September 25, 2016

WTA – Guangzhou and Tokyo Results

wta

GUANGZHOU INTERNATIONAL WOMEN’S OPEN – GUANGZHOU, CHINA
$250,000
19 – 24 SEPTEMBER 2016

RESULTS – SEPTEMBER 20, 2016
Women’s
Singles – First Round

[1] S. Errani (ITA) d X. Han (CHN) 46 75 76(8)
[2] J. Jankovic (SRB) d [Q] X. You (CHN) 62 61
A. Kontaveit (EST) d [7] K. Siniakova (CZE) 61 61
[WC] S. Peng (CHN) d [8] S. Zheng (CHN) 46 62 63
V. Golubic (SUI) d D. Allertova (CZE) 36 63 76(4)
N. Abduraimova (UZB) d [LL] C. Ferrando (ITA) 64 63
L. Tsurenko (UKR) d [Q] J. Namigata (JPN) 64 61
O. Govortsova (BLR) d E. Kulichkova (RUS) 75 67(2) 64
[Q] S. Shapatava (GEO) d V. King (USA) 63 75
S. Lisicki (GER) d [LL] K. Ng (HKG) 62 60
R. Peterson (SWE) d [WC] S. Xu (CHN) 63 61

Women’s
Doubles – First Round

[2] L. Kichenok (UKR) / N. Kichenok (UKR) d L. Marozava (BLR) / S. Shapatava (GEO) 63 61
J. Brady (USA) / A. Riske (USA) d Y. Li (CHN) / Y. Tanaka (JPN) 63 76(2)
V. Golubic (SUI) / I. Soylu (TUR) d X. You (CHN) / L. Zhu (CHN) 63 60
[WC] O. Govortsova (BLR) / V. Lapko (BLR) d N. Abduraimova (UZB) / F. Xun (CHN) 61 64

ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, SEPTEMBER 21, 2016
CENTRE COURT start 2:00 pm
[Q] S. Shapatava (GEO) vs [3] A. Konjuh (CRO)
[WC] S. Peng (CHN) vs S. Lisicki (GER)
R. Peterson (SWE) vs [2] J. Jankovic (SRB)

Not Before 7:00 pm
[1] S. Errani (ITA) vs V. Golubic (SUI)
After suitable rest – J. Rae (GBR) / A. Smith (GBR) vs [3] M. Hingis (SUI) / J. Jankovic (SRB)

COURT 1 start 2:00 pm
O. Govortsova (BLR) vs [5] A. Riske (USA)
[6] D. Kovinic (MNE) vs J. Brady (USA)
L. Zhu (CHN) vs A. Kontaveit (EST)
After suitable rest – [WC] O. Govortsova (BLR) / V. Lapko (BLR) vs [2] L. Kichenok (UKR) / N. Kichenok (UKR)

COURT 2 start 2:00 pm
N. Abduraimova (UZB) vs L. Tsurenko (UKR)
[1] M. Irigoyen (ARG) / T. Maria (GER) vs C. Chan (TPE) / C. Hsu (TPE)

Not Before 4:00 pm
C. Liu (CHN) / J. Lu (CHN) vs X. Han (CHN) / J. Namigata (JPN)

 

 

TORAY PAN PACIFIC OPEN – TOKYO, JAPAN
$1,000,000
17-25 SEPTEMBER 2016

RESULTS – SEPTEMBER 20, 2016
Singles – First Round
Y. Putintseva (KAZ) d [5] [WC] M. Keys (USA) 63 36 76(7) (saved 2mp)
[6] D. Cibulkova (SVK) d L. Safarova (CZE) 46 61 75
[7] [WC] P. Kvitova (CZE) d M. Brengle (USA) 63 63
[8] A. Pavlyuchenkova (RUS) d A. Petkovic (GER) 64 20 ret. (lower back injury)
A. Sevastova (LAT) d [Q] K. Bondarenko (UKR) 76(3) 63
E. Svitolina (UKR) d C. Vandeweghe (USA) 63 64
[Q] A. Sasnovich (BLR) d Y. Wickmayer (BEL) 36 63 63
[Q] M. Linette (POL) d [WC] O. Pervushina (RUS) 46 62 63
C. Wozniacki (DEN) d B. Bencic (SUI) 62 57 61
B. Strycova (CZE) d [Q] V. Wongteanchai (THA) 61 61

Doubles – First Round
C. Liang (CHN) / Z. Yang (CHN) d [1] H. Chan (TPE) / Y. Chan (TPE) 16 64 10-5
[2] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) d M. Doi (JPN) / K. Nara (JPN) 67(3) 75 10-8
G. Dabrowski (CAN) / M. Martínez Sánchez (ESP) d [4] A. Klepac (SLO) / K. Srebotnik (SLO) 64 64
S. Aoyama (JPN) / M. Ninomiya (JPN) d N. Hibino (JPN) / A. Rosolska (POL) 76(2) 26 10-8

ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, SEPTEMBER 21, 2016
CENTER COURT start 11:00 am
N. Melichar (USA) / V. Wongteanchai (THA) vs A. Rodionova (AUS) / O. Savchuk (UKR)

Not Before 1:00 pm
[7] [WC] P. Kvitova (CZE) vs M. Puig (PUR)
[WC] N. Osaka (JPN) vs [6] D. Cibulkova (SVK)

Not Before 5:00 pm
C. Wozniacki (DEN) vs [4] C. Suárez Navarro (ESP)
B. Strycova (CZE) vs [2] A. Radwanska (POL)

COURT 1 start 12:00 noon
[3] R. Atawo (USA) / A. Spears (USA) vs K. Bondarenko (UKR) / C. Chuang (TPE)
A. Petkovic (GER) / Y. Wickmayer (BEL) vs A. Krunic (SRB) / J. Moore (AUS)
M. Kato (JPN) / Y. Xu (CHN) vs Alternate

Share

US Open Day 13 Schedule of Play for Saturday, September 10, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704
ARTHUR ASHE STADIUM 12:00 PM
GRANDSTAND 12:00 PM
COURT 5 12:00 PM

WOMEN’S COLLEGIATE INVITATIONAL – F

MEN’S COLLEGIATE INVITATIONAL – F

Share

US Open Day 12 Schedule of Play for Friday, September 9, 2016

 

 

Arthur Ashe Stadium 12:00 PM

Men’s Singles – SF

Not Before: 3:00 PM

Men’s Singles – SF

Not Before: 4:30 PM
Grandstand 12:00 PM
Court 17 12:00 PM
Court 5 12:00 PM

Women’s Collegiate Invitational – SF

Men’s Collegiate Invitational – SF

Court 6 12:00 PM

Women’s Collegiate Invitational – SF

Men’s Collegiate Invitational – SF

Share

US Open Day 11 Schedule of Play for Thursday, September 8, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM
Louis Armstrong Stadium 3:30 PM
Court 17 12:00 PM

Junior Girls’ Singles – R3

Junior Girls’ Singles – R3

Junior Boys’ Singles – R3

Court 5 12:00 PM

Women’s Collegiate Invitational – QF

Women’s Collegiate Invitational – QF

Men’s Collegiate Invitational – QF

Men’s Collegiate Invitational – QF

P6/Old Grandstand12:30 PM
Court 13 12:00 PM
Court 412:00 PM

Women’s Collegiate Invitational – QF

Women’s Collegiate Invitational – QF

Men’s Collegiate Invitational – QF

Men’s Collegiate Invitational – QF

Court 11 12:00 PM

Junior Boys’ Singles – R3

Junior Girls’ Singles – R3

Junior Girls’ Singles – R3

Court 1212:00 PM

Junior Boys’ Singles – R3

Junior Boys’ Singles – R3

Junior Girls’ Singles – R3

Share

US Open Day 10 Schedule of Play for Wednesday, September 7, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 10 Schedule of Play for Wednesday, September 7, 2016

Arthur Ashe Stadium 12:00 PM

Women’s Singles – QF

Men’s Singles – QF

Not Before: 1:00 PM
Arthur Ashe Stadium 7:00 PM
Share

US Open Day 9 Schedule of Play for Tuesday, September 6, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704
US Open Day 9 Schedule of Play for Tuesday, September 6, 2016
Arthur Ashe Stadium 12:00 PM

Men’s Singles – QF

Not Before: 1:00 PM
Arthur Ashe Stadium7:00 PM
Court 1711:00 AM
Share

US Open Day 8 Schedule of Play for Monday, September 5, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 8 Schedule of Play for Monday, September 5, 2016

ARTHUR ASHE STADIUM 11:00 AM

WOMEN’S SINGLES – R4

Not Before: 12:30 PM
ARTHUR ASHE STADIUM7:00 PM
LOUIS ARMSTRONG STADIUM11:00 AM
COURT 1311:00 AM

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

COURT 611:00 AM

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

COURT 711:00 AM
COURT 811:00 AM

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

COURT 911:00 AM

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

COURT 1111:00 AM
COURT 1211:00 AM

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

COURT 1411:00 AM

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

Share

US Open Day 7 Schedule of Play for Sunday, September 4, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 7 Schedule of Play for Sunday, September 4, 2016

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM

Women’s Singles – R4

Johanna Konta (GBR) [13]

vs.

Anastasija Sevastova (LAT)

Women’s Singles – R4

Madison Keys (USA) [8]

vs.

Caroline Wozniacki (DEN)

Men’s Singles – R4

Rafael Nadal (ESP) [4]

vs.

Lucas Pouille (FRA) [24]

 

Arthur Ashe Stadium7:00 PM

Women’s Singles – R4

Petra Kvitova (CZE) [14]

vs.

Angelique Kerber (GER) [2]

Men’s Singles – R4

Novak Djokovic (SRB) [1]

vs.

Kyle Edmund (GBR)

 

Louis Armstrong Stadium 11:00 AM

Women’s Singles – R4

Roberta Vinci (ITA) [7]

vs.

Lesia Tsurenko (UKR)

Men’s Singles – R4

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [9]

vs.

Jack Sock (USA) [26]

Men’s Doubles – R3

David Marrero (ESP)Fernando Verdasco (ESP)

vs.

Bob Bryan (USA) [3]Mike Bryan (USA) [3]

 

Grandstand 11:00 AM

Men’s Singles – R4

Gael Monfils (FRA) [10]

vs.

Marcos Baghdatis (CYP)

Men’s Doubles – R3

Pablo Carreno Busta (ESP)Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

vs.

Nicholas Monroe (USA)Donald Young (USA)

Women’s Doubles – R3

Yifan Xu (CHN) [11]Saisai Zheng (CHN) [11]

vs.

Martina Hingis (SUI) [6]Coco Vandeweghe (USA) [6]

 

Court 17 11:00 AM

Men’s Doubles – R3

Nicolas Almagro (ESP)Victor Estrella Burgos (DOM)

vs.

Chris Guccione (AUS)Andre Sa (BRA)

Women’s Doubles – R3

Ekaterina Makarova (RUS) [5]Elena Vesnina (RUS) [5]

vs.

Vania King (USA) [10]Monica Niculescu (ROU) [10]

Mixed Doubles – R2

Hao-Ching Chan (TPE) [5]Max Mirnyi (BLR) [5]

vs.

Nicole Gibbs (USA)Dennis Novikov (USA)

Junior Girls’ Singles – R1

Mai Hontama (JPN)

vs.

Sofia Kenin (USA) [8]

 

Court 5 11:00 AM

Mixed Doubles – R2

Sania Mirza (IND) [1]Ivan Dodig (CRO) [1]

vs.

Barbora Krejcikova (CZE)Marin Draganja (CRO)

Women’s Doubles – R3

Caroline Garcia (FRA) [1]Kristina Mladenovic (FRA) [1]

vs.

Eri Hozumi (JPN)Miyu Kato (JPN)

Men’s Doubles – R3

Not Before: 2:30 PM

Daniel Evans (GBR)Nick Kyrgios (AUS)

vs.

Lukasz Kubot (POL) [12]Alexander Peya (AUT) [12]

Junior Boys’ Singles – R1

Nathan Ponwith (USA)

vs.

Felix Auger-Aliassime (CAN) [6]

 

Court 13 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – R1

Amanda Anisimova (USA) [4]

vs.

Eva Guerrero Alvarez (ESP)

Mixed Doubles – R1

Not Before: 1:00 PM

Christina McHale (USA)Ryan Harrison (USA)

vs.

Laura Siegemund (GER)Mate Pavic (CRO)

 

Court 4 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Brandon Holt (USA)

vs.

Ergi Kirkin (TUR)

Junior Girls’ Singles – R1

Anastasia Potapova (RUS) [1]

vs.

Maria Mateas (USA)

Junior Boys’ Singles – R1

Eduard Guell Bartrina (ESP)

vs.

Alexandre Rotsaert (USA)

 

Court 6 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Lukas Greif (USA)

vs.

Alex De Minaur (AUS) [2]

Junior Boys’ Singles – R1

Corentin Moutet (FRA)

vs.

Ezekiel Clark (USA)

Junior Boys’ Singles – R1

Nicola Kuhn (ESP) [13]

vs.

Elliot Benchetrit (FRA)

Junior Girls’ Singles – R1

Panna Udvardy (HUN)

vs.

Olesya Pervushina (RUS) [2]

 

Court 7 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Vasil Kirkov (USA)

vs.

Yuta Shimizu (JPN)

Junior Girls’ Singles – R1

Nicole Mossmer (USA)

vs.

Lara Escauriza (PAR)

Junior Boys’ Singles – R1

Sam Riffice (USA)

vs.

Piotr Matuszewski (POL)

 

Court 8 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Miomir Kecmanovic (SRB) [5]

vs.

Toru Horie (JPN)

Junior Girls’ Singles – R1

Chihiro Muramatsu (JPN)

vs.

Federica Bilardo (ITA)

Junior Girls’ Singles – R1

Xiyu Wang (CHN)

vs.

Kaja Juvan (SLO) [14]

 

Court 9 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Kenneth Raisma (EST) [11]

vs.

Alastair Gray (GBR)

Junior Boys’ Singles – R1

Louis Tessa (FRA)

vs.

Benjamin Sigouin (CAN) [9]

Junior Boys’ Singles – R1

Lev Kazakov (RUS)

vs.

Alexei Popyrin (AUS)

 

Court 11 12:00 PM

Women’s Doubles – R3

Asia Muhammad (USA)Taylor Townsend (USA)

vs.

Timea Babos (HUN) [3]Yaroslava Shvedova (KAZ) [3]

Women’s Doubles – R3

Julia Goerges (GER) [8]Karolina Pliskova (CZE) [8]

vs.

Bethanie Mattek-Sands (USA) [12]Lucie Safarova (CZE) [12]

Mixed Doubles – R2

Timea Babos (HUN)Eric Butorac (USA)

vs.

Yaroslava Shvedova (KAZ) [2]Bruno Soares (BRA) [2]

 

Court 12 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – R1

Claire Liu (USA) [10]

vs.

Ylena In-Albon (SUI)

Junior Boys’ Singles – R1

Ryan James Storrie (GBR)

vs.

Sebastian Korda (USA)

Junior Girls’ Singles – R1

Caroline Dolehide (USA)

vs.

Katie Swan (GBR)

 

Court 14 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Juan Carlos Manuel Aguilar (BOL)

vs.

Yshai Oliel (ISR)

Junior Girls’ Singles – R1

Carson Branstine (USA)

vs.

Dominique Schaefer (PER)

Junior Girls’ Singles – R1

Maria Lourdes Carle (ARG)

vs.

Mira Antonitsch (AUT)

 

Court 16 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – R1

Tessah Andrianjafitrimo (FRA)

vs.

Ioana Minca (ROU)

Junior Boys’ Singles – R1

Louis Wessels (GER) [16]

vs.

Alberto Lim (PHI)

Junior Boys’ Singles – R1

Kacper Zuk (POL)

vs.

Marvin Moeller (GER) [14]

 

TBA2:30 PM

Men’s Doubles – R3

Not Before: 2:30 PM

Pierre-Hugues Herbert (FRA) [1]Nicolas Mahut (FRA) [1]

vs.

Jeremy Chardy (FRA)Sam Groth (AUS)

Share

US Open Day 6 Schedule of Play for Saturday, September 3, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 6 Schedule of Play for Saturday, September 3, 2016

ARTHUR ASHE STADIUM 11:00 AM

WOMEN’S SINGLES – R3

WOMEN’S SINGLES – R3

Not Before: 1:00 PM

MEN’S SINGLES – R3

ARTHUR ASHE STADIUM 7:00 PM
LOUIS ARMSTRONG STADIUM 11:00 AM
GRANDSTAND 11:00 AM
COURT P1010:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P11 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P12 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P13 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P16 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P17 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P18 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P20 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

Share

US Open Day 5 Schedule of Play for Friday, September 2, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 5 Schedule of Play for Friday, September 2, 2016

 

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM

Women’s Singles – R3

Monica Niculescu (ROU)

vs.

Caroline Wozniacki (DEN)

Women’s Singles – R3

Not Before: 1:00 PM

Madison Keys (USA) [8]

vs.

Naomi Osaka (JPN)

Men’s Singles – R3

Novak Djokovic (SRB) [1]

vs.

Mikhail Youzhny (RUS)

 

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM

Men’s Singles – R3

Rafael Nadal (ESP) [4]

vs.

Andrey Kuznetsov (RUS)

Women’s Singles – R3

Catherine Bellis (USA)

vs.

Angelique Kerber (GER) [2]

 

Louis Armstrong Stadium 11:00 AM

Women’s Singles – R3

Roberta Vinci (ITA) [7]

vs.

Carina Witthoeft (GER)

Men’s Singles – R3

Jack Sock (USA) [26]

vs.

Marin Cilic (CRO) [7]

Women’s Singles – R3

Petra Kvitova (CZE) [14]

vs.

Elina Svitolina (UKR) [22]

Men’s Singles – R3

Not Before: 5:30 PM

John Isner (USA) [20]

vs.

Kyle Edmund (GBR)

 

Grandstand 11:00 AM

Men’s Singles – R3

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [9]

vs.

Kevin Anderson (RSA) [23]

Women’s Singles – R3

Not Before: 1:00 PM

Johanna Konta (GBR) [13]

vs.

Belinda Bencic (SUI) [24]

Men’s Singles – R3

Gael Monfils (FRA) [10]

vs.

Nicolas Almagro (ESP)

Men’s Doubles – R2

Jonathan Erlich (ISR)Santiago Gonzalez (MEX)

vs.

Bob Bryan (USA) [3]Mike Bryan (USA) [3]

 

Court 17 11:00 AM

Women’s Singles – R3

Kateryna Bondarenko (UKR)

vs.

Anastasija Sevastova (LAT)

Men’s Singles – R3

Marcos Baghdatis (CYP)

vs.

Ryan Harrison (USA)

Men’s Singles – R3

Lucas Pouille (FRA) [24]

vs.

Roberto Bautista Agut (ESP) [15]

Mixed Doubles – R1

Jamie Loeb (USA)Noah Rubin (USA)

vs.

Gabriela Dabrowski (CAN)Rohan Bopanna (IND)

 

Court 5 11:00 AM

Men’s Doubles – R2

Pierre-Hugues Herbert (FRA) [1]Nicolas Mahut (FRA) [1]

vs.

Robin Haase (NED)Artem Sitak (NZL)

Women’s Singles – R3

Lesia Tsurenko (UKR)

vs.

Dominika Cibulkova (SVK) [12]

Women’s Doubles – R2

Ekaterina Makarova (RUS) [5]Elena Vesnina (RUS) [5]

vs.

Samantha Stosur (AUS)Shuai Zhang (CHN)

Men’s Doubles – R1

Fabio Fognini (ITA)Andreas Seppi (ITA)

vs.

Steve Johnson (USA)Sam Querrey (USA)

 

P6/Old Grandstand11:00 AM

Men’s Doubles – R1

Stephane Robert (FRA)Dudi Sela (ISR)

vs.

Andre Begemann (GER)Leander Paes (IND)

Women’s Doubles – R2

Kiki Bertens (NED) [15]Johanna Larsson (SWE) [15]

vs.

Asia Muhammad (USA)Taylor Townsend (USA)

Men’s Doubles – R2

Dusan Lajovic (SRB)Viktor Troicki (SRB)

vs.

Nicholas Monroe (USA)Donald Young (USA)

Mixed Doubles – R1

Anastasia Rodionova (AUS)Juan Sebastian Cabal (COL)

vs.

Coco Vandeweghe (USA) [7]Rajeev Ram (USA) [7]

Mixed Doubles – R1

Sania Mirza (IND) [1]Ivan Dodig (CRO) [1]

vs.

Taylor Townsend (USA)Donald Young (USA)

 

Court 13 11:00 AM

Women’s Doubles – R2

Eri Hozumi (JPN)Miyu Kato (JPN)

vs.

Darija Jurak (CRO) [14]Anastasia Rodionova (AUS) [14]

Men’s Doubles – R1

Dominic Thiem (AUT)Tristan-Samuel Weissborn (AUT)

vs.

Colin Fleming (GBR)Mariusz Fyrstenberg (POL)

Women’s Doubles – R2

Alla Kudryavtseva (RUS)Sabine Lisicki (GER)

vs.

Hao-Ching Chan (TPE) [2]Yung-Jan Chan (TPE) [2]

Women’s Doubles – R1

Caroline Garcia (FRA) [1]Kristina Mladenovic (FRA) [1]

vs.

Kurumi Nara (JPN)Naomi Osaka (JPN)

Mixed Doubles – R1

Lucie Hradecka (CZE) [8]Marcin Matkowski (POL) [8]

vs.

Alla Kudryavtseva (RUS)Scott Lipsky (USA)

Court 412:30 PM

Women’s Doubles – R2

Lara Arruabarrena (ESP)Olga Savchuk (UKR)

vs.

Bethanie Mattek-Sands (USA) [12]Lucie Safarova (CZE) [12]

Women’s Doubles – R1

Danka Kovinic (MNE)Alicja Rosolska (POL)

vs.

Cagla Buyukakcay (TUR)Anastasija Sevastova (LAT)

Men’s Doubles – R1

Feliciano Lopez (ESP) [8]Marc Lopez (ESP) [8]

vs.

Ryan Harrison (USA)Austin Krajicek (USA)

 

Court 6 11:00 AM

Men’s Doubles – R1

Pablo Cuevas (URU) [14]Marcel Granollers (ESP) [14]

vs.

David Marrero (ESP)Fernando Verdasco (ESP)

Men’s Doubles – R2

Brian Baker (USA)Marcus Daniell (NZL)

vs.

Rohan Bopanna (IND)Frederik Nielsen (DEN)

Women’s Doubles – R2

Yifan Xu (CHN) [11]Saisai Zheng (CHN) [11]

vs.

Marina Erakovic (NZL)Arantxa Parra Santonja (ESP)

Men’s Doubles – R2

Taylor Fritz (USA)Tommy Paul (USA)

vs.

Daniel Evans (GBR)Nick Kyrgios (AUS)

 

Court 9 12:30 PM

Women’s Doubles – R2

Andreja Klepac (SLO) [13]Katarina Srebotnik (SLO) [13]

vs.

Daria Gavrilova (AUS)Daria Kasatkina (RUS)

Mixed Doubles – R1

Timea Babos (HUN)Eric Butorac (USA)

vs.

Emina Bektas (USA)Evan King (USA)

Men’s Doubles – R1

Marcos Baghdatis (CYP)Gilles Muller (LUX)

vs.

Dustin Brown (GER)Benoit Paire (FRA)

 

Court 11 11:00 AM

Women’s Doubles – R1

Raquel Atawo (USA) [9]Abigail Spears (USA) [9]

vs.

Michaella Krajicek (NED)Heather Watson (GBR)

Women’s Doubles – R2

Julia Goerges (GER) [8]Karolina Pliskova (CZE) [8]

vs.

Louisa Chirico (USA)Alison Riske (USA)

Men’s Doubles – R2

Yen-Hsun Lu (TPE)Janko Tipsarevic (SRB)

vs.

Thomaz Bellucci (BRA)Marcelo Demoliner (BRA)

Mixed Doubles – R1

Barbora Krejcikova (CZE)Marin Draganja (CRO)

vs.

Jelena Ostapenko (LAT)Oliver Marach (AUT)

 

Court 12 1:00 PM

Men’s Doubles – R2

Oliver Marach (AUT) [15]Fabrice Martin (FRA) [15]

vs.

Pablo Carreno Busta (ESP)Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

Women’s Doubles – R1

Naomi Broady (GBR)Shelby Rogers (USA)

vs.

Kateryna Bondarenko (UKR)Chia-Jung Chuang (TPE)

Mixed Doubles – R1

Darija Jurak (CRO)Fabrice Martin (FRA)

vs.

Andrea Hlavackova (CZE) [6]Lukasz Kubot (POL) [6]

 

Court P10 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Ellie Douglas (USA) [6]

vs.

Chiraz Bechri (TUN)

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Kariann Pierre-Louis (USA) [4]

vs.

Eri Shimizu (JPN)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Keenan Mayo (USA)

vs.

Andrea Guerrieri (ITA) [14]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Ewan Moore (GBR)

vs.

Constant De La Bassetiere (FRA) [11]

 

Court P11 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Katie Volynets (USA)

vs.

Lucrezia Stefanini (ITA) [15]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG)

vs.

Constantin Bittoun Kouzmine (FRA) [9]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Jonas Eriksson Ziverts (SWE) [4]

vs.

Shinji Hazawa (JPN)

 

Court P12 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Ludmilla Samsonova (ITA) [8]

vs.

Daria Kuczer (POL)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Naoki Tajima (JPN) [2]

vs.

Enrico Dalla Valle (ITA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Thiago Seyboth Wild (BRA)

vs.

Jack Mingjie Lin (CAN) [13]

 

Court P13 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Siqi Cao (CHN) [5]

vs.

Vanessa Ong (USA)

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Zhima Du (CHN) [2]

vs.

Alexa Noel (USA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Anthony Jackie Tang (HKG) [5]

vs.

Patrick Kypson (USA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Lucas Koelle (BRA) [7]

vs.

Sebastian Arcila (PUR)

 

Court P16 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Michaela Bayerlova (CZE)

vs.

Ashley Lahey (USA) [10]

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Victoria Emma (USA)

vs.

Pranjala Yadlapalli (IND) [12]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Lingxi Zhao (CHN) [1]

vs.

Adam Neff (USA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Mikhail Sokolovskiy (RUS) [6]

vs.

Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA)

 

Court P17 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Jia Qi Ren (CHN)

vs.

Kylie McKenzie (USA) [9]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Zizou Bergs (BEL) [3]

vs.

Alen Avidzba (RUS)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Sangeet Sridhar (USA)

vs.

Mattias Siimar (EST) [15]

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Marta Paigina (RUS) [1]

vs.

Maria Jose Portillo Ramirez (MEX)

 

Court P18 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Vlada Koval (RUS)

vs.

Hurricane Tyra Black (USA) [16]

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Maria Vittoria Viviani (ITA)

vs.

Irina Cantos Siemers (GER) [14]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Jacopo Berrettini (ITA)

vs.

Alexander Donski (BUL) [16]

 

Court P19 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

I-Hsuan Cho (TPE) [3]

vs.

Camila Romero (ECU)

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Ida Jarlskog (SWE) [7]

vs.

Dalayna Hewitt (USA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Nikita Mashtakov (UKR) [8]

vs.

Chengze Lyu (CHN)

 

Court P20 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Rafaella Baquerizo (ECU)

vs.

Shelly Krolitzky (ISR) [13]

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Hailey Baptiste (USA)

vs.

Mayuka Aikawa (JPN) [11]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Zane Khan (USA)

vs.

Riccardo Balzerani (ITA) [12]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Yuta Kikuchi (JPN)

vs.

Seppe Cuypers (BEL) [10]

Share