February 22, 2017

Tennis Results – Budapest, Delray Beach, Dubai, Marseille and Rio

 

 

HUNGARIAN LADIES OPEN – BUDAPEST, HUNGARY
$250,000
FEBRUARY 20-26, 2017

RESULTS – FEBRUARY 21, 2017
Women’s
Singles – First Round

[3] J. Goerges (GER) d [Q] A. Kontaveit (EST) 67(3) 63 64
[Q] A. Blinkova (RUS) d N. Broady (GBR) 36 64 63
[Q] T. Korpatsch (GER) d E. Rodina (RUS) 63 63
[WC] F. Stollar (HUN) d D. Kovinic (MNE) 62 76(4)
[Q] A. Sasnovich (BLR) d K. Flipkens (BEL) 46 64 61

Women’s
Doubles – First Round

[1] T. Babos (HUN) / L. Safarova (CZE) d J. Cepelova (SVK) / B. Krejcikova (CZE) 75 63
[3] D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) d M. Adamczak (AUS) / N. Melichar (USA) 75 75
A. Rodionova (AUS) / G. Voskoboeva (KAZ) d T. Moore (GBR) / C. Perrin (SUI) 63 64
A. Cadantu (ROU) / N. Geuer (GER) d A. Beck (GER) / C. Witthoeft (GER) 62 62

ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, FEBRUARY 22, 2017
KÖRMÖCZY COURT start 11:00 am
[Q] I. Shinikova (BUL) vs [5] Y. Wickmayer (BEL)
[3] J. Goerges (GER) vs D. Vekic (CRO)
S. Hsieh (TPE) vs [2] L. Safarova (CZE)
[8] A. Beck (GER) vs [WC] F. Stollar (HUN)

Not Before 5:00 pm
[WC] D. Galfi (HUN) vs [7] O. Dodin (FRA)
[1] T. Babos (HUN) vs [WC] I. Soylu (TUR)

TEMESVÁRI COURT start 11:00 am
D. Allertova (CZE) vs I. Khromacheva (RUS)
[Q] B. Stefkova (CZE) vs I. Falconi (USA)
C. Witthoeft (GER) vs [4] S. Cirstea (ROU)
[6] P. Parmentier (FRA) vs [Q] A. Sasnovich (BLR)

Not Before 3:00 pm
J. Rae (GBR) / A. Smith (GBR) vs A. Krunic (SRB) / N. Stojanovic (SRB)
I. Khromacheva (RUS) / M. Zanevska (BEL) vs [2] M. Irigoyen (ARG) / X. Knoll (SUI)
[WC] A. Blinkova (RUS) / P. Udvardy (HUN) vs [4] S. Hsieh (TPE) / O. Kalashnikova (GEO)

 

Delray Beach Open
Delray Beach, Florida USA
20-26 February 2017 Surface: Hard

RESULTS – TUESDAY, 21 FEBRUARY 2017

Singles – First Round
[1] M. Raonic (CAN) d [Q] T. Smyczek (USA) 61 64
D. Young (USA) d [2] I. Karlovic (CRO) 76(5) 76(3)
[3] J. Sock (USA) d R. Albot (MDA) 64 76(2)
[5] S. Johnson (USA) d [WC] S. Kozlov (USA) 61 64
[Q] S. Darcis (BEL) d [6] B. Tomic (AUS) 36 61 64
[7] J. del Potro (ARG) d K. Anderson (RSA) 64 64
B. Coric (CRO) d S. Giraldo (COL) 62 63
J. Donaldson (USA) d M. Kukushkin (KAZ) 76(5) 36 63
D. Dzumhur (BIH) d K. Kravchuk (RUS) 63 64
G. Garcia-Lopez (ESP) d D. Brown (GER) 63 63
N. Basilashvili (GEO) d [PR] T. Haas (GER) 67(4) 76(8) 62

Doubles – First Round
[2] R. Klaasen (RSA) / R. Ram (USA) d K. Kravchuk (RUS) / D. Sela (ISR) 64 63
[3] T. Huey (PHI) / M. Mirnyi (BLR) d R. Lindstedt (SWE) / M. Venus (NZL) 75 63
J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) d [4] O. Marach (AUT) / F. Martin (FRA) 76(5) 76(5)
Y. Lu (TPE) / L. Paes (IND) d [WC] B. Fratangelo (USA) / T. Fritz (USA) 76(7) 63
SCHEDULE – WEDNESDAY, 22 FEBRUARY 2017

STADIUM start 11:00 am
R. Albot (MDA) / D. Dzumhur (BIH) vs B. Baker (USA) / N. Mektic (CRO)

Not Before 12:30 pm
G. Garcia-Lopez (ESP) vs [3] J. Sock (USA)

Not Before 2:30 pm
[5] S. Johnson (USA) vs Y. Nishioka (JPN)

Not Before 6:00 pm
[1] M. Raonic (CAN) vs B. Coric (CRO)

Not Before 8:00 pm
[1] B. Bryan (USA) / M. Bryan (USA) vs J. Donaldson (USA) / S. Querrey (USA)

COURT 1 start Not Before 3:00 pm
Y. Lu (TPE) vs [8] K. Edmund (GBR)
[3] T. Huey (PHI) / M. Mirnyi (BLR) vs [PR] T. Haas (GER) / V. Pospisil (CAN)
P. Raja (IND) / D. Sharan (IND) vs [2] R. Klaasen (RSA) / R. Ram (USA)

 

DUBAI DUTY FREE TENNIS CHAMPIONSHIPS – DUBAI, UAE
$2,666,000
17-25 FEBRUARY, 2017

RESULTS – FEBRUARY 21, 2017
Women’s
Singles – Second Round

[1] A. Kerber (GER) d [WC] M. Barthel (GER) 64 63
K. Mladenovic (FRA) d [2] Ka. Pliskova (CZE) 62 64
E. Makarova (RUS) d [3] D. Cibulkova (SVK) 62 46 62
[4] A. Radwanska (POL) d [Q] E. Mertens (BEL) 63 62
K. Bondarenko (UKR) d [5] G. Muguruza (ESP) 41 Retired
[7] E. Svitolina (UKR) d [Q] S. Zheng (CHN) 75 61
[8] E. Vesnina (RUS) d M. Doi (JPN) 62 75
[WC] S. Peng (CHN) d [9] B. Strycova (CZE) 63 62
[10] C. Wozniacki (DEN) d V. Golubic (SUI) 64 62
A. Konjuh (CRO) d [12] S. Stosur (AUS) 64 63
M. Puig (PUR) d [15] C. Garcia (FRA) 61 46 62
L. Davis (USA) d Kr. Pliskova (CZE) 16 61 63
C. Mchale (USA) d N. Osaka (JPN) 63 64
C. Bellis (USA) d L. Siegemund (GER) 75 76(3)
A. Sevastova (LAT) d A. Riske (USA) 64 67(3) 62
Q. Wang (CHN) d [Q] O. Jabeur (TUN) 63 61

Women’s
Doubles – Second Round

[2] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS) d A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP) 63 76(5)
[4] Y. Chan (TPE) / M. Hingis (SUI) d A. Groenefeld (GER) / K. Peschke (CZE) 46 63 14-12
G. Dabrowski (CAN) / J. Ostapenko (LAT) d D. Jurak (CRO) / A. Rodionova (AUS) 76(6) 61
First Round
[5] H. Chan (TPE) / Y. Shvedova (KAZ) d E. Mertens (BEL) / A. Naydenova (BUL) 62 64
[7] A. Spears (USA) / K. Srebotnik (SLO) d L. Kichenok (UKR) / N. Kichenok (UKR) 62 63

ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, FEBRUARY 22, 2017
CENTRE COURT start 11:00 am
E. Makarova (RUS) vs L. Davis (USA)
Q. Wang (CHN) vs K. Mladenovic (FRA)

Not Before 2:00 pm
C. Mchale (USA) vs [7] E. Svitolina (UKR)
[1] A. Kerber (GER) vs M. Puig (PUR)

Not Before 7:00 pm
C. Bellis (USA) vs [4] A. Radwanska (POL)
K. Bondarenko (UKR) vs [10] C. Wozniacki (DEN)

COURT 1 start 12:00 noon
A. Konjuh (CRO) vs [8] E. Vesnina (RUS)
[WC] S. Peng (CHN) vs A. Sevastova (LAT)
[7] A. Spears (USA) / K. Srebotnik (SLO) vs R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR)
K. Bertens (NED) / J. Larsson (SWE) vs [3] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE)

COURT 3 start 1:00 pm
I. Begu (ROU) / D. Kasatkina (RUS) vs [5] H. Chan (TPE) / Y. Shvedova (KAZ)
[1] C. Garcia (FRA) / K. Mladenovic (FRA) vs V. Golubic (SUI) / Kr. Pliskova (CZE)
M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) vs [6] A. Hlavackova (CZE) / S. Peng (CHN)

 

Open 13 Provence
Marseille, France
20-26 February 2017 Surface: Indoor Hard
RESULTS – TUESDAY, 21 FEBRUARY 2017

Singles – First Round
N. Mahut (FRA) d [5] A. Zverev (GER) 76(5) 76(5)
[6] R. Gasquet (FRA) d R. Haase (NED) 67(5) 63 62
[Q] S. Stakhovsky (UKR) d J. Vesely (CZE) 62 64
A. Bedene (GBR) d P. Mathieu (FRA) 36 61 64
J. Struff (GER) d J. Chardy (FRA) 63 75
[Q] N. Gombos (SVK) d [Q] E. Donskoy (RUS) 61 61
[WC] J. Benneteau (FRA) d [WC] D. Shapovalov (CAN) 75 64
I. Marchenko (UKR) d [Q] A. Rublev (RUS) 61 76(6)

Doubles – First Round
[2] M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) d K. Skupski (GBR) / N. Skupski (GBR) 62 63
J. Cerretani (USA) / P. Oswald (AUT) d [WC] L. Miedler (AUT) / M. Neuchrist (AUT) 76(2) 60
[Alt] M. Chazal (FRA) / D. Guez (FRA) d M. Jaziri (TUN) / A. Sancic (CRO) 67(3) 64 10-6

SCHEDULE – WEDNESDAY, 22 FEBRUARY 2017

COURT CENTRAL start 12:00 pm
D. Medvedev (RUS) vs [8] B. Paire (FRA)
Not Before 2:00 pm
[7] G. Simon (FRA) vs [WC] J. Benneteau (FRA)
M. Youzhny (RUS) vs [6] R. Gasquet (FRA)
Not Before 7:00 pm
M. Jaziri (TUN) vs [3] N. Kyrgios (AUS)
[4] L. Pouille (FRA) vs A. Bedene (GBR)

COURT 1 start 12:00 pm
[4] W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) vs J. Brunstrom (SWE) / A. Siljestrom (SWE)
R. Jebavy (CZE) / J. Vesely (CZE) vs J. Chardy (FRA) / J. Eysseric (FRA)
Not Before 5:00 pm
Possible Court Change – [1] J. Benneteau (FRA) / N. Mahut (FRA) vs J. Cerretani (USA) / P. Oswald (AUT)

Rio Open presented by Claro
Rio de Janeiro, Brazil
20-26 February 2017 Surface: Clay

RESULTS – TUESDAY, 21 FEBRUARY 2017

Singles – First Round
T. Bellucci (BRA) d [1] K. Nishikori (JPN) 64 63
[2] D. Thiem (AUT) d [WC] J. Tipsarevic (SRB) 64 75
[4] P. Carreno Busta (ESP) d [WC] J. Souza (BRA) 63 62
[5] A. Ramos-Vinolas (ESP) d S. Robert (FRA) 62 60
A. Dolgopolov (UKR) d [6] D. Ferrer (ESP) 64 64
F. Delbonis (ARG) d [7] P. Lorenzi (ITA) 46 61 64
T. Monteiro (BRA) d G. Elias (POR) 26 76(4) 64
[LL] V. Estrella Burgos (DOM) d G. Pella (ARG) 62 75
H. Zeballos (ARG) d C. Berlocq (ARG) 62 63
F. Fognini (ITA) d [PR] T. Robredo (ESP) 62 64

SCHEDULE – WEDNESDAY, 22 FEBRUARY 2017

QUADRA CENTRAL start 4:30 pm
F. Delbonis (ARG) vs D. Schwartzman (ARG)
Not Before 7:00 pm
[5] A. Ramos-Vinolas (ESP) vs F. Fognini (ITA)
D. Lajovic (SRB) vs [2] D. Thiem (AUT)

QUADRA 1 start 4:30 pm
[WC] T. Bellucci (BRA) / T. Monteiro (BRA) vs [4] J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)
[WC] F. Neis (BRA) / J. Souza (BRA) vs [2] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA)
[1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA)
[PR] T. Robredo (ESP) / A. Sa (BRA) vs A. Molteni (ARG) / D. Schwartzman (ARG)

QUADRA 2 start 4:30 pm
[Q] N. Kicker (ARG) vs [Q] A. De Greef (BEL)
[3] P. Carreno Busta (ESP) / P. Cuevas (URU) vs S. Gonzalez (MEX) / D. Marrero (ESP)
P. Lorenzi (ITA) / J. Sousa (POR) vs [Q] F. Bagnis (ARG) / G. Elias (POR)

Share

ATP Tennis Results – Montpellier, Quito and Sofia

ATP World Tour 250 
Montpellier, France (+1 hour GMT)
6-12 February 2017 Surface: Indoor Hard
Open Sud de France
Montpellier, France

RESULTS – SATURDAY, 11 FEBRUARY 2017

Singles – Semi-finals
[4] [WC] A. Zverev (GER) d [2] J. Tsonga (FRA) 67(6) 62 64
[3] R. Gasquet (FRA) d B. Paire (FRA) 62 62

Doubles – Semi-finals
A. Zverev (GER) / M. Zverev (GER) d P. Raja (IND) / D. Sharan (IND) 62 76(1)

SCHEDULE – SUNDAY, 12 FEBRUARY 2017

COURT PATRICE DOMINGUEZ start 2:30 pm
[3] R. Gasquet (FRA) vs [4] [WC] A. Zverev (GER)
After Suitable Rest – A. Zverev (GER) / M. Zverev (GER) vs [2] F. Martin (FRA) / D. Nestor (CAN)

ATP World Tour 250 
Quito, Ecuador (-5 hours GMT)
6-12 February 2017 Surface: Clay
Ecuador Open
Quito, Ecuador

RESULTS – SATURDAY, 11 FEBRUARY 2017

Singles – Semi-finals
[3] P. Lorenzi (ITA) d [2] A. Ramos-Vinolas (ESP) 61 64
V. Estrella Burgos (DOM) d [4] T. Bellucci (BRA) 76(4) 76(3)

Doubles – Final
J. Cerretani (USA) / P. Oswald (AUT) d [2] J. Peralta (CHI) / H. Zeballos (ARG) 63 21 Retired

SCHEDULE – SUNDAY, 12 FEBRUARY 2017

STADIUM start 1:00 pm
[2] A. Ramos-Vinolas (ESP) 
vs [3] P. Lorenzi (ITA) 


ATP World Tour 250 
Sofia, Bulgaria (+2 hours GMT)
6-12 February 2017 Surface: Indoor Hard
Garanti Koza Sofia Open
Sofia, Bulgaria

RESULTS – SATURDAY, 11 FEBRUARY 2017

Singles – Semi-finals
[2] D. Goffin (BEL) d [4] R. Bautista Agut (ESP) 57 64 76(3)
[3] G. Dimitrov (BUL) d N. Basilashvili (GEO) 61 63

Doubles – Semi-finals
V. Troicki (SRB) / N. Zimonjic (SRB) d M. Fyrstenberg (POL) / M. Klizan (SVK) 36 76(5) 10-8

SCHEDULE – SUNDAY, 12 FEBRUARY 2017

CENTER COURT start 3:00 pm
V. Troicki (SRB) / N. Zimonjic (SRB) vs M. Elgin (RUS) / A. Kuznetsov (RUS)

Not Before 5:00 pm
[3] G. Dimitrov (BUL) vs [2] D. Goffin (BEL)

Share

Tennis – Auckland, Hobart and Sydney Results

ASB Classic
Auckland, New Zealand
RESULTS – FRIDAY, 13 JANUARY 2017
Singles – Semi-finals
[4] J. Sock (USA) d [7] S. Johnson (USA) 64 63
J. Sousa (POR) d [8] M. Baghdatis (CYP) 61 75

Doubles – Semi-finals
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) d [WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) 64 64
J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) d N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) 64 64

Full coverage on ATPWorldTour.com
TV and streaming schedules on ATPWorldTour.com
View tournament draws

SCHEDULE – SATURDAY, 14 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 12:30 pm
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) vs J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA)

Not Before 2:30 pm
J. Sousa (POR) vs [4] J. Sock (USA)

Singles – Semi-finals
[4] J. Sock (USA) d [7] S. Johnson (USA) 64 63
J. Sousa (POR) d [8] M. Baghdatis (CYP) 61 75

Doubles – Semi-finals
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) d [WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) 64 64
J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) d N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) 64 64

SCHEDULE – SATURDAY, 14 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 12:30 pm
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) vs J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA)

Not Before 2:30 pm
J. Sousa (POR) vs [4] J. Sock (USA)

 

HOBART INTERNATIONAL – HOBART, AUSTRALIA
$250,000
8 – 14 JANUARY 2017
RESULTS – JANUARY 13, 2017
Singles – Semifinals
[3] M. Niculescu (ROU) d L. Tsurenko (UKR) w/o (viral illness)
[Q] E. Mertens (BEL) d [Q] J. Fett (CRO) 64 60
Doubles – Semifinals
[3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) d D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) 46 61 10-3
R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) d M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) 64 62
ORDER OF PLAY – SATURDAY, JANUARY 14, 2017
CENTRE COURT start 12:00 noon
DOUBLES FINAL – [3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) vs R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR)

Not Before 2:30 pm
SINGLES FINAL – [Q] E. Mertens (BEL) vs [3] M. Niculescu (ROU)

 

APIA INTERNATIONAL SYDNEY – SYDNEY, AUS
RESULTS – JANUARY 13, 2017
Women’s Singles – Final
[6] J. Konta (GBR) d [2] A. Radwanska (POL) 64 62
Women’s Doubles – Final
T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) d [1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) 64 64
Singles – Semi-finals
[6] G. Muller (LUX) d [3] V. Troicki (SRB) 63 76(6)
D. Evans (GBR) d A. Kuznetsov (RUS) 62 36 63

Doubles – Semi-finals
[1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) d J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) 63 76(4)
W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) d M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) 63 36 10-8
SCHEDULE – SATURDAY, 14 JANUARY 2017
KEN ROSEWALL ARENA start 4:00 pm
ATP DOUBLES FINAL – [1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED)
Not Before 6:00 pm
HEWITT V PHILIPPOUSSIS
7:30 pm
ATP SINGLES FINAL – D. Evans (GBR) vs [6] G. Muller (LUX)

Share

Tennis – Auckland, Hobart and Sydney Results


ASB Classic
Auckland, New Zealand

RESULTS – THURSDAY, 12 JANUARY 2017

Singles – Quarter-finals
[7] S. Johnson (USA) d [2] J. Isner (USA) 63 57 76(3)
[4] J. Sock (USA) d J. Chardy (FRA) 57 64 63
[8] M. Baghdatis (CYP) d J. Vesely (CZE) 62 64
J. Sousa (POR) d R. Haase (NED) 63 62

Doubles – Quarter-finals
J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) d [2] D. Inglot (GBR) / F. Mergea (ROU) 63 76(6)
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) d S. Gonzalez (MEX) / D. Marrero (ESP) 64 36 11-9
[WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) d L. Paes (IND) / A. Sa (BRA) 63 76(4)
N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) d F. Bagnis (ARG) / D. Schwartzman (ARG) 36 76(5) 11-9

SCHEDULE – FRIDAY, 13 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 3:00 pm
N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) vs J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA)

Not Before 5:00 pm
[8] M. Baghdatis (CYP) vs J. Sousa (POR)
[4] J. Sock (USA) vs [7] S. Johnson (USA)
[WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) vs [4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK)

 

 

HOBART INTERNATIONAL – HOBART, AUSTRALIA
$250,000
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 12, 2017
Singles – Quarterfinals

[Q] E. Mertens (BEL) d [1] K. Bertens (NED) 62 75
[3] M. Niculescu (ROU) d [Q] R. Ozaki (JPN) 64 64
[Q] J. Fett (CRO) d [LL] V. Cepede Royg (PAR) 61 64
L. Tsurenko (UKR) d S. Rogers (USA) 46 64 63

Doubles – Quarterfinals
R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) d L. Kichenok (UKR) / N. Kichenok (UKR) walkover

ORDER OF PLAY – FRIDAY, JANUARY 13, 2017
CENTRE COURT start 11:00 am
M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) vs R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR)

Not Before 1:00 pm
[Q] E. Mertens (BEL) vs [Q] J. Fett (CRO)

Not Before 5:00 pm
D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) vs [3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN)

Not Before 7:00 pm
[3] M. Niculescu (ROU) vs L. Tsurenko (UKR)
APIA INTERNATIONAL SYDNEY – SYDNEY, AUS

RESULTS – JANUARY 12, 2017
Women’s Singles – Semifinals

[2] A. Radwanska (POL) d B. Strycova (CZE) 61 62
[6] J. Konta (GBR) d [WC] E. Bouchard (CAN) 62 62

Women’s Doubles – Semifinals
[1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) d [4] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ) 61 62
T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) d A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP) 63 64

Men’s Singles – Quarterfinals
D. Evans (GBR) d [1] D. Thiem (AUT) 36 64 61
[6] G. Muller (LUX) d [2] P. Cuevas (URU) 76(5) 64
[3] V. Troicki (SRB) d [5] P. Kohlschreiber (GER) W/O (back)
A. Kuznetsov (RUS) d [4] P. Carreno Busta (ESP) 26 64 61

Men’s Doubles – Quarterfinals
[1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) d F. Mayer (GER) / P. Petzschner (GER) 63 64
W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) d [4] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) 76(4) 26 11-9
J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) d V. Troicki (SRB) / N. Zimonjic (SRB) 64 62

ORDER OF PLAY – FRIDAY, JANUARY 13, 2017
KEN ROSEWALL ARENA start 1:30 pm
WTA DOUBLES FINAL – [1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS)

Not Before 4:00 pm
ATP – [3] V. Troicki (SRB) vs [6] G. Muller (LUX)

Not Before 6:30 pm
WTA SINGLES FINAL – [6] J. Konta (GBR) vs [2] A. Radwanska (POL)

Not Before 8:30 pm
ATP – D. Evans (GBR) vs A. Kuznetsov (RUS)

SHOW COURT 1 start 1:30 pm
ATP – [1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)
ATP – W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) vs M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT)

Share

Tennis – Auckland, Hobart and Sydney Results

ASB Classic
Auckland, New Zealand

RESULTS – WEDNESDAY, 11 JANUARY 2017

Singles – Second Round
[2] J. Isner (USA) d M. Jaziri (TUN) 63 36 76(6) – Saved 1 M.P.
R. Haase (NED) d [3] D. Ferrer (ESP) 26 64 76(4)
[4] J. Sock (USA) d [Q] R. Harrison (USA) 76(5) 46 61
J. Chardy (FRA) d [6] F. Lopez (ESP) W/O (lower back)
[7] S. Johnson (USA) d Y. Lu (TPE) 64 76(4)
[8] M. Baghdatis (CYP) d [WC] D. Brown (GER) 46 76(4) 64
J. Vesely (CZE) d *[LL] J. Statham (NZL) 67(6) 75 63
J. Sousa (POR) d [Q] B. Klein (GBR) 63 64

*[LL] J. Statham (NZL) replaced [1] R Bautista Agut (ESP) – (stomach virus)

Doubles – First Round
L. Paes (IND) / A. Sa (BRA) d [1] T. Huey (PHI) / M. Mirnyi (BLR) 76(3) 63
[2] D. Inglot (GBR) / F. Mergea (ROU) d [WC] J. Statham (NZL) / F. Tearney (NZL) 75 75
N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) d [3] R. Lindstedt (SWE) / M. Venus (NZL) 63 36 10-8 )

 

 

HOBART INTERNATIONAL – HOBART, AUSTRALIA
$250,000
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 11, 2017
Singles – Second Round

[1] K. Bertens (NED) d G. Voskoboeva (KAZ) 61 64
L. Tsurenko (UKR) d [11] J. Larsson (SWE) 64 64
[Q] R. Ozaki (JPN) d L. Safarova (CZE) 26 63 75
S. Rogers (USA) d L. Arruabarrena (ESP) 62 62

Doubles – Quarterfinals
D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) d [1] M. Niculescu (ROU) / A. Spears (USA) w/o (Spears: left leg injury)
[3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) d N. Melichar (USA) / M. Ninomiya (JPN) 46 75 10-4

ORDER OF PLAY – THURSDAY, JANUARY 12, 2017
CENTRE COURT start 11:00 am
[1] K. Bertens (NED) vs [Q] E. Mertens (BEL)
[Q] J. Fett (CRO) vs [LL] V. Cepede Royg (PAR)
L. Tsurenko (UKR) vs S. Rogers (USA)

Not Before 7:00 pm
[Q] R. Ozaki (JPN) vs [3] M. Niculescu (ROU)
L. Kichenok (UKR) / N. Kichenok (UKR) vs R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR)

 

APIA INTERNATIONAL SYDNEY – SYDNEY, AUS
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 11, 2017
Singles – Quarterfinals
[2] A. Radwanska (POL) d [Q] Y. Duan (CHN) 63 62
[6] J. Konta (GBR) d D. Kasatkina (RUS) 63 75
B. Strycova (CZE) d [10] C. Wozniacki (DEN) 75 67(6) 64
[WC] E. Bouchard (CAN) d A. Pavlyuchenkova (RUS) 62 63

Doubles – Quarterfinals
[1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) d [WC] M. Brengle (USA) / Ar. Rodionova (AUS) 63 64
T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) d [2] M. Hingis (SUI) / C. Vandeweghe (USA) 76(7) 64
A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP) d D. Gavrilova (AUS) / D. Kasatkina (RUS) w/o (Kasatkina: dizziness)

Men’s Singles – Second Round
[1] D. Thiem (AUT) d [Q] G. Elias (POR) 67(5) 63 75
[2] P. Cuevas (URU) d N. Mahut (FRA) 64 26 62
[3] V. Troicki (SRB) d P. Lorenzi (ITA) 63 64
[4] P. Carreno Busta (ESP) d M. Zverev (GER) 36 76(4) 63
[5] P. Kohlschreiber (GER) d [WC] J. Thompson (AUS) 75 64
[6] G. Muller (LUX) d [Q] M. Barton (AUS) 61 36 64
D. Evans (GBR) d [8] M. Granollers (ESP) 16 63 63
A. Kuznetsov (RUS) d [WC] A. De Minaur (AUS) 62 ret. (abdominal strain)

Men’s Doubles – Quarterfinals
M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) d P. Carreno Busta (ESP) / F. Fognini (ITA) 63 64

Men’s Doubles – First Round
[1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) d N. Almagro (ESP) / P. Lorenzi (ITA) W/O (Almagro – leg)
[4] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) d [WC] M. Reid (AUS) / J. Thompson (AUS) 26 64 10-5
F. Mayer (GER) / P. Petzschner (GER) d R. Bopanna (IND) / P. Cuevas (URU) 76(5) 67(4) 11-9
W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) d O. Marach (AUT) / F. Martin (FRA) 42 ret. (Marach – leg)

ORDER OF PLAY – THURSDAY, JANUARY 12, 2017
KEN ROSEWALL ARENA start 12:00 noon
ATP – [6] G. Muller (LUX) vs [2] P. Cuevas (URU)
ATP – [5] P. Kohlschreiber (GER) vs [3] V. Troicki (SRB)

Not Before 4:00 pm
WTA – B. Strycova (CZE) vs [2] A. Radwanska (POL)

Not Before 6:30 pm
ATP – [1] D. Thiem (AUT) or [Q] G. Elias (POR) vs D. Evans (GBR)

Not Before 8:30 pm
WTA – [6] J. Konta (GBR) vs [WC] E. Bouchard (CAN)

SHOW COURT 1 start 1:00 pm
ATP – [1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs F. Mayer (GER) / P. Petzschner (GER)
ATP – [4] P. Carreno Busta (ESP) vs A. Kuznetsov (RUS)

Not Before 5:00 pm
WTA – A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP) vs T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS)
WTA-After Suitable Rest – [1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs [4] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ)

COURT 3 start 3:00 pm
ATP – W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED) vs [4] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)
ATP-After Suitable Rest – J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) vs V. Troicki (SRB) / N. Zimonjic (SRB)

Share

Johanna Konta Heads Nominations for 2017 Fed Cup Zone Group I Events

ITF: (January 10, 2017) World No. 10 Johanna Konta heads the nominations for the 2017 Fed Cup by BNP Paribas Zone Group I events taking place on 6-11 February in the same week as the Fed Cup World Group and World Group II first round ties on 11-12 February.

 

The ITF has announced the full nominations for Europe/Africa Zone Group I in Tallinn, Estonia; Americas Zone Group I in Metepec, Mexico; and Asia/Oceania Zone Group I in Astana, Kazakhstan.

 

The draws for all three Zone Group I events will be held at Melbourne Park on Monday 16 January at 10am GMT.

 

All nations contesting the Zone Group I events will be bidding to qualify for the Fed Cup World Group II play-offs on 22-23 April, with two teams qualifying from the Europe/Africa Zone, and one team from both the Americas and Asia/Oceania Zones.

 

Eight top 50 players will contest Zone Group I events, with Great Britain’s Konta joined in Europe/Africa Zone Group I by Hungary’s Timea Babos, Croatia’s Ana Konjuh and Latvia’s Jelena Ostapenko, while in Asia/Oceania Zone Group I, hosts Kazakhstan have named Yuliya Putintseva and Yaroslava Shvedova, with Japan being led by Misaki Doi and Naomi Osaka.

 

Nominations for the 2016 Fed Cup World Group and World Group II first round ties on 6-7 February will be announced on Wednesday 1 February.

 

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I

Venue: Tallink Tennis Centre, Tallinn, Estonia (hard – indoors)

Dates: 8-11 February

 

Austria
Barbara Haas
Tamira Paszek
Julia Grabher
Pia Konig
Captain: Jurgen Waber

 

Bosnia/Herzegovina
Dea Herdzelas
Jelena Simic
Anita Husaric
Nefisa Berberovic
Captain: Vojin Sukalo

 

Bulgaria
Tsvetana Pironkova
Isabella Shinikova
Viktoriya Tomova
Sesil Karatantcheva
Captain: Dora Rangelova

 

Croatia
Ana Konjuh
Donna Vekic
Tena Lukas
Lea Boskovic
Captain: Iva Majoli

 

Estonia
Anett Kontaveit
Valeria Gorlats
Maileen Nuudi
Maria Lota Kaul
Captain: Marten Tamla

 

Georgia
Sofia Shapatava
Ekaterine Gorgodze
Mariam Bolkvadze
Oksana Kalashnikova
Captain: Margalita Chakhnashvili

 

Great Britain

Johanna Konta
Heather Watson
Laura Robson
Jocelyn Rae
Captain: Anne Keothavong

 

Hungary
Timea Babos
Dalma Galfi
Fanni Stollar
Agnes Bukta
Captain: Gabor Juhasz

 

Israel

Julia Glushko
Deniz Khazaniuk
Maya Tahan
Shelly Krolitzky
Captain: Tzipora Hirsh-Obziler

 

Latvia
Jelena Ostapenko
Diana Marcinkevica
Daniela Vismane
Captain: Andis Juska

 

Poland
Magda Linette
Katarzyna Piter
Paula Kania
Magdalena Frech
Captain: Klaudia Jans-Ignacik

 

Portugal
Michelle Larcher de Brito
Ines Murta
Maria Joao Koehler
Joana Vale Costa
Captain: Neuza Silva

 

Serbia
Nina Stojanovic
Ivana Jorovic
Dejana Radanovic
Olga Danilovic
Captain: Tatjana Jecmenica

 

Turkey
Cagla Buyukakcay
Ipek Soylu
Ayla Aksu
Pemra Ozgen
Captain: Alaaddin Karagoz

 

 

AMERICAS ZONE GROUP I

Venue: Club Deportivo la Asuncion, Metepec, Mexico (hard – outdoors)

Dates: 6-11 February

 

Argentina
Catalina Pella
Nadia Podoroska
Guadalupe Perez Rojas
Maria Irigoyen
Captain: Marcelo Gomez

 

Bolivia
Noelia Zeballos
Hortencia Birnbaumer
Maria-Fernanda Alvarez-Teran
Paola Vargas
Captain: Rolando Nieva

 

Brazil
Teliana Pereira
Carolina Meligeni Rodrigues Alves
Gabriela Ce
Luisa Stefani
Captain: Fernando Roese

 

Canada
Francoise Abanda
Bianca Andreescu
Charlotte Robillard-Millette
Captain: Sylvain Bruneau

 

Chile
Daniela Seguel
Fernanda Brito
Barbara Gatica
Daniela Lopez
Captain: Jorge Ibanez Garcia

 

Colombia
Mariana Duque-Marino
Maria Fernanda Herazo Gonzalez
Emiliana Arango
Maria Camila Osorio Serrano
Captain: Catalina Castano

 

Mexico
Renata Zarazua
Marcela Zacarias
Giuliana Olmos
Nazari Urbina
Captain: Agustin Moreno

 

Paraguay
Veronica Cepede Royg
Montserrat Gonzalez
Camila Giangreco Campiz
Lara Escauriza
Captain: Alfredo de Brix

 

Venezuela
Andrea Gamiz
Aymet Uzcategui
Adriana Perez
Maria Gabriela Linares de Faria
Captain: William Campos

 

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I

Venue: National Tennis Centre, Astana, Kazakhstan (hard – indoors)

Dates: 8-11 February

 

China, P.R.
Duan Ying-Ying
Zhu Lin
Zhang Kai-Lin
Yang Zhaoxuan
Captain: Wang Peng

 

India
Ankita Raina
Karman Kaur Thandi
Snehadevi S Reddy
Sania Mirza
Captain: Nandan Bal

 

Japan
Misaki Doi
Naomi Osaka
Eri Hozumi
Shuko Aoyama
Captain: Toshihisa Tsuchihashi

 

Kazakhstan

Yuliya Putintseva
Yaroslava Shvedova
Galina Voskoboeva
Kamila Kerimbayeva
Captain: Dias Doskarayev

 

Korea, Republic
Jang Su Jeong
Han Na-Lae
Kim Nari
Choi Ji-Hee
Captain: Kim Jin Hee

 

Philippines
Katharina Lehnert
Anna Clarice Patrimonio
Khim Iglupas
Playing captain: Czarina-Mae Arevalo

Thailand
Luksika Kumkhum
Peangtarn Plipuech
Nicha Lertpitaksinchai
Kamonwan Buayam
Captain: Tamarine Tanasugarn

Share

Tennis – Auckland, Hobart and Sydney Results

ASB Classic
Auckland, New Zealand

RESULTS – TUESDAY, 10 JANUARY 2017

Singles – First Round
J. Sousa (POR) d [5] A. Ramos-Vinolas (ESP) 61 75
[8] M. Baghdatis (CYP) d A. Mannarino (FRA) 64 64
[Q] B. Klein (GBR) d F. Bagnis (ARG) 61 67(6) 76(3) – Saved 1 M.P.
J. Chardy (FRA) d [WC] A. Sitak (NZL) 64 62
[Q] R. Harrison (USA) d G. Garcia-Lopez (ESP) 61 62
Y. Lu (TPE) d K. Khachanov (RUS) 46 76(5) 76(9) – Saved 2 M.P.

Doubles – First Round
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) d R. Harrison (USA) / J. Isner (USA) 76(4) 61
[WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) d G. Duran (ARG) / J. Sousa (POR) 64 64
S. Gonzalez (MEX) / D. Marrero (ESP) d M. Jaziri (TUN) / S. Robert (FRA) 76(7) 64
F. Bagnis (ARG) / D. Schwartzman (ARG) d A. Ramos-Vinolas (ESP) / J. Vesely (CZE) 63 67(5) 10-7
J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) d J. Peralta (CHI) / H. Zeballos (ARG) 63 64

SCHEDULE – WEDNESDAY, 11 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 12:30 pm
[3] D. Ferrer (ESP) vs R. Haase (NED)
M. Jaziri (TUN) vs [2] J. Isner (USA)
[1] R. Bautista Agut (ESP) vs J. Vesely (CZE)

Not Before 6:30 pm
[Q] R. Harrison (USA) vs [4] J. Sock (USA)
N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) vs [3] R. Lindstedt (SWE) / M. Venus (NZL)

GRANDSTAND start 12:30 pm
[WC] J. Statham (NZL) / F. Tearney (NZL) vs [2] D. Inglot (GBR) / F. Mergea (ROU)
[7] S. Johnson (USA) vs Y. Lu (TPE)

Not Before 3:00 pm
[WC] D. Brown (GER) vs [8] M. Baghdatis (CYP)
[6] F. Lopez (ESP) vs J. Chardy (FRA)

COURT 2 start 12:30 pm
[1] T. Huey (PHI) / M. Mirnyi (BLR) vs L. Paes (IND) / A. Sa (BRA)

Not Before 2:00 pm
[Q] B. Klein (GBR) vs J. Sousa (POR)

 

 

HOBART INTERNATIONAL – HOBART, AUSTRALIA
$250,000
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 10, 2017
Singles – Second Round

[3] M. Niculescu (ROU) d K. Flipkens (BEL) 63 62
[Q] E. Mertens (BEL) d [LL] S. Vickery (USA) 01 ret. (right leg injury)
[Q] J. Fett (CRO) d [WC] L. Cabrera (AUS) 61 63
[LL] V. Cepede Royg (PAR) d A. Petkovic (GER) 63 06 64

Doubles – Quarterfinals
M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) d S. Errani (ITA) / K. Flipkens (BEL) w/o (Errani: left thigh injury)

First Round
R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) d [2] K. Bertens (NED) / J. Larsson (SWE) 64 62
[3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) d C. Chuang (TPE) / N. Gibbs (USA) 60 75
M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) d [4] M. Irigoyen (ARG) / C. Liang (CHN) 61 61
D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) d [WC] P. Parmentier (FRA) / F. Schiavone (ITA) 64 64

ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, JANUARY 11, 2017
CENTRE COURT start 11:00 am
[Q] R. Ozaki (JPN) vs L. Safarova (CZE)
[1] K. Bertens (NED) vs G. Voskoboeva (KAZ)
[11] J. Larsson (SWE) vs L. Tsurenko (UKR)
[1] M. Niculescu (ROU) / A. Spears (USA) vs D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE)

Not Before 7:00 pm
L. Arruabarrena (ESP) vs S. Rogers (USA)
[3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) vs N. Melichar (USA) / M. Ninomiya (JPN)

 

APIA INTERNATIONAL SYDNEY – SYDNEY, AUS
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 10, 2017
Women’s Singles – Second Round
D. Kasatkina (RUS) d [1] A. Kerber (GER) 76(5) 62
[2] A. Radwanska (POL) d [Q] C. McHale (USA) 76(1) 61
[WC] E. Bouchard (CAN) d [3] D. Cibulkova (SVK) 64 63
A. Pavlyuchenkova (RUS) d [5] S. Kuznetsova (RUS) 75 63
[6] J. Konta (GBR) d D. Gavrilova (AUS) 61 63
B. Strycova (CZE) d [9] R. Vinci (ITA) 62 63
[10] C. Wozniacki (DEN) d Y. Putintseva (KAZ) 60 75
[Q] Y. Duan (CHN) d C. Vandeweghe (USA) 63 62

Women’s Doubles – Quarterfinals
[4] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ) d [PR] A. Groenefeld (GER) / K. Peschke (CZE) 75 63

First Round
[1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) d A. Hlavackova (CZE) / S. Peng (CHN) 57 61 10-5
D. Gavrilova (AUS) / D. Kasatkina (RUS) d L. Huber (USA) / M. Sanchez (USA) 16 64 10-7
T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) d R. Atawo (USA) / Y. Xu (CHN) 63 62

 

Men’s Singles – First Round
[6] G. Muller (LUX) d A. Dolgopolov (UKR) 36 63 75 – Saved 1 M.P.
A. Kuznetsov (RUS) d [7] M. Klizan (SVK) 26 61 30 ret. (foot)
[8] M. Granollers (ESP) d *[LL] S. Giraldo (COL) 67(5) 75 63
M. Zverev (GER) d N. Almagro (ESP) 64 62
[WC] A. De Minaur (AUS) d B. Paire (FRA) 63 36 76(1)
[WC] J. Thompson (AUS) d **[LL] N. Basilashvili (GEO) 75 62

*[LL] S. Giraldo (COL) replaced F. Verdasco (ESP) – (fatigue)
**[LL] N. Basilashvili (GEO) replaced [WC] T. Kokkinakis (AUS) – (abdominal strain)

Men’s Doubles – First Round
J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) d [3] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) 76(3) 46 10-5
M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) d *[Alt] J. Brunstrom (SWE) / A. Siljestrom (SWE) 61 64

*[Alt] J. Brunstrom (SWE) / A. Siljestrom (SWE) replaced [WC] A. De Minaur (AUS) / C. O’Connell (AUS) – (O’Connell – back)

ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, JANUARY 11, 2017
KEN ROSEWALL ARENA start 12:00 pm
WTA – [10] C. Wozniacki (DEN) vs B. Strycova (CZE)
WTA – [WC] E. Bouchard (CAN) vs A. Pavlyuchenkova (RUS)
ATP – P. Lorenzi (ITA) vs [3] V. Troicki (SRB)

Not Before 6:30 pm
WTA – [Q] Y. Duan (CHN) vs [2] A. Radwanska (POL)
ATP – [1] D. Thiem (AUT) vs [Q] G. Elias (POR)

SHOW COURT 1 start 12:00 pm
ATP – [6] G. Muller (LUX) vs [Q] M. Barton (AUS)
ATP – [5] P. Kohlschreiber (GER) vs [WC] J. Thompson (AUS)

Not Before 3:30 pm
WTA – D. Kasatkina (RUS) vs [6] J. Konta (GBR)

Not Before 5:00 pm
ATP – [WC] A. De Minaur (AUS) vs A. Kuznetsov (RUS)
WTA – T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS) vs [2] M. Hingis (SUI) / C. Vandeweghe (USA)

COURT 3 start 11:00 am
ATP – N. Mahut (FRA) vs [2] P. Cuevas (URU)
ATP – [4] P. Carreno Busta (ESP) vs M. Zverev (GER)
ATP – D. Evans (GBR) vs [8] M. Granollers (ESP)
WTA – after suitable rest – [1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs [WC] M. Brengle (USA) / Ar. Rodionova (AUS)
ATP – after possible rest – [WC] M. Reid (AUS) / J. Thompson (AUS) vs [4] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)
ATP – after suitable rest – [1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs N. Almagro (ESP) / P. Lorenzi (ITA)

COURT 4 start 11:00 am
ATP – O. Marach (AUT) / F. Martin (FRA) vs W. Koolhof (NED) / M. Middelkoop (NED)
ATP – after suitable rest – R. Bopanna (IND) / P. Cuevas (URU) vs F. Mayer (GER) / P. Petzschner (GER)
ATP – after suitable rest – M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) vs P. Carreno Busta (ESP) / F. Fognini (ITA)
WTA – after suitable rest – D. Gavrilova (AUS) / D. Kasatkina (RUS) vs A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP)

 

Share

Tennis – Auckland, Hobart and Sydney Results

ASB Classic
Auckland, New Zealand

RESULTS – MONDAY, 9 JANUARY 2017

Singles – First Round
[6] F. Lopez (ESP) d [WC] M. Venus (NZL) 36 64 63
[7] S. Johnson (USA) d S. Robert (FRA) 64 63
J. Vesely (CZE) d H. Zeballos (ARG) 64 63
[WC] D. Brown (GER) d [Q] M. Mmoh (USA) 76(4) 36 64
R. Haase (NED) d [Q] F. Tearney (NZL) 64 75
M. Jaziri (TUN) d D. Schwartzman (ARG) 76(1) 63

SCHEDULE – TUESDAY, 10 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 12:30 pm
J. Sousa (POR) vs [5] A. Ramos-Vinolas (ESP)
Y. Lu (TPE) vs K. Khachanov (RUS)
[WC] M. Daniell (NZL) / M. Demoliner (BRA) vs G. Duran (ARG) / J. Sousa (POR)

Not Before 6:30 pm
A. Mannarino (FRA) vs [8] M. Baghdatis (CYP)
[WC] A. Sitak (NZL) vs J. Chardy (FRA)

GRANDSTAND start 12:30 pm
[Q] R. Harrison (USA) vs G. Garcia-Lopez (ESP)
J. Peralta (CHI) / H. Zeballos (ARG) vs J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA)

Not Before 4:30 pm
[4] M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) vs R. Harrison (USA) / J. Isner (USA)

COURT 2 start 12:30 pm
F. Bagnis (ARG) vs [Q] B. Klein (GBR)
M. Jaziri (TUN) / S. Robert (FRA) vs S. Gonzalez (MEX) / D. Marrero (ESP)
F. Bagnis (ARG) / D. Schwartzman (ARG) vs A. Ramos-Vinolas (ESP) / J. Vesely (CZE)

HOBART INTERNATIONAL – HOBART, AUSTRALIA
$250,000
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 09, 2017
Women’s Singles – First Round
[1] K. Bertens (NED) d A. Beck (GER) 61 62
[Q] E. Mertens (BEL) d [7] K. Mladenovic (FRA) 61 62
[11] J. Larsson (SWE) d Kr. Pliskova (CZE) 67(5) 63 61
[LL] S. Vickery (USA) d [Q] T. Pereira (BRA) 63 76(5)
[Q] J. Fett (CRO) d [WC] F. Schiavone (ITA) 63 62
[LL] V. Cepede Royg (PAR) d [LL] C. Burger (NED) 60 36 63
A. Petkovic (GER) d [LL] N. Gibbs (USA) 64 60
[Q] R. Ozaki (JPN) d [LL] K. Nara (JPN) 06 75 63
L. Safarova (CZE) d V. Golubic (SUI) 63 64
K. Flipkens (BEL) d [WC] J. Fourlis (AUS) 76(10) 64
L. Tsurenko (UKR) d [LL] S. Soler-Espinosa (ESP) 62 63
L. Arruabarrena (ESP) d [LL] M. Minella (LUX) 46 62 63

Women’s Doubles – First Round
[1] M. Niculescu (ROU) / A. Spears (USA) d N. Hibino (JPN) / A. Rosolska (POL) 63 64
N. Melichar (USA) / M. Ninomiya (JPN) d [Alt] J. Moore (AUS) / V. Wongteanchai (THA) 62 61
L. Kichenok (UKR) / N. Kichenok (UKR) d [WC] A. Bai (AUS) / L. Cabrera (AUS) 64 63

ORDER OF PLAY – TUESDAY, JANUARY 10, 2017
CENTRE COURT start 11:00 am
[LL] V. Cepede Royg (PAR) vs A. Petkovic (GER)
[LL] S. Vickery (USA) vs [Q] E. Mertens (BEL)
K. Flipkens (BEL) vs [3] M. Niculescu (ROU)
Possible court change – R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) vs [2] K. Bertens (NED) / J. Larsson (SWE)

Not Before 7:00 pm
[WC] L. Cabrera (AUS) vs [Q] J. Fett (CRO)
D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE) vs [WC] P. Parmentier (FRA) / F. Schiavone (ITA)

COURT EVENTS TASMANIA start 12:00 noon
M. Minella (LUX) / A. Sevastova (LAT) vs [4] M. Irigoyen (ARG) / C. Liang (CHN)
[3] G. Dabrowski (CAN) / Z. Yang (CHN) vs C. Chuang (TPE) / N. Gibbs (USA)

 

APIA INTERNATIONAL SYDNEY – SYDNEY, AUS
$776,000
8 – 14 JANUARY 2017

RESULTS – JANUARY 09, 2017
Women’s Singles – First Round
[3] D. Cibulkova (SVK) d L. Siegemund (GER) 62 60
[6] J. Konta (GBR) d [LL] Ar. Rodionova (AUS) 63 64
C. Vandeweghe (USA) d [8] E. Vesnina (RUS) 62 40 Retired
[9] R. Vinci (ITA) d [Q] M. Sakkari (GRE) 64 60
[10] C. Wozniacki (DEN) d M. Puig (PUR) 63 26 64
D. Gavrilova (AUS) d [LL] D. Vekic (CRO) 63 76(1)
A. Pavlyuchenkova (RUS) d S. Stosur (AUS) 63 61
B. Strycova (CZE) d E. Makarova (RUS) 63 75
[Q] Y. Duan (CHN) d [LL] I. Falconi (USA) 75 36 60
[Q] C. Mchale (USA) d [Q] K. Bondarenko (UKR) 46 75 62

Women’s Doubles – First Round
[2] M. Hingis (SUI) / C. Vandeweghe (USA) d K. Bondarenko (UKR) / Y. Putintseva (KAZ) 62 63
[WC] M. Brengle (USA) / Ar. Rodionova (AUS) d O. Kalashnikova (GEO) / B. Krejcikova (CZE) 61 67(5) 10-8
[PR] A. Groenefeld (GER) / K. Peschke (CZE) d K. Srebotnik (SLO) / S. Zheng (CHN) 63 67(3) 10-7

Men’s singles
{5] P. Kohlschreiber (GER) d F. Fognini (ITA) 64 64
[Q] G. Elias (POR) d [Q] C. O’Connell (AUS) 67(3) 64 61
D. Evans (GBR) d [Q] T. Monteiro (BRA) 63 46 63
P. Lorenzi (ITA) d F. Mayer (GER) 76(4) 46 76(5)
[Q] M. Barton (AUS) d K. Edmund (GBR) 76(3) 76(5)

Men’s Doubles – First Round
V. Troicki (SRB) / N. Zimonjic (SRB) d M. Fyrstenberg (POL) / M. Klizan (SVK) 63 64

ORDER OF PLAY – TUESDAY, JANUARY 10, 2017
KEN ROSEWALL ARENA start 12:00 pm
ATP – [WC] A. De Minaur (AUS) vs B. Paire (FRA)

Not Before 1:30 pm
WTA – [1] A. Kerber (GER) vs D. Kasatkina (RUS)
WTA – D. Gavrilova (AUS) vs [6] J. Konta (GBR)
ATP – [WC] T. Kokkinakis (AUS) vs [WC] J. Thompson (AUS)

SHOW COURT 1 start 12:00 pm
WTA – [3] D. Cibulkova (SVK) vs [WC] E. Bouchard (CAN)
ATP – [6] G. Muller (LUX) vs A. Dolgopolov (UKR)
ATP – [LL] S. Giraldo (COL) vs [8] M. Granollers (ESP)

Not Before 5:00 pm
WTA – [Q] C. Mchale (USA) vs [2] A. Radwanska (POL)

COURT 3 start 11:00 am
WTA – A. Pavlyuchenkova (RUS) vs [5] S. Kuznetsova (RUS)
ATP – M. Zverev (GER) vs N. Almagro (ESP)
WTA – [10] C. Wozniacki (DEN) vs Y. Putintseva (KAZ)
WTA – C. Vandeweghe (USA) vs [Q] Y. Duan (CHN)

COURT 4 start 11:00 am
WTA – B. Strycova (CZE) vs [9] R. Vinci (ITA)
ATP – A. Kuznetsov (RUS) vs [7] M. Klizan (SVK)
WTA – after suitable rest – [1] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs A. Hlavackova (CZE) / S. Peng (CHN)
WTA – after suitable rest – L. Huber (USA) / M. Sanchez (USA) vs D. Gavrilova (AUS) / D. Kasatkina (RUS)

COURT 5 start 11:00 am
ATP – [3] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)
WTA – [4] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ) vs [PR] A. Groenefeld (GER) / K. Peschke (CZE)
WTA – after suitable rest – R. Atawo (USA) / Y. Xu (CHN) vs T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS)
ATP – after suitable rest – [WC] A. De Minaur (AUS) / C. O’Connell (AUS) vs M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT)

Share

ATP and WTA Results

Brisbane International presented by Suncorp
Brisbane, Australia
ATP World Tour 250 $ 437,380 ($ 495,630 Total Financial Commitment)
Brisbane, Australia (+10 hours GMT)
1-8 January 2017 Surface: Hard

RESULTS – TUESDAY, 3 JANUARY 2017

Singles – First Round
[5] R. Nadal (ESP) d A. Dolgopolov (UKR) 63 63
[6] L. Pouille (FRA) d G. Simon (FRA) 76(6) 76(4)
D. Schwartzman (ARG) d S. Querrey (USA) 62 64
M. Zverev (GER) d [Q] A. De Minaur (AUS) 63 63
[WC] S. Groth (AUS) d P. Herbert (FRA) 63 57 75
[Q] J. Donaldson (USA) d G. Muller (LUX) 64 64
V. Troicki (SRB) d [Q] Y. Nishioka (JPN) 64 75

Doubles – First Round
[1] P. Herbert (FRA) / N. Mahut (FRA) d G. Dimitrov (BUL) / A. Qureshi (PAK) 64 63
K. Nishikori (JPN) / D. Thiem (AUT) d [2] H. Kontinen (FIN) / J. Peers (AUS) 16 63 12-10
[4] D. Nestor (CAN) / E. Roger-Vasselin (FRA) d J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) 64 64
[WC] T. Kokkinakis (AUS) / J. Thompson (AUS) d L. Pouille (FRA) / S. Wawrinka (SUI) 62 26 11-9

SCHEDULE – WEDNESDAY, 4 JANUARY 2017

PAT RAFTER ARENA start 11:00 am
WTA – S. Zhang (CHN) vs [2] D. Cibulkova (SVK)
ATP – [Q] J. Donaldson (USA) vs [3] K. Nishikori (JPN)

Not Before 2:00 pm
ATP – [8] D. Ferrer (ESP) vs [WC] J. Thompson (AUS)

Not Before 7:00 pm
ATP – V. Troicki (SRB) vs [2] S. Wawrinka (SUI)

Not Before 8:30 pm
WTA – [1] A. Kerber (GER) vs [WC] A. Barty (AUS)

SHOW COURT 1 start 11:00 am
ATP – [WC] S. Groth (AUS) / C. Guccione (AUS) vs [3] R. Klaasen (RSA) / R. Ram (USA)
WTA – [5] S. Kuznetsova (RUS) vs [Q] D. Aiava (AUS)
WTA – M. Doi (JPN) vs [8] R. Vinci (ITA)
WTA – S. Stosur (AUS) / S. Zhang (CHN) vs [2] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS)
ATP – [6] L. Pouille (FRA) vs K. Edmund (GBR)

SHOW COURT 2 start 1:00 pm
ATP – [4] D. Nestor (CAN) / E. Roger-Vasselin (FRA) vs S. Johnson (USA) / D. Schwartzman (ARG)
WTA – [1] B. Mattek-Sands (USA) / S. Mirza (IND) vs I. Begu (ROU) / D. Kasatkina (RUS)

Not Before 4:00 pm
ATP-After Suitable Rest – G. Muller (LUX) / S. Querrey (USA) vs K. Nishikori (JPN) / D. Thiem (AUT)

Aircel Chennai Open
Chennai, India
ATP World Tour 250 $447,480 ($505,730 Total Financial Commitment)
Chennai, India (+5.5 hours GMT)

RESULTS – TUESDAY, 3 JANUARY 2017

Singles – First Round
[5] B. Paire (FRA) d K. Kravchuk (RUS) 63 64
[7] M. Youzhny (RUS) d [WC] S. Myneni (IND) 64 63
[8] Y. Lu (TPE) d R. Albot (MDA) 62 61
[Q] Y. Bhambri (IND) d [WC] R. Ramanathan (IND) 61 61
A. Bedene (GBR) d G. Garcia-Lopez (ESP) 63 63
R. Olivo (ARG) d [WC] C. Ruud (NOR) 76(3) 62
R. Dutra Silva (BRA) d D. Lajovic (SRB) 76(2) 46 76(3)

Doubles – First Round
J. Cerretani (USA) / P. Oswald (AUT) d [1] J. Erlich (ISR) / S. Lipsky (USA) 64 16 10-8

SCHEDULE – WEDNESDAY, 4 JANUARY 2017

STADIUM COURT start 5:05 pm
[1] M. Cilic (CRO) vs [Q] J. Kovalik (SVK)
D. Sela (ISR) vs [Q] H. Chung (KOR)
P. Raja (IND) / D. Sharan (IND) vs [3] L. Paes (IND) / A. Sa (BRA)

COURT 1 start 5:00 pm
[3] A. Ramos-Vinolas (ESP) vs S. Darcis (BEL)
M. Demoliner (BRA) / N. Mektic (CRO) vs R. Bopanna (IND) / J. Nedunchezhiyan (IND)
[WC] S. Myneni (IND) / R. Ramanathan (IND) vs S. Darcis (BEL) / B. Paire (FRA)

COURT 2 start 5:00 pm
D. Medvedev (RUS) vs [8] Y. Lu (TPE)
[4] N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) vs K. Kravchuk (RUS) / M. Youzhny (RUS)
J. Brunstrom (SWE) / A. Siljestrom (SWE) vs [2] G. Duran (ARG) / A. Molteni (ARG)

Qatar ExxonMobil Open
Doha, Qatar
ATP World Tour 250 $1,237,190 ($1,334,270 Total Financial Commitment)
Doha, Qatar (+3 hours GMT)

RESULTS – TUESDAY, 3 JANUARY 2017

Singles – First Round
[1] A. Murray (GBR) d J. Chardy (FRA) 60 76(2)
[3] T. Berdych (CZE) d [Q] A. Giannessi (ITA) 76(1) 62
[5] J. Tsonga (FRA) d A. Kuznetsov (RUS) 61 46 62
[6] I. Karlovic (CRO) d I. Marchenko (UKR) 76(5) 76(0)
[7] P. Kohlschreiber (GER) d M. Jaziri (TUN) 62 76(3)
G. Melzer (AUT) d P. Mathieu (FRA) 67(2) 63 62
K. Khachanov (RUS) d [WC] M. Zayid (QAT) 61 63

Doubles – First Round
[1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) d M. Baghdatis (CYP) / M. Matkowski (POL) 63 61
N. Almagro (ESP) / F. Verdasco (ESP) d [2] M. Pavic (CRO) / A. Peya (AUT) 76(3) 57 10-7
[3] V. Pospisil (CAN) / R. Stepanek (CZE) d P. Lorenzi (ITA) / F. Mayer (GER) 63 64
[PR] R. Haase (NED) / P. Petzschner (GER) d [WC] J. Ali Mutawa (QAT) / M. Zayed (QAT) 63 61
F. Bagnis (ARG) / J. Vesely (CZE) d P. Kohlschreiber (GER) / J. Struff (GER) 64 76(7)

SCHEDULE – WEDNESDAY, 4 JANUARY 2017

CENTRE COURT start 3:30 pm
F. Verdasco (ESP) vs [4] D. Goffin (BEL)
H. Zeballos (ARG) vs [2] N. Djokovic (SRB)
[1] A. Murray (GBR) vs G. Melzer (AUT)
D. Brown (GER) vs [5] J. Tsonga (FRA)

COURT 1 start 3:30 pm
N. Almagro (ESP) vs [7] P. Kohlschreiber (GER)
[3] T. Berdych (CZE) vs J. Vesely (CZE)
[6] I. Karlovic (CRO) vs K. Khachanov (RUS)

COURT 2 start 3:30 pm
[Q] R. Stepanek (CZE) vs [WC] A. De Greef (BEL)
[1] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) vs D. Marrero (ESP) / N. Zimonjic (SRB)
After Suitable Rest – F. Bagnis (ARG) / J. Vesely (CZE) vs N. Almagro (ESP) / F. Verdasco (ESP)

COURT 3 start 4:00 pm
[4] D. Inglot (GBR) / F. Mergea (ROU) vs J. Chardy (FRA) / F. Martin (FRA)
After Suitable Rest – [PR] R. Haase (NED) / P. Petzschner (GER) vs [3] V. Pospisil (CAN) / R. Stepanek (CZE)

SHENZHEN OPEN – SHENZHEN, CHINA
$750,000
DECEMBER 31,2016- JANUARY 1,2017

RESULTS – JANUARY 03, 2017
Singles – Second Round
[1] A. Radwanska (POL) d S. Cirstea (ROU) 60 63
[3] J. Konta (GBR) d V. King (USA) 16 63 62
Q. Wang (CHN) d [7] M. Niculescu (ROU) 76(1) 64
[8] A. Riske (USA) d T. Pironkova (BUL) 61 61

Doubles – First Round
[2] A. Hlavackova (CZE) / S. Peng (CHN) d N. Stojanovic (SRB) / L. Zhu (CHN) 64 75
[3] R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) d [WC] Y. Duan (CHN) / Q. Wang (CHN) 62 62
N. Dzalamidze (RUS) / V. Kudermetova (RUS) d [4] S. Halep (ROU) / M. Niculescu (ROU) 63 63
V. Golubic (SUI) / K. Pliskova (CZE) d A. Pivovarova (RUS) / A. Sevastova (LAT) 64 46 10-7

ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, JANUARY 04, 2017
CENTRE COURT start 12:00 noon
K. Pliskova (CZE) vs [Q] K. Chang (TPE)
K. Siniakova (CZE) vs [2] S. Halep (ROU)
C. Giorgi (ITA) vs S. Zheng (CHN)

Not Before 4:00 pm
After Suitable Rest – J. Jankovic (SRB) / K. Siniakova (CZE) vs [2] A. Hlavackova (CZE) / S. Peng (CHN)

COURT 1 start 12:00 noon
[1] R. Atawo (USA) / Y. Xu (CHN) vs [PR] X. Han (CHN) / G. Voskoboeva (KAZ)
[Q] N. Stojanovic (SRB) vs [Q] O. Jabeur (TUN)
[3] R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) vs C. Liang (CHN) / J. Lu (CHN)

Share

Nominations Announced for 2016 Davis Cup Final

Davis Cup - The World Cup of Tennis
15 November 2016
Nominations announced for Davis Cup BY BNP Paribas Final
Argentina and Croatia have announced their team nominations for the 2016 Davis Cup by BNP Paribas Final, which takes place at the Arena Zagreb on 25-27 November. While Argentina named its team a fortnight ago, Croatia captain Zeljko Krajan waited until Tuesday’s deadline to reveal his line-up.
Borna Coric is named in the Croatian team despite concerns over his fitness, with world No. 7 Marin Cilic, Ivo Karlovic and Ivan Dodig completing the quartet. They will take on an Argentinian outfit led by Olympic silver medallist Juan Martin del Potro.
Read more

MORE NEWS DRAWS STATISTICS WATCH LIVE LIVE SCORES

VENUE & SCHEDULE
Share