2014/04/24

Gasquet and Halep take Moscow Titles

Richard Gasquet

(October 20, 2013) No. 1 seed Richard Gasquet captured his 10 career title surviving qualifier Mikhail Kukushkin 4-6, 6-4, 6-4 in the final of the Kremlin Cup. For the Frenchman it’s his third title of 2013.

World No. 18. Simona Halep won her the fifth title of this year and her career by upsetting  Samantha Stosur 7-6 (1), 6-2 in the women’s final in Moscow.

“It’s an incredible year for me and I enjoy every moment of it,” said Halep whose ranking is expected to rise to a career-high No. 15.

“It was nice, all the people who were supporting me, and supporting us – I want to thank them for all of their support. Maybe Sam was tired because she won in Osaka last week, and after Asia I had about 10 days of break because I had a right shoulder injury. But I recovered well from that, and now I feel good, and my game was very good this week. Maybe I was just a little bit fresher today.”

With Gasquet’s win he has moved to the ninth position in the ATP Race to the London, the ATP World Tour Finals. The top 8 players will play in the ATP year-ender. The 27-year-old Frenchman is btrying to qualify for the Barclays ATP World Tour Finals for the first time since 2007.

“I’ll try my best to qualify,” Gasquet said. “Two big tournaments are coming up, including [the ATP World Tour Masters 1000] in Paris. I’ll try my best. I was close to losing today. But I fought a lot. It’s important for me to qualify for it. But the title here is important for me because my opponent played very well.

“He won a lot matches recently and won Challengers. He won seven matches here. He won against big players. For sure, I knew it would be tough because his shots are flat and very strong and he doesn’t miss much and serves well. I knew it would be a big fight for me if I wanted to win. It is a big win for me to win in three sets.”

Share

Vinci and Ivanovic Ousted in Moscow

Kremlin_Cup_logo

 

(October 18, 2013) Samantha Stosur has extended her current win streak to 8 after defeating  4th seed Ana Ivanovic in the quarterfinals of the Kremlin Cup in Moscow on Friday 7-5, 6-4. The Australian will face her doubles partner Svetlana Kuznetsova in the semifinals next.

Kuznetsova upset second seed Roberta Vinci 6-2, 6-3. For the Russian it will be her first semifinal this year and her first at her hometown tournament since 2007.

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
Hard/Indoors

Results – Friday, October 18, 2013
WTA Singles – Quarterfinals
(8) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. (2) Roberta Vinci (ITA) 62 63
(7) Samantha Stosur (AUS) d. (4) Ana Ivanovic (SRB) 75 64
(5) Simona Halep (ROU) d. (WC) Alisa Kleybanova (RUS) 61 61
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Daniela Hantuchova (SVK) 60 64

WTA Doubles – Quarterfinals
(4) Huber/Rosolska (USA/POL) d. Olaru/Savchuk (ROU/UKR) 75 61

RESULTS – FRIDAY, 18 OCTOBER 2013

ATP Singles – Quarterfinals
[1] R Gasquet (FRA) d [WC] T Gabashvili (RUS) 63 62
[2] A Seppi (ITA) d E Roger-Vasselin (FRA) 52 ret. (neck strain)
I Karlovic (CRO) d [WC] K Khachanov (RUS) 64 60
[Q] M Kukushkin (KAZ) d [Q] A Golubev (KAZ) 64 76(4)

ATP Doubles – Semifinals
K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) d [WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS) 63 57 10-7
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) d R Junaid (AUS) / P Marx (GER) 57 63 10-5


SCHEDULE – SATURDAY, 19 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[7] S Stosur (AUS) vs [8] S Kuznetsova (RUS) – WTA
A Pavlyuchenkova (RUS) vs [5] S Halep (ROU) – WTA
Boris Yeltsin Award Ceremony

Not Before 4:30 pm
[Q] M Kukushkin (KAZ) vs [2] A Seppi (ITA) – ATP
ATP Doubles Ceremony
[1] R Gasquet (FRA) vs I Karlovic (CRO) – ATP

COURT 1 start 1:00 pm
[4] L Huber (USA) / A Rosolska (POL) vs [2] A Kudryavtseva (RUS) / A Rodionova (AUS) – WTA

Not Before 2:00 pm
K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) vs M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) – ATP – Doubles Final
J Husarova (SVK) / K Zakopalova (CZE) vs S Kuznetsova (RUS) / S Stosur (AUS) – WTA – After Suitable Rest

Share

Tennis Results and Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

bgl

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Results – Thursday, October 17, 2013
Singles – Second Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. Monica Niculescu (ROU) 63 62
(2) Sloane Stephens (USA) d. Yvonne Meusburger (AUT) 75 64
(3) Sabine Lisicki (GER) d. (Q) Tereza Smitkova (CZE) 64 60
Karin Knapp (ITA) d. Andrea Petkovic (GER) 75 75
Stefanie Voegele (SUI) d. Karolina Pliskova (CZE) 61 36 63

Doubles – Quarterfinals
(1) Petrova/Srebotnik (RUS/SLO) d. Dabrowski/Watson (CAN/GBR) 61 64
Vogt/Wickmayer (LIE/BEL) d. Dekmeijere/McHale (LAT/USA) 76(2) 46 103 (Match TB)

Doubles – First Round
(2) Mladenovic/Piter (FRA/POL) d. Foretz Gacon/Hrdinova (FRA/CZE) 64 62

Order Of Play – Friday, October 18, 2013
Central (from 13.00hrs)
1. Annika Beck vs. Katarzyna Piter
2. Stefanie Voegele vs. Sloane Stephens
3. Caroline Wozniacki vs. Bojana Jovanovski (NB 18.00hrs)
4. Sabine Lisicki vs. Karin Knapp

Court 1 (from 14.00hrs)
1. Petrova/Srebotnik vs. Barrois/Thorpe
2. Hercog/Raymond vs. Mladenovic/Piter (NB 15.30hrs; after suitable rest)

 

 Kremlin_Cup_logo

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
Hard/Indoors

Results – Thursday, October 17, 2013
WTA Singles – Second Round
(4) Ana Ivanovic (SRB) d. Klara Zakopalova (CZE) 63 61
(5) Simona Halep (ROU) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 62 ret. (respiratory illness)
(7) Samantha Stosur (AUS) d. Alizé Cornet (FRA) 64 61
Daniela Hantuchova (SVK) d. (Q) Vesna Dolonc (SRB) 36 64 64

WTA Doubles – Quarterfinals
Husarova/Zakopalova (SVK/CZE) d. (1) Hantuchova/Vesnina (SVK/RUS) 75 ret. (Hantuchova: foot injury)
(2) Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) d. Pavlyuchenkova/Shvedova (RUS/KAZ) 63 75
Kuznetsova/Stosur (RUS/AUS) d. (3) Dushevina/Parra Santonja (RUS/ESP) 63 62

ATP Singles – Second Round
[1] R Gasquet (FRA) d E Donskoy (RUS) 63 36 61
[Q] M Kukushkin (KAZ) d [4] A Dolgopolov (UKR) 64 64
I Karlovic (CRO) d [5] D Istomin (UZB) 63 67(10) 76(6) – saved 1 M.P.
[WC] T Gabashvili (RUS) d D Sela (ISR) 61 67(7) 61

ATP Doubles – Quarter-finals

K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) d [1] M Mirnyi (BLR) / H Tecau (ROU) 76(7) 61
[WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS) d [4] M Mertinak (SVK) / A Sa (BRA) 61 46 10-6
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) d A Bogomolov Jr. (RUS) / D Sela (ISR) 75 62
R Junaid (AUS) / P Marx (GER) d I Karlovic (CRO) / F Moser (GER) 75 64


SCHEDULE – FRIDAY, 18 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[7] S Stosur (AUS) vs [4] A Ivanovic (SRB) – WTA
[8] S Kuznetsova (RUS) vs [2] R Vinci (ITA) – WTA
Not Before 4:30 pm
[WC] K Khachanov (RUS) vs I Karlovic (CRO) – ATP
Not Before 6:30 pm
A Pavlyuchenkova (RUS) vs D Hantuchova (SVK) – WTA
Not Before 8:00 pm
[1] R Gasquet (FRA) vs [WC] T Gabashvili (RUS) – ATP

COURT 1 start 1:00 pm
E Roger-Vasselin (FRA) vs [2] A Seppi (ITA) – ATP
[Q] A Golubev (KAZ) vs [Q] M Kukushkin (KAZ) – ATP
[5] S Halep (ROU) vs [WC] A Kleybanova (RUS) – WTA
K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) vs [WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS) – ATP

COURT 2 start 2:00 pm
I Olaru (ROU) / O Savchuk (UKR) vs [4] L Huber (USA) / A Rosolska (POL) – WTA
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) vs R Junaid (AUS) / P Marx (GER) – ATP

 

IF_Stockholm_Open

Stockholm

RESULTS – THURSDAY, 17 OCTOBER 2013

Singles – Second Round
[1] D Ferrer (ESP) d J Sock (USA) 46 63 61
[2] [WC] M Raonic (CAN) d [Q] J Johansson (SWE) 62 76(3)
K De Schepper (FRA) d [4] K Anderson (RSA) 76(5) 46 63
[5] E Gulbis (LAT) d I Sijsling (NED) 63 76(3)
[7] G Dimitrov (BUL) d J Struff (GER) 61 63
F Verdasco (ESP) d J Nieminen (FIN) 62 36 63

Doubles – Quarter-finals

[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) d J Brunstrom (SWE) / J Nieminen (FIN) 63 64
[3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP) d G Kretschmer (GER) / A Satschko (GER) 63 76(1)
[4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) d E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA) 57 64 10-6

SCHEDULE – FRIDAY, 18 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
[3] J Janowicz (POL) vs [5] E Gulbis (LAT)
Not Before 2:00 pm
[1] D Ferrer (ESP) vs F Verdasco (ESP)
[WC] J Bjorkman (SWE) / R Lindstedt (SWE) vs E Gulbis (LAT) / D Tursunov (RUS)
Not Before 6:30 pm
[6] [WC] B Paire (FRA) vs [2] [WC] M Raonic (CAN)
Not Before 8:00 pm
[7] G Dimitrov (BUL) vs K De Schepper (FRA)

COURT 1 not before 3:00 pm

[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) vs [3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP)

 

erste vienna

Vienna

RESULTS – THURSDAY, 17 OCTOBER, 2013

Singles – Second Round
[1] J Tsonga (FRA) d D Brands (GER) 75 16 63
[2] T Haas (GER) d [Q] M Mecir (SVK) 75 76(8)
[3] F Fognini (ITA) d L Kubot (POL) 75 62
[Q] R Bemelmans (BEL) d [4] P Kohlschreiber (GER) 46 61 76(0)
R Haase (NED) d [7] V Pospisil (CAN) 76(3) 67(5) 62
[WC] D Thiem (AUT) d [LL] J Pospisil (CZE) 61 61

Doubles – Quarterfinals
[PR] J Levinsky (CZE) / M Pavic (CRO) d [2] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL) 64 67(2) 10-6
[3] J Knowle (AUT) / D Nestor (CAN) d R Haase (NED) / J Huta Galung (NED) 63 63

Doubles – First Round
[1] A Peya (AUT) / B Soares (BRA) d L Dlouhy (CZE) / P Hanley (AUS) 62 63

SCHEDULE – FRIDAY, 18 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 12:45 PM
[8] L Rosol (CZE) vs [Q] R Bemelmans (BEL)
[3] F Fognini (ITA) vs R Haase (NED)
[5] R Stepanek (CZE) vs [2] T Haas (GER)
Not Before 6:00 pm
[1] J Tsonga (FRA) vs [WC] D Thiem (AUT)
[4] J Murray (GBR) / J Peers (AUS) vs [WC] M Neuchrist (AUT) / D Thiem (AUT) – After Suitable Rest

COURT B not before 4:00 pm

[1] A Peya (AUT) / B Soares (BRA) vs F Mergea (ROU) / L Rosol (CZE) – Possible Court Change

Share

Tennis Results and Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

bgl

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Results – Wednesday, October 16, 2013
Singles – Second Round
Annika Beck (GER) d. (5) Lucie Safarova (CZE) 62 46 64
(8) Bojana Jovanovski (SRB) d. Hsieh Su-Wei (TPE) 61 64
(Q) Katarzyna Piter (POL) d. Yanina Wickmayer (BEL) 36 61 64

Singles – First Round
Andrea Petkovic (GER) d. (7) Eugenie Bouchard (CAN) 26 75 61
(Q) Tereza Smitkova (CZE) d. Kristina Mladenovic (FRA) 75 61

Doubles – Quarterfinals
Barrois/Thorpe (GER/FRA) d. Bogdan/Torró-Flor (ROU/ESP) 64 63

Doubles – First Round
(1) Petrova/Srebotnik (RUS/SLO) d. Daniilidou/Krunic (GRE/SRB) 63 63
Dabrowski/Watson (CAN/GBR) d. Slater/South (GBR/GBR) 64 75
Dekmeijere/McHale (LAT/USA) d. (WC) Minella/Voegele (LUX/SUI) 26 63 104 (Match TB)
Hercog/Raymond (SLO/USA) d. Hsieh/Hsieh (TPE/TPE) 62 67(5) 107 (Match TB)

Order Of Play – Thursday, October 17, 2013
Central (from 13.00hrs)
1. Yvonne Meusburger vs. Sloane Stephens
2. Karin Knapp vs. Andrea Petkovic
3. Sabine Lisicki vs. Tereza Smitkova (NB 18.00hrs)
4. Caroline Wozniacki vs. Monica Niculescu (NB 20.00hrs)

Court 1 (from 13.00hrs)
1. Stefanie Voegele vs. Karolina Pliskova
2. Foretz Gacon/Hrdinova vs. Mladenovic/Piter
3. Dekmeijere/McHale vs. Vogt/Wickmayer (NB 15.30hrs)
4. Petrova/Srebotnik vs. Dabrowski/Watson

 

 Kremlin_Cup_logo

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
$795,707/Premier
Hard/Indoors

Results – Wednesday, October 16, 2013
WTA Singles – Second Round
(2) Roberta Vinci (ITA) d. Elena Vesnina (RUS) 26 61 64
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (3) Maria Kirilenko (RUS) 63 63
(WC) Alisa Kleybanova (RUS) d. (6) Carla Suárez Navarro (ESP) 76(2) 64
(8) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. (Q) Sofia Arvidsson (SWE) 62 75

WTA Singles – First Round
(7) Samantha Stosur (AUS) d. Kaia Kanepi (EST) 63 61

WTA Doubles – First Round
(3) Dushevina/Parra Santonja (RUS/ESP) d. Garcia/Moulton-Levy (FRA/USA) 63 60
(4) Huber/Rosolska (USA/POL) d. Buryachok/Kalashnikova (UKR/GEO) 62 76(5)
Pavlyuchenkova/Shvedova (RUS/KAZ) d. Kleybanova/Voskoboeva (RUS/KAZ) 76(1) 64

ATP Singles – Second Round
[2] A Seppi (ITA) d P Lorenzi (ITA) 63 62
[WC] K Khachanov (RUS) d [3] J Tipsarevic (SRB) 64 64
[Q] A Golubev (KAZ) d [6] H Zeballos (ARG) 63 64
E Roger-Vasselin (FRA) d S Stakhovsky (UKR) 75 75

ATP Singles – First Round
[5] D Istomin (UZB) d [WC] A Kuznetsov (RUS) 60 26 61
[WC] T Gabashvili (RUS) d [8] A Mannarino (FRA) 36 64 64
I Karlovic (CRO) d D Kudla (USA) 62 63

ATP Doubles – First Round
[WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS) d [WC] A Karatsev (RUS) / A Kuznetsov (RUS) 75 61
A Bogomolov Jr. (RUS) / D Sela (ISR) d P Raja (IND) / D Sharan (IND) 64 36 10-5

SCHEDULE – THURSDAY, 17 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[7] S Stosur  (AUS) vs A Cornet  (FRA)  – WTA
Not Before 2:30 pm
D Sela  (ISR) vs [WC] T Gabashvili  (RUS)  – ATP
Not Before 4:30 pm
K Zakopalova  (CZE) vs [4] A Ivanovic  (SRB)  – WTA
Not Before 6:30 pm
[1] R Gasquet  (FRA) vs E Donskoy  (RUS)  – ATP
Not Before 8:00 pm
[5] S Halep  (ROU) vs M Rybarikova  (SVK)  – WTA

COURT 1 start 1:00 pm

I Karlovic  (CRO) vs [5] D Istomin  (UZB)  – ATP
[Q] M Kukushkin  (KAZ) vs [4] A Dolgopolov  (UKR)  – ATP
D Hantuchova  (SVK) vs [Q] V Dolonc  (SRB)  – WTA
A Bogomolov Jr. (RUS) / D Sela (ISR) vs M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB)  – ATP
[1] D Hantuchova (SVK) / E Vesnina (RUS) vs J Husarova (SVK) / K Zakopalova (CZE)  – WTA

COURT 2 start 1:00 pm

[1] M Mirnyi (BLR) / H Tecau (ROU) vs K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR)  – ATP
[4] M Mertinak (SVK) / A Sa (BRA) vs [WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS)  – ATP
[3] V Dushevina (RUS) / A Parra Santonja (ESP) vs S Kuznetsova (RUS) / S Stosur (AUS)  – WTA
A Pavlyuchenkova (RUS) / Y Shvedova (KAZ) or [PR] A Kleybanova (RUS) / G Voskoboeva (KAZ) vs [2] A Kudryavtseva (RUS) / A Rodionova (AUS)  – WTA

COURT 3 not before 4:00 pm

I Karlovic (CRO) / F Moser (GER) vs R Junaid (AUS) / P Marx (GER)  – ATP – After Suitable Rest

 IF_Stockholm_Open

Stockholm

RESULTS – WEDNESDAY, 16 OCTOBER 2013

Singles – Second Round
[3] J Janowicz (POL) d G Garcia-Lopez (ESP) 62 61
[6] [WC] B Paire (FRA) d P Carreno Busta (ESP) 64 64

Singles – First Round

F Verdasco (ESP) d [8] I Dodig (CRO) 67(2) 61 64
J Nieminen (FIN) d B Becker (GER) 63 36 76(3)
K De Schepper (FRA) d [WC] M Eriksson (SWE) 64 57 75

Doubles – First Round

[3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP) d J Chardy (FRA) / G Dimitrov (BUL) 16 62 10-3
[4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) d N Monroe (USA) / S Stadler (GER) 75 26 10-7
[WC] J Bjorkman (SWE) / R Lindstedt (SWE) d [WC] I Arvidsson (SWE) / A Siljestrom (SWE) 63 57 10-3
E Gulbis (LAT) / D Tursunov (RUS) d [Alt] P Rosenholm (SWE) / M Sekulic (SWE) 61 76(3)

SCHEDULE – THURSDAY, 17 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
I Sijsling (NED) vs [5] E Gulbis (LAT)
J Nieminen (FIN) vs F Verdasco (ESP)
[7] G Dimitrov (BUL) vs J Struff (GER)
Not Before 6:30 pm
[1] D Ferrer (ESP) vs J Sock (USA)
Not Before 8:00 pm
[Q] J Johansson (SWE) vs [2] [WC] M Raonic (CAN)

COURT 1 start 12:00 noon
E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA) vs [4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA)
K De Schepper (FRA) vs [4] K Anderson (RSA)
Not Before 3:00 pm
[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) vs J Brunstrom (SWE) / J Nieminen (FIN) – TBA, After Suitable Rest
[3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP) vs G Kretschmer (GER) / A Satschko (GER)

erste vienna

Vienna

RESULTS – WEDNESDAY, 16 OCTOBER, 2013

Singles – Second Round
[5] R Stepanek (CZE) d L Lacko (SVK) 76(4) 57 76(5)
[8] L Rosol (CZE) d [Q] M Basic (BIH) 63 75

Siongles – First Round
*[LL] J Pospisil (CZE) d [6] G Monfils (FRA) 76(0) 75
L Kubot (POL) d F Mayer (GER) 76(1) 64

Doubles – First Round
[3] J Knowle (AUT) / D Nestor (CAN) d [WC] A Haider-Maurer (AUT) / G Melzer (AUT) 63 62
[4] J Murray (GBR) / J Peers (AUS) d D Gimeno-Traver (ESP) / J Hajek (CZE) 60 46 10-6
[WC] M Neuchrist (AUT) / D Thiem (AUT) d D Brands (GER) / P Kohlschreiber (GER) 62 64
R Haase (NED) / J Huta Galung (NED) d C Kas (GER) / O Marach (AUT) 57 64 10-5
[PR] J Levinsky (CZE) / M Pavic (CRO) d L Lacko (SVK) / M Russell (USA) 61 62

*[LL] J Pospisil (CZE) replaced M Matosevic (AUS) – right shoulder

SCHEDULE – THURSDAY, 17 OCTOBER, 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[3] F Fognini (ITA) vs L Kubot (POL)
Not Before 3:00 pm
[Q] M Mecir (SVK) vs [2] T Haas (GER)
Not Before 4:00 pm
[1] J Tsonga (FRA) vs D Brands (GER)
Not Before 6:30 pm
[WC] D Thiem (AUT) vs [LL] J Pospisil (CZE)
[1] A Peya (AUT) / B Soares (BRA) vs L Dlouhy (CZE) / P Hanley (AUS)

COURT B start 1:00 pm
R Haase (NED) vs [7] V Pospisil (CAN)
Not Before 2:30 pm
[Q] R Bemelmans (BEL) vs [4] P Kohlschreiber (GER)
R Haase (NED) / J Huta Galung (NED) vs [3] J Knowle (AUT) / D Nestor (CAN)
[PR] J Levinsky (CZE) / M Pavic (CRO) vs [2] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL)

Share

Tennis Results and Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

bgl

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Results – Tuesday, October 15, 2013
Singles – First Round
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (WC) Mandy Minella (LUX) 63 76(2)
(2) Sloane Stephens (USA) d. (WC) Timea Bacsinszky (SUI) 63 63
(3) Sabine Lisicki (GER) d. Donna Vekic (CRO) 26 63 60
(Q) Katarzyna Piter (POL) d. (4) Kirsten Flipkens (BEL) 64 62
Stefanie Voegele (SUI) d. (6) Mona Barthel (GER) 16 64 76(3) (saved 1mp)
Karin Knapp (ITA) d. (Q) Sesil Karatantcheva (KAZ) 46 63 63
Yvonne Meusburger (AUT) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 64 62
Karolina Pliskova (CZE) d. Lourdes Domínguez Lino (ESP) 57 75 61
Hsieh Su-Wei (TPE) d. (Q) Kristina Kucova (SVK) 46 76(2) 63

Doubles – First Round
Vogt/Wickmayer (LIE/BEL) d. (3) Domínguez Lino/Niculescu (ESP/ROU) 63 46 1210 (Match TB)
Barrois/Thorpe (GER/FRA) d. (4) Jurak/Voracova (CROCZE) 67(5) 64 107 (Match TB)

Order Of Play – Wednesday, October 16, 2013
Central (from 11.00hrs)
1. Kristina Mladenovic vs. Tereza Smitkova
2. Hsieh Su-Wei vs. Bojana Jovanovski (NB 13.00hrs)
3. Andrea Petkovic vs. Eugenie Bouchard
4. Yanina Wickmayer vs. Katarzyna Piter (NB 18.00hrs)
5. Lucie Safarova vs. Annika Beck

Court 1 (from 12.00hrs)
1. Slater/South vs. Dabrowski/Watson
2. Petrova/Srebotnik vs. Daniilidou/Krunic
3. Minella/Voegele vs. Dekmeijere/McHale (NB 15.30hrs)
4. Hsieh/Hsieh vs. Hercog/Raymond
5. Barrois/Thorpe vs. Bogdan/Torró-Flor

 

Kremlin_Cup_logo

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
Hard/Indoors

Results – Tuesday, October 15, 2013
WTA Singles – First Round
(6) Carla Suárez Navarro (ESP) d. (LL) Vera Dushevina (RUS) 64 63
(Q) Vesna Dolonc (SRB) d. (9) Dominika Cibulkova (SVK) 36 75 63
Elena Vesnina (RUS) d. Yaroslava Shvedova (KAZ) 61 62
Daniela Hantuchova (SVK) d. (Q) Arantxa Parra Santonja (ESP) 61 62
Klara Zakopalova (CZE) d. [Q] Danka Kovinic (MNE) 64 63
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (WC) Ksenia Pervak (RUS) 75 62
(Q) Sofia Arvidsson (SWE) d. Galina Voskoboeva (KAZ) 06 61 63

WTA Doubles – First Round
(2) Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) d. Panova/Solovyeva (RUS/RUS) 62 63
Kuznetsova/Stosur (RUS/AUS) d. Camerin/Kania (ITA/POL) 64 75
Olaru/Savchuk (ROU/UKR) d. King/Lepchenko (USA/USA) 76(5) 36 106 (Match TB)

ATP Singles – First Round
E Donskoy (RUS) d M Baghdatis (CYP) 63 36 64
D Sela (ISR) d [Q] A Karatsev (RUS) 64 63
[Q] A Golubev (KAZ) d [Q] O Nedovyesov (UKR) 62 75
[Q] M Kukushkin (KAZ) d A Bogomolov Jr. (RUS) 64 61
P Lorenzi (ITA) d F Volandri (ITA) 36 75 41 ret. (right quad strain)

Doubles – First Round

[1] M Mirnyi (BLR) / H Tecau (ROU) d P Lorenzi (ITA) / A Seppi (ITA) 76(5) 62
R Junaid (AUS) / P Marx (GER) d [2] F Cermak (CZE) / F Polasek (SVK) 62 67(7) 10-2
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) d [3] T Bednarek (POL) / D Bracciali (ITA) 63 63
K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) d [Alt] A Golubev (KAZ) / H Zeballos (ARG) 64 63
I Karlovic (CRO) / F Moser (GER) d A Dolgopolov (UKR) / S Stakhovsky (UKR) 46 63 10-8

SCHEDULE – WEDNESDAY, 16 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 11:00 am
[WC] A Kuznetsov (RUS) vs [5] D Istomin (UZB) – ATP

Not Before 1:00 pm
[8] S Kuznetsova (RUS) vs [Q] S Arvidsson (SWE) – WTA
[WC] T Gabashvili (RUS) vs [8] A Mannarino (FRA) – ATP

Not Before 4:30 pm
[3] M Kirilenko (RUS) vs A Pavlyuchenkova (RUS) – WTA

Not Before 6:30 pm
[3] J Tipsarevic (SRB) vs [WC] K Khachanov (RUS) – ATP

Not Before 8:00 pm
E Vesnina (RUS) vs [2] R Vinci (ITA) – WTA

COURT 1 start 11:00 am
[7] S Stosur (AUS) vs K Kanepi (EST) – WTA
I Karlovic (CRO) vs D Kudla (USA) – ATP
[WC] A Kleybanova (RUS) vs [6] C Suarez Navarro (ESP) – WTA
P Lorenzi (ITA) vs [2] A Seppi (ITA) – ATP
A Pavlyuchenkova (RUS) / Y Shvedova (KAZ) vs [PR] A Kleybanova (RUS) / G Voskoboeva (KAZ) – WTA – After Suitable Rest

COURT 2 start 12:00 noon
I Buryachok (UKR) / O Kalashnikova (GEO) vs [4] L Huber (USA) / A Rosolska (POL) – WTA
[3] V Dushevina (RUS) / A Parra Santonja (ESP) vs C Garcia (FRA) / M Moulton-Levy (USA) – WTA
[6] H Zeballos (ARG) vs [Q] A Golubev (KAZ) – ATP
S Stakhovsky (UKR) vs E Roger-Vasselin (FRA) – ATP

COURT 3 start 2:00 pm
A Bogomolov Jr. (RUS) / D Sela (ISR) vs P Raja (IND) / D Sharan (IND) – ATP
[WC] V Baluda (RUS) / K Kravchuk (RUS) vs [WC] A Karatsev (RUS) / A Kuznetsov (RUS) – ATP – After Suitable Rest

IF_Stockholm_Open

Stockholm, Sweden  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – TUESDAY, 15 OCTOBER 2013

Singles – First Round
[5] E Gulbis (LAT) d J Chardy (FRA) 63 36 76(3)
[7] G Dimitrov (BUL) d [Q] M Copil (ROU) 63 64
J Sock (USA) d B Tomic (AUS) 64 62
G Garcia-Lopez (ESP) d [Q] N Langer (GER) 76(5) 63
J Struff (GER) d [Q] M Sekulic (SWE) 63 60
[Q] J Johansson (SWE) d A Falla (COL) 61 63

Doubles – First Round

[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) d J Cabal (COL) / R Farah (COL) 76(3) 64
J Brunstrom (SWE) / J Nieminen (FIN) d B Becker (GER) / I Sijsling (NED) 26 63 10-8
E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA) d D Meffert (GER) / P Oswald (AUT) 63 62

SCHEDULE – WEDNESDAY, 16 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
J Nieminen (FIN) vs B Becker (GER)
F Verdasco (ESP) vs [8] I Dodig (CRO)
K De Schepper (FRA) vs [WC] M Eriksson (SWE)

Not Before 6:30 pm
[3] J Janowicz (POL) vs G Garcia-Lopez (ESP)

Not Before 8:15 pm
[WC] J Bjorkman (SWE) / R Lindstedt (SWE) vs [WC] I Arvidsson (SWE) / A Siljestrom (SWE)

COURT 1 start 12:00 noon
N Monroe (USA) / S Stadler (GER) vs [4] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA)
[6] [WC] B Paire (FRA) vs P Carreno Busta (ESP)
E Gulbis (LAT) / D Tursunov (RUS) vs [Alt] P Rosenholm (SWE) / M Sekulic (SWE)

Not Before 5:00 pm
[3] D Marrero (ESP) / F Verdasco (ESP) vs J Chardy (FRA) / G Dimitrov (BUL) – Possible Court Change

 erste vienna

ATP World Tour 250
Vienna, Austria  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – TUESDAY, 15 OCTOBER, 2013

Singles – First Round
[7] V Pospisil (CAN) d L Hewitt (AUS) 76(6) 64
D Brands (GER) d A Haider-Maurer (AUT) 64 76(5)
[WC] D Thiem (AUT) d D Gimeno-Traver (ESP) 64 57 64
R Haase (NED) d [Q] I Bozoljac (SRB) 57 62 62
[Q] M Basic (BIH) d M Russell (USA) 63 64
[Q] R Bemelmans (BEL) d J Hajek (CZE) 62 60
L Lacko (SVK) d [WC] G Melzer (AUT) 76(5) 61
[Q] M Mecir (SVK) d P Andujar (ESP) 64 64

Doubles – First Round
[2] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL) d A Begemann (GER) / M Emmrich (GER) 63 64
F Mergea (ROU) / L Rosol (CZE) d J Erlich (ISR) / A Ram (ISR) 64 63

 

SCHEDULE – WEDNESDAY, 16 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
[4] J Murray (GBR) / J Peers (AUS) vs D Gimeno-Traver (ESP) / J Hajek (CZE)

Not Before 3:00 pm
F Mayer (GER) vs L Kubot (POL)

Not Before 4:00 pm
[5] R Stepanek (CZE) vs L Lacko (SVK)

Not Before 6:30 pm
M Matosevic (AUS) vs [6] G Monfils (FRA)
[WC] A Haider-Maurer (AUT) / G Melzer (AUT) vs [3] J Knowle (AUT) / D Nestor (CAN)

COURT B start 2:00 pm
[WC] M Neuchrist (AUT) / D Thiem (AUT) vs D Brands (GER) / P Kohlschreiber (GER)
C Kas (GER) / O Marach (AUT) vs R Haase (NED) / J Huta Galung (NED)

Not Before 6:00 pm
[8] L Rosol (CZE) vs [Q] M Basic (BIH)
L Lacko (SVK) / M Russell (USA) vs [PR] J Levinsky (CZE) / M Pavic (CRO) – After Suitable Rest

Share

Tennis Results and Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

 

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Results – Monday, October 14, 2013
Singles – First Round
(5) Lucie Safarova (CZE) d. Peng Shuai (CHN) 75 64
(8) Bojana Jovanovski (SRB) d. Francesca Schiavone (ITA) 64 63
Monica Niculescu (ROU) d. Alexandra Cadantu (ROU) 75 64
Annika Beck (GER) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 62 62
Yanina Wickmayer (BEL) d. (WC) Heather Watson (GBR) 60 57 62

Doubles – First Round
Bogdan/Torró-Flor (ROU/ESP) d. Barthel/Klemenschits (GER/AUT) 63 75

Singles Qualifying – Final Round
Tereza Smitkova (CZE) d. (7) Alison Van Uytvanck (BEL) 64 63
Sesil Karatantcheva (KAZ) d. (8) Grace Min (USA) 16 61 62
Katarzyna Piter (POL) d. Carina Witthoeft (GER) 63 62
Kristina Kucova (SVK) d. Lesley Kerkhove (NED) 64 63

Order Of Play – Tuesday, October 15, 2013
Central (from 11.00hrs)
1. Mona Barthel vs. Stefanie Voegele
2. Katarzyna Piter vs. Kirsten Flipkens (NB 13.00hrs)
3. Timea Bacsinszky vs. Sloane Stephens
4. Caroline Wozniacki vs. Mandy Minella (NB 18.00hrs)
5. Sabine Lisicki vs. Donna Vekic

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Hsieh Su-Wei vs. Kristina Kucova
2. Lourdes Domínguez Lino vs. Karolina Pliskova
3. Yvonne Meusburger vs. Irina-Camelia Begu
4. Jurak/Voracova vs. Barrois/Thorpe (NB 15.00hrs)
5. Vogt/Wickmayer vs. Domínguez Lino/Niculescu
6. Karin Knapp vs. Sesil Karatantcheva (NB 17.30hrs)

 

KREMLIN CUP BY BANK OF MOSCOW
Moscow, Russia
October 14-20, 2013
Hard/Indoors

Results – Monday, October 14, 2013
WTA Singles – First Round
(8) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Lesia Tsurenko (UKR) 75 62
Alizé Cornet (FRA) d. Elina Svitolina (UKR) 75 63
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Caroline Garcia (FRA) 60 63
(WC) Alisa Kleybanova (RUS) d. Varvara Lepchenko (USA) 67(6) 64 64

WTA Doubles – First Round
(1) Hantuchova/Vesnina (SVK/RUS) d. Beygelzimer/Dolonc (UKR/SRB) 75 63
Husarova/Zakopalova (SVK/CZE) d. (WC) Bukhanko/Gasparyan (RUS/RUS) 63 36 105 (Match TB)

WTA Singles Qualifying – Final Round
(1) Vesna Dolonc (SRB) d. (8) Alexanda Panova (RUS) 57 75 64
(3) Sofia Arvidsson (SWE) d. (5) Vera Dushevina (RUS) 63 46 63
Arantxa Parra Santonja (ESP) d. Valentyna Ivakhnenko (UKR) 62 62
Danka Kovinic (MNE) d. Tereza Mrdeza (CRO) 64 36 62

ATP Singles – First Round
[6] H Zeballos (ARG) d R Berankis (LTU) 16 63 64
S Stakhovsky (UKR) d [7] J Sousa (POR) 64 63
[WC] K Khachanov (RUS) d A Ramos (ESP) 62 36 64
E Roger-Vasselin (FRA) d J Vesely (CZE) 63 67(3) 63

ATP Doubles – First Round

[4] M Mertinak (SVK) / A Sa (BRA) d M Draganja (CRO) / F Skugor (CRO) 76(5) 67(2) 10-6

SCHEDULE – TUESDAY, 15 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 11:00 am
M Rybarikova (SVK) vs [WC] K Pervak (RUS) – WTA

Not Before 1:00 pm
A Bogomolov Jr. (RUS) vs [Q] M Kukushkin (KAZ) – ATP

Not Before 3:00 pm
[Q] V Dolonc (SRB) vs [9] D Cibulkova (SVK) – WTA

Not Before 4:30 pm
M Baghdatis (CYP) vs E Donskoy (RUS) – ATP

Not Before 6:30 pm
E Vesnina (RUS) vs Y Shvedova (KAZ) – WTA
D Sela (ISR) vs [Q] A Karatsev (RUS) – ATP

COURT 1 start 11:00 am
[LL] V Dushevina (RUS) vs [6] C Suarez Navarro (ESP) – WTA
F Volandri (ITA) vs P Lorenzi (ITA) – ATP
[Q] O Nedovyesov (UKR) vs [Q] A Golubev (KAZ) – ATP
[Q] S Arvidsson (SWE) vs G Voskoboeva (KAZ) – WTA
[Q] A Parra Santonja (ESP) vs D Hantuchova (SVK) – WTA

COURT 2 start 11:00 am
A Panova (RUS) / V Solovyeva (RUS) vs [2] A Kudryavtseva (RUS) / A Rodionova (AUS) – WTA
M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) vs [3] T Bednarek (POL) / D Bracciali (ITA) – ATP
[Q] D Kovinic (MNE) vs K Zakopalova (CZE) – WTA
[1] M Mirnyi (BLR) / H Tecau (ROU) vs P Lorenzi (ITA) / A Seppi (ITA) – ATP – After Suitable Rest

Not Before 4:00 pm
S Kuznetsova (RUS) / S Stosur (AUS) vs M Camerin (ITA) / P Kania (POL) – WTA – TBA

COURT 3 start 11:00 am
R Junaid (AUS) / P Marx (GER) vs [2] F Cermak (CZE) / F Polasek (SVK) – ATP
I Olaru (ROU) / O Savchuk (UKR) vs V King (USA) / V Lepchenko (USA) – WTA
A Ramos (ESP) / J Sousa (POR) vs K Skupski (GBR) / N Skupski (GBR) – ATP

Not Before 3:00 pm
I Karlovic (CRO) / F Moser (GER) vs A Dolgopolov (UKR) / S Stakhovsky (UKR) – ATP

 

Stockholm, Sweden  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – MONDAY, 14 OCTOBER 2013

Singles – First Round
[6] [WC] B Paire (FRA) d S Giraldo (COL) 64 64
I Sijsling (NED) d T Kamke (GER) 64 62
P Carreno Busta (ESP) d [PR] J Zopp (EST) 55 ret. (lower back)

Doubles – First Round

G Kretschmer (GER) / A Satschko (GER) d M Kowalczyk (POL) / I Zelenay (SVK) 64 76(4)

SCHEDULE – TUESDAY, 15 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
J Struff (GER) vs [Q] M Sekulic (SWE)
J Sock (USA) vs B Tomic (AUS)
J Chardy (FRA) vs [5] E Gulbis (LAT)

Not Before 6:30 pm
[Q] J Johansson (SWE) vs A Falla (COL)

Not Before 8:15 pm
[7] G Dimitrov (BUL) vs [Q] M Copil (ROU)

COURT 1 start 12:00 noon
D Meffert (GER) / P Oswald (AUT) vs E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA)
[1] A Qureshi (PAK) / J Rojer (NED) vs J Cabal (COL) / R Farah (COL)
B Becker (GER) / I Sijsling (NED) vs J Brunstrom (SWE) / J Nieminen (FIN)

Not Before 5:00 pm
[Q] N Langer (GER) vs G Garcia-Lopez (ESP)

 

ATP World Tour 250
Vienna, Austria  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

RESULTS – MONDAY, 14 OCTOBER, 2013

Singles – First Round
[5] R Stepanek (CZE) d [WC] M Fischer (AUT) 75 63
[8] L Rosol (CZE) d J Huta Galung (NED) 63 75

SCHEDULE – TUESDAY, 15 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
A Begemann (GER) / M Emmrich (GER) vs [2] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL)

Not Before 3:00 pm
D Brands (GER) vs A Haider-Maurer (AUT)
[WC] D Thiem (AUT) vs D Gimeno-Traver (ESP)

Not Before 6:30 pm
L Hewitt (AUS) vs [7] V Pospisil (CAN)
[WC] G Melzer (AUT) vs L Lacko (SVK)

COURT B start 1:00 pm
M Russell (USA) vs [Q] M Basic (BIH)

Not Before 2:00 pm
J Hajek (CZE) vs [Q] R Bemelmans (BEL)
[Q] I Bozoljac (SRB) vs R Haase (NED)

Not Before 5:00 pm
J Erlich (ISR) / A Ram (ISR) vs F Mergea (ROU) / L Rosol (CZE)
[Q] M Mecir (SVK) vs P Andujar (ESP)

 

Share

Monday Tennis Schedules for Luxembourg, Moscow, Stockholm and Vienna

 

BGL BNP PARIBAS LUXEMBOURG OPEN
Luxembourg, Luxembourg
October 14-20, 2013
$235,000/International
Hard/Indoors

Order Of Play – Monday, October 14, 2013
Central (from 10.30hrs)
1. Tereza Smitkova vs. Alison Van Uytvanck (Singles Q Final)
2. Lucie Safarova vs. Peng (NB 13.00hrs)
3. Heather Watson vs. Yanina Wickmayer
4. Francesca Schiavone vs. Bojana Jovanovski (NB 18.00hrs)
5. Tsvetana Pironkova vs. Annika Beck

Court 1 (from 10.30hrs)
1. Lesley Kerkhove vs. Kristina Kucova (Singles Q Final)
2. Sesil Karatantcheva vs. Grace Min (Singles Q Final)
3. Katarzyna Piter vs. Carina Witthoeft (Singles Q Final)
4. Bogdan/Torró-Flor vs. Barthel/Klemenschits (NB 15.00hrs)
5. Alexandra Cadantu vs. Monica Niculescu

 

Kremlin Cup

Moscow, Russia

SCHEDULE – MONDAY, 14 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 11:00 am
Qualifying – A Golubev (KAZ) vs J Mertl (CZE) – ATP
Not Before 1:00 pm
E Svitolina (UKR) vs A Cornet (FRA) – WTA
[7] J Sousa (POR) vs S Stakhovsky (UKR) – ATP
Not Before 4:30 pm
[8] S Kuznetsova (RUS) vs L Tsurenko (UKR) – WTA
Not Before 6:30 pm
[WC] K Khachanov (RUS) vs A Ramos (ESP) – ATP
Not Before 8:00 pm
A Pavlyuchenkova (RUS) vs C Garcia (FRA) – WTA

COURT 1 start 11:00 am

Qualifying – V Dolonc (SRB) vs A Panova (RUS) – WTA
Qualifying – V Baluda (RUS) vs A Karatsev (RUS) – ATP
V Lepchenko (USA) vs [WC] A Kleybanova (RUS) – WTA
J Vesely (CZE) vs E Roger-Vasselin (FRA) – ATP
[1] D Hantuchova (SVK) / E Vesnina (RUS) vs Y Beygelzimer (UKR) / V Dolonc (SRB) – WTA

COURT 2 start 11:00 am

Qualifying – O Nedovyesov (UKR) vs E Gerasimov (BLR) – ATP
Qualifying – M Kukushkin (KAZ) vs K Kravchuk (RUS) – ATP
Not Before 3:00 pm
[4] M Mertinak (SVK) / A Sa (BRA) vs M Draganja (CRO) / F Skugor (CRO) – ATP
[6] H Zeballos (ARG) vs R Berankis (LTU) – ATP

COURT 3 start 11:00 am

Qualifying – A Parra Santonja (ESP) vs V Ivakhnenko (UKR) – WTA
Qualifying – S Arvidsson (SWE) vs V Dushevina (RUS) – WTA
Qualifying – D Kovinic (MNE) vs T Mrdeza (CRO) or A Kudryavtseva (RUS) – WTA
Not Before 5:00 pm
[WC] A Bukhanko (RUS) / M Gasparyan (RUS) vs J Husarova (SVK) / K Zakopalova (CZE) – WTA

Stockholm, Sweden  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

SCHEDULE – MONDAY, 14 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 12:00 noon
Qualifying – P Rosenholm (SWE) vs N Langer (GER)
Qualifying – [WC] J Johansson (SWE) vs D Dzumhur (BIH)
Not Before 16:00
[PR] J Zopp (EST) vs P Carreno Busta (ESP)
T Kamke (GER) vs I Sijsling (NED)
[6] [WC] B Paire (FRA) vs S Giraldo (COL)

COURT 1 start 12:00 noon

Qualifying – M Copil (ROU) vs D Cox (GBR)
Qualifying – J Reister (GER) vs M Sekulic (SWE)
Not Before 16:00
M Kowalczyk (POL) / I Zelenay (SVK) vs G Kretschmer (GER) / A Satschko (GER)
Vienna, Austria  (+2 hours GMT)
14-20 October 2013     Surface: Indoor Hard

SCHEDULE – MONDAY, 14 OCTOBER 2013

CENTRE COURT start 1:00 pm
Qualifying – M Basic (BIH) vs M Fucsovics (HUN)
Not Before 2:00 pm
Qualifying – K Krawietz (GER) vs M Mecir (SVK)
Not Before 4:30 pm
[5] R Stepanek (CZE) vs [WC] M Fischer (AUT)
Not Before 6:30 pm
[8] L Rosol (CZE) vs J Huta Galung (NED)

COURT B start 1:00 pm

Qualifying – A Ungur (ROU) vs I Bozoljac (SRB)
Qualifying – R Bemelmans (BEL) vs J Pospisil (CZE)

Share

Wozniacki and Seppi Claim Moscow Titles

(October 20, 2012) Caroline Wozniacki won her 20th career title Sunday, while Andreas Seppi won his third in Moscow on Sunday.

No. 11 Wozniacki defeated Samantha Stosur 6-2, 4-6, 7-5 while Seppi  rallied past Thomaz Bellucci 3-6, 7-6 (3), 6-3  for the Kremlin Cup.

“I think both of us played very good tennis out there,” Wozniacki said after coming back from a break down in the final set.

“At the right times I managed to win the right points. I tried to stay aggressive and stay close to the line and just dictate. But she played well and I knew it wasn’t going to be easy.”

“Sam has been playing well and I knew it wasn’t going to be easy, and it could have gone either way at the end, but I think at the right times I played the right shots. There were a lot of key moments, but they just went my way.”

“Even though I lost, making a final is still a good achievement, “Stosur said.” It’s disappointing not to walk away with a title this year, having done so the last couple of years, but I made it to two finals and had a lot of other good opportunities, so it’s still a good year, and I’ll use it to motivate myself in 2013.”

Seppi came back to win down a set and a break against the hard-serving Bellucci, despite the Brazilian hitting 13 aces against the Italian.

“It was tough today to come back from a set and a break down, said Seppi. “He was serving very well at the beginning. I kept trying and that put some pressure on him. He could not close it out when he served for the match twice and that gave me confidence. I started to play more relaxed and more aggressive.”

Bellucci served for the match twice in the second set at 5-4 and 6-5 but failed to close the match.

“I just did not play at the same level as I was before when I served for the match,” Bellucci. “Maybe I got too nervous. It was still a good effort from me this week, my first indoor final. It was a good match and he played well.”

“It is very special to win this title as I remember Yevgeny (Kafelnikov) winning so many times here and he was my idol growing up, Said Seppi.”I saw him a few times this week but I was too shy to ask him anything. It has been a great season for me. Winning titles is so special. Now I have won on all surfaces and that means a lot.”

Share

Stosur and Wozniacki Gain Moscow Final

KREMLIN CUP
Moscow, Russia
Hard/Indoors

Results – Saturday, October 20, 2012
WTA Singles – Semifinals
(1) Samantha Stosur (AUS) d. (4) Ana Ivanovic (SRB) 26 63 62
(3/WC) Caroline Wozniacki (DEN) d. Sofia Arvidsson (SWE) 63 67(4) 64

WTA Doubles – Semifinals
(2) Kirilenko/Petrova (RUS/RUS) d. Kops-Jones/Spears (USA/USA) 75 64

ATP Singles – Semi-finals
[2] A Seppi (ITA) d M Jaziri (TUN) 63 61
[4] T Bellucci (BRA) d I Karlovic (CRO) 67(5) 64 64

ATP Doubles – Final
[1] F Cermak (CZE) / M Mertinak (SVK) d S Bolelli (ITA) / D Bracciali (ITA) 75 63

SCHEDULE – SUNDAY, 21 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 1:00 pm
[1] S Stosur (AUS) vs [3] [WC] C Wozniacki (DEN) – WTA – SINGLES FINAL

Not Before 3:00 PM
[4] T Bellucci (BRA) vs [2] A Seppi (ITA) – ATP – SINGLES FINAL
[1] E Makarova (RUS) / E Vesnina (RUS) vs [2] M Kirilenko (RUS) / N Petrova (RUS) – WTA – DOUBLES FINAL

 

Share

Moscow Results

KREMLIN CUP
Moscow, Russia
Hard/Indoors

Results – Friday, October 19, 2012
WTA Singles – Quarterfinals
(1) Samantha Stosur (AUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 61 63
(3/WC) Caroline Wozniacki (DEN) d. (5) Dominika Cibulkova (SVK) 62 67(1) 61
(4) Ana Ivanovic (SRB) d. (Q) Vesna Dolonc (SRB) 64 61
Sofia Arvidsson (SWE) d. (7) Maria Kirilenko (RUS) 63 63

WTA Doubles – Semifinals
(1) Makarova/Vesnina (RUS/RUS) d. (4) Shvedova/Srebotnik (KAZ/SLO) 63 64

ATP Singles – Quarterfinals
[2] A Seppi (ITA) d [8] T Ito (JPN) 62 61
[4] T Bellucci (BRA) d J Janowicz (POL) 64 76(3)
I Karlovic (CRO) d [Q] E Roger-Vasselin (FRA) 76(4) 63
M Jaziri (TUN) d L Rosol (CZE) 76(5) 63

ATP Doubles – Semifinals
[1] F Cermak (CZE) / M Mertinak (SVK) d [WC] E Donskoy (RUS) / I Kunitsyn (RUS) 63 64
S Bolelli (ITA) / D Bracciali (ITA) d [3] C Berlocq (ARG) / A Bogomolov Jr. (RUS) 61 64

SCHEDULE – SATURDAY, 20 OCTOBER, 2012

CENTRE COURT start 1:00 pm
[3] [WC] C Wozniacki (DEN) vs S Arvidsson (SWE) – WTA
[1] S Stosur (AUS) vs [4] A Ivanovic (SRB) – WTA

Not Before 4:30 PM
M Jaziri (TUN) vs [2] A Seppi (ITA) – ATP
I Karlovic (CRO) vs [4] T Bellucci (BRA) – ATP

COURT 1 start 3:30 pm
[1] F Cermak (CZE) / M Mertinak (SVK) vs S Bolelli (ITA) / D Bracciali (ITA) – ATP – Doubles Final

Not Before 5:00 PM
R Kops-Jones (USA) / A Spears (USA) vs [2] M Kirilenko (RUS) / N Petrova (RUS) – WTA

Share