2014/12/19

U.S. Sweeps Junior Davis Cup and Fed Cup Finals

junior davis cup

(September 28, 2014) USTA – CiCi Bellis, Tornado Alicia Black Lead U.S. to Second Junior Fed Cup Title in Three Years; Michael Mmoh, William Blumberg Clinch United States’ Third Junior Davis Cup Title

 

Led by singles victories from CiCi Bellis, Tornado Alicia Black, Michael Mmoh and William Blumberg, the United States won both the Junior Davis Cup and Junior Fed Cup by BNP Paribas Finals on Sunday in San Luis Potosi, Mexico, sweeping the 16-and-under world team titles for the second time in the last seven years.

 

The top-seeded Junior Fed Cup team of Bellis (15, Atherton, Calif.), Black (16, Boca Raton, Fla.) and Sofia Kenin (15, Pembroke Pines, Fla.) carried the U.S. to its third Junior Fed Cup title (2008, 2012) without losing a singles or doubles match this week. In Sunday’s final against unseeded Slovakia, Black beat Tereza Mihalikova, 7-6(6), 6-0, and Bellis defeated Viktoria Kuzmova, 6-0, 2-6, 6-3, to clinch the title. In doubles, Bellis and Kenin beat Mihalikova and Tamara Kupkova, 3-6, 6-4, 6-1.

 

The No. 2-seeded Junior Davis Cup team of Mmoh (16, Temple Hills, Md.), Blumberg (16, Greenwich, Conn.) and Gianni Ross (15, Burr Ridge, Ill.) also won all of their singles and doubles matches to bring the U.S. its third Junior Davis Cup title (1999, 2008). In Sunday’s final against Korea, Blumberg defeated Chanyeong Oh, 6-2, 6-2, and Mmoh beat Yun Seong Chung, 6-2, 6-2 in singles. Mmoh and Ross then beat Oh and Seong Taek Im, 7-5, 6-0, in the doubles match.

 

USTA National Coaches Kathy Rinaldi and Eric Nunez coached the girls and boys, respectively.

Share

USA Victorious in Junior Fed Cup While Italy Wins Junior Davis Cup

Second seed Italy defeated third seeds Australia in the final of the Junior Davis Cup, while top seeds USA beat second seed Russia to win the Junior Fed Cup trophy.

 

Sixteen boys and 16 girls teams took part in the finals of the ITF’s world junior team competition for players aged 16-and-under. A total of 183 teams from 97 countries took part in this year’s event. Thirty-two teams from 21 countries contested the Finals.

 

BOYS FINAL:

 

ITALY [2] defeated AUSTRALIA [3] 2-1:

Harry Bourchier (AUS) d. Filippo Baldi (ITA) 46 76(2) 10-8

Gianluigi Quinzi (ITA) d. Thanasi Kokkinakis (AUS) 16 60 63

Filippo Baldi/ Gianluigi Quinzi (ITA) d. Harry Bourchier/Thanasi Kokkinakis (AUS) 60 36 62

 

BOYS THIRD PLACE PLAY-OFF:

 

USA [1] defeated FRANCE [4] 2-0:

Stefan Kozlov (USA) d. Quentin Halys (FRA) 67(4) 64 64

Noah Rubin (USA) d. Johan Sebastien Tatlot (FRA) 64 63

Doubles not played

 

BOYS PLAY-OFF 5-8

 

SWEDEN [8] defeated RUSSIA [7] 2-0 :

Daniel Windahl (SWE) d. Daniil Medvedev (RUS) 62 57 62

Elias Ymer (SWE) d. Karen Khachanov (RUS) 63 76 (4)

Doubles not played

 

KOREA [5] defeated ARGENTINA [6] 2-0 :

Seong Chan Hong (KOR) d. Franco Egea (ARG) 75 60

Hyeon Chung (KOR) d. Francisco Bahamonde (ARG) 62 1-0 ret.

 

BOYS PLAY-OFF 9-12

 

JAPAN defeated PERU 3-0

Jumpei Yamasaki (JPN) d. Petr Iamachkine (PER) 64 26 63

Ken Onishi (JPN) d. Nicolas Alvarez (PER) 62 62

Naoki Nakagawa/Jumpei Yamasaki (JPN) d. Wilder Pimentel/Petr Iamachkine (PER) 63 62

 

SPAIN defeated CHINA 2-0:

Jaume Antoni Munar (ESP) d. Su-Hao Zhong (CHN) 64 64

Ferran Calvo (ESP) d. Zhe Zhou (CHN) 64 64

Doubles not played

 

BOYS PLAY-OFF 13-16

 

BRAZIL defeated MEXICO 2-0:

Marcelo Tebet Filho (BRA) d. Andres Illescas (MEX) 61 63

Marcelo Zormann Da Silva(BRA) d. Kevin Jack Carpenter (MEX) 60 60

Doubles not played

 

MOROCCO defeated EGYPT 2-0:

Mehdi Laalej (MAR) d. Omar Argoun (EGY) 62 61

Amine Zahoud (MAR) d. Youssef Sherif (EGY) 61 75

Doubles were not played

 

 

GIRLS FINAL:

 

USA [1] defeated RUSSIA [2] 3-0:

Louisa Chirico (USA) d. Alina Silich (RUS) 64 63

Taylor Townsend (USA) d. Elizaveta Kulichkova (RUS) 26 63 61

Taylor Townsend/Gabrielle Andrews (USA) d. Daria Kasatkina/Alina Silich (RUS) 63 64

 

GIRLS THIRD PLACE PLAY-OFF:

 

BRAZIL [3] defeated AUSTRALIA [6] 2-1:

Zoe Hives (AUS) d. Carolina Meligeni Alves (BRA) 26 64 61

Beatriz Haddad Maia (BRA) d. Isabelle Wallace (AUS) 46 61 86

Beatriz Haddad Maia/Carolina Meligeni Alves (BRA) d. Naiktha Bains/Isabelle Wallace (AUS) 46 63 62

 

GIRLS PLAY-OFF 5-8

 

SPAIN defeated GERMANY 2-1:

Katharina Gerlach (GER) d. Maria Jose Luque (ESP) 61 57 61

Sara Sorribes (ESP) d. Antonia Lottner (GER) 63 63

Sara Sorribes/Maria Jose Luque (ESP) d. Antonia Lottner/Katharina Gerlach (GER) 63 62

 

ITALY [5] defeated PARAGUAY 2-1:

Sara Gimenez (PAR) d. Deborah Chiesa (ITA) 62 64

Giulia Pairone (ITA) d. Camila Giangreco (PAR) 61 64

Georgia Brescia/Deborah Chiesa (ITA) d. Sara Gimenez/Gabriela Ferreira (PAR) 26 63 75

 

GIRLS PLAY-OFF 9-12

 

EGYPT [7] defeated SOUTH AFRICA 2-0:

Sandra Samir (EGY) d. Theresa Van Zyl (RSA) 64 62

Mayar Sherif (EGY) d. Ilze Hattingh (RSA) 64 36 62

Doubles not played

 

LATVIA [4] defeated JAPAN 2-1:

Natsuho Arakawa (JPN) d. Darte Elizabete Emulina (LAT) 57 62 61

Jelena Ostapenko (LAT) d. Mami Adachi (JPN) 76(3) 62

Jelena Ostapenko/Darte Elizabete Emulina (LAT) d. Mami Adachi/Nozomi Ohya (JPN) 64 64

 

GIRLS PLAY-OFF 13-16

 

MEXICO defeated KOREA 2-1:

Ah Song (KOR) d. Antonella Bramato (MEX) 26 75 61

Renata Zarazua (MEX) d. Yeongwon Jeong (KOR) 76(1) 76(2)

Renata Zarazua/Constanza Gorches (MEX) d. Dahye Kim/Yeongwon Jeong (KOR) 76(2) 62

 

BELARUS defeated CHINA [8] 2-0:

Palina Dubavets (BLR) d. Chan Zhang (CHN) 62 60

Iryna Shymenovich (BLR) d. Jia-Qi Kang (CHN) 60 64

Doubles not played

 

Final Standings Junior Davis Cup by BNP Paribas

 

1st – Italy

2nd – Australia

3rd – USA

4th – France

5th – Sweden

6th – Russia

7th – Korea

8th – Argentina

9th – Japan

10th – Peru

11th – Spain

12th – China

13th – Brazil

14th – Mexico

15th – Morocco

16th – Egypt

 

Final Standings Junior Fed Cup by BNP Paribas

 

1st – USA

2nd – Russia

3rd – Brazil

4th – Australia

5th – Spain

6th– Germany

7th– Italy

8th – Paraguay

9th – Egypt

10th – South Africa

11th – Latvia

12th – Japan

13th – Mexico

14th- Korea

15th – Belarus

16th – China

 

Share

Friday Results for Junior Davis Cup and Junior Fed Cup in Barcelona

Second seeds Italy will take on third seeds Australia in the final of the Junior Davis Cup on Sunday, while top seeds USA face second seeds Russia in the Junior Fed Cup final, also on Sunday.

 

Sixteen boys and 16 girls teams are taking part in the finals of the ITF’s world junior team competition for players aged 16-and-under. A total of 183 teams from 97 countries have taken part in this year’s event. Thirty-two teams from 21 countries are contesting the Finals.

BOYS MAIN DRAW PLAY-OFF 1-4

 

AUSTRALIA [3] defeated USA [1] 2-0:

Harry Bourchier (AUS) d. Stefan Kozlov (USA) 16 63 75

Thanasi Kokkinakis (AUS) d. Noah Rubin (USA) 63 62

Doubles not played

 

ITALY [2] defeated FRANCE [4] 2-0:

Filippo Baldi (ITA) d. Quentin Halys (FRA) 62 64

Gianluigi Quinzi (ITA) d. Johan Sebastien Tatlot (FRA) 36 63 61

Doubles not played

 

BOYS PLAY OFF 5-8

 

SWEDEN [8] defeated KOREA [5] 2-1:

Seong Chan Hong (KOR) d. Daniel Windahl (SWE) 76(4) 64

Elias Ymer (SWE) d. Hyeon Chung (KOR) 76(2) 64

Elias Ymer/Daniel Windahl (SWE) d. Hyeon Chung/Seong Chan Hong (KOR) 76(1) 64

 

RUSSIA [7] defeated ARGENTINA [6] 2-0:

Andrey Rublev (RUS) d. Lautaro Pane (ARG) 75 10 ret.

Karen Khachanov (RUS) d. Francisco Bahamonde (ARG) 60 26 61

Doubles not played

 

BOYS PLAY OFF 9-12

 

JAPAN defeated SPAIN 2-0:

Jumpei Yamasaki (JPN) d. Ferran Calvo (ESP) 76(5) 76(4)

Ken Onishi (JPN) d. Alberto Barroso (ESP) 76(4) 46 62

Doubles not played.

 

PERU defeated CHINA 2-0:

Wilder Pimentel (PER) d. Su-Hao Zhong (CHN) 63 46 60

Nicolas Alvarez (PER) d. Zhe Zhou (CHN) 62 64

Doubles not played.

 

BOYS PLAY OFF 13-16

 

BRAZIL defeated MOROCCO 2-0:

Marcelo Tebet Filho (BRA) d. Mehdi Laalej (MAR) 26 61 60

Marcelo Zormann da Silva (BRA) d. Amine Zahoud (MAR) 63 60

Doubles not played.

 

MEXICO defeated EGYPT 2-1:

Nigel Jimenez (MEX) d Youssef Sherif (EGY) 46 64 75

Omar Gamal El Din (EGY) d. Kevin Jack Carpenter (MEX) 62 60

Nigel Jimenez/Kevin Jack Carpenter (MEX) d. Youssef Sherif/Omar Gamal El Din (EGY)64 63

 

 

GIRLS MAIN DRAW PLAY-OFF 1-4

 

USA [1] defeated BRAZIL [3] 2-0:

Louisa Chirico (USA) d. Carolina Meligeni Alves (BRA) 63 60

Taylor Townsend (USA) d. Beatriz Haddad Maia (BRA) 67(5) 76(5) 61

Doubles not played

 

RUSSIA [2] defeated AUSTRALIA [6] 2-0:

Daria Kasatkina (RUS) d. Zoe Hives (AUS) 62 75

Elizaveta Kulichkova (RUS) d. Isabelle Wallace (AUS) 61 63

Doubles not played

 

GIRLS PLAY-OFF 5-8

 

SPAIN defeated ITALY [5] 2-1:

Georgia Brescia (ITA) d. Paula Badosa (ESP) 57 60 76(3)

Sara Sorribes (ESP) d. Giulia Pairone (ITA) 61 61

Sara Sorribes/Maria Jose Luque (ESP) d. Deborah Chiesa/Georgia Brescia (ITA) 16 62 75

 

GERMANY defeated PARAGUAY 2-0:

Katharina Gerlach (GER) d. Sara Gimenez (PAR) 75 62

Antonia Lottner (GER) d. Camila Giangreco (PAR) 63 67(6) 75

Doubles not played

 

GIRLS PLAY OFF 9-12

 

EGYPT [7] defeated JAPAN 2-0:

Sandra Samir (EGY) d. Natsuho Arakawa (JPN) 64 36 64

Mayar Sherif (EGY) d. Mami Adachi (JPN) 67(9) 76(4) 64

Doubles not played

 

SOUTH AFRICA defeated LATVIA [4] 2-1:

Janet Koch (RSA) d. Darte Elizabete Emulina (LAT) 64 63

Ilze Hattingh (RSA) d. Jelena Ostapenko (LAT) 46 76(5) 64

Jelena Ostapenko/Darte Elizabete Emulina (LAT) d. Theresa Van Zyl/Janet Koch (RSA) 75 75

 

GIRLS PLAY OFF 13-16

 

KOREA defeated BELARUS 2-0:

Yeongwon Jeong (KOR) d. Sadafmoh Tolibova (BLR) 64 62

Dahye Kim (KOR) d. Iryna Shymenovich (BLR) 64 75

Doubles not played

 

MEXICO defeated CHINA [8] 2-0:

Antonella Bramato (MEX) d. Jia-Qi Kang (CHN) 64 62

Renata Zarazua (MEX) d. Ying Zhang (CHN) 75 62

Doubles not played

Share

Thursday Results for Junior Davis Cup and Junior Fed Cup in Barcelona

BOYS GROUP A

 

USA [1] defeated RUSSIA [7] 2-1:

Stefan Kozlov (USA) d. Daniil Medvedev (RUS) 75 62

Noah Rubin (USA) d. Karen Khachanov (RUS) 75 63

Jared Donaldson/Stefan Kozlov (USA) d. Andrey Rublev/Daniil Medvedev (RUS) 36 63 64

 

JAPAN defeated BRAZIL 2-1:

Marcelo Zormann da Silva (BRA) d. Naoki Nakagawa (JPN) 62 62

Ken Onishi (JPN) d. Rafael Fabris de Matos (BRA) 63 60

Naoki Nakagawa/Jumpei Yamasaki (JPN) d. Rafael Fabris de Matos/Marcelo Tebet Filho (BRA) 63 62

 

 

BOYS GROUP B

 

AUSTRALIA [3] defeated ARGENTINA [6] 3-0:

Harry Bourchier (AUS) d. Lautaro Pane (ARG) 57 76(6) 63

Thanasi Kokkinakis (AUS) d. Francisco Bahamonde (ARG) 62 63

Thanasi Kokkinakis/Blake Mott (AUS) d. Franco Egea/Lautaro Pane (ARG) 62 75

 

SPAIN defeated MOROCCO 3-0:

Jaume Antoni Munar (ESP) d. Mehdi Laalej (MAR) 64 62

Alberto Barroso (ESP) d. Amine Zahoud (MAR) 76(8) 61

Ferran Calvo/Alberto Barroso (ESP) d. Amine Zahoud/Thami Benboubker (MAR) 60 61

 

 

BOYS GROUP C

 

FRANCE [4] defeated KOREA [5] 2-1:

Quentin Halys (FRA) d. Seong Chan Hong 60 75

Hyeon Chung (KOR) d. Johan Sebastien Tatlot (FRA) 62 61

Quentin Halys/Benjamin Bonzi (FRA) d. Hyeon Chung/Seong Chan Hong (KOR) 64 76(5)

 

PERU defeated MEXICO 2-1:

Nigel Jimenez (MEX) d. Wilder Pimentel (PER) 63 63

Nicolas Alvarez (PER) d. Kevin Jack Carpenter (MEX) 61 63

Nicolas Alvarez/Petr Iamachkine (PER) d. Kevin Jack Carpenter/Nigel Jimenez (MEX) 62 76(8)

 

 

BOYS GROUP D

 

ITALY [2] defeated SWEDEN [5] 2-1:

Filippo Baldi (ITA) d. Daniel Windahl (SWE) 61 64

Gianluigi Quinzi (ITA) d. Elias Ymer (SWE) 60 62

Daniel Windahl/Philip Moebius (SWE) d. Domenico Mirko Cutuli/Filippo Baldi (ITA) 46 61 76(5)

 

CHINA defeated EGYPT 2-1:

Su-Hao Zhong (CHN) d. Youssef Sherif (EGY) 63 75

Omar Gamal el Din (EGY) d. Zhe Zhou (CHN) 64 61

Zhe Zhou/Su-Hao Zhong (CHN) d. Omar Gamal el Din/Youssef Sherif (EGY) 67(3) 63 64

 

 

GIRLS GROUP A

 

USA [1] defeated EGYPT [7] 3-0:

Louisa Chirico (USA) d. Sandra Samir (EGY) 64 62

Taylor Townsend (USA) d. Mayar Sherif (EGY) 64 63

Taylor Townsend/Gabrielle Andrews (USA) d. Sandra Samir/Dona Abo Habaga (EGY) 60 60

 

SPAIN defeated KOREA 2-1:

Yeongwon Jeong (KOR) d. Paula Badosa (ESP) 63 61

Sara Sorribes (ESP) d. Dahye Kim (KOR) 64 63

Sara Sorribes/Maria Jose Luque (ESP) d. Dahye Kim/Yeongwon Jeong (KOR) 62 62

 

 

 

GIRLS GROUP B

 

BRAZIL [3] defeated ITALY [5] 2-1:

Carolina Meligeni Alves (BRA) d. Deborah Chiesa (ITA) 64 61

Giulia Pairone (ITA) d. Beatriz Haddad Maia (BRA) 64 64

Beatriz Haddad Maia/Carolina Meligeni Alves (BRA) d. Giulia Pairone/Georgia Brescia (ITA) 62 61

 

JAPAN defeated BELARUS 2-1:

Sadafmoh Tolibova (BLR) d. Natsuho Arakawa (JPN) 63 62

Mami Adachi (JPN) d. Iryna Shymenovich (BLR) 63 46 64

Mami Adachi/Nozomi Ohya (JPN) d. Irina Shymenovich/Palina Dubavets (BLR) 62 61

 

 

GIRLS GROUP C

 

AUSTRALIA [6] defeated LATVIA [4] 2-1:

Zoe Hives (AUS) d. Darte Elizabete Emulina (LAT) 61 63

Isabelle Wallace (AUS) d. Jelena Ostapenko (LAT) 63 64

Jelena Ostapenko/Darte Elizabete Emulina (LAT) d. Naiktha Bains/Isabelle Wallace (AUS) 57 61 62

 

PARAGUAY defeated MEXICO 3-0:

Sara Gimenez (PAR) d. Constanza Gorches (MEX) 57 75 62

Camila Giangreco (PAR) d. Renata Zarazua (MEX) 63 64

Camila Giangreco/Sara Gimenez (PAR) d. Renata Zarazua/Constanza Gorches (MEX) 64 61

 

 

GIRLS GROUP D

 

RUSSIA [2] defeated SOUTH AFRICA 3-0:

Daria Kasatkina (RUS) d. Theresa Van Zyl (RSA) 61 60

Elizaveta Kulichkova (RUS) d. Ilze Hattingh (RSA) 60 64

Elizaveta Kulichkova/Alina Silich (RUS) d. Thereza Van Zyl/Janet Koch (RSA) 63 26 61

 

GERMANY defeated CHINA 3-0:

Katharina Gerlach (GER) d. Jia-Qi Kang (CHN) 16 63 61

Antonia Lottner (GER) d. Ying Zhang (CHN) 63 60

Lea Gasparovic/Katharina Gerlach (GER) d. Jia-Qi Kang/Chan Zhang (CHN) 75 64

Share