2014/08/01

2012 Wimbledon Winners List

GENTLEMEN’S SINGLES

Roger FEDERER (SUI) def Andy MURRAY (GBR) 4/6 7/5 6/3 6/4

 

GENTLEMEN’S DOUBLES

Jonathan MARRAY (GBR) & Frederik NIELSEN (DEN)

Robert LINDSTEDT (SWE) & Horia TECAU (ROU) 4/6 6/4 7/6(7/5) 6/7(5/7) 6/3

 

 

LADIES’ SINGLES

Serena WILLIAMS (USA) def Agnieszka RADWANSKA (POL) 6/1 5/7 6/2

 

 

LADIES’ DOUBLES

Venus WILLIAMS (USA) Serena WILLIAMS (USA) def Lucie HRADECKA (CZE) /Andrea HLAVACKOVA (CZE) 7/5 6/4

 

 

MIXED DOUBLES

Lisa RAYMOND (USA) & Mike BRYAN (USA) def Leander PAES (IND) & Elena VESNINA (RUS) 6/3 5/7 6/4

 

 

GENTLEMEN’S WHEELCHAIR DOUBLES

Michael JEREMIASZ (FRA) & Tom EGBERINK (NED) def Robin AMMERLAAN (NED) & Ronald VINK (NED) 6/4 6/2

 

 

LADIES’ WHEELCHAIR DOUBLES

Aniek VAN KOOT (NED) & Jiske GRIFFIOEN (NED) def Lucy SHUKER (GBR) & Jordanne WHILEY (GBR) 6/1 6/2

 

 

BOYS’ SINGLES

Filip PELIWO (CAN) def Luke SAVILLE (AUS) 7/5 6/4

 

 

BOYS’ DOUBLES

Nick KYRGIOS (AUS) & Andrew HARRIS (AUS)  def Pietro LICCIARDI (ITA) & Matteo DONATI (ITA) 6/2 6/4

 

 

GIRLS’ SINGLES

Eugenie BOUCHARD (CAN) def Elina SVITOLINA (UKR) def 6/2 6/2

 

 

GIRLS’ DOUBLES

6/4 6/3

Eugenie BOUCHARD (CAN) & Taylor TOWNSEND (USA) Ana KONJUH & (CRO) Belinda BENCIC (SUI)

Share

2012 Wimbledon – Day 12 Results

WIMBLEDON
London, England
June 25-July 8, 2012
Grass/Outdoors

Results – Saturday, July 7, 2012

Ladies’ Singles – Final
(6) Serena Williams (USA) d. (3) Agnieszka Radwanska (POL) 61 57 62

Ladies’ Doubles – Final
Williams/Williams (USA/USA) d. (6) Hlavackova/Hradecka (CZE/CZE) 75 64

Gentlemen’s Doubles – Final
[WC] J Marray (GBR) / F Nielsen (DEN) d [5] R Lindstedt (SWE) / H Tecau (ROU) 46 64 76(5) 67(5) 63

Share

Wimbledon Schedule of Play for July 8, 2012

Wimbledon 2012
Schedule for Day 13: Sunday 8 July 2012

CENTRE COURT – SHOW COURT – 2.00 PM START

1 Roger Federer (SUI) [3]  vs Andy Murray (GBR) [4]

2 Leander Paes (IND) / Elena Vesnina (RUS) [4]  vs Mike Bryan (USA) / Lisa Raymond (USA) [2]

 

No.1 COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

1 Luke Saville (AUS) [1]  vs Filip Peliwo (CAN) [4] (BS)

2 Lindsay Davenport (USA) / Martina Hingis (SUI) vs Martina Navratilova (USA) / Jana Novotna (CZE) (WL)

3 Andrew Harris (AUS) / Nick Kyrgios (AUS) [4] vs Matteo Donati (ITA) / Pietro Licciardi (ITA)  (BD)

 

No.3 COURT – SHOW COURT – 12.00 NOON START

1 Jiske Griffioen (NED) / Aniek Van Koot (NED) vs Lucy Shuker (GBR) / Jordanne Whiley (GBR) (DW)

2 Robin Ammerlaan (NED) / Ronald Vink (NED) [1] vs Tom Egberink (NED) / Michael Jeremiasz (FRA) (DM)

 

COURT 18 – SHOW COURT – 11.30 AM START

Eugenie Bouchard (CAN) / Taylor Townsend (USA) [1]  vs

Belinda Bencic (SUI) / Ana Konjuh (CRO) [7]  (GD)

 

COURT 14 – 12.00 NOON START

1 Marjolein Buis (NED) / Esther Vergeer (NED) [1] vs

Annick Sevenans (BEL) / Sharon Walraven (NED) [2] (DW)

 

2 Marc McCarroll (GBR) / Gordon Reid (GBR) vs Stephane Houdet (FRA) / Nicolas Peifer (FRA) [2] (DM)

 

MATCHES TO BE ARRANGED

Pat Cash (AUS) / Mark Woodforde (AUS) vs Jeremy Bates (GBR) / Anders Jarryd (SWE) (OF)

Share

Wimbledon Schedule of Play for July 7, 2012

Wimbledon Schedule of Play for July 7, 2012

CENTRE COURT – SHOW COURT – 2.00 PM START

Agnieszka Radwanska (POL) [3] 33 vs Serena Williams (USA) [6] 65

Robert Lindstedt (SWE) / Horia Tecau (ROU) [5] 16 vs Jonathan Marray (GBR) / Frederik Nielsen (DEN) 39

Serena Williams (USA) / Venus Williams (USA) 20 vs

Andrea Hlavackova (CZE) / Lucie Hradecka (CZE) [6] 49

 

No.1 COURT – SHOW COURT – 1.00 PM START

Elina Svitolina (UKR) [3] 17 vs Eugenie Bouchard (CAN) [5] 49 (GS)

Nenad Zimonjic (SRB) / Katarina Srebotnik (SLO) [3] 48 vs

Mike Bryan (USA) / Lisa Raymond (USA) [2] 64

Bob Bryan (USA) / Liezel Huber (USA) [1] 1 vs Leander Paes (IND) / Elena Vesnina (RUS) [4] 17

 

No.3 COURT – SHOW COURT – 11.30 AM START

Mansour Bahrami (IRI) / Henri Leconte (FRA) [1] vs Patrick McEnroe (USA) / Joakim Nystrom (SWE) (OD)

NOT BEFORE 1.00 PM

Justin Gimelstob (USA) / Todd Martin (USA) vs Goran Ivanisevic (CRO) / Cedric Pioline (FRA) (RR)

 

COURT 18 – SHOW COURT – 11.00 AM START

Matteo Donati (ITA) / Pietro Licciardi (ITA) 22 vs Evan Hoyt (GBR) / Wayne Montgomery (RSA) 26 (BD)

Juan Ignacio Galarza (ARG) / Mateo Nicolas Martinez (ARG) [6] 8 vs

Andrew Harris (AUS) / Nick Kyrgios (AUS) [4] 9 (BD)

 

COURT 14 – 11.30 AM START

1 Robin Ammerlaan (NED) / Ronald Vink (NED) [1] vs Mark McCarroll (GBR) / Gordon Reid (GBR) (DM)

2 Tom Egberink (NED) / Michael Jeremiasz (FRA) vs Stephane Houdet (FRA) / Nicolas Peifer (FRA) [2] (DM)

 

MATCHES TO BE ARRANGED

Greg Rusedski (GBR) / Fabrice Santoro (FRA) vs Thomas Enqvist (SWE) / Mark Philippoussis (AUS) (SD)

Not Before 3.00 pm

Eugenie Bouchard (CAN) / Taylor Townsend (USA) [1] 1 vs

Francoise Abanda (CAN) / Sachia Vickery (USA) [4] 9 (GD)

Belinda Bencic (SUI) / Ana Konjuh (CRO) [7] 17 vs Daria Gavrilova (RUS) / Elina Svitolina (UKR) [2] 32 (GD)

Not Before 5.00 pm

Pat Cash (AUS) / Mark Woodforde (AUS) vs Peter McNamara (AUS) / Paul McNamee (AUS) (OD)

 

 

Share

2012 Wimbledon – Day 11 Results

WIMBLEDON
London, England
June 25-July 8, 2012
Grass/Outdoors

Results – Friday, July 6, 2012


Ladies’ Doubles – Semifinals
Williams/Williams (USA/USA) d. (1) Huber/Raymond (USA/USA) 26 61 62
(6) Hlavackova/Hradecka (CZE/CZE) d. Pennetta/Schiavone (ITA/ITA) 26 63 64

 

Gentlemen’s Singles – Semi-finals
[3] R Federer (SUI) d [1] N Djokovic (SRB) 63 36 64 63
[4] A Murray (GBR) d [5] J Tsonga (FRA) 63 64 36 75

Gentlemen’s Doubles – Semi-finals
[WC] J Marray (GBR) / F Nielsen (DEN) d [2] B Bryan (USA) / M Bryan (USA) 64 76(9) 67(4) 76(5)
[5] R Lindstedt (SWE) / H Tecau (ROU) d [10] J Melzer (AUT) / P Petzschner (GER) 64 67(10) 64 63

Share

Wimbledon Schedule of Play for July 6, 2012

Wimbledon 2012

Schedule for Day 11: Friday 6 July 2012

 

Centre Court 1:00 PM Start Time

1. Gentlemen’s Singles – Semi-finals

Novak Djokovic (SRB)[1] v. Roger Federer (SUI)[3]

2. Gentlemen’s Singles – Semi-finals

Andy Murray (GBR)[4] v. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5]

 

No. 1 Court 1:00 PM Start Time

1. Ladies’ Doubles – Semi-finals

Liezel Huber (USA)[1] v. Serena Williams (USA)

Lisa Raymond (USA)[1] Venus Williams (USA)

2. Gentlemen’s Doubles – Semi-finals

Robert Lindstedt (SWE)[5] v. Jurgen Melzer (AUT)[10]

Horia Tecau (ROU)[5] Philipp Petzschner (GER)[10]

3. Mixed Doubles – Quarter-finals

Colin Fleming (GBR) v. Nenad Zimonjic (SRB)[3]

Su-Wei Hsieh (TPE) Katarina Srebotnik (SLO)[3]

 

No. 3 Court 11:30 AM Start Time

1. Ladies’ Invitation Doubles

Sabine Appelmans (BEL)[2] v. Martina Navratilova (USA)

Barbara Schett (AUT)[2] Jana Novotna (CZE)

 

Not Before:1:00 PM

2. Gentlemen’s Doubles – Semi-finals

Jonathan Marray (GBR) v. Bob Bryan (USA)[2]

Frederik Nielsen (DEN) Mike Bryan (USA)[2]

3. Ladies’ Doubles – Semi-finals

Flavia Pennetta (ITA) v. Andrea Hlavackova (CZE)[6]

Francesca Schiavone (ITA) Lucie Hradecka (CZE)[6]

4. Mixed Doubles – Quarter-finals

Bob Bryan (USA)[1] v. Daniel Nestor (CAN)[8]

Liezel Huber (USA)[1] Julia Goerges (GER)[8]

 

Court 8 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – Semi-finals

Anett Kontaveit (EST)[11] v. Eugenie Bouchard (CAN)[5]

2. Girls’ Singles – Semi-finals

Francoise Abanda (CAN)[14] v. Elina Svitolina (UKR)[3]

3. Girls’ Doubles – Quarter-finals

Belinda Bencic (SUI)[7] v. Erin Routliffe (CAN)

Ana Konjuh (CRO)[7] Daria Salnikova (RUS)

4. Girls’ Doubles – Quarter-finals

T.B.D. v. Elke Lemmens (BEL)

Elise Mertens (BEL)

 

Court 12 11:30 AM Start Time

1. Gentlemen’s Invitation Doubles

Wayne Ferreira (RSA) v. Richard Krajicek (NED)

Chris Wilkinson (GBR) Mark Petchey (GBR)

2. Ladies’ Invitation Doubles

Iva Majoli (CRO) v. Helena Sukova (CZE)

Natasha Zvereva (BLR) Andrea Temesvari (HUN)

3. Ladies’ Invitation Doubles

Tracy Austin (USA) v. Conchita Martinez (ESP)

Kathy Rinaldi (USA) Nathalie Tauziat (FRA)

 

Court 14 11:30 AM Start Time

1. Wheelchair Ladies’ Doubles

Lucy Shuker (GBR) v. Annick Sevenans (BEL)[2]

Jordanne Whiley (GBR) Sharon Walraven (NED)[2]

2. Wheelchair Ladies’ Doubles

Marjolein Buis (NED)[1] v. Jiske Griffioen (NED)

Esther Vergeer (NED)[1] Aniek Van Koot (NED)

 

Court 16 11:00 AM Start Time

1. Boys’ Singles – Semi-finals

Filip Peliwo (CAN)[4] v. Mitchell Krueger (USA)[8]

2. Boys’ Doubles – Quarter-finals

Evan Hoyt (GBR) v. Filip Bergevi (SWE)

Wayne Montgomery (RSA) Mikael Torpegaard (DEN)

3. Boys’ Doubles – Quarter-finals

Filip Peliwo (CAN)[1] v. Juan Ignacio Galarza (ARG)[6]

Gianluigi Quinzi (ITA)[1] Mateo Nicolas Martinez (ARG)[6]

4. Girls’ Doubles – Quarter-finals

Eugenie Bouchard (CAN)[1] v. Anna Danilina (KAZ)[6]

Taylor Townsend (USA)[1] Beatriz Haddad Maia (BRA)[6]

 

Court 18 11:30 AM Start Time

1. Gentlemen’s Invitation Doubles

Jacco Eltingh (NED)[1] v. Greg Rusedski (GBR)

Paul Haarhuis (NED)[1] Fabrice Santoro (FRA)

2. Senior Men’s Invitation Doubles

Jeremy Bates (GBR)[2] v. Kevin Curren (USA)

Anders Jarryd (SWE)[2] Johan Kriek (USA)

3. Mixed Doubles – Quarter-finals

T.B.D. v. Paul Hanley (AUS)

Alla Kudryavtseva (RUS)

 

Court 19 11:00 AM Start Time

1. Boys’ Singles – Semi-finals

Luke Saville (AUS)[1] v. Gianluigi Quinzi (ITA)[3]

2. Boys’ Doubles – Quarter-finals

Andrew Harris (AUS)[4] v. Luke Bambridge (GBR)

Nick Kyrgios (AUS)[4] Kaichi Uchida (JPN)

3. Boys’ Doubles – Quarter-finals

Luke Saville (AUS)[5] v. Matteo Donati (ITA)

Jordan Thompson (AUS)[5] Pietro Licciardi (ITA)

4. Girls’ Doubles – Quarter-finals

Indy De Vroome (NED)[5] v. Daria Gavrilova (RUS)[2]

Anett Kontaveit (EST)[5] Elina Svitolina (UKR)[2]

 

TBA TBD Start Time

Not Before:5:00 PM

1. Gentlemen’s Invitation Doubles

Jonas Bjorkman (SWE)[2] v. Thomas Enqvist (SWE)

Todd Woodbridge (AUS)[2] Mark Philippoussis (AUS)

Not Before:5:00 PM

2. Senior Men’s Invitation Doubles

Darren Cahill (AUS) v. Andrew Castle (GBR)

Brad Gilbert (USA) Guy Forget (FRA)

Share

2012 Wimbledon – Day 10 Results

WIMBLEDON
London, England
June 25-July 8, 2012
Grass/Outdoors

Results – Thursday, July 5, 2012
Ladies’ Singles – Semifinals
(6) Serena Williams (USA) d. (2) Victoria Azarenka (BLR) 63 76(6)
(3) Agnieszka Radwanska (POL) d. (8) Angelique Kerber (GER) 63 64

Ladies’ Doubles – Quarterfinals
(6) Hlavackova/Hradecka (CZE/CZE) d. (2) Errani/Vinci (ITA/ITA) 63 64
Pennetta/Schiavone (ITA/ITA) d. (9) Llagostera Vives/Martínez Sánchez (ESP/ESP) 62 67(0) 64
Williams/Williams (USA/USA) d. (10) Kops-Jones/Spears (USA/USA) 61 61

Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals
[2] B Bryan (USA) / M Bryan (USA) d S Lipsky (USA) / R Ram (USA) 57 63 57 64 64
[5] R Lindstedt (SWE) / H Tecau (ROU) d D Bracciali (ITA) / J Knowle (AUT) 64 62 64
[10] J Melzer (AUT) / P Petzschner (GER) d [15] I Dodig (CRO) / M Melo (BRA) 75 62 36 63

Share

Wimbledon Schedule of Play for July 5, 2012

Wimbledon 2012

Schedule for Day 10: Thursday 5 July 2012

 

Centre Court 1:00 PM Start Time

1. Ladies’ Singles – Semifinals

Angelique Kerber (GER)[8] v. Agnieszka Radwanska (POL)[3]

2. Ladies’ Singles – Semifinals

Serena Williams (USA)[6] v. Victoria Azarenka (BLR)[2]

3. Mixed Doubles – 3rd Round

Colin Fleming (GBR) v. Dominic Inglot (GBR)

Su-Wei Hsieh (TPE) Laura Robson (GBR)

 

No. 1 Court 1:00 PM Start Time

1. Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals

Scott Lipsky (USA) v. Bob Bryan (USA)[2]

Rajeev Ram (USA) Mike Bryan (USA)[2]

2. Ladies’ Doubles – Quarterfinals

Nuria Llagostera Vives (ESP)[9] v. Flavia Pennetta (ITA)

Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[9] Francesca Schiavone (ITA)

3. Mixed Doubles – 3rd Round To Finish 2-6 7-6(0) 2-2

Mikhail Kukushkin (KAZ) v. Paul Hanley (AUS)

Yaroslava Shvedova (KAZ) Alla Kudryavtseva (RUS)

 

No. 2 Court 11:30 AM Start Time

1. Ladies’ Doubles – Quarterfinals

Andrea Hlavackova (CZE)[6] v. Sara Errani (ITA)[2]

Lucie Hradecka (CZE)[6] Roberta Vinci (ITA)[2]

2. Gentlemen’s Invitation Doubles

Jonas Bjorkman (SWE)[2] v. Richard Krajicek (NED)

Todd Woodbridge (AUS)[2] Mark Petchey (GBR)

3. Senior Men’s Invitation Doubles

Jeremy Bates (GBR)[2] v. Andrew Castle (GBR)

Anders Jarryd (SWE)[2] Guy Forget (FRA)

4. Mixed Doubles – Quarterfinals

Rohan Bopanna (IND)[10] v. Mike Bryan (USA)[2]

Jie Zheng (CHN)[10] Lisa Raymond (USA)[2]

5. Ladies’ Invitation Doubles

Lindsay Davenport (USA) v. Helena Sukova (CZE)

Martina Hingis (SUI) Andrea Temesvari (HUN)

 

No. 3 Court 11:30 AM Start Time

1. Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals

Daniele Bracciali (ITA) v. Robert Lindstedt (SWE)[5]

Julian Knowle (AUT) Horia Tecau (ROU)[5]

2. Gentlemen’s Invitation Doubles

Thomas Enqvist (SWE) v. Wayne Ferreira (RSA)

Mark Philippoussis (AUS) Chris Wilkinson (GBR)

3. Mixed Doubles – 3rd Round

Julian Knowle (AUT) v. Daniel Nestor (CAN)[8]

Tamira Paszek (AUT) Julia Goerges (GER)[8]

 

Court 4 11:00 AM Start Time

1. Boys’ Doubles – 1st Round

Kyle Edmund (GBR)[7] v. Evan Hoyt (GBR)

Stefano Napolitano (ITA)[7] Wayne Montgomery (RSA)

2. Boys’ Doubles – 2nd Round

Filip Bergevi (SWE) v. Liam Broady (GBR)[2]

Mikael Torpegaard (DEN) Joshua Ward-Hibbert (GBR)[2]

3. Boys’ Doubles – 2nd Round

Luke Bambridge (GBR) v. MacKenzie McDonald (USA)[8]

Kaichi Uchida (JPN) Spencer Papa (USA)[8]

4. Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Anton Desyatnik (RUS)

Marat Deviatiarov (UKR)

 

Court 6 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – Quarterfinals

Elina Svitolina (UKR)[3] v. Sabina Sharipova (UZB)

2. Boys’ Singles – Quarterfinals

Mitchell Krueger (USA)[8] v. Kimmer Coppejans (BEL)[2]

3. Girls’ Doubles – 1st Round

Indy De Vroome (NED)[5] v. Ellen Allgurin (SWE)

Anett Kontaveit (EST)[5] Rebecca Peterson (SWE)

4. Girls’ Doubles – 2nd Round To Finish 6-4 3-6

Eugenie Bouchard (CAN)[1] v. Viktoriya Lushkova (UKR)

Taylor Townsend (USA)[1] Petra Uberalova (SVK)

5. Girls’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Barbora Krejcikova (CZE)

Ioana Loredana Rosca (ROU)

 

Court 8 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – Quarterfinals

Anett Kontaveit (EST)[11] v. Ana Konjuh (CRO)[16]

2. Girls’ Singles – Quarterfinals

Francoise Abanda (CAN)[14] v. Donna Vekic (CRO)[8]

3. Girls’ Doubles – 1st Round

Erin Routliffe (CAN) v. Alexandra Kiick (USA)

Daria Salnikova (RUS) Carol Zhao (CAN)

4. Girls’ Doubles – 2nd Round To Finish 7-6(4) 2-2

Belinda Bencic (SUI)[7] v. Emily Fanning (NZL)

Ana Konjuh (CRO)[7] Oleksandra Korashvili (UKR)

5. Girls’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Maria Ines Deheza (BOL)[3]

Elizaveta Kulichkova (RUS)[3]

 

Court 10 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Doubles – 2nd Round

Elke Lemmens (BEL) v. Montserrat Gonzalez (PAR)[8]

Elise Mertens (BEL) Chalena Scholl (USA)[8]

2. Boys’ Doubles – 1st Round

Jay Andrijic (AUS) v. Max De Vroome (NED)

Yoshihito Nishioka (JPN) Frederico Ferre Silva (POR)

3. Girls’ Doubles – 2nd Round To Finish 6-4 3-4

Ilka Csoregi (ROU) v. Anna Danilina (KAZ)[6]

Jelena Ostapenko (LAT) Beatriz Haddad Maia (BRA)[6]

4. Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Juan Ignacio Galarza (ARG)[6]

Mateo Nicolas Martinez (ARG)[6]

 

Court 12 11:30 AM Start Time

1. Gentlemen’s Invitation Doubles

Goran Ivanisevic (CRO) v. Greg Rusedski (GBR)

Cedric Pioline (FRA) Fabrice Santoro (FRA)

Not Before:12:30 PM

2. Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals

Ivan Dodig (CRO)[15] v. Jurgen Melzer (AUT)[10]

Marcelo Melo (BRA)[15] Philipp Petzschner (GER)[10]

3. Gentlemen’s Invitation Doubles

Justin Gimelstob (USA) v. Greg Rusedski (GBR)

Todd Martin (USA) Fabrice Santoro (FRA)

4. Senior Men’s Invitation Doubles

Mansour Bahrami (IRI)[1] v. Pat Cash (AUS)

Henri Leconte (FRA)[1] Mark Woodforde (AUS)

 

Court 14 11:00 AM Start Time

1. Boys’ Singles – Quarterfinals

Luke Saville (AUS)[1] v. Nikola Milojevic (SRB)[6]

2. Boys’ Singles – Quarterfinals

Gianluigi Quinzi (ITA)[3] v. Nick Kyrgios (AUS)

3. Boys’ Doubles – 2nd Round

Luke Saville (AUS)[5] v. Bar Tzuf Botzer (ISR)

Jordan Thompson (AUS)[5] Connor Farren (USA)

4. Boys’ Doubles – 2nd Round

Andrew Harris (AUS)[4] v. Gabriel Friedrich (BRA)

Nick Kyrgios (AUS)[4] Daniel Santos (PER)

 

Court 17 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Doubles – 1st Round

Harriet Dart (GBR) v. Olga Doroshina (RUS)

Pippa Horn (GBR) Katerina Siniakova (CZE)

2. Boys’ Doubles – 2nd Round

Matteo Donati (ITA) v. Stefan Kozlov (USA)

Pietro Licciardi (ITA) Thai-Son Kwiatkowski (USA)

3. Girls’ Doubles – 2nd Round

 

T.B.D. v. Daria Gavrilova (RUS)[2]

Elina Svitolina (UKR)[2]

Court 18 11:30 AM Start Time

1. Senior Men’s Invitation Doubles

Patrick McEnroe (USA) v. Peter McNamara (AUS)

Joakim Nystrom (SWE) Paul McNamee (AUS)

Not Before:1:00 PM

2. Gentlemen’s Invitation Doubles

Jacco Eltingh (NED)[1] v. Justin Gimelstob (USA)

Paul Haarhuis (NED)[1] Todd Martin (USA)

3. Senior Men’s Invitation Doubles

Darren Cahill (AUS) v. Kevin Curren (USA)

Brad Gilbert (USA) Johan Kriek (USA)

4. Ladies’ Invitation Doubles

Lucie Ahl (GBR)[1] v. Iva Majoli (CRO)

Samantha Smith (GBR)[1] Natasha Zvereva (BLR)

5. Ladies’ Invitation Doubles

Sabine Appelmans (BEL)[2] v. Tracy Austin (USA)

Barbara Schett (AUT)[2] Kathy Rinaldi (USA)

 

Court 19 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – Quarterfinals

Eugenie Bouchard (CAN)[5] v. Antonia Lottner (GER)

2. Boys’ Singles – Quarterfinals

Enzo Couacaud (FRA) v. Filip Peliwo (CAN)[4]

3. Girls’ Doubles – 1st Round

Varvara Flink (RUS) v. Lana Rush (GBR)

Antonia Lottner (GER) Georgina Sellyn (GBR)

4. Boys’ Doubles – 2nd Round

Filip Peliwo (CAN)[1] v. Temur Ismailov (UZB)

Gianluigi Quinzi (ITA)[1] Markos Kalovelonis (GRE)

5. Girls’ Doubles – 2nd Round

Francoise Abanda (CAN)[4] v. T.B.D.

Sachia Vickery (USA)[4]

 

TBA TBD Start Time

Not Before:4:00 PM

1. Ladies’ Doubles – Quarterfinals

Serena Williams (USA) v. Raquel Kops-Jones (USA)[10]

Venus Williams (USA) Abigail Spears (USA)[10]

 

Not Before:4:00 PM

2. Mixed Doubles – 3rd Round

Leander Paes (IND)[4] v. Max Mirnyi (BLR)

Elena Vesnina (RUS)[4] Victoria Azarenka (BLR)

Not Before:4:00 PM

3. Ladies’ Invitation Doubles

Conchita Martinez (ESP) v. Martina Navratilova (USA)

Nathalie Tauziat (FRA) Jana Novotna (CZE)

Not Before:5:00 PM

4. Mixed Doubles – 3rd Round

Bob Bryan (USA)[1] v. Andy Ram (ISR)[15]

Liezel Huber (USA)[1] Kveta Peschke (CZE)[15]

 

Share

2012 Wimbledon – Day 9 Results

WIMBLEDON
London, England
June 25-July 8, 2012
Grass/Outdoors

Results – Wednesday, July 4, 2012
Ladies’ Doubles – Quarterfinals
(1) Huber/Raymond (USA/USA) d. (5) Makarova/Vesnina (RUS/RUS) 76(4) 63

Suspended due to darkness
(9) Llagostera Vives/Martínez Sánchez (ESP/ESP) are tied with Pennetta/Schiavone (ITA/ITA) 26 76(0) 22

Ladies’ Doubles – Third Round
(2) Errani/Vinci (ITA/ITA) d. Radwanska/Radwanska (POL/POL) w/o (A.Radwanska: upper respiratory illness)
Williams/Williams (USA/USA) d. (13) Mattek-Sands/Mirza (USA/IND) 64 63

Ladies’ Doubles – Second Round
Williams/Williams (USA/USA) d. (4) Kirilenko/Petrova (RUS/RUS) 36 63 97

Gentlemen’s Singles – Quarter-finals
[1] N Djokovic (SRB) d [31] F Mayer (GER) 64 61 64
[3] R Federer (SUI) d [26] M Youzhny (RUS) 61 62 62
[4] A Murray (GBR) d [7] D Ferrer (ESP) 67(5) 76(6) 64 76(4)
[5] J Tsonga (FRA) d [27] P Kohlschreiber (GER) 76(5) 46 76(3) 62

Gentlemen’s Doubles – Quarter-finals
[WC] J Marray (GBR) / F Nielsen (DEN) d J Cerretani (USA) / E Roger-Vasselin (FRA) 76(5) 76(4) 67(3) 26 62

Gentlemen’s Doubles – Third Round
[2] B Bryan (USA) / M Bryan (USA) d A Clement (FRA) / M Llodra (FRA) 76(5) 64 36 46 62
[5] R Lindstedt (SWE) / H Tecau (ROU) d S Darcis (BEL) / O Rochus (BEL) 64 75 76(4)
[10] J Melzer / P Petzschner (GER) d M Elgin (RUS) / D Istomin (UZB) 64 64 57 67(9) 16-14
S Lipsky (USA) / R Ram (USA) d [WC] C Guccione (AUS) / L Hewitt (AUS) 64 36 64 64

Share

Wimbledon Schedule of Play for July 4, 2012

Wimbledon 2012

Schedule for Day 9: Wednesday 4 July 2012

 

Centre Court 1:00 PM Start Time

1. Gentlemen’s Singles – Quarterfinals

Roger Federer (SUI)[3] v. Mikhail Youzhny (RUS)[26]

2. Gentlemen’s Singles – Quarterfinals

David Ferrer (ESP)[7] v. Andy Murray (GBR)[4]

 

No. 1 Court 1:00 PM Start Time

1. Gentlemen’s Singles – Quarterfinals

Novak Djokovic (SRB)[1] v. Florian Mayer (GER)[31]

2. Gentlemen’s Singles – Quarterfinals

Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5] v. Philipp Kohlschreiber (GER)[27]

 

No. 2 Court 11:30 AM Start Time

1. Gentlemen’s Doubles – 3rd Round

Robert Lindstedt (SWE)[5] v. Steve Darcis (BEL)

Horia Tecau (ROU)[5] Olivier Rochus (BEL)

Not Before:1:00 PM To Finish 6-4

2. Ladies’ Doubles – 2nd Round

Maria Kirilenko (RUS)[4] v. Serena Williams (USA)

Nadia Petrova (RUS)[4] Venus Williams (USA)

3. Mixed Doubles – 3rd Round To Finish 6-3 3-6

Kenneth Skupski (GBR) v. Nenad Zimonjic (SRB)[3]

Melanie South (GBR) Katarina Srebotnik (SLO)[3]

4. Ladies’ Doubles – 3rd Round

T.B.D. v. Bethanie Mattek-Sands (USA)[13]

Sania Mirza (IND)[13]

 

No. 3 Court 11:30 AM Start Time

1. Ladies’ Doubles – Quarterfinals

Liezel Huber (USA)[1] v. Ekaterina Makarova (RUS)[5]

Lisa Raymond (USA)[1] Elena Vesnina (RUS)[5]

Not Before:1:00 PM

2. Ladies’ Doubles – 3rd Round

Agnieszka Radwanska (POL) v. Sara Errani (ITA)[2]

Urszula Radwanska (POL) Roberta Vinci (ITA)[2]

3. Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals

Jonathan Marray (GBR) v. James Cerretani (USA)

Frederik Nielsen (DEN) Edouard Roger-Vasselin (FRA)

4. Mixed Doubles – 3rd Round

Daniele Bracciali (ITA)[6] v. Rohan Bopanna (IND)[10]

Roberta Vinci (ITA)[6] Jie Zheng (CHN)[10]

 

Court 4 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – 2nd Round

Elise Mertens (BEL) v. Anett Kontaveit (EST)[11]

2. Boys’ Singles – 2nd Round

Pedja Krstin (SRB) v. Kimmer Coppejans (BEL)[2]

3. Girls’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. T.B.D.

4. Boys’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. T.B.D.

5. Girls’ Doubles – 1st Round

Elke Lemmens (BEL) v. Darya Kasatkina (RUS)

Elise Mertens (BEL) Anastasiya Komardina (RUS)

6. Boys’ Doubles – 1st Round

Jay Andrijic (AUS) v. Max De Vroome (NED)

Yoshihito Nishioka (JPN) Frederico Ferre Silva (POR)

 

Court 5 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – 2nd Round

Taylor Townsend (USA)[1] v. Laura Pigossi (BRA)

2. Girls’ Singles – 2nd Round

Ana Konjuh (CRO)[16] v. Oleksandra Korashvili (UKR)

3. Boys’ Singles – 3rd Round To Finish 7-5 1-1

Pietro Licciardi (ITA) v. Filip Peliwo (CAN)[4]

4. Girls’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. T.B.D.

5. Boys’ Doubles – 1st Round

Alexios Halebian (USA) v. Liam Broady (GBR)[2]

Noah Rubin (USA) Joshua Ward-Hibbert (GBR)[2]

6. Girls’ Doubles – 1st Round

Belinda Bencic (SUI)[7] v. Jasmine Amber Asghar (GBR)

Ana Konjuh (CRO)[7] Eden Silva (GBR)

 

Court 6 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – 2nd Round

Eugenie Bouchard (CAN)[5] v. Barbora Krejcikova (CZE)

2. Girls’ Singles – 2nd Round

Montserrat Gonzalez (PAR) v. Anna Danilina (KAZ)[4]

3. Ladies’ Invitation Doubles To Finish 6-6(7)

Lucie Ahl (GBR)[1] v. Helena Sukova (CZE)

Samantha Smith (GBR)[1] Andrea Temesvari (HUN)

 

Court 7 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – 2nd Round

Sachia Vickery (USA)[7] v. Barbara Haas (AUT)

2. Girls’ Singles – 2nd Round

Zuzanna Maciejewska (POL) v. Elina Svitolina (UKR)[3]

3. Boys’ Doubles – 1st Round To Finish 7-6(5) 2-2

Temur Ismailov (UZB) v. Pol Toledo Bague (ESP)

Markos Kalovelonis (GRE) Elias Ymer (SWE)

4. Girls’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. Alexandra Kiick (USA)[13]

5. Girls’ Doubles – 1st Round

Francoise Abanda (CAN)[4] v. Adrijana Lekaj (CRO)

Sachia Vickery (USA)[4] Storm Sanders (AUS)

6. Girls’ Doubles – 1st Round

Alexandra Kiick (USA) v. Erin Routliffe (CAN)

Carol Zhao (CAN) Daria Salnikova (RUS)

 

1. Girls’ Singles – 2nd Round

Nigina Abduraimova (UZB) v. Katy Dunne (GBR)

2. Boys’ Singles – 2nd Round

Mitchell Krueger (USA)[8] v. Borna Coric (CRO)

3. Boys’ Doubles – 1st Round To Finish 6-3 6-6(1)

Bar Tzuf Botzer (ISR) v. Tommy Bennett (GBR)

Connor Farren (USA) Joshua Sapwell (GBR)

 

Court 9 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – 2nd Round

Ioana Loredana Rosca (ROU) v. Donna Vekic (CRO)[8]

2. Girls’ Singles – 2nd Round

Sabina Sharipova (UZB) v. Marcela Zacarias (MEX)

3. Boys’ Doubles – 1st Round To Finish 2-0

Gabriel Friedrich (BRA) v. Scott Clayton (GBR)

Daniel Santos (PER) Jonny O’Mara (GBR)

4. Girls’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. T.B.D.

5. Girls’ Doubles – 1st Round

Barbora Krejcikova (CZE) v. Zuzanna Maciejewska (POL)

Ioana Loredana Rosca (ROU) Camilla Rosatello (ITA)

6. Girls’ Doubles – 1st Round

Laura Pigossi (BRA) v. Daria Gavrilova (RUS)[2]

Marcela Zacarias (MEX) Elina Svitolina (UKR)[2]

 

Court 10 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – 2nd Round

Antonia Lottner (GER) v. Elizaveta Kulichkova (RUS)[2]

2. Boys’ Singles – 2nd Round

Anton Desyatnik (RUS) v. Stefano Napolitano (ITA)[11]

3. Boys’ Singles – 3rd Round To Finish 6-6(4)

Gianluigi Quinzi (ITA)[3] v. Julien Cagnina (BEL)[13]

4. Boys’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. T.B.D.

5. Boys’ Doubles – 1st Round

Filip Peliwo (CAN)[1] v. Peter Ashley (GBR)

Gianluigi Quinzi (ITA)[1] Clay Crawford (GBR)

6. Boys’ Doubles – 1st Round

Andrew Harris (AUS)[4] v. Borna Coric (CRO)

Nick Kyrgios (AUS)[4] Pedja Krstin (SRB)

 

Court 11 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – 2nd Round

Indy De Vroome (NED)[12] v. Belinda Bencic (SUI)

2. Girls’ Singles – 2nd Round

Ellen Allgurin (SWE) v. Ipek Soylu (TUR)

3. Girls’ Singles – 3rd Round To Finish 4-2

T.B.D. v. T.B.D.

4. Girls’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. T.B.D.

5. Girls’ Doubles – 1st Round

Eugenie Bouchard (CAN)[1] v. Victoria Bosio (ARG)

Taylor Townsend (USA)[1] Maria Constanza Vega (ARG)

6. Boys’ Doubles – 1st Round

Albert Alcaraz Ivorra (ESP) v. Matteo Donati (ITA)

Eduard Esteve Lobato (ESP) Pietro Licciardi (ITA)

 

Court 12 11:30 AM Start Time

1. Gentlemen’s Doubles – 3rd Round

Scott Lipsky (USA) v. Chris Guccione (AUS)

Rajeev Ram (USA) Lleyton Hewitt (AUS)

2. Ladies’ Invitation Doubles To Finish 6-4 2-2

Lindsay Davenport (USA) v. Iva Majoli (CRO)

Martina Hingis (SUI) Natasha Zvereva (BLR)

3. Mixed Doubles – 2nd Round

Leander Paes (IND)[4] v. Ashley Fisher (AUS)

Elena Vesnina (RUS)[4] Mona Barthel (GER)

4. Mixed Doubles – 3rd Round

T.B.D. v. Mike Bryan (USA)[2]

Lisa Raymond (USA)[2]

 

Court 14 11:30 AM Start Time

1. Mixed Doubles – 2nd Round

Mariusz Fyrstenberg (POL)[9] v. Mikhail Kukushkin (KAZ)

Abigail Spears (USA)[9] Yaroslava Shvedova (KAZ)

2. Gentlemen’s Doubles – 3rd Round

Bob Bryan (USA)[2] v. Arnaud Clement (FRA)

Mike Bryan (USA)[2] Michael Llodra (FRA)

3. Ladies’ Invitation Doubles To Finish 7-6(5) 6-4 2-2

Sabine Appelmans (BEL)[2] v. Conchita Martinez (ESP)

Barbara Schett (AUT)[2] Nathalie Tauziat (FRA)

4. Mixed Doubles – 2nd Round

Bob Bryan (USA)[1] v. Johan Brunstrom (SWE)

Liezel Huber (USA)[1] Andreja Klepac (SLO)

 

Court 15 11:00 AM Start Time

1. Boys’ Singles – 2nd Round

Luke Saville (AUS)[1] v. Stefan Vinti (ROU)

2. Boys’ Singles – 2nd Round

Nikola Milojevic (SRB)[6] v. Matteo Donati (ITA)

3. Boys’ Singles – 3rd Round To Finish 7-5

Nick Kyrgios (AUS) v. Kaichi Uchida (JPN)[7]

4. Boys’ Singles – 3rd Round

Thai-Son Kwiatkowski (USA) v. T.B.D.

5. Girls’ Doubles – 1st Round

Mayar Sherif (EGY) v. Viktoriya Lushkova (UKR)

Aldila Sutjiadi (INA) Petra Uberalova (SVK)

6. Boys’ Doubles – 1st Round

Stefan Kozlov (USA) v. Julien Cagnina (BEL)[3]

Thai-Son Kwiatkowski (USA) Mitchell Krueger (USA)[3]

 

Court 16 11:00 AM Start Time

1. Boys’ Singles – 2nd Round

Frederico Ferre Silva (POR)[16] v. Jordan Thompson (AUS)

2. Girls’ Singles – 2nd Round

Kyle S. McPhillips (USA) v. Katerina Siniakova (CZE)[6]

To Finish 1-6 6-6(4)

 

Court 17 11:30 AM Start Time

1. Mixed Doubles – 2nd Round

Bruno Soares (BRA) v. Alexander Peya (AUT)[16]

Jarmila Gajdosova (AUS) Anna-Lena Groenefeld (GER)[16]

2. Girls’ Singles – 2nd Round To Finish 4-6 7-5 1-0

Mayar Sherif (EGY) v. Francoise Abanda (CAN)[14]

3. Boys’ Doubles – 1st Round

Daniel Masur (GER) v. Juan Ignacio Galarza (ARG)[6]

Vaclav Safranek (CZE) Mateo Nicolas Martinez (ARG)[6]

4. Girls’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. T.B.D.

 

Court 18 11:30 AM Start Time

1. Gentlemen’s Doubles – 3rd Round

Jurgen Melzer (AUT)[10] v. Mikhail Elgin (RUS)

Philipp Petzschner (GER)[10] Denis Istomin (UZB)

2. Mixed Doubles – 2nd Round

Colin Fleming (GBR) v. Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[7]

Su-Wei Hsieh (TPE) Andrea Hlavackova (CZE)[7]

3. Mixed Doubles – 2nd Round To Finish 4-3

Mikhail Elgin (RUS) v. Daniel Nestor (CAN)[8]

Galina Voskoboeva (KAZ) Julia Goerges (GER)[8]

4. Ladies’ Doubles – Quarterfinals

Nuria Llagostera Vives (ESP)[9] v. Flavia Pennetta (ITA)

Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[9] Francesca Schiavone (ITA)

 

Court 19 11:00 AM Start Time

1. Boys’ Singles – 2nd Round

Luke Bambridge (GBR) v. Maximilian Marterer (GER)

2. Boys’ Singles – 3rd Round

Liam Broady (GBR)[5] v. Enzo Couacaud (FRA)

3. Girls’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. T.B.D.

4. Boys’ Singles – 3rd Round

T.B.D. v. T.B.D.

5. Girls’ Doubles – 1st Round

Ilka Csoregi (ROU) v. Sarah Beth Askew (GBR)

Jelena Ostapenko (LAT) Katy Dunne (GBR)

6. Boys’ Doubles – 1st Round

Luke Bambridge (GBR) v. Mathias Bourgue (FRA)

Kaichi Uchida (JPN) Laurent Lokoli (FRA)

 

TBA TBD Start Time

Not Before:4:00 PM

1. Gentlemen’s Invitation Doubles

Jacco Eltingh (NED)[1] v. Goran Ivanisevic (CRO)

Paul Haarhuis (NED)[1] Cedric Pioline (FRA)

Not Before:4:00 PM

2. Gentlemen’s Invitation Doubles

Justin Gimelstob (USA) v. Greg Rusedski (GBR)

Todd Martin (USA) Fabrice Santoro (FRA)

Not Before:4:00 PM

3. Gentlemen’s Invitation Doubles

Jonas Bjorkman (SWE)[2] v. Wayne Ferreira (RSA)

Todd Woodbridge (AUS)[2] Chris Wilkinson (GBR)

Not Before:4:00 PM

4. Senior Men’s Invitation Doubles

Pat Cash (AUS) v. Patrick McEnroe (USA)

Mark Woodforde (AUS) Joakim Nystrom (SWE)

Not Before:4:00 PM

5. Senior Men’s Invitation Doubles

Jeremy Bates (GBR)[2] v. Darren Cahill (AUS)

Anders Jarryd (SWE)[2] Brad Gilbert (USA)

Not Before:4:00 PM

6. Senior Men’s Invitation Doubles

Andrew Castle (GBR) v. Kevin Curren (USA)

Guy Forget (FRA) Johan Kriek (USA)

 

TBA TBD Start Time

Not Before:2:00 PM

1. Boys’ Doubles – 1st Round

Luke Saville (AUS)[5] v. Christian Garin (CHI)

Jordan Thompson (AUS)[5] Lucas Gomez (MEX)

Not Before:2:00 PM

2. Girls’ Doubles – 1st Round

Varvara Flink (RUS) v. Lana Rush (GBR)

Antonia Lottner (GER) Georgina Sellyn (GBR)

Not Before:2:00 PM

3. Boys’ Doubles – 1st Round

Herkko Pollanen (FIN) v. Filip Bergevi (SWE)

Stefan Vinti (ROU) Mikael Torpegaard (DEN)

Not Before:2:00 PM

4. Boys’ Doubles – 1st Round

Kevin Kaczynski (GER) v. MacKenzie McDonald (USA)[8]

Maximilian Marterer (GER) Spencer Papa (USA)[8]

Not Before:2:00 PM

5. Girls’ Doubles – 1st Round

Catherine Harrison (USA) v. Maria Ines Deheza (BOL)[3]

Christina Makarova (USA) Elizaveta Kulichkova (RUS)[3]

Not Before:3:00 PM

6. Girls’ Doubles – 1st Round

Jennifer Brady (USA) v. Montserrat Gonzalez (PAR)[8]

Kyle S. McPhillips (USA) Chalena Scholl (USA)[8]

 

TBA TBD Start Time

Not Before:3:00 PM

1. Girls’ Doubles – 1st Round

Emily Fanning (NZL) v. Aliaksandra Sasnovich (BLR)

Oleksandra Korashvili (UKR) Donna Vekic (CRO)

Not Before:3:00 PM

2. Girls’ Doubles – 1st Round

Indy De Vroome (NED)[5] v. Ellen Allgurin (SWE)

Anett Kontaveit (EST)[5] Rebecca Peterson (SWE)

Not Before:3:00 PM

3. Boys’ Doubles – 1st Round

Kyle Edmund (GBR)[7] v. Evan Hoyt (GBR)

Stefano Napolitano (ITA)[7] Wayne Montgomery (RSA)

Not Before:3:00 PM

4. Girls’ Doubles – 1st Round

Barbara Haas (AUT) v. Anna Danilina (KAZ)[6]

Sabina Sharipova (UZB) Beatriz Haddad Maia (BRA)[6]

Not Before:3:00 PM

5. Girls’ Doubles – 1st Round

Harriet Dart (GBR) v. Olga Doroshina (RUS)

Pippa Horn (GBR) Katerina Siniakova (CZE)

Not Before:3:00 PM

6. Boys’ Doubles – 1st Round

Anton Desyatnik (RUS) v. Karim Hossam (EGY)

Marat Deviatiarov (UKR) Hassan Ndayishimiye (BDI)

]

Share