2015/04/25

Tennis Results for Barcelona, Bucharest and Stuttgart

atp wta

BARCELONA

RESULTS – FRIDAY, 24 APRIL 2015

Singles – Quarter-Finals
[1] K. Nishikori (JPN) d [7] R. Bautista Agut (ESP) 62 36 61
[3] D. Ferrer (ESP) d [12] P. Kohlschreiber (GER) 63 76(5)
[14] M. Klizan (SVK) d [9] T. Robredo (ESP) 76(5) 64
P. Andujar (ESP) d [13] F. Fognini (ITA) 61 63

Doubles – Quarter-finals
M. Draganja (CRO) / H. Kontinen (FIN) d [2] M. Granollers (ESP) / M. Lopez (ESP) 64 16 13-11
M. Klizan (SVK) / A. Qureshi (PAK) d D. Marrero (ESP) / T. Robredo (ESP) 63 67(4) 10-6
SCHEDULE – SATURDAY, 25 APRIL 2015

PISTA CENTRAL start 1:30 pm
[1] K. Nishikori (JPN) vs [14] M. Klizan (SVK)
Not Before 4:00 pm
[3] D. Ferrer (ESP) vs P. Andujar (ESP)
J. Murray (GBR) / J. Peers (AUS) vs M. Klizan (SVK) / A. Qureshi (PAK)

PISTA 1 Not Before 3:00 pm
[4] A. Peya (AUT) / B. Soares (BRA) vs M. Draganja (CRO) / H. Kontinen (FIN)

BUCHAREST

RESULTS – FRIDAY, 24 APRIL 2015

Singles – Quarter-Finals
D. Gimeno-Traver (ESP) d [1] G. Simon (FRA) 67(5) 64 62
[2]
[WC] G. Monfils (FRA) d [8] S. Bolelli (ITA) 63 76(4)
[7] J. Vesely (CZE) d [3] I. Karlovic (CRO) 64 64
[5]
G. Garcia-Lopez (ESP) d [4] L. Rosol (CZE) 64 76(7)

Doubles – Semi-Finals
[WC] M. Copil (ROU) / A. Ungur (ROU) d C. Fleming (GBR) / J. Marray (GBR) 64 36 10-6

SCHEDULE – SATURDAY, 25 APRIL 2015

CENTRAL start 1:00 pm
D. Gimeno-Traver (ESP) vs [7] J. Vesely (CZE)
[5] G. Garcia-Lopez (ESP) vs [2] [WC] G. Monfils (FRA)
S. Bolelli (ITA) / S. Darcis (BEL) vs N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL)

 

PORSCHE TENNIS GRAND PRIX – STUTTGART, GER
€ 731,000.00
20 – 26 APRIL 2015

RESULTS – APRIL 24, 2015
Women’s
Singles – Quarterfinals

[2] S. Halep (ROU) d S. Errani (ITA) 64 64
[4] C. Wozniacki (DEN) d [8] C. Suárez Navarro (ESP) 60 63
A. Kerber (GER) d [6] E. Makarova (RUS) 63 62
M. Brengle (USA) d C. Garcia (FRA) 36 63 63

Women’s
Doubles – Quarterfinals

A. Parra Santonja (ESP) / A. Rosolska (POL) d [4] K. Jans-Ignacik (POL) / A. Klepac (SLO) 36 64 10-3
[Alt] P. Martic (CRO) / S. Vogt (LIE) d J. Goerges (GER) / S. Lisicki (GER) 63 36 11-9

ORDER OF PLAY – SATURDAY, APRIL 25, 2015
CENTRE COURT start 1:30 pm
[4] C. Wozniacki (DEN) vs [2] S. Halep (ROU)
[Alt] P. Martic (CRO) / S. Vogt (LIE) vs [3] B. Mattek-Sands (USA) / L. Safarova (CZE)

Not Before 6:30 pm
A. Kerber (GER) vs M. Brengle (USA)
A. Parra Santonja (ESP) / A. Rosolska (POL) vs [2] C. Garcia (FRA) / K. Srebotnik (SLO)

 

Share

Tennis Results for Barcelona, Bucharest and Stuttgart

atp wta

BARCELONA

RESULTS – THURSDAY, 23 APRIL 2015

Singles – Third Round
[1] K. Nishikori (JPN) d [15] S. Giraldo (COL) 62 61
[13] F. Fognini (ITA) d [2] R. Nadal (ESP) 64 76(6)
[3] D. Ferrer (ESP) d [WC] E. Ymer (SWE) 63 64
P. Andujar (ESP) d [5] F. Lopez (ESP) 63 64
[7] R. Bautista Agut (ESP) d [10] P. Cuevas (URU) 76(5) 62
[9] T. Robredo (ESP) d M. Granollers (ESP) 62 62
[12] P. Kohlschreiber (GER) d B. Paire (FRA) 64 76(6)
[14] M. Klizan (SVK) d V. Estrella Burgos (DOM) 64 63

Doubles – Quarter-finals
[4] A. Peya (AUT) / B. Soares (BRA) d [WC] A. Montanes (ESP) / A. Ramos-Vinolas (ESP) 63 62
J. Murray (GBR) / J. Peers (AUS) d F. Lopez (ESP) / M. Mirnyi (BLR) 64 57 10-8

SCHEDULE – FRIDAY, 24 APRIL 2015

PISTA CENTRAL start 12:30 pm
[1] K. Nishikori (JPN) vs [7] R. Bautista Agut (ESP)
[14] M. Klizan (SVK) vs [9] T. Robredo (ESP)
[12] P. Kohlschreiber (GER) vs [3] D. Ferrer (ESP)
P. Andujar (ESP) vs [13] F. Fognini (ITA)

PISTA 1 start 2:30 pm
M. Draganja (CRO) / H. Kontinen (FIN) vs [2] M. Granollers (ESP) / M. Lopez (ESP)
After Suitable Rest – D. Marrero (ESP) / T. Robredo (ESP) vs M. Klizan (SVK) / A. Qureshi (PAK)

 

BUCHAREST

RESULTS – THURSDAY, 23 APRIL 2015

Singles – Second Round
[1] G. Simon (FRA) d [WC] J. Tipsarevic (SRB) 75 64
[2] [WC] G. Monfils (FRA) d M. Youzhny (RUS) 61 62
[8] S. Bolelli (ITA) d A. Haider-Maurer (AUT) 64 64
D. Gimeno-Traver (ESP) d [Q] N. Mektic (CRO) 75 62

Doubles – Quarter-finals
[WC] M. Copil (ROU) / A. Ungur (ROU) d [2] R. Bopanna (IND) / F. Mergea (ROU) 64 76(6)
N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) d [3] R. Klaasen (RSA) / L. Rosol (CZE) 61 62
C. Fleming (GBR) / J. Marray (GBR) d [4] T. Huey (PHI) / S. Lipsky (USA) 26 63 10-8
S. Bolelli (ITA) / S. Darcis (BEL) d [Alt] D. Lajovic (SRB) / D. Schwartzman (ARG) 75 75
SCHEDULE – FRIDAY, 24 APRIL 2015

CENTRAL start 12:00 noon
[3] I. Karlovic (CRO) vs [7] J. Vesely (CZE)
[5] G. Garcia-Lopez (ESP) vs [4] L. Rosol (CZE)
[1] G. Simon (FRA) vs D. Gimeno-Traver (ESP)
[8] S. Bolelli (ITA) vs [2] [WC] G. Monfils (FRA)

Not Before 6:00 pm
C. Fleming (GBR) / J. Marray (GBR) vs [WC] M. Copil (ROU) / A. Ungur (ROU) 

PORSCHE TENNIS GRAND PRIX – STUTTGART, GER
€ 731,000.00
20 – 26 APRIL 2015

RESULTS – APRIL 23, 2015
Women’s
Singles – Second Round

A. Kerber (GER) d [1] M. Sharapova (RUS) 26 75 61
M. Brengle (USA) d [3] P. Kvitova (CZE) 63 76(2)
[4] C. Wozniacki (DEN) d L. Safarova (CZE) 76(5) 61
[6] E. Makarova (RUS) d [LL] M. Melnikova (RUS) 62 63
[8] C. Suárez Navarro (ESP) d B. Bencic (SUI) 64 76(1)
C. Garcia (FRA) d [WC] C. Witthoeft (GER) 76(4) 62
S. Errani (ITA) d Z. Diyas (KAZ) 64 61

Women’s
Doubles – Quarterfinals

[2] C. Garcia (FRA) / K. Srebotnik (SLO) d C. Chan (TPE) / C. Liang (CHN) 61 60
[3] B. Mattek-Sands (USA) / L. Safarova (CZE) d [PR] J. Husarova (SVK) / P. Kania (POL) 61 63

ORDER OF PLAY – FRIDAY, APRIL 24, 2015
CENTRE COURT start 2:00 pm
S. Errani (ITA) vs [2] S. Halep (ROU)

Not Before 3:30 pm
[8] C. Suárez Navarro (ESP) vs [4] C. Wozniacki (DEN)

Not Before 6:30 pm
A. Kerber (GER) vs [6] E. Makarova (RUS)
M. Brengle (USA) vs C. Garcia (FRA)

COURT 1 start 3:30 pm
A. Parra Santonja (ESP) / A. Rosolska (POL) vs [4] K. Jans-Ignacik (POL) / A. Klepac (SLO)
[Alt] P. Martic (CRO) / S. Vogt (LIE) vs J. Goerges (GER) / S. Lisicki (GER)

 

Share

Tennis Results for Barcelona, Bucharest and Stuttgart

atp wta

BARCELONA

RESULTS – WEDNESDAY, 22 APRIL 2015

Singles – Second Round
[2] R. Nadal (ESP) d N. Almagro (ESP) 63 61
[3] D. Ferrer (ESP) d [WC] A. Montanes (ESP) 62 63
V. Estrella Burgos (DOM) d [4] M. Cilic (CRO) 64 64
[5] F. Lopez (ESP) d M. Ilhan (TUR) 62 57 76(5)
M. Granollers (ESP) d [6] J. Tsonga (FRA) 64 62
B. Paire (FRA) d [8] E. Gulbis (LAT) 16 62 63
P. Andujar (ESP) d [11] L. Mayer (ARG) 26 61 62
[12] P. Kohlschreiber (GER) d A. Kuznetsov (RUS) 76(1) 63
[13] F. Fognini (ITA) d [Q] A. Rublev (RUS) 36 64 61
[14] M. Klizan (SVK) d J. Monaco (ARG) 57 60 63
[15] S. Giraldo (COL) d J. Sousa (POR) 63 36 61
[WC] E. Ymer (SWE) d [16] [WC] N. Kyrgios (AUS) 26 75 76(7) – saved 2 M.P.

Doubles – First Round

D. Marrero (ESP) / T. Robredo (ESP) d [3] D. Nestor (CAN) / L. Paes (IND) 75 62
[WC] A. Montanes (ESP) / A. Ramos-Vinolas (ESP) d L. Mayer (ARG) / J. Monaco (ARG) 61 76(3)

SCHEDULE – THURSDAY, 23 APRIL 2015

PISTA CENTRAL start 11:00 am
[1] K. Nishikori (JPN) vs [15] S. Giraldo (COL)
Not Before 1:30 pm
[WC] E. Ymer (SWE) vs [3] D. Ferrer (ESP)
[13] F. Fognini (ITA) vs [2] R. Nadal (ESP)
[9] T. Robredo (ESP) vs M. Granollers (ESP)

PISTA 1 start 11:00 am
[10] P. Cuevas (URU) vs [7] R. Bautista Agut (ESP)
V. Estrella Burgos (DOM) vs [14] M. Klizan (SVK)
[5] F. Lopez (ESP) vs P. Andujar (ESP)
B. Paire (FRA) vs [12] P. Kohlschreiber (GER)
F. Lopez (ESP) / M. Mirnyi (BLR) vs J. Murray (GBR) / J. Peers (AUS)

PISTA 2 not before 2:00 pm

[WC] A. Montanes (ESP) / A. Ramos-Vinolas (ESP) vs [4] A. Peya (AUT) / B. Soares (BRA)

 

BUCHAREST

RESULTS – WEDNESDAY, 22 APRIL 2015

Singles – Second Round
[3] I. Karlovic (CRO) d B. Coric (CRO) 36 63 64
[4] L. Rosol (CZE) d D. Lajovic (SRB) 46 64 63
[5] G. Garcia-Lopez (ESP) d M. Baghdatis (CYP) 75 62
[7] J. Vesely (CZE) d M. Jaziri (TUN) 63 61

Doubles – First Round
[2] R. Bopanna (IND) / F. Mergea (ROU) d M. Baghdatis (CYP) / M. Youzhny (RUS) w/o (Baghdatis – lower back)
[4] T. Huey (PHI) / S. Lipsky (USA) d [Alt] A. Golubev (KAZ) / D. Istomin (UZB) 63 64
[Alt] D. Lajovic (SRB) / D. Schwartzman (ARG) d [WC] P. Grigoriu (ROU) / C. Paval (ROU) 64 26 10-6
S. Bolelli (ITA) / S. Darcis (BEL) d M. Fyrstenberg (POL) / G. Garcia-Lopez (ESP) 36 63 10-5
SCHEDULE – THURSDAY, 23 APRIL 2015

CENTRAL start 1:00 pm
[8] S. Bolelli (ITA) vs A. Haider-Maurer (AUT)
M. Youzhny (RUS) vs [2] [WC] G. Monfils (FRA)
[1] G. Simon (FRA) vs [WC] J. Tipsarevic (SRB)
Not Before 6:00 pm
[WC] M. Copil (ROU) / A. Ungur (ROU) vs [2] R. Bopanna (IND) / F. Mergea (ROU)

COURT 1 start 12:00 noon
[3] R. Klaasen (RSA) / L. Rosol (CZE) vs N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL)
C. Fleming (GBR) / J. Marray (GBR) vs [4] T. Huey (PHI) / S. Lipsky (USA)
[Q] N. Mektic (CRO) vs D. Gimeno-Traver (ESP)
[Alt] D. Lajovic (SRB) / D. Schwartzman (ARG) vs S. Bolelli (ITA) / S. Darcis (BEL) 

STUTTGART

20 – 26 APRIL 2015

RESULTS – APRIL 22, 2015
Women’s
Singles – Second Round

[2] S. Halep (ROU) d G. Muguruza (ESP) 36 61 63
First Round
S. Errani (ITA) d [7] A. Radwanska (POL) 76(8) 64
A. Kerber (GER) d [LL] A. Glatch (USA) 62 75
B. Bencic (SUI) d [WC] J. Goerges (GER) 36 63 75
Z. Diyas (KAZ) d S. Lisicki (GER) 60 60

Women’s
Doubles – First Round

P. Martic (CRO) / S. Vogt (LIE) d [1] M. Hingis (SUI) / S. Mirza (IND) 63 63
[2] C. Garcia (FRA) / K. Srebotnik (SLO) d [WC] A. Lottner (GER) / C. Witthoeft (GER) 63 63
[3] B. Mattek-Sands (USA) / L. Safarova (CZE) d J. Rae (GBR) / A. Smith (GBR) 62 61

ORDER OF PLAY – THURSDAY, APRIL 23, 2015
CENTRE COURT start 12:00 noon
[3] P. Kvitova (CZE) vs M. Brengle (USA)

Not Before 2:00 pm
[WC] C. Witthoeft (GER) vs C. Garcia (FRA)
L. Safarova (CZE) vs [4] C. Wozniacki (DEN)

Not Before 6:30 pm
[1] M. Sharapova (RUS) vs A. Kerber (GER)
[8] C. Suárez Navarro (ESP) vs B. Bencic (SUI)

COURT 1 start 2:00 pm
S. Errani (ITA) vs Z. Diyas (KAZ)
[LL] M. Melnikova (RUS) vs [6] E. Makarova (RUS)
After suitable rest – C. Chan (TPE) / C. Liang (CHN) vs [2] C. Garcia (FRA) / K. Srebotnik (SLO)
After suitable rest – [3] B. Mattek-Sands (USA) / L. Safarova (CZE) vs [PR] J. Husarova (SVK) / P. Kania (POL)

Share

Queens Club to Host Great Britain versus France Davis Cup Tie in July

(April 21, 2015) Great Britain will be hosting the upcoming Davis Cup World Group quarterfinal between against France on grass at The Queen’s Club in West London the weekend of July 17-19. This is the first time Great Britain has played France in Davis Cup since 1992.

Leon Smith, Captain of Great Britain’s Davis Cup Team, said: “Queen’s Club will be a unique and special venue for this quarterfinal tie against a very strong French team. Our British team have all had very good results as individuals at Queen’s Club, in particular Andy Murray having won the event on three occasions. The grass courts at Queen’s are some of the best in the world and our team will look to use the courts and the passionate home crowd to full advantage. The atmosphere and crowd support will be vital.”

World No. 3 Andy Murray commented: “Queen’s will be a perfect venue for our quarterfinal match against France. I’ve been playing at Queen’s for ten years now so I feel very at home there as do the rest of the British team, so it’s a great choice. Fingers crossed it’s a memorable summer for British tennis.”

The final day of the Davis Cup tie will take place exactly four weeks after the final of the Aegon Championships. This will be the first time since 1990 that The Queen’s Club has hosted Davis Cup, when Great Britain then took on France in a World Group Play-Off.

Great Britain defeated the United States 3-2 in the World Group first round, while France beat Germany 3-2. The winner will advance to the semifinals to be held the weekend after the U. S. Open.

Share

Fed Cup Results for April 19, 2015

fed cup colours

(April 19, 2015) Sunday’s results for the 2015 Fed Cup World Group semifinals, and World Group and World Group II play-offs taking place on 18-19 April.

Czech Republic will host Russia in the Fed Cup Final on 14-15 November. In the semifinals, Czech Republic overcame France 3-1 in Ostrava, while Russia defeated Germany 3-2 in Sochi.

Italy, Netherlands, Romania and Switzerland all won their World Group play-off ties and will join Czech Republic, France, Germany and Russia in the 2016 World Group.

Belarus, Serbia, Slovakia and Spain all won their World Group II play-off ties, and will join the four World Group play-off losing nations, Australia, Canada, Poland and USA, in 2016 World Group II. The four World Group II play-off losing nations, Argentina, Japan, Paraguay and Sweden, will contest their respective regional Zone Group I events in 2016.

The draw for the 2016 Fed Cup by BNP Paribas will be held in Paris on Wednesday 3 June. The top two seeds in the 2016 World Group will be the 2015 finalists, while the remaining seeds will be based on the ITF Fed Cup Nations Ranking of 20 April.

WORLD GROUP SEMIFINALS

 

CZECH REPUBLIC defeated FRANCE 3-1

Venue: Cez Arena, Ostrava, CZE (hard – indoors)

 

Lucie Safarova (CZE) d. Caroline Garcia (FRA) 46 76(1) 61
Petra Kvitova (CZE) d. Kristina Mladenovic (FRA) 63 64
Petra Kvitova (CZE) d. Caroline Garcia (FRA) 64 64

Lucie Safarova (CZE) v Kristina Mladenovic (FRA) not played

Kristina Mladenovic/Pauline Parmentier (FRA) d. Lucie Safarova/Barbora Strycova (CZE) 06 63 [10-8]

 

RUSSIA defeated GERMANY 3-2

Venue: Adler Arena, Sochi, RUS (clay – indoors)

 

Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Julia Goerges (GER) 64 64

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Sabine Lisicki (GER) 46 76(4) 63

Andrea Petkovic (GER) d. Svetlana Kuznetsova (RUS) 62 61
Angelique Kerber (GER) d. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 61 60
Anastasia Pavlyuchenkova/Elena Vesnina (RUS) d. Sabine Lisicki/Andrea Petkovic (GER) 62 63

 

WORLD GROUP PLAY-OFFS

 

ITALY defeated USA 3-2

Venue: Circolo Tennis Brindisi, Brindisi, ITA (clay – outdoors)

 

Serena Williams (USA) d. Camila Giorgi (ITA) 76(5) 62

Sara Errani (ITA) d. Lauren Davis (USA) 61 62

Serena Williams (USA) d. Sara Errani (ITA) 46 76(3) 63
Flavia Pennetta (ITA) d. Christina McHale (USA) 61 61
Sara Errani/Flavia Pennetta (ITA) d. Alison Riske/Serena Williams (USA) 60 63

 

NETHERLANDS defeated AUSTRALIA 4-1

Venue: Maaspoort Sports & Events, ’s-Hertogenbosch, NED (clay – indoors)


Kiki Bertens (NED) d. Jarmila Gajdosova (AUS) 61 63
Casey Dellacqua (AUS) d. Arantxa Rus (NED) 75 63

Kiki Bertens (NED) d. Casey Dellacqua (AUS) 62 63

Arantxa Rus (NED) d. Jarmila Gajdosova (AUS) 06 75 75

Richel Hogenkamp/Michaella Krajicek (NED) d. Casey Dellacqua/Olivia Rogowska (AUS) 62 76(3)

 

SWITZERLAND defeated POLAND 3-2

Venue: Centrum Rekreacyjno Sportowe, Zielona Gora, POL (hard – indoors)


Agnieszka Radwanska (POL) d. Martina Hingis (SUI) 64 60
Timea Bacsinszky (SUI) d. Urszula Radwanska (POL) 62 61

Timea Bacsinszky (SUI) d. Agnieszka Radwanska (POL) 61 61

Urszula Radwanska (POL) d. Martina Hingis (SUI) 46 75 61

Timea Bacsinszky/Viktorija Golubic (SUI) d. Agnieszka Radwanska/Alicja Rosolska (POL) 26 64 97

 

ROMANIA defeated CANADA 3-2

Venue: Arena Maurice Richard, Montreal, CAN (hard – indoors)

 

Francoise Abanda (CAN) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 46 75 64
Alexandra Dulgheru (ROU) d. Eugenie Bouchard (CAN) 64 64

Andreea Mitu (ROU) d. Eugenie Bouchard (CAN) 46 64 61

Alexandra Dulgheru (ROU) d. Francoise Abanda (CAN) 36 75 62

Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman (CAN) d. Andreea Mitu/Raluca Olaru (ROU) 61 46 [10-5]

 

WORLD GROUP II PLAY-OFFS

 

SERBIA defeated PARAGUAY 4-1

Venue: Spens Sports Center, Novi Sad, SRB (hard – indoors)


Aleksandra Krunic (SRB) d. Veronica Cepede Royg (PAR) 61 63

Ana Ivanovic (SRB) d. Montserrat Gonzalez (PAR) 62 60
Veronica Cepede Royg (PAR) d. Ivana Jorovic (SRB) 36 62 61

Aleksandra Krunic (SRB) d. Montserrat Gonzalez (PAR) 60 62

Aleksandra Krunic/Ivana Jorovic (SRB) d. Veronica Cepede Royg/Montserrat Gonzalez (PAR) 61 64

SLOVAKIA defeated SWEDEN 4-0

Venue: Aegon Arena National Tennis Centre, Bratislava, SVK (clay – indoors)

 

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) d. Rebecca Peterson (SWE) 63 63
Daniela Hantuchova (SVK) d. Susanne Celik (SWE) 62 60
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) d. Ellen Allgurin (SWE) 61 64

Daniela Hantuchova (SVK) v Rebecca Peterson (SWE) not played

Jana Cepelova/Anna Karolina Schmiedlova (SVK) d. Susanne Celik/Rebecca Peterson (SWE) 46 63 [10-7]

 

BELARUS defeated JAPAN 3-2

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – indoors)

 

Victoria Azarenka (BLR) d. Misaki Doi (JPN) 61 62

Kurumi Nara (JPN) d. Olga Govortsova (BLR) 64 46 62
Victoria Azarenka (BLR) d. Kurumi Nara (JPN) 63 63

Ayumi Morita (JPN) v Aliaksandra Sasnovich (BLR) 76(5) 46 64
Victoria Azarenka/Olga Govortsova (BLR) d. Shuko Aoyama/Ayumi Morita (JPN) 63 64

SPAIN defeated ARGENTINA 4-0

Venue: Tecnopolis, Buenos Aires, ARG (clay – outdoors)


Sara Sorribes Tormo (ESP) d. Paula Ormaechea (ARG) 46 76(2) 61
Lara Arruabarrena (ESP) d. Maria Irigoyen (ARG) 60 61

Lara Arruabarrena (ESP) d. Paula Ormaechea (ARG) 61 46 97

Maria Irigoyen (ARG) v Sara Sorribes Tormo (ESP) not played
Aliona Bolsova Zadoinov/Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Tatiana Bua/Nadia Podoroska (ARG) 64 16 [10-3]

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II EVENT (14-18 APRIL)

 

Venue: SAAP Tennis Complex, Hyderabad, India (hard – outdoors)

 

http://www.fedcup.com/en/draws-results/group-ii/asia-oceania/2015.aspx

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP III EVENT (14-18 APRIL)

 

Venue: Bellevue, Ulcinj, Montenegro (clay – outdoors)

 

http://www.fedcup.com/en/draws-results/group-iii/europe-africa/2015.aspx

Share

Novak Djokovic Wins Monte Carlo for 23rd Masters Series Tournament Victory

(April 19, 2015) Novak Djokovic made some ATP history on Sunday in claiming his second Monte Carlo Masters tournament win. He defeated Czech Tomas Berdych 7-5, 4-6,6-3.

The world’s No. 1 tennis player has become the first player to sweep the opening three Masters Series events in a season. The 27-year-old Serb who resides in Monte Carlo took home trophies in Indian Wells and Miami as well. He is has won the last four Masters tournaments going back to Bercy in the fall of 2014.

“The fact that now I won three Masters in a row, that nobody ever has done that, that has given me, even this week, more motivation,” said the winner.

The win also extended Djokovic’s winning streak to 17 straight boosting his overall record on the year to 30-2. He is now 19-2 against Berdych.

“Obviously I’m experiencing the time of my life on the tennis court, and also private life is very good,” Djokovic said. “I became a father. I’m just trying to sometimes pinch myself and say, ‘Where am I at this point in my life?’ I’m very grateful for this, for everything that I have. That’s the kind of philosophy.

“I won this match with my heart and with battle. That’s how I feel like I won it. I don’t think I played at the level that I wish to play and that I have played throughout the whole week. But also credit to Tomas because he has played very aggressively, staying close to the line, pushing me back. So I had to defend a lot of times.”

Djokovic is now more than 5000 ranking points ahead of No. 2 Roger Federer. He has now equaled Federer in the number of Masters tournament wins at 23, four behind Rafael Nadal who holds the record.

The one major trophy which has eluded his grasp has been Roland Garros, the French Open. After defeating nine-time French Open champion Nadal in the Monte Carlo semifinal on Saturday, the 8-time major champion discussed the rest of the season.

“I think the most important period of the year is coming up right now,” Djokovic said. “Obviously Roland Garros and Wimbledon are the priority. That’s where I want to perform my best. But we’ll take it step by step and see how far I can go.”

Share

Fed Cup Results for April 18, 2015

fed cup colours

(April 18, 2015) The ITF has announced the latest results for the 2015 Fed Cup by BNP Paribas World Group semifinals, and World Group and World Group II play-offs taking place on 18-19 April.

 

India was promoted to Asia/Oceania Zone Group I after defeating Philippines in the Asia/Oceania Zone Group II promotion play-off on Saturday. Denmark and Lithuania were promoted to Europe/Africa Zone Group II after defeating Greece and Moldova respectively.

The four winners of the World Group play-offs will qualify for the 2016 World Group, with the losers contesting 2016 World Group II. The four winners of the World Group II play-offs will qualify for 2016 World Group II, with the four losers contesting the 2016 Zone Group I events.

 

WORLD GROUP SEMIFINALS

 

CZECH REPUBLIC leads FRANCE 2-0

Venue: Cez Arena, Ostrava, CZE (hard – indoors)

 

Lucie Safarova (CZE) d. Caroline Garcia (FRA) 46 76(1) 61
Petra Kvitova (CZE) d. Kristina Mladenovic (FRA) 63 64
Petra Kvitova (CZE) v Caroline Garcia (FRA)

Lucie Safarova (CZE) v Kristina Mladenovic (FRA)

Karolina Pliskova/Barbora Strycova (CZE) v Alize Cornet/Pauline Parmentier (FRA)

 

RUSSIA leads GERMANY 2-0

Venue: Adler Arena, Sochi, RUS (clay – indoors)

 

Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Julia Goerges (GER) 64 64

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Sabine Lisicki (GER) 46 76(4) 63

Svetlana Kuznetsova (RUS) v Sabine Lisicki (GER)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v Julia Goerges (GER)
Elena Vesnina/Vera Zvonareva (RUS) v Angelique Kerber/Andrea Petkovic (GER)

 

WORLD GROUP PLAY-OFFS

 

ITALY level with USA 1-1

Venue: Circolo Tennis Brindisi, Brindisi, ITA (clay – outdoors)

 

Serena Williams (USA) d. Camila Giorgi (ITA) 76(5) 62

Sara Errani (ITA) d. Lauren Davis (USA) 61 62

Sara Errani (ITA) v Serena Williams (USA)
Camila Giorgi (ITA) v Lauren Davis (USA)
Karin Knapp/Flavia Pennetta (ITA) v Christina McHale/Alison Riske (USA)

 

NETHERLANDS level with AUSTRALIA 1-1

Venue: Maaspoort Sports & Events, ’s-Hertogenbosch, NED (clay – indoors)


Kiki Bertens (NED) d. Jarmila Gajdosova (AUS) 61 63
Casey Dellacqua (AUS) d. Arantxa Rus (NED) 75 63

Kiki Bertens (NED) v Casey Dellacqua (AUS)

Arantxa Rus (NED) v Jarmila Gajdosova (AUS)

Richel Hogenkamp/Michaella Krajicek (NED) v Casey Dellacqua/Jarmila Gajdosova (AUS)

 

POLAND level with SWITZERLAND 1-1

Venue: Centrum Rekreacyjno Sportowe, Zielona Gora, POL (hard – indoors)


Agnieszka Radwanska (POL) d. Martina Hingis (SUI) 64 60
Timea Bacsinszky (SUI) d. Urszula Radwanska (POL) 62 61

Agnieszka Radwanska (POL) v Timea Bacsinszky (SUI)

Urszula Radwanska (POL) v Martina Hingis (SUI)

Klaudia Jans-Ignacik/Alicja Rosolska (POL) v Timea Bacsinszky (SUI)/Martina Hingis (SUI)

 

CANADA level with ROMANIA 1-1

Venue: Arena Maurice Richard, Montreal, CAN (hard – indoors)

 

Francoise Abanda (CAN) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 46 75 64
Alexandra Dulgheru (ROU) d. Eugenie Bouchard (CAN) 64 64

Eugenie Bouchard (CAN) v Irina-Camelia Begu (ROU)

Francoise Abanda (CAN) v Alexandra Dulgheru (ROU)

Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman (CAN) v Andreea Mitu/Raluca Olaru (ROU)

 

WORLD GROUP II PLAY-OFFS

 

SERBIA leads PARAGUAY 2-0

Venue: Spens Sports Center, Novi Sad, SRB (hard – indoors)


Aleksandra Krunic (SRB) d. Veronica Cepede Royg (PAR) 61 63

Ana Ivanovic (SRB) d. Montserrat Gonzalez (PAR) 62 60
Ana Ivanovic (SRB) v Veronica Cepede Royg (PAR)

Aleksandra Krunic (SRB) v Montserrat Gonzalez (PAR)

Jelena Jankovic/Ivana Jorovic (SRB) v Veronica Cepede Royg/Montserrat Gonzalez (PAR)

SLOVAKIA leads SWEDEN 2-0

Venue: Aegon Arena National Tennis Centre, Bratislava, SVK (clay – indoors)

 

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) d. Rebecca Peterson (SWE) 63 63
Daniela Hantuchova (SVK) d. Susanne Celik (SWE) 62 60
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) v Susanne Celik (SWE)

Daniela Hantuchova (SVK) v Rebecca Peterson (SWE)

Jana Cepelova/Daniela Hantuchova (SVK) v Ellen Allgurin/Cornelia Lister (SWE)

 

JAPAN level with BELARUS 1-1

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – indoors)

 

Victoria Azarenka (BLR) d. Misaki Doi (JPN) 61 62

Kurumi Nara (JPN) d. Olga Govortsova (BLR) 64 46 62
Kurumi Nara (JPN) v Victoria Azarenka (BLR)

Misaki Doi (JPN) v Olga Govortsova (BLR)
Shuko Aoyama/Ayumi Morita (JPN) v Vera Lapko/Aliaksandra Sasnovich (BLR)

 

SPAIN leads ARGENTINA 2-0

Venue: Tecnopolis, Buenos Aires, ARG (clay – outdoors)


Sara Sorribes Tormo (ESP) d. Paula Ormaechea (ARG) 46 76(2) 61
Lara Arruabarrena (ESP) d. Maria Irigoyen (ARG) 60 61

Paula Ormaechea (ARG) v Lara Arruabarrena (ESP)

Maria Irigoyen (ARG) v Sara Sorribes Tormo (ESP)
Tatiana Bua/Nadia Podoroska (ARG) v Aliona Bolsova Zadoinov/Anabel Medina Garrigues (ESP)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II EVENT (14-18 APRIL)

 

Venue: SAAP Tennis Complex, Hyderabad, India (hard – outdoors)

 

http://www.fedcup.com/en/draws-results/group-ii/asia-oceania/2015.aspx

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP III EVENT (14-18 APRIL)

 

Venue: Bellevue, Ulcinj, Montenegro (clay – outdoors)

 

http://www.fedcup.com/en/draws-results/group-iii/europe-africa/2015.aspx

Share

Award Recipients Honored at the USTA Annual Meeting and Conference

Photo by Fred and Susan Mullane Standing L-R: Jeri Ingram, Jesse and Pam Ponwith, Malivai Washington; Sitting L-R: Connie Ebert, Katrina Adams, Harlon Matthews

Photo by Fred and Susan Mullane
Standing L-R: Jeri Ingram, Jesse and Pam Ponwith, Malivai Washington; Sitting L-R: Connie Ebert, Katrina Adams, Harlon Matthews

(April 2015) The United States Tennis Association announced the five winners of its Annual Awards presented at the USTA Annual Meeting and Conference held at the Boca Raton Resort & Club in Boca Raton, Fla. The honorees were recognized for their dedication to growing the game.

The Brad Parks Award went to Harlon Matthews of McDonough, Ga

The Brad Parks Award was established in 2002 to honor an individual or organization that has been instrumental in the development of wheelchair tennis around the world through playing, coaching, sponsoring or promoting the game. The award was named after Brad Parks, a pioneer of wheelchair tennis and the first wheelchair tournament champion.

The USTA NJTL Founders’ Service Award was presented to former ATP pro MaliVai Washington of Ponte Vedra, Fla.

The USTA NJTL Founders’ Service Award was created by USTA Diversity in 2011 and recognizes an individual NJTL chapter founder who is committed to positive youth development through tennis and education and provides free or low-cost tennis, education and life-skills programming to thousands of underserved children each year. The award is given to the recipient reflecting the values of NJTL founders Charles Pasarell, Sheridan Snyder and Arthur Ashe.

The DC Department of Parks and Recreation won the USTA Member Organization of the Year

The award is given annually and recognizes the outstanding services of a USTA member organization through its commitment to the tennis community, the organization’s members and the game of tennis. The award was instituted in 1981.

The Ponwith Family of Scottsdale, Ariz took home the Ralph W. Westcott USTA Family of the Year Award

The Ralph W. Westcott USTA Family of the Year Award was created in 1965 by the USTA in honor of the late Ralph W. Westcott to emphasize the theme that “Tennis is a Family Game.” The award is given annually to the family that has done the most to promote amateur tennis, primarily on a volunteer basis. All members of the family should participate in tennis in some way, either as players or by offering their services in running programs or tournaments or in junior development activities.

The Seniors’ Service Award was awarded to Connie Ebert, Abington, Pa.

The Seniors’ Service Award was established in 1958 and is given annually to the person most deserving of the respect and honor of all senior players. It is awarded on the basis of the recipient’s willingness, cooperation and participation, either in play or organizational work, for the betterment and furtherance of senior competition. The award was first awarded to W. Dickson Cunningham of Rahway, N.J., for whom the trophy is named.

 

The USTA Annual Meeting and Conference brings together USTA leadership, national staff, national committee members and section volunteers and staff in pursuit of the USTA mission: To promote and develop the growth of tennis. Along with leadership and committee meetings, the USTA Annual Meeting and Conference provides education opportunities for all attendees to develop and enhance their personal and professional skills and learn new ways to promote the game of tennis.

Share

Draws Announced for Fed Cup World Group Semifinals and Play-offs

fed cup colours

From the ITF – (April 17, 2015) The International Tennis Federation has announced the draws for the 2015 Fed Cup World Group semifinals, and World Group and World Group II play-offs taking place April 18-19.

Two Fed Cup Zone Group events are also taking place this week: Asia/Oceania Zone Group II in Hyderabad, India (14-18 April); and Europe/Africa Zone Group III in Ulcinj, Montenegro (15-18 April).

The four winners of the World Group play-offs will qualify for the 2016 World Group, with the losers contesting 2016 World Group II. The four winners of the World Group II play-offs will qualify for 2016 World Group II, with the four losers contesting the 2016 Zone Group I events.

WORLD GROUP SEMIFINALS

CZECH REPUBLIC v FRANCE

Venue: Cez Arena, Ostrava, CZE (hard – indoors)

Lucie Safarova (CZE) v Caroline Garcia (FRA)
Petra Kvitova (CZE) v Kristina Mladenovic (FRA)
Petra Kvitova (CZE) v Caroline Garcia (FRA)

Lucie Safarova (CZE) v Kristina Mladenovic (FRA)

Karolina Pliskova/Barbora Strycova (CZE) v Alize Cornet/Pauline Parmentier (FRA)

 

RUSSIA v GERMANY

Venue: Adler Arena, Sochi, RUS (clay – indoors)

Svetlana Kuznetsova (RUS) v Julia Goerges (GER)

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v Sabine Lisicki (GER)

Svetlana Kuznetsova (RUS) v Sabine Lisicki (GER)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v Julia Goerges (GER)
Elena Vesnina/Vera Zvonareva (RUS) v Angelique Kerber/Andrea Petkovic (GER)

 

WORLD GROUP PLAY-OFFS

 

ITALY v USA

Venue: Circolo Tennis Brindisi, Brindisi, ITA (clay – outdoors)

 

Camila Giorgi (ITA) v Serena Williams (USA)

Sara Errani (ITA) v Lauren Davis (USA)

Sara Errani (ITA) v Serena Williams (USA)
Camila Giorgi (ITA) v Lauren Davis (USA)
Karin Knapp/Flavia Pennetta (ITA) v Christina McHale/Alison Riske (USA)

NETHERLANDS v AUSTRALIA

Venue: Maaspoort Sports & Events, ’s-Hertogenbosch, NED (clay – indoors)


Kiki Bertens (NED) v Jarmila Gajdosova (AUS)
Arantxa Rus (NED) v Samantha Stosur (AUS)

Kiki Bertens (NED) v Samantha Stosur (AUS)

Arantxa Rus (NED) v Jarmila Gajdosova (AUS)

Richel Hogenkamp/Michaella Krajicek (NED) v Casey Dellacqua/Jarmila Gajdosova (AUS)

 

POLAND v SWITZERLAND

Venue: Centrum Rekreacyjno Sportowe, Zielona Gora, POL (hard – indoors)


Agnieszka Radwanska (POL) v Martina Hingis (SUI)
Urszula Radwanska (POL) v Timea Bacsinszky (SUI)

Agnieszka Radwanska (POL) v Timea Bacsinszky (SUI)

Urszula Radwanska (POL) v Martina Hingis (SUI)

Klaudia Jans-Ignacik/Alicja Rosolska (POL) v Timea Bacsinszky (SUI)/Martina Hingis (SUI)

 

CANADA v ROMANIA

Venue: Arena Maurice Richard, Montreal, CAN (hard – indoors)

 

Francoise Abanda (CAN) v Irina-Camelia Begu (ROU)
Eugenie Bouchard (CAN) v Alexandra Dulgheru (ROU)

Eugenie Bouchard (CAN) v Irina-Camelia Begu (ROU)

Francoise Abanda (CAN) v Alexandra Dulgheru (ROU)

Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman (CAN) v Andreea Mitu/Raluca Olaru (ROU)

 

WORLD GROUP II PLAY-OFFS

 

SERBIA v PARAGUAY

Venue: Spens Sports Center, Novi Sad, SRB (hard – indoors)


Aleksandra Krunic (SRB) v Veronica Cepede Royg (PAR)

Ana Ivanovic (SRB) v Montserrat Gonzalez (PAR)
Ana Ivanovic (SRB) v Veronica Cepede Royg (PAR)

Aleksandra Krunic (SRB) v Montserrat Gonzalez (PAR)

Jelena Jankovic/Ivana Jorovic (SRB) v Veronica Cepede Royg/Montserrat Gonzalez (PAR)

 

SLOVAKIA v SWEDEN

Venue: Aegon Arena National Tennis Centre, Bratislava, SVK (clay – indoors)

 

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) v Rebecca Peterson (SWE)
Daniela Hantuchova (SVK) v Susanne Celik (SWE)
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) v Susanne Celik (SWE)

Daniela Hantuchova (SVK) v Rebecca Peterson (SWE)

Jana Cepelova/Daniela Hantuchova (SVK) v Ellen Allgurin/Cornelia Lister (SWE)

 

JAPAN v BELARUS

Venue: Ariake Coliseum, Tokyo, JPN (hard – indoors)

 

Misaki Doi (JPN) v Victoria Azarenka (BLR)

Kurumi Nara (JPN) v Olga Govortsova (BLR)
Kurumi Nara (JPN) v Victoria Azarenka (BLR)

Misaki Doi (JPN) v Olga Govortsova (BLR)
Shuko Aoyama/Ayumi Morita (JPN) v Vera Lapko/Aliaksandra Sasnovich (BLR)

ARGENTINA v SPAIN

Venue: Tecnopolis, Buenos Aires, ARG (clay – outdoors)


Paula Ormaechea (ARG) v Sara Sorribes Tormo (ESP)
Maria Irigoyen (ARG) v Lara Arruabarrena (ESP)

Paula Ormaechea (ARG) v Lara Arruabarrena (ESP)

Maria Irigoyen (ARG) v Sara Sorribes Tormo (ESP)
Tatiana Bua/Nadia Podoroska (ARG) v Aliona Bolsova Zadoinov/Anabel Medina Garrigues (ESP)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II EVENT (14-18 APRIL)

 

Venue: SAAP Tennis Complex, Hyderabad, India (hard – outdoors)

 

http://www.fedcup.com/en/draws-results/group-ii/asia-oceania/2015.aspx

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP III EVENT (14-18 APRIL)

 

Venue: Bellevue, Ulcinj, Montenegro (clay – outdoors)

 

http://www.fedcup.com/en/draws-results/group-iii/europe-africa/2015.aspx

Share

Maria Sharapova Pulls Out of Fed Cup

Maria Sharapova

Maria Sharapova

(April 14, 2015) Maria Sharapova is withdrawing from playing for Russia in the Fed Cup semifinals this weekend against Germany with a leg injury. Sharapova posted a message about her withdrawal on her Facebook page:

 

Maria Sharapova

Athlete · 14,627,224 Likes

· 5 hrs ·

Withdrawing from this weekend’s Fed Cup was no easy decision. You probably haven’t seen me post any pictures on court, that is simply because there haven’t been many. I just started a couple of days ago and going to work myself up to creating a good healthy base.

I will be following the girls on my live stream this weekend, cheering them on, as I try to be ready for next week’s tournament in Stuttgart.

Withdrawing from this weekend’s Fed Cup was no easy decision. You probably haven’t seen me post any pictures on court,…

Posted by Maria Sharapova on Tuesday, April 14, 2015

Share