morita (JPN) 64 61
Eugenie Bouchard (CAN) d. (9) Sloane Stephens (USA) 57 76(7) 63
(11) Ana Ivanovic (SRB) d. Elina Svitolina (UKR) 63 60
(12) Samantha Stosur (AUS) d. Kimiko Date-Krumm (JPN) 63 76(2)
(13) Simona Halep (ROU) d. Andrea Petkovic (GER) 76(4) 63
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (14) Kirsten Flipkens (BEL) 62 63
(15) Sorana Cirstea (ROU) d. (WC) Misaki Doi (JPN) 61 62
(16) Dominika Cibulkova (SVK) d. (Q) Casey Dellacqua (AUS) 75 63
Madison Keys (USA) d. Peng Shuai (CHN) 75 62

Doubles – First Round
(1) Hsieh/Peng (TPE/CHN) d. Hantuchova/Raymond (SVK/USA) 63 61
(WC) Flipkens/Kvitova (BEL/CZE) d. (2) Barty/Dellacqua (AUS/AUS) 76(3) 36 108 (Match TB)
(3) Jankovic/Srebotnik (SRB/SLO) d. Kops-Jones/Spears (USA/USA) 46 63 102 (Match TB)
(4) Groenefeld/Peschke (GER/CZE) d. Aoyama/Moulton-Levy (JPN/USA) 64 62
Chan/Huber (TPE/USA) d. (WC) Date-Krumm/Parra Santonja (JPN/ESP) 64 62

Order Of Play – Wednesday, September 25, 2013
Center Court (from 11.00hrs)
1. Magdalena Rybarikova vs. Caroline Wozniacki
2. Eugenie Bouchard vs. Jelena Jankovic
3. Venus Williams vs. Simona Halep (NB 14.00hrs)
4. Dominika Cibulkova vs. Agnieszka Radwanska (NB 17.00hrs)
5. Angelique Kerber vs. Ana Ivanovic

 

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Svetlana Kuznetsova vs. Sorana Cirstea
2. Madison Keys vs. Petra Kvitova (NB 13.00hrs)
3. Lucie Safarova vs. Samantha Stosur
4. Groenefeld/Peschke vs. Black/Mirza

Share

Tennis Results for September 23, 2013

atp wta

ATP World Tour 250
Bangkok, Thailand  (+7 hours GMT)
23-29 September 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – MONDAY, 23 SEPTEMBER 2013

Singles – First Round
[6] F Lopez (ESP) d [WC] L Djere (SRB) 63 63
I Sijsling (NED) d [7] J Nieminen (FIN) 63 76(2)
R Haase (NED) d D Gimeno-Traver (ESP) 62 64  

SCHEDULE – TUESDAY, 24 SEPTEMBER, 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
L Lacko (SVK) vs [Q] A Falla (COL)
L Kubot (POL) vs [8] L Rosol (CZE)
I Karlovic (CRO) vs B Tomic (AUS)
Not Before 7:30 PM
[WC] W Trongcharoenchaikul (THA) vs M Matosevic (AUS)
M Kowalczyk (POL) / I Zelenay (SVK) vs S Ratiwatana (THA) / S Ratiwatana (THA)

COURT 1 start 12:00 noon
[Q] G Soeda (JPN) vs [Q] S Giraldo (COL)
[Q] M Chiudinelli (SUI) vs R Bautista Agut (ESP)
[1] M Bhupathi (IND) / R Lindstedt (SWE) vs D Gimeno-Traver (ESP) / P Lorenzi (ITA)
N Monroe (USA) / S Stadler (GER) vs [3] J Murray (GBR) / J Peers (AUS)

 

ATP World Tour 250
Kuala Lumpur, Malaysia  (+8 hours GMT)
23-29 September 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – MONDAY, 23 SEPTEMBER 2013

Singles – First Round
F Delbonis (ARG) d [WC] H Chung (KOR) 64 62
A Mannarino (FRA) d D Brands (GER) 63 64

Doubles – First Round
P Cuevas (URU) / H Zeballos (ARG) d [WC] P Carreno Busta (ESP) / M Merzuki (MAS) 64 76(6)  

SCHEDULE – TUESDAY, 24 SEPTEMBER 2013

CENTER COURT start 2:00 pm
[PR] P Cuevas (URU) vs [8] N Davydenko (RUS)

Not Before 4:00 pm
V Hanescu (ROU) vs [7] V Pospisil (CAN)

Not Before 6:30 pm
A Bogomolov Jr. (RUS) vs [WC] P Carreno Busta (ESP)

Not Before 7:30 pm
[WC] Y Bhambri (IND) / S Syed Naguib (MAS) vs [2] J Benneteau (FRA) / N Zimonjic (SRB)

COURT 1 start 2:00 pm
G Zemlja (SLO) vs P Andujar (ESP)
[Q] M Zverev (GER) vs H Zeballos (ARG)
[Q] S Devvarman (IND) vs [Q] M Viola (ITA)
C Berlocq (ARG) / F Delbonis (ARG) vs [Alt] A Mannarino (FRA) / M Russell (USA)

YINZHOU BANK INTERNATIONAL WOMEN’S TENNIS OPEN
Ningbo, China
September 22-27, 2013
$125,000/WTA 125K Series
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 23, 2013
Singles – First Round
(2) Zheng Jie (CHN) d. Olga Puchkova (RUS) 61 63
(3) Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. Chan Yung-Jan (TPE) 62 62
(4) Yvonne Meusburger (AUT) d. (Q) Richel Hogenkamp (NED) 60 61
Alexandra Dulgheru (ROU) d. (5) Lesia Tsurenko (UKR) 67(4) 62 62
(7) Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Timea Babos (HUN) 61 26 62
Johanna Konta (GBR) d. (8) Lauren Davis (USA) 64 46 63
Zhang Shuai (CHN) d. (WC) Han Xinyun (CHN) 62 61
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Wang Qiang (CHN) 64 61
(Q) Katarzyna Piter (POL) d. (Q) Wang Yafan (CHN) 64 64
(WC) Zheng Saisai (CHN) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 64 61

Doubles – First Round
Fichman/Glushko (CAN/ISR) d. (1) Dushevina/Jurak (RUS/CRO) 63 62

Order Of Play – Tuesday, September 24, 2013
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Alexandra Dulgheru vs. Anabel Medina Garrigues
2. Zhang Shuai vs. Zheng Jie (NB 14.00hrs)
3. Bojana Jovanovski vs. Shahar Peer
4. Yaroslava Shvedova vs. Zheng Saisai (NB 19.00hrs)

Court 7 (from 12.00hrs)
1. Katarzyna Piter vs. Johanna Konta
2. Lourdes Domínguez Lino vs. Johanna Larsson
3. Beygelzimer/Piter vs. Buryachok/Kalashnikova (after suitable rest)

Court 8 (from 12.00hrs)
1. Petra Cetkovska vs. Yvonne Meusburger
2. Vesna Dolonc vs. Anna Schmiedlova
3. Davis/Hogenkamp vs. Cetkovska/Pliskova (after suitable rest)

Court 6 (from 12.00hrs)
1. Kumkhum/Wlodarczak vs. Hsieh/Xu
2. Begu/Husarova vs. Sun/Zheng

Court TBA (NB 16.00hrs)
Chan/Zhang vs. Álvarez Terán/Wong (NB 16.00hrs; after suitable rest)

 

TORAY PAN PACIFIC OPEN
Tokyo, Japan
September 22-28, 2013
$2,369,000/Premier
Hard/Outdoors

Results – Monday, September 23, 2013
Singles – Second Round
(5) Angelique Kerber (GER) d. (Q) María-Teresa Torró-Flor (ESP) 60 61
(7) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Belinda Bencic (SUI) 75 64
Lucie Safarova (CZE) d. (8) Roberta Vinci (ITA) 75 64

Singles – First Round
Madison Keys (USA) d. (10) Carla Suárez Navarro (ESP) 57 75 62 (saved 2mp)
(11) Ana Ivanovic (SRB) d. Annika Beck (GER) 61 61
(13) Simona Halep (ROU) d. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 36 76(5) 30 ret. (viral illness)(saved 2mp)
Flavia Pennetta (ITA) d. Daniela Hantuchova (SVK) 63 63
Magdalena Rybarikova (SVK) d. Hsieh Su-Wei (TPE) 62 57 60
Peng Shuai (CHN) d. (Q) Risa Ozaki (JPN) 62 61
Eugenie Bouchard (CAN) d. Monica Puig (PUR) 60 64
Andrea Petkovic (GER) d. Elena Vesnina (RUS) 46 76(5) 64
Kimiko Date-Krumm (JPN) d. (Q) Anastasia Rodionova (AUS) 62 41 ret. (left abdominal injury)
Ayumi Morita (JPN) d. Laura Robson (GBR) 76(4) 63
Aleksandra Wozniak (CAN) d. Francesca Schiavone (ITA) 26 64 62
(Q) Casey Dellacqua (AUS) d. Kristina Mladenovic (FRA) 75 61
(WC) Misaki Doi (JPN) d. Varvara Lepchenko (USA) 67(3) 60 75

Doubles – First Round
Goerges/Zahlavova Strycova (GER/CZE) d. (WC) Cibulkova/Erakovic (SVK/NZL) 36 63 108 (Match TB)

Order Of Play – Tuesday, September 24, 2013
Center Court (from 11.00hrs)
1. Sara Errani vs. Svetlana Kuznetsova
2. Ayumi Morita vs. Jelena Jankovic
3. Kimiko Date-Krumm vs. Samantha Stosur
4. Aleksandra Wozniak vs. Agnieszka Radwanska (NB 17.00hrs)
5. Victoria Azarenka vs. Venus Williams

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Misaki Doi vs. Sorana Cirstea
2. Elina Svitolina vs. Ana Ivanovic
3. Flavia Pennetta vs. Caroline Wozniacki (NB 14.00hrs)
4. Andrea Petkovic vs. Simona Halep
5. Chan/Huber vs. Date-Krumm/Parra Santonja (after suitable rest)

Court 3 (from 11.00hrs)
1. Sloane Stephens vs. Eugenie Bouchard
2. Kirsten Flipkens vs. Magdalena Rybarikova
3. Groenefeld/Peschke vs. Pavlyuchenkova/Safarova (NB 14.00hrs)
4. Kops-Jones/Spears vs. Jankovic/Srebotnik (after suitable rest)

Court 4 (from 11.00hrs)
1. Dominika Cibulkova vs. Casey Dellacqua
2. Madison Keys vs. Peng Shuai
3. Hsieh/Peng vs. Hantuchova/Raymond (NB 14.00hrs; after suitable rest)

Court 9 (NB 14.00hrs)
1. Flipkens/Kvitova vs. Barty/Dellacqua (after suitable rest)

Share

Tennis Results and Schedules for September 21, 2013

atp wta

GUANGZHOU OPEN
Guangzhou, China P.R.
September 16-21, 2013
$500,000/International
Hard/Outdoors

Results – Saturday, September 21, 2013
Singles –  Final
(WC) Zhang Shuai (CHN) d. (Q) Vania King (USA) 76(1) 61

Doubles –  Final
(1) Hsieh/Peng (TPE/CHN) d. (3) King/Voskoboeva (USA/KAZ) 63 46 1210 (Match TB)

 

ATP World Tour 250
Metz, France  (+2 hours GMT)
16-22 September 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – SATURDAY, 21 SEPTEMBER, 2013

Singles – Semi-finals
[1] J Tsonga (FRA) d [8] F Mayer (GER) 46 62 63
[2] [WC] G Simon (FRA) d N Mahut (FRA) 63 76(2)

Doubles – Semi-finals

N Mahut (FRA) / J Tsonga (FRA) d P Hanley (AUS) / A Sa (BRA) 62 67(2) 10-4

SCHEDULE – SUNDAY, 22 SEPTEMBER, 2013

CENTRAL start 2:30 pm
[1] J Tsonga (FRA) vs [2] [WC] G Simon (FRA)
N Mahut (FRA) / J Tsonga (FRA) vs J Brunstrom (SWE) / R Klaasen (RSA)
YINZHOU BANK INTERNATIONAL WOMEN’S TENNIS OPEN
Ningbo, China
September 22-27, 2013
$125,000/WTA 125K Series
Hard/Outdoors

Order Of Play – Sunday, September 22, 2013
Centre Court (from 10.00hrs)
1. Julia Glushko vs. Katarzyna Piter (Singles Q Final)
2. Zhang Yuxuan vs. Anabel Medina Garrigues
3. Bojana Jovanovski vs. Virginie Razzano

Court 7 (from 10.00hrs)
1. Vera Dushevina vs. Petra Cetkovska (Singles Q Final)
2. Johanna Larsson vs. Petra Martic
3. Shahar Peer vs. Sharon Fichman

Court 8 (from 10.00hrs)
1. Richel Hogenkamp vs. Oksana Kalashnikova (Singles Q Final)
2. Anna Schmiedlova vs. Karolina Pliskova
3. Han/Miyamura vs. Babos/Rosolska

Court 6 (from 10.00hrs)
1. Luksika Kumkhum vs. Wang Yafan (Singles Q Final)
2. Olga Govortsova vs. Vesna Dolonc

 

ATP World Tour 250
St. Petersburg, Russia  (+4 hours GMT)
16-22 September 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – SATURDAY, 21 SEPTEMBER 2013

Singles – Semi-finals
[6] E Gulbis (LAT) d M Przysiezny (POL) 63 63
G Garcia-Lopez (ESP) d J Sousa (POR) 61 61

Doubles – Semi-finals
D Inglot (GBR) / D Istomin (UZB) d A Karatsev (RUS) / D Tursunov (RUS) 64 57 11-9

SCHEDULE – SUNDAY, 22 SEPTEMBER 2013

CENTER COURT start 1:45 PM
[1] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP) vs D Inglot (GBR) / D Istomin (UZB)

Not Before 4:00 PM
E Gulbis (LAT) vs G Garcia-Lopez (ESP)

 

KDB KOREA OPEN
Seoul, Korea
September 16-22, 2013
$500,000/International
Hard/Outdoors

Results – Saturday, September 21, 2013
Singles – Semifinals
(1) Agnieszka Radwanska (POL) d. Lara Arruabarrena (ESP) 60 62
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Francesca Schiavone (ITA) 76(11) 76(6)

Doubles – Semifinals
Chan/Xu (TPE/CHN) d. (3) Aoyama/Moulton-Levy (JPN/USA) 75 61

Order Of Play – Sunday, September 22, 2013
Centre Court (from 12.00hrs)
1. Singles Final: Agnieszka Radwanska vs. Anastasia Pavlyuchenkova
2. Doubles Final: Kops-Jones/Spears vs. Chan/Xu

 

TORAY PAN PACIFIC OPEN
Tokyo, Japan
September 22-28, 2013
$2,369,000/Premier
Hard/Outdoors

Order Of Play – Sunday, September 22, 2013
Center Court (from 11.00hrs)
1. Julia Goerges vs. Sorana Cirstea
2. Elina Svitolina vs. Kurumi Nara
3. Mona Barthel vs. Venus Williams
4. Dominika Cibulkova vs. Urszula Radwanska
5. Alizé Cornet vs. Samantha Stosur

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Belinda Bencic vs. Daria Gavrilova
2. Polona Hercog vs. Lucie Safarova
3. Svetlana Kuznetsova vs. Paula Ormaechea
4. Sloane Stephens vs. Stefanie Voegele

Court 3 (from 11.00hrs)
1. Mladenovic/Pennetta vs. Black/Mirza
2. Minella/Vesnina vs. Kudryavtseva/Rodionova
3. María-Teresa Torró-Flor vs. Klara Zakopalova
4. Kirsten Flipkens vs. Barbora Zahlavova Strycova

Share

Watson Wins First WTA Title, Becomes First British Woman to Win Title in 24 Years

In a dramatic match which lasted three hours and 11 minutes, Great Britain’s Heather Watson saved four match points to defeat Chinese Taipei’s Kai-Chen Chang 7-5, 5-7, 7-6(4) to capture the Japan Open Title in Osaka. The victory gave Watson her first WTA tour tournament the title, the first one for a British woman since 1988 when Sara Gomer won the title at Aptos.

This final featured two unseeded women who have never gone past the quarterfinal stage at any tournament before this.

Chang who dismissed seeds Sam Stosur and Laura Robson in earlier rounds, served for the first set at 5-4 and could not close it out. Watson rallied to take it 7-5. Watson had a match point in the second set at 5-3 but could not seal the deal, Chang took it 7-5.

Chang had four match points when serving for the match at 5-4, but lost the game and then the match in a final set tiebreak.

How close was this marathon match – both women ended it winning 129 points each.

“I was in the changing room afterwards, changing my clothes, and I thought to myself, ‘Did I really win?’ So it’s just starting to settle in,” Watson said. “I’ve worked so hard for this moment my whole career – that’s why I practiced so hard, ran all those miles and lifted all those weights, for moments like this.

“Britain has been breaking quite a few records recently, so I’m happy I could break another one today. I’m proud to do this for my country.”

Watson regrouped from missed opportunities battled to victory from the precipice when she had match points against her.

“I was already thinking about how I was going to cry in the locker room!” she said. “But after I saved the first one, I just took it point by point. I’m really proud of myself for getting through that.”

 

“She’s an amazing returner, so I wanted to go for it,” Watson said. “What I’ve learned from my coaches is to go for it and not hope they miss – as you get better and play the top girls, you’ve got to go for it because they won’t give it to you. So I went for it and I don’t regret it – though if I lost the match I probably would have regretted it. But I ended up winning the match, so I’ll get over it!”

 

Watson spoke about her friend and countrywoman Laura Robson who became the first British woman to make a final in 22 years, just three weeks ago.

“Laura and I have come through the rankings together – juniors and seniors – and we’re both very competitive, so when we see the other doing well, it pushes us,“ Watson said.” Knowing Laura did so well in China a few weeks ago definitely motivated me this week. But I think it’s great we’re really good friends off the court as well.”

In addition to her singles win, Watson made the doubles final with Kimiko Date-Krumm. The Brit would not win a second title on Sunday as top seeds Raquel Kops-Jones and Abigail Spears won in 65 minutes, 6-1 6-4.

Sunday’s win means that Watson move ahead of Robson to become the No. 1 British women’s player again.

Related stories.

New Haven Open Approach Shots with Great Britain’s Heather Watson

Heather Watson, Big Things in 2012

Share