September 4, 2015

BNP Paribas World Team Cup Wheelchair Tennis Results for May 30

bnpwc

(May 30, 2015) Saturday’s results from the 2015 BNP Paribas World Team Cup wheelchair tennis event at the Club Ali Bey Manavgat in Antalya, Turkey on 25-31 May. A total of 52 teams from 28 countries are competing in four categories: men, women, quad and junior.

 

USA won their ninth quad title after beating Japan in the quad’s world group, while Spain won the title in the men’s world group II by beating South Africa.

Tomorrow France and Great Britain will compete in the final for the men’s world group.

 

The BNP Paribas World Team Cup, which celebrates its 30th anniversary in 2015, is the ITF’s flagship wheelchair tennis event, often referred to as the Davis and Fed Cups of wheelchair tennis. The initial event took place in California in 1985 involving six men’s teams. The women’s competition began the following year, with quad and junior events introduced in 1998 and 2000 respectively. Due to the increased number of teams wanting to take part, the ITF introduced regional qualifying for the men’s and women’s events in 2012.

For the latest news and results, visit the ITF wheelchair tennis website: www.itftennis.com/wheelchair

 

Quad’s World Group – Final

USA (1) defeated JAPAN 2-1

Shota Kawano (JPN) d. Nick Taylor (USA) 64 60

David Wagner (USA) d. Mitsuteru Moroishi (JPN) 60 61
Nick Taylor/David Wagner (USA) d. Shota Kawano/Mitsutery Moroishi (JPN) 62 64

 

Quad’s World Group – Position 3-4

 

ISRAEL defeated ITALY 3-0

Itay Erenlib (ISR) d. Marco Innocenti (ITA) 64 60

Shraga Weinberg (ISR) d. Alberto Corradi (ITA) 63 16 63

Itay Erenlib/Haim Lev (ISR) d. Alberto Corradi/Marco Innocenti (ITA) 61 62

 

Men’s World Group II – Final

 

SPAIN (3) defeated SOUTH AFRICA (2) 2-1

Martin de la Puente (ESP) d. Leon Els (RSA) 62 76(4)

Evans Maripa (RSA) d. Daniel Caverzaschi (ESP) 63 62

Daniel Caverzaschi/Roberto Chamizo (ESP) d. Evans Maripa/Marshall Marsh (RSA) 64 60

 

Men’s World Group II – Position 3-4

 

MALAYSIA (4) defeated THAILAND 2-0

Ariffahmi Zaquan (MAS) d. Wittaya Peem-Mee (THA) 75 26 76(8)

Abu Samah Borhan (MAS) d. Suthi Klongrhau (THA) 63 62

Ariffahmi Zaquan Ariffin/Abu Samah Borhan (MAS) v Suthi Klongrhau/Wittaya Peem-Mee (THA) not played

 

Men’s World Group – Position 5-6

 

SWEDEN defeated BELGIUM 2-1

Peter Vikstrom (SWE) d. Gert Vos (BEL) 63 60

Joachim Gerard (BEL) d. Stefan Olsson (SWE) 67(5) 75 61

Stefan Olsson/Peter Vikstrom (SWE) d. Joachim Gerard/Gert Vos (BEL) 62 26 [10-2]

 

Men’s World Group – Position 7-8

 

NETHERLANDS defeated AUSTRIA 3-0

Ricky Molier (NED) d. Josef Riegler (AUT) 63 62

Maikel Scheffers (NED) d. Martin Legner (AUT) 60 61

Ricky Molier/Maikel Scheffers (NED) d. Martin Legner/Josef Riegler (AUT) 64 61

 

Men’s World Group – Position 9-10

 

KOREA defeated ARGENTINA 2-1

Ho-Won Im (KOR) d. Gustavo Ibanez (ARG) 61 60

Gustavo Fernandez (ARG) d. Sang-Ho Oh (KOR) 61 61

Ho-Won Im/Ha-Gel Lee (KOR) d. Ezequiel Casco/Gustavo Fernandez (ARG) 63 62

 

Men’s World Group – Position 11-12

 

USA defeated POLAND 2-0

Steve Baldwin (USA) d. Piotr Jaroszewski (POL) 61 62

Jon Rydberg (USA) d. Kamil Fabisiak (POL) 63 63

Hunter Groce/Jon Rydberg (USA) v Kamil Fabisiak/Piotr Jaroszewski (POL) not played

 

Women’s World Group – Position 5-6

 

THAILAND defeated USA 2-1

Kaitlyn Verfuerth (USA) d. Wanitha Inthanin (THA) 63 60

Sakhon Khanthasit (THA) d. Emmy Kaiser (USA) 26 76(5) 62

WanithaInthanin/Sakhon Khanthasit (THA) d. Dana Mathewson/Kaitlyn Verfuerth (USA) 63 63

 

Women’s World Group – Position 7-8

 

FRANCE defeated SOUTH AFRICA 2-1

Mariska Venter (RSA) d. Emilie Chene (FRA) 26 75 62

Charlotte Famin (FRA) d. Kgothatso Montjane (RSA) 63 75

Charlotte Famin/Emmanuelle Morch (FRA) d. Thondalwethu Hlatshwayo/Mariska Venter (RSA) 62 61

 

Women’s World Group – Position 9-10

 

CHILE defeated AUSTRALIA 2-0

Macarena Cabrillana (CHI) d. Luba Josevski (AUS) 60 61

Francisca Mardones (CHI) d. Sarah Calati (AUS) 62 57 61

Macarena Cabrillana/Francisca Mardones (CHI) v Sarah Calati/Luba Josevski (AUS) not played

 

Women’s World Group – Position 11-12

 

COLOMBIA defeated TURKEY 2-1

Angelica Bernal (COL) d. Julide Yildiz (TUR) 60 60

Bursa Un (TUR) d. Johana Martinez Vega (COL) 57 75 63

Angelica Bernal/Johana Martinez (COL) d. Busra Un/Julide Yildiz (TUR) 62 63

Share

BNP Paribas World Team Cup Wheelchair Tennis Results for May 27

bnpwc

(May 27, 2015) Wednesday’s results from the 2015 BNP Paribas World Team Cup wheelchair tennis event at the Club Ali Bey Manavgat in Antalya, Turkey on 25-31 May. A total of 52 teams from 28  countries are competing in four categories: men, women, quad and junior.

 

The BNP Paribas World Team Cup, which celebrates its 30th anniversary in 2015, is the ITF’s flagship wheelchair tennis event, often referred to as the Davis and Fed Cups of wheelchair tennis. The initial event took place in California in 1985 involving six men’s teams. The women’s competition began the following year, with quad and junior events introduced in 1998 and 2000 respectively. Due to the increased number of teams wanting to take part, the ITF introduced regional qualifying for the men’s and women’s events in 2012.

 

For the latest news and results, visit the ITF wheelchair tennis website: www.itftennis.com/wheelchair

 

MEN’S WORLD GROUP

 

Pool A

 

GREAT BRITAIN defeated ARGENTINA 2-1
Dave Phillipson (GBR) d. Ezequiel Casco (ARG) 63 62

Gustavo Fernandez (ARG) d. Gordon Reid (GBR) 16 61 64

Alfie Hewett/Gordon Reid (GBR) d. Ezequiel Casco/Gustavo Fernandez (ARG) 63 62

 

Pool B

 

FRANCE defeated POLAND 3-0
Frederic Cattaneo (FRA) d. Albin Batycki (POL) 60 60

Nicolas Peifer (FRA) d. Kamil Fabisiak (POL) 61 60

David Dalmasso/Michael Jeremiasz (FRA) d. Kamil Fabisiak/Piotr Jaroszewski (POL) 63 61

 

Pool C

 

AUSTRALIA defeated KOREA REP. 3-0

Ben Weekes (AUS) d. Sang-Ho Oh (KOR) 46 64 62

Adam Kellerman (AUS) d. Ha-Gel Lee (KOR) 62 76(0)

Adam Kellerman/Ben Weekes (AUS) d. Ha-Gel Lee/Sang-Ho Oh (KOR) 63 75

 

Pool D

 

JAPAN defeated USA 3-0
Satoshi Saida (JPN) d. Steve Baldwin (USA) 62 75
Takashi Sanada (JPN) d. Jon Rydberg (USA) 61 63
Satoshi Saida/Takashi Sanada (JPN) d. Hunter Groce/Jon Rydberg (USA) 63 60

 

 

MEN’S WORLD GROUP 2

 

Pool A

 

THAILAND defeated BRAZIL 2-1

Carlos Santos (BRA) d. Wittaya Peem-Mee (THA) 64 60
Suthi Klongrhau (THA) d. Daniel Rodrigues (BRA) 64 16 64

Suthi Klongrhau/ Wittaya Peem-Mee (THA) d. Rafael Medeiros/Mauricio Pomme (BRA) 63 62

 

Pool B

 

SOUTH AFRICA defeated SWITZERLAND 2-1
Daniel Dalla Pellegrina (SUI) d. Leon Els (RSA) 62 46 64

Evans Maripa (RSA) d. Herbert Josef Keller (SUI) 60 63
Evans Maripa/Marshall Marsh (RSA) d. Daniel Dalla Pellegrina/Hakan Gungor (SUI) 61 61

 

Pool C

 

MALAYSIA defeated GERMANY 2-1

Anthony Dittmar (GER) d. Ariffahmi Zaquan Ariffin (MAS) 62 75

Abu Samah Borhan (MAS) d. Sven Hiller (GER) 61 61
Ariffahmi Zaquan Ariffin/Abu Samah Borhan (MAS) d. Anthony Dittmar/Sven Hiller 64 60

 

Pool D

 

SPAIN defeated SRI LANKA 3-0
Martin De La Puente (ESP) d. Upali Rajakaruna (SRI) 57 64 63
Daniel Caverzaschi (ESP) d. Gamini Dissanayake (SRI) 64 61
Daniel Caverzaschi/Roberto Chamizo (ESP) d. Gamini Dissanayake/Upali Rajakaruna (SRI) w/o

 

 

WOMEN’S WORLD GROUP

 

Pool A

 

NETHERLANDS defeated SOUTH AFRICA 3-0

Aniek Van Koot (NED) d. Mariska Venter (RSA) 61 61

Jiske Griffioen (NED) d. Kgothatso Montjane (RSA) 62 61

Diede De Groot/Aniek Van Koot (NED) d. Thondalwethu Hlatshwayo/Mariska Venter (RSA) 62 60

 

Pool B

 

GERMANY defeated THAILAND 2-1
Katharina Krueger (GER) d. Wanitha Inthanin (THA) 61 75

Sabine Ellerbrock (GER) d. Sakhon Khanthasit (THA) 62 36 61

Wanitha Inthanin/Sakhon Khanthasit (THA) d. Sabine Ellerbrock/Katharina Krueger (GER) 46 63 [10-6]

 

Pool C 

 

JAPAN defeated FRANCE 2-1
Kanako Domori (JPN) d. Emilie Chene (FRA) 62 61

Yui Kamiji (JPN) d. Charlotte Famin (FRA) 62 64

Charlotte Famin/Emmanuelle Morch (FRA) d. Kanako Domori/Miho Nijo (JPN) 63 64

Pool D

 

GREAT BRITAIN defeated USA 3-0
Lucy Shuker (GBR) d. Kaitlyn Verfuerth (USA) 76(8) 36 62

Jordanne Whiley (GBR) d. Emmy Kaiser (USA) 62 46 60

Lucy Shuker/Jordanne Whiley (GBR) d. Dana Mathewson/Kaitlyn Verfuerth (USA) 63 61

 

 

QUAD EVENT

 

Pool A

 

USA defeated KOREA REP. 3-0
Bryan Barten (USA) d. Myoung-Sic Nam (KOR) 61 61

Greg Hasterok (USA) d. Deok-Gy Kim (KOR) 62 61

Bryan Barten/Greg Hasterok (USA) d. Deok-Gy Kim/Ho-Sang Wang (KOR) 60 62

 

JAPAN defeated CANADA 3-0

Shota Kawano (JPN) d. Sarah Hunter (CAN) 64 62

Mitsuteru Moroishi (JPN) d. Gary Luker (CAN) 63 63

Shinichi Hirata/Mitsuteru Moroishi (JPN) d. Sarah Hunter/Rob Shaw (CAN) 64 64

 

Pool B

 

ISRAEL defeated GREAT BRITAIN 2-1
Haim Lev (ISR) d. James Shaw (GBR) w/o

Jamie Burdekin (GBR) d. Itay Erenlib (ISR) 61 64

Itay Erenlib/Shraga Weinberg (ISR) d. Jamie Burdekin/James Shaw (GBR) w/o

 

ITALY defeated SOUTH AFRICA 2-1
Marco Innocenti (ITA) d. Bongani Dlamini (RSA) 61 60

Lucas Sithole (RSA) d. Alfredo Di Cosmo (ITA) 61 60

Alberto Corradi/Marco Innocenti (ITA) d. Bongani Dlamini/Lucas Sithole (RSA) 63 26 [11-9]

 

 

JUNIOR EVENT

 

Pool A

 

RUSSIA defeated BELGIUM 2-1
Artur Saitgareev (RUS) d. Justin Peraux (BEL) 60 60

Jef Vandorpe (BEL) d. Viktoriia Lvova (RUS) 61 63

Viktoriia Lvova/ Artur Saitgareev (RUS) d. Justin Peraux/Jef Vandorpe (BEL) 61 62

 

NETHERLANDS defeated TURKEY 3-0
Ruben Spaargaren (NED) d. Oguzhan Gunes (TUR) 62 61

Sam Schroder (NED) d. Ayse Gul Zararsiz (TUR) 61 60

Mitchel Graauw/Ruben Spaargaren (NED) d. Oguzhan Gunes/Ayse Gul Zararsiz (TUR) 60 60

 

Pool B

 

USA defeated SWITZERLAND 3-0
Casey Ratzlaff (USA) d. Angela Maria Grosswiler (SUI) 60 60

Conner Stroud (USA) d. Nalani Buob (SUI) 60 60

Christopher Herman/Conner Stroud (USA) d. Nalani Buob/Angela Maria Grosswiler 61 60

 

ARGENTINA defeated GREAT BRITAIN 3-0

Antonella Pralong (ARG) d. Ruairi Logan (GBR) 63 64

Facundo Palacio (ARG) d. Luz Esperanza Merry (GBR) 64 63

Facundo Palacio/Antonella Pralong (ARG) d. Josh Cooper/Ruairi Logan (GBR) 62 62

 

Share

USTA-ITF Junior Wheelchair Tennis Camp to take place at Mission Viejo

32 YOUTH WHEELCHAIR TENNIS PLAYERS TO PARTICIPATE

IN 2013 USTA-ITF JUNIOR WHEELCHAIR TENNIS CAMP

IN MISSION VIEJO, CALIF., JULY 28-AUG. 2

 

Camp also will Feature Appearances by International Tennis Hall of Famer Brad Parks

and Three-time Paralympic Quad Doubles Gold Medalist David Wagner

 

Camp to Include Players from 10 Different States and Six Different Countries

 

WHITE PLAINS, N.Y., JULY 23, 2013 – The USTA today announced that 32 young wheelchair athletes will be participating in the 2013 USTA-ITF International Junior Wheelchair Tennis Camp in Mission Viejo, Calif., July 28-Aug. 2. The camp will take place at Marguerite Tennis Pavilion and is for youth ages 12-18, who live with a permanent disabling condition and use a wheelchair when playing sports including tennis.

 

This year’s camp will include players from 10 different states and six different countries (Argentina, Canada, Chile, Guatemala, Mexico, and the United States). The camp is geared towards fun and camaraderie, while developing tennis skills in these young athletes.

 

Each day of camp consists of morning wheelchair tennis clinics and in-depth tennis instruction. Afternoon sessions include additional instruction, as well as an ITF-ranking wheelchair tennis tournament. Brad Parks, a member of the International Tennis Hall of Fame, and founder of wheelchair tennis, will be speaking to the campers on Tuesday, July 30. Campers also will receive world-class instruction from David Wagner, a three-time Paralympic gold medalist and US Open champion, as well as from Dan James, the USTA’s National Head Coach and National Manager of Wheelchair Tennis, Jason Harnett, a USTA Wheelchair Tennis Assistant National Coach, and other esteemed wheelchair tennis coaches. Off-court activities for campers include a trip to Universal Studios.

 

“We are thrilled and proud to hold this wheelchair tennis camp for these young athletes who want to develop their games,” said James. “These athletes, some of whom are playing in this country for the first time, are being afforded a unique opportunity to play the sport they enjoy and forge relationships with other young people who share a similar lifestyle. We hope this camp will impact the growth of these young players for years to come.”

 

The clinic is sponsored by the USTA, the ITF, the Johan Cruyff Foundation, and the City of Mission Viejo, which is providing the local tennis courts.

 

U.S. Athletes

Eliel Burroughs (Whittier, CA)

Angel Cardenas (La Mirada, CA)

Jose Estrada (San Diego)

Lauren Haneke-Hopps (San Diego)

Chris Herman (Gulfport, FL)

Nathan Hunter (Grantsville, UT)

Krystal Kelley (Grand Haven, MI)

Reo Kobayashi (Aliso Viejo, CA)

Jeffrey Marshall (Boulder, CO)

Colleen Moen (San Diego)

Genaro Perez (La Mirada, CA)

Efrain Precaido (La Mirada, CA)

Casey Ratzlaff (Wichita, KS)

Alex Saporito (Prairieville, LA)

Paul Shin (Los Angeles)

Auburn Smith (Port Orange, FL)

Charles “Parker” Smith (Tewksbury, MA)

Kailey Smith (Littleton, CO)

Juan Solis (La Mirada, CA)

Dustin Strelsky (Rockdale, TX)

Conner Stroud (Spindale, NC)

 

International Athletes

Tomas Bourassa (Canada)

Miguel Coronado (Chile)

Carlos Muro (Mexico)

Antonella Pralong (Argentina)

Luis Felipe Reye (Chile)

Amy Rojas (Guatemala)

Alejandro Ross (Mexico)

Isabel Rubio (Guatemala)

Ignacio Santise (Argentina)

Lucas Scarazzini (Argentina)

Lizabeth Soto (Mexico)

Share