February 25, 2017

Australian Open Day 12 Schedule of Play for January 27, 2017

Australian Open Day 12 Schedule of Play for January 27 2017

ROD LAVER ARENA 3:00 PM

Mixed Doubles – Semifinals
Samantha Stosur(AUS) /Sam Groth(AUS) vs. Sania Mirza (IND) [2]/Ivan Dodig (CRO) [2]
Not Before: 4:00 PM
Women’s Doubles – Final
Andrea Hlavackova (CZE) [12]/Shuai Peng (CHN) [12] vs. Bethanie Mattek-Sands (USA) [2]/Lucie Safarova (CZE) [2]

Not Before: 7:30 PM
Men’s Singles – Semifinals
Rafael Nadal (ESP) [9] vs. Grigor Dimitrov (BUL) [15]

MARGARET COURT ARENA 3:00 PM

Junior Boys’ Singles – Semifinals
Yibing Wu (CHN) [1] vs. Yshai Oliel (ISR) [4]
Mixed Doubles – Semifinals
Elina Svitolina (UKR)/Chris Guccione (AUS) vs. Abigail Spears (USA)/Juan Sebastian Cabal (COL)

Men’s Legends’ Doubles
Wayne Arthurs (AUS)/Richard Fromberg (AUS) vs. Michael Chang (USA)/Todd Martin (USA)

SHOW COURT 3 3:00 PM

Junior Girls’ Singles – Semifinals
Rebeka Masarova (SUI) [1] vs. Bianca Vanessa Andreescu (CAN) [7]
Junior Boys’ Singles – Semifinals
Corentin Moutet (FRA) [5] vs. Zsombor Piros (HUN) [15]
Junior Boys’ Doubles – Final
Finn Reynolds (NZL)/Duarte Vale (POR) vs. Yu Hsiou Hsu (TPE) [4]/Lingxi Zhao (CHN) [4]

COURT 5 3:00 PM

Junior Girls’ Singles – Semifinals
Marta Kostyuk (UKR) [11] vs. Elena Rybakina (RUS) [16]
Quad Wheelchair Singles
Heath Davidson (AUS) vs. Andy Lapthorne (GBR)
Junior Girls’ Doubles – Final
Bianca Vanessa Andreescu (CAN) [3]/Carson Branstine (USA) [3] vs. Maja Chwalinska (POL)/Iga Swiatek (POL)

COURT 7 3:00 PM

Quad Wheelchair Singles
Dylan Alcott (AUS) [1] vs. David Wagner (USA) [2]
Men’s Wheelchair Doubles – Final
Gustavo Fernandez (ARG)/Alfie Hewett (GBR) vs. Joachim Gerard (BEL) [2]/Gordon Reid (GBR) [2]
Women’s Wheelchair Doubles – Final
Jiske Griffioen (NED) [1]/Aniek Van Koot (NED) [1] vs. Diede De Groot (NED) [2]/Yui Kamiji (JPN) [2]

Share

Australian Open Day 11 Schedule of Play for January 26, 2017

Australian Open Day 11 Schedule of Play for January 26, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Men’s Doubles – Semifinals
Bob Bryan (USA) [3]/Mike Bryan (USA) [3] vs. Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Not Before: 2:00 PM
Women’s Singles – Semifinals
CoCo Vandeweghe (USA) vs. Venus Williams (USA) [13]
Women’s Singles – Semifinals
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. Serena Williams (USA) [2]
ROD LAVER ARENA 7:00 PM

AUSTRALIA DAY CEREMONY

Not Before: 7:30 PM
Men’s Singles – Semifinals
Roger Federer (SUI) [17] vs. Stan Wawrinka (SUI) [4]

Men’s Legends’ Doubles
Pat Cash (AUS)/Goran Ivanisevic (CRO) vs. John McEnroe (USA)/Patrick McEnroe (USA)

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Quarterfinals
Rebeka Masarova (SUI) [1] vs. Mai Hontama (JPN) [10]

Men’s Legends’ Doubles
Wayne Arthurs (AUS)/Richard Fromberg (AUS) vs. Wayne Ferreira (RSA)/Henri Leconte (FRA)
Men’s Legends’ Doubles
Thomas Johansson (SWE)/Todd Woodbridge (AUS) vs. Mansour Bahrami (FRA)/Fabrice Santoro (FRA)

Not Before: 4:00 PM
Men’s Doubles – Semifinals
Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS) vs. Henri Kontinen (FIN)[4] /John Peers(AUS)[4] or Sam Groth(AUS) /Chris Guccione(AUS)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – Quarterfinals
Yibing Wu (CHN) [1] vs. Alexey Zakharov (RUS)
Junior Boys’ Singles – Quarterfinals
Matteo Martineau (FRA) vs. Zsombor Piros (HUN) [15]
Junior Girls’ Singles – Quarterfinals
Marta Kostyuk (UKR) [11] vs. En Shuo Liang (TPE)
Junior Boys’ Doubles – Semifinals
Toru Horie (JPN) [1]/Yibing Wu (CHN) [1] vs. Finn Reynolds (NZL)/Duarte Vale (POR)

COURT 5 11:00 AM

Men’s Wheelchair Singles – Semifinals
Joachim Gerard (BEL) vs. Nicolas Peifer (FRA)
Quad Wheelchair Singles
Heath Davidson (AUS) vs. David Wagner (USA) [2]
Junior Boys’ Singles – Quarterfinals
Corentin Moutet (FRA) [5] vs. Emil Ruusuvuori (FIN)
Junior Girls’ Doubles – Semifinals
Maja Chwalinska (POL)/Iga Swiatek (POL) vs. Anri Nagata (JPN)/Thasaporn Naklo (THA)

COURT 7 11:00 AM

Women’s Wheelchair Singles – Semifinals
Jiske Griffioen (NED) [1] vs. Sabine Ellerbrock (GER)
Women’s Wheelchair Singles – Semifinals
Lucy Shuker (GBR) vs. Yui Kamiji (JPN) [2]
Men’s Wheelchair Doubles – Semifinals
Maikel Scheffers (NED)/Ben Weekes (AUS) vs. Joachim Gerard (BEL) [2]/Gordon Reid (GBR) [2]
Women’s Wheelchair Doubles – Semifinals
Jiske Griffioen (NED) [1]/Aniek Van Koot (NED) [1] vs. Marjolein Buis (NED)/Lucy Shuker (GBR)
Junior Boys’ Doubles – Semifinals
Yu Hsiou Hsu (TPE) [4]/Lingxi Zhao (CHN) [4] vs. Alexei Popyrin (AUS) [5]/Kacper Zuk (POL) [5]

COURT 8 11:00 AM

Men’s Wheelchair Singles – Semifinals
Gustavo Fernandez (ARG) vs. Stephane Houdet (FRA) [2]
Quad Wheelchair Singles
Dylan Alcott (AUS) [1] vs. Andy Lapthorne (GBR)
Men’s Wheelchair Doubles – Semifinals
Stephane Houdet (FRA) [1]/Nicolas Peifer (FRA) [1] vs. Gustavo Fernandez (ARG)/Alfie Hewett (GBR)
Women’s Wheelchair Doubles – Semifinals
Sabine Ellerbrock (GER)/Katharina Kruger (GER) vs. Diede De Groot (NED) [2]/Yui Kamiji (JPN) [2]
Quad Wheelchair Doubles – Final
Andy Lapthorne (GBR) [1]/David Wagner (USA) [1] vs. Dylan Alcott (AUS) [2]/Heath Davidson (AUS) [2]

COURT 10 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Quarterfinals
Emily Appleton (GBR) [4] vs. Bianca Vanessa Andreescu (CAN) [7]
Junior Boys’ Singles – Quarterfinals
Yshai Oliel (ISR) [4] vs. Menelaos Efstathiou (CYP)
Junior Girls’ Singles – Quarterfinals
Zeel Desai (IND) vs. Elena Rybakina (RUS) [16]
Junior Girls’ Doubles – Semifinals
Caty McNally (USA) [5]/Natasha Subhash (USA) [5] vs. Bianca Vanessa Andreescu (CAN) [3]/Carson Branstine (USA) [3]

TBA
5:00 PM
Not Before: 5:00 PM
Mixed Doubles – Quarterfinals
Bethanie Mattek-Sands (USA) [1]/Mike Bryan (USA) [1] vs. Elina Svitolina (UKR)/Chris Guccione (AUS)
Not Before: 5:00 PM
Mixed Doubles – Quarterfinals
Martina Hingis (SUI)/Leander Paes (IND) vs. Samantha Stosur (AUS)/Sam Groth (AUS)

Share

Australian Open Day 10 Schedule of Play for January 25, 2017

Australian Open Day 10 Schedule of Play for January 25, 2017

Singles Only

 

ROD LAVER ARENA 11:00 AM
Women’s Singles – Quarterfinals
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
Not Before: 1:00 PM
Women’s Singles – Quarterfinals
Johanna Konta (GBR) [9] vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Quarterfinals
David Goffin (BEL) [11] vs. Grigor Dimitrov (BUL) [15]

 
ROD LAVER ARENA 7:30 PM
Men’s Singles – Quarterfinals
Rafael Nadal (ESP) [9] vs. Milos Raonic (CAN) [3]

Share

Australian Open Day 8 Schedule of Play for January 23, 2017

Australian Open Day 8 Schedule of Play for January 23, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 4
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 4
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. David Goffin (BEL) [11]
Not Before: 3:00 PM
Mixed Doubles – Round 2
Casey Dellacqua (AUS)/Matt Reid (AUS) vs. Martina Hingis (SUI)/Leander Paes (IND)

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 4
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Daria Gavrilova (AUS) [22]
Men’s Singles – Round 4
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Rafael Nadal (ESP) [9]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 3
Brian Baker (USA)/Nikola Mektic (CRO) vs. Bob Bryan (USA) [3]/Mike Bryan (USA) [3]
Not Before: 1:00 PM
Women’s Singles – Round 4
Ekaterina Makarova (RUS) [30] vs. Johanna Konta (GBR) [9]
Not Before: 2:30 PM
Women’s Singles – Round 4
Jennifer Brady (USA) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
Not Before: 5:00 PM
Men’s Singles – Round 4
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Denis Istomin (UZB)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 3
Anna-Lena Groenefeld (GER)/Kveta Peschke (CZE) vs. Ashleigh Barty (AUS)/Casey Dellacqua (AUS)
Men’s Doubles – Round 3
Henri Kontinen (FIN) [4]/John Peers (AUS) [4] vs. Juan Sebastian Cabal (COL) [14]/Robert Farah (COL) [14]
Not Before: 3:00 PM
Men’s Doubles – Round 3
Sam Groth (AUS)/Chris Guccione (AUS) vs. Marcus Daniell (NZL)/Marcelo Demoliner (BRA)
Not Before: 6:00 PM
Men’s Singles – Round 4
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. Milos Raonic (CAN) [3]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Men’s Legends’ Doubles
Jacco Eltingh (NED)/Paul Haarhuis (NED) vs. Michael Chang (USA)/Todd Martin (USA)

Not Before: 12:00 PM
Women’s Doubles – Round 3
Timea Babos (HUN)/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA) [2]/Lucie Safarova (CZE) [2]
Women’s Doubles – Round 3
Caroline Garcia (FRA) [1]/Kristina Mladenovic (FRA) [1] vs. Katarina Srebotnik (SLO) [13]/Saisai Zheng (CHN) [13]
Not Before: 4:30 PM

Women’s Legends’ Doubles
Lindsay Davenport (USA)/Martina Navratilova (USA) vs. Nicole Bradtke (AUS)/Rennae Stubbs (AUS)

Mixed Doubles – Round 2
Irina-Camelia Begu (ROU)/Horia Tecau (ROU) vs. Abigail Spears (USA)/Juan Sebastian Cabal (COL)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Legends’ Doubles
Mary Joe Fernandez (USA)/Barbara Schett (AUT) vs. Iva Majoli (CRO)/Alicia Molik (AUS)

Not Before: 12:00 PM
Men’s Doubles – Round 3
Lukasz Kubot (POL) [7]/Marcelo Melo (BRA) [7] vs. Ivan Dodig (CRO) [9]/Marcel Granollers (ESP) [9]
Women’s Doubles – Round 3
Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN) vs. Raquel Atawo (USA) [11]/Yifan Xu (CHN) [11]

COURT 7 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – Round 2
Tristan Boyer (USA) vs. Yu Hsiou Hsu (TPE) [2]
Junior Girls’ Singles – Round 2
Tatiana Pieri (ITA) vs. Taylor Johnson (USA) [2]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Hurricane Tyra Black (USA)/Jimena Rodriguez-Benito (USA) vs. Mihaela Lorena Marculescu (ROU)/Ayumi Miyamoto (JPN)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Joshua Howard-Tripp (RSA)/Nikolay Vylegzhanin (RUS) vs. Kody Pearson (AUS)/Adam Walton (AUS)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Finn Bass (GBR) [8]/Trent Bryde (USA) [8] vs. Alexander Crnokrak (AUS)/Dane Sweeny (AUS)

COURT 8 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 2
Emily Appleton (GBR) [4] vs. Seone Mendez (AUS)
Junior Boys’ Singles – Round 2
Alexey Zakharov (RUS) vs. Alexei Popyrin (AUS) [7]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Ana Biskic (CRO)/Alana Smith (USA) vs. Anri Nagata (JPN)/Thasaporn Naklo (THA)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
I-Hsuan Cho (TPE) [7]/Yuki Naito (JPN) [7] vs. Patricia Apisah (PNG)/Amber Marshall (AUS)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Alexei Popyrin (AUS) [5]/Kacper Zuk (POL) [5] vs. Francesco Forti (ITA)/Mattia Frinzi (ITA)

COURT 13 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 2
I-Hsuan Cho (TPE) vs. Bianca Vanessa Andreescu (CAN) [7]
Junior Girls’ Singles – Round 2
Olga Danilovic (SRB) [5] vs. Shuyue Ma (CHN)
Junior Boys’ Singles – Round 2
Maxence Broville (FRA) vs. Alberto Lim (PHI) [16]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Gabriella Da Silva Fick (AUS)/Kaitlin Staines (AUS) vs. Olga Danilovic (SRB) [2]/Marta Kostyuk (UKR) [2]
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Alberto Lim (PHI)/Alexandre Rotsaert (USA) vs. Yu Hsiou Hsu (TPE) [4]/Lingxi Zhao (CHN) [4]

COURT 19 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – Round 2
Zsombor Piros (HUN) [15] vs. Benard Bruno Nkomba (AUS)
Junior Girls’ Singles – Round 2
Zeel Desai (IND) vs. Jule Niemeier (GER)
Junior Girls’ Singles – Round 2
Elena Rybakina (RUS) [16] vs. Denisa Hindova (CZE)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Baijing Lin (AUS) [6]/Xiyu Wang (CHN) [6] vs. Astrid Wanja Brune Olsen (NOR)/Malene Helgo (NOR)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Violet Apisah (PNG)/Zeel Desai (IND) vs. Yang Lee (TPE) [4]/Rebeka Masarova (SUI) [4]
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA)/Moerani Bouzige (AUS) vs. Jesper De Jong (NED)/Philip Henning (RSA)

COURT 20 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – Round 2
Federico Iannaccone (ITA) vs. Alexander Crnokrak (AUS)
Junior Girls’ Singles – Round 2
Gabriella Da Silva Fick (AUS) vs. Chengyiyi Yuan (CHN)
Junior Boys’ Singles – Round 2
Ergi Kirkin (TUR) [11] vs. Chase Ferguson (AUS)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Maja Chwalinska (POL)/Iga Swiatek (POL) vs. Lisa Mays (AUS)/Ivana Popovic (AUS)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Jack Molloy (GBR)/Barnaby Smith (GBR) vs. Chase Ferguson (AUS)/Benard Bruno Nkomba (AUS)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Chun Hsin Tseng (TPE)/Bang Shuo Yin (TPE) vs. Marvin Moeller (GER) [2]/Naoki Tajima (JPN) [2]

COURT 22 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 2
Eleonora Molinaro (LUX) vs. Yuki Naito (JPN) [14]
Junior Boys’ Singles – Round 2
Yibing Wu (CHN) [1] vs. Finn Bass (GBR)
Junior Boys’ Singles – Round 2
Matteo Martineau (FRA) vs. Rinky Hijikata (AUS)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Emil Ruusuvuori (FIN)/Michael Vrbensky (CZE) vs. Zizou Bergs (BEL) [6]/Yshai Oliel (ISR) [6]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Taylor Johnson (USA)/Nicole Mossmer (USA) vs. Eunhye Lee (KOR)/Satoko Sueno (JPN)

Share

Australian Open Day 7 Schedule of Play for January 22, 2017

 

Australian Open Day 7 Schedule of Play for January 22, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 4
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Women’s Singles – Round 4
Mona Barthel (GER) vs. Venus Williams (USA) [13]
Men’s Singles – Round 4
Andy Murray (GBR) [1] vs. Mischa Zverev (GER)

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 4
Roger Federer (SUI) [17] vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 4
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Coco Vandeweghe (USA)

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 3
Jean-Julien Rojer (NED) [11]/Horia Tecau (ROU) [11] vs. Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS)
Men’s Doubles – Round 3
Alex Bolt (AUS)/Bradley Mousley (AUS) vs. Sam Querrey (USA)/Donald Young (USA)
Not Before: 2:00 PM
Men’s Singles – Round 4
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Andreas Seppi (ITA)
Not Before: 4:00 PM
Women’s Singles – Round 4
Sorana Cirstea (ROU) vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 3
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [1]’Nicolas Mahut (FRA) [1] vs. Dominic Inglot (GBR) [16]/Florin Mergea (ROU) [16]
Mixed Doubles – Round 1
Barbora Krejcikova (CZE) [8]/Rajeev Ram (USA) [8] vs. Casey Dellacqua (AUS)/Matt Reid (AUS)

Men’s Legends’ Doubles
Mansour Bahrami (FRA)/Fabrice Santoro (FRA) vs. Pat Cash (AUS)/Goran Ivanisevic (CRO)

Not Before: 4:30 PM
Men’s Singles – Round 4
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Daniel Evans (GBR)

SHOW COURT 2 11:00 AM

Men’s Legends’ Doubles
Jonas Bjorkman (SWE)/Thomas Johansson (SWE) vs. Jacco Eltingh (NED)/Paul Haarhuis (NED)

Not Before: 12:00 PM
Women’s Doubles – Round 3
Vania King (USA) [8]/Yaroslava Shvedova (KAZ) [8] vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)/Andrea Petkovic (GER)
Men’s Doubles – Round 3
Feliciano Lopez (ESP) [5]/Marc Lopez (ESP) [5] vs. Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Mixed Doubles – Round 1
Samantha Stosur (AUS)/Sam Groth (AUS) vs. Pauline Parmentier (FRA)/Nicolas Mahut (FRA)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Mixed Doubles – Round 1
Yifan Xu (CHN)/Fabrice Martin (FRA) vs. Liezel Huber (USA)/Marcin Matkowski (POL)
Women’s Doubles – Round 3
Ekaterina Makarova (RUS) [3]/Elena Vesnina (RUS) [3] vs. Viktorija Golubic (SUI)/Kristyna Pliskova (CZE)
Mixed Doubles – Round 1
Destanee Aiava (AUS)/Marc Polmans (AUS) vs. Martina Hingis (SUI)/Leander Paes (IND)
Mixed Doubles – Round 1
Andreja Klepac (SLO)/Treat Huey (PHI) vs. Michaella Krajicek (NED)/Raven Klaasen (RSA)

Women’s Legends’ Doubles
Lindsay Davenport (USA)/Martina Navratilova (USA) vs. Iva Majoli (CRO)/Alicia Molik (AUS)

COURT 5 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Anri Nagata (JPN) vs. Alexandra Bozovic (AUS)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Zizou Bergs (BEL) vs. Vlad Andrei Dancu (ROU)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Jack Molloy (GBR) vs. Alexandre Rotsaert (USA)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Siddhant Banthia (IND)/Kaya Gore (TUR) vs. Federico Iannaccone (ITA)/len Schouten (NED)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Maxence Broville (FRA)
Vlad Andrei Dancu (ROU) vs. Anthony Popyrin (AUS)/Campbell Salmon (AUS)

COURT 7 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – Round 1
len Schouten (NED) vs. Matthew Dellavedova (AUS)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Mahak Jain (IND) vs. Marta Kostyuk (UKR) [11]
Junior Boys’ Singles – Round 1
Kody Pearson (AUS) vs. Mikhail Sokolovskiy (RUS)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Lucas Vuradin (AUS) vs. Marvin Moeller (GER) [3]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Mahak Jain (IND)/Lexie Stevens (NED) vs. Denisa Hindova (CZE)/Johana Markova (CZE)

COURT 8 11:00 AM

Mixed Doubles – Round 1
Elina Svitolina (UKR)/Chris Guccione (AUS) vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)/Robert Farah (COL)
Women’s Doubles – Round 3
Andrea Hlavackova (CZE) [12]/Shuai Peng (CHN) [12] vs. Andreja Klepac (SLO)/María José Martínez Sánchez (ESP)
Women’s Doubles – Round 3
Eri Hozumi (JPN)/Miyu Kato (JPN) vs. Sania Mirza (IND) [4]/Barbora Strycova (CZE) [4]
Mixed Doubles – Round 1
Darija Jurak (CRO)/Jean-Julien Rojer (NED) vs. Hao-Ching Chan (TPE) [4]/Max Mirnyi (BLR) [4]
Mixed Doubles – Round 1
Andrea Hlavackova (CZE) [3]/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [3] vs. Raquel Atawo (USA)/Robert Lindstedt (SWE)

COURT 10 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Pei Hsuan Chen (TPE) vs. Iga Swiatek (POL) [8]
Junior Girls’ Singles – Round 1
Mihika Yadav (IND) vs. Ali Collins (GBR)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Nikolay Vylegzhanin (RUS) vs. Duarte Vale (POR) [6]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Shuyue Ma (CHN)/Mihika Yadav (IND) vs. Federica Bilardo (ITA)/Tatiana Pieri (ITA)

COURT 12 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – Round 1
Yshai Oliel (ISR) [4] vs. Francesco Forti (ITA)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Max Stewart (GBR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Mai Hontama (JPN) [10] vs. Nicole Mossmer (USA)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Matthew Dellavedova (AUS)/Rinky Hijikata (AUS) vs. Ryan Nijboer (NED)/Ajeet Rai (NZL)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Dan Added (FRA)/Matteo Martineau (FRA) vs. Simon Carr (IRL)/Max Stewart (GBR)

COURT 13 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Xin Yu Wang (CHN) vs. Maria Vittoria Viviani (ITA)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Thasaporn Naklo (THA) vs. En Shuo Liang (TPE)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Jesper De Jong (NED) vs. Trent Bryde (USA) [10]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
En Shuo Liang (TPE)/Xin Yu Wang (CHN) vs. Caty McNally (USA) [5]/Natasha Subhash (USA) [5]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Ali Collins (GBR)/Jule Niemeier (GER) vs. Lea Boskovic (CRO) [8]/Elena Rybakina (RUS) [8]

COURT 14 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Natasha Subhash (USA) [15] vs. Sofya Lansere (RUS)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Jodie Anna Burrage (GBR) [6] vs. Federica Bilardo (ITA)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Toru Horie (JPN) [9] vs. Chun Hsin Tseng (TPE)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Emily Appleton (GBR) [1]/Jodie Anna Burrage (GBR) [1] vs. Nidhi Surapaneni (IND)/Ekaterina Vishnevskaya (RUS)

COURT 15 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Rebeka Masarova (SUI) [1] vs. Himari Sato (JPN)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Naho Sato (JPN) vs. Eunhye Lee (KOR)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Menelaos Efstathiou (CYP) vs. Joshua Howard-Tripp (RSA)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Zoe Kruger (RSA)/Himari Sato (JPN) vs. Pei Hsuan Chen (TPE)/Naho Sato (JPN)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Menelaos Efstathiou (CYP)/Eleftherios Neos (CYP) vs. Tristan Boyer (USA)/Siphosothando Montsi (RSA)

COURT 19 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Patricia Apisah (PNG) vs. Carson Branstine (USA) [13]
Junior Boys’ Singles – Round 1
Corentin Moutet (FRA) [5] vs. Ken Cavrak (AUS)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Michaela Haet (AUS) vs. Hurricane Tyra Black (USA)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Bianca Vanessa Andreescu (CAN) [3]/Carson Branstine (USA) [3] vs. Aleksa Cveticanin (AUS)/Seone Mendez (AUS)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Shinji Hazawa (JPN)/Alexey Zakharov (RUS) vs. Zsombor Piros (HUN) [7]/Mikhail Sokolovskiy (RUS) [7]

COURT 20 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Baijing Lin (AUS) vs. Malene Helgo (NOR)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Adam Walton (AUS) vs. Dan Added (FRA) [14]
Junior Boys’ Singles – Round 1
Dane Sweeny (AUS) vs. Shinji Hazawa (JPN)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Moerani Bouzige (AUS) vs. Tao Mu (CHN)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Toru Horie (JPN) [1]/Yibing Wu (CHN) [1] vs. Ken Cavrak (AUS)/Sean Van Rensburg (AUS)

COURT 22 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Ekaterina Vishnevskaya (RUS) vs. Lisa Mays (AUS)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Maja Chwalinska (POL) vs. Xiyu Wang (CHN) [3]
Junior Boys’ Singles – Round 1
Lingxi Zhao (CHN) [13] vs. Michael Vrbensky (CZE)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Annerly Poulos (AUS)/Tayla Whitehouse (AUS) vs. Oleksandra Andrieieva (UKR)/Sofya Lansere (RUS)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Ergi Kirkin (TUR) [3]/Corentin Moutet (FRA) [3] vs. Finn Reynolds (NZL)/Duarte Vale (POR)

Share

Australian Open Day 6 Schedule of Play for January 21, 2017

Australian Open Day 6 Schedule of Play for January 21, 2017

SINGLES MATCHES ONLY

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Dominika Cibulkova (SVK) [6] vs. Ekaterina Makarova (RUS) [30]
Women’s Singles – Round 3
Nicole Gibbs (USA) vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 3
Alexander Zverev (GER) [24] vs. Rafael Nadal (ESP) [9]
ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 3
Daria Gavrilova (AUS) [22] vs. Timea Bacsinszky (SUI) [12]
Men’s Singles – Round 3
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Richard Gasquet (FRA) [18]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Caroline Garcia (FRA) [21]
Men’s Singles – Round 3
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. Benoit Paire (FRA)
Women’s Singles – Round 3
Caroline Wozniacki (DEN) [17] vs. Johanna Konta (GBR) [9]
MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Philipp Kohlschreiber (GER) [32]
Women’s Singles – Round 3
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Jelena Ostapenko (LAT)

HISENSE ARENA 11:00 AM

DOUBLES TBA

Not Before: 12:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Ivo Karlovic (CRO) [20] vs. David Goffin (BEL) [11]

DOUBLES TBA

Not Before: 6:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Gilles Simon (FRA) [25] vs. Milos Raonic (CAN) [3]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Elena Vesnina (RUS) [14] vs. Jennifer Brady (USA)

DOUBLES TBA

DOUBLES TBA

Men’s Singles – Round 3
Pablo Carreno Busta (ESP) [30] vs. Denis Istomin (UZB)

SHOW COURT 3 11:00 AM

DOUBLES TBA

Not Before: 12:00 PM
Women’s Singles – Round 3
Maria Sakkari (GRE) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)

DOUBLES TBA

Men’s Singles – Round 3
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. David Ferrer (ESP) [21]

Share

Australian Open Day 5 Schedule of Play for January 20, 2017

Australian Open Day 5 Schedule of Play for January 20, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Coco Vandeweghe (USA)
Women’s Singles – Round 3
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Kristyna Pliskova (CZE)
Men’s Singles – Round 3
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Viktor Troicki (SRB) [29]

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 3
Ashleigh Barty (AUS) vs. Mona Barthel (GER)
Men’s Singles – Round 3
Tomas Berdych (CZE) [10] vs. Roger Federer (SUI) [17]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Elina Svitolina (UKR) [11] vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24]
Men’s Singles – Round 3
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Jack Sock (USA) [23]
Women’s Singles – Round 3
Ying-Ying Duan (CHN) vs. Venus Williams (USA) [13]
MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Lukas Lacko (SVK) vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 3
Anastasija Sevastova (LAT) [32] vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]

HISENSE ARENA 11:30 AM

Women’s Singles – Round 3
Jelena Jankovic (SRB) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Not Before: 2:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Andy Murray (GBR) [1] vs. Sam Querrey (USA) [31]
Not Before: 4:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Bernard Tomic (AUS) [27] vs. Daniel Evans (GBR)

SHOW COURT 2 11:00 AM

Mixed Doubles – Round 1
Bethanie Mattek-Sands (USA) [1]/Mike Bryan (USA) [1] vs. Arina Rodionova (AUS)/John-Patrick Smith (AUS)
Women’s Doubles – Round 2
Samantha Stosur (AUS)/Shuai Zhang (CHN) vs. Sania Mirza (IND) [4]/Barbora Strycova (CZE) [4]
Men’s Singles – Round 3
Mischa Zverev (GER) vs. Malek Jaziri (TUN)
Women’s Singles – Round 3
Sorana Cirstea (ROU) vs. Alison Riske (USA)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Rohan Bopanna (IND) [15]/Pablo Cuevas (URU) [15] vs. Alex Bolt (AUS)/Bradley Mousley (AUS)
Men’s Singles – Round 3
Steve Darcis (BEL) vs. Andreas Seppi (ITA)
Mixed Doubles – Round 1
Yung-Jan Chan (TPE) [5]/Lukasz Kubot (POL) [5] vs. Daria Gavrilova (AUS)/Luke Saville (AUS)
Men’s Doubles – Round 2
Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Matthew Barton (AUS)/Matthew Ebden (AUS)

COURT 7 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Robert Lindstedt (SWE)/Michael Venus (NZL) vs. Ivan Dodig (CRO) [9]/Marcel Granollers (ESP) [9]
Women’s Doubles – Round 2
Ekaterina Makarova (RUS) [3]/Elena Vesnina (RUS) [3] vs. Liezel Huber (USA)/Maria Sanchez (USA)
Mixed Doubles – Round 1
Abigail Spears (USA)/Juan Sebastian Cabal (COL) vs. Lucie Hradecka (CZE) [7]/Radek Stepanek (CZE) [7]
Men’s Doubles – Round 2
Henri Kontinen (FIN) [4]/John Peers (AUS) [4] vs. Marcos Baghdatis (CYP)/Gilles Muller (LUX)

COURT 8 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Julien Benneteau (FRA)/Jeremy Chardy (FRA) vs. Dominic Inglot (GBR) [16]/Florin Mergea (ROU) [16]
Men’s Doubles – Round 2
Jurgen Melzer (AUT)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) vs. Brian Baker (USA)/Nikola Mektic (CRO)
Men’s Doubles – Round 2
Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS) vs. Daniel Nestor (CAN) [8]/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [8]
Women’s Doubles – Round 2
Vania King (USA) [8]/Yaroslava Shvedova (KAZ) [8] vs. Danka Kovinic (MNE)/Laura Siegemund (GER)

COURT 13 12:00 PM

Women’s Doubles – Round 2
Andrea Hlavackova (CZE) [12]/Shuai Peng (CHN) [12] vs. Karin Knapp (ITA)/Mandy Minella (LUX)
Women’s Doubles – Round 2
Alizé Cornet (FRA)/Magda Linette (POL) vs. Eri Hozumi (JPN)/Miyu Kato (JPN)
Women’s Doubles – Round 2
Louisa Chirico (USA)/Elise Mertens (BEL) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)/Andrea Petkovic (GER)

COURT 20 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Jean-Julien Rojer (NED) [11]/Horia Tecau (ROU) [11] vs. Wesley Koolhof (NED)/Matwe Middelkoop (NED)
Women’s Doubles – Round 2
Lauren Davis (USA)/Megan Moulton-Levy (USA) vs. Katarina Srebotnik (SLO) [13]/Saisai Zheng (CHN) [13]
Women’s Doubles – Round 2
Gabriela Dabrowski (CAN)/Michaella Krajicek (NED) vs. Andreja Klepac (SLO)/María José Martínez Sánchez (ESP)

Share

Australian Open Day 4 Schedule of Play for January 19, 2017

Australian Open Day 4 Schedule of Play for January 19, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Naomi Osaka (JPN) vs. Johanna Konta (GBR) [9]
Women’s Singles – Round 2
Caroline Wozniacki (DEN) [17] vs. Donna Vekic (CRO)
Men’s Singles – Round 2
Denis Istomin (UZB) vs. Novak Djokovic (SRB) [2]
ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Lucie Safarova (CZE) vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 2
Marcos Baghdatis (CYP) vs. Rafael Nadal (ESP) [9]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Anna Blinkova (RUS)
Women’s Singles – Round 2
Dominika Cibulkova (SVK) [6] vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Men’s Singles – Round 2
Gilles Muller (LUX) vs. Milos Raonic (CAN) [3]
MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. Agnieszka Radwanska (POL) [3]
Men’s Singles – Round 2
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. Jordan Thompson (AUS)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Sara Errani (ITA) vs. Ekaterina Makarova (RUS) [30]
Men’s Singles – Round 2
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Hyeon Chung (KOR)
Not Before: 3:30 PM
Men’s Singles – Round 2
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Alexandr Dolgopolov (UKR)
Not Before: 6:30 PM
Women’s Singles – Round 2
Daria Gavrilova (AUS) [22] vs. Ana Konjuh (CRO)

SHOW COURT 2 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Carlos Berlocq (ARG) vs. Richard Gasquet (FRA) [18]
Women’s Singles – Round 2
Elena Vesnina (RUS) [14] vs. Mandy Minella (LUX)
Men’s Doubles – Round 1
Daniel Evans (GBR)/Nick Kyrgios (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB)/Viktor Troicki (SRB)
Men’s Singles – Round 2
Alexander Zverev (GER) [24] vs. Frances Tiafoe (USA)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Oceane Dodin (FRA) vs. Caroline Garcia (FRA) [21]
Women’s Singles – Round 2
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Andrea Petkovic (GER)
Men’s Singles – Round 2
Radek Stepanek (CZE) vs. David Goffin (BEL) [11]
Not Before: 4:00 PM
Men’s Singles – Round 2
Benoit Paire (FRA) vs. Fabio Fognini (ITA)

COURT 5 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
María Irigoyen (ARG)/Ipek Soylu (TUR) vs. Barbora Krejcikova (CZE)/Galina Voskoboeva (KAZ)
Women’s Doubles – Round 1
Lara Arruabarrena (ESP)/Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Louisa Chirico (USA)/Elise Mertens (BEL)
Women’s Doubles – Round 1
Naomi Osaka (JPN)/Monica Puig (PUR) vs. Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR)

COURT 7 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Donald Young (USA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) [32]
Men’s Singles – Round 2
Ernesto Escobedo (USA) vs. David Ferrer (ESP) [21]
Men’s Doubles – Round 1
Matt Reid (AUS)/John-Patrick Smith (AUS) vs. Sam Groth (AUS)/Chris Guccione (AUS)
Women’s Singles – Round 2
Alizé Cornet (FRA) [28] vs. Maria Sakkari (GRE)

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Yulia Putintseva (KAZ) [31]
Men’s Singles – Round 2
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. Yoshihito Nishioka (JPN)
Not Before: 4:00 PM
Men’s Singles – Round 2
Ivo Karlovic (CRO) [20] vs. Andrew Whittington (AUS)
Women’s Singles – Round 2
Danka Kovinic (MNE) vs. Timea Bacsinszky (SUI) [12]

COURT 10 12:00 PM

Men’s Doubles – Round 1
Lukasz Kubot (POL) [7]/Marcelo Melo (BRA) [7] vs. Johan Brunstrom (SWE)/Andreas Siljestrom (SWE)
Men’s Doubles – Round 1
Aliaksandr Bury (BLR)/Paolo Lorenzi (ITA) vs. Raven Klaasen (RSA) [6]/Rajeev Ram (USA) [6]
Women’s Doubles – Round 1
Andreja Klepac (SLO)/María José Martínez Sánchez (ESP) vs. Julia Goerges (GER) [7]/Karolina Pliskova (CZE) [7]

COURT 12 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Ken Skupski (GBR)/Neal Skupski (GBR) vs. Juan Sebastian Cabal (COL) [14]/Robert Farah (COL) [14]
Men’s Doubles – Round 1
Jonathan Eysseric (FRA)/Fabrice Martin (FRA) vs. Purav Raja (IND)/Divij Sharan (IND)
Women’s Doubles – Round 1
Tatjana Maria (GER)/Pauline Parmentier (FRA) vs. Chin-Wei Chan (TPE)/Junri Namigata (JPN)
Women’s Doubles – Round 1
Viktorija Golubic (SUI)/Kristyna Pliskova (CZE) vs. Kateryna Bondarenko (UKR)/Jelena Ostapenko (LAT)

COURT 13 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Pablo Carreno Busta (ESP) [30] vs. Kyle Edmund (GBR)
Women’s Singles – Round 2
Jennifer Brady (USA) vs. Heather Watson (GBR)
Women’s Doubles – Round 1
Jelena Jankovic (SRB)/Yanina Wickmayer (BEL) vs. Martina Hingis (SUI) [5]/Coco Vandeweghe (USA) [5]
Women’s Doubles – Round 1
Lyudmyla Kichenok (UKR)/Nadiia Kichenok (UKR) vs. Ashleigh Barty (AUS)/Casey Dellacqua (AUS)

COURT 14 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Mate Pavic (CRO) [13]/Alexander Peya (AUT) [13] vs. Jurgen Melzer (AUT)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
Men’s Doubles – Round 1
Julien Benneteau (FRA)/Jeremy Chardy (FRA) vs. Mariusz Fyrstenberg (POL)/Martin Klizan (SVK)
Women’s Doubles – Round 1
Sorana Cirstea (ROU) [15]/Carina Witthoeft (GER) [15] vs. Timea Babos (HUN)/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Men’s Doubles – Round 1
Sam Querrey (USA)/Donald Young (USA) vs. Jamie Murray (GBR) [2]/Bruno Soares (BRA) [2]

COURT 15 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Treat Huey (PHI) [10]/Max Mirnyi (BLR) [10] vs. Leander Paes (IND)/Andre Sa (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Andrea Hlavackova (CZE) [12]/Shuai Peng (CHN) [12] vs. Misaki Doi (JPN)/Kurumi Nara (JPN)
Men’s Doubles – Round 1
Andres Molteni (ARG)/Diego Schwartzman (ARG) vs. Daniel Nestor (CAN) [8]/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [8]
Men’s Doubles – Round 1
Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Alex De Minaur (AUS)/Max Purcell (AUS)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Vania King (USA) [8]/Yaroslava Shvedova (KAZ) [8] vs. Qiang Wang (CHN)/Varatchaya Wongteanchai (THA)
Men’s Doubles – Round 1
Dustin Brown (GER)/Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Nenad Zimonjic (SRB)/Mischa Zverev (GER)
Women’s Doubles – Round 1
Nao Hibino (JPN)/Alicja Rosolska (POL) vs. Yulia Putintseva (KAZ)/Alison Riske (USA)
Women’s Doubles – Round 1
Alison Bai (AUS)/Lizette Cabrera (AUS) vs. Annika Beck (GER)/Anastasija Sevastova (LAT)

COURT 20 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [1]/Nicolas Mahut (FRA) [1] vs. Adrian Mannarino (FRA)/Adil Shamasdin (CAN)
Men’s Singles – Round 2
Gilles Simon (FRA) [25] vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Jessica Moore (AUS)/Storm Sanders (AUS) vs. Raquel Atawo (USA) [11]/Yifan Xu (CHN) [11]
Women’s Singles – Round 2
Nicole Gibbs (USA) vs. Irina Falconi (USA)

COURT 22 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Lucie Hradecka (CZE) [10]/Katerina Siniakova (CZE) [10] vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)/Kveta Peschke (CZE)
Men’s Doubles – Round 1
Jonathan Erlich (ISR)/Scott Lipsky (USA) vs. Karen Khachanov (RUS)/Andrey Kuznetsov (RUS)
Women’s Doubles – Round 1
Shelby Rogers (USA)/Taylor Townsend (USA) vs. Kiki Bertens (NED) [14]/Johanna Larsson (SWE) [14]

Share

Australian Open Day 3 Schedule of Play for January 18, 2017

Australian Open Day 3 Schedule of Play for January 18, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Stefanie Voegele (SUI) vs. Venus Williams (USA) [13]
Women’s Singles – Round 2
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Carina Witthoeft (GER)
Men’s Singles – Round 2
Noah Rubin (USA) vs. Roger Federer (SUI) [17]

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Samantha Crawford (USA) vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]
Men’s Singles – Round 2
Andy Murray (GBR) [1] vs. Andrey Rublev (RUS)

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Elina Svitolina (UKR) [11] vs. Julia Boserup (USA)
Women’s Singles – Round 2
Jaimee Fourlis (AUS) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Men’s Singles – Round 2
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Steve Johnson (USA)

MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Shelby Rogers (USA) vs. Ashleigh Barty (AUS)
Men’s Singles – Round 2
Bernard Tomic (AUS) [27] vs. Victor Estrella Burgos (DOM)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Jeremy Chardy (FRA) vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 2
Jelena Jankovic (SRB) vs. Julia Goerges (GER)
Women’s Singles – Round 2
Shuai Peng (CHN) vs. Eugenie Bouchard (CAN)
Not Before: 6:00 PM
Men’s Singles – Round 2
Andreas Seppi (ITA) vs. Nick Kyrgios (AUS) [14]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24]
Men’s Singles – Round 2
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Dusan Lajovic (SRB)
Women’s Doubles – Round 1
Serena Williams (USA) [15]/Venus Williams (USA) [15] vs. Timea Babos (HUN)/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Men’s Singles – Round 2Alex De Minaur (AUS) vs. Sam Querrey (USA) [31]

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Alison Riske (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) [20]
Men’s Singles – Round 2
Tomas Berdych (CZE) [10] vs. Ryan Harrison (USA)
Women’s Singles – Round 2
Carla Suárez Navarro (ESP) [10] vs. Sorana Cirstea (ROU)
Men’s Singles – Round 2
Daniel Evans (GBR) vs. Marin Cilic (CRO) [7]

COURT 5 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Rohan Bopanna (IND) [15]/Pablo Cuevas (URU) [15] vs. Thomaz Bellucci (BRA)/Maximo Gonzalez (ARG)
Men’s Doubles – Round 1
Robert Lindstedt (SWE)/Michael Venus (NZL) vs. Andre Begemann (GER)/Jan-Lennard Struff (GER)
Women’s Doubles – Round 1
Christina McHale (USA)/Asia Muhammad (USA) vs. Katarina Srebotnik (SLO) [13]/Saisai Zheng (CHN) [13]
Women’s Doubles – Round 1
Gabriela Dabrowski (CAN)/Michaella Krajicek (NED) vs. Oksana Kalashnikova (GEO)/Aleksandra Krunic (SRB)

COURT 7 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Eri Hozumi (JPN)/Miyu Kato (JPN) vs. Ellen Perez (AUS)/Olivia Tjandramulia (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Robin Haase (NED)/Florian Mayer (GER) vs. Alex Bolt (AUS)/Bradley Mousley (AUS)
Men’s Singles – Round 2
Paolo Lorenzi (ITA) vs. Viktor Troicki (SRB) [29]
Women’s Singles – Round 2
Mona Barthel (GER) vs. Monica Puig (PUR) [29]

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Varvara Lepchenko (USA) vs. Ying-Ying Duan (CHN)
Men’s Singles – Round 2
John Isner (USA) [19] vs. Mischa Zverev (GER)
Men’s Singles – Round 2
Karen Khachanov (RUS) vs. Jack Sock (USA) [23]
Women’s Singles – Round 2
Pauline Parmentier (FRA) vs. Coco Vandeweghe (USA)

COURT 10 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Facundo Bagnis (ARG)/Federico Delbonis (ARG) vs. Brian Baker (USA)/Nikola Mektic (CRO)
Men’s Doubles – Round 1
Jean-Julien Rojer (NED) [11]/Horia Tecau (ROU) [11] vs. Philipp Petzschner (GER)/Mikhail Youzhny (RUS)
Women’s Doubles – Round 1
Mirjana Lucic-Baroni (CRO)/Andrea Petkovic (GER) vs. Monica Niculescu (ROU) [9]/Abigail Spears (USA) [9]
Women’s Doubles – Round 1
Jocelyn Rae (GBR)/Anna Smith (GBR) vs. Sania Mirza (IND) [4]/Barbora Strycova (CZE) [4]

COURT 12 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Hao-Ching Chan (TPE) [6]/Yung-Jan Chan (TPE) [6] vs. Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN)
Women’s Doubles – Round 1
Darija Jurak (CRO) [16]/Anastasia Rodionova (AUS) [16] vs. Alizé Cornet (FRA)/Magda Linette (POL)
Women’s Doubles – Round 1
Caroline Garcia (FRA) [1]/Kristina Mladenovic (FRA) [1] vs. Belinda Bencic (SUI)/Ana Konjuh (CRO)
Women’s Doubles – Round 1
Karin Knapp (ITA)/Mandy Minella (LUX) vs. Naomi Broady (GBR)/Heather Watson (GBR)

COURT 13 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Malek Jaziri (TUN) vs. Alexander Bublik (KAZ)
Men’s Singles – Round 2
Lukas Lacko (SVK) vs. Dudi Sela (ISR)
Men’s Doubles – Round 1
Malek Jaziri (TUN)/Stephane Robert (FRA) vs. Ivan Dodig (CRO) [9]/Marcel Granollers (ESP) [9]
Women’s Singles – Round 2
Anastasija Sevastova (LAT) [32] vs. Kristina Kucova (SVK)

COURT 14 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Henri Kontinen (FIN) [4]/John Peers (AUS) [4] vs. Santiago Gonzalez (MEX)/David Marrero (ESP)
Women’s Doubles – Round 1
Liezel Huber (USA)/Maria Sanchez (USA) vs. Madison Brengle (USA)/Arina Rodionova (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Luke Saville (AUS)/Jordan Thompson (AUS) vs. Dominic Inglot (GBR) [16]/Florin Mergea (ROU) [16]
Women’s Doubles – Round 1
Sara Errani (ITA)/Kirsten Flipkens (BEL) vs. Daria Gavrilova (AUS)/Daria Kasatkina (RUS)

COURT 15 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Chia-Jung Chuang (TPE)/Nicole Gibbs (USA) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA) [2]/Lucie Safarova (CZE) [2]
Men’s Doubles – Round 1
Marcos Baghdatis (CYP)/Gilles Muller (LUX) vs. Cheng-Peng Hsieh (TPE)/Tsung-Hua Yang (TPE)
Women’s Doubles – Round 1
Kimberly Birrell (AUS)/Priscilla Hon (AUS) vs. Samantha Stosur (AUS)/Shuai Zhang (CHN)
Men’s Doubles – Round 1
Yen-Hsun Lu (TPE)/Jiri Vesely (CZE) vs. Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Ekaterina Makarova (RUS) [3]/Elena Vesnina (RUS) [3] vs. Shuko Aoyama (JPN)/Makoto Ninomiya (JPN)
Men’s Doubles – Round 1
Wesley Koolhof (NED)/Matwe Middelkoop (NED) vs. Julio Peralta (CHI)/Horacio Zeballos (ARG)
Men’s Doubles – Round 1
Jerzy Janowicz (POL)/Marcin Matkowski (POL) vs. Fabio Fognini (ITA)/Fernando Verdasco (ESP)
Men’s Doubles – Round 1
Paul-Henri Mathieu (FRA)/Benoit Paire (FRA) vs. Bob Bryan (USA) [3]/Mike Bryan (USA) [3]

COURT 20 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Lauren Davis (USA)/Megan Moulton-Levy (USA) vs. Destanee Aiava (AUS)/Alicia Smith (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Matthew Barton (AUS)/Matthew Ebden (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) [12]/Radek Stepanek (CZE) [12]
Women’s Singles – Round 2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) [27]
Men’s Singles – Round 2
Diego Schwartzman (ARG) vs. Steve Darcis (BEL)

COURT 22 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Nicholas Monroe (USA)/Artem Sitak (NZL) vs. James Cerretani (USA)/Philipp Oswald (AUT)
Men’s Doubles – Round 1
Guillermo Duran (ARG)/Joao Sousa (POR) vs. Marcus Daniell (NZL)/Marcelo Demoliner (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Danka Kovinic (MNE)/Laura Siegemund (GER) vs. Demi Schuurs (NED)/Renata Voracova (CZE)
Men’s Doubles – Round 1
Feliciano Lopez (ESP) [5]/Marc Lopez (ESP) [5] vs. Alexandr Dolgopolov (UKR)/Gerald Melzer (AUT)

Share

Australian Open Day 2 Schedule of Play for January 17, 2017

Australian Open Day 2

Schedule of Play for January 17, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
Women’s Singles – Round 1
Belinda Bencic (SUI) vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 1
Florian Mayer (GER) vs. Rafael Nadal (ESP) [9]

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Fernando Verdasco (ESP) vs. Novak Djokovic (SRB) [2]
Women’s Singles – Round 1
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. Agnieszka Radwanska (POL) [3]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Johanna Konta (GBR) [9]
Men’s Singles – Round 1
Dustin Brown (GER) vs. Milos Raonic (CAN) [3]
Women’s Singles – Round 1
Heather Watson (GBR) vs. Samantha Stosur (AUS) [18]

MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Christopher O’Connell (AUS)
Women’s Singles – Round 1
Daria Gavrilova (AUS) [22] vs. Naomi Broady (GBR)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Alexander Zverev (GER) [24] vs. Robin Haase (NED)
Women’s Singles – Round 1
Dominika Cibulkova (SVK) [6] vs. Denisa Allertova (CZE)
Women’s Singles – Round 1
Caroline Wozniacki (DEN) [17] vs. Arina Rodionova (AUS)
Not Before: 5:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Omar Jasika (AUS) vs. David Ferrer (ESP) [21]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Caroline Garcia (FRA) [21]
Men’s Singles – Round 1
Reilly Opelka (USA) vs. David Goffin (BEL) [11]
Men’s Singles – Round 1
Jordan Thompson (AUS) vs. Joao Sousa (POR)
Women’s Singles – Round 1
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Elizaveta Kulichkova (RUS)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Yanina Wickmayer (BEL) vs. Lucie Safarova (CZE)
Women’s Singles – Round 1
Elena Vesnina (RUS) [14] vs. Ana Bogdan (ROU)
Men’s Singles – Round 1
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. Jan-Lennard Struff (GER)
Men’s Singles – Round 1
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Jiri Vesely (CZE)

COURT 5 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Jared Donaldson (USA) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
Men’s Singles – Round 1
Kyle Edmund (GBR) vs. Santiago Giraldo (COL)
Women’s Singles – Round 1
Jennifer Brady (USA) vs. Johanna Larsson (SWE)
Women’s Singles – Round 1
Kayla Day (USA) vs. Andrea Petkovic (GER)

COURT 7 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Ekaterina Makarova (RUS) [30]
Men’s Singles – Round 1
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Alex Bolt (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. Guido Pella (ARG)
Women’s Singles – Round 1
Danka Kovinic (MNE) vs. Saisai Zheng (CHN)

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Luksika Kumkhum (THA) vs. Naomi Osaka (JPN)
Women’s Singles – Round 1
Sara Errani (ITA) vs. Risa Ozaki (JPN)
Men’s Singles – Round 1
Blake Mott (AUS) vs. Richard Gasquet (FRA) [18]
Men’s Singles – Round 1
Tommy Haas (GER) vs. Benoit Paire (FRA)

COURT 10 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Thomas Fabbiano (ITA) vs. Donald Young (USA)
Women’s Singles – Round 1
Lin Zhu (CHN) vs. Jelena Ostapenko (LAT)
Men’s Singles – Round 1
Gilles Muller (LUX) vs. Taylor Fritz (USA)

COURT 12 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Irina Falconi (USA) vs. Xinyun Han (CHN)
Men’s Singles – Round 1
Frances Tiafoe (USA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
Women’s Singles – Round 1
Mandy Minella (LUX) vs. Magda Linette (POL)
Men’s Singles – Round 1
Hyeon Chung (KOR) vs. Renzo Olivo (ARG)

COURT 13 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Gilles Simon (FRA) [25] vs. Michael Mmoh (USA)
Women’s Singles – Round 1
Donna Vekic (CRO) vs. Lizette Cabrera (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
Women’s Singles – Round 1
Camila Giorgi (ITA) vs. Timea Bacsinszky (SUI) [12]

COURT 14 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Cagla Buyukakcay (TUR) vs. Oceane Dodin (FRA)
Women’s Singles – Round 1
Alizé Cornet (FRA) [28] vs. Myrtille Georges (FRA)
Men’s Singles – Round 1
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Borna Coric (CRO)
Men’s Singles – Round 1
Denis Istomin (UZB) vs. Ivan Dodig (CRO)

COURT 15 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) [32]
Women’s Singles – Round 1
Maria Sakkari (GRE) vs. Anett Kontaveit (EST)
Men’s Singles – Round 1
Adam Pavlasek (CZE) vs. Andrew Whittington (AUS)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Anna Blinkova (RUS) vs. Monica Niculescu (ROU)
Men’s Singles – Round 1
Pablo Carreno Busta (ESP) [30] vs. Peter Polansky (CAN)
Men’s Singles – Round 1
Ivo Karlovic (CRO) [20] vs. Horacio Zeballos (ARG)
Women’s Singles – Round 1
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. Qiang Wang (CHN)

COURT 20 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Timea Babos (HUN) [25] vs. Nicole Gibbs (USA)
Women’s Singles – Round 1
Lara Arruabarrena (ESP) vs. Yulia Putintseva (KAZ) [31]
Men’s Singles – Round 1
Dmitry Tursunov (RUS) vs. Radek Stepanek (CZE)
Men’s Singles – Round 1
Fabio Fognini (ITA) vs. Feliciano Lopez (ESP) [28]

COURT 22 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Karin Knapp (ITA) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Men’s Singles – Round 1
Radu Albot (MDA) vs. Carlos Berlocq (ARG)
Men’s Singles – Round 1
Daniil Medvedev (RUS) vs. Ernesto Escobedo (USA)
Women’s Singles – Round 1
Ana Konjuh (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA)

Share