2014/04/19

Draw Announced for 100th Davis Cup Final

WORLD GROUP FINAL

 

CZECH REPUBLIC v SPAIN

Venue: O2 Arena, Prague (hard – indoors)

 

Radek Stepanek (CZE) v David Ferrer (ESP)

Tomas Berdych (CZE) v Nicolas Almagro (ESP)

Ivo Minar/Lukas Rosol (CZE) v Marcel Granollers/Marc Lopez (ESP)

Tomas Berdych (CZE) v David Ferrer (ESP)

Radek Stepanek (CZE) v Nicolas Almagro (ESP)

 

Share

2013 Draws Announced for Davis Cup World and Zonal Groups

The Draw for the 2013 Davis Cup by BNP Paribas was held at the London offices of title sponsor BNP Paribas on Wednesday.

Individual draws were made for the 2013 World Group, Americas Zone Groups I and II, Asia/Oceania Zone Group II and Europe/Africa Zone Group I. The draws for Asia/Oceania Zone Group I and Europe/Africa Zone Group II will be held following the remaining 2012 Davis Cup play-off ties on 19-21 October.

Davis Cup by BNP Paribas is the largest annual international team competition in sport with 130 nations entered in 2013. The title sponsor is BNP Paribas, the Official Bank of Davis Cup. International sponsors are HP (Official Technology Sponsor), Rolex (Official Timekeeper) Hugo Boss (Official Men’s Fashion Clothing Sponsor), Adecco (Official HR Sponsor) and NH Hoteles (Official Hotel). Wilson Sporting Goods (Official Ball) is an international partner. The 100th Davis Cup Final will take place on 16-18 November at the start of the ITF centenary celebrations in 2013. To view the full draw sheets please visit the official Davis Cup website www.daviscup.com and www.copadavis.com.

World Group

First round (1-3 February)

Canada [c] v Spain [s]

Italy [c] v Croatia [s]

Belgium [c] v Serbia [s]

USA [s] [c] v Brazil

France [s] [c] v Israel

Argentina [s] [c] v Germany

Kazakhstan [s] [c] [*] v Austria

Switzerland [c] v Czech Republic [s]

Key
[s] = Seeded nation
[c] = Choice of ground
[*] = Choice of ground decided by lot

The home nation is listed first for each tie.

Americas Zone Group I

First round (1-3 February)

Chile [s] v Bye

Ecuador v Bye

Uruguay [c] v Dominican Republic

Colombia [s] v Bye

Second round (5-7 April)

Ecuador [c] v Chile [s]

Europe/Africa Zone Group I

First round (1-3 February)

Russia [s] v Bye

Great Britain v Bye

South Africa [s] v Bye

Poland [c] v Slovenia

Finland or Denmark v Romania (Home team not yet known)

Netherlands [s] v Bye

Ukraine [c] v Slovak Republic

Sweden [s] v Bye

Second round (5-7 April)

Great Britain [c] [*] v Russia [s]

Americas Zone Group II

First round (1-3 February)

Puerto Rico [c] [*] v Mexico [s]

El Salvador [s] [c] [*] v Barbados

Venezuela [s] [c] v Guatemala

Peru [s] [c] [*] v Haiti

Asia/Oceania Zone Group II

First round (1-3 February)

Chinese Taipei or New Zealand [s] v Lebanon (Home team not yet known)

Sri Lanka [c] v Pakistan [s]

Kuwait [c] v Thailand [s]

Syria [c] [*] v Philippines [s]

Key
[s] = Seeded nation
[c] = Choice of ground
[*] = Choice of ground decided by lot

The home nation is listed first for each tie.

Share

Davis Cup Results for September 16, 2012

The ITF has announced the latest results for the Davis Cup by BNP Paribas World Group semifinal and play-off ties as well as zone group ties taking place on September 14-16.

Czech Republic will host defending champion Spain in the Davis Cup by BNP Paribas Final at a venue to be confirmed.

 

Belgium, Brazil, Canada, Israel, Italy, Germany, Kazakhstan and Switzerland have all secured places in the 2013 World Group.

 

The Draw for the 2013 Davis Cup by BNP Paribas is being held at the London offices of title sponsor BNP Paribas on Wednesday, September 19, 2012 at 11:00 (10:00 GMT).

WORLD GROUP SEMIFINALS

 

SPAIN defeated USA 3-1

Venue: Parque Hermanos Castro, Gijon, ESP (clay – outdoor)

 

David Ferrer (ESP) d. Sam Querrey (USA) 46 62 62 64

Nicolas Almagro (ESP) d. John Isner (USA) 64 46 64 36 75

Bob Bryan/Mike Bryan (USA) d. Marcel Granollers/Marc Lopez (ESP) 63 36 75 75

David Ferrer (ESP) d. John Isner (USA) 67(3) 63 64 62

Nicolas Almagro (ESP) v Sam Querrey (USA) not played

 

 

CZECH REPUBLIC defeated ARGENTINA 3-2

Venue: Parque Roca, Buenos Aires, ARG (clay – outdoor)

 

Juan Martin del Potro (ARG) d. Radek Stepanek (CZE) 64 64 62

Tomas Berdych (CZE) d. Juan Monaco (ARG) 61 46 16 64 64

Tomas Berdych/Radek Stepanek (CZE) d. Carlos Berlocq/Eduardo Schwank (ARG) 63 64 63

Tomas Berdych (CZE) d. Carlos Berlocq (ARG) 63 63 64

Juan Monaco (ARG) d. Ivo Minar (CZE) 63 76(2)

 

 

WORLD GROUP PLAY-OFFS

 

KAZAKHSTAN defeated UZBEKISTAN 3-1

Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (clay – indoor)

 

Denis Istomin (UZB) d. Evgeny Korolev (KAZ) 63 46 62 06 63

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Farrukh Dustov (UZB) 62 64 36 76(5)

Andrey Golubev/Yuriy Schukin (KAZ) d. Farrukh Dustov/Denis Istomin (UZB) 76(3) 63 64

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Denis Istomin (UZB) 64 62 67(5) 62

Evgeny Korolev (KAZ) v Farrukh Dustov (UZB) not played

 

 

GERMANY defeated AUSTRALIA 3-2

Venue: Rothenbaum Stadium, Hamburg, GER (clay – outdoor)

 

Bernard Tomic (AUS) d. Cedrik-Marcel Stebe (GER) 26 63 64 76(4)

Florian Mayer (GER) d. Lleyton Hewitt (AUS) 75 63 62

Chris Guccione/Lleyton Hewitt (AUS) d. Benjamin Becker/Philipp Petzschner (GER) 63 62 26 76(4)

Florian Mayer (GER) d. Bernard Tomic (AUS) 64 62 63

Cedrik-Marcel Stebe (GER) d. Lleyton Hewitt (AUS) 64 61 64

 

 

ISRAEL defeated JAPAN 3-2

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – outdoor)

 

Go Soeda (JPN) d. Dudi Sela (ISR) 62 64 36 64

Amir Weintraub (ISR) d. Tatsuma Ito (JPN) 63 62 64

Jonathan Erlich/Andy Ram (ISR) d. Tatsuma Ito/Yuichi Sugita (JPN) 57 63 63 61

Kei Nishikori (JPN) d. Dudi Sela (ISR) 63 36 46 64 75

Amir Weintraub (ISR) d. Go Soeda (JPN) 63 76(5) 46 63

 

 

BELGIUM defeated SWEDEN 5-0

Venue: Royal Primerose Tennis Club, Brussels, BEL (clay – outdoor)

 

Steve Darcis (BEL) d. Michael Ryderstedt (SWE) 63 76(3) 60

David Goffin (BEL) d. Andreas Vinciguerra (SWE) 64 63 75

Ruben Bemelmans/Olivier Rochus (BEL) d. Johan Brunstrom/Michael Ryderstedt (SWE) 64 46 63 62

David Goffin (BEL) d. Markus Eriksson (SWE) 63 64

Steve Darcis (BEL) d. Andreas Vinciguerra (SWE) 64 62

 

 

CANADA defeated SOUTH AFRICA 4-1

Venue: Uniprix Stadium, Montreal, CAN (hard – outdoor)

 

Vasek Pospisil (CAN) d. Izak van der Merwe (RSA) 63 64 64

Milos Raonic (CAN) v Nikala Scholtz (RSA) 75 64 75

Raven Klaasen/Izak van der Merwe (RSA) d. Daniel Nestor/Vasek Pospisil (CAN) 64 76(3) 76(5)

Milos Raonic (CAN) d. Izak van der Merwe (RSA) 62 62 64

Frank Dancevic (CAN) d. Nikala Scholtz (RSA) 62 62

 

 

BRAZIL defeated RUSSIA 5-0

Venue: Harmonia Tenis Clube, Sao Jose do Rio Preto, BRA (clay – outdoor)

 

Rogerio Dutra Silva (BRA) d. Igor Andreev (RUS) 62 61 ret. (right shoulder)

Thomaz Bellucci (BRA) d. Teymuraz Gabashvili (RUS) 63 46 60 76(4)

Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA) d. Alex Bogomolov Jr./Teymuraz Gabashvili (RUS) 75 62 76(7)

Thomaz Bellucci (BRA) d. Alex Bogomolov (RUS) 76(4) 63

Rogerio Dutra Silva (BRA) d. Stanislav Vovk (RUS) 62 62

 

 

ITALY defeated CHILE 4-1

Venue: Tennis Club Napoli, Napoli, ITA (clay – outdoor)

 

Andreas Seppi (ITA) d. Guillermo Hormazabal (CHI) 75 61 62

Fabio Fognini (ITA) d. Paul Capdeville (CHI) 26 62 67(6) 61 62

Jorge Aguilar/Paul Capdeville (CHI) d. Daniele Bracciali/Andreas Seppi (ITA) 64 46 64 62

Andreas Seppi (ITA) d. Paul Capdeville (CHI) 63 61 63

Simone Bolelli (ITA) d. Christian Garin (CHI) 64 63

 

 

SWITZERLAND defeated NETHERLANDS 3-2

Venue: Westergasfabriek, Amsterdam, NED (clay – outdoor)

 

Roger Federer (SUI) d. Thiemo de Bakker (NED) 63 64 64

Stanislas Wawrinka (SUI) d. Robin Haase (NED) 63 36 63 76(4)

Robin Haase/Jean-Julien Rojer (NED) d. Roger Federer/Stanislas Wawrinka (SUI) 64 62 57 63

Roger Federer (SUI) d. Robin Haase (NED) 61 64 64

Thiemo de Bakker (NED) d. Marco Chiudinelli (SUI) 62 76(4)

 

 

AMERICAS ZONE GROUP I – SECOND ROUND PLAY-OFF

 

ECUADOR defeated PERU 3-1

Venue: Club Lawn Tennis de la Exposicion, Lima, PER (clay – outdoor)

 

Emilio Gomez (ECU) d. Duilio Beretta (PER) 57 62 63 64

Julio Cesar Campozano (ECU) d. Mauricio Echazu (PER) 76(6) 63 64

Duilio Beretta/Sergio Galdos (PER) d. Julio Cesar Campozano/Roberto Quiroz (ECU) 63 62 64

Julio Cesar Campozano (ECU) d. Duilio Beretta (PER) 76(0) 46 57 61 60

Jorge Panta Herreros (PER) v Roberto Quiroz (ECU)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I – FIRST ROUND PLAY-OFF

 

INDIA defeated NEW ZEALAND 5-0

Venue: CLTA Tennis Stadium, Chandigarh, IND (hard – outdoor)

 

Yuki Bhambri (IND) d. Daniel King-Turner (NZL) 36 06 62 64 62

Vishnu Vardhan (IND) d. Jose Statham (NZL) 62 67(5) 64 62

Divij Sharan/Vishnu Vardhan (IND) d. Daniel King-Turner/Michael Venus (NZL) 76(3) 46 63 67(4) 63

Yuki Bhambri (IND) d. Jose Statham (NZL) 26 75 76(5)

Sanam Singh (IND) d. Artem Sitak (NZL) 64 61

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I – FIRST ROUND PLAY-OFF

 

ROMANIA level with FINLAND 3-2

Venue: Sala Sporturilor “Horia Demian” Cluj, Cluj-Napoca, ROU (hard – indoor)

 

Jarkko Nieminen (FIN) d. Victor Crivoi (ROU) 75 61 62

Marius Copil (ROU) d. Harri Heliovaara (FIN) 36 64 62 64

Florin Mergea/Horia Tecau (ROU) d. Jarkko Nieminen/Harri Heliovaara (FIN) 64 76(4) 61

Jarkko Nieminen (FIN) d. Marius Copil (ROU) 63 75 16 76(4)

Victor Crivoi (ROU) d. Harri Heliovaara (FIN) 46 76(5) 67(2) 63 75

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I – SECOND ROUND PLAY-OFF

 

SLOVAK REPUBLIC defeated PORTUGAL 3-1

Venue: Aegon Arena, Bratislava, SVK (hard – indoor)

 

Martin Klizan (SVK) d. Gastao Elias (POR) 36 62 76(4) 62

Joao Sousa (POR) d. Lucas Lacko (SVK) 64 64 63

Michal Mertinak/Filip Polasek (SVK) d. Gastao Elias/Joao Sousa (POR) 75 46 76(5) 63

Martin Klizan (SVK) d. Joao Sousa (POR) 62 75 67(9) 61

Lucas Lacko (SVK) v Gastao Elias (POR) not played

 

 

AMERICAS ZONE GROUP II – THIRD ROUND

 

DOMINICAN REPUBLIC defeated MEXICO 3-2

Venue: Centro Español Inc. Santiago de los Caballeros, DOM (clay – outdoor)

 

Victor Estrella (DOM) d. Daniel Garza (MEX) 64 62 62

Jose Hernandez (DOM) d. Cesar Ramirez (MEX) 62 67(6) 75 46 63

Daniel Garza/Santiago Gonzalez (MEX) d. Henry Estrella/Victor Estrella (DOM) 75 63 76(1)

Victor Estrella (DOM) d. Cesar Ramirez (MEX) 76(4) 63 64

Bruno Rodriguez (MEX) d. Roberto Cid (DOM) 61 60

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II – THIRD ROUND

 

INDONESIA defeated PHILIPPINES 3-2

Venue: Gelora Bung Karno Tennis Stadium, Jarkarta, INA (hard – oudoor)

 

Christopher Rungkat (INA) d. Francis Casey Alcantara (PHI) 76(3) 62 36 60

Treat Huey (PHI) d. Elbert Sie (INA) 64 62 63

Christopher Rungkat/Elbert Sie (INA) d. Ruben Gonzales/Treat Huey (PHI) 46 63 76(5) 62

Christopher Rungkat (INA) d. Jeson Patrombon (PHI) 63 62 60

Francis Casey Alcantara (PHI) d. Sunu-Wahyu Trijati (INA) 63 67(4) 64

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II – THIRD ROUND

 

UKRAINE defeated LATVIA 3-2

Venue: Liepajas Olimpiskais Centrs, Liepaja, LAT (hard – indoor)

 

Ernests Gulbis (LAT) d. Sergei Bubka (UKR) 46 63 64 62

Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Andis Juska (LAT) 63 64 64

Sergei Bubka/Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Ernests Gulbis/Andis Juska (LAT) 64 36 26 61 64

Ernests Gulbis (LAT) d. Sergiy Stakhovsky (UKR) 60 63 61

Illya Marchenko (UKR) d. Andis Juska (LAT) 64 63 75

 

 

POLAND defeated BELARUS 3-2

Venue: Miejski Osrodek Sportu i Rekreacji, Lodz, POL (hard – indoor)

 

Lukasz Kubot (POL) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR) 61 64 62

Jerzy Janowicz (POL) d. Uladzimir Ignatik (BLR) 76(4) 62 63

Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Alexander Bury/Max Mirnyi (BLR) 64 76(5) 67(3) 64

Alexander Bury (BLR) d. Marcin Matkowski (POL) 63 63

Dzmitry Zhyrmont (BLR) d. Jerzy Janowicz (POL) w/o (gastric illness)

Share

Federer Notches Fourth BNP Paribas Open Title by Besting Isner

Roger Federer notched his fourth Indian Wells title by stopping American John Isner 7-6(7), 6-3. The win marks his 16th consecutive win and 38th out of the last forty victories. Federer is now tied with Rafael Nadal for the number of Maters titles won at 19. The last time Federer took the Indian Wells crown was in 2006.

“When it all pays off after a bit of a scare early on in the week and you get the title and the emotions are going, it’s a wonderful feeling,” Federer said. I remember the days when I won three years in a row here, and I enjoyed myself over here.

“It’s been a long time since I have been this successful here, even though I have had some really good matches here in the past, but it’s nice taking it all the way and getting victories. I was just really happy and not relieved because I was just extremely proud of my performance this week.”
“I love winning tennis tournaments, especially, you know, when you put in all the hard work and the sacrifice of playing a lot of matches, you know, before this, making sure I get some momentum and confidence going,” said Federer after his win.

“Then when it all pays off after a bit of a scare early on in the week and you get the title, and, you know, the emotions are going, it’s a wonderful feeling.  I remember the days when I won three years in a row here, and, you know, I enjoyed myself over here.

“So it’s been a long time since I have been this successful here, even though I have had some really good matches here in the past.

“But it’s nice taking it all the way and getting victories.  I was just really happy, and, you know not relieved because I was just, yeah, extremely proud of my performance this week.”

 

“It was a great experience for me, said the runner-up Isner.  “The whole week was a lot of fun.  You know, felt like right from the get‑go I was going to have a good week, but I didn’t want to overthink it.  I definitely took it one match at a time.

“I certainly played well all week, and obviously today it did not go my way.  You know, I don’t really feel like necessarily I played my best, but that’s what Roger does.

“I mean, if I have any shot to beat him I’m gonna have to play my best.  That wasn’t the case today.  He was too strong.  All the credit goes to him.”

For his efforts this week Isner will enter the top ten for the first time.

“Yeah, it’s great.  I’m definitely not content,” Isner said.  “I want to get to more finals like this, this big, and I want to play my best in them.

“I’m gonna keep working.  This is obviously a fantastic tournament for me.  I’m gonna remember this one for a long time, so getting into the top 10 is nice.

“I think the hard thing now is staying inside of the top 10.  That’s what I’ve got to work on.”

Singles – Final
[3] R Federer (SUI) d [11] J Isner (USA) 76(7) 63

Doubles – Final
M Lopez (ESP) / R Nadal (ESP) d J Isner (USA) / S Querrey (USA) 62 76(3)

Share

Serena Sails; Clijsters Out with Abdominal Tear in Toronto on Tuesday

Serena Williams of the U.S. serves to Alona Bondarenko of Ukraine during their match at the Rogers Cup women’s tennis tournament in Toronto, August 9, 2011. REUTERS/Mark Blinch (CANADA – Tags: SPORT TENNIS)

 

By Brodie McPhee

TORONTO, Canada – Despite Mother Nature’s best attempt to rain out the second day of main draw action at the Toronto Rogers Cup, all scheduled matches were completed in a flurry of entertaining matches on Tuesday.

Canadian Eugenie Bouchard succumbed to top ranked German Andrea Petkovic to start the day’s action on the centre court. However, both remaining Canadians in the draw came through with impressive wins in straight sets.

Laval, Quebec native Stephanie Dubois defeated German qualifier Kathrin Woerle 7-6(4), 6-1. “It was a tough first set. She was not giving me a lot of rhythm. Her game style is different than most of the girls on the tour.” She put together an impressive first set tiebreak and gained the confidence in the second set to close the match out in straight sets. In the tiebreak I did some shots and I went for my shots and it went well. I got the momentum in the second set, and I served much better in the second.” Dubois, along with fellow Canadian Eugenie Bouchard, enjoyed the opportunity of playing on home soil. “It’s always nice to play in your country. I like the fact that that the crowd was cheering for me, obviously because I’m from Canada. But it always give me good energy, never put pressure on me.”

Next up on the grandstand was fellow Canadian Aleksandra Wozniak, fresh off her championship run at the Odlum Brown Vancouver Open last week, handily defeated Shahar Peer 6-1, 6-0. “It’s always been tough for Canadians to succeed at this Rogers Cup, in Toronto and Montreal. I think it’s awesome that at least two Canadians  past the second round.”

On centre court, Serbian Ana Ivanovic cruised through her opening round match, defeating Shuai Zhang 6-1, 6-1. She credited her new coach Nigel Sears, as well as the patience involved to improve with so many new ideas coming into the fold. “Now, coming into a tournament, I really feel like I’m going to focus on each match and I’m going to work as hard as I can. And if that day was not good enough, it does not matter. I’m going to keep working whereas in the past I would take it much more personally and much more emotionally.” Ivanovic will play qualifier Iveta Benesova in the second round on Wednesday, and could play top seed and World No. 1 Caroline Wozniacki in the following round.

In the night session, Serena Williams raced to a quick win over Alona Bondarenko 6-0, 6-3 in 46 minutes. Fresh off of her Stanford championship run, she continues to show off her vintage, dominant form winning all 20 of her first service points.

Perhaps the biggest news of the day came in the final match of the night session, where world number 2 Kim Clijsters was forced to withdraw from her first match since the French Open, up 6-3, 1-2 against Jie Zheng due to a left abdominal tear. “During my warm-up today before my match I felt my left stomach muscle really, really tight. I got taped to protect the muscle so I wouldn’t make it worse. During the match it felt like… it’s not working.” “I have a tear in my left stomach muscle, a little bit of blood.”

Beyond that, she said more tests would be needed in conjunction with rehab in order to fix the problem as fast as possible. She could not confirm her US Open status, either. “I still have a few weeks until then so I’ll try to do everything to be ready for the US Open.”

The only seed to fall on the day was 16th seed Dominika Cibulkova, who retired in the third set versus Iveta Benesova. 13th seed Agnieszka Radwanska also won along with Roberta Vinci, Shuai Peng, Petra Martic, Anabel Medina Garrigues, Bojana Jovanovski, Flavia Pennetta and Daniela Hantuchova.

Brodie McPhee is the author of the tennis web site Mind the Racket. He’s in Toronto this week covering the Rogers Cup WTA edition for Tennis Panorama News. Follow his updates on twitter at @GVTennisNews and his personal twitter @MindTheRacket.

Share

WTA Toronto – Monday Schedule

ROGERS CUP
Toronto, Canada
August 8-14, 2011
$2,050,000/Premier
Hard/Outdoors

Monday, August 8, 2011

Centre Court (from 11.00hrs)
1. Samantha Stosur vs. Ayumi Morita
2. Galina Voskoboeva vs. Marion Bartoli (NB 13.00hrs)
3. Simona Halep vs. Svetlana Kuznetsova (NB 15.00hrs)
4. Jelena Jankovic vs. Julia Goerges (NB 19.00hrs)
5. Ekaterina Makarova vs. Rebecca Marino

Grandstand (from 11.00hrs)
1. Jarmila Gajdosova vs. Nadia Petrova
2. Lucie Safarova vs. Polona Hercog
3. Jans-Ignacik/Rosolska vs. Fichman/Pelletier
4. Anastasia Pavlyuchenkova vs. María José Martínez Sánchez

Court 1 (from 12.30hrs)
1. Klara Zakopalova vs. Greta Arn
2. Alberta Brianti vs. Zheng Jie (NB 14.00hrs)
3. Kudryavtseva/Zakopalova vs. Niculescu/Peer

Court 3 (NB 15.00hrs; after suitable rest)
1. Daniilidou/Hercog vs. Llagostera Vives/Parra Santonja

Share

Australian Open Results for Day 6

Saturday, January 22, 2011

Women

Singles – Third Round
(2) Vera Zvonareva (RUS) d. (31) Lucie Safarova (CZE) 63 76(9)
(3) Kim Clijsters (BEL) d. Alizé Cornet (FRA) 76(3) 63
(25) Petra Kvitova (CZE) d. (5) Samantha Stosur (AUS) 76(5) 63
(22) Flavia Pennetta (ITA) d. (10) Shahar Peer (ISR) 36 76(3) 64
(12) Agnieszka Radwanska (POL) d. Simona Halep (ROU) 61 62
Ekaterina Makarova (RUS) d. (13) Nadia Petrova (RUS) 62 36 86
Iveta Benesova (CZE) d. (16) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 63 16 75
Peng Shuai (CHN) d. Ayumi Morita (JPN) 61 36 63

Doubles – Second Round
(2) Peschke/Srebotnik (CZE/SLO) d. Hlavackova/Hradecka (CZE/CZE) 46 75 62
(7) Goerges/Raymond (GER/USA) d. Groth/Zakopalova (AUS/CZE) 46 63 62
(9) Mattek-Sands/Shaughnessy (USA/USA) d. Kondratieva/Lefèvre (RUS/FRA) 62 67(4) 60
Kops-Jones/Spears (USA/USA) d. (10) Niculescu/Yan (ROU/CHN) 76(4) 57 62
(12) Azarenka/Kirilenko (BLR/RUS) d. (WC) Ferguson/Molik (AUS/AUS) 62 61
Govortsova/Kudryavtseva (BLR/RUS) d. (15) Kleybanova/Medina Garrigues (RUS/ESP) 62 64
Dulgheru/Rybarikova (ROU/SVK) d. (16) Bacsinszky/Garbin (SUI/ITA) 63 63

Men

Singles – Third Round
[1] R Nadal (ESP) vs B Tomic (AUS) 62 75 63
[4] R Soderling (SWE) d J Hernych (CZE) 63 61 64
[5] A Murray (GBR) d [32] G Garcia-Lopez (ESP) 61 61 62
[7] D Ferrer (ESP) d R Berankis (LTU) 62 62 61
M Raonic (CAN) d [10] M Youzhny (RUS) 64 75 46 64
[11] J Melzer (AUT) d [21] M Baghdatis (CYP) 67(5) 62 61 43 ret. (right hand)
A Dolgopolov (UKR) d [13] J Tsonga (FRA) 36 63 36 61 61
[15] M Cilic (CRO) 46 62 67(5) 76(2) 97

Doubles – Second Round
[3] M Bhupathi (IND) / L Paes (IND) d F Lopez (ESP) / J Monaco (ARG) 76(2) 64
[13] M Granollers (ESP) / T Robredo (ESP) d A Dolgopolov (UKR) / J Hajek (CZE) 75 63
C Ebelthite (AUS) / A Feeney (AUS) d D Brown (GER) / R Wassen (NED) 63 36 62
D Bracciali (ITA) / P Starace (ITA) d I Dodig (CRO) / J Nieminen (FIN) 64 64
D Marrero (ESP) / R Ramirez Hidalgo (ESP) d S Stakhovsky (UKR) / M Youzhny (RUS) 26 64 64
B Becker (GER) / M Kohlmann (GER) d F Polasek (SVK) / I Zelenay (SVK) 64 64
B Phau (GER) / J Tipsarevic (SRB) d X Malisse (BEL) / J Murray (GBR) 36 64 63

Share