February 26, 2017

Australian Open Day 1 Schedule of Play for January 16, 2017

Australian Open Day 1

Schedule of Play for January 16, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Simona Halep (ROU) [4] vs. Shelby Rogers (USA)
Women’s Singles – Round 1
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Venus Williams (USA) [13]
Men’s Singles – Round 1
Andy Murray (GBR) [1] vs. Illya Marchenko (UKR)

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 1
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Lesia Tsurenko (UKR)
Men’s Singles – Round 1
Jurgen Melzer (AUT) vs. Roger Federer (SUI) [17]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Marina Erakovic (NZL) vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]
Men’s Singles – Round 1
Bernard Tomic (AUS) [27] vs. Thomaz Bellucci (BRA)
Women’s Singles – Round 1
Coco Vandeweghe (USA) vs. Roberta Vinci (ITA) [15]

MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Martin Klizan (SVK)
Women’s Singles – Round 1
Louisa Chirico (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Andrey Kuznetsov (RUS) vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 1
Ashleigh Barty (AUS) vs. Annika Beck (GER)
Women’s Singles – Round 1
Mariana Duque-Mariño (COL) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Not Before: 6:30 PM
Men’s Singles – Round 1
Gastao Elias (POR) vs. Nick Kyrgios (AUS) [14]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Mona Barthel (GER) vs. Destanee Aiava (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Tomas Berdych (CZE) [10] vs. Luca Vanni (ITA)
Men’s Singles – Round 1
Jerzy Janowicz (POL) vs. Marin Cilic (CRO) [7]
Women’s Singles – Round 1
Carla Suárez Navarro (ESP) [10] vs. Jana Cepelova (SVK)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Alex De Minaur (AUS) vs. Gerald Melzer (AUT)
Women’s Singles – Round 1
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Shuai Zhang (CHN) [20]
Women’s Singles – Round 1
Elina Svitolina (UKR) [11] vs. Galina Voskoboeva (KAZ)
Men’s Singles – Round 1
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Thiago Monteiro (BRA)

COURT 5 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Aljaz Bedene (GBR)
Women’s Singles – Round 1
Anastasija Sevastova (LAT) [32] vs. Nao Hibino (JPN)
Men’s Singles – Round 1
Karen Khachanov (RUS) vs. Adrian Mannarino (FRA)
Women’s Singles – Round 1
Eri Hozumi (JPN) vs. Carina Witthoeft (GER)

COURT 7 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Ying-Ying Duan (CHN) vs. Rebecca Sramkova (SVK)
Men’s Singles – Round 1
Quentin Halys (FRA) vs. Sam Querrey (USA) [31]
Women’s Singles – Round 1
Stefanie Voegele (SUI) vs. Kurumi Nara (JPN)
Not Before: 5:30 PM
Men’s Singles – Round 1
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Jack Sock (USA) [23]

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Laura Siegemund (GER) [26] vs. Jelena Jankovic (SRB)
Women’s Singles – Round 1
Pauline Parmentier (FRA) vs. Misaki Doi (JPN)
Men’s Singles – Round 1
James Duckworth (AUS) vs. Paolo Lorenzi (ITA)
Men’s Singles – Round 1
Steve Darcis (BEL) vs. Sam Groth (AUS)

COURT 10 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Samantha Crawford (USA) vs. Lauren Davis (USA)
Women’s Singles – Round 1
Kristina Kucova (SVK) vs. Christina McHale (USA)
Men’s Singles – Round 1
Malek Jaziri (TUN) vs. Go Soeda (JPN)
Men’s Singles – Round 1
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Noah Rubin (USA)

COURT 12 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Nicolas Almagro (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA)
Women’s Singles – Round 1
Alison Riske (USA) vs. Madison Brengle (USA)
Women’s Singles – Round 1
Irina Khromacheva (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU)
Not Before: 5:30 PM
Men’s Singles – Round 1
Marcel Granollers (ESP) vs. Dudi Sela (ISR)

COURT 13 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Kiki Bertens (NED) [19] vs. Varvara Lepchenko (USA)
Women’s Singles – Round 1
Anna Tatishvili (USA) vs. Jaimee Fourlis (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Pablo Cuevas (URU) [22] vs. Diego Schwartzman (ARG)
Men’s Singles – Round 1
Alexander Bublik (KAZ) vs. Lucas Pouille (FRA) [16]

COURT 14 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Patricia Maria Tig (ROU) vs. Monica Puig (PUR) [29]
Men’s Singles – Round 1
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Mischa Zverev (GER)
Women’s Singles – Round 1
Evgeniya Rodina (RUS) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24]
Not Before: 5:30 PM
Men’s Singles – Round 1
Facundo Bagnis (ARG) vs. Daniel Evans (GBR)

COURT 15 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Ryan Harrison (USA) vs. Nicolas Mahut (FRA)
Women’s Singles – Round 1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Viktorija Golubic (SUI)
Men’s Singles – Round 1
Albert Ramos-Vinolas (ESP) [26] vs. Lukas Lacko (SVK)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Katerina Siniakova (CZE) vs. Julia Goerges (GER)
Men’s Singles – Round 1
Andrey Rublev (RUS) vs. Yen-Hsun Lu (TPE)
Men’s Singles – Round 1
Paul-Henri Mathieu (FRA) vs. Andreas Seppi (ITA)
Women’s Singles – Round 1
Daria Kasatkina (RUS) [23] vs. Shuai Peng (CHN)

COURT 20 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Yaroslava Shvedova (KAZ) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) [27]
Men’s Singles – Round 1
John Isner (USA) [19] vs. Konstantin Kravchuk (RUS)
Women’s Singles – Round 1
Francesca Schiavone (ITA) vs. Julia Boserup (USA)
Men’s Singles – Round 1
Federico Delbonis (ARG) vs. Steve Johnson (USA)

COURT 22 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Damir Dzumhur (BIH) vs. Viktor Troicki (SRB) [29]
Women’s Singles – Round 1
Vania King (USA) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS)
Men’s Singles – Round 1
Dusan Lajovic (SRB) vs. Stephane Robert (FRA)

Share

US Open Day 13 Schedule of Play for Saturday, September 10, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704
ARTHUR ASHE STADIUM 12:00 PM
GRANDSTAND 12:00 PM
COURT 5 12:00 PM

WOMEN’S COLLEGIATE INVITATIONAL – F

MEN’S COLLEGIATE INVITATIONAL – F

Share

US Open Day 12 Schedule of Play for Friday, September 9, 2016

 

 

Arthur Ashe Stadium 12:00 PM

Men’s Singles – SF

Not Before: 3:00 PM

Men’s Singles – SF

Not Before: 4:30 PM
Grandstand 12:00 PM
Court 17 12:00 PM
Court 5 12:00 PM

Women’s Collegiate Invitational – SF

Men’s Collegiate Invitational – SF

Court 6 12:00 PM

Women’s Collegiate Invitational – SF

Men’s Collegiate Invitational – SF

Share

US Open Day 11 Schedule of Play for Thursday, September 8, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM
Louis Armstrong Stadium 3:30 PM
Court 17 12:00 PM

Junior Girls’ Singles – R3

Junior Girls’ Singles – R3

Junior Boys’ Singles – R3

Court 5 12:00 PM

Women’s Collegiate Invitational – QF

Women’s Collegiate Invitational – QF

Men’s Collegiate Invitational – QF

Men’s Collegiate Invitational – QF

P6/Old Grandstand12:30 PM
Court 13 12:00 PM
Court 412:00 PM

Women’s Collegiate Invitational – QF

Women’s Collegiate Invitational – QF

Men’s Collegiate Invitational – QF

Men’s Collegiate Invitational – QF

Court 11 12:00 PM

Junior Boys’ Singles – R3

Junior Girls’ Singles – R3

Junior Girls’ Singles – R3

Court 1212:00 PM

Junior Boys’ Singles – R3

Junior Boys’ Singles – R3

Junior Girls’ Singles – R3

Share

US Open Day 10 Schedule of Play for Wednesday, September 7, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 10 Schedule of Play for Wednesday, September 7, 2016

Arthur Ashe Stadium 12:00 PM

Women’s Singles – QF

Men’s Singles – QF

Not Before: 1:00 PM
Arthur Ashe Stadium 7:00 PM
Share

US Open Day 9 Schedule of Play for Tuesday, September 6, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704
US Open Day 9 Schedule of Play for Tuesday, September 6, 2016
Arthur Ashe Stadium 12:00 PM

Men’s Singles – QF

Not Before: 1:00 PM
Arthur Ashe Stadium7:00 PM
Court 1711:00 AM
Share

US Open Day 8 Schedule of Play for Monday, September 5, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 8 Schedule of Play for Monday, September 5, 2016

ARTHUR ASHE STADIUM 11:00 AM

WOMEN’S SINGLES – R4

Not Before: 12:30 PM
ARTHUR ASHE STADIUM7:00 PM
LOUIS ARMSTRONG STADIUM11:00 AM
COURT 1311:00 AM

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

COURT 611:00 AM

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

COURT 711:00 AM
COURT 811:00 AM

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

COURT 911:00 AM

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

COURT 1111:00 AM
COURT 1211:00 AM

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

COURT 1411:00 AM

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR BOYS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

JUNIOR GIRLS’ SINGLES – R1

Share

US Open Day 7 Schedule of Play for Sunday, September 4, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 7 Schedule of Play for Sunday, September 4, 2016

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM

Women’s Singles – R4

Johanna Konta (GBR) [13]

vs.

Anastasija Sevastova (LAT)

Women’s Singles – R4

Madison Keys (USA) [8]

vs.

Caroline Wozniacki (DEN)

Men’s Singles – R4

Rafael Nadal (ESP) [4]

vs.

Lucas Pouille (FRA) [24]

 

Arthur Ashe Stadium7:00 PM

Women’s Singles – R4

Petra Kvitova (CZE) [14]

vs.

Angelique Kerber (GER) [2]

Men’s Singles – R4

Novak Djokovic (SRB) [1]

vs.

Kyle Edmund (GBR)

 

Louis Armstrong Stadium 11:00 AM

Women’s Singles – R4

Roberta Vinci (ITA) [7]

vs.

Lesia Tsurenko (UKR)

Men’s Singles – R4

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [9]

vs.

Jack Sock (USA) [26]

Men’s Doubles – R3

David Marrero (ESP)Fernando Verdasco (ESP)

vs.

Bob Bryan (USA) [3]Mike Bryan (USA) [3]

 

Grandstand 11:00 AM

Men’s Singles – R4

Gael Monfils (FRA) [10]

vs.

Marcos Baghdatis (CYP)

Men’s Doubles – R3

Pablo Carreno Busta (ESP)Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

vs.

Nicholas Monroe (USA)Donald Young (USA)

Women’s Doubles – R3

Yifan Xu (CHN) [11]Saisai Zheng (CHN) [11]

vs.

Martina Hingis (SUI) [6]Coco Vandeweghe (USA) [6]

 

Court 17 11:00 AM

Men’s Doubles – R3

Nicolas Almagro (ESP)Victor Estrella Burgos (DOM)

vs.

Chris Guccione (AUS)Andre Sa (BRA)

Women’s Doubles – R3

Ekaterina Makarova (RUS) [5]Elena Vesnina (RUS) [5]

vs.

Vania King (USA) [10]Monica Niculescu (ROU) [10]

Mixed Doubles – R2

Hao-Ching Chan (TPE) [5]Max Mirnyi (BLR) [5]

vs.

Nicole Gibbs (USA)Dennis Novikov (USA)

Junior Girls’ Singles – R1

Mai Hontama (JPN)

vs.

Sofia Kenin (USA) [8]

 

Court 5 11:00 AM

Mixed Doubles – R2

Sania Mirza (IND) [1]Ivan Dodig (CRO) [1]

vs.

Barbora Krejcikova (CZE)Marin Draganja (CRO)

Women’s Doubles – R3

Caroline Garcia (FRA) [1]Kristina Mladenovic (FRA) [1]

vs.

Eri Hozumi (JPN)Miyu Kato (JPN)

Men’s Doubles – R3

Not Before: 2:30 PM

Daniel Evans (GBR)Nick Kyrgios (AUS)

vs.

Lukasz Kubot (POL) [12]Alexander Peya (AUT) [12]

Junior Boys’ Singles – R1

Nathan Ponwith (USA)

vs.

Felix Auger-Aliassime (CAN) [6]

 

Court 13 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – R1

Amanda Anisimova (USA) [4]

vs.

Eva Guerrero Alvarez (ESP)

Mixed Doubles – R1

Not Before: 1:00 PM

Christina McHale (USA)Ryan Harrison (USA)

vs.

Laura Siegemund (GER)Mate Pavic (CRO)

 

Court 4 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Brandon Holt (USA)

vs.

Ergi Kirkin (TUR)

Junior Girls’ Singles – R1

Anastasia Potapova (RUS) [1]

vs.

Maria Mateas (USA)

Junior Boys’ Singles – R1

Eduard Guell Bartrina (ESP)

vs.

Alexandre Rotsaert (USA)

 

Court 6 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Lukas Greif (USA)

vs.

Alex De Minaur (AUS) [2]

Junior Boys’ Singles – R1

Corentin Moutet (FRA)

vs.

Ezekiel Clark (USA)

Junior Boys’ Singles – R1

Nicola Kuhn (ESP) [13]

vs.

Elliot Benchetrit (FRA)

Junior Girls’ Singles – R1

Panna Udvardy (HUN)

vs.

Olesya Pervushina (RUS) [2]

 

Court 7 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Vasil Kirkov (USA)

vs.

Yuta Shimizu (JPN)

Junior Girls’ Singles – R1

Nicole Mossmer (USA)

vs.

Lara Escauriza (PAR)

Junior Boys’ Singles – R1

Sam Riffice (USA)

vs.

Piotr Matuszewski (POL)

 

Court 8 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Miomir Kecmanovic (SRB) [5]

vs.

Toru Horie (JPN)

Junior Girls’ Singles – R1

Chihiro Muramatsu (JPN)

vs.

Federica Bilardo (ITA)

Junior Girls’ Singles – R1

Xiyu Wang (CHN)

vs.

Kaja Juvan (SLO) [14]

 

Court 9 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Kenneth Raisma (EST) [11]

vs.

Alastair Gray (GBR)

Junior Boys’ Singles – R1

Louis Tessa (FRA)

vs.

Benjamin Sigouin (CAN) [9]

Junior Boys’ Singles – R1

Lev Kazakov (RUS)

vs.

Alexei Popyrin (AUS)

 

Court 11 12:00 PM

Women’s Doubles – R3

Asia Muhammad (USA)Taylor Townsend (USA)

vs.

Timea Babos (HUN) [3]Yaroslava Shvedova (KAZ) [3]

Women’s Doubles – R3

Julia Goerges (GER) [8]Karolina Pliskova (CZE) [8]

vs.

Bethanie Mattek-Sands (USA) [12]Lucie Safarova (CZE) [12]

Mixed Doubles – R2

Timea Babos (HUN)Eric Butorac (USA)

vs.

Yaroslava Shvedova (KAZ) [2]Bruno Soares (BRA) [2]

 

Court 12 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – R1

Claire Liu (USA) [10]

vs.

Ylena In-Albon (SUI)

Junior Boys’ Singles – R1

Ryan James Storrie (GBR)

vs.

Sebastian Korda (USA)

Junior Girls’ Singles – R1

Caroline Dolehide (USA)

vs.

Katie Swan (GBR)

 

Court 14 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – R1

Juan Carlos Manuel Aguilar (BOL)

vs.

Yshai Oliel (ISR)

Junior Girls’ Singles – R1

Carson Branstine (USA)

vs.

Dominique Schaefer (PER)

Junior Girls’ Singles – R1

Maria Lourdes Carle (ARG)

vs.

Mira Antonitsch (AUT)

 

Court 16 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – R1

Tessah Andrianjafitrimo (FRA)

vs.

Ioana Minca (ROU)

Junior Boys’ Singles – R1

Louis Wessels (GER) [16]

vs.

Alberto Lim (PHI)

Junior Boys’ Singles – R1

Kacper Zuk (POL)

vs.

Marvin Moeller (GER) [14]

 

TBA2:30 PM

Men’s Doubles – R3

Not Before: 2:30 PM

Pierre-Hugues Herbert (FRA) [1]Nicolas Mahut (FRA) [1]

vs.

Jeremy Chardy (FRA)Sam Groth (AUS)

Share

US Open Day 6 Schedule of Play for Saturday, September 3, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 6 Schedule of Play for Saturday, September 3, 2016

ARTHUR ASHE STADIUM 11:00 AM

WOMEN’S SINGLES – R3

WOMEN’S SINGLES – R3

Not Before: 1:00 PM

MEN’S SINGLES – R3

ARTHUR ASHE STADIUM 7:00 PM
LOUIS ARMSTRONG STADIUM 11:00 AM
GRANDSTAND 11:00 AM
COURT P1010:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P11 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P12 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P13 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P16 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P17 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P18 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

COURT P20 10:00 AM

JUNIOR GIRLS’ QUALIFYING SINGLES – R2

JUNIOR BOYS’ QUALIFYING SINGLES – R2

Share

US Open Day 5 Schedule of Play for Friday, September 2, 2016

Large-Unisphere-e1293763635704

US Open Day 5 Schedule of Play for Friday, September 2, 2016

 

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM

Women’s Singles – R3

Monica Niculescu (ROU)

vs.

Caroline Wozniacki (DEN)

Women’s Singles – R3

Not Before: 1:00 PM

Madison Keys (USA) [8]

vs.

Naomi Osaka (JPN)

Men’s Singles – R3

Novak Djokovic (SRB) [1]

vs.

Mikhail Youzhny (RUS)

 

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM

Men’s Singles – R3

Rafael Nadal (ESP) [4]

vs.

Andrey Kuznetsov (RUS)

Women’s Singles – R3

Catherine Bellis (USA)

vs.

Angelique Kerber (GER) [2]

 

Louis Armstrong Stadium 11:00 AM

Women’s Singles – R3

Roberta Vinci (ITA) [7]

vs.

Carina Witthoeft (GER)

Men’s Singles – R3

Jack Sock (USA) [26]

vs.

Marin Cilic (CRO) [7]

Women’s Singles – R3

Petra Kvitova (CZE) [14]

vs.

Elina Svitolina (UKR) [22]

Men’s Singles – R3

Not Before: 5:30 PM

John Isner (USA) [20]

vs.

Kyle Edmund (GBR)

 

Grandstand 11:00 AM

Men’s Singles – R3

Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [9]

vs.

Kevin Anderson (RSA) [23]

Women’s Singles – R3

Not Before: 1:00 PM

Johanna Konta (GBR) [13]

vs.

Belinda Bencic (SUI) [24]

Men’s Singles – R3

Gael Monfils (FRA) [10]

vs.

Nicolas Almagro (ESP)

Men’s Doubles – R2

Jonathan Erlich (ISR)Santiago Gonzalez (MEX)

vs.

Bob Bryan (USA) [3]Mike Bryan (USA) [3]

 

Court 17 11:00 AM

Women’s Singles – R3

Kateryna Bondarenko (UKR)

vs.

Anastasija Sevastova (LAT)

Men’s Singles – R3

Marcos Baghdatis (CYP)

vs.

Ryan Harrison (USA)

Men’s Singles – R3

Lucas Pouille (FRA) [24]

vs.

Roberto Bautista Agut (ESP) [15]

Mixed Doubles – R1

Jamie Loeb (USA)Noah Rubin (USA)

vs.

Gabriela Dabrowski (CAN)Rohan Bopanna (IND)

 

Court 5 11:00 AM

Men’s Doubles – R2

Pierre-Hugues Herbert (FRA) [1]Nicolas Mahut (FRA) [1]

vs.

Robin Haase (NED)Artem Sitak (NZL)

Women’s Singles – R3

Lesia Tsurenko (UKR)

vs.

Dominika Cibulkova (SVK) [12]

Women’s Doubles – R2

Ekaterina Makarova (RUS) [5]Elena Vesnina (RUS) [5]

vs.

Samantha Stosur (AUS)Shuai Zhang (CHN)

Men’s Doubles – R1

Fabio Fognini (ITA)Andreas Seppi (ITA)

vs.

Steve Johnson (USA)Sam Querrey (USA)

 

P6/Old Grandstand11:00 AM

Men’s Doubles – R1

Stephane Robert (FRA)Dudi Sela (ISR)

vs.

Andre Begemann (GER)Leander Paes (IND)

Women’s Doubles – R2

Kiki Bertens (NED) [15]Johanna Larsson (SWE) [15]

vs.

Asia Muhammad (USA)Taylor Townsend (USA)

Men’s Doubles – R2

Dusan Lajovic (SRB)Viktor Troicki (SRB)

vs.

Nicholas Monroe (USA)Donald Young (USA)

Mixed Doubles – R1

Anastasia Rodionova (AUS)Juan Sebastian Cabal (COL)

vs.

Coco Vandeweghe (USA) [7]Rajeev Ram (USA) [7]

Mixed Doubles – R1

Sania Mirza (IND) [1]Ivan Dodig (CRO) [1]

vs.

Taylor Townsend (USA)Donald Young (USA)

 

Court 13 11:00 AM

Women’s Doubles – R2

Eri Hozumi (JPN)Miyu Kato (JPN)

vs.

Darija Jurak (CRO) [14]Anastasia Rodionova (AUS) [14]

Men’s Doubles – R1

Dominic Thiem (AUT)Tristan-Samuel Weissborn (AUT)

vs.

Colin Fleming (GBR)Mariusz Fyrstenberg (POL)

Women’s Doubles – R2

Alla Kudryavtseva (RUS)Sabine Lisicki (GER)

vs.

Hao-Ching Chan (TPE) [2]Yung-Jan Chan (TPE) [2]

Women’s Doubles – R1

Caroline Garcia (FRA) [1]Kristina Mladenovic (FRA) [1]

vs.

Kurumi Nara (JPN)Naomi Osaka (JPN)

Mixed Doubles – R1

Lucie Hradecka (CZE) [8]Marcin Matkowski (POL) [8]

vs.

Alla Kudryavtseva (RUS)Scott Lipsky (USA)

Court 412:30 PM

Women’s Doubles – R2

Lara Arruabarrena (ESP)Olga Savchuk (UKR)

vs.

Bethanie Mattek-Sands (USA) [12]Lucie Safarova (CZE) [12]

Women’s Doubles – R1

Danka Kovinic (MNE)Alicja Rosolska (POL)

vs.

Cagla Buyukakcay (TUR)Anastasija Sevastova (LAT)

Men’s Doubles – R1

Feliciano Lopez (ESP) [8]Marc Lopez (ESP) [8]

vs.

Ryan Harrison (USA)Austin Krajicek (USA)

 

Court 6 11:00 AM

Men’s Doubles – R1

Pablo Cuevas (URU) [14]Marcel Granollers (ESP) [14]

vs.

David Marrero (ESP)Fernando Verdasco (ESP)

Men’s Doubles – R2

Brian Baker (USA)Marcus Daniell (NZL)

vs.

Rohan Bopanna (IND)Frederik Nielsen (DEN)

Women’s Doubles – R2

Yifan Xu (CHN) [11]Saisai Zheng (CHN) [11]

vs.

Marina Erakovic (NZL)Arantxa Parra Santonja (ESP)

Men’s Doubles – R2

Taylor Fritz (USA)Tommy Paul (USA)

vs.

Daniel Evans (GBR)Nick Kyrgios (AUS)

 

Court 9 12:30 PM

Women’s Doubles – R2

Andreja Klepac (SLO) [13]Katarina Srebotnik (SLO) [13]

vs.

Daria Gavrilova (AUS)Daria Kasatkina (RUS)

Mixed Doubles – R1

Timea Babos (HUN)Eric Butorac (USA)

vs.

Emina Bektas (USA)Evan King (USA)

Men’s Doubles – R1

Marcos Baghdatis (CYP)Gilles Muller (LUX)

vs.

Dustin Brown (GER)Benoit Paire (FRA)

 

Court 11 11:00 AM

Women’s Doubles – R1

Raquel Atawo (USA) [9]Abigail Spears (USA) [9]

vs.

Michaella Krajicek (NED)Heather Watson (GBR)

Women’s Doubles – R2

Julia Goerges (GER) [8]Karolina Pliskova (CZE) [8]

vs.

Louisa Chirico (USA)Alison Riske (USA)

Men’s Doubles – R2

Yen-Hsun Lu (TPE)Janko Tipsarevic (SRB)

vs.

Thomaz Bellucci (BRA)Marcelo Demoliner (BRA)

Mixed Doubles – R1

Barbora Krejcikova (CZE)Marin Draganja (CRO)

vs.

Jelena Ostapenko (LAT)Oliver Marach (AUT)

 

Court 12 1:00 PM

Men’s Doubles – R2

Oliver Marach (AUT) [15]Fabrice Martin (FRA) [15]

vs.

Pablo Carreno Busta (ESP)Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

Women’s Doubles – R1

Naomi Broady (GBR)Shelby Rogers (USA)

vs.

Kateryna Bondarenko (UKR)Chia-Jung Chuang (TPE)

Mixed Doubles – R1

Darija Jurak (CRO)Fabrice Martin (FRA)

vs.

Andrea Hlavackova (CZE) [6]Lukasz Kubot (POL) [6]

 

Court P10 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Ellie Douglas (USA) [6]

vs.

Chiraz Bechri (TUN)

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Kariann Pierre-Louis (USA) [4]

vs.

Eri Shimizu (JPN)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Keenan Mayo (USA)

vs.

Andrea Guerrieri (ITA) [14]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Ewan Moore (GBR)

vs.

Constant De La Bassetiere (FRA) [11]

 

Court P11 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Katie Volynets (USA)

vs.

Lucrezia Stefanini (ITA) [15]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG)

vs.

Constantin Bittoun Kouzmine (FRA) [9]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Jonas Eriksson Ziverts (SWE) [4]

vs.

Shinji Hazawa (JPN)

 

Court P12 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Ludmilla Samsonova (ITA) [8]

vs.

Daria Kuczer (POL)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Naoki Tajima (JPN) [2]

vs.

Enrico Dalla Valle (ITA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Thiago Seyboth Wild (BRA)

vs.

Jack Mingjie Lin (CAN) [13]

 

Court P13 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Siqi Cao (CHN) [5]

vs.

Vanessa Ong (USA)

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Zhima Du (CHN) [2]

vs.

Alexa Noel (USA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Anthony Jackie Tang (HKG) [5]

vs.

Patrick Kypson (USA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Lucas Koelle (BRA) [7]

vs.

Sebastian Arcila (PUR)

 

Court P16 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Michaela Bayerlova (CZE)

vs.

Ashley Lahey (USA) [10]

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Victoria Emma (USA)

vs.

Pranjala Yadlapalli (IND) [12]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Lingxi Zhao (CHN) [1]

vs.

Adam Neff (USA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Mikhail Sokolovskiy (RUS) [6]

vs.

Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA)

 

Court P17 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Jia Qi Ren (CHN)

vs.

Kylie McKenzie (USA) [9]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Zizou Bergs (BEL) [3]

vs.

Alen Avidzba (RUS)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Sangeet Sridhar (USA)

vs.

Mattias Siimar (EST) [15]

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Marta Paigina (RUS) [1]

vs.

Maria Jose Portillo Ramirez (MEX)

 

Court P18 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Vlada Koval (RUS)

vs.

Hurricane Tyra Black (USA) [16]

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Maria Vittoria Viviani (ITA)

vs.

Irina Cantos Siemers (GER) [14]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Jacopo Berrettini (ITA)

vs.

Alexander Donski (BUL) [16]

 

Court P19 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

I-Hsuan Cho (TPE) [3]

vs.

Camila Romero (ECU)

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Ida Jarlskog (SWE) [7]

vs.

Dalayna Hewitt (USA)

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Nikita Mashtakov (UKR) [8]

vs.

Chengze Lyu (CHN)

 

Court P20 10:00 AM

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Rafaella Baquerizo (ECU)

vs.

Shelly Krolitzky (ISR) [13]

Junior Girls’ Qualifying Singles – R1

Hailey Baptiste (USA)

vs.

Mayuka Aikawa (JPN) [11]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Zane Khan (USA)

vs.

Riccardo Balzerani (ITA) [12]

Junior Boys’ Qualifying Singles – R1

Yuta Kikuchi (JPN)

vs.

Seppe Cuypers (BEL) [10]

Share