2014/04/23

Luxembourg, Moscow and Stockholm Tennis Results

 

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
Hard/Indoors

Results – Saturday, October 19, 2013
WTA Singles – Semifinals
(5) Simona Halep (ROU) d. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 62 61
(7) Samantha Stosur (AUS) d. (8) Svetlana Kuznetsova (RUS) 62 64

WTA Doubles – Semifinals
(2) Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) d. (4) Huber/Rosolska (USA/POL) 75 62
Kuznetsova/Stosur (RUS/AUS) d. Husarova/Zakopalova (SVK/CZE) 63 62
ATP Singles – Semifinals
[1] R Gasquet (FRA) d I Karlovic (CRO) 64 75
[Q] M Kukushkin (KAZ) d [2] A Seppi (ITA) 61 16 64

ATP Doubles – Final
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) d K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) 62 16 14-12


SCHEDULE – SUNDAY, 20 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[5] S Halep (ROU) vs [7] S Stosur (AUS) – WTA – SINGLES FINAL

Not Before 3:00 pm
[1] R Gasquet (FRA) vs [Q] M Kukushkin (KAZ) – ATP – SINGLES FINAL
S Kuznetsova (RUS) / S Stosur (AUS) vs [2] A Kudryavtseva (RUS) / A Rodionova (AUS) – WTA – DOUBLES FINAL

 

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Results – Saturday, October 19, 2013
Singles – Semifinals
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (3) Sabine Lisicki (GER) 64 64
Annika Beck (GER) d. Stefanie Voegele (SUI) 75 10 ret. (left thigh injury)

Doubles – Semifinals
Vogt/Wickmayer (LIE/BEL) d. Hercog/Raymond (SLO/USA) 01 ret. (Hercog: rib injury)

Order Of Play – Sunday, October 20, 2013
Central (from 12.30hrs)
1. Doubles Final: Barrois/Thorpe vs. Vogt/Wickmayer
2. Singles Final: Caroline Wozniacki vs. Annika Beck (NB 15.00hrs)

 

 

Stockholm, Sweden  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

 

RESULTS – SATURDAY, 19 OCTOBER 2013

Singles – Semi-finals
[1] D Ferrer (ESP) d [5] E Gulbis (LAT) 36 64 61
[7] G Dimitrov (BUL) d [6] [WC] B Paire (FRA) 46 62 62

Doubles – Semi-finals

[WC] J Bjorkman (SWE) / R Lindstedt (SWE) d [4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) 64 64

SCHEDULE – SUNDAY, 20 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 13:00
[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) vs [WC] J Bjorkman (SWE) / R Lindstedt (SWE)

Not Before 15:00
[1] D Ferrer (ESP) vs [7] G Dimitrov (BUL)

 

Share

Tennis Results and Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

bgl

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Results – Thursday, October 17, 2013
Singles – Second Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. Monica Niculescu (ROU) 63 62
(2) Sloane Stephens (USA) d. Yvonne Meusburger (AUT) 75 64
(3) Sabine Lisicki (GER) d. (Q) Tereza Smitkova (CZE) 64 60
Karin Knapp (ITA) d. Andrea Petkovic (GER) 75 75
Stefanie Voegele (SUI) d. Karolina Pliskova (CZE) 61 36 63

Doubles – Quarterfinals
(1) Petrova/Srebotnik (RUS/SLO) d. Dabrowski/Watson (CAN/GBR) 61 64
Vogt/Wickmayer (LIE/BEL) d. Dekmeijere/McHale (LAT/USA) 76(2) 46 103 (Match TB)

Doubles – First Round
(2) Mladenovic/Piter (FRA/POL) d. Foretz Gacon/Hrdinova (FRA/CZE) 64 62

Order Of Play – Friday, October 18, 2013
Central (from 13.00hrs)
1. Annika Beck vs. Katarzyna Piter
2. Stefanie Voegele vs. Sloane Stephens
3. Caroline Wozniacki vs. Bojana Jovanovski (NB 18.00hrs)
4. Sabine Lisicki vs. Karin Knapp

Court 1 (from 14.00hrs)
1. Petrova/Srebotnik vs. Barrois/Thorpe
2. Hercog/Raymond vs. Mladenovic/Piter (NB 15.30hrs; after suitable rest)

 

 Kremlin_Cup_logo

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
Hard/Indoors

Results – Thursday, October 17, 2013
WTA Singles – Second Round
(4) Ana Ivanovic (SRB) d. Klara Zakopalova (CZE) 63 61
(5) Simona Halep (ROU) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 62 ret. (respiratory illness)
(7) Samantha Stosur (AUS) d. Alizé Cornet (FRA) 64 61
Daniela Hantuchova (SVK) d. (Q) Vesna Dolonc (SRB) 36 64 64

WTA Doubles – Quarterfinals
Husarova/Zakopalova (SVK/CZE) d. (1) Hantuchova/Vesnina (SVK/RUS) 75 ret. (Hantuchova: foot injury)
(2) Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) d. Pavlyuchenkova/Shvedova (RUS/KAZ) 63 75
Kuznetsova/Stosur (RUS/AUS) d. (3) Dushevina/Parra Santonja (RUS/ESP) 63 62

ATP Singles – Second Round
[1] R Gasquet (FRA) d E Donskoy (RUS) 63 36 61
[Q] M Kukushkin (KAZ) d [4] A Dolgopolov (UKR) 64 64
I Karlovic (CRO) d [5] D Istomin (UZB) 63 67(10) 76(6) – saved 1 M.P.
[WC] T Gabashvili (RUS) d D Sela (ISR) 61 67(7) 61

ATP Doubles – Quarter-finals

K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) d [1] M Mirnyi (BLR) / H Tecau (ROU) 76(7) 61
[WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS) d [4] M Mertinak (SVK) / A Sa (BRA) 61 46 10-6
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) d A Bogomolov Jr. (RUS) / D Sela (ISR) 75 62
R Junaid (AUS) / P Marx (GER) d I Karlovic (CRO) / F Moser (GER) 75 64


SCHEDULE – FRIDAY, 18 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[7] S Stosur (AUS) vs [4] A Ivanovic (SRB) – WTA
[8] S Kuznetsova (RUS) vs [2] R Vinci (ITA) – WTA
Not Before 4:30 pm
[WC] K Khachanov (RUS) vs I Karlovic (CRO) – ATP
Not Before 6:30 pm
A Pavlyuchenkova (RUS) vs D Hantuchova (SVK) – WTA
Not Before 8:00 pm
[1] R Gasquet (FRA) vs [WC] T Gabashvili (RUS) – ATP

COURT 1 start 1:00 pm
E Roger-Vasselin (FRA) vs [2] A Seppi (ITA) – ATP
[Q] A Golubev (KAZ) vs [Q] M Kukushkin (KAZ) – ATP
[5] S Halep (ROU) vs [WC] A Kleybanova (RUS) – WTA
K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) vs [WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS) – ATP

COURT 2 start 2:00 pm
I Olaru (ROU) / O Savchuk (UKR) vs [4] L Huber (USA) / A Rosolska (POL) – WTA
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) vs R Junaid (AUS) / P Marx (GER) – ATP

 

IF_Stockholm_Open

Stockholm

RESULTS – THURSDAY, 17 OCTOBER 2013

Singles – Second Round
[1] D Ferrer (ESP) d J Sock (USA) 46 63 61
[2] [WC] M Raonic (CAN) d [Q] J Johansson (SWE) 62 76(3)
K De Schepper (FRA) d [4] K Anderson (RSA) 76(5) 46 63
[5] E Gulbis (LAT) d I Sijsling (NED) 63 76(3)
[7] G Dimitrov (BUL) d J Struff (GER) 61 63
F Verdasco (ESP) d J Nieminen (FIN) 62 36 63

Doubles – Quarter-finals

[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) d J Brunstrom (SWE) / J Nieminen (FIN) 63 64
[3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP) d G Kretschmer (GER) / A Satschko (GER) 63 76(1)
[4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) d E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA) 57 64 10-6

SCHEDULE – FRIDAY, 18 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
[3] J Janowicz (POL) vs [5] E Gulbis (LAT)
Not Before 2:00 pm
[1] D Ferrer (ESP) vs F Verdasco (ESP)
[WC] J Bjorkman (SWE) / R Lindstedt (SWE) vs E Gulbis (LAT) / D Tursunov (RUS)
Not Before 6:30 pm
[6] [WC] B Paire (FRA) vs [2] [WC] M Raonic (CAN)
Not Before 8:00 pm
[7] G Dimitrov (BUL) vs K De Schepper (FRA)

COURT 1 not before 3:00 pm

[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) vs [3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP)

 

erste vienna

Vienna

RESULTS – THURSDAY, 17 OCTOBER, 2013

Singles – Second Round
[1] J Tsonga (FRA) d D Brands (GER) 75 16 63
[2] T Haas (GER) d [Q] M Mecir (SVK) 75 76(8)
[3] F Fognini (ITA) d L Kubot (POL) 75 62
[Q] R Bemelmans (BEL) d [4] P Kohlschreiber (GER) 46 61 76(0)
R Haase (NED) d [7] V Pospisil (CAN) 76(3) 67(5) 62
[WC] D Thiem (AUT) d [LL] J Pospisil (CZE) 61 61

Doubles – Quarterfinals
[PR] J Levinsky (CZE) / M Pavic (CRO) d [2] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL) 64 67(2) 10-6
[3] J Knowle (AUT) / D Nestor (CAN) d R Haase (NED) / J Huta Galung (NED) 63 63

Doubles – First Round
[1] A Peya (AUT) / B Soares (BRA) d L Dlouhy (CZE) / P Hanley (AUS) 62 63

SCHEDULE – FRIDAY, 18 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 12:45 PM
[8] L Rosol (CZE) vs [Q] R Bemelmans (BEL)
[3] F Fognini (ITA) vs R Haase (NED)
[5] R Stepanek (CZE) vs [2] T Haas (GER)
Not Before 6:00 pm
[1] J Tsonga (FRA) vs [WC] D Thiem (AUT)
[4] J Murray (GBR) / J Peers (AUS) vs [WC] M Neuchrist (AUT) / D Thiem (AUT) – After Suitable Rest

COURT B not before 4:00 pm

[1] A Peya (AUT) / B Soares (BRA) vs F Mergea (ROU) / L Rosol (CZE) – Possible Court Change

Share

Tennis Results and Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

bgl

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Results – Wednesday, October 16, 2013
Singles – Second Round
Annika Beck (GER) d. (5) Lucie Safarova (CZE) 62 46 64
(8) Bojana Jovanovski (SRB) d. Hsieh Su-Wei (TPE) 61 64
(Q) Katarzyna Piter (POL) d. Yanina Wickmayer (BEL) 36 61 64

Singles – First Round
Andrea Petkovic (GER) d. (7) Eugenie Bouchard (CAN) 26 75 61
(Q) Tereza Smitkova (CZE) d. Kristina Mladenovic (FRA) 75 61

Doubles – Quarterfinals
Barrois/Thorpe (GER/FRA) d. Bogdan/Torró-Flor (ROU/ESP) 64 63

Doubles – First Round
(1) Petrova/Srebotnik (RUS/SLO) d. Daniilidou/Krunic (GRE/SRB) 63 63
Dabrowski/Watson (CAN/GBR) d. Slater/South (GBR/GBR) 64 75
Dekmeijere/McHale (LAT/USA) d. (WC) Minella/Voegele (LUX/SUI) 26 63 104 (Match TB)
Hercog/Raymond (SLO/USA) d. Hsieh/Hsieh (TPE/TPE) 62 67(5) 107 (Match TB)

Order Of Play – Thursday, October 17, 2013
Central (from 13.00hrs)
1. Yvonne Meusburger vs. Sloane Stephens
2. Karin Knapp vs. Andrea Petkovic
3. Sabine Lisicki vs. Tereza Smitkova (NB 18.00hrs)
4. Caroline Wozniacki vs. Monica Niculescu (NB 20.00hrs)

Court 1 (from 13.00hrs)
1. Stefanie Voegele vs. Karolina Pliskova
2. Foretz Gacon/Hrdinova vs. Mladenovic/Piter
3. Dekmeijere/McHale vs. Vogt/Wickmayer (NB 15.30hrs)
4. Petrova/Srebotnik vs. Dabrowski/Watson

 

 Kremlin_Cup_logo

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
$795,707/Premier
Hard/Indoors

Results – Wednesday, October 16, 2013
WTA Singles – Second Round
(2) Roberta Vinci (ITA) d. Elena Vesnina (RUS) 26 61 64
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (3) Maria Kirilenko (RUS) 63 63
(WC) Alisa Kleybanova (RUS) d. (6) Carla Suárez Navarro (ESP) 76(2) 64
(8) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. (Q) Sofia Arvidsson (SWE) 62 75

WTA Singles – First Round
(7) Samantha Stosur (AUS) d. Kaia Kanepi (EST) 63 61

WTA Doubles – First Round
(3) Dushevina/Parra Santonja (RUS/ESP) d. Garcia/Moulton-Levy (FRA/USA) 63 60
(4) Huber/Rosolska (USA/POL) d. Buryachok/Kalashnikova (UKR/GEO) 62 76(5)
Pavlyuchenkova/Shvedova (RUS/KAZ) d. Kleybanova/Voskoboeva (RUS/KAZ) 76(1) 64

ATP Singles – Second Round
[2] A Seppi (ITA) d P Lorenzi (ITA) 63 62
[WC] K Khachanov (RUS) d [3] J Tipsarevic (SRB) 64 64
[Q] A Golubev (KAZ) d [6] H Zeballos (ARG) 63 64
E Roger-Vasselin (FRA) d S Stakhovsky (UKR) 75 75

ATP Singles – First Round
[5] D Istomin (UZB) d [WC] A Kuznetsov (RUS) 60 26 61
[WC] T Gabashvili (RUS) d [8] A Mannarino (FRA) 36 64 64
I Karlovic (CRO) d D Kudla (USA) 62 63

ATP Doubles – First Round
[WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS) d [WC] A Karatsev (RUS) / A Kuznetsov (RUS) 75 61
A Bogomolov Jr. (RUS) / D Sela (ISR) d P Raja (IND) / D Sharan (IND) 64 36 10-5

SCHEDULE – THURSDAY, 17 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[7] S Stosur  (AUS) vs A Cornet  (FRA)  – WTA
Not Before 2:30 pm
D Sela  (ISR) vs [WC] T Gabashvili  (RUS)  – ATP
Not Before 4:30 pm
K Zakopalova  (CZE) vs [4] A Ivanovic  (SRB)  – WTA
Not Before 6:30 pm
[1] R Gasquet  (FRA) vs E Donskoy  (RUS)  – ATP
Not Before 8:00 pm
[5] S Halep  (ROU) vs M Rybarikova  (SVK)  – WTA

COURT 1 start 1:00 pm

I Karlovic  (CRO) vs [5] D Istomin  (UZB)  – ATP
[Q] M Kukushkin  (KAZ) vs [4] A Dolgopolov  (UKR)  – ATP
D Hantuchova  (SVK) vs [Q] V Dolonc  (SRB)  – WTA
A Bogomolov Jr. (RUS) / D Sela (ISR) vs M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB)  – ATP
[1] D Hantuchova (SVK) / E Vesnina (RUS) vs J Husarova (SVK) / K Zakopalova (CZE)  – WTA

COURT 2 start 1:00 pm

[1] M Mirnyi (BLR) / H Tecau (ROU) vs K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR)  – ATP
[4] M Mertinak (SVK) / A Sa (BRA) vs [WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS)  – ATP
[3] V Dushevina (RUS) / A Parra Santonja (ESP) vs S Kuznetsova (RUS) / S Stosur (AUS)  – WTA
A Pavlyuchenkova (RUS) / Y Shvedova (KAZ) or [PR] A Kleybanova (RUS) / G Voskoboeva (KAZ) vs [2] A Kudryavtseva (RUS) / A Rodionova (AUS)  – WTA

COURT 3 not before 4:00 pm

I Karlovic (CRO) / F Moser (GER) vs R Junaid (AUS) / P Marx (GER)  – ATP – After Suitable Rest

 IF_Stockholm_Open

Stockholm

RESULTS – WEDNESDAY, 16 OCTOBER 2013

Singles – Second Round
[3] J Janowicz (POL) d G Garcia-Lopez (ESP) 62 61
[6] [WC] B Paire (FRA) d P Carreno Busta (ESP) 64 64

Singles – First Round

F Verdasco (ESP) d [8] I Dodig (CRO) 67(2) 61 64
J Nieminen (FIN) d B Becker (GER) 63 36 76(3)
K De Schepper (FRA) d [WC] M Eriksson (SWE) 64 57 75

Doubles – First Round

[3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP) d J Chardy (FRA) / G Dimitrov (BUL) 16 62 10-3
[4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) d N Monroe (USA) / S Stadler (GER) 75 26 10-7
[WC] J Bjorkman (SWE) / R Lindstedt (SWE) d [WC] I Arvidsson (SWE) / A Siljestrom (SWE) 63 57 10-3
E Gulbis (LAT) / D Tursunov (RUS) d [Alt] P Rosenholm (SWE) / M Sekulic (SWE) 61 76(3)

SCHEDULE – THURSDAY, 17 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
I Sijsling (NED) vs [5] E Gulbis (LAT)
J Nieminen (FIN) vs F Verdasco (ESP)
[7] G Dimitrov (BUL) vs J Struff (GER)
Not Before 6:30 pm
[1] D Ferrer (ESP) vs J Sock (USA)
Not Before 8:00 pm
[Q] J Johansson (SWE) vs [2] [WC] M Raonic (CAN)

COURT 1 start 12:00 noon
E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA) vs [4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA)
K De Schepper (FRA) vs [4] K Anderson (RSA)
Not Before 3:00 pm
[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) vs J Brunstrom (SWE) / J Nieminen (FIN) – TBA, After Suitable Rest
[3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP) vs G Kretschmer (GER) / A Satschko (GER)

erste vienna

Vienna

RESULTS – WEDNESDAY, 16 OCTOBER, 2013

Singles – Second Round
[5] R Stepanek (CZE) d L Lacko (SVK) 76(4) 57 76(5)
[8] L Rosol (CZE) d [Q] M Basic (BIH) 63 75

Siongles – First Round
*[LL] J Pospisil (CZE) d [6] G Monfils (FRA) 76(0) 75
L Kubot (POL) d F Mayer (GER) 76(1) 64

Doubles – First Round
[3] J Knowle (AUT) / D Nestor (CAN) d [WC] A Haider-Maurer (AUT) / G Melzer (AUT) 63 62
[4] J Murray (GBR) / J Peers (AUS) d D Gimeno-Traver (ESP) / J Hajek (CZE) 60 46 10-6
[WC] M Neuchrist (AUT) / D Thiem (AUT) d D Brands (GER) / P Kohlschreiber (GER) 62 64
R Haase (NED) / J Huta Galung (NED) d C Kas (GER) / O Marach (AUT) 57 64 10-5
[PR] J Levinsky (CZE) / M Pavic (CRO) d L Lacko (SVK) / M Russell (USA) 61 62

*[LL] J Pospisil (CZE) replaced M Matosevic (AUS) – right shoulder

SCHEDULE – THURSDAY, 17 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[3] F Fognini (ITA) vs L Kubot (POL)
Not Before 3:00 pm
[Q] M Mecir (SVK) vs [2] T Haas (GER)
Not Before 4:00 pm
[1] J Tsonga (FRA) vs D Brands (GER)
Not Before 6:30 pm
[WC] D Thiem (AUT) vs [LL] J Pospisil (CZE)
[1] A Peya (AUT) / B Soares (BRA) vs L Dlouhy (CZE) / P Hanley (AUS)

COURT B start 1:00 pm
R Haase (NED) vs [7] V Pospisil (CAN)
Not Before 2:30 pm
[Q] R Bemelmans (BEL) vs [4] P Kohlschreiber (GER)
R Haase (NED) / J Huta Galung (NED) vs [3] J Knowle (AUT) / D Nestor (CAN)
[PR] J Levinsky (CZE) / M Pavic (CRO) vs [2] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL)

Share

Tennis Results and Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

bgl

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Results – Tuesday, October 15, 2013
Singles – First Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (WC) Mandy Minella (LUX) 63 76(2)
(2) Sloane Stephens (USA) d. (WC) Timea Bacsinszky (SUI) 63 63
(3) Sabine Lisicki (GER) d. Donna Vekic (CRO) 26 63 60
(Q) Katarzyna Piter (POL) d. (4) Kirsten Flipkens (BEL) 64 62
Stefanie Voegele (SUI) d. (6) Mona Barthel (GER) 16 64 76(3) (saved 1mp)
Karin Knapp (ITA) d. (Q) Sesil Karatantcheva (KAZ) 46 63 63
Yvonne Meusburger (AUT) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 64 62
Karolina Pliskova (CZE) d. Lourdes Domínguez Lino (ESP) 57 75 61
Hsieh Su-Wei (TPE) d. (Q) Kristina Kucova (SVK) 46 76(2) 63

Doubles – First Round
Vogt/Wickmayer (LIE/BEL) d. (3) Domínguez Lino/Niculescu (ESP/ROU) 63 46 1210 (Match TB)
Barrois/Thorpe (GER/FRA) d. (4) Jurak/Voracova (CROCZE) 67(5) 64 107 (Match TB)

Order Of Play – Wednesday, October 16, 2013
Central (from 11.00hrs)
1. Kristina Mladenovic vs. Tereza Smitkova
2. Hsieh Su-Wei vs. Bojana Jovanovski (NB 13.00hrs)
3. Andrea Petkovic vs. Eugenie Bouchard
4. Yanina Wickmayer vs. Katarzyna Piter (NB 18.00hrs)
5. Lucie Safarova vs. Annika Beck

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Slater/South vs. Dabrowski/Watson
2. Petrova/Srebotnik vs. Daniilidou/Krunic
3. Minella/Voegele vs. Dekmeijere/McHale (NB 15.30hrs)
4. Hsieh/Hsieh vs. Hercog/Raymond
5. Barrois/Thorpe vs. Bogdan/Torró-Flor

 

Kremlin_Cup_logo

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
Hard/Indoors

Results – Tuesday, October 15, 2013
WTA Singles – First Round
(6) Carla Suárez Navarro (ESP) d. (LL) Vera Dushevina (RUS) 64 63
(Q) Vesna Dolonc (SRB) d. (9) Dominika Cibulkova (SVK) 36 75 63
Elena Vesnina (RUS) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 61 62
Daniela Hantuchova (SVK) d. (Q) Arantxa Parra Santonja (ESP) 61 62
Klara Zakopalova (CZE) d. [Q] Danka Kovinic (MNE) 64 63
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (WC) Ksenia Pervak (RUS) 75 62
(Q) Sofia Arvidsson (SWE) d. Galina Voskoboeva (KAZ) 06 61 63

WTA Doubles – First Round
(2) Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) d. Panova/Solovyeva (RUS/RUS) 62 63
Kuznetsova/Stosur (RUS/AUS) d. Camerin/Kania (ITA/POL) 64 75
Olaru/Savchuk (ROU/UKR) d. King/Lepchenko (USA/USA) 76(5) 36 106 (Match TB)

ATP Singles – First Round
E Donskoy (RUS) d M Baghdatis (CYP) 63 36 64
D Sela (ISR) d [Q] A Karatsev (RUS) 64 63
[Q] A Golubev (KAZ) d [Q] O Nedovyesov (UKR) 62 75
[Q] M Kukushkin (KAZ) d A Bogomolov Jr. (RUS) 64 61
P Lorenzi (ITA) d F Volandri (ITA) 36 75 41 ret. (right quad strain)

Doubles – First Round

[1] M Mirnyi (BLR) / H Tecau (ROU) d P Lorenzi (ITA) / A Seppi (ITA) 76(5) 62
R Junaid (AUS) / P Marx (GER) d [2] F Cermak (CZE) / F Polasek (SVK) 62 67(7) 10-2
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) d [3] T Bednarek (POL) / D Bracciali (ITA) 63 63
K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) d [Alt] A Golubev (KAZ) / H Zeballos (ARG) 64 63
I Karlovic (CRO) / F Moser (GER) d A Dolgopolov (UKR) / S Stakhovsky (UKR) 46 63 10-8

SCHEDULE – WEDNESDAY, 16 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 11:00 am
[WC] A Kuznetsov (RUS) vs [5] D Istomin (UZB) – ATP

Not Before 1:00 pm
[8] S Kuznetsova (RUS) vs [Q] S Arvidsson (SWE) – WTA
[WC] T Gabashvili (RUS) vs [8] A Mannarino (FRA) – ATP

Not Before 4:30 pm
[3] M Kirilenko (RUS) vs A Pavlyuchenkova (RUS) – WTA

Not Before 6:30 pm
[3] J Tipsarevic (SRB) vs [WC] K Khachanov (RUS) – ATP

Not Before 8:00 pm
E Vesnina (RUS) vs [2] R Vinci (ITA) – WTA

COURT 1 start 11:00 am
[7] S Stosur (AUS) vs K Kanepi (EST) – WTA
I Karlovic (CRO) vs D Kudla (USA) – ATP
[WC] A Kleybanova (RUS) vs [6] C Suarez Navarro (ESP) – WTA
P Lorenzi (ITA) vs [2] A Seppi (ITA) – ATP
A Pavlyuchenkova (RUS) / Y Shvedova (KAZ) vs [PR] A Kleybanova (RUS) / G Voskoboeva (KAZ) – WTA – After Suitable Rest

COURT 2 start 12:00 noon
I Buryachok (UKR) / O Kalashnikova (GEO) vs [4] L Huber (USA) / A Rosolska (POL) – WTA
[3] V Dushevina (RUS) / A Parra Santonja (ESP) vs C Garcia (FRA) / M Moulton-Levy (USA) – WTA
[6] H Zeballos (ARG) vs [Q] A Golubev (KAZ) – ATP
S Stakhovsky (UKR) vs E Roger-Vasselin (FRA) – ATP

COURT 3 start 2:00 pm
A Bogomolov Jr. (RUS) / D Sela (ISR) vs P Raja (IND) / D Sharan (IND) – ATP
[WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS) vs [WC] A Karatsev (RUS) / A Kuznetsov (RUS) – ATP – After Suitable Rest

IF_Stockholm_Open

Stockholm, Sweden  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – TUESDAY, 15 OCTOBER 2013

Singles – First Round
[5] E Gulbis (LAT) d J Chardy (FRA) 63 36 76(3)
[7] G Dimitrov (BUL) d [Q] M Copil (ROU) 63 64
J Sock (USA) d B Tomic (AUS) 64 62
G Garcia-Lopez (ESP) d [Q] N Langer (GER) 76(5) 63
J Struff (GER) d [Q] M Sekulic (SWE) 63 60
[Q] J Johansson (SWE) d A Falla (COL) 61 63

Doubles – First Round

[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) d J Cabal (COL) / R Farah (COL) 76(3) 64
J Brunstrom (SWE) / J Nieminen (FIN) d B Becker (GER) / I Sijsling (NED) 26 63 10-8
E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA) d D Meffert (GER) / P Oswald (AUT) 63 62

SCHEDULE – WEDNESDAY, 16 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
J Nieminen (FIN) vs B Becker (GER)
F Verdasco (ESP) vs [8] I Dodig (CRO)
K De Schepper (FRA) vs [WC] M Eriksson (SWE)

Not Before 6:30 pm
[3] J Janowicz (POL) vs G Garcia-Lopez (ESP)

Not Before 8:15 pm
[WC] J Bjorkman (SWE) / R Lindstedt (SWE) vs [WC] I Arvidsson (SWE) / A Siljestrom (SWE)

COURT 1 start 12:00 noon
N Monroe (USA) / S Stadler (GER) vs [4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA)
[6] [WC] B Paire (FRA) vs P Carreno Busta (ESP)
E Gulbis (LAT) / D Tursunov (RUS) vs [Alt] P Rosenholm (SWE) / M Sekulic (SWE)

Not Before 5:00 pm
[3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP) vs J Chardy (FRA) / G Dimitrov (BUL) – Possible Court Change

 erste vienna

ATP World Tour 250
Vienna, Austria  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – TUESDAY, 15 OCTOBER, 2013

Singles – First Round
[7] V Pospisil (CAN) d L Hewitt (AUS) 76(6) 64
D Brands (GER) d A Haider-Maurer (AUT) 64 76(5)
[WC] D Thiem (AUT) d D Gimeno-Traver (ESP) 64 57 64
R Haase (NED) d [Q] I Bozoljac (SRB) 57 62 62
[Q] M Basic (BIH) d M Russell (USA) 63 64
[Q] R Bemelmans (BEL) d J Hajek (CZE) 62 60
L Lacko (SVK) d [WC] G Melzer (AUT) 76(5) 61
[Q] M Mecir (SVK) d P Andujar (ESP) 64 64

Doubles – First Round
[2] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL) d A Begemann (GER) / M Emmrich (GER) 63 64
F Mergea (ROU) / L Rosol (CZE) d J Erlich (ISR) / A Ram (ISR) 64 63

 

SCHEDULE – WEDNESDAY, 16 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[4] J Murray (GBR) / J Peers (AUS) vs D Gimeno-Traver (ESP) / J Hajek (CZE)

Not Before 3:00 pm
F Mayer (GER) vs L Kubot (POL)

Not Before 4:00 pm
[5] R Stepanek (CZE) vs L Lacko (SVK)

Not Before 6:30 pm
M Matosevic (AUS) vs [6] G Monfils (FRA)
[WC] A Haider-Maurer (AUT) / G Melzer (AUT) vs [3] J Knowle (AUT) / D Nestor (CAN)

COURT B start 2:00 pm
[WC] M Neuchrist (AUT) / D Thiem (AUT) vs D Brands (GER) / P Kohlschreiber (GER)
C Kas (GER) / O Marach (AUT) vs R Haase (NED) / J Huta Galung (NED)

Not Before 6:00 pm
[8] L Rosol (CZE) vs [Q] M Basic (BIH)
L Lacko (SVK) / M Russell (USA) vs [PR] J Levinsky (CZE) / M Pavic (CRO) – After Suitable Rest

Share

Tennis Results and Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

 

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Results – Monday, October 14, 2013
Singles – First Round
(5) Lucie Safarova (CZE) d. Peng Shuai (CHN) 75 64
(8) Bojana Jovanovski (SRB) d. Francesca Schiavone (ITA) 64 63
Monica Niculescu (ROU) d. Alexandra Cadantu (ROU) 75 64
Annika Beck (GER) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 62 62
Yanina Wickmayer (BEL) d. (WC) Heather Watson (GBR) 60 57 62

Doubles – First Round
Bogdan/Torró-Flor (ROU/ESP) d. Barthel/Klemenschits (GER/AUT) 63 75

Singles Qualifying – Final Round
Tereza Smitkova (CZE) d. (7) Alison Van Uytvanck (BEL) 64 63
Sesil Karatantcheva (KAZ) d. (8) Grace Min (USA) 16 61 62
Katarzyna Piter (POL) d. Carina Witthoeft (GER) 63 62
Kristina Kucova (SVK) d. Lesley Kerkhove (NED) 64 63

Order Of Play – Tuesday, October 15, 2013
Central (from 11.00hrs)
1. Mona Barthel vs. Stefanie Voegele
2. Katarzyna Piter vs. Kirsten Flipkens (NB 13.00hrs)
3. Timea Bacsinszky vs. Sloane Stephens
4. Caroline Wozniacki vs. Mandy Minella (NB 18.00hrs)
5. Sabine Lisicki vs. Donna Vekic

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Hsieh Su-Wei vs. Kristina Kucova
2. Lourdes Domínguez Lino vs. Karolina Pliskova
3. Yvonne Meusburger vs. Irina-Camelia Begu
4. Jurak/Voracova vs. Barrois/Thorpe (NB 15.00hrs)
5. Vogt/Wickmayer vs. Domínguez Lino/Niculescu
6. Karin Knapp vs. Sesil Karatantcheva (NB 17.30hrs)

 

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
Hard/Indoors

Results – Monday, October 14, 2013
WTA Singles – First Round
(8) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Lesia Tsurenko (UKR) 75 62
Alizé Cornet (FRA) d. Elina Svitolina (UKR) 75 63
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Caroline Garcia (FRA) 60 63
(WC) Alisa Kleybanova (RUS) d. Varvara Lepchenko (USA) 67(6) 64 64

WTA Doubles – First Round
(1) Hantuchova/Vesnina (SVK/RUS) d. Beygelzimer/Dolonc (UKR/SRB) 75 63
Husarova/Zakopalova (SVK/CZE) d. (WC) Bukhanko/Gasparyan (RUS/RUS) 63 36 105 (Match TB)

WTA Singles Qualifying – Final Round
(1) Vesna Dolonc (SRB) d. (8) Alexanda Panova (RUS) 57 75 64
(3) Sofia Arvidsson (SWE) d. (5) Vera Dushevina (RUS) 63 46 63
Arantxa Parra Santonja (ESP) d. Valentyna Ivakhnenko (UKR) 62 62
Danka Kovinic (MNE) d. Tereza Mrdeza (CRO) 64 36 62

ATP Singles – First Round
[6] H Zeballos (ARG) d R Berankis (LTU) 16 63 64
S Stakhovsky (UKR) d [7] J Sousa (POR) 64 63
[WC] K Khachanov (RUS) d A Ramos (ESP) 62 36 64
E Roger-Vasselin (FRA) d J Vesely (CZE) 63 67(3) 63

ATP Doubles – First Round

[4] M Mertinak (SVK) / A Sa (BRA) d M Draganja (CRO) / F Skugor (CRO) 76(5) 67(2) 10-6

SCHEDULE – TUESDAY, 15 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 11:00 am
M Rybarikova (SVK) vs [WC] K Pervak (RUS) – WTA

Not Before 1:00 pm
A Bogomolov Jr. (RUS) vs [Q] M Kukushkin (KAZ) – ATP

Not Before 3:00 pm
[Q] V Dolonc (SRB) vs [9] D Cibulkova (SVK) – WTA

Not Before 4:30 pm
M Baghdatis (CYP) vs E Donskoy (RUS) – ATP

Not Before 6:30 pm
E Vesnina (RUS) vs Y Shvedova (KAZ) – WTA
D Sela (ISR) vs [Q] A Karatsev (RUS) – ATP

COURT 1 start 11:00 am
[LL] V Dushevina (RUS) vs [6] C Suarez Navarro (ESP) – WTA
F Volandri (ITA) vs P Lorenzi (ITA) – ATP
[Q] O Nedovyesov (UKR) vs [Q] A Golubev (KAZ) – ATP
[Q] S Arvidsson (SWE) vs G Voskoboeva (KAZ) – WTA
[Q] A Parra Santonja (ESP) vs D Hantuchova (SVK) – WTA

COURT 2 start 11:00 am
A Panova (RUS) / V Solovyeva (RUS) vs [2] A Kudryavtseva (RUS) / A Rodionova (AUS) – WTA
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) vs [3] T Bednarek (POL) / D Bracciali (ITA) – ATP
[Q] D Kovinic (MNE) vs K Zakopalova (CZE) – WTA
[1] M Mirnyi (BLR) / H Tecau (ROU) vs P Lorenzi (ITA) / A Seppi (ITA) – ATP – After Suitable Rest

Not Before 4:00 pm
S Kuznetsova (RUS) / S Stosur (AUS) vs M Camerin (ITA) / P Kania (POL) – WTA – TBA

COURT 3 start 11:00 am
R Junaid (AUS) / P Marx (GER) vs [2] F Cermak (CZE) / F Polasek (SVK) – ATP
I Olaru (ROU) / O Savchuk (UKR) vs V King (USA) / V Lepchenko (USA) – WTA
A Ramos (ESP) / J Sousa (POR) vs K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) – ATP

Not Before 3:00 pm
I Karlovic (CRO) / F Moser (GER) vs A Dolgopolov (UKR) / S Stakhovsky (UKR) – ATP

 

Stockholm, Sweden  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – MONDAY, 14 OCTOBER 2013

Singles – First Round
[6] [WC] B Paire (FRA) d S Giraldo (COL) 64 64
I Sijsling (NED) d T Kamke (GER) 64 62
P Carreno Busta (ESP) d [PR] J Zopp (EST) 55 ret. (lower back)

Doubles – First Round

G Kretschmer (GER) / A Satschko (GER) d M Kowalczyk (POL) / I Zelenay (SVK) 64 76(4)

SCHEDULE – TUESDAY, 15 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
J Struff (GER) vs [Q] M Sekulic (SWE)
J Sock (USA) vs B Tomic (AUS)
J Chardy (FRA) vs [5] E Gulbis (LAT)

Not Before 6:30 pm
[Q] J Johansson (SWE) vs A Falla (COL)

Not Before 8:15 pm
[7] G Dimitrov (BUL) vs [Q] M Copil (ROU)

COURT 1 start 12:00 noon
D Meffert (GER) / P Oswald (AUT) vs E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA)
[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) vs J Cabal (COL) / R Farah (COL)
B Becker (GER) / I Sijsling (NED) vs J Brunstrom (SWE) / J Nieminen (FIN)

Not Before 5:00 pm
[Q] N Langer (GER) vs G Garcia-Lopez (ESP)

 

ATP World Tour 250
Vienna, Austria  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – MONDAY, 14 OCTOBER, 2013

Singles – First Round
[5] R Stepanek (CZE) d [WC] M Fischer (AUT) 75 63
[8] L Rosol (CZE) d J Huta Galung (NED) 63 75

SCHEDULE – TUESDAY, 15 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
A Begemann (GER) / M Emmrich (GER) vs [2] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL)

Not Before 3:00 pm
D Brands (GER) vs A Haider-Maurer (AUT)
[WC] D Thiem (AUT) vs D Gimeno-Traver (ESP)

Not Before 6:30 pm
L Hewitt (AUS) vs [7] V Pospisil (CAN)
[WC] G Melzer (AUT) vs L Lacko (SVK)

COURT B start 1:00 pm
M Russell (USA) vs [Q] M Basic (BIH)

Not Before 2:00 pm
J Hajek (CZE) vs [Q] R Bemelmans (BEL)
[Q] I Bozoljac (SRB) vs R Haase (NED)

Not Before 5:00 pm
J Erlich (ISR) / A Ram (ISR) vs F Mergea (ROU) / L Rosol (CZE)
[Q] M Mecir (SVK) vs P Andujar (ESP)

 

Share

Monday Tennis Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

 

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Order Of Play – Monday, October 14, 2013
Central (from 10.30hrs)
1. Tereza Smitkova vs. Alison Van Uytvanck (Singles Q Final)
2. Lucie Safarova vs. Peng (NB 13.00hrs)
3. Heather Watson vs. Yanina Wickmayer
4. Francesca Schiavone vs. Bojana Jovanovski (NB 18.00hrs)
5. Tsvetana Pironkova vs. Annika Beck

Court 1 (from 10.30hrs)
1. Lesley Kerkhove vs. Kristina Kucova (Singles Q Final)
2. Sesil Karatantcheva vs. Grace Min (Singles Q Final)
3. Katarzyna Piter vs. Carina Witthoeft (Singles Q Final)
4. Bogdan/Torró-Flor vs. Barthel/Klemenschits (NB 15.00hrs)
5. Alexandra Cadantu vs. Monica Niculescu

 

Kremlin Cup

Moscow, Russia

SCHEDULE – MONDAY, 14 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 11:00 am
Qualifying – A Golubev (KAZ) vs J Mertl (CZE) – ATP
Not Before 1:00 pm
E Svitolina (UKR) vs A Cornet (FRA) – WTA
[7] J Sousa (POR) vs S Stakhovsky (UKR) – ATP
Not Before 4:30 pm
[8] S Kuznetsova (RUS) vs L Tsurenko (UKR) – WTA
Not Before 6:30 pm
[WC] K Khachanov (RUS) vs A Ramos (ESP) – ATP
Not Before 8:00 pm
A Pavlyuchenkova (RUS) vs C Garcia (FRA) – WTA

COURT 1 start 11:00 am

Qualifying – V Dolonc (SRB) vs A Panova (RUS) – WTA
Qualifying – V Baluda (RUS) vs A Karatsev (RUS) – ATP
V Lepchenko (USA) vs [WC] A Kleybanova (RUS) – WTA
J Vesely (CZE) vs E Roger-Vasselin (FRA) – ATP
[1] D Hantuchova (SVK) / E Vesnina (RUS) vs Y Beygelzimer (UKR) / V Dolonc (SRB) – WTA

COURT 2 start 11:00 am

Qualifying – O Nedovyesov (UKR) vs E Gerasimov (BLR) – ATP
Qualifying – M Kukushkin (KAZ) vs K Kravchuk (RUS) – ATP
Not Before 3:00 pm
[4] M Mertinak (SVK) / A Sa (BRA) vs M Draganja (CRO) / F Skugor (CRO) – ATP
[6] H Zeballos (ARG) vs R Berankis (LTU) – ATP

COURT 3 start 11:00 am

Qualifying – A Parra Santonja (ESP) vs V Ivakhnenko (UKR) – WTA
Qualifying – S Arvidsson (SWE) vs V Dushevina (RUS) – WTA
Qualifying – D Kovinic (MNE) vs T Mrdeza (CRO) or A Kudryavtseva (RUS) – WTA
Not Before 5:00 pm
[WC] A Bukhanko (RUS) / M Gasparyan (RUS) vs J Husarova (SVK) / K Zakopalova (CZE) – WTA

Stockholm, Sweden  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

SCHEDULE – MONDAY, 14 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
Qualifying – P Rosenholm (SWE) vs N Langer (GER)
Qualifying – [WC] J Johansson (SWE) vs D Dzumhur (BIH)
Not Before 16:00
[PR] J Zopp (EST) vs P Carreno Busta (ESP)
T Kamke (GER) vs I Sijsling (NED)
[6] [WC] B Paire (FRA) vs S Giraldo (COL)

COURT 1 start 12:00 noon

Qualifying – M Copil (ROU) vs D Cox (GBR)
Qualifying – J Reister (GER) vs M Sekulic (SWE)
Not Before 16:00
M Kowalczyk (POL) / I Zelenay (SVK) vs G Kretschmer (GER) / A Satschko (GER)
Vienna, Austria  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

SCHEDULE – MONDAY, 14 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
Qualifying – M Basic (BIH) vs M Fucsovics (HUN)
Not Before 2:00 pm
Qualifying – K Krawietz (GER) vs M Mecir (SVK)
Not Before 4:30 pm
[5] R Stepanek (CZE) vs [WC] M Fischer (AUT)
Not Before 6:30 pm
[8] L Rosol (CZE) vs J Huta Galung (NED)

COURT B start 1:00 pm

Qualifying – A Ungur (ROU) vs I Bozoljac (SRB)
Qualifying – R Bemelmans (BEL) vs J Pospisil (CZE)

Share

Venus Williams Ends Title Drought with Luxembourg Open Victory

(October 21, 2012) Venus Williams ended her title drought dating back to February 2010 by defeating Monica Niculescu 6-2, 6-3 on Sunday to win the Luxembourg Open.

It’s Williams’ 44th career WTA title, just one behind her sister Serena.

“Coming to the tournament this week I was just trying to play well, “ Williams said. “I didn’t know if I could win this event, so to stand here as the winner is a wonderful way for me to end the year, and it really makes me look forward to next year as well.

“My main goal coming here was to make the Top 32 and be seeded going into the Australian Open. I hope I’m somewhere in the Top 32 now. But wherever I end up, it’s just very rewarding to win here after facing a lot of challenges.”

For the 70th ranked Romanian, she lost both the singles and doubles finals on Sunday.  It’s the second straight year she’s lost in the final of Luxembourg. “I’m a little bit disappointed to lose both finals, but to make two finals is unbelievable, she said. “Tomorrow I’m pretty sure I’m going to wake up relaxed and happy with what I accomplished.”

Share

Venus Williams Rallies to Advance to First Final of the Year

 

 

 

Venus Williams is in a final for the first time in almost two-and-a-half years. Williams rallied to defeat Andrea Petkovic of Germany 5-7, 6-4, 6-4 on Saturday in Luxembourg. She’ll face Monica Niculescu of Romania in the final on Sunday.

The Romanian stopped Daniela Hantuchova 6-1, 6-3.

Williams’ last tournament win came in February 2012 in Acapulco.

 

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 15-21, 2012
$220,000/International
Hard/Indoors

Results – Saturday, October 20, 2012
Singles – Semifinals
Venus Williams (USA) d. Andrea Petkovic (GER) 57 64 64
Monica Niculescu (ROU) d. Daniela Hantuchova (SVK) 61 63

Order Of Play – Sunday, October 21, 2012
Centre Court (from 15.00hrs)
1. Singles Final: Venus Williams vs. Monica Niculescu
2. Doubles Final: Hlavackova/Hradecka vs. Begu/Niculescu (after suitable rest)

Share

Venus Williams Moves Into Luxembourg Semis

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 15-21, 2012
$220,000/International
Hard/Indoors

Results – Friday, October 19, 2012
Singles – Quarterfinals
Venus Williams (USA) d. (1) Roberta Vinci (ITA) 76(2) 64
Daniela Hantuchova (SVK) d. Lourdes Domínguez Lino (ESP) 75 60
Monica Niculescu (ROU) d. Lucie Hradecka (CZE) 60 64
Andrea Petkovic (GER) d. Ksenia Pervak (KAZ) 63 62

Doubles – Semifinals
(1) Hlavackova/Hradecka (CZE/CZE) d. Mattek-Sands/Petkovic (USA/GER) 46 64 108 (Match TB)
(2) Begu/Niculescu (ROU/ROU) d. (3) Dushevina/Govortsova (RUS/BLR) 75 64

Order Of Play – Saturday, October 20, 2012
Centre Court (from 17.00hrs)
1. Daniela Hantuchova vs. Monica Niculescu
2. Venus Williams vs. Andrea Petkovic

Share

Four Seeds Upset in Luxembourg

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 15-21, 2012
$220,000/International
Hard/Indoors

Results – Thursday, October 18, 2012
Singles – Second Round
(1) Roberta Vinci (ITA) d. (LL) Anne Keothavong (GBR) 64 61
Monica Niculescu (ROU) d. (2) Julia Goerges (GER) 64 62
Andrea Petkovic (GER) d. (3) Jelena Jankovic (SRB) 75 60
Ksenia Pervak (KAZ) d. (6) Sorana Cirstea (ROU) 76(4) 61
Venus Williams (USA) d. (9) Mona Barthel (GER) 76(4) 64
Daniela Hantuchova (SVK) d. (WC) Kirsten Flipkens (BEL) 64 46 62

Doubles – Quarterfinals
(3) Dushevina/Govortsova (RUS/BLR) d. (WC) Barthel/Jankovic (GER/SRB) w/o (Jankovic: GI illness)
Mattek-Sands/Petkovic (USA/GER) d. (4) Martic/Minella (CRO/LUX) 63 63

Order Of Play – Friday, October 19, 2012
Centre Court (from 13.00hrs)
1. Lourdes Domínguez Lino vs. Daniela Hantuchova
2. Lucie Hradecka vs. Monica Niculescu
3. Andrea Petkovic vs. Ksenia Pervak (NB 17.00hrs)
4. Roberta Vinci vs. Venus Williams

Court 1 (NB 16.30hrs)
1. Dushevina/Govortsova vs. Begu/Niculescu (after suitable rest)
2. Hlavackova/Hradecka vs. Mattek-Sands/Petkovic (NB 19.00hrs; after suitable rest)

Share