January 21, 2017

Australian Open Day 6 Schedule of Play for January 21, 2017

Australian Open Day 6 Schedule of Play for January 21, 2017

SINGLES MATCHES ONLY

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Dominika Cibulkova (SVK) [6] vs. Ekaterina Makarova (RUS) [30]
Women’s Singles – Round 3
Nicole Gibbs (USA) vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 3
Alexander Zverev (GER) [24] vs. Rafael Nadal (ESP) [9]
ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 3
Daria Gavrilova (AUS) [22] vs. Timea Bacsinszky (SUI) [12]
Men’s Singles – Round 3
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Richard Gasquet (FRA) [18]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Caroline Garcia (FRA) [21]
Men’s Singles – Round 3
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. Benoit Paire (FRA)
Women’s Singles – Round 3
Caroline Wozniacki (DEN) [17] vs. Johanna Konta (GBR) [9]
MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Philipp Kohlschreiber (GER) [32]
Women’s Singles – Round 3
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Jelena Ostapenko (LAT)

HISENSE ARENA 11:00 AM

DOUBLES TBA

Not Before: 12:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Ivo Karlovic (CRO) [20] vs. David Goffin (BEL) [11]

DOUBLES TBA

Not Before: 6:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Gilles Simon (FRA) [25] vs. Milos Raonic (CAN) [3]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Elena Vesnina (RUS) [14] vs. Jennifer Brady (USA)

DOUBLES TBA

DOUBLES TBA

Men’s Singles – Round 3
Pablo Carreno Busta (ESP) [30] vs. Denis Istomin (UZB)

SHOW COURT 3 11:00 AM

DOUBLES TBA

Not Before: 12:00 PM
Women’s Singles – Round 3
Maria Sakkari (GRE) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)

DOUBLES TBA

Men’s Singles – Round 3
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. David Ferrer (ESP) [21]

Share

Australian Open Day 5 Schedule of Play for January 20, 2017

Australian Open Day 5 Schedule of Play for January 20, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Coco Vandeweghe (USA)
Women’s Singles – Round 3
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Kristyna Pliskova (CZE)
Men’s Singles – Round 3
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Viktor Troicki (SRB) [29]

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 3
Ashleigh Barty (AUS) vs. Mona Barthel (GER)
Men’s Singles – Round 3
Tomas Berdych (CZE) [10] vs. Roger Federer (SUI) [17]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Elina Svitolina (UKR) [11] vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24]
Men’s Singles – Round 3
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Jack Sock (USA) [23]
Women’s Singles – Round 3
Ying-Ying Duan (CHN) vs. Venus Williams (USA) [13]
MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Lukas Lacko (SVK) vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 3
Anastasija Sevastova (LAT) [32] vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]

HISENSE ARENA 11:30 AM

Women’s Singles – Round 3
Jelena Jankovic (SRB) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Not Before: 2:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Andy Murray (GBR) [1] vs. Sam Querrey (USA) [31]
Not Before: 4:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Bernard Tomic (AUS) [27] vs. Daniel Evans (GBR)

SHOW COURT 2 11:00 AM

Mixed Doubles – Round 1
Bethanie Mattek-Sands (USA) [1]/Mike Bryan (USA) [1] vs. Arina Rodionova (AUS)/John-Patrick Smith (AUS)
Women’s Doubles – Round 2
Samantha Stosur (AUS)/Shuai Zhang (CHN) vs. Sania Mirza (IND) [4]/Barbora Strycova (CZE) [4]
Men’s Singles – Round 3
Mischa Zverev (GER) vs. Malek Jaziri (TUN)
Women’s Singles – Round 3
Sorana Cirstea (ROU) vs. Alison Riske (USA)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Rohan Bopanna (IND) [15]/Pablo Cuevas (URU) [15] vs. Alex Bolt (AUS)/Bradley Mousley (AUS)
Men’s Singles – Round 3
Steve Darcis (BEL) vs. Andreas Seppi (ITA)
Mixed Doubles – Round 1
Yung-Jan Chan (TPE) [5]/Lukasz Kubot (POL) [5] vs. Daria Gavrilova (AUS)/Luke Saville (AUS)
Men’s Doubles – Round 2
Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Matthew Barton (AUS)/Matthew Ebden (AUS)

COURT 7 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Robert Lindstedt (SWE)/Michael Venus (NZL) vs. Ivan Dodig (CRO) [9]/Marcel Granollers (ESP) [9]
Women’s Doubles – Round 2
Ekaterina Makarova (RUS) [3]/Elena Vesnina (RUS) [3] vs. Liezel Huber (USA)/Maria Sanchez (USA)
Mixed Doubles – Round 1
Abigail Spears (USA)/Juan Sebastian Cabal (COL) vs. Lucie Hradecka (CZE) [7]/Radek Stepanek (CZE) [7]
Men’s Doubles – Round 2
Henri Kontinen (FIN) [4]/John Peers (AUS) [4] vs. Marcos Baghdatis (CYP)/Gilles Muller (LUX)

COURT 8 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Julien Benneteau (FRA)/Jeremy Chardy (FRA) vs. Dominic Inglot (GBR) [16]/Florin Mergea (ROU) [16]
Men’s Doubles – Round 2
Jurgen Melzer (AUT)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) vs. Brian Baker (USA)/Nikola Mektic (CRO)
Men’s Doubles – Round 2
Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS) vs. Daniel Nestor (CAN) [8]/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [8]
Women’s Doubles – Round 2
Vania King (USA) [8]/Yaroslava Shvedova (KAZ) [8] vs. Danka Kovinic (MNE)/Laura Siegemund (GER)

COURT 13 12:00 PM

Women’s Doubles – Round 2
Andrea Hlavackova (CZE) [12]/Shuai Peng (CHN) [12] vs. Karin Knapp (ITA)/Mandy Minella (LUX)
Women’s Doubles – Round 2
Alizé Cornet (FRA)/Magda Linette (POL) vs. Eri Hozumi (JPN)/Miyu Kato (JPN)
Women’s Doubles – Round 2
Louisa Chirico (USA)/Elise Mertens (BEL) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)/Andrea Petkovic (GER)

COURT 20 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Jean-Julien Rojer (NED) [11]/Horia Tecau (ROU) [11] vs. Wesley Koolhof (NED)/Matwe Middelkoop (NED)
Women’s Doubles – Round 2
Lauren Davis (USA)/Megan Moulton-Levy (USA) vs. Katarina Srebotnik (SLO) [13]/Saisai Zheng (CHN) [13]
Women’s Doubles – Round 2
Gabriela Dabrowski (CAN)/Michaella Krajicek (NED) vs. Andreja Klepac (SLO)/María José Martínez Sánchez (ESP)

Share

Australian Open Day 4 Schedule of Play for January 19, 2017

Australian Open Day 4 Schedule of Play for January 19, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Naomi Osaka (JPN) vs. Johanna Konta (GBR) [9]
Women’s Singles – Round 2
Caroline Wozniacki (DEN) [17] vs. Donna Vekic (CRO)
Men’s Singles – Round 2
Denis Istomin (UZB) vs. Novak Djokovic (SRB) [2]
ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Lucie Safarova (CZE) vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 2
Marcos Baghdatis (CYP) vs. Rafael Nadal (ESP) [9]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Anna Blinkova (RUS)
Women’s Singles – Round 2
Dominika Cibulkova (SVK) [6] vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Men’s Singles – Round 2
Gilles Muller (LUX) vs. Milos Raonic (CAN) [3]
MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. Agnieszka Radwanska (POL) [3]
Men’s Singles – Round 2
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. Jordan Thompson (AUS)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Sara Errani (ITA) vs. Ekaterina Makarova (RUS) [30]
Men’s Singles – Round 2
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Hyeon Chung (KOR)
Not Before: 3:30 PM
Men’s Singles – Round 2
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Alexandr Dolgopolov (UKR)
Not Before: 6:30 PM
Women’s Singles – Round 2
Daria Gavrilova (AUS) [22] vs. Ana Konjuh (CRO)

SHOW COURT 2 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Carlos Berlocq (ARG) vs. Richard Gasquet (FRA) [18]
Women’s Singles – Round 2
Elena Vesnina (RUS) [14] vs. Mandy Minella (LUX)
Men’s Doubles – Round 1
Daniel Evans (GBR)/Nick Kyrgios (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB)/Viktor Troicki (SRB)
Men’s Singles – Round 2
Alexander Zverev (GER) [24] vs. Frances Tiafoe (USA)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Oceane Dodin (FRA) vs. Caroline Garcia (FRA) [21]
Women’s Singles – Round 2
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Andrea Petkovic (GER)
Men’s Singles – Round 2
Radek Stepanek (CZE) vs. David Goffin (BEL) [11]
Not Before: 4:00 PM
Men’s Singles – Round 2
Benoit Paire (FRA) vs. Fabio Fognini (ITA)

COURT 5 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
María Irigoyen (ARG)/Ipek Soylu (TUR) vs. Barbora Krejcikova (CZE)/Galina Voskoboeva (KAZ)
Women’s Doubles – Round 1
Lara Arruabarrena (ESP)/Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Louisa Chirico (USA)/Elise Mertens (BEL)
Women’s Doubles – Round 1
Naomi Osaka (JPN)/Monica Puig (PUR) vs. Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR)

COURT 7 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Donald Young (USA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) [32]
Men’s Singles – Round 2
Ernesto Escobedo (USA) vs. David Ferrer (ESP) [21]
Men’s Doubles – Round 1
Matt Reid (AUS)/John-Patrick Smith (AUS) vs. Sam Groth (AUS)/Chris Guccione (AUS)
Women’s Singles – Round 2
Alizé Cornet (FRA) [28] vs. Maria Sakkari (GRE)

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Yulia Putintseva (KAZ) [31]
Men’s Singles – Round 2
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. Yoshihito Nishioka (JPN)
Not Before: 4:00 PM
Men’s Singles – Round 2
Ivo Karlovic (CRO) [20] vs. Andrew Whittington (AUS)
Women’s Singles – Round 2
Danka Kovinic (MNE) vs. Timea Bacsinszky (SUI) [12]

COURT 10 12:00 PM

Men’s Doubles – Round 1
Lukasz Kubot (POL) [7]/Marcelo Melo (BRA) [7] vs. Johan Brunstrom (SWE)/Andreas Siljestrom (SWE)
Men’s Doubles – Round 1
Aliaksandr Bury (BLR)/Paolo Lorenzi (ITA) vs. Raven Klaasen (RSA) [6]/Rajeev Ram (USA) [6]
Women’s Doubles – Round 1
Andreja Klepac (SLO)/María José Martínez Sánchez (ESP) vs. Julia Goerges (GER) [7]/Karolina Pliskova (CZE) [7]

COURT 12 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Ken Skupski (GBR)/Neal Skupski (GBR) vs. Juan Sebastian Cabal (COL) [14]/Robert Farah (COL) [14]
Men’s Doubles – Round 1
Jonathan Eysseric (FRA)/Fabrice Martin (FRA) vs. Purav Raja (IND)/Divij Sharan (IND)
Women’s Doubles – Round 1
Tatjana Maria (GER)/Pauline Parmentier (FRA) vs. Chin-Wei Chan (TPE)/Junri Namigata (JPN)
Women’s Doubles – Round 1
Viktorija Golubic (SUI)/Kristyna Pliskova (CZE) vs. Kateryna Bondarenko (UKR)/Jelena Ostapenko (LAT)

COURT 13 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Pablo Carreno Busta (ESP) [30] vs. Kyle Edmund (GBR)
Women’s Singles – Round 2
Jennifer Brady (USA) vs. Heather Watson (GBR)
Women’s Doubles – Round 1
Jelena Jankovic (SRB)/Yanina Wickmayer (BEL) vs. Martina Hingis (SUI) [5]/Coco Vandeweghe (USA) [5]
Women’s Doubles – Round 1
Lyudmyla Kichenok (UKR)/Nadiia Kichenok (UKR) vs. Ashleigh Barty (AUS)/Casey Dellacqua (AUS)

COURT 14 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Mate Pavic (CRO) [13]/Alexander Peya (AUT) [13] vs. Jurgen Melzer (AUT)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
Men’s Doubles – Round 1
Julien Benneteau (FRA)/Jeremy Chardy (FRA) vs. Mariusz Fyrstenberg (POL)/Martin Klizan (SVK)
Women’s Doubles – Round 1
Sorana Cirstea (ROU) [15]/Carina Witthoeft (GER) [15] vs. Timea Babos (HUN)/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Men’s Doubles – Round 1
Sam Querrey (USA)/Donald Young (USA) vs. Jamie Murray (GBR) [2]/Bruno Soares (BRA) [2]

COURT 15 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Treat Huey (PHI) [10]/Max Mirnyi (BLR) [10] vs. Leander Paes (IND)/Andre Sa (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Andrea Hlavackova (CZE) [12]/Shuai Peng (CHN) [12] vs. Misaki Doi (JPN)/Kurumi Nara (JPN)
Men’s Doubles – Round 1
Andres Molteni (ARG)/Diego Schwartzman (ARG) vs. Daniel Nestor (CAN) [8]/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [8]
Men’s Doubles – Round 1
Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Alex De Minaur (AUS)/Max Purcell (AUS)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Vania King (USA) [8]/Yaroslava Shvedova (KAZ) [8] vs. Qiang Wang (CHN)/Varatchaya Wongteanchai (THA)
Men’s Doubles – Round 1
Dustin Brown (GER)/Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Nenad Zimonjic (SRB)/Mischa Zverev (GER)
Women’s Doubles – Round 1
Nao Hibino (JPN)/Alicja Rosolska (POL) vs. Yulia Putintseva (KAZ)/Alison Riske (USA)
Women’s Doubles – Round 1
Alison Bai (AUS)/Lizette Cabrera (AUS) vs. Annika Beck (GER)/Anastasija Sevastova (LAT)

COURT 20 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [1]/Nicolas Mahut (FRA) [1] vs. Adrian Mannarino (FRA)/Adil Shamasdin (CAN)
Men’s Singles – Round 2
Gilles Simon (FRA) [25] vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Jessica Moore (AUS)/Storm Sanders (AUS) vs. Raquel Atawo (USA) [11]/Yifan Xu (CHN) [11]
Women’s Singles – Round 2
Nicole Gibbs (USA) vs. Irina Falconi (USA)

COURT 22 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Lucie Hradecka (CZE) [10]/Katerina Siniakova (CZE) [10] vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)/Kveta Peschke (CZE)
Men’s Doubles – Round 1
Jonathan Erlich (ISR)/Scott Lipsky (USA) vs. Karen Khachanov (RUS)/Andrey Kuznetsov (RUS)
Women’s Doubles – Round 1
Shelby Rogers (USA)/Taylor Townsend (USA) vs. Kiki Bertens (NED) [14]/Johanna Larsson (SWE) [14]

Share

Australian Open Day 3 Schedule of Play for January 18, 2017

Australian Open Day 3 Schedule of Play for January 18, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Stefanie Voegele (SUI) vs. Venus Williams (USA) [13]
Women’s Singles – Round 2
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Carina Witthoeft (GER)
Men’s Singles – Round 2
Noah Rubin (USA) vs. Roger Federer (SUI) [17]

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Samantha Crawford (USA) vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]
Men’s Singles – Round 2
Andy Murray (GBR) [1] vs. Andrey Rublev (RUS)

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Elina Svitolina (UKR) [11] vs. Julia Boserup (USA)
Women’s Singles – Round 2
Jaimee Fourlis (AUS) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Men’s Singles – Round 2
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Steve Johnson (USA)

MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Shelby Rogers (USA) vs. Ashleigh Barty (AUS)
Men’s Singles – Round 2
Bernard Tomic (AUS) [27] vs. Victor Estrella Burgos (DOM)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Jeremy Chardy (FRA) vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 2
Jelena Jankovic (SRB) vs. Julia Goerges (GER)
Women’s Singles – Round 2
Shuai Peng (CHN) vs. Eugenie Bouchard (CAN)
Not Before: 6:00 PM
Men’s Singles – Round 2
Andreas Seppi (ITA) vs. Nick Kyrgios (AUS) [14]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24]
Men’s Singles – Round 2
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Dusan Lajovic (SRB)
Women’s Doubles – Round 1
Serena Williams (USA) [15]/Venus Williams (USA) [15] vs. Timea Babos (HUN)/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Men’s Singles – Round 2Alex De Minaur (AUS) vs. Sam Querrey (USA) [31]

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Alison Riske (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) [20]
Men’s Singles – Round 2
Tomas Berdych (CZE) [10] vs. Ryan Harrison (USA)
Women’s Singles – Round 2
Carla Suárez Navarro (ESP) [10] vs. Sorana Cirstea (ROU)
Men’s Singles – Round 2
Daniel Evans (GBR) vs. Marin Cilic (CRO) [7]

COURT 5 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Rohan Bopanna (IND) [15]/Pablo Cuevas (URU) [15] vs. Thomaz Bellucci (BRA)/Maximo Gonzalez (ARG)
Men’s Doubles – Round 1
Robert Lindstedt (SWE)/Michael Venus (NZL) vs. Andre Begemann (GER)/Jan-Lennard Struff (GER)
Women’s Doubles – Round 1
Christina McHale (USA)/Asia Muhammad (USA) vs. Katarina Srebotnik (SLO) [13]/Saisai Zheng (CHN) [13]
Women’s Doubles – Round 1
Gabriela Dabrowski (CAN)/Michaella Krajicek (NED) vs. Oksana Kalashnikova (GEO)/Aleksandra Krunic (SRB)

COURT 7 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Eri Hozumi (JPN)/Miyu Kato (JPN) vs. Ellen Perez (AUS)/Olivia Tjandramulia (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Robin Haase (NED)/Florian Mayer (GER) vs. Alex Bolt (AUS)/Bradley Mousley (AUS)
Men’s Singles – Round 2
Paolo Lorenzi (ITA) vs. Viktor Troicki (SRB) [29]
Women’s Singles – Round 2
Mona Barthel (GER) vs. Monica Puig (PUR) [29]

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Varvara Lepchenko (USA) vs. Ying-Ying Duan (CHN)
Men’s Singles – Round 2
John Isner (USA) [19] vs. Mischa Zverev (GER)
Men’s Singles – Round 2
Karen Khachanov (RUS) vs. Jack Sock (USA) [23]
Women’s Singles – Round 2
Pauline Parmentier (FRA) vs. Coco Vandeweghe (USA)

COURT 10 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Facundo Bagnis (ARG)/Federico Delbonis (ARG) vs. Brian Baker (USA)/Nikola Mektic (CRO)
Men’s Doubles – Round 1
Jean-Julien Rojer (NED) [11]/Horia Tecau (ROU) [11] vs. Philipp Petzschner (GER)/Mikhail Youzhny (RUS)
Women’s Doubles – Round 1
Mirjana Lucic-Baroni (CRO)/Andrea Petkovic (GER) vs. Monica Niculescu (ROU) [9]/Abigail Spears (USA) [9]
Women’s Doubles – Round 1
Jocelyn Rae (GBR)/Anna Smith (GBR) vs. Sania Mirza (IND) [4]/Barbora Strycova (CZE) [4]

COURT 12 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Hao-Ching Chan (TPE) [6]/Yung-Jan Chan (TPE) [6] vs. Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN)
Women’s Doubles – Round 1
Darija Jurak (CRO) [16]/Anastasia Rodionova (AUS) [16] vs. Alizé Cornet (FRA)/Magda Linette (POL)
Women’s Doubles – Round 1
Caroline Garcia (FRA) [1]/Kristina Mladenovic (FRA) [1] vs. Belinda Bencic (SUI)/Ana Konjuh (CRO)
Women’s Doubles – Round 1
Karin Knapp (ITA)/Mandy Minella (LUX) vs. Naomi Broady (GBR)/Heather Watson (GBR)

COURT 13 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Malek Jaziri (TUN) vs. Alexander Bublik (KAZ)
Men’s Singles – Round 2
Lukas Lacko (SVK) vs. Dudi Sela (ISR)
Men’s Doubles – Round 1
Malek Jaziri (TUN)/Stephane Robert (FRA) vs. Ivan Dodig (CRO) [9]/Marcel Granollers (ESP) [9]
Women’s Singles – Round 2
Anastasija Sevastova (LAT) [32] vs. Kristina Kucova (SVK)

COURT 14 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Henri Kontinen (FIN) [4]/John Peers (AUS) [4] vs. Santiago Gonzalez (MEX)/David Marrero (ESP)
Women’s Doubles – Round 1
Liezel Huber (USA)/Maria Sanchez (USA) vs. Madison Brengle (USA)/Arina Rodionova (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Luke Saville (AUS)/Jordan Thompson (AUS) vs. Dominic Inglot (GBR) [16]/Florin Mergea (ROU) [16]
Women’s Doubles – Round 1
Sara Errani (ITA)/Kirsten Flipkens (BEL) vs. Daria Gavrilova (AUS)/Daria Kasatkina (RUS)

COURT 15 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Chia-Jung Chuang (TPE)/Nicole Gibbs (USA) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA) [2]/Lucie Safarova (CZE) [2]
Men’s Doubles – Round 1
Marcos Baghdatis (CYP)/Gilles Muller (LUX) vs. Cheng-Peng Hsieh (TPE)/Tsung-Hua Yang (TPE)
Women’s Doubles – Round 1
Kimberly Birrell (AUS)/Priscilla Hon (AUS) vs. Samantha Stosur (AUS)/Shuai Zhang (CHN)
Men’s Doubles – Round 1
Yen-Hsun Lu (TPE)/Jiri Vesely (CZE) vs. Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Ekaterina Makarova (RUS) [3]/Elena Vesnina (RUS) [3] vs. Shuko Aoyama (JPN)/Makoto Ninomiya (JPN)
Men’s Doubles – Round 1
Wesley Koolhof (NED)/Matwe Middelkoop (NED) vs. Julio Peralta (CHI)/Horacio Zeballos (ARG)
Men’s Doubles – Round 1
Jerzy Janowicz (POL)/Marcin Matkowski (POL) vs. Fabio Fognini (ITA)/Fernando Verdasco (ESP)
Men’s Doubles – Round 1
Paul-Henri Mathieu (FRA)/Benoit Paire (FRA) vs. Bob Bryan (USA) [3]/Mike Bryan (USA) [3]

COURT 20 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Lauren Davis (USA)/Megan Moulton-Levy (USA) vs. Destanee Aiava (AUS)/Alicia Smith (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Matthew Barton (AUS)/Matthew Ebden (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) [12]/Radek Stepanek (CZE) [12]
Women’s Singles – Round 2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) [27]
Men’s Singles – Round 2
Diego Schwartzman (ARG) vs. Steve Darcis (BEL)

COURT 22 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Nicholas Monroe (USA)/Artem Sitak (NZL) vs. James Cerretani (USA)/Philipp Oswald (AUT)
Men’s Doubles – Round 1
Guillermo Duran (ARG)/Joao Sousa (POR) vs. Marcus Daniell (NZL)/Marcelo Demoliner (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Danka Kovinic (MNE)/Laura Siegemund (GER) vs. Demi Schuurs (NED)/Renata Voracova (CZE)
Men’s Doubles – Round 1
Feliciano Lopez (ESP) [5]/Marc Lopez (ESP) [5] vs. Alexandr Dolgopolov (UKR)/Gerald Melzer (AUT)

Share

Australian Open Day 2 Schedule of Play for January 17, 2017

Australian Open Day 2

Schedule of Play for January 17, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
Women’s Singles – Round 1
Belinda Bencic (SUI) vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 1
Florian Mayer (GER) vs. Rafael Nadal (ESP) [9]

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Fernando Verdasco (ESP) vs. Novak Djokovic (SRB) [2]
Women’s Singles – Round 1
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. Agnieszka Radwanska (POL) [3]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Johanna Konta (GBR) [9]
Men’s Singles – Round 1
Dustin Brown (GER) vs. Milos Raonic (CAN) [3]
Women’s Singles – Round 1
Heather Watson (GBR) vs. Samantha Stosur (AUS) [18]

MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Christopher O’Connell (AUS)
Women’s Singles – Round 1
Daria Gavrilova (AUS) [22] vs. Naomi Broady (GBR)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Alexander Zverev (GER) [24] vs. Robin Haase (NED)
Women’s Singles – Round 1
Dominika Cibulkova (SVK) [6] vs. Denisa Allertova (CZE)
Women’s Singles – Round 1
Caroline Wozniacki (DEN) [17] vs. Arina Rodionova (AUS)
Not Before: 5:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Omar Jasika (AUS) vs. David Ferrer (ESP) [21]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Caroline Garcia (FRA) [21]
Men’s Singles – Round 1
Reilly Opelka (USA) vs. David Goffin (BEL) [11]
Men’s Singles – Round 1
Jordan Thompson (AUS) vs. Joao Sousa (POR)
Women’s Singles – Round 1
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Elizaveta Kulichkova (RUS)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Yanina Wickmayer (BEL) vs. Lucie Safarova (CZE)
Women’s Singles – Round 1
Elena Vesnina (RUS) [14] vs. Ana Bogdan (ROU)
Men’s Singles – Round 1
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. Jan-Lennard Struff (GER)
Men’s Singles – Round 1
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Jiri Vesely (CZE)

COURT 5 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Jared Donaldson (USA) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
Men’s Singles – Round 1
Kyle Edmund (GBR) vs. Santiago Giraldo (COL)
Women’s Singles – Round 1
Jennifer Brady (USA) vs. Johanna Larsson (SWE)
Women’s Singles – Round 1
Kayla Day (USA) vs. Andrea Petkovic (GER)

COURT 7 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Ekaterina Makarova (RUS) [30]
Men’s Singles – Round 1
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Alex Bolt (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. Guido Pella (ARG)
Women’s Singles – Round 1
Danka Kovinic (MNE) vs. Saisai Zheng (CHN)

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Luksika Kumkhum (THA) vs. Naomi Osaka (JPN)
Women’s Singles – Round 1
Sara Errani (ITA) vs. Risa Ozaki (JPN)
Men’s Singles – Round 1
Blake Mott (AUS) vs. Richard Gasquet (FRA) [18]
Men’s Singles – Round 1
Tommy Haas (GER) vs. Benoit Paire (FRA)

COURT 10 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Thomas Fabbiano (ITA) vs. Donald Young (USA)
Women’s Singles – Round 1
Lin Zhu (CHN) vs. Jelena Ostapenko (LAT)
Men’s Singles – Round 1
Gilles Muller (LUX) vs. Taylor Fritz (USA)

COURT 12 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Irina Falconi (USA) vs. Xinyun Han (CHN)
Men’s Singles – Round 1
Frances Tiafoe (USA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
Women’s Singles – Round 1
Mandy Minella (LUX) vs. Magda Linette (POL)
Men’s Singles – Round 1
Hyeon Chung (KOR) vs. Renzo Olivo (ARG)

COURT 13 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Gilles Simon (FRA) [25] vs. Michael Mmoh (USA)
Women’s Singles – Round 1
Donna Vekic (CRO) vs. Lizette Cabrera (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
Women’s Singles – Round 1
Camila Giorgi (ITA) vs. Timea Bacsinszky (SUI) [12]

COURT 14 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Cagla Buyukakcay (TUR) vs. Oceane Dodin (FRA)
Women’s Singles – Round 1
Alizé Cornet (FRA) [28] vs. Myrtille Georges (FRA)
Men’s Singles – Round 1
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Borna Coric (CRO)
Men’s Singles – Round 1
Denis Istomin (UZB) vs. Ivan Dodig (CRO)

COURT 15 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) [32]
Women’s Singles – Round 1
Maria Sakkari (GRE) vs. Anett Kontaveit (EST)
Men’s Singles – Round 1
Adam Pavlasek (CZE) vs. Andrew Whittington (AUS)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Anna Blinkova (RUS) vs. Monica Niculescu (ROU)
Men’s Singles – Round 1
Pablo Carreno Busta (ESP) [30] vs. Peter Polansky (CAN)
Men’s Singles – Round 1
Ivo Karlovic (CRO) [20] vs. Horacio Zeballos (ARG)
Women’s Singles – Round 1
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. Qiang Wang (CHN)

COURT 20 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Timea Babos (HUN) [25] vs. Nicole Gibbs (USA)
Women’s Singles – Round 1
Lara Arruabarrena (ESP) vs. Yulia Putintseva (KAZ) [31]
Men’s Singles – Round 1
Dmitry Tursunov (RUS) vs. Radek Stepanek (CZE)
Men’s Singles – Round 1
Fabio Fognini (ITA) vs. Feliciano Lopez (ESP) [28]

COURT 22 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Karin Knapp (ITA) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Men’s Singles – Round 1
Radu Albot (MDA) vs. Carlos Berlocq (ARG)
Men’s Singles – Round 1
Daniil Medvedev (RUS) vs. Ernesto Escobedo (USA)
Women’s Singles – Round 1
Ana Konjuh (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA)

Share

Australian Open Day 1 Schedule of Play for January 16, 2017

Australian Open Day 1

Schedule of Play for January 16, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Simona Halep (ROU) [4] vs. Shelby Rogers (USA)
Women’s Singles – Round 1
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Venus Williams (USA) [13]
Men’s Singles – Round 1
Andy Murray (GBR) [1] vs. Illya Marchenko (UKR)

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 1
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Lesia Tsurenko (UKR)
Men’s Singles – Round 1
Jurgen Melzer (AUT) vs. Roger Federer (SUI) [17]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Marina Erakovic (NZL) vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]
Men’s Singles – Round 1
Bernard Tomic (AUS) [27] vs. Thomaz Bellucci (BRA)
Women’s Singles – Round 1
Coco Vandeweghe (USA) vs. Roberta Vinci (ITA) [15]

MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Martin Klizan (SVK)
Women’s Singles – Round 1
Louisa Chirico (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Andrey Kuznetsov (RUS) vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 1
Ashleigh Barty (AUS) vs. Annika Beck (GER)
Women’s Singles – Round 1
Mariana Duque-Mariño (COL) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Not Before: 6:30 PM
Men’s Singles – Round 1
Gastao Elias (POR) vs. Nick Kyrgios (AUS) [14]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Mona Barthel (GER) vs. Destanee Aiava (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Tomas Berdych (CZE) [10] vs. Luca Vanni (ITA)
Men’s Singles – Round 1
Jerzy Janowicz (POL) vs. Marin Cilic (CRO) [7]
Women’s Singles – Round 1
Carla Suárez Navarro (ESP) [10] vs. Jana Cepelova (SVK)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Alex De Minaur (AUS) vs. Gerald Melzer (AUT)
Women’s Singles – Round 1
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Shuai Zhang (CHN) [20]
Women’s Singles – Round 1
Elina Svitolina (UKR) [11] vs. Galina Voskoboeva (KAZ)
Men’s Singles – Round 1
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Thiago Monteiro (BRA)

COURT 5 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Aljaz Bedene (GBR)
Women’s Singles – Round 1
Anastasija Sevastova (LAT) [32] vs. Nao Hibino (JPN)
Men’s Singles – Round 1
Karen Khachanov (RUS) vs. Adrian Mannarino (FRA)
Women’s Singles – Round 1
Eri Hozumi (JPN) vs. Carina Witthoeft (GER)

COURT 7 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Ying-Ying Duan (CHN) vs. Rebecca Sramkova (SVK)
Men’s Singles – Round 1
Quentin Halys (FRA) vs. Sam Querrey (USA) [31]
Women’s Singles – Round 1
Stefanie Voegele (SUI) vs. Kurumi Nara (JPN)
Not Before: 5:30 PM
Men’s Singles – Round 1
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Jack Sock (USA) [23]

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Laura Siegemund (GER) [26] vs. Jelena Jankovic (SRB)
Women’s Singles – Round 1
Pauline Parmentier (FRA) vs. Misaki Doi (JPN)
Men’s Singles – Round 1
James Duckworth (AUS) vs. Paolo Lorenzi (ITA)
Men’s Singles – Round 1
Steve Darcis (BEL) vs. Sam Groth (AUS)

COURT 10 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Samantha Crawford (USA) vs. Lauren Davis (USA)
Women’s Singles – Round 1
Kristina Kucova (SVK) vs. Christina McHale (USA)
Men’s Singles – Round 1
Malek Jaziri (TUN) vs. Go Soeda (JPN)
Men’s Singles – Round 1
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Noah Rubin (USA)

COURT 12 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Nicolas Almagro (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA)
Women’s Singles – Round 1
Alison Riske (USA) vs. Madison Brengle (USA)
Women’s Singles – Round 1
Irina Khromacheva (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU)
Not Before: 5:30 PM
Men’s Singles – Round 1
Marcel Granollers (ESP) vs. Dudi Sela (ISR)

COURT 13 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Kiki Bertens (NED) [19] vs. Varvara Lepchenko (USA)
Women’s Singles – Round 1
Anna Tatishvili (USA) vs. Jaimee Fourlis (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Pablo Cuevas (URU) [22] vs. Diego Schwartzman (ARG)
Men’s Singles – Round 1
Alexander Bublik (KAZ) vs. Lucas Pouille (FRA) [16]

COURT 14 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Patricia Maria Tig (ROU) vs. Monica Puig (PUR) [29]
Men’s Singles – Round 1
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Mischa Zverev (GER)
Women’s Singles – Round 1
Evgeniya Rodina (RUS) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24]
Not Before: 5:30 PM
Men’s Singles – Round 1
Facundo Bagnis (ARG) vs. Daniel Evans (GBR)

COURT 15 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Ryan Harrison (USA) vs. Nicolas Mahut (FRA)
Women’s Singles – Round 1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Viktorija Golubic (SUI)
Men’s Singles – Round 1
Albert Ramos-Vinolas (ESP) [26] vs. Lukas Lacko (SVK)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Katerina Siniakova (CZE) vs. Julia Goerges (GER)
Men’s Singles – Round 1
Andrey Rublev (RUS) vs. Yen-Hsun Lu (TPE)
Men’s Singles – Round 1
Paul-Henri Mathieu (FRA) vs. Andreas Seppi (ITA)
Women’s Singles – Round 1
Daria Kasatkina (RUS) [23] vs. Shuai Peng (CHN)

COURT 20 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Yaroslava Shvedova (KAZ) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) [27]
Men’s Singles – Round 1
John Isner (USA) [19] vs. Konstantin Kravchuk (RUS)
Women’s Singles – Round 1
Francesca Schiavone (ITA) vs. Julia Boserup (USA)
Men’s Singles – Round 1
Federico Delbonis (ARG) vs. Steve Johnson (USA)

COURT 22 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Damir Dzumhur (BIH) vs. Viktor Troicki (SRB) [29]
Women’s Singles – Round 1
Vania King (USA) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS)
Men’s Singles – Round 1
Dusan Lajovic (SRB) vs. Stephane Robert (FRA)

Share

Tennis – Auckland, Hobart and Sydney Results

ASB Classic
Auckland, New Zealand
RESULTS – FRIDAY, 13 JANUARY 2017
Singles – Semi-finals
[4] J. Sock (USA) d [7] S. Johnson (USA) 64 63
J. Sousa (POR) d [8] M. Baghdatis (CYP) 61 75

Doubles – Semi-finals
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) d [WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) 64 64
J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) d N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) 64 64

Full coverage on ATPWorldTour.com
TV and streaming schedules on ATPWorldTour.com
View tournament draws

SCHEDULE – SATURDAY, 14 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 12:30 pm
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) vs J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA)

Not Before 2:30 pm
J. Sousa (POR) vs [4] J. Sock (USA)

Singles – Semi-finals
[4] J. Sock (USA) d [7] S. Johnson (USA) 64 63
J. Sousa (POR) d [8] M. Baghdatis (CYP) 61 75

Doubles – Semi-finals
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) d [WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) 64 64
J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) d N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) 64 64

SCHEDULE – SATURDAY, 14 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 12:30 pm
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) vs J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA)

Not Before 2:30 pm
J. Sousa (POR) vs [4] J. Sock (USA)

 

HOBART INTERNATIONAL – HOBART, AUSTRALIA
$250,000
8 – 14 JANUARY 2017
RESULTS – JANUARY 13, 2017
Singles – Semifinals
[3] M. Niculescu (ROU) d L. Tsurenko (UKR) w/o (viral illness)
[Q] E. Mertens (BEL) d [Q] J. Fett (CRO) 64 60
Doubles – Semifinals
[3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) d D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) 46 61 10-3
R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) d M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) 64 62
ORDER OF PLAY – SATURDAY, JANUARY 14, 2017
CENTRE COURT start 12:00 noon
DOUBLES FINAL – [3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) vs R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR)

Not Before 2:30 pm
SINGLES FINAL – [Q] E. Mertens (BEL) vs [3] M. Niculescu (ROU)

 

APIA INTERNATIONAL SYDNEY – SYDNEY, AUS
RESULTS – JANUARY 13, 2017
Women’s Singles – Final
[6] J. Konta (GBR) d [2] A. Radwanska (POL) 64 62
Women’s Doubles – Final
T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) d [1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) 64 64
Singles – Semi-finals
[6] G. Muller (LUX) d [3] V. Troicki (SRB) 63 76(6)
D. Evans (GBR) d A. Kuznetsov (RUS) 62 36 63

Doubles – Semi-finals
[1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) d J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) 63 76(4)
W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) d M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) 63 36 10-8
SCHEDULE – SATURDAY, 14 JANUARY 2017
KEN ROSEWALL ARENA start 4:00 pm
ATP DOUBLES FINAL – [1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED)
Not Before 6:00 pm
HEWITT V PHILIPPOUSSIS
7:30 pm
ATP SINGLES FINAL – D. Evans (GBR) vs [6] G. Muller (LUX)

Share

Tennis – Auckland, Hobart and Sydney Results


ASB Classic
Auckland, New Zealand

RESULTS – THURSDAY, 12 JANUARY 2017

Singles – Quarter-finals
[7] S. Johnson (USA) d [2] J. Isner (USA) 63 57 76(3)
[4] J. Sock (USA) d J. Chardy (FRA) 57 64 63
[8] M. Baghdatis (CYP) d J. Vesely (CZE) 62 64
J. Sousa (POR) d R. Haase (NED) 63 62

Doubles – Quarter-finals
J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) d [2] D. Inglot (GBR) / F. Mergea (ROU) 63 76(6)
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) d S. Gonzalez (MEX) / D. Marrero (ESP) 64 36 11-9
[WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) d L. Paes (IND) / A. Sa (BRA) 63 76(4)
N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) d F. Bagnis (ARG) / D. Schwartzman (ARG) 36 76(5) 11-9

SCHEDULE – FRIDAY, 13 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 3:00 pm
N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) vs J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA)

Not Before 5:00 pm
[8] M. Baghdatis (CYP) vs J. Sousa (POR)
[4] J. Sock (USA) vs [7] S. Johnson (USA)
[WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) vs [4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK)

 

 

HOBART INTERNATIONAL – HOBART, AUSTRALIA
$250,000
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 12, 2017
Singles – Quarterfinals

[Q] E. Mertens (BEL) d [1] K. Bertens (NED) 62 75
[3] M. Niculescu (ROU) d [Q] R. Ozaki (JPN) 64 64
[Q] J. Fett (CRO) d [LL] V. Cepede Royg (PAR) 61 64
L. Tsurenko (UKR) d S. Rogers (USA) 46 64 63

Doubles – Quarterfinals
R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) d L. Kichenok (UKR) / N. Kichenok (UKR) walkover

ORDER OF PLAY – FRIDAY, JANUARY 13, 2017
CENTRE COURT start 11:00 am
M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) vs R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR)

Not Before 1:00 pm
[Q] E. Mertens (BEL) vs [Q] J. Fett (CRO)

Not Before 5:00 pm
D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) vs [3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN)

Not Before 7:00 pm
[3] M. Niculescu (ROU) vs L. Tsurenko (UKR)
APIA INTERNATIONAL SYDNEY – SYDNEY, AUS

RESULTS – JANUARY 12, 2017
Women’s Singles – Semifinals

[2] A. Radwanska (POL) d B. Strycova (CZE) 61 62
[6] J. Konta (GBR) d [WC] E. Bouchard (CAN) 62 62

Women’s Doubles – Semifinals
[1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) d [4] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ) 61 62
T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) d A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP) 63 64

Men’s Singles – Quarterfinals
D. Evans (GBR) d [1] D. Thiem (AUT) 36 64 61
[6] G. Muller (LUX) d [2] P. Cuevas (URU) 76(5) 64
[3] V. Troicki (SRB) d [5] P. Kohlschreiber (GER) W/O (back)
A. Kuznetsov (RUS) d [4] P. Carreno Busta (ESP) 26 64 61

Men’s Doubles – Quarterfinals
[1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) d F. Mayer (GER) / P. Petzschner (GER) 63 64
W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) d [4] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) 76(4) 26 11-9
J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) d V. Troicki (SRB) / N. Zimonjic (SRB) 64 62

ORDER OF PLAY – FRIDAY, JANUARY 13, 2017
KEN ROSEWALL ARENA start 1:30 pm
WTA DOUBLES FINAL – [1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS)

Not Before 4:00 pm
ATP – [3] V. Troicki (SRB) vs [6] G. Muller (LUX)

Not Before 6:30 pm
WTA SINGLES FINAL – [6] J. Konta (GBR) vs [2] A. Radwanska (POL)

Not Before 8:30 pm
ATP – D. Evans (GBR) vs A. Kuznetsov (RUS)

SHOW COURT 1 start 1:30 pm
ATP – [1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)
ATP – W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) vs M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT)

Share

Tennis – Auckland, Hobart and Sydney Results

ASB Classic
Auckland, New Zealand

RESULTS – WEDNESDAY, 11 JANUARY 2017

Singles – Second Round
[2] J. Isner (USA) d M. Jaziri (TUN) 63 36 76(6) – Saved 1 M.P.
R. Haase (NED) d [3] D. Ferrer (ESP) 26 64 76(4)
[4] J. Sock (USA) d [Q] R. Harrison (USA) 76(5) 46 61
J. Chardy (FRA) d [6] F. Lopez (ESP) W/O (lower back)
[7] S. Johnson (USA) d Y. Lu (TPE) 64 76(4)
[8] M. Baghdatis (CYP) d [WC] D. Brown (GER) 46 76(4) 64
J. Vesely (CZE) d *[LL] J. Statham (NZL) 67(6) 75 63
J. Sousa (POR) d [Q] B. Klein (GBR) 63 64

*[LL] J. Statham (NZL) replaced [1] R Bautista Agut (ESP) – (stomach virus)

Doubles – First Round
L. Paes (IND) / A. Sa (BRA) d [1] T. Huey (PHI) / M. Mirnyi (BLR) 76(3) 63
[2] D. Inglot (GBR) / F. Mergea (ROU) d [WC] J. Statham (NZL) / F. Tearney (NZL) 75 75
N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) d [3] R. Lindstedt (SWE) / M. Venus (NZL) 63 36 10-8 )

 

 

HOBART INTERNATIONAL – HOBART, AUSTRALIA
$250,000
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 11, 2017
Singles – Second Round

[1] K. Bertens (NED) d G. Voskoboeva (KAZ) 61 64
L. Tsurenko (UKR) d [11] J. Larsson (SWE) 64 64
[Q] R. Ozaki (JPN) d L. Safarova (CZE) 26 63 75
S. Rogers (USA) d L. Arruabarrena (ESP) 62 62

Doubles – Quarterfinals
D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) d [1] M. Niculescu (ROU) / A. Spears (USA) w/o (Spears: left leg injury)
[3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) d N. Melichar (USA) / M. Ninomiya (JPN) 46 75 10-4

ORDER OF PLAY – THURSDAY, JANUARY 12, 2017
CENTRE COURT start 11:00 am
[1] K. Bertens (NED) vs [Q] E. Mertens (BEL)
[Q] J. Fett (CRO) vs [LL] V. Cepede Royg (PAR)
L. Tsurenko (UKR) vs S. Rogers (USA)

Not Before 7:00 pm
[Q] R. Ozaki (JPN) vs [3] M. Niculescu (ROU)
L. Kichenok (UKR) / N. Kichenok (UKR) vs R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR)

 

APIA INTERNATIONAL SYDNEY – SYDNEY, AUS
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 11, 2017
Singles – Quarterfinals
[2] A. Radwanska (POL) d [Q] Y. Duan (CHN) 63 62
[6] J. Konta (GBR) d D. Kasatkina (RUS) 63 75
B. Strycova (CZE) d [10] C. Wozniacki (DEN) 75 67(6) 64
[WC] E. Bouchard (CAN) d A. Pavlyuchenkova (RUS) 62 63

Doubles – Quarterfinals
[1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) d [WC] M. Brengle (USA) / Ar. Rodionova (AUS) 63 64
T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) d [2] M. Hingis (SUI) / C. Vandeweghe (USA) 76(7) 64
A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP) d D. Gavrilova (AUS) / D. Kasatkina (RUS) w/o (Kasatkina: dizziness)

Men’s Singles – Second Round
[1] D. Thiem (AUT) d [Q] G. Elias (POR) 67(5) 63 75
[2] P. Cuevas (URU) d N. Mahut (FRA) 64 26 62
[3] V. Troicki (SRB) d P. Lorenzi (ITA) 63 64
[4] P. Carreno Busta (ESP) d M. Zverev (GER) 36 76(4) 63
[5] P. Kohlschreiber (GER) d [WC] J. Thompson (AUS) 75 64
[6] G. Muller (LUX) d [Q] M. Barton (AUS) 61 36 64
D. Evans (GBR) d [8] M. Granollers (ESP) 16 63 63
A. Kuznetsov (RUS) d [WC] A. De Minaur (AUS) 62 ret. (abdominal strain)

Men’s Doubles – Quarterfinals
M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) d P. Carreno Busta (ESP) / F. Fognini (ITA) 63 64

Men’s Doubles – First Round
[1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) d N. Almagro (ESP) / P. Lorenzi (ITA) W/O (Almagro – leg)
[4] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) d [WC] M. Reid (AUS) / J. Thompson (AUS) 26 64 10-5
F. Mayer (GER) / P. Petzschner (GER) d R. Bopanna (IND) / P. Cuevas (URU) 76(5) 67(4) 11-9
W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) d O. Marach (AUT) / F. Martin (FRA) 42 ret. (Marach – leg)

ORDER OF PLAY – THURSDAY, JANUARY 12, 2017
KEN ROSEWALL ARENA start 12:00 noon
ATP – [6] G. Muller (LUX) vs [2] P. Cuevas (URU)
ATP – [5] P. Kohlschreiber (GER) vs [3] V. Troicki (SRB)

Not Before 4:00 pm
WTA – B. Strycova (CZE) vs [2] A. Radwanska (POL)

Not Before 6:30 pm
ATP – [1] D. Thiem (AUT) or [Q] G. Elias (POR) vs D. Evans (GBR)

Not Before 8:30 pm
WTA – [6] J. Konta (GBR) vs [WC] E. Bouchard (CAN)

SHOW COURT 1 start 1:00 pm
ATP – [1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs F. Mayer (GER) / P. Petzschner (GER)
ATP – [4] P. Carreno Busta (ESP) vs A. Kuznetsov (RUS)

Not Before 5:00 pm
WTA – A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP) vs T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS)
WTA-After Suitable Rest – [1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs [4] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ)

COURT 3 start 3:00 pm
ATP – W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) vs [4] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)
ATP-After Suitable Rest – J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) vs V. Troicki (SRB) / N. Zimonjic (SRB)

Share

Tennis – Auckland, Hobart and Sydney Results

ASB Classic
Auckland, New Zealand

RESULTS – TUESDAY, 10 JANUARY 2017

Singles – First Round
J. Sousa (POR) d [5] A. Ramos-Vinolas (ESP) 61 75
[8] M. Baghdatis (CYP) d A. Mannarino (FRA) 64 64
[Q] B. Klein (GBR) d F. Bagnis (ARG) 61 67(6) 76(3) – Saved 1 M.P.
J. Chardy (FRA) d [WC] A. Sitak (NZL) 64 62
[Q] R. Harrison (USA) d G. Garcia-Lopez (ESP) 61 62
Y. Lu (TPE) d K. Khachanov (RUS) 46 76(5) 76(9) – Saved 2 M.P.

Doubles – First Round
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) d R. Harrison (USA) / J. Isner (USA) 76(4) 61
[WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) d G. Duran (ARG) / J. Sousa (POR) 64 64
S. Gonzalez (MEX) / D. Marrero (ESP) d M. Jaziri (TUN) / S. Robert (FRA) 76(7) 64
F. Bagnis (ARG) / D. Schwartzman (ARG) d A. Ramos-Vinolas (ESP) / J. Vesely (CZE) 63 67(5) 10-7
J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) d J. Peralta (CHI) / H. Zeballos (ARG) 63 64

SCHEDULE – WEDNESDAY, 11 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 12:30 pm
[3] D. Ferrer (ESP) vs R. Haase (NED)
M. Jaziri (TUN) vs [2] J. Isner (USA)
[1] R. Bautista Agut (ESP) vs J. Vesely (CZE)

Not Before 6:30 pm
[Q] R. Harrison (USA) vs [4] J. Sock (USA)
N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) vs [3] R. Lindstedt (SWE) / M. Venus (NZL)

GRANDSTAND start 12:30 pm
[WC] J. Statham (NZL) / F. Tearney (NZL) vs [2] D. Inglot (GBR) / F. Mergea (ROU)
[7] S. Johnson (USA) vs Y. Lu (TPE)

Not Before 3:00 pm
[WC] D. Brown (GER) vs [8] M. Baghdatis (CYP)
[6] F. Lopez (ESP) vs J. Chardy (FRA)

COURT 2 start 12:30 pm
[1] T. Huey (PHI) / M. Mirnyi (BLR) vs L. Paes (IND) / A. Sa (BRA)

Not Before 2:00 pm
[Q] B. Klein (GBR) vs J. Sousa (POR)

 

 

HOBART INTERNATIONAL – HOBART, AUSTRALIA
$250,000
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 10, 2017
Singles – Second Round

[3] M. Niculescu (ROU) d K. Flipkens (BEL) 63 62
[Q] E. Mertens (BEL) d [LL] S. Vickery (USA) 01 ret. (right leg injury)
[Q] J. Fett (CRO) d [WC] L. Cabrera (AUS) 61 63
[LL] V. Cepede Royg (PAR) d A. Petkovic (GER) 63 06 64

Doubles – Quarterfinals
M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) d S. Errani (ITA) / K. Flipkens (BEL) w/o (Errani: left thigh injury)

First Round
R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) d [2] K. Bertens (NED) / J. Larsson (SWE) 64 62
[3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) d C. Chuang (TPE) / N. Gibbs (USA) 60 75
M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) d [4] M. Irigoyen (ARG) / C. Liang (CHN) 61 61
D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) d [WC] P. Parmentier (FRA) / F. Schiavone (ITA) 64 64

ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, JANUARY 11, 2017
CENTRE COURT start 11:00 am
[Q] R. Ozaki (JPN) vs L. Safarova (CZE)
[1] K. Bertens (NED) vs G. Voskoboeva (KAZ)
[11] J. Larsson (SWE) vs L. Tsurenko (UKR)
[1] M. Niculescu (ROU) / A. Spears (USA) vs D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE)

Not Before 7:00 pm
L. Arruabarrena (ESP) vs S. Rogers (USA)
[3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) vs N. Melichar (USA) / M. Ninomiya (JPN)

 

APIA INTERNATIONAL SYDNEY – SYDNEY, AUS
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 10, 2017
Women’s Singles – Second Round
D. Kasatkina (RUS) d [1] A. Kerber (GER) 76(5) 62
[2] A. Radwanska (POL) d [Q] C. McHale (USA) 76(1) 61
[WC] E. Bouchard (CAN) d [3] D. Cibulkova (SVK) 64 63
A. Pavlyuchenkova (RUS) d [5] S. Kuznetsova (RUS) 75 63
[6] J. Konta (GBR) d D. Gavrilova (AUS) 61 63
B. Strycova (CZE) d [9] R. Vinci (ITA) 62 63
[10] C. Wozniacki (DEN) d Y. Putintseva (KAZ) 60 75
[Q] Y. Duan (CHN) d C. Vandeweghe (USA) 63 62

Women’s Doubles – Quarterfinals
[4] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ) d [PR] A. Groenefeld (GER) / K. Peschke (CZE) 75 63

First Round
[1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) d A. Hlavackova (CZE) / S. Peng (CHN) 57 61 10-5
D. Gavrilova (AUS) / D. Kasatkina (RUS) d L. Huber (USA) / M. Sanchez (USA) 16 64 10-7
T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) d R. Atawo (USA) / Y. Xu (CHN) 63 62

 

Men’s Singles – First Round
[6] G. Muller (LUX) d A. Dolgopolov (UKR) 36 63 75 – Saved 1 M.P.
A. Kuznetsov (RUS) d [7] M. Klizan (SVK) 26 61 30 ret. (foot)
[8] M. Granollers (ESP) d *[LL] S. Giraldo (COL) 67(5) 75 63
M. Zverev (GER) d N. Almagro (ESP) 64 62
[WC] A. De Minaur (AUS) d B. Paire (FRA) 63 36 76(1)
[WC] J. Thompson (AUS) d **[LL] N. Basilashvili (GEO) 75 62

*[LL] S. Giraldo (COL) replaced F. Verdasco (ESP) – (fatigue)
**[LL] N. Basilashvili (GEO) replaced [WC] T. Kokkinakis (AUS) – (abdominal strain)

Men’s Doubles – First Round
J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) d [3] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) 76(3) 46 10-5
M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) d *[Alt] J. Brunstrom (SWE) / A. Siljestrom (SWE) 61 64

*[Alt] J. Brunstrom (SWE) / A. Siljestrom (SWE) replaced [WC] A. De Minaur (AUS) / C. O’Connell (AUS) – (O’Connell – back)

ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, JANUARY 11, 2017
KEN ROSEWALL ARENA start 12:00 pm
WTA – [10] C. Wozniacki (DEN) vs B. Strycova (CZE)
WTA – [WC] E. Bouchard (CAN) vs A. Pavlyuchenkova (RUS)
ATP – P. Lorenzi (ITA) vs [3] V. Troicki (SRB)

Not Before 6:30 pm
WTA – [Q] Y. Duan (CHN) vs [2] A. Radwanska (POL)
ATP – [1] D. Thiem (AUT) vs [Q] G. Elias (POR)

SHOW COURT 1 start 12:00 pm
ATP – [6] G. Muller (LUX) vs [Q] M. Barton (AUS)
ATP – [5] P. Kohlschreiber (GER) vs [WC] J. Thompson (AUS)

Not Before 3:30 pm
WTA – D. Kasatkina (RUS) vs [6] J. Konta (GBR)

Not Before 5:00 pm
ATP – [WC] A. De Minaur (AUS) vs A. Kuznetsov (RUS)
WTA – T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) vs [2] M. Hingis (SUI) / C. Vandeweghe (USA)

COURT 3 start 11:00 am
ATP – N. Mahut (FRA) vs [2] P. Cuevas (URU)
ATP – [4] P. Carreno Busta (ESP) vs M. Zverev (GER)
ATP – D. Evans (GBR) vs [8] M. Granollers (ESP)
WTA – after suitable rest – [1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs [WC] M. Brengle (USA) / Ar. Rodionova (AUS)
ATP – after possible rest – [WC] M. Reid (AUS) / J. Thompson (AUS) vs [4] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)
ATP – after suitable rest – [1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs N. Almagro (ESP) / P. Lorenzi (ITA)

COURT 4 start 11:00 am
ATP – O. Marach (AUT) / F. Martin (FRA) vs W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED)
ATP – after suitable rest – R. Bopanna (IND) / P. Cuevas (URU) vs F. Mayer (GER) / P. Petzschner (GER)
ATP – after suitable rest – M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) vs P. Carreno Busta (ESP) / F. Fognini (ITA)
WTA – after suitable rest – D. Gavrilova (AUS) / D. Kasatkina (RUS) vs A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP)

 

Share