2015/07/07

Wimbledon Order of Play for July 7, 2015

Wimbledontrophies

THE CHAMPIONSHIPS 2015

INTENDED ORDER OF PLAY FOR TUESDAY 7 JULY

 

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:00 START

1 Maria Sharapova (RUS) [4] 33 vs Coco Vandeweghe (USA) 51

2 Serena Williams (USA) [1] 1 vs Victoria Azarenka (BLR) [23] 24

 

No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START

1 Novak Djokovic (SRB) [1] 1 vs Kevin Anderson (RSA) [14] 16 T/F 6/7(6) 6/7(6) 6/1 6/4 0/0

2 Garbine Muguruza (ESP) [20] 73 vs Timea Bacsinszky (SUI) [15] 81

3 Madison Keys (USA) [21] 105 vs Agnieszka Radwanska (POL) [13] 113

 

No.2 COURT – SHOW COURT – 11:45 START

1 Artem Sitak (NZL) / Anastasia Rodionova (AUS) 27 vs Leander Paes (IND) / Martina Hingis (SUI) [7] 32

NOT BEFORE 13.30

2 Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) [8] 33 vs Jamie Murray (GBR) / John Peers (AUS) [13] 41

3 Jeremy Bates (GBR) / Chris Wilkinson (GBR) vs Guy Forget (FRA) / Cedric Pioline (FRA) (OD)

4 Marin Draganja (CRO) / Ana Konjuh (CRO) 59 vs Bruno Soares (BRA) / Sania Mirza (IND) [2] 64

 

No.3 COURT – SHOW COURT – 11:45 START

1 Joakim Nystrom (SWE) / Mikael Pernfors (SWE) vs Richard Leach (USA) / Patrick McEnroe (USA) (OD)

2 Greg Rusedski (GBR) / Fabrice Santoro (FRA) vs Richard Krajicek (NED) / Mark Petchey (GBR) (RR)

3 Jean-Julien Rojer (NED) / Horia Tecau (ROU) [4] 17 vs

Marcin Matkowski (POL) / Nenad Zimonjic (SRB) [7] 32

 

 

COURT 12 – SHOW COURT – 11:45 START

1 Magdalena Maleeva (BUL) / Rennae Stubbs (AUS) vs Jana Novotna (CZE) / Barbara Schett (AUT) (SL)

2 Andrew Castle (GBR) / Jeff Tarango (USA) vs Jacco Eltingh (NED) / Paul Haarhuis (NED) (OD)

3 Jamie Delgado (GBR) / Thomas Enqvist (SWE) vs Goran Ivanisevic (CRO) / Ivan Ljubicic (CRO) (RR)

4 Alexander Peya (AUT) / Timea Babos (HUN) [5] 49 vs Oliver Marach (AUT) / Olga Savchuk (UKR) 53

5 Justin Gimelstob (USA) / Ross Hutchins (GBR) vs Jonas Bjorkman (SWE) / Thomas Johansson (SWE) (RR)

 

COURT 18 – SHOW COURT – 11:45 START

1 Andrea Jaeger (USA) / Andrea Temesvari (HUN) vs Chanda Rubin (USA) / Sandrine Testud (FRA) (SL)

NOT BEFORE 14.00

2 Marion Bartoli (FRA) / Iva Majoli (CRO) vs Martina Navratilova (USA) / Selima Sfar (TUN) (SL)

3 Albert Costa (ESP) / Fernando Gonzalez (CHI) vs Wayne Ferreira (RSA) / Sebastien Grosjean (FRA) (RR)

NOT BEFORE 17.00

4 Lindsay Davenport (USA) / Mary Joe Fernandez (USA) vs Tracy Austin (USA) / Helena Sukova (CZE) (SL)

 

COURT 4 – 11:45 START

1 Yunseong Chung (KOR) [11] 9 vs Ulises Blanch (USA) 11 (BS)

2 Taylor Fritz (USA) [1] 1 vs Sora Fukuda (JPN) 3 (BS)

3 Tommy Paul (USA) [7] 49 vs Juan Jose Rosas (PER) 51 (BS)

4Yusuke Takahashi (JPN) / Jumpei Yamasaki (JPN) 31 vs

Yunseong Chung (KOR) / Seong Chan Hong (KOR) [2] 32 (BD)

5 Marco Mosciatti (ITA) / Marko Osmakcic (SUI) 29 vs

Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) / Juan Jose Rosas (PER) 30 (BD)

 

COURT 5 – 11:45 START

1 Olivia Tjandramulia (AUS) 22 vs Caroline Dolehide (USA) 23 (GS)

2 Fanni Stollar (HUN) [11] 9 vs Kayla Day (USA) 11 (GS)

3 Ingrid Neel (USA) 54 vs Tereza Mihalikova (SVK) [10] 56 (GS)

4 Pranjala Yadlapalli (IND) [15] 57 vs Michaela Gordon (USA) 60 (GS)

Kayla Day (USA) / Monika Kilnarova (CZE) 23 vs

5 Anna Kalinskaya (RUS) / Evgeniya Levashova (RUS) [4] 24 (GD)

 

COURT 7 – 11:45 START

1 Nuno Borges (POR) 46 vs Michael Mmoh (USA) [4] 48 (BS)

2 Nathan Ponwith (USA) 38 vs Mikael Ymer (SWE) [12] 40 (BS)

3 Olesya Pervushina (RUS) 62 vs Shilin Xu (CHN) [2] 64 (GS)

4 Dalma Galfi (HUN) / Fanni Stollar (HUN) [3] 9 vs

4Jasmine Amber Asghar (GBR) / Eden Richardson (GBR) 10 (GD)

 

COURT 8 – 11:45 START

1 Sofya Zhuk (RUS) 14 vs Charlotte Robillard-Millette (CAN) [7] 16 (GS)

2 Viktoria Kuzmova (SVK) 18 vs Raveena Kingsley (USA) 19 (GS)

3 Corentin Denolly (FRA) [3] 17 vs Reilly Opelka (USA) 20 (BS)

4 Francesca Di Lorenzo (USA) / Luisa Stefani (BRA) [8] 17 vs

Jodie Anna Burrage (GBR) / Ali Collins (GBR) 18 (GD)

 

 

COURT 9 – 11:45 START

1 Sofia Kenin (USA) [9] 25 vs Jil Teichmann (SUI) 28 (GS)

2 Usue Maitane Arconada (USA) [6] 33 vs Lucie Wargnier (FRA) 36 (GS)

3 Claire Liu (USA) 42 vs Evgeniya Levashova (RUS) 44 (GS)

4 Miriam Kolodziejova (CZE) / Marketa Vondrousova (CZE) [1] 1 vs

Jaqueline Cristian (ROU) / Sofia Kenin (USA) 2 (GD)

5 Emil Reinberg (USA) / Stefanos Tsitsipas (GRE) 11 vs Finn Bass (GBR) / Alexis Canter (GBR) 12 (BD)

 

COURT 10 – 11:45 START

1 Casper Ruud (NOR) [14] 41 vs Alvaro Lopez San Martin (ESP) 44 (BS)

2 Lukas Klein (SVK) 13 vs Viktor Durasovic (NOR) [8] 16 (BS)

Eleni Christofi (GRE) / Lesedi Sheya Jacobs (NAM) 11 vs

3 Karola Patricia Bejenaru (ROU) / Panna Udvardy (HUN) 12 (GD)

4 Nuno Borges (POR) / Michal Dembek (POL) 21 vs Jay Clarke (GBR) / Lukas Klein (SVK) 22 (BD)

 

COURT 11 – 11:45 START

1 Anna Brogan (GBR) 2 vs Katarina Zavatska (UKR) 4 (GS)

2 William Blumberg (USA) [10] 25 vs Alberto Lim (PHI) 28 (BS)

3 Tornado Alicia Black (USA) 46 vs Maia Lumsden (GBR) 47 (GS)

Felipe Cunha Silva (POR) / Alejandro Tabilo (CAN) 7 vs

4 Djurabeck Karimov (UZB) / Manuel Pena Lopez (ARG) [6] 8 (BD)

5 Naiktha Bains (AUS) / Tornado Alicia Black (USA) 27 vs

Emily Arbuthnott (GBR) / Emilie Francati (DEN) 28 (GD)

 

COURT 15 – 11:45 START

1 Anastasia Potapova (RUS) 5 vs Jaqueline Cristian (ROU) 7 (GS)

2 Emil Reinberg (USA) 29 vs Denis Shapovalov (CAN) 31 (BS)

3 Vera Lapko (BLR) 50 vs Greet Minnen (BEL) 52 (GS)

4 Kenneth Raisma (EST) / Denis Shapovalov (CAN) 27 vs Jonathan Gray (GBR) / Ewan Moore (GBR) 28 (BD)

 

COURT 16 – 11:45 START

1 Patrik Niklas-Salminen (FIN) 58 vs Miomir Kecmanovic (SRB) 59 (BS)

2 Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) [6] 33 vs Juan Pablo Ficovich (ARG) 36 (BS)

3 Bianca Vanessa Andreescu (CAN) / Katherine Sebov (CAN) 3 vs

Georgina Axon (GBR) / Holly Hutchinson (GBR) 4 (GD)

4 Federico Bonacia (ITA) / Andrea Pellegrino (ITA) 5 vs Geoffrey Blancaneaux (FRA) / Aziz Dougaz (TUN) 6 (BD)

 

COURT 17 – 11:45 START

1 Franco Capalbo (ARG) 6 vs Stefanos Tsitsipas (GRE) [15] 8 (BS)

2 Marc Polmans (AUS) 62 vs Duck Hee Lee (KOR) [2] 64 (BS)

3 Johan Nikles (SUI) 53 vs Akira Santillan (JPN) [9] 56 (BS)

4 Destanee Aiava (AUS) / Olivia Tjandramulia (AUS) 19 vs Ines Ibbou (ALG) / Katarina Zavatska (UKR) 20 (GD)

 

COURT 19 – 11:45 START

1 Deria Nur Haliza (INA) 29 vs Katie Swan (GBR) [5] 32 (GS)

2 Yosuke Watanuki (JPN) 21 vs Mate Valkusz (HUN) [16] 24 (BS)

3 Kimberly Birrell (AUS) 37 vs Anna Blinkova (RUS) [12] 40 (GS)

4 Nam Hoang Ly (VIE) / Sumit Nagal (IND) [8] 25 vs Alex De Minaur (AUS) / Yosuke Watanuki (JPN) 26 (BD)

 

MATCHES TO BE ARRANGED

NOT BEFORE 16.00

1 Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs Rohan Bopanna (IND) / Florin Mergea (ROU) [9] 9

2 Jonathan Erlich (ISR) / Philipp Petzschner (GER) 54 vs Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) [2] 64

NOT BEFORE 17.00

3 Juan-Sebastian Cabal (COL) / Cara Black (ZIM) [9] 9 vs Daniel Nestor (CAN) / Kristina Mladenovic (FRA) [8] 16

4 Mansour Bahrami (IRI) / Henri Leconte (FRA) vs Todd Woodbridge (AUS) / Mark Woodforde (AUS) (OD)

Share

Wimbledon Order of Play for July 6, 2015

Wimbledontrophies

THE CHAMPIONSHIPS 2015
INTENDED ORDER OF PLAY FOR MONDAY 6 JULY

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Serena Williams (USA) [1] 1 vs Venus Williams (USA) [16] 16
2 Ivo Karlovic (CRO) [23] 88 vs Andy Murray (GBR) [3] 96
3 Roberto Bautista Agut (ESP) [20] 120 vs Roger Federer (SUI) [2] 128

No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Maria Sharapova (RUS) [4] 33 vs Zarina Diyas (KAZ) 42
2 Stan Wawrinka (SUI) [4] 33 vs David Goffin (BEL) [16] 48
3 Novak Djokovic (SRB) [1] 1 vs Kevin Anderson (RSA) [14] 16

No.2 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Richard Gasquet (FRA) [21] 56 vs Nick Kyrgios (AUS) [26] 57
2 Caroline Wozniacki (DEN) [5] 65 vs Garbine Muguruza (ESP) [20] 73
3 Tomas Berdych (CZE) [6] 97 vs Gilles Simon (FRA) [12] 112

No.3 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Coco Vandeweghe (USA) 51 vs Lucie Safarova (CZE) [6] 64
2 Agnieszka Radwanska (POL) [13] 113 vs Jelena Jankovic (SRB) [28] 121
3 Marin Cilic (CRO) [9] 17 vs Denis Kudla (USA) 26
4 Ken Skupski (GBR) / Johanna Konta (GBR) 14 vs Daniel Nestor (CAN) / Kristina Mladenovic (FRA) [8] 16

COURT 12 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Vasek Pospisil (CAN) 69 vs Viktor Troicki (SRB) [22] 73
2 Victoria Azarenka (BLR) [23] 24 vs Belinda Bencic (SUI) [30] 25
3 Jamie Murray (GBR) / John Peers (AUS) [13] 41 vs Vasek Pospisil (CAN) / Jack Sock (USA) [3] 48

COURT 18 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Olga Govortsova (BLR) 102 vs Madison Keys (USA) [21] 105
2 Timea Bacsinszky (SUI) [15] 81 vs Monica Niculescu (ROU) 94
3 Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs Mate Pavic (CRO) / Michael Venus (NZL) 6

COURT 4 – 11:00 START
1 Kimberly Birrell (AUS) 37 vs Emilie Francati (DEN) 38 (GS)
2 Miriam Kolodziejova (CZE) [8] 49 vs Vera Lapko (BLR) 50 (GS)
3 Denis Shapovalov (CAN) 31 vs Seong Chan Hong (KOR) [5] 32 (BS)
4 Alex Molcan (SVK) 63 vs Duck Hee Lee (KOR) [2] 64 (BS)

COURT 5 – 11:00 START
1 Ioana Minca (ROU) 39 vs Anna Blinkova (RUS) [12] 40 (GS)
2 Ines Ibbou (ALG) 63 vs Shilin Xu (CHN) [2] 64 (GS)
3 Maddison Inglis (AUS) 51 vs Greet Minnen (BEL) 52 (GS)
4 Alejandro Tabilo (CAN) 61 vs Marc Polmans (AUS) 62 (BS)

COURT 6 – 11:30 START
1 Martina Hingis (SUI) / Sania Mirza (IND) [1] 1 vs
Anabel Medina Garrigues (ESP) / Arantxa Parra Santonja (ESP) [16] 8
2 Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) [8] 33 vs Daniel Nestor (CAN) / Leander Paes (IND) [11] 40
3 Oliver Marach (AUT) / Olga Savchuk (UKR) 53 vs
David Marrero (ESP) / Arantxa Parra Santonja (ESP) [17] 56

COURT 7 – 11:00 START
1 Jodie Anna Burrage (GBR) 35 vs Lucie Wargnier (FRA) 36 (GS)
2 Maia Lumsden (GBR) 47 vs Dalma Galfi (HUN) [3] 48 (GS)
3 Alex De Minaur (AUS) 19 vs Reilly Opelka (USA) 20 (BS)
4 Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) [6] 33 vs Ewan Moore (GBR) 34 (BS)
5 Anna Kalinskaya (RUS) [4] 17 vs Viktoria Kuzmova (SVK) 18 (GS)

COURT 8 – 11:30 START
1 Rohan Bopanna (IND) / Florin Mergea (ROU) [9] 9 vs Lukasz Kubot (POL) / Max Mirnyi (BLR) 14
2 Mona Barthel (GER) / Lyudmyla Kichenok (UKR) 60 vs
Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) [2] 64
3 Su-Wei Hsieh (TPE) / Flavia Pennetta (ITA) [7] 33 vs
Anna-Lena Groenefeld (GER) / Coco Vandeweghe (USA) 37

COURT 9 – 11:00 START
1 Taylor Fritz (USA) [1] 1 vs Jay Clarke (GBR) 2 (BS)
2 Tommy Paul (USA) [7] 49 vs Benjamin Hannestad (DEN) 50 (BS)
3 Geoffrey Blancaneaux (FRA) 47 vs Michael Mmoh (USA) [4] 48 (BS)
4 Emil Reinberg (USA) 29 vs Federico Bonacia (ITA) 30 (BS)
5 William Blumberg (USA) [10] 25 vs Djurabeck Karimov (UZB) 26 (BS)

COURT 11 – 11:30 START
1 Hao-Ching Chan (TPE) / Alison Van Uytvanck (BEL) 28 vs
Raquel Kops-Jones (USA) / Abigail Spears (USA) [5] 32
2 Pierre-Hugues Herbert (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) [10] 25 vs
Marcin Matkowski (POL) / Nenad Zimonjic (SRB) [7] 32

COURT 14 – 11:00 START
1 Ulises Blanch (USA) 11 vs Charles Broom (GBR) 12 (BS)
2 Marketa Vondrousova (CZE) [1] 1 vs Anna Brogan (GBR) 2 (GS)
3 Emily Arbuthnott (GBR) 21 vs Olivia Tjandramulia (AUS) 22 (GS)
4 Seone Mendez (AUS) 31 vs Katie Swan (GBR) [5] 32 (GS)
5 Jonathan Gray (GBR) 27 vs Alberto Lim (PHI) 28 (BS)

COURT 15 – 11:00 START
1 Yue Yuan (CHN) 3 vs Katarina Zavatska (UKR) 4 (GS)
2 Sofia Kenin (USA) [9] 25 vs Bianca Vanessa Andreescu (CAN) 26 (GS)
3 Sumit Nagal (IND) 35 vs Juan Pablo Ficovich (ARG) 36 (BS)
4 Raveena Kingsley (USA) 19 vs Destanee Aiava (AUS) 20 (GS)
5 Deria Nur Haliza (INA) 29 vs Manca Pislak (SLO) 30 (GS)

COURT 16 – 11:30 START
1 Casey Dellacqua (AUS) / Yaroslava Shvedova (KAZ) [9] 9 vs Karin Knapp (ITA) / Roberta Vinci (ITA) 13
2 Cara Black (ZIM) / Lisa Raymond (USA) 51 vs
Alla Kudryavtseva (RUS) / Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [11] 56
3 Bethanie Mattek-Sands (USA) / Lucie Safarova (CZE) [3] 17 vs
Jarmila Gajdosova (AUS) / Ajla Tomljanovic (AUS) 23
4 Jonathan Marray (GBR) / Frederik Nielsen (DEN) 59 vs Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) [2] 64

COURT 17 – 11:30 START
1 Jean-Julien Rojer (NED) / Horia Tecau (ROU) [4] 17 vs Lleyton Hewitt (AUS) / Thanasi Kokkinakis (AUS) 23
2 Michaella Krajicek (NED) / Barbora Strycova (CZE) [14] 41 vs
Timea Babos (HUN) / Kristina Mladenovic (FRA) [4] 48
3 Nick Kyrgios (AUS) / Madison Keys (USA) 22 vs Lukasz Kubot (POL) / Andrea Hlavackova (CZE) [16] 24

COURT 19 – 11:00 START
1 Jake Delaney (AUS) 5 vs Franco Capalbo (ARG) 6 (BS)
2 Sophia Chow (BRA) 27 vs Jil Teichmann (SUI) 28 (GS)
3 Lukas Klein (SVK) 13 vs Marco Mosciatti (ITA) 14 (BS)
4 Hubert Hurkacz (POL) 15 vs Viktor Durasovic (NOR) [8] 16 (BS)

MATCHES TO BE ARRANGED
NOT BEFORE 17.00
1 Michael Venus (NZL) / Raluca Olaru (ROU) 5 vs Henri Kontinen (FIN) / Jie Zheng (CHN) [15] 8
2 Juan-Sebastian Cabal (COL) / Cara Black (ZIM) [9] 9 vs Lleyton Hewitt (AUS) / Casey Dellacqua (AUS) 11
3 Florin Mergea (ROU) / Michaella Krajicek (NED) [13] 41 vs
Robert Lindstedt (SWE) / Anabel Medina Garrigues (ESP) 44

Share

Wimbledon Order of Play for July 4, 2015

Wimbledontrophies

THE CHAMPIONSHIPS 2015
INTENDED ORDER OF PLAY FOR SATURDAY 4 JULY

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Samuel Groth (AUS) 122 vs Roger Federer (SUI) [2] 128
2 Jelena Jankovic (SRB) [28] 121 vs Petra Kvitova (CZE) [2] 128
3 Andreas Seppi (ITA) [25] 89 vs Andy Murray (GBR) [3] 96
No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Caroline Wozniacki (DEN) [5] 65 vs Camila Giorgi (ITA) [31] 72
2 Marin Cilic (CRO) [9] 17 vs John Isner (USA) [17] 24 T/F 7/6(4) 6/7(6) 6/4 6/7(4) 10/10
3 James Ward (GBR) 66 vs Vasek Pospisil (CAN) 69
4 Gael Monfils (FRA) [18] 105 vs Gilles Simon (FRA) [12] 112
No.2 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Garbine Muguruza (ESP) [20] 73 vs Angelique Kerber (GER) [10] 80
2 Timea Bacsinszky (SUI) [15] 81 vs Sabine Lisicki (GER) [18] 88
3 Tomas Berdych (CZE) [6] 97 vs Pablo Andujar (ESP) 103
4 Edouard Roger-Vasselin (FRA) / Alize Cornet (FRA) 30 vs Leander Paes (IND) / Martina Hingis (SUI) [7] 32
No.3 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Viktor Troicki (SRB) [22] 73 vs Dustin Brown (GER) 77
2 Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [13] 81 vs Ivo Karlovic (CRO) [23] 88
3 Casey Dellacqua (AUS) / Yaroslava Shvedova (KAZ) [9] 9 vs
Daniela Hantuchova (SVK) / Samantha Stosur (AUS) 11
COURT 12 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Nikoloz Basilashvili (GEO) 115 vs Roberto Bautista Agut (ESP) [20] 120
2 Madison Keys (USA) [21] 105 vs Tatjana Maria (GER) 109
3 Robert Lindstedt (SWE) / Jurgen Melzer (AUT) 21 vs Lleyton Hewitt (AUS) / Thanasi Kokkinakis (AUS) 23
COURT 18 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Kristyna Pliskova (CZE) 91 vs Monica Niculescu (ROU) 94
2 Agnieszka Radwanska (POL) [13] 113 vs Casey Dellacqua (AUS) 118
3 Magdalena Rybarikova (SVK) 100 vs Olga Govortsova (BLR) 102
4 Andre Begemann (GER) / Janette Husarova (SVK) 62 vs Bruno Soares (BRA) / Sania Mirza (IND) [2] 64
COURT 4 – 11:00 START
1 Anastasia Potapova (RUS) 5 vs Francesca Di Lorenzo (USA) 6 (GS)
2 Johan Nikles (SUI) 53 vs Andrea Pellegrino (ITA) 54 (BS)
3 Luisa Stefani (BRA) [13] 41 vs Claire Liu (USA) 42 (GS)
4 Sora Fukuda (JPN) 3 vs Tim Sandkaulen (GER) 4 (BS)
COURT 5 – 11:30 START
1 Teymuraz Gabashvili (RUS) / Yen-Hsun Lu (TPE) 38 vs Daniel Nestor (CAN) / Leander Paes (IND) [11] 40
2 Juan-Sebastian Cabal (COL) / Robert Farah (COL) [16] 57 vs
Jonathan Marray (GBR) / Frederik Nielsen (DEN) 59
3 John Peers (AUS) / Yung-Jan Chan (TPE) [14] 57 vs Marin Draganja (CRO) / Ana Konjuh (CRO) 59
4 Horia Tecau (ROU) / Katarina Srebotnik (SLO) [6] 33 vs
Rohan Bopanna (IND) / Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 36

COURT 6 – 11:30 START
1 Ali Collins (GBR) 13 vs Sofya Zhuk (RUS) 14 (GS)
2 Yosuke Watanuki (JPN) 21 vs Alexis Canter (GBR) 22 (BS)
3 Lauryn John-Baptiste (GBR) 53 vs Ingrid Neel (USA) 54 (GS)
4 Usue Maitane Arconada (USA) [6] 33 vs Monika Kilnarova (CZE) 34 (GS)

COURT 7 – 11:30 START
1 Jamie Murray (GBR) / John Peers (AUS) [13] 41 vs Nicholas Monroe (USA) / Artem Sitak (NZL) 43
2 Lara Arruabarrena (ESP) / Irina-Camelia Begu (ROU) 22 vs
Jarmila Gajdosova (AUS) / Ajla Tomljanovic (AUS) 23
3 Marcus Daniell (NZL) / Marcelo Demoliner (BRA) 51 vs Jonathan Erlich (ISR) / Philipp Petzschner (GER) 54
COURT 8 – 11:30 START
1 Bethanie Mattek-Sands (USA) / Lucie Safarova (CZE) [3] 17 vs Jocelyn Rae (GBR) / Anna Smith (GBR) 20
2 Belinda Bencic (SUI) / Katerina Siniakova (CZE) 54 vs
Alla Kudryavtseva (RUS) / Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [11] 56
3 Monica Niculescu (ROU) / Olga Savchuk (UKR) 46 vs Timea Babos (HUN) / Kristina Mladenovic (FRA) [4] 48
4 Jean-Julien Rojer (NED) / Anna-Lena Groenefeld (GER) [11] 25 vs Artem Sitak (NZL) / Anastasia Rodionova (AUS) 27

COURT 9 – 11:00 START
1 Jaqueline Cristian (ROU) 7 vs Wushuang Zheng (CHN) [16] 8 (GS)
2 Manuel Pena Lopez (ARG) 55 vs Akira Santillan (JPN) [9] 56 (BS)
3 Chihiro Muramatsu (JPN) 43 vs Evgeniya Levashova (RUS) 44 (GS)
4 Alexander Bublik (RUS) 7 vs Stefanos Tsitsipas (GRE) [15] 8 (BS)
5 Yunseong Chung (KOR) [11] 9 vs Marko Osmakcic (SUI) 10 (BS)
COURT 10 – 11:00 START
1 Naiktha Bains (AUS) 15 vs Charlotte Robillard-Millette (CAN) [7] 16 (GS)
2 Chan-Yeong Oh (KOR) 39 vs Mikael Ymer (SWE) [12] 40 (BS)
3 Fanni Stollar (HUN) [11] 9 vs Beatrice Torelli (ITA) 10 (GS)
4 Juan Jose Rosas (PER) 51 vs Michal Dembek (POL) 52 (BS)
COURT 11 – 11:00 START
1 Miomir Kecmanovic (SRB) 59 vs Finn Bass (GBR) 60 (BS)
2 Felipe Cunha Silva (POR) 23 vs Mate Valkusz (HUN) [16] 24 (BS)
3 Pranjala Yadlapalli (IND) [15] 57 vs Maria Fernanda Herazo Gonzalez (COL) 58 (GS)
4 Freya Christie (GBR) 61 vs Olesya Pervushina (RUS) 62 (GS)
5 Ryan James Storrie (GBR) 45 vs Nuno Borges (POR) 46 (BS)
COURT 14 – 11:00 START
1 Aziz Dougaz (TUN) 43 vs Alvaro Lopez San Martin (ESP) 44 (BS)
2 Yusuke Takahashi (JPN) 37 vs Nathan Ponwith (USA) 38 (BS)
3 Aleksandra Pospelova (RUS) 55 vs Tereza Mihalikova (SVK) [10] 56 (GS)
4 Rebeka Masarova (SUI) 59 vs Michaela Gordon (USA) 60 (GS)
5 Corentin Denolly (FRA) [3] 17 vs Kenneth Raisma (EST) 18 (BS)
COURT 15 – 11:00 START
1 Nam Hoang Ly (VIE) [13] 57 vs Patrik Niklas-Salminen (FIN) 58 (BS)
2 Casper Ruud (NOR) [14] 41 vs Jumpei Yamasaki (JPN) 42 (BS)
3 Kayla Day (USA) 11 vs Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 12 (GS)
4 Katherine Sebov (CAN) 45 vs Tornado Alicia Black (USA) 46 (GS)
5 Caroline Dolehide (USA) 23 vs Julieta Lara Estable (ARG) [14] 24 (GS)
COURT 16 – 11:30 START
1 Karin Knapp (ITA) / Roberta Vinci (ITA) 13 vs Andrea Hlavackova (CZE) / Lucie Hradecka (CZE) [8] 16
2 Dominic Inglot (GBR) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) 29 vs
Marcin Matkowski (POL) / Nenad Zimonjic (SRB) [7] 32
3 Mariusz Fyrstenberg (POL) / Klaudia Jans-Ignacik (POL) 37 vs
Raven Klaasen (RSA) / Raquel Kops-Jones (USA) [10] 40
4 Marcin Matkowski (POL) / Elena Vesnina (RUS) [3] 17 vs Ivan Dodig (CRO) / Ajla Tomljanovic (AUS) 20

COURT 17 – 11:30 START
1 Anna-Lena Groenefeld (GER) / Coco Vandeweghe (USA) 37 vs
Caroline Garcia (FRA) / Katarina Srebotnik (SLO) [10] 40
2 Marina Erakovic (NZL) / Heather Watson (GBR) 6 vs
Anabel Medina Garrigues (ESP) / Arantxa Parra Santonja (ESP) [16] 8
3 Pierre-Hugues Herbert (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) [10] 25 vs Gilles Muller (LUX) / Aisam Qureshi (PAK) 27
4 Alexander Peya (AUT) / Timea Babos (HUN) [5] 49 vs Philipp Oswald (AUT) / Belinda Bencic (SUI) 51
MATCHES TO BE ARRANGED
NOT BEFORE 17.30
1 Mike Bryan (USA) / Bethanie Mattek-Sands (USA) [1] 1 vs Nicholas Monroe (USA) / Madison Brengle (USA) 4
2 Nenad Zimonjic (SRB) / Jarmila Gajdosova (AUS) 45 vs Bob Bryan (USA) / Caroline Garcia (FRA) [4] 48
3 Oliver Marach (AUT) / Olga Savchuk (UKR) 53 vs Max Mirnyi (BLR) / Heather Watson (GBR) 54

Share

Wimbledon Order of Play for July 3, 2015

Wimbledontrophies

THE CHAMPIONSHIPS 2015
INTENDED ORDER OF PLAY FOR FRIDAY 3 JULY

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Grigor Dimitrov (BUL) [11] 49 vs Richard Gasquet (FRA) [21] 56
2 Novak Djokovic (SRB) [1] 1 vs Bernard Tomic (AUS) [27] 8
3 Serena Williams (USA) [1] 1 vs Heather Watson (GBR) 7
No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Stan Wawrinka (SUI) [4] 33 vs Fernando Verdasco (ESP) 38
2 Maria Sharapova (RUS) [4] 33 vs Irina-Camelia Begu (ROU) [29] 40
3 Marin Cilic (CRO) [9] 17 vs John Isner (USA) [17] 24
No.2 COURT – SHOW COURT – 12:15 START
1 Nick Kyrgios (AUS) [26] 57 vs Milos Raonic (CAN) [7] 64
2 Sloane Stephens (USA) 58 vs Lucie Safarova (CZE) [6] 64
3 Aleksandra Krunic (SRB) 11 vs Venus Williams (USA) [16] 16
No.3 COURT – SHOW COURT – 12:15 START
1 Marcos Baghdatis (CYP) 44 vs David Goffin (BEL) [16] 48
2 Coco Vandeweghe (USA) 51 vs Samantha Stosur (AUS) [22] 56
3 Kristina Mladenovic (FRA) 20 vs Victoria Azarenka (BLR) [23] 24
4 Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs Steve Johnson (USA) / Sam Querrey (USA) 3
COURT 12 – SHOW COURT – 12:15 START
1 Garbine Muguruza (ESP) / Carla Suarez Navarro (ESP) [6] 49 vs Cara Black (ZIM) / Lisa Raymond (USA) 51
2 Leonardo Mayer (ARG) [24] 9 vs Kevin Anderson (RSA) [14] 16
3 Zarina Diyas (KAZ) 42 vs Andrea Petkovic (GER) [14] 48
COURT 18 – SHOW COURT – 12:15 START
1 Su-Wei Hsieh (TPE) / Flavia Pennetta (ITA) [7] 33 vs
Margarita Gasparyan (RUS) / Alexandra Panova (RUS) 35
2 Belinda Bencic (SUI) [30] 25 vs Bethanie Mattek-Sands (USA) 30
3 Denis Kudla (USA) 26 vs Santiago Giraldo (COL) 30
4 Philipp Oswald (AUT) / Belinda Bencic (SUI) 51 vs Dominic Inglot (GBR) / Elina Svitolina (UKR) 52
COURT 6 – 12:15 START
1 Jean-Julien Rojer (NED) / Horia Tecau (ROU) [4] 17 vs Andre Begemann (GER) / Julian Knowle (AUT) 20
2 Adil Shamasdin (CAN) / Gabriela Dabrowski (CAN) 29 vs
Edouard Roger-Vasselin (FRA) / Alize Cornet (FRA) 30
3 Nenad Zimonjic (SRB) / Jarmila Gajdosova (AUS) 45 vs Chris Guccione (AUS) / Andreja Klepac (SLO) 46
4 Marin Draganja (CRO) / Ana Konjuh (CRO) 59 vs Colin Fleming (GBR) / Jocelyn Rae (GBR) 60
COURT 7 – 12:15 START
1 Mate Pavic (CRO) / Michael Venus (NZL) 6 vs Raven Klaasen (RSA) / Rajeev Ram (USA) [14] 8
2 Mahesh Bhupathi (IND) / Alla Kudryavtseva (RUS) 3 vs Nicholas Monroe (USA) / Madison Brengle (USA) 4
3 Michael Venus (NZL) / Raluca Olaru (ROU) 5 vs Andre Sa (BRA) / Lara Arruabarrena (ESP) 6
4 Rajeev Ram (USA) / Arina Rodionova (AUS) 61 vs Andre Begemann (GER) / Janette Husarova (SVK) 62
COURT 8 – 12:15 START
1 Rohan Bopanna (IND) / Florin Mergea (ROU) [9] 9 vs Thomaz Bellucci (BRA) / Guillermo Duran (ARG) 12
2 Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) [8] 33 vs Sergey Betov (BLR) / Aliaksandr Bury (BLR) 35
3 Lauren Davis (USA) / Kurumi Nara (JPN) 61 or Yafan Wang (CHN) / Kai-Lin Zhang (CHN) 62 vs
Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) [2] 64

COURT 11 – 12:15 START
1 Michaella Krajicek (NED) / Barbora Strycova (CZE) [14] 41 vs
Vera Dushevina (RUS) / Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 43
2 Lukasz Kubot (POL) / Max Mirnyi (BLR) 14 vs Marcel Granollers (ESP) / Marc Lopez (ESP) [6] 16
3 Jurgen Melzer (AUT) / Barbora Strycova (CZE) 21 vs Nick Kyrgios (AUS) / Madison Keys (USA) 22

COURT 16 – 12:15 START
1 Mariusz Fyrstenberg (POL) / Santiago Gonzalez (MEX) 62 vs Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) [2] 64
2 Sergiy Stakhovsky (UKR) / Alicja Rosolska (POL) 43 vs
Robert Lindstedt (SWE) / Anabel Medina Garrigues (ESP) 44
3 Lleyton Hewitt (AUS) / Casey Dellacqua (AUS) 11 vs Santiago Gonzalez (MEX) / Abigail Spears (USA) 12
4 Mariusz Fyrstenberg (POL) / Klaudia Jans-Ignacik (POL) 37 vs Scott Lipsky (USA) / Hao-Ching Chan (TPE) 38
COURT 17 – 12:15 START
1 Eric Butorac (USA) / Colin Fleming (GBR) 45 vs Vasek Pospisil (CAN) / Jack Sock (USA) [3] 48
2 Artem Sitak (NZL) / Anastasia Rodionova (AUS) 27 vs Jonathan Marray (GBR) / Anna Smith (GBR) 28
3 Aisam Qureshi (PAK) / Vera Dushevina (RUS) 13 vs Ken Skupski (GBR) / Johanna Konta (GBR) 14
4 Eric Butorac (USA) / Katalin Marosi (HUN) 35 vs
Rohan Bopanna (IND) / Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 36

MATCHES TO BE ARRANGED
1 Matthew Ebden (AUS) / James Ward (GBR) 37 or Teymuraz Gabashvili (RUS) / Yen-Hsun Lu (TPE) 38 vs
Daniel Nestor (CAN) / Leander Paes (IND) [11] 40
NOT BEFORE 17.00
2 Martina Hingis (SUI) / Sania Mirza (IND) [1] 1 vs Kimiko Date-Krumm (JPN) / Francesca Schiavone (ITA) 4
3 Neal Skupski (GBR) / Lisa Raymond (USA) 19 vs Ivan Dodig (CRO) / Ajla Tomljanovic (AUS) 20

 

Share

Wimbledon Order of Play for July 2, 2015

Wimbledontrophies

THE CHAMPIONSHIPS 2015
INTENDED ORDER OF PLAY FOR THURSDAY 2 JULY

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Christina McHale (USA) 86 vs Sabine Lisicki (GER) [18] 88
2 Sam Querrey (USA) 125 vs Roger Federer (SUI) [2] 128
3 Dustin Brown (GER) 77 vs Rafael Nadal (ESP) [10] 80
No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Robin Haase (NED) 93 vs Andy Murray (GBR) [3] 96
2 Kurumi Nara (JPN) 126 vs Petra Kvitova (CZE) [2] 128
3 Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [13] 81 vs Albert Ramos-Vinolas (ESP) 84
No.2 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 James Ward (GBR) 66 vs Jiri Vesely (CZE) 67
2 Agnieszka Radwanska (POL) [13] 113 vs Ajla Tomljanovic (AUS) 115
3 Tomas Berdych (CZE) [6] 97 vs Nicolas Mahut (FRA) 100
No.3 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Ekaterina Makarova (RUS) [8] 97 vs Magdalena Rybarikova (SVK) 100
2 Blaz Kavcic (SLO) 110 vs Gilles Simon (FRA) [12] 112
3 Gael Monfils (FRA) [18] 105 vs Adrian Mannarino (FRA) 107
COURT 12 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Caroline Wozniacki (DEN) [5] 65 vs Denisa Allertova (CZE) 68
2 Vasek Pospisil (CAN) 69 vs Fabio Fognini (ITA) [30] 72
3 Viktor Troicki (SRB) [22] 73 vs Aljaz Bedene (GBR) 76
COURT 18 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 77 vs Angelique Kerber (GER) [10] 80
2 Timea Bacsinszky (SUI) [15] 81 vs Silvia Soler-Espinosa (ESP) 84
3 Jelena Jankovic (SRB) [28] 121 vs Evgeniya Rodina (RUS) 123
4 Alexandr Dolgopolov (UKR) 85 vs Ivo Karlovic (CRO) [23] 88
COURT 5 – 11:30 START
1 Vera Dushevina (RUS) / Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 43 vs
Klara Koukalova (CZE) / Tsvetana Pironkova (BUL) 44
2 Sergey Betov (BLR) / Alexander Bury (BLR) 35 vs Edward Corrie (GBR) / Kyle Edmund (GBR) 36
3 Robert Lindstedt (SWE) / Jurgen Melzer (AUT) 21 vs Mahesh Bhupathi (IND) / Janko Tipsarevic (SRB) 22
COURT 6 – 11:30 START
1 Gilles Muller (LUX) / Aisam Qureshi (PAK) 27 vs Benjamin Becker (GER) / Roberto Maytin (VEN) 28
2 Chen Liang (CHN) / Raluca Olaru (ROU) 53 vs Belinda Bencic (SUI) / Katerina Siniakova (CZE) 54
3 Magda Linette (POL) / Mandy Minella (LUX) 47 vs Timea Babos (HUN) / Kristina Mladenovic (FRA) [4] 48
4 Guillermo Garcia-Lopez (ESP) / Malek Jaziri (TUN) 50 vs Marcus Daniell (NZL) / Marcelo Demoliner (BRA) 51
COURT 7 – 11:30 START
1 Garbine Muguruza (ESP) [20] 73 vs Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 75
2 Andreas Seppi (ITA) [25] 89 vs Borna Coric (CRO) 92
3 Svetlana Kuznetsova (RUS) [26] 89 vs Kristyna Pliskova (CZE) 91
4 Matthew Ebden (AUS) / James Ward (GBR) 37 vs Teymuraz Gabashvili (RUS) / Yen-Hsun Lu (TPE) 38
COURT 8 – 11:30 START
1 Benoit Paire (FRA) 117 vs Roberto Bautista Agut (ESP) [20] 120
2 Madison Keys (USA) [21] 105 vs Elizaveta Kulichkova (RUS) 108
3 Lukas Rosol (CZE) 102 vs Pablo Andujar (ESP) 103

COURT 9 – 11:30 START
1 Bojana Jovanovski (SRB) / Nadiia Kichenok (UKR) 5 vs Marina Erakovic (NZL) / Heather Watson (GBR) 6
2 Leonardo Mayer (ARG) / Diego Sebastian Schwartzman (ARG) 63 vs Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) [2] 64
3 Su-Wei Hsieh (TPE) / Flavia Pennetta (ITA) [7] 33 vs Elena Bogdan (ROU) / Simona Halep (ROU) 34
4 Jonathan Erlich (ISR) / Philipp Petzschner (GER) 54 vs Treat Huey (PHI) / Scott Lipsky (USA) 55
COURT 10 – 11:30 START
1 Radu Albot (MDA) / Mikhail Kukushkin (KAZ) 61 vs Mariusz Fyrstenberg (POL) / Santiago Gonzalez (MEX) 62
2 Juan-Sebastian Cabal (COL) / Robert Farah (COL) [16] 57 vs Chris Guccione (AUS) / Andre Sa (BRA) 58
3 Alize Cornet (FRA) / Aleksandra Krunic (SRB) 15 vs Andrea Hlavackova (CZE) / Lucie Hradecka (CZE) [8] 16
COURT 11 – 11:30 START
1 Olga Govortsova (BLR) 102 vs Alize Cornet (FRA) [25] 104
2 Tatjana Maria (GER) 109 vs Ying-Ying Duan (CHN) 111
3 Monica Niculescu (ROU) 94 vs Jana Cepelova (SVK) 95
4 Anna-Lena Groenefeld (GER) / Coco Vandeweghe (USA) 37 vs
Madison Brengle (USA) / Tatjana Maria (GER) 38

COURT 14 – 11:30 START
1 Lleyton Hewitt (AUS) / Thanasi Kokkinakis (AUS) 23 vs Marin Draganja (CRO) / Henri Kontinen (FIN) [15] 24
2 Jamie Murray (GBR) / John Peers (AUS) [13] 41 vs Luke Bambridge (GBR) / Liam Broady (GBR) 42
3 Varvara Lepchenko (USA) / Christina McHale (USA) 21 vs
Lara Arruabarrena (ESP) / Irina-Camelia Begu (ROU) 22

COURT 16 – 11:30 START
1 Lara Arruabarrena (ESP) 69 vs Camila Giorgi (ITA) [31] 72
2 Feliciano Lopez (ESP) [15] 113 vs Nikoloz Basilashvili (GEO) 115
3 Ken Skupski (GBR) / Neal Skupski (GBR) 31 vs Marcin Matkowski (POL) / Nenad Zimonjic (SRB) [7] 32
COURT 17 – 11:30 START
1 Samuel Groth (AUS) 122 vs James Duckworth (AUS) 124
2 Casey Dellacqua (AUS) 118 vs Elina Svitolina (UKR) [17] 120
3 Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs Gero Kretschmer (GER) / Alexander Satschko (GER) 2
COURT 19 – 11:30 START
1 Dominic Inglot (GBR) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) 29 vs
Rameez Junaid (AUS) / Adil Shamasdin (CAN) 30
2 Santiago Giraldo (COL) / Joao Sousa (POR) 5 vs Mate Pavic (CRO) / Michael Venus (NZL) 6
3 Andrea Petkovic (GER) / Magdalena Rybarikova (SVK) 55 vs
Alla Kudryavtseva (RUS) / Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [11] 56

MATCHES TO BE ARRANGED
NOT BEFORE 17.00
1 Johanna Konta (GBR) / Maria Sanchez (USA) 26 vs Hao-Ching Chan (TPE) / Alison Van Uytvanck (BEL) 28
2 Anastasia Rodionova (AUS) / Arina Rodionova (AUS) [15] 57 vs
Mona Barthel (GER) / Lyudmyla Kichenok (UKR) 60
3 Darija Jurak (CRO) / Ana Konjuh (CRO) 29 vs Raquel Kops-Jones (USA) / Abigail Spears (USA) [5] 32
NOT BEFORE 18.00
4 Lauren Davis (USA) / Kurumi Nara (JPN) 61 vs Yafan Wang (CHN) / Kai-Lin Zhang (CHN) 62

Share

Wimbledon Order of Play for July 1, 2015

Wimbledontrophies

THE CHAMPIONSHIPS 2015
INTENDED ORDER OF PLAY FOR WEDNESDAY 1 JULY

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Novak Djokovic (SRB) [1] 1 vs Jarkko Nieminen (FIN) 3
2 Santiago Giraldo (COL) 30 vs Kei Nishikori (JPN) [5] 32
3 Serena Williams (USA) [1] 1 vs Timea Babos (HUN) 3
No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Tommy Haas (GER) 62 vs Milos Raonic (CAN) [7] 64
2 Daniela Hantuchova (SVK) 5 vs Heather Watson (GBR) 7
3 Stan Wawrinka (SUI) [4] 33 vs Victor Estrella Burgos (DOM) 35
No.2 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Grigor Dimitrov (BUL) [11] 49 vs Steve Johnson (USA) 52
2 Maria Sharapova (RUS) [4] 33 vs Richel Hogenkamp (NED) 35
3 Marsel Ilhan (TUR) 13 vs Kevin Anderson (RSA) [14] 16
4 Yulia Putintseva (KAZ) 14 vs Venus Williams (USA) [16] 16
No.3 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Liam Broady (GBR) 45 vs David Goffin (BEL) [16] 48
NOT BEFORE 12.30
2 Madison Keys (USA) [21] 105 vs Stefanie Voegele (SUI) 106 T/F 6/7(6) 6/3 2/2
3 Marin Cilic (CRO) [9] 17 vs Ricardas Berankis (LTU) 20
4 Bethanie Mattek-Sands (USA) 30 vs Ana Ivanovic (SRB) [7] 32
COURT 12 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Urszula Radwanska (POL) 54 vs Samantha Stosur (AUS) [22] 56
2 John Millman (AUS) 42 vs Marcos Baghdatis (CYP) 44
3 Mariana Duque-Marino (COL) 45 vs Andrea Petkovic (GER) [14] 48
4 Sara Errani (ITA) [19] 9 vs Aleksandra Krunic (SRB) 11
COURT 18 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Pierre-Hugues Herbert (FRA) 5 vs Bernard Tomic (AUS) [27] 8
2 Nick Kyrgios (AUS) [26] 57 vs Juan Monaco (ARG) 59
3 Belinda Bencic (SUI) [30] 25 vs Anna-Lena Friedsam (GER) 28
4 Kirsten Flipkens (BEL) 21 vs Victoria Azarenka (BLR) [23] 24
COURT 4 – 11:30 START
1 Nicholas Monroe (USA) / Artem Sitak (NZL) 43 vs Dustin Brown (GER) / Andreas Haider-Maurer (AUT) 44
2 Julia Goerges (GER) / Carina Witthoeft (GER) 27 vs Hao-Ching Chan (TPE) / Alison Van Uytvanck (BEL) 28
3 Adrian Mannarino (FRA) / Lucas Pouille (FRA) 13 vs Lukasz Kubot (POL) / Max Mirnyi (BLR) 14
COURT 5 – 11:30 START
1 Misaki Doi (JPN) / Stephanie Vogt (LIE) 25 vs Johanna Konta (GBR) / Maria Sanchez (USA) 26
NOT BEFORE 12.30
2 Timea Bacsinszky (SUI) / Chia-Jung Chuang (TPE) 59 vs Mona Barthel (GER) / Lyudmyla Kichenok (UKR) 60
3 Karin Knapp (ITA) / Roberta Vinci (ITA) 13 vs Chin-Wei Chan (TPE) / Nicole Melichar (USA) 14
4 Karolina Pliskova (CZE) / Kristyna Pliskova (CZE) 45 vs Monica Niculescu (ROU) / Olga Savchuk (UKR) 46
COURT 6 – 11:30 START
1 Dusan Lajovic (SRB) / Viktor Troicki (SRB) 39 vs Daniel Nestor (CAN) / Leander Paes (IND) [11] 40
NOT BEFORE 13.00
2 Radek Stepanek (CZE) / Mikhail Youzhny (RUS) 11 vs Thomaz Bellucci (BRA) / Guillermo Duran (ARG) 12
3Elizaveta Kulichkova (RUS) / Evgeniya Rodina (RUS) 7 vs
Anabel Medina Garrigues (ESP) / Arantxa Parra Santonja (ESP) [16] 8
COURT 7 – 11:30 START
1 Michaella Krajicek (NED) / Barbora Strycova (CZE) [14] 41 vs
Shuko Aoyama (JPN) / Renata Voracova (CZE) 42
2 Marcus Daniell (NZL) / Marcelo Demoliner (BRA) 51 vs Robin Haase (NED) / Benoit Paire (FRA) 52
3 Madison Keys (USA) / Laura Robson (GBR) 63 vs Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) [2] 64
COURT 8 – 11:30 START
1 Klaudia Jans-Ignacik (POL) / Andreja Klepac (SLO) 3 vs
Kimiko Date-Krumm (JPN) / Francesca Schiavone (ITA) 4
2 Zarina Diyas (KAZ) 42 vs Aliaksandra Sasnovich (BLR) 44
3 Denis Kudla (USA) 26 vs Alexander Zverev (GER) 28
4 Sloane Stephens (USA) 58 vs Lauren Davis (USA) 60
COURT 9 – 11:30 START
1 Treat Huey (PHI) / Scott Lipsky (USA) 55 vs Pablo Cuevas (URU) / David Marrero (ESP) [12] 56
2 Cara Black (ZIM) / Lisa Raymond (USA) 51 vs Johanna Larsson (SWE) / Petra Martic (CRO) 52
3 Jana Cepelova (SVK) / Stefanie Voegele (SUI) 19 vs Jocelyn Rae (GBR) / Anna Smith (GBR) 20
4 Jarmila Gajdosova (AUS) / Ajla Tomljanovic (AUS) 23 vs Yung-Jan Chan (TPE) / Jie Zheng (CHN) [13] 24
COURT 10 – 11:30 START
1 Jonathan Marray (GBR) / Frederik Nielsen (DEN) 59 vs Fabrice Martin (FRA) / Purav Raja (IND) 60
2 Garbine Muguruza (ESP) / Carla Suarez Navarro (ESP) [6] 49 vs
Alexandra Dulgheru (ROU) / Silvia Soler-Espinosa (ESP) 50
3 Eric Butorac (USA) / Colin Fleming (GBR) 45 vs Frantisek Cermak (CZE) / Philipp Oswald (AUT) 46
COURT 11 – 11:30 START
1 Anastasia Rodionova (AUS) / Arina Rodionova (AUS) [15] 57 vs
Irina Falconi (USA) / Daria Gavrilova (AUS) 58
NOT BEFORE 12.30
2 Yanina Wickmayer (BEL) 107 vs Elizaveta Kulichkova (RUS) 108 T/F 6/3 6/7(6) 1/1
NOT BEFORE 13.00
3 Simone Bolelli (ITA) / Fabio Fognini (ITA) [5] 49 vs Guillermo Garcia-Lopez (ESP) / Malek Jaziri (TUN) 50
4 Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) [8] 33 vs
Pablo Carreno Busta (ESP) / Daniel Gimeno-Traver (ESP) 34

COURT 14 – 11:30 START
1 Tereza Smitkova (CZE) / Yi-Fan Xu (CHN) 39 vs Caroline Garcia (FRA) / Katarina Srebotnik (SLO) [10] 40
NOT BEFORE 12.30
2 Pablo Andujar (ESP) / Oliver Marach (AUT) 7 vs Raven Klaasen (RSA) / Rajeev Ram (USA) [14] 8
3 Steve Johnson (USA) / Sam Querrey (USA) 3 vs Aljaz Bedene (GBR) / Damir Dzumhur (BIH) 4
COURT 16 – 11:30 START
1 Kenny De Schepper (FRA) 53 vs Richard Gasquet (FRA) [21] 56
2 Lesia Tsurenko (UKR) 38 vs Irina-Camelia Begu (ROU) [29] 40
3 Fernando Verdasco (ESP) 38 vs Dominic Thiem (AUT) [32] 40
COURT 17 – 11:30 START
1 Karolina Pliskova (CZE) [11] 49 vs Coco Vandeweghe (USA) 51
2 Matthew Ebden (AUS) 21 vs John Isner (USA) [17] 24
3 Leonardo Mayer (ARG) [24] 9 vs Marcel Granollers (ESP) 12
4 Jelena Ostapenko (LAT) 18 vs Kristina Mladenovic (FRA) 20
COURT 19 – 11:30 START
1 Kiki Bertens (NED) / Alison Riske (USA) 31 vs Raquel Kops-Jones (USA) / Abigail Spears (USA) [5] 32
2 Jean-Julien Rojer (NED) / Horia Tecau (ROU) [4] 17 vs Martin Klizan (SVK) / Lukas Rosol (CZE) 18
3 Pierre-Hugues Herbert (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) [10] 25 vs
Nicolas Almagro (ESP) / Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 26

MATCHES TO BE ARRANGED
NOT BEFORE 17.00
1 Su-Wei Hsieh (TPE) 61 vs Lucie Safarova (CZE) [6] 64
2 Martina Hingis (SUI) / Sania Mirza (IND) [1] 1 vs Zarina Diyas (KAZ) / Saisai Zheng (CHN) 2

Share

Wimbledon Order of Play for June 30, 2015

Wimbledontrophies

THE CHAMPIONSHIPS 2015
INTENDED ORDER OF PLAY FOR TUESDAY 30 JUNE

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Kiki Bertens (NED) 127 vs Petra Kvitova (CZE) [2] 128
2 Damir Dzumhur (BIH) 127 vs Roger Federer (SUI) [2] 128
3 Mikhail Kukushkin (KAZ) 95 vs Andy Murray (GBR) [3] 96

No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Thomaz Bellucci (BRA) 79 vs Rafael Nadal (ESP) [10] 80
2 Jana Cepelova (SVK) 95 vs Simona Halep (ROU) [3] 96
3 Tomas Berdych (CZE) [6] 97 vs Jeremy Chardy (FRA) 98

No.2 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [13] 81 vs Gilles Muller (LUX) 82
2 Nicolas Almagro (ESP) 111 vs Gilles Simon (FRA) [12] 112
3 Ekaterina Makarova (RUS) [8] 97 vs Sachia Vickery (USA) 98
4 Caroline Wozniacki (DEN) [5] 65 vs Saisai Zheng (CHN) 66

No.3 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Alexandr Dolgopolov (UKR) 85 vs Kyle Edmund (GBR) 86
2 Evgeniya Rodina (RUS) 123 vs Laura Robson (GBR) 124
3 Ying-Ying Duan (CHN) 111 vs Eugenie Bouchard (CAN) [12] 112
4 Gael Monfils (FRA) [18] 105 vs Pablo Carreno Busta (ESP) 106

COURT 12 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Elias Ymer (SWE) 87 vs Ivo Karlovic (CRO) [23] 88
2 Agnieszka Radwanska (POL) [13] 113 vs Lucie Hradecka (CZE) 114
3 Luca Vanni (ITA) 65 vs James Ward (GBR) 66
4 Jarmila Gajdosova (AUS) 87 vs Sabine Lisicki (GER) [18] 88

COURT 18 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Carina Witthoeft (GER) 79 vs Angelique Kerber (GER) [10] 80
2 Andreas Seppi (ITA) [25] 89 vs Brydan Klein (GBR) 90
3 Feliciano Lopez (ESP) [15] 113 vs Steve Darcis (BEL) 114
4 Svetlana Kuznetsova (RUS) [26] 89 vs Laura Siegemund (GER) 90

COURT 4 – 11:30 START
1 Mateusz Kowalczyk (POL) / Igor Zelenay (SVK) 15 vs Marcel Granollers (ESP) / Marc Lopez (ESP) [6] 16
2 Victor Estrella Burgos (DOM) / Joao Souza (BRA) 19 vs Andre Begemann (GER) / Julian Knowle (AUT) 20
3 Lara Arruabarrena (ESP) 69 vs Pauline Parmentier (FRA) 70
4 Andreea Mitu (ROU) 101 vs Olga Govortsova (BLR) 102

COURT 5 – 11:30 START
1 Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 77 vs Mona Barthel (GER) 78
2 Sam Querrey (USA) 125 vs Igor Sijsling (NED) 126
3 Pablo Andujar (ESP) 103 vs Guillermo Garcia-Lopez (ESP) [29] 104
4 Karin Knapp (ITA) 99 vs Magdalena Rybarikova (SVK) 100

COURT 6 – 11:30 START
1 Ruben Bemelmans (BEL) 119 vs Roberto Bautista Agut (ESP) [20] 120
2 Viktor Troicki (SRB) [22] 73 vs Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 74
3 Kristyna Pliskova (CZE) 91 vs Tereza Smitkova (CZE) 92
4 Katerina Siniakova (CZE) 67 vs Denisa Allertova (CZE) 68

COURT 7 – 11:30 START
1 Misaki Doi (JPN) 119 vs Elina Svitolina (UKR) [17] 120
2 Denis Istomin (UZB) 83 vs Albert Ramos-Vinolas (ESP) 84
3 Robin Haase (NED) 93 vs Alejandro Falla (COL) 94
4 Johanna Larsson (SWE) 85 vs Christina McHale (USA) 86

COURT 8 – 11:30 START
1 Magda Linette (POL) 125 vs Kurumi Nara (JPN) 126
2 Yuichi Sugita (JPN) 109 vs Blaz Kavcic (SLO) 110
3 Radek Stepanek (CZE) 75 vs Aljaz Bedene (GBR) 76

COURT 9 – 11:30 START
1 Dustin Brown (GER) 77 vs Yen-Hsun Lu (TPE) 78
2 Daniela Hantuchova (SVK) / Samantha Stosur (AUS) 11 vs Janette Husarova (SVK) / Paula Kania (POL) 12
3 Monica Puig (PUR) 93 vs Monica Niculescu (ROU) 94
4 Adrian Mannarino (FRA) 107 vs Michael Berrer (GER) 108

COURT 10 – 11:30 START
1 Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 75 vs Yaroslava Shvedova (KAZ) 76
2 Sergiy Stakhovsky (UKR) 91 vs Borna Coric (CRO) 92
3 Jiri Vesely (CZE) 67 vs Paolo Lorenzi (ITA) 68
4 Sesil Karatantcheva (BUL) 83 vs Silvia Soler-Espinosa (ESP) 84

COURT 11 – 11:30 START
1 Benoit Paire (FRA) 117 vs Mikhail Youzhny (RUS) 118
2 Vasek Pospisil (CAN) 69 vs Vincent Millot (FRA) 70
3 Tatjana Maria (GER) 109 vs Bojana Jovanovski (SRB) 110
4 Yanina Wickmayer (BEL) 107 vs Elizaveta Kulichkova (RUS) 108

COURT 15 – 11:30 START
1 Garbine Muguruza (ESP) [20] 73 vs Varvara Lepchenko (USA) 74
2 Nikoloz Basilashvili (GEO) 115 vs Facundo Bagnis (ARG) 116
3 Bethanie Mattek-Sands (USA) / Lucie Safarova (CZE) [3] 17 vs
Naomi Broady (GBR) / Emily Webley-Smith (GBR) 18
4 Teliana Pereira (BRA) 71 vs Camila Giorgi (ITA) [31] 72

COURT 16 – 11:30 START
1 Tamira Paszek (AUT) 117 vs Casey Dellacqua (AUS) 118
2 Jack Sock (USA) [31] 121 vs Sam Groth (AUS) 122
3 Jelena Jankovic (SRB) [28] 121 vs Elena Vesnina (RUS) 122

COURT 17 – 11:30 START
1 Malek Jaziri (TUN) 123 vs James Duckworth (AUS) 124
2 Ajla Tomljanovic (AUS) 115 vs Klara Koukalova (CZE) 116
3 Filip Krajinovic (SRB) 99 vs Nicolas Mahut (FRA) 100
4 Madison Keys (USA) [21] 105 vs Stefanie Voegele (SUI) 106

COURT 19 – 11:30 START
1 Margarita Gasparyan (RUS) / Alexandra Panova (RUS) 35 vs
Ysaline Bonaventure (BEL) / Katalin Marosi (HUN) 36
2 Tim Smyczek (USA) 71 vs Fabio Fognini (ITA) [30] 72
3 Ernests Gulbis (LAT) 101 vs Lukas Rosol (CZE) 102
MATCHES TO BE ARRANGED
NOT BEFORE 17.30
1 Timea Bacsinszky (SUI) [15] 81 vs Julia Goerges (GER) 82
2 Ana Konjuh (CRO) 103 vs Alize Cornet (FRA) [25] 104
29/06/2015 18:22:14 – Page 2 of 3

Share

Wimbledon Order of Play for June 29, 2015

THE CHAMPIONSHIPS 2015
INTENDED ORDER OF PLAY FOR MONDAY 29 JUNE

Wimbledontrophies

CENTRE COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Novak Djokovic (SRB) [1] 1 vs Philipp Kohlschreiber (GER) 2
2 Maria Sharapova (RUS) [4] 33 vs Johanna Konta (GBR) 34
3 Stan Wawrinka (SUI) [4] 33 vs Joao Sousa (POR) 34

No.1 COURT – SHOW COURT – 13:00 START
1 Serena Williams (USA) [1] 1 vs Margarita Gasparyan (RUS) 2
2 Simone Bolelli (ITA) 31 vs Kei Nishikori (JPN) [5] 32
3 Grigor Dimitrov (BUL) [11] 49 vs Federico Delbonis (ARG) 50

No.2 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Nick Kyrgios (AUS) [26] 57 vs Diego Schwartzman (ARG) 58
2 Jarkko Nieminen (FIN) 3 vs Lleyton Hewitt (AUS) 4
3 Alison Riske (USA) 63 vs Lucie Safarova (CZE) [6] 64
4 Heather Watson (GBR) 7 vs Caroline Garcia (FRA) [32] 8

No.3 COURT – SHOW COURT – 11:30 START
1 Marin Cilic (CRO) [9] 17 vs Hiroki Moriya (JPN) 18
2 Yi-Fan Xu (CHN) 31 vs Ana Ivanovic (SRB) [7] 32
3 Daniel Gimeno-Traver (ESP) 63 vs Milos Raonic (CAN) [7] 64
4 Madison Brengle (USA) 15 vs Venus Williams (USA) [16] 16

COURT 12 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Anett Kontaveit (EST) 23 vs Victoria Azarenka (BLR) [23] 24
2 Go Soeda (JPN) 23 vs John Isner (USA) [17] 24
3 Danka Kovinic (MNE) 55 vs Samantha Stosur (AUS) [22] 56
4 Lucas Pouille (FRA) 15 vs Kevin Anderson (RSA) [14] 16

COURT 18 – SHOW COURT – 11:30 START
1 Liam Broady (GBR) 45 vs Marinko Matosevic (AUS) 46
2 Belinda Bencic (SUI) [30] 25 vs Tsvetana Pironkova (BUL) 26
3 Luke Saville (AUS) 55 vs Richard Gasquet (FRA) [21] 56
4 Shelby Rogers (USA) 47 vs Andrea Petkovic (GER) [14] 48

COURT 5 – 11:30 START
1 Timea Babos (HUN) 3 vs Petra Cetkovska (CZE) 4
2 Alexandra Dulgheru (ROU) 19 vs Kristina Mladenovic (FRA) 20
3 Juan Monaco (ARG) 59 vs Florian Mayer (GER) 60
4 Su-Wei Hsieh (TPE) 61 vs Kaia Kanepi (EST) 62

COURT 6 – 11:30 START
1 Andreas Haider-Maurer (AUT) 19 vs Ricardas Berankis (LTU) 20
2 Vitalia Diatchenko (RUS) 27 vs Anna-Lena Friedsam (GER) 28
3 Victor Estrella Burgos (DOM) 35 vs Benjamin Becker (GER) 36
4 Daria Gavrilova (AUS) 39 vs Irina-Camelia Begu (ROU) [29] 40

COURT 7 – 11:30 START
1 Janko Tipsarevic (SRB) 11 vs Marcel Granollers (ESP) 12
2 Darija Jurak (CRO) / Ana Konjuh (CRO) 29 vs Jelena Jankovic (SRB) / Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 30
3 Edina Gallovits-Hall (USA) 53 vs Urszula Radwanska (POL) 54
4 Pablo Cuevas (URU) [28] 25 vs Denis Kudla (USA) 26

COURT 8 – 11:30 START
1 Dudi Sela (ISR) 39 vs Dominic Thiem (AUT) [32] 40
2 Carla Suarez Navarro (ESP) [9] 17 vs Jelena Ostapenko (LAT) 18
3 Dusan Lajovic (SRB) 61 vs Tommy Haas (GER) 62

COURT 9 – 11:30 START
1 Horacio Zeballos (ARG) 47 vs David Goffin (BEL) [16] 48
2 Alison Van Uytvanck (BEL) 29 vs Bethanie Mattek-Sands (USA) 30
3 Kenny De Schepper (FRA) 53 vs John-Patrick Smith (AUS) 54
4 Nicole Gibbs (USA) 37 vs Lesia Tsurenko (UKR) 38

COURT 10 – 11:30 START
1 Flavia Pennetta (ITA) [24] 41 vs Zarina Diyas (KAZ) 42
2 Albert Ramos-Vinolas (ESP) / Andreas Seppi (ITA) 53 vs Jonathan Erlich (ISR) / Philipp Petzschner (GER) 54
3 Pierre-Hugues Herbert (FRA) 5 vs Hyeon Chung (KOR) 6

COURT 11 – 11:30 START
1 Kirsten Flipkens (BEL) 21 vs Annika Beck (GER) 22
2 Casey Dellacqua (AUS) / Yaroslava Shvedova (KAZ) [9] 9 vs
Gabriela Dabrowski (CAN) / Alicja Rosolska (POL) 10
3 Matthew Ebden (AUS) 21 vs Blaz Rola (SLO) 22
4 Tommy Robredo (ESP) [19] 41 vs John Millman (AUS) 42

COURT 14 – 11:30 START
1 Martin Klizan (SVK) 37 vs Fernando Verdasco (ESP) 38
2 Aleksandra Krunic (SRB) 11 vs Roberta Vinci (ITA) 12
3 Polona Hercog (SLO) 59 vs Lauren Davis (USA) 60
4 Teymuraz Gabashvili (RUS) 27 vs Alexander Zverev (GER) 28

COURT 15 – 11:30 START
1 Coco Vandeweghe (USA) 51 vs Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 52
2 Lin Zhu (CHN) 43 vs Aliaksandra Sasnovich (BLR) 44
3 Lukas Lacko (SVK) 51 vs Steve Johnson (USA) 52
4 Marsel Ilhan (TUR) 13 vs Jerzy Janowicz (POL) 14

COURT 16 – 11:30 START
1 Leonardo Mayer (ARG) [24] 9 vs Thanasi Kokkinakis (AUS) 10
2 Jan-Lennard Struff (GER) 7 vs Bernard Tomic (AUS) [27] 8
3 Daniela Hantuchova (SVK) 5 vs Dominika Cibulkova (SVK) 6

COURT 17 – 11:30 START
1 Karolina Pliskova (CZE) [11] 49 vs Irina Falconi (USA) 50
2 Sara Errani (ITA) [19] 9 vs Francesca Schiavone (ITA) 10
3 Joao Souza (BRA) 29 vs Santiago Giraldo (COL) 30
4 Donald Young (USA) 43 vs Marcos Baghdatis (CYP) 44

COURT 19 – 11:30 START
1 Sam Groth (AUS) / Sergiy Stakhovsky (UKR) 47 vs Vasek Pospisil (CAN) / Jack Sock (USA) [3] 48
2 Rohan Bopanna (IND) / Florin Mergea (ROU) [9] 9 vs Tim Smyczek (USA) / Jiri Vesely (CZE) 10
3 Richel Hogenkamp (NED) 35 vs Qiang Wang (CHN) 36
4 Marina Erakovic (NZL) 13 vs Yulia Putintseva (KAZ) 14

MATCHES TO BE ARRANGED
NOT BEFORE 17.30
1 Mariana Duque-Marino (COL) 45 vs Naomi Broady (GBR) 46
2 Barbora Strycova (CZE) [27] 57 vs Sloane Stephens (USA) 58

Share

Venus Williams, Azarenka, Suarez Navarro and Safarova Reach Doha Semis

 

(February 26, 2015) Venus Williams stopped Agnieszka Radwanska for the second time this year 6-4, 1-6, 6-3 to reach the Qatar Open semifinals. Williams knocked out the Pole in the round of 16 at the Australian Open last month.

Williams will face two-time Qatar champion, wild card Victoria Azarenka who defeated third seed Caroline Wozniacki 6-3, 6-1 in her semifinal. Williams is a perfect 4-0 against Azarenka.

No 1 Petra Kvitova fell to Carla Suarez Navarro of Spain 3-6, 6-0, 6-3, for the second time in two weeks.The Spaniard also defeated the Czech in Dubai last week.

Lucie Safarova will challenge Suarez Navarro for a place in the final, after dispatching sixth seed Andrea Petkovic 6-2, 6-1.

QATAR TOTAL OPEN 2015 – DOHA, QATAR
$ 731,000.00
23-28 FEBRUARY 2015

RESULTS – FEBRUARY 26, 2015
Women’s
Singles – Quarterfinals

[9] C. Suárez Navarro (ESP) d [1] P. Kvitova (CZE) 36 60 63
[WC] V. Azarenka (BLR) d [3] [WC] C. Wozniacki (DEN) 63 61
[7] V. Williams (USA) d [4] A. Radwanska (POL) 64 16 63
L. Safarova (CZE) d [6] A. Petkovic (GER) 62 61

Women’s
Doubles – Quarterfinals

[1] S. Hsieh (TPE) / S. Mirza (IND) d M. Krajicek (NED) / B. Zahlavova Strycova (CZE) 60 61
[4] R. Kops-Jones (USA) / A. Spears (USA) d [WC] V. Azarenka (BLR) / K. Flipkens (BEL) walkover
H. Chan (TPE) / C. Dellacqua (AUS) d G. Dabrowski (CAN) / M. Erakovic (NZL) 63 62

ORDER OF PLAY – FRIDAY, FEBRUARY 27, 2015
CENTRE COURT start 4:30 pm
[9] C. Suárez Navarro (ESP) vs L. Safarova (CZE)
[7] V. Williams (USA) vs [WC] V. Azarenka (BLR)
[1] S. Hsieh (TPE) / S. Mirza (IND) vs H. Chan (TPE) / C. Dellacqua (AUS)

COURT 1 start 5:30 pm
[4] R. Kops-Jones (USA) / A. Spears (USA) vs [2] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS)

 

Share

Azarenka and Venus Williams Advance in Doha

Venus Williams

QATAR TOTAL OPEN 2015 – DOHA, QATAR
$ 731,000.00
23-28 FEBRUARY 2015

RESULTS – FEBRUARY 23, 2015
Women’s
Singles – First Round

[7] V. Williams (USA) d C. Dellacqua (AUS) 36 62 61
[WC] V. Azarenka (BLR) d [8] A. Kerber (GER) 60 63
L. Safarova (CZE) d S. Stosur (AUS) 76(3) 64
B. Zahlavova Strycova (CZE) d S. Lisicki (GER) 75 64
F. Pennetta (ITA) d S. Kuznetsova (RUS) 36 64 62

Women’s
Doubles – First Round

[4] R. Kops-Jones (USA) / A. Spears (USA) d A. Klepac (SLO) / A. Rodionova (AUS) 76(2) 64

Women’s
Qualifying Singles – Third Round

Qualifying – [6] [WC] K. Flipkens (BEL) d K. Kozlova (UKR) 63 64
Qualifying – S. Voegele (SUI) d Y. Putintseva (KAZ) 63 36 64
Qualifying – A. Dulgheru (ROU) d S. Zheng (CHN) 61 60
Qualifying – D. Gavrilova (RUS) d S. Hsieh (TPE) 16 63 64

ORDER OF PLAY – TUESDAY, FEBRUARY 24, 2015
CENTRE COURT start 3:30 pm
[Q] K. Flipkens (BEL) vs [6] A. Petkovic (GER)
G. Muguruza (ESP) vs [9] C. Suárez Navarro (ESP)
[Q] A. Dulgheru (ROU) vs A. Cornet (FRA)

Not Before 8:00 pm
[7] V. Williams (USA) vs B. Zahlavova Strycova (CZE)

COURT 1 start 3:30 pm
[LL] S. Zheng (CHN) vs J. Jankovic (SRB)
Ka. Pliskova (CZE) vs [Q] S. Voegele (SUI)
[3] M. Hingis (SUI) / F. Pennetta (ITA) vs H. Chan (TPE) / C. Dellacqua (AUS)
Ka. Pliskova (CZE) / L. Safarova (CZE) vs G. Dabrowski (CAN) / M. Erakovic (NZL)

COURT 2 start 3:30 pm
[Q] D. Gavrilova (RUS) vs E. Svitolina (UKR)
[1] S. Hsieh (TPE) / S. Mirza (IND) vs A. Medina Garrigues (ESP) / A. Parra Santonja (ESP)
[WC] V. Azarenka (BLR) / K. Flipkens (BEL) vs [WC] F. Al Nabhani (OMA) / S. Zheng (CHN)

COURT 3 start 3:30 pm
[WC] O. Jabeur (TUN) vs Z. Diyas (KAZ)
[Alt] D. Jurak (CRO) / K. Koukalova (CZE) vs [2] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS)

Not Before 6:30 pm
After Suitable Rest – G. Muguruza (ESP) / C. Suárez Navarro (ESP) vs A. Kudryavtseva (RUS) / K. Srebotnik (SLO)

Share