May 27, 2017

Rafael Nadal Wins 10th Barcelona Open

(April 30, 2017) Rafael Nadal defeated Dominic Thiem 6-4, 6-1 to win his 10th Barcelona Open title on Sunday. This is the second straight week that the 14-time major champion has claimed a title for the 10th time, last week it was the Monte-Carlo Masters.

For Nadal this is his 71st career title, 51st on clay and second tournament win of the year.

“It means a lot to me to win 10 titles here in Barcelona as well,” Nadal said after the match. “To win in Barcelona and Monte Carlo gives me a dream start to the clay season.”

“I’m very satisfied. It’s been an emotional day for me,” Nadal said. Playing in front of my crowd and my club and winning a 10th title here is something that’s impossible to even dream of. It’s very special and unique. I played my best match of the tournament this afternoon against probably the toughest opponent in the tournament, so I’m very happy.”.

Thiem, ranked ninth in the world had a good week beating No. 1 Andy Murray in the semifinals.

“He was hitting to my backhand and I couldn’t really come out of it,” said the Austrian. “The next time I play him I have to change something. He didn’t hit many unforced errors and give me any free points. It’s difficult for any player in the world against him.

“I’m not used to playing two of the greatest players in two days. It was a great experience for me. It was two really good days for me and my game.”

In Budapest Frenchman Lucas Pouille won his second ATP World Tour title, beating Great Britain’s Aljaz Bedene for the Hungarian Open crown.
The win snapped Bedene’s streak at 16 matches, which included two ATP Challenger Tour titles this month in Sophia Antipolis and Barletta, and six wins this week as he raced through qualifying to the championship match.

“I feel very happy with the way I started the clay season,” noted the winner. “To win here gives me a lot of confidence for the future. It’s been a great week and it was nice to see the French supporters in the crowd… My goal for the next few tournaments is to be at 200 per cent of my capacity, so I will do everything I can to be ready.”

“I’m a little disappointed because I had problems with my finger and felt uncomfortable hitting my shots,” Bedene said. “I wasn’t close to the level I should be at to beat Lucas, but he was playing really well. It was like everything went in for him… If I’m going to lose to anyone, it should be against someone who is a good player and a good person, which Lucas is.”

Share

Dominic Thiem Stops Andy Murray While Rafael Nadal is a Win Away From 10th Barcelona Title

Dominic Thiem

Dominic Thiem Stops Andy Murray While Rafael Nadal is a Win Away From 10th Barcelona Title

(April 29, 2017) Rafael Nadal will be attempting to win his tenth Barcelona Open on Sunday when he takes on Dominic Thiem.

Last week, Nadal became the first man in the Open Era to win a tournament 10 times when he won Monte Carlo. He’s going for a second “Decima.”
No. 1 Andy Murray lost to the Austrian Thiem 6-2, 3-6, 6-4.

Rafael Nadal defeated Horacio Zeballaos of Argentina in the other semifinal 6-3, 6-4.

For Thiem, this was his first win over Murray, first win over a No. 1 ranked player and he’s reached his first Barcelona final.

“I got three matches in three days against all different players,” Murray said to media. “Feli (Felicano Lopez) uses a lot of slice and variation, (Albert) Ramos-(Vinolas) yesterday is a lefty and today against Dominic (Thiem), who plays with the kick serve and so much spin. To play two hours today after three yesterday, will be good for me.”

“It’s not a surprise that Dominic is in the final,” Nadal told media. “He is one of the best in the world, and he loves clay. At the beginning of the tournament, he was already one of the main favorites to be in the final.”

“He is a player with a lot of power. He imposes a lot on his shots, and if you let him be comfortable, it’s almost impossible to stop him. It’s going to be a difficult match, the type of match where either you play great or you won’t win.”

“It’s the first win (over a World No. 1), so it’s really something special,” said Thiem to media.

“But it’s also the first win over a Top 10 guy this season. There are many positive things to take from today’s match. For me personally, it’s the best victory this year so far.”

RESULTS – SATURDAY, 29 APRIL 2017

Singles – Semi-finals
[4] D. Thiem (AUT) d [1] [WC] A. Murray (GBR) 62 36 64
[3] R. Nadal (ESP) d H. Zeballos (ARG) 63 64

Doubles – Semi-finals
F. Mergea (ROU) / A. Qureshi (PAK) d J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) 63 57 14-12

SCHEDULE – SUNDAY, 30 APRIL 2017

PISTA RAFA NADAL start 13:00
DOUBLES FINAL – F. Mergea (ROU) / A. Qureshi (PAK) vs [PR] P. Petzschner (GER) / A. Peya (AUT)

Not Before 16:00
SINGLES FINAL – [4] D. Thiem (AUT) vs [3] R. Nadal (ESP)

 

 

Gazprom Hungarian Open
ATP World Tour 250 €482,060 (€540,310 Total Financial Commitment)
Budapest, Hungary (-5 hours GMT)
24-30 April 2017 Surface: Clay
RESULTS – SATURDAY, 29 APRIL 2017

Singles – Semi-finals
[1] L. Pouille (FRA) d [6] P. Lorenzi (ITA) 62 75
[Q] A. Bedene (GBR) d [Q] L. Djere (SRB) 62 64

Doubles – Semi-finals
[3] J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) d R. Haase (NED) / D. Inglot (GBR) 63 67(7) 10-3

SCHEDULE – SUNDAY, 30 APRIL 2017

CENTRE COURT start 1:00 pm
[3] J. Cabal (COL) / R. Farah (COL) vs [4] B. Baker (USA) / N. Mektic (CRO)

Not Before 3:00 pm
[1] L. Pouille (FRA) vs [Q] A. Bedene (GBR)

Share

ATP Tennis – Barcelona and Budapest Results and Schedules

ATP Tennis – Barcelona and Budapest Results and Schedules

Barcelona Open Banc Sabadell
ATP World Tour 500 €2,324,905 (€2,604,340 Total Financial Commitment)
Barcelona, Spain (+2 hours GMT)
24-30 April 2017 Surface: Clay

RESULTS – TUESDAY, 25 APRIL 2017

Singles – Second Round
[4] D. Thiem (AUT) d K. Edmund (GBR) 61 64
[7] P. Carreno Busta (ESP) d A. Seppi (ITA) 64 62
[8] [WC] A. Zverev (GER) d N. Almagro (ESP) 76(4) 46 64
[LL] Y. Sugita (JPN) d [9] R. Gasquet (FRA) 46 63 76(3)
K. Anderson (RSA) d [13] D. Ferrer (ESP) 63 64
D. Evans (GBR) d [14] M. Zverev (GER) 64 64
[17] B. Paire (FRA) d M. Granollers (ESP) 63 76(6)

First Round
B. Tomic (AUS) d D. Brown (GER) 75 46 62
J. Struff (GER) d P. Herbert (FRA) 75 63
[Q] H. Chung (KOR) d D. Istomin (UZB) 64 64
R. Dutra Silva (BRA) d R. Olivo (ARG) 61 61
N. Basilashvili (GEO) d [Q] T. Daniel (JPN) 63 61
K. Khachanov (RUS) d T. Bellucci (BRA) 63 64
H. Zeballos (ARG) d [Q] S. Giraldo (COL) 62 63

Doubles – First Round
[1] H. Kontinen (FIN) / J. Peers (AUS) d R. Bopanna (IND) / P. Cuevas (URU) 76(3) 76(2)
J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) d [WC] J. Munar (ESP) / A. Ramos-Vinolas (ESP) 64 62

SCHEDULE – WEDNESDAY, 26 APRIL 2017

PISTA RAFA NADAL start 11:00 am
[WC] A. Montanes (ESP) vs [16] F. Lopez (ESP)
Not Before 12:30 pm
[1] [WC] A. Murray (GBR) vs B. Tomic (AUS)
R. Dutra Silva (BRA) vs [3] R. Nadal (ESP)
J. Struff (GER) vs [6] R. Bautista Agut (ESP)

PISTA 1 start 11:00 am
[5] D. Goffin (BEL) vs N. Basilashvili (GEO)
K. Khachanov (RUS) vs [11] P. Cuevas (URU)
[10] A. Ramos-Vinolas (ESP) vs [Q] C. Ruud (NOR)
[4] F. Lopez (ESP) / M. Lopez (ESP) vs L. Kubot (POL) / M. Zverev (GER)

PISTA 2 start 11:00 am
[Q] H. Chung (KOR) vs [12] P. Kohlschreiber (GER)
M. Matkowski (POL) / D. Nestor (CAN) vs F. Martin (FRA) / E. Roger-Vasselin (FRA)
Not Before 3:00 pm
[15] J. Sousa (POR) vs H. Zeballos (ARG)
D. Goffin (BEL) / P. Herbert (FRA) vs [3] I. Dodig (CRO) / M. Granollers (ESP)

Gazprom Hungarian Open
ATP World Tour 250 €482,060 (€540,310 Total Financial Commitment)
Budapest, Hungary (-5 hours GMT)
24-30 April 2017 Surface: Clay

RESULTS – TUESDAY, 25 APRIL 2017

Singles – First Round
[Q] B. Fratangelo (USA) d [5] G. Simon (FRA) 64 61
R. Haase (NED) d [8] D. Schwartzman (ARG) 61 63
J. Vesely (CZE) d B. Coric (CRO) 76(4) 64
A. Kuznetsov (RUS) d R. Harrison (USA) 76(6) 63
[LL] S. Stakhovsky (UKR) d F. Mayer (GER) 64 30 ret. (illness)
[WC] M. Fucsovics (HUN) d M. Youzhny (RUS) 62 62
[Q] A. Bedene (GBR) d [LL] M. Copil (ROU) 75 62

Doubles – First Round
[1] O. Marach (AUT) / M. Pavic (CRO) d N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) 62 67(6) 11-9
P. Lorenzi (ITA) / J. Peralta (CHI) d V. Troicki (SRB) / N. Zimonjic (SRB) 64 64

SCHEDULE – WEDNESDAY, 26 APRIL 2017

CENTRE COURT start 12:00 noon
[7] V. Troicki (SRB) vs [Q] L. Djere (SRB)
D. Dzumhur (BIH) vs [2] I. Karlovic (CRO)

Not Before 3:00 pm
[WC] M. Fucsovics (HUN) vs [4] F. Verdasco (ESP)
[WC] A. Balazs (HUN) / G. Borsos (HUN) vs [4] B. Baker (USA) / N. Mektic (CRO)

COURT 1 start 12:00 noon
R. Haase (NED) vs [Q] A. Bedene (GBR)
B. Coric (CRO) / S. Darcis (BEL) vs S. Groth (AUS) / R. Lindstedt (SWE)
After Suitable Rest – L. Pouille (FRA) / G. Simon (FRA) vs R. Haase (NED) / D. Inglot (GBR)
R. Harrison (USA) / M. Venus (NZL) vs [2] T. Huey (PHI) / M. Mirnyi (BLR)

Share

Rafael Nadal Wins 10th Monte-Carlo Crown for 50th Clay Court Title, Most in Open Era

(April 23, 2017) Rafael Nadal became the first man to win a singles event ten times, when he defeated countryman Albert Ramos-Vinolas in the Monte-Carlo Masters final on Sunday 6-1, 6-3.

The win not only gave Nadal his 29th Masters title, but his 50th tournament title on clay surpassing Tennis Hall of Famer Guillermo Vilas’ record of 49 clay court championships in the Open Era.

The fourth seeded Nadal has now won an ATP World Tour title for the 14th year in a row. Nadal will also be attempting to win his tenth titles in Barcelona and at the French Open.

“It’s really unbelievable,” Nadal said. “To win 10 times in such an important event like Monte-Carlo is something difficult to describe. Every year has been a different feeling. At the same, it’s always a unique moment every time I have this trophy with me.”

“I feel lucky to keep playing tennis, being healthy all these years and to compete in one of the most beautiful events of the year. Very happy to win another one. It’s a very important day in my career.”

“Nobody likes to play a final and lose 6-1, 6-3.” said Ramos-Vinolas. “But I know how it is. I know that I have another tournament. I have to keep going. I will try to have my feedback with the good things I did this week. Not today, but maybe tomorrow I will be proud of myself, and I will restart again for the next tournament.”

 

It was a career week for Ramos-Vinolas reaching his first Masters final and he’ll be rewarded for it moving into the Top 20 in the rankings.

 

For Nadal, this was his 70th career title.

 

ib vsgbv

Share

Australian Open Day 7 Schedule of Play for January 22, 2017

 

Australian Open Day 7 Schedule of Play for January 22, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 4
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Women’s Singles – Round 4
Mona Barthel (GER) vs. Venus Williams (USA) [13]
Men’s Singles – Round 4
Andy Murray (GBR) [1] vs. Mischa Zverev (GER)

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 4
Roger Federer (SUI) [17] vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 4
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Coco Vandeweghe (USA)

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 3
Jean-Julien Rojer (NED) [11]/Horia Tecau (ROU) [11] vs. Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS)
Men’s Doubles – Round 3
Alex Bolt (AUS)/Bradley Mousley (AUS) vs. Sam Querrey (USA)/Donald Young (USA)
Not Before: 2:00 PM
Men’s Singles – Round 4
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Andreas Seppi (ITA)
Not Before: 4:00 PM
Women’s Singles – Round 4
Sorana Cirstea (ROU) vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 3
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [1]’Nicolas Mahut (FRA) [1] vs. Dominic Inglot (GBR) [16]/Florin Mergea (ROU) [16]
Mixed Doubles – Round 1
Barbora Krejcikova (CZE) [8]/Rajeev Ram (USA) [8] vs. Casey Dellacqua (AUS)/Matt Reid (AUS)

Men’s Legends’ Doubles
Mansour Bahrami (FRA)/Fabrice Santoro (FRA) vs. Pat Cash (AUS)/Goran Ivanisevic (CRO)

Not Before: 4:30 PM
Men’s Singles – Round 4
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Daniel Evans (GBR)

SHOW COURT 2 11:00 AM

Men’s Legends’ Doubles
Jonas Bjorkman (SWE)/Thomas Johansson (SWE) vs. Jacco Eltingh (NED)/Paul Haarhuis (NED)

Not Before: 12:00 PM
Women’s Doubles – Round 3
Vania King (USA) [8]/Yaroslava Shvedova (KAZ) [8] vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)/Andrea Petkovic (GER)
Men’s Doubles – Round 3
Feliciano Lopez (ESP) [5]/Marc Lopez (ESP) [5] vs. Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Mixed Doubles – Round 1
Samantha Stosur (AUS)/Sam Groth (AUS) vs. Pauline Parmentier (FRA)/Nicolas Mahut (FRA)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Mixed Doubles – Round 1
Yifan Xu (CHN)/Fabrice Martin (FRA) vs. Liezel Huber (USA)/Marcin Matkowski (POL)
Women’s Doubles – Round 3
Ekaterina Makarova (RUS) [3]/Elena Vesnina (RUS) [3] vs. Viktorija Golubic (SUI)/Kristyna Pliskova (CZE)
Mixed Doubles – Round 1
Destanee Aiava (AUS)/Marc Polmans (AUS) vs. Martina Hingis (SUI)/Leander Paes (IND)
Mixed Doubles – Round 1
Andreja Klepac (SLO)/Treat Huey (PHI) vs. Michaella Krajicek (NED)/Raven Klaasen (RSA)

Women’s Legends’ Doubles
Lindsay Davenport (USA)/Martina Navratilova (USA) vs. Iva Majoli (CRO)/Alicia Molik (AUS)

COURT 5 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Anri Nagata (JPN) vs. Alexandra Bozovic (AUS)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Zizou Bergs (BEL) vs. Vlad Andrei Dancu (ROU)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Jack Molloy (GBR) vs. Alexandre Rotsaert (USA)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Siddhant Banthia (IND)/Kaya Gore (TUR) vs. Federico Iannaccone (ITA)/len Schouten (NED)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Maxence Broville (FRA)
Vlad Andrei Dancu (ROU) vs. Anthony Popyrin (AUS)/Campbell Salmon (AUS)

COURT 7 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – Round 1
len Schouten (NED) vs. Matthew Dellavedova (AUS)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Mahak Jain (IND) vs. Marta Kostyuk (UKR) [11]
Junior Boys’ Singles – Round 1
Kody Pearson (AUS) vs. Mikhail Sokolovskiy (RUS)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Lucas Vuradin (AUS) vs. Marvin Moeller (GER) [3]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Mahak Jain (IND)/Lexie Stevens (NED) vs. Denisa Hindova (CZE)/Johana Markova (CZE)

COURT 8 11:00 AM

Mixed Doubles – Round 1
Elina Svitolina (UKR)/Chris Guccione (AUS) vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)/Robert Farah (COL)
Women’s Doubles – Round 3
Andrea Hlavackova (CZE) [12]/Shuai Peng (CHN) [12] vs. Andreja Klepac (SLO)/María José Martínez Sánchez (ESP)
Women’s Doubles – Round 3
Eri Hozumi (JPN)/Miyu Kato (JPN) vs. Sania Mirza (IND) [4]/Barbora Strycova (CZE) [4]
Mixed Doubles – Round 1
Darija Jurak (CRO)/Jean-Julien Rojer (NED) vs. Hao-Ching Chan (TPE) [4]/Max Mirnyi (BLR) [4]
Mixed Doubles – Round 1
Andrea Hlavackova (CZE) [3]/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [3] vs. Raquel Atawo (USA)/Robert Lindstedt (SWE)

COURT 10 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Pei Hsuan Chen (TPE) vs. Iga Swiatek (POL) [8]
Junior Girls’ Singles – Round 1
Mihika Yadav (IND) vs. Ali Collins (GBR)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Nikolay Vylegzhanin (RUS) vs. Duarte Vale (POR) [6]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Shuyue Ma (CHN)/Mihika Yadav (IND) vs. Federica Bilardo (ITA)/Tatiana Pieri (ITA)

COURT 12 11:00 AM

Junior Boys’ Singles – Round 1
Yshai Oliel (ISR) [4] vs. Francesco Forti (ITA)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Max Stewart (GBR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Mai Hontama (JPN) [10] vs. Nicole Mossmer (USA)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Matthew Dellavedova (AUS)/Rinky Hijikata (AUS) vs. Ryan Nijboer (NED)/Ajeet Rai (NZL)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Dan Added (FRA)/Matteo Martineau (FRA) vs. Simon Carr (IRL)/Max Stewart (GBR)

COURT 13 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Xin Yu Wang (CHN) vs. Maria Vittoria Viviani (ITA)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Thasaporn Naklo (THA) vs. En Shuo Liang (TPE)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Jesper De Jong (NED) vs. Trent Bryde (USA) [10]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
En Shuo Liang (TPE)/Xin Yu Wang (CHN) vs. Caty McNally (USA) [5]/Natasha Subhash (USA) [5]
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Ali Collins (GBR)/Jule Niemeier (GER) vs. Lea Boskovic (CRO) [8]/Elena Rybakina (RUS) [8]

COURT 14 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Natasha Subhash (USA) [15] vs. Sofya Lansere (RUS)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Jodie Anna Burrage (GBR) [6] vs. Federica Bilardo (ITA)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Toru Horie (JPN) [9] vs. Chun Hsin Tseng (TPE)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Emily Appleton (GBR) [1]/Jodie Anna Burrage (GBR) [1] vs. Nidhi Surapaneni (IND)/Ekaterina Vishnevskaya (RUS)

COURT 15 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Rebeka Masarova (SUI) [1] vs. Himari Sato (JPN)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Naho Sato (JPN) vs. Eunhye Lee (KOR)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Menelaos Efstathiou (CYP) vs. Joshua Howard-Tripp (RSA)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Zoe Kruger (RSA)/Himari Sato (JPN) vs. Pei Hsuan Chen (TPE)/Naho Sato (JPN)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Menelaos Efstathiou (CYP)/Eleftherios Neos (CYP) vs. Tristan Boyer (USA)/Siphosothando Montsi (RSA)

COURT 19 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Patricia Apisah (PNG) vs. Carson Branstine (USA) [13]
Junior Boys’ Singles – Round 1
Corentin Moutet (FRA) [5] vs. Ken Cavrak (AUS)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Michaela Haet (AUS) vs. Hurricane Tyra Black (USA)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Bianca Vanessa Andreescu (CAN) [3]/Carson Branstine (USA) [3] vs. Aleksa Cveticanin (AUS)/Seone Mendez (AUS)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Shinji Hazawa (JPN)/Alexey Zakharov (RUS) vs. Zsombor Piros (HUN) [7]/Mikhail Sokolovskiy (RUS) [7]

COURT 20 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Baijing Lin (AUS) vs. Malene Helgo (NOR)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Adam Walton (AUS) vs. Dan Added (FRA) [14]
Junior Boys’ Singles – Round 1
Dane Sweeny (AUS) vs. Shinji Hazawa (JPN)
Junior Boys’ Singles – Round 1
Moerani Bouzige (AUS) vs. Tao Mu (CHN)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Toru Horie (JPN) [1]/Yibing Wu (CHN) [1] vs. Ken Cavrak (AUS)/Sean Van Rensburg (AUS)

COURT 22 11:00 AM

Junior Girls’ Singles – Round 1
Ekaterina Vishnevskaya (RUS) vs. Lisa Mays (AUS)
Junior Girls’ Singles – Round 1
Maja Chwalinska (POL) vs. Xiyu Wang (CHN) [3]
Junior Boys’ Singles – Round 1
Lingxi Zhao (CHN) [13] vs. Michael Vrbensky (CZE)
Junior Girls’ Doubles – Round 1
Annerly Poulos (AUS)/Tayla Whitehouse (AUS) vs. Oleksandra Andrieieva (UKR)/Sofya Lansere (RUS)
Junior Boys’ Doubles – Round 1
Ergi Kirkin (TUR) [3]/Corentin Moutet (FRA) [3] vs. Finn Reynolds (NZL)/Duarte Vale (POR)

Share

Australian Open Day 6 Schedule of Play for January 21, 2017

Australian Open Day 6 Schedule of Play for January 21, 2017

SINGLES MATCHES ONLY

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Dominika Cibulkova (SVK) [6] vs. Ekaterina Makarova (RUS) [30]
Women’s Singles – Round 3
Nicole Gibbs (USA) vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 3
Alexander Zverev (GER) [24] vs. Rafael Nadal (ESP) [9]
ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 3
Daria Gavrilova (AUS) [22] vs. Timea Bacsinszky (SUI) [12]
Men’s Singles – Round 3
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Richard Gasquet (FRA) [18]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Caroline Garcia (FRA) [21]
Men’s Singles – Round 3
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. Benoit Paire (FRA)
Women’s Singles – Round 3
Caroline Wozniacki (DEN) [17] vs. Johanna Konta (GBR) [9]
MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Philipp Kohlschreiber (GER) [32]
Women’s Singles – Round 3
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Jelena Ostapenko (LAT)

HISENSE ARENA 11:00 AM

DOUBLES TBA

Not Before: 12:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Ivo Karlovic (CRO) [20] vs. David Goffin (BEL) [11]

DOUBLES TBA

Not Before: 6:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Gilles Simon (FRA) [25] vs. Milos Raonic (CAN) [3]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Elena Vesnina (RUS) [14] vs. Jennifer Brady (USA)

DOUBLES TBA

DOUBLES TBA

Men’s Singles – Round 3
Pablo Carreno Busta (ESP) [30] vs. Denis Istomin (UZB)

SHOW COURT 3 11:00 AM

DOUBLES TBA

Not Before: 12:00 PM
Women’s Singles – Round 3
Maria Sakkari (GRE) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)

DOUBLES TBA

Men’s Singles – Round 3
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. David Ferrer (ESP) [21]

Share

Australian Open Day 5 Schedule of Play for January 20, 2017

Australian Open Day 5 Schedule of Play for January 20, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Coco Vandeweghe (USA)
Women’s Singles – Round 3
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Kristyna Pliskova (CZE)
Men’s Singles – Round 3
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Viktor Troicki (SRB) [29]

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 3
Ashleigh Barty (AUS) vs. Mona Barthel (GER)
Men’s Singles – Round 3
Tomas Berdych (CZE) [10] vs. Roger Federer (SUI) [17]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 3
Elina Svitolina (UKR) [11] vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24]
Men’s Singles – Round 3
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Jack Sock (USA) [23]
Women’s Singles – Round 3
Ying-Ying Duan (CHN) vs. Venus Williams (USA) [13]
MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Lukas Lacko (SVK) vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 3
Anastasija Sevastova (LAT) [32] vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]

HISENSE ARENA 11:30 AM

Women’s Singles – Round 3
Jelena Jankovic (SRB) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Not Before: 2:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Andy Murray (GBR) [1] vs. Sam Querrey (USA) [31]
Not Before: 4:00 PM
Men’s Singles – Round 3
Bernard Tomic (AUS) [27] vs. Daniel Evans (GBR)

SHOW COURT 2 11:00 AM

Mixed Doubles – Round 1
Bethanie Mattek-Sands (USA) [1]/Mike Bryan (USA) [1] vs. Arina Rodionova (AUS)/John-Patrick Smith (AUS)
Women’s Doubles – Round 2
Samantha Stosur (AUS)/Shuai Zhang (CHN) vs. Sania Mirza (IND) [4]/Barbora Strycova (CZE) [4]
Men’s Singles – Round 3
Mischa Zverev (GER) vs. Malek Jaziri (TUN)
Women’s Singles – Round 3
Sorana Cirstea (ROU) vs. Alison Riske (USA)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Rohan Bopanna (IND) [15]/Pablo Cuevas (URU) [15] vs. Alex Bolt (AUS)/Bradley Mousley (AUS)
Men’s Singles – Round 3
Steve Darcis (BEL) vs. Andreas Seppi (ITA)
Mixed Doubles – Round 1
Yung-Jan Chan (TPE) [5]/Lukasz Kubot (POL) [5] vs. Daria Gavrilova (AUS)/Luke Saville (AUS)
Men’s Doubles – Round 2
Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Matthew Barton (AUS)/Matthew Ebden (AUS)

COURT 7 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Robert Lindstedt (SWE)/Michael Venus (NZL) vs. Ivan Dodig (CRO) [9]/Marcel Granollers (ESP) [9]
Women’s Doubles – Round 2
Ekaterina Makarova (RUS) [3]/Elena Vesnina (RUS) [3] vs. Liezel Huber (USA)/Maria Sanchez (USA)
Mixed Doubles – Round 1
Abigail Spears (USA)/Juan Sebastian Cabal (COL) vs. Lucie Hradecka (CZE) [7]/Radek Stepanek (CZE) [7]
Men’s Doubles – Round 2
Henri Kontinen (FIN) [4]/John Peers (AUS) [4] vs. Marcos Baghdatis (CYP)/Gilles Muller (LUX)

COURT 8 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Julien Benneteau (FRA)/Jeremy Chardy (FRA) vs. Dominic Inglot (GBR) [16]/Florin Mergea (ROU) [16]
Men’s Doubles – Round 2
Jurgen Melzer (AUT)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) vs. Brian Baker (USA)/Nikola Mektic (CRO)
Men’s Doubles – Round 2
Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS) vs. Daniel Nestor (CAN) [8]/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [8]
Women’s Doubles – Round 2
Vania King (USA) [8]/Yaroslava Shvedova (KAZ) [8] vs. Danka Kovinic (MNE)/Laura Siegemund (GER)

COURT 13 12:00 PM

Women’s Doubles – Round 2
Andrea Hlavackova (CZE) [12]/Shuai Peng (CHN) [12] vs. Karin Knapp (ITA)/Mandy Minella (LUX)
Women’s Doubles – Round 2
Alizé Cornet (FRA)/Magda Linette (POL) vs. Eri Hozumi (JPN)/Miyu Kato (JPN)
Women’s Doubles – Round 2
Louisa Chirico (USA)/Elise Mertens (BEL) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO)/Andrea Petkovic (GER)

COURT 20 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 2
Jean-Julien Rojer (NED) [11]/Horia Tecau (ROU) [11] vs. Wesley Koolhof (NED)/Matwe Middelkoop (NED)
Women’s Doubles – Round 2
Lauren Davis (USA)/Megan Moulton-Levy (USA) vs. Katarina Srebotnik (SLO) [13]/Saisai Zheng (CHN) [13]
Women’s Doubles – Round 2
Gabriela Dabrowski (CAN)/Michaella Krajicek (NED) vs. Andreja Klepac (SLO)/María José Martínez Sánchez (ESP)

Share

Australian Open Day 4 Schedule of Play for January 19, 2017

Australian Open Day 4 Schedule of Play for January 19, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Naomi Osaka (JPN) vs. Johanna Konta (GBR) [9]
Women’s Singles – Round 2
Caroline Wozniacki (DEN) [17] vs. Donna Vekic (CRO)
Men’s Singles – Round 2
Denis Istomin (UZB) vs. Novak Djokovic (SRB) [2]
ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Lucie Safarova (CZE) vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 2
Marcos Baghdatis (CYP) vs. Rafael Nadal (ESP) [9]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Anna Blinkova (RUS)
Women’s Singles – Round 2
Dominika Cibulkova (SVK) [6] vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Men’s Singles – Round 2
Gilles Muller (LUX) vs. Milos Raonic (CAN) [3]
MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. Agnieszka Radwanska (POL) [3]
Men’s Singles – Round 2
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. Jordan Thompson (AUS)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Sara Errani (ITA) vs. Ekaterina Makarova (RUS) [30]
Men’s Singles – Round 2
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Hyeon Chung (KOR)
Not Before: 3:30 PM
Men’s Singles – Round 2
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Alexandr Dolgopolov (UKR)
Not Before: 6:30 PM
Women’s Singles – Round 2
Daria Gavrilova (AUS) [22] vs. Ana Konjuh (CRO)

SHOW COURT 2 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Carlos Berlocq (ARG) vs. Richard Gasquet (FRA) [18]
Women’s Singles – Round 2
Elena Vesnina (RUS) [14] vs. Mandy Minella (LUX)
Men’s Doubles – Round 1
Daniel Evans (GBR)/Nick Kyrgios (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB)/Viktor Troicki (SRB)
Men’s Singles – Round 2
Alexander Zverev (GER) [24] vs. Frances Tiafoe (USA)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Oceane Dodin (FRA) vs. Caroline Garcia (FRA) [21]
Women’s Singles – Round 2
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Andrea Petkovic (GER)
Men’s Singles – Round 2
Radek Stepanek (CZE) vs. David Goffin (BEL) [11]
Not Before: 4:00 PM
Men’s Singles – Round 2
Benoit Paire (FRA) vs. Fabio Fognini (ITA)

COURT 5 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
María Irigoyen (ARG)/Ipek Soylu (TUR) vs. Barbora Krejcikova (CZE)/Galina Voskoboeva (KAZ)
Women’s Doubles – Round 1
Lara Arruabarrena (ESP)/Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Louisa Chirico (USA)/Elise Mertens (BEL)
Women’s Doubles – Round 1
Naomi Osaka (JPN)/Monica Puig (PUR) vs. Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR)

COURT 7 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Donald Young (USA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) [32]
Men’s Singles – Round 2
Ernesto Escobedo (USA) vs. David Ferrer (ESP) [21]
Men’s Doubles – Round 1
Matt Reid (AUS)/John-Patrick Smith (AUS) vs. Sam Groth (AUS)/Chris Guccione (AUS)
Women’s Singles – Round 2
Alizé Cornet (FRA) [28] vs. Maria Sakkari (GRE)

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Yulia Putintseva (KAZ) [31]
Men’s Singles – Round 2
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. Yoshihito Nishioka (JPN)
Not Before: 4:00 PM
Men’s Singles – Round 2
Ivo Karlovic (CRO) [20] vs. Andrew Whittington (AUS)
Women’s Singles – Round 2
Danka Kovinic (MNE) vs. Timea Bacsinszky (SUI) [12]

COURT 10 12:00 PM

Men’s Doubles – Round 1
Lukasz Kubot (POL) [7]/Marcelo Melo (BRA) [7] vs. Johan Brunstrom (SWE)/Andreas Siljestrom (SWE)
Men’s Doubles – Round 1
Aliaksandr Bury (BLR)/Paolo Lorenzi (ITA) vs. Raven Klaasen (RSA) [6]/Rajeev Ram (USA) [6]
Women’s Doubles – Round 1
Andreja Klepac (SLO)/María José Martínez Sánchez (ESP) vs. Julia Goerges (GER) [7]/Karolina Pliskova (CZE) [7]

COURT 12 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Ken Skupski (GBR)/Neal Skupski (GBR) vs. Juan Sebastian Cabal (COL) [14]/Robert Farah (COL) [14]
Men’s Doubles – Round 1
Jonathan Eysseric (FRA)/Fabrice Martin (FRA) vs. Purav Raja (IND)/Divij Sharan (IND)
Women’s Doubles – Round 1
Tatjana Maria (GER)/Pauline Parmentier (FRA) vs. Chin-Wei Chan (TPE)/Junri Namigata (JPN)
Women’s Doubles – Round 1
Viktorija Golubic (SUI)/Kristyna Pliskova (CZE) vs. Kateryna Bondarenko (UKR)/Jelena Ostapenko (LAT)

COURT 13 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Pablo Carreno Busta (ESP) [30] vs. Kyle Edmund (GBR)
Women’s Singles – Round 2
Jennifer Brady (USA) vs. Heather Watson (GBR)
Women’s Doubles – Round 1
Jelena Jankovic (SRB)/Yanina Wickmayer (BEL) vs. Martina Hingis (SUI) [5]/Coco Vandeweghe (USA) [5]
Women’s Doubles – Round 1
Lyudmyla Kichenok (UKR)/Nadiia Kichenok (UKR) vs. Ashleigh Barty (AUS)/Casey Dellacqua (AUS)

COURT 14 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Mate Pavic (CRO) [13]/Alexander Peya (AUT) [13] vs. Jurgen Melzer (AUT)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
Men’s Doubles – Round 1
Julien Benneteau (FRA)/Jeremy Chardy (FRA) vs. Mariusz Fyrstenberg (POL)/Martin Klizan (SVK)
Women’s Doubles – Round 1
Sorana Cirstea (ROU) [15]/Carina Witthoeft (GER) [15] vs. Timea Babos (HUN)/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Men’s Doubles – Round 1
Sam Querrey (USA)/Donald Young (USA) vs. Jamie Murray (GBR) [2]/Bruno Soares (BRA) [2]

COURT 15 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Treat Huey (PHI) [10]/Max Mirnyi (BLR) [10] vs. Leander Paes (IND)/Andre Sa (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Andrea Hlavackova (CZE) [12]/Shuai Peng (CHN) [12] vs. Misaki Doi (JPN)/Kurumi Nara (JPN)
Men’s Doubles – Round 1
Andres Molteni (ARG)/Diego Schwartzman (ARG) vs. Daniel Nestor (CAN) [8]/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [8]
Men’s Doubles – Round 1
Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Alex De Minaur (AUS)/Max Purcell (AUS)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Vania King (USA) [8]/Yaroslava Shvedova (KAZ) [8] vs. Qiang Wang (CHN)/Varatchaya Wongteanchai (THA)
Men’s Doubles – Round 1
Dustin Brown (GER)/Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Nenad Zimonjic (SRB)/Mischa Zverev (GER)
Women’s Doubles – Round 1
Nao Hibino (JPN)/Alicja Rosolska (POL) vs. Yulia Putintseva (KAZ)/Alison Riske (USA)
Women’s Doubles – Round 1
Alison Bai (AUS)/Lizette Cabrera (AUS) vs. Annika Beck (GER)/Anastasija Sevastova (LAT)

COURT 20 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [1]/Nicolas Mahut (FRA) [1] vs. Adrian Mannarino (FRA)/Adil Shamasdin (CAN)
Men’s Singles – Round 2
Gilles Simon (FRA) [25] vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Jessica Moore (AUS)/Storm Sanders (AUS) vs. Raquel Atawo (USA) [11]/Yifan Xu (CHN) [11]
Women’s Singles – Round 2
Nicole Gibbs (USA) vs. Irina Falconi (USA)

COURT 22 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Lucie Hradecka (CZE) [10]/Katerina Siniakova (CZE) [10] vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)/Kveta Peschke (CZE)
Men’s Doubles – Round 1
Jonathan Erlich (ISR)/Scott Lipsky (USA) vs. Karen Khachanov (RUS)/Andrey Kuznetsov (RUS)
Women’s Doubles – Round 1
Shelby Rogers (USA)/Taylor Townsend (USA) vs. Kiki Bertens (NED) [14]/Johanna Larsson (SWE) [14]

Share

Australian Open Day 3 Schedule of Play for January 18, 2017

Australian Open Day 3 Schedule of Play for January 18, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Stefanie Voegele (SUI) vs. Venus Williams (USA) [13]
Women’s Singles – Round 2
Angelique Kerber (GER) [1] vs. Carina Witthoeft (GER)
Men’s Singles – Round 2
Noah Rubin (USA) vs. Roger Federer (SUI) [17]

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Samantha Crawford (USA) vs. Garbiñe Muguruza (ESP) [7]
Men’s Singles – Round 2
Andy Murray (GBR) [1] vs. Andrey Rublev (RUS)

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Elina Svitolina (UKR) [11] vs. Julia Boserup (USA)
Women’s Singles – Round 2
Jaimee Fourlis (AUS) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Men’s Singles – Round 2
Stan Wawrinka (SUI) [4] vs. Steve Johnson (USA)

MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Women’s Singles – Round 2
Shelby Rogers (USA) vs. Ashleigh Barty (AUS)
Men’s Singles – Round 2
Bernard Tomic (AUS) [27] vs. Victor Estrella Burgos (DOM)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Jeremy Chardy (FRA) vs. Kei Nishikori (JPN) [5]
Women’s Singles – Round 2
Jelena Jankovic (SRB) vs. Julia Goerges (GER)
Women’s Singles – Round 2
Shuai Peng (CHN) vs. Eugenie Bouchard (CAN)
Not Before: 6:00 PM
Men’s Singles – Round 2
Andreas Seppi (ITA) vs. Nick Kyrgios (AUS) [14]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [24]
Men’s Singles – Round 2
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] vs. Dusan Lajovic (SRB)
Women’s Doubles – Round 1
Serena Williams (USA) [15]/Venus Williams (USA) [15] vs. Timea Babos (HUN)/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Men’s Singles – Round 2Alex De Minaur (AUS) vs. Sam Querrey (USA) [31]

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Alison Riske (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) [20]
Men’s Singles – Round 2
Tomas Berdych (CZE) [10] vs. Ryan Harrison (USA)
Women’s Singles – Round 2
Carla Suárez Navarro (ESP) [10] vs. Sorana Cirstea (ROU)
Men’s Singles – Round 2
Daniel Evans (GBR) vs. Marin Cilic (CRO) [7]

COURT 5 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Rohan Bopanna (IND) [15]/Pablo Cuevas (URU) [15] vs. Thomaz Bellucci (BRA)/Maximo Gonzalez (ARG)
Men’s Doubles – Round 1
Robert Lindstedt (SWE)/Michael Venus (NZL) vs. Andre Begemann (GER)/Jan-Lennard Struff (GER)
Women’s Doubles – Round 1
Christina McHale (USA)/Asia Muhammad (USA) vs. Katarina Srebotnik (SLO) [13]/Saisai Zheng (CHN) [13]
Women’s Doubles – Round 1
Gabriela Dabrowski (CAN)/Michaella Krajicek (NED) vs. Oksana Kalashnikova (GEO)/Aleksandra Krunic (SRB)

COURT 7 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Eri Hozumi (JPN)/Miyu Kato (JPN) vs. Ellen Perez (AUS)/Olivia Tjandramulia (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Robin Haase (NED)/Florian Mayer (GER) vs. Alex Bolt (AUS)/Bradley Mousley (AUS)
Men’s Singles – Round 2
Paolo Lorenzi (ITA) vs. Viktor Troicki (SRB) [29]
Women’s Singles – Round 2
Mona Barthel (GER) vs. Monica Puig (PUR) [29]

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 2
Varvara Lepchenko (USA) vs. Ying-Ying Duan (CHN)
Men’s Singles – Round 2
John Isner (USA) [19] vs. Mischa Zverev (GER)
Men’s Singles – Round 2
Karen Khachanov (RUS) vs. Jack Sock (USA) [23]
Women’s Singles – Round 2
Pauline Parmentier (FRA) vs. Coco Vandeweghe (USA)

COURT 10 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Facundo Bagnis (ARG)/Federico Delbonis (ARG) vs. Brian Baker (USA)/Nikola Mektic (CRO)
Men’s Doubles – Round 1
Jean-Julien Rojer (NED) [11]/Horia Tecau (ROU) [11] vs. Philipp Petzschner (GER)/Mikhail Youzhny (RUS)
Women’s Doubles – Round 1
Mirjana Lucic-Baroni (CRO)/Andrea Petkovic (GER) vs. Monica Niculescu (ROU) [9]/Abigail Spears (USA) [9]
Women’s Doubles – Round 1
Jocelyn Rae (GBR)/Anna Smith (GBR) vs. Sania Mirza (IND) [4]/Barbora Strycova (CZE) [4]

COURT 12 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Hao-Ching Chan (TPE) [6]/Yung-Jan Chan (TPE) [6] vs. Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN)
Women’s Doubles – Round 1
Darija Jurak (CRO) [16]/Anastasia Rodionova (AUS) [16] vs. Alizé Cornet (FRA)/Magda Linette (POL)
Women’s Doubles – Round 1
Caroline Garcia (FRA) [1]/Kristina Mladenovic (FRA) [1] vs. Belinda Bencic (SUI)/Ana Konjuh (CRO)
Women’s Doubles – Round 1
Karin Knapp (ITA)/Mandy Minella (LUX) vs. Naomi Broady (GBR)/Heather Watson (GBR)

COURT 13 11:00 AM

Men’s Singles – Round 2
Malek Jaziri (TUN) vs. Alexander Bublik (KAZ)
Men’s Singles – Round 2
Lukas Lacko (SVK) vs. Dudi Sela (ISR)
Men’s Doubles – Round 1
Malek Jaziri (TUN)/Stephane Robert (FRA) vs. Ivan Dodig (CRO) [9]/Marcel Granollers (ESP) [9]
Women’s Singles – Round 2
Anastasija Sevastova (LAT) [32] vs. Kristina Kucova (SVK)

COURT 14 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Henri Kontinen (FIN) [4]/John Peers (AUS) [4] vs. Santiago Gonzalez (MEX)/David Marrero (ESP)
Women’s Doubles – Round 1
Liezel Huber (USA)/Maria Sanchez (USA) vs. Madison Brengle (USA)/Arina Rodionova (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Luke Saville (AUS)/Jordan Thompson (AUS) vs. Dominic Inglot (GBR) [16]/Florin Mergea (ROU) [16]
Women’s Doubles – Round 1
Sara Errani (ITA)/Kirsten Flipkens (BEL) vs. Daria Gavrilova (AUS)/Daria Kasatkina (RUS)

COURT 15 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Chia-Jung Chuang (TPE)/Nicole Gibbs (USA) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA) [2]/Lucie Safarova (CZE) [2]
Men’s Doubles – Round 1
Marcos Baghdatis (CYP)/Gilles Muller (LUX) vs. Cheng-Peng Hsieh (TPE)/Tsung-Hua Yang (TPE)
Women’s Doubles – Round 1
Kimberly Birrell (AUS)/Priscilla Hon (AUS) vs. Samantha Stosur (AUS)/Shuai Zhang (CHN)
Men’s Doubles – Round 1
Yen-Hsun Lu (TPE)/Jiri Vesely (CZE) vs. Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Ekaterina Makarova (RUS) [3]/Elena Vesnina (RUS) [3] vs. Shuko Aoyama (JPN)/Makoto Ninomiya (JPN)
Men’s Doubles – Round 1
Wesley Koolhof (NED)/Matwe Middelkoop (NED) vs. Julio Peralta (CHI)/Horacio Zeballos (ARG)
Men’s Doubles – Round 1
Jerzy Janowicz (POL)/Marcin Matkowski (POL) vs. Fabio Fognini (ITA)/Fernando Verdasco (ESP)
Men’s Doubles – Round 1
Paul-Henri Mathieu (FRA)/Benoit Paire (FRA) vs. Bob Bryan (USA) [3]/Mike Bryan (USA) [3]

COURT 20 11:00 AM

Women’s Doubles – Round 1
Lauren Davis (USA)/Megan Moulton-Levy (USA) vs. Destanee Aiava (AUS)/Alicia Smith (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Matthew Barton (AUS)/Matthew Ebden (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) [12]/Radek Stepanek (CZE) [12]
Women’s Singles – Round 2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) [27]
Men’s Singles – Round 2
Diego Schwartzman (ARG) vs. Steve Darcis (BEL)

COURT 22 11:00 AM

Men’s Doubles – Round 1
Nicholas Monroe (USA)/Artem Sitak (NZL) vs. James Cerretani (USA)/Philipp Oswald (AUT)
Men’s Doubles – Round 1
Guillermo Duran (ARG)/Joao Sousa (POR) vs. Marcus Daniell (NZL)/Marcelo Demoliner (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Danka Kovinic (MNE)/Laura Siegemund (GER) vs. Demi Schuurs (NED)/Renata Voracova (CZE)
Men’s Doubles – Round 1
Feliciano Lopez (ESP) [5]/Marc Lopez (ESP) [5] vs. Alexandr Dolgopolov (UKR)/Gerald Melzer (AUT)

Share

Australian Open Day 2 Schedule of Play for January 17, 2017

Australian Open Day 2

Schedule of Play for January 17, 2017

ROD LAVER ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Karolina Pliskova (CZE) [5] vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
Women’s Singles – Round 1
Belinda Bencic (SUI) vs. Serena Williams (USA) [2]
Men’s Singles – Round 1
Florian Mayer (GER) vs. Rafael Nadal (ESP) [9]

ROD LAVER ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Fernando Verdasco (ESP) vs. Novak Djokovic (SRB) [2]
Women’s Singles – Round 1
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. Agnieszka Radwanska (POL) [3]

MARGARET COURT ARENA 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Johanna Konta (GBR) [9]
Men’s Singles – Round 1
Dustin Brown (GER) vs. Milos Raonic (CAN) [3]
Women’s Singles – Round 1
Heather Watson (GBR) vs. Samantha Stosur (AUS) [18]

MARGARET COURT ARENA 7:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Grigor Dimitrov (BUL) [15] vs. Christopher O’Connell (AUS)
Women’s Singles – Round 1
Daria Gavrilova (AUS) [22] vs. Naomi Broady (GBR)

HISENSE ARENA 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Alexander Zverev (GER) [24] vs. Robin Haase (NED)
Women’s Singles – Round 1
Dominika Cibulkova (SVK) [6] vs. Denisa Allertova (CZE)
Women’s Singles – Round 1
Caroline Wozniacki (DEN) [17] vs. Arina Rodionova (AUS)
Not Before: 5:00 PM
Men’s Singles – Round 1
Omar Jasika (AUS) vs. David Ferrer (ESP) [21]

SHOW COURT 2 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Caroline Garcia (FRA) [21]
Men’s Singles – Round 1
Reilly Opelka (USA) vs. David Goffin (BEL) [11]
Men’s Singles – Round 1
Jordan Thompson (AUS) vs. Joao Sousa (POR)
Women’s Singles – Round 1
Barbora Strycova (CZE) [16] vs. Elizaveta Kulichkova (RUS)

SHOW COURT 3 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Yanina Wickmayer (BEL) vs. Lucie Safarova (CZE)
Women’s Singles – Round 1
Elena Vesnina (RUS) [14] vs. Ana Bogdan (ROU)
Men’s Singles – Round 1
Dominic Thiem (AUT) [8] vs. Jan-Lennard Struff (GER)
Men’s Singles – Round 1
Gael Monfils (FRA) [6] vs. Jiri Vesely (CZE)

COURT 5 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Jared Donaldson (USA) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
Men’s Singles – Round 1
Kyle Edmund (GBR) vs. Santiago Giraldo (COL)
Women’s Singles – Round 1
Jennifer Brady (USA) vs. Johanna Larsson (SWE)
Women’s Singles – Round 1
Kayla Day (USA) vs. Andrea Petkovic (GER)

COURT 7 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Ekaterina Makarova (RUS) [30]
Men’s Singles – Round 1
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Alex Bolt (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Roberto Bautista Agut (ESP) [13] vs. Guido Pella (ARG)
Women’s Singles – Round 1
Danka Kovinic (MNE) vs. Saisai Zheng (CHN)

COURT 8 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Luksika Kumkhum (THA) vs. Naomi Osaka (JPN)
Women’s Singles – Round 1
Sara Errani (ITA) vs. Risa Ozaki (JPN)
Men’s Singles – Round 1
Blake Mott (AUS) vs. Richard Gasquet (FRA) [18]
Men’s Singles – Round 1
Tommy Haas (GER) vs. Benoit Paire (FRA)

COURT 10 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Thomas Fabbiano (ITA) vs. Donald Young (USA)
Women’s Singles – Round 1
Lin Zhu (CHN) vs. Jelena Ostapenko (LAT)
Men’s Singles – Round 1
Gilles Muller (LUX) vs. Taylor Fritz (USA)

COURT 12 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Irina Falconi (USA) vs. Xinyun Han (CHN)
Men’s Singles – Round 1
Frances Tiafoe (USA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
Women’s Singles – Round 1
Mandy Minella (LUX) vs. Magda Linette (POL)
Men’s Singles – Round 1
Hyeon Chung (KOR) vs. Renzo Olivo (ARG)

COURT 13 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Gilles Simon (FRA) [25] vs. Michael Mmoh (USA)
Women’s Singles – Round 1
Donna Vekic (CRO) vs. Lizette Cabrera (AUS)
Men’s Singles – Round 1
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
Women’s Singles – Round 1
Camila Giorgi (ITA) vs. Timea Bacsinszky (SUI) [12]

COURT 14 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Cagla Buyukakcay (TUR) vs. Oceane Dodin (FRA)
Women’s Singles – Round 1
Alizé Cornet (FRA) [28] vs. Myrtille Georges (FRA)
Men’s Singles – Round 1
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Borna Coric (CRO)
Men’s Singles – Round 1
Denis Istomin (UZB) vs. Ivan Dodig (CRO)

COURT 15 11:00 AM

Men’s Singles – Round 1
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) [32]
Women’s Singles – Round 1
Maria Sakkari (GRE) vs. Anett Kontaveit (EST)
Men’s Singles – Round 1
Adam Pavlasek (CZE) vs. Andrew Whittington (AUS)

COURT 19 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Anna Blinkova (RUS) vs. Monica Niculescu (ROU)
Men’s Singles – Round 1
Pablo Carreno Busta (ESP) [30] vs. Peter Polansky (CAN)
Men’s Singles – Round 1
Ivo Karlovic (CRO) [20] vs. Horacio Zeballos (ARG)
Women’s Singles – Round 1
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. Qiang Wang (CHN)

COURT 20 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Timea Babos (HUN) [25] vs. Nicole Gibbs (USA)
Women’s Singles – Round 1
Lara Arruabarrena (ESP) vs. Yulia Putintseva (KAZ) [31]
Men’s Singles – Round 1
Dmitry Tursunov (RUS) vs. Radek Stepanek (CZE)
Men’s Singles – Round 1
Fabio Fognini (ITA) vs. Feliciano Lopez (ESP) [28]

COURT 22 11:00 AM

Women’s Singles – Round 1
Karin Knapp (ITA) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Men’s Singles – Round 1
Radu Albot (MDA) vs. Carlos Berlocq (ARG)
Men’s Singles – Round 1
Daniil Medvedev (RUS) vs. Ernesto Escobedo (USA)
Women’s Singles – Round 1
Ana Konjuh (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA)

Share