2014/04/18

Fed Cup Results for April 20, 2013

FedCupbanner

(April 20, 2013) The latest results from the Fed Cup by BNP Paribas World Group semifinals, World Group play-offs and World Group II play-offs taking place on 20-21 April.

 

The Europe/Africa Zone Group II event finished in Ulcinj, Montenegro on Saturday, with Latvia and Tunisia winning promotion to 2014 Europe/Africa Zone Group I, and Estonia and Greece suffering relegation to 2014 Europe/Africa Zone Group III.

 

The winner of the Italy v Czech Republic semifinal will host the final on 2-3 November. The four winners of the World Group play-offs will qualify for the 2014 World Group, while the four losers will contest the 2014 World Group II. The four winners of the World Group II play-offs will qualify for 2014 World Group II, while the four losers will contest their respective Zone Group I event in 2014.

 

The Draw for the 2014 Fed Cup by BNP Paribas will be held during the 2013 ITF AGM in Paris on Wednesday 10 July.

 

WORLD GROUP SEMIFINALS

 

ITALY leads CZECH REPUBLIC 2-0

Venue: Circolo del Tennis Palermo, Palermo, ITA (clay – outdoors)

 

Sara Errani (ITA) d. Lucie Safarova (CZE) 64 62

Roberta Vinci (ITA) d. Petra Kvitova (CZE) 64 61

Sara Errani (ITA) v Petra Kvitova (CZE)

Roberta Vinci (ITA) v Lucie Safarova (CZE)

Flavia Pennetta/Francesca Schiavone (ITA) v Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka (CZE)

 

SLOVAK REPUBLIC leads RUSSIA 2-0

Venue: Sports Center Krylatskoye, Moscow, RUS (clay – indoors)

 

Dominika Cibulkova (SVK) d. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 57 61 64
Daniela Hantuchova (SVK) d. Maria Kirilenko (RUS) 62 64
Maria Kirilenko (RUS v Dominika Cibulkova (SVK)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v Daniela Hantuchova (SVK)
Ekaterina Makarova/ Elena Vesnina (RUS) v Jana Cepelova/ Magdalena Rybarikova (SVK)

 

WORLD GROUP PLAY-OFFS

 

GERMANY level with SERBIA 1-1

Venue: Porsche-Arena, Stuttgart, GER (clay – indoors)

 

Ana Ivanovic (SRB) d. Mona Barthel (GER) 76(5) 26 62
Angelique Kerber (GER) d. Bojana Jovanovski (SRB) 75 62
Angelique Kerber (GER) v Ana Ivanovic (SRB)
Mona Barthel (GER) v Bojana Jovanovski (SRB)

Anna-Lena Groenefeld/Sabine Lisicki (GER) v Vesna Dolonc/Aleksandra Krunic (SRB)

 

SWITZERLAND v AUSTRALIA no play due to rain (tie to resume at 07:30 GMT on Sunday)

Venue: Tennis Club Chiasso, Chiasso-Seseglio, SUI (clay – outdoors)

 

Stefanie Voegele (SUI) v Samantha Stosur (AUS)
Romina Oprandi (SUI) v Jarmila Gajdosova (AUS)

Romina Oprandi (SUI) v Samantha Stosur (AUS)

Stefanie Voegele (SUI) v Jarmila Gajdosova (AUS)

Timea Bacsinszky/Amra Sadikovic (SUI) v Ashleigh Barty/Casey Dellacqua (AUS)

SPAIN leads JAPAN 2-0

Venue: Real Club de Polo, Barcelona, ESP (clay – outdoors)

 

Carla Suarez Navarro (ESP) d. Misaki Doi (JPN) 63 64
Silvia Soler-Espinosa (ESP) d. Ayumi Morita (JPN) 62 63

Carla Suarez Navarro (ESP) v Ayumi Morita (JPN)

Silvia Soler-Espinosa (ESP) v Misaki Doi (JPN)

Lourdes Dominguez Lino/Anabel Medina Garrigues (ESP) v Shuko Aoyama/Ayumi Morita (JPN)

 

USA level with SWEDEN 1-1

Venue: Delray Beach Tennis Center, Delray Beach, USA (hard – outdoors)

 

Sofia Arvidsson (SWE) d. Sloane Stephens (USA) 64 46 61

Serena Williams (USA) d. Johanna Larsson (SWE) 62 62

Serena Williams (USA) v Sofia Arvidsson (SWE)

Sloane Stephens (USA) v Johanna Larsson (SWE)
Varvara Lepchenko/Venus Williams (USA) v Sofia Arvidsson/Johanna Larsson (SWE)

 

WORLD GROUP II PLAY-OFFS

 

BELGIUM level with POLAND 1-1

Venue: Tennisclub Koksijde, Koksijde, BEL (hard – indoors)

Agnieszka Radwanska (POL) d. Alison van Uytvanck (BEL) 62 64

Kirsten Flipkens (BEL) d. Urszula Radwanska (POL) 64 63

Kirsten Flipkens (BEL) v Agnieszka Radwanska (POL)

Alison van Uytvanck (BEL) v Urszula Radwanska (POL)

Ysaline Bonaventure/An-Sophie Mestach (BEL) v Alicja Rosolska/ Katarzyna Piter (POL)

 

FRANCE level with KAZAKHSTAN 1-1

Venue: Palais des Sports de Besancon, Besancon, FRA (hard – indoors)

 

Marion Bartoli (FRA) d. Galina Voskoboeva (KAZ) 60 63

Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Alize Cornet (FRA) 26 63 62
Marion Bartoli (FRA) v Yaroslava Shvedova (KAZ)

Alize Cornet (FRA) v Galina Voskoboeva (KAZ)

Alize Cornet/Kristina Mladenovic (FRA) v Yaroslava Shvedova/Galina Voskoboeva (KAZ)

 

ARGENTINA level with GREAT BRITAIN 1-1

Venue: Parque Roca, Buenos Aires, ARG (clay – outdoors)

 

Paula Ormaechea (ARG) d. Johanna Konta (GBR) 63 62
Laura Robson (GBR) d. Florencia Molinero (ARG) 61 61

Paula Ormaechea (ARG) v Laura Robson (GBR)

Florencia Molinero (ARG) v Johanna Konta (GBR)

Mailen Auroux/Maria Irigoyen (ARG) v Anne Keothavong/Laura Robson (GBR)

 

UKRAINE level with CANADA 1-1

Venue: Sport Club Meridian, Kiev, UKR (clay – indoors)

 

Elina Svitolina (UKR) d. Eugenie Bouchard (CAN) 67(8) 63 62
Sharon Fichman (CAN) d. Lesia Tsurenko (UKR) 76(5) 26 63
Lesia Tsurenko (UKR v Eugenie Bouchard (CAN)

Elina Svitolina (UKR) v Sharon Fichman (CAN)

Yuliya Beygelzimer/Kateryna Kozlova (UKR) v Gabriela Dabrowski/ Sharon Fichman (CAN)

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II, ULCINJ, MONTENEGRO, 17-20 APRIL

 

Promoted: Latvia and Tunisia

Relegated: Estonia and Greece

Share

Draws Announced for Fed Cup Play-Offs

FedCupLogo

(February 13, 2013) The ITF has announced the draws for the 2013 Fed Cup by BNP Paribas World Group and World Group II play-offs on 20-21 April:

 

WORLD GROUP PLAY-OFFS

 

Germany (c) (*) v Serbia (s)

Australia (s) (c) v Switzerland

Spain (c) (*) v Japan (s)

USA (s) (c) (*) v Sweden

 

WORLD GROUP II PLAY-OFFS

 

Belgium (s) (c) v Poland

France (s) (c) (*) v Kazakhstan

Argentina (c) (*) v Great Britain (s)

Ukraine (s) (c) (*) v Canada

 

(s) = seed

(c) = choice of ground

(*) = choice of ground decided by lot

 

 

The 2013 World Group and World Group II play-offs will take place alongside the World Group semifinals on 20-21 April. In the semifinals, Italy will be at home to Czech Republic, and Russia will be at home to Slovak Republic.

Share

Seeds Announced for Fed Cup World Group and World Group II Play-off Draw

itf 50

(February 11, 2013) The ITF has announced the seeds for the Draw for the 2013 Fed Cup World Group and World Group II play-offs. The Draw will take place on Wednesday 13 February at the ITF offices in London at 10:00 GMT.

 

The seeds are based on the new ITF Fed Cup Nations Ranking of 11 February: www.fedcup.com/en/rankings

 

The four seeded nations in the World Group play-offs are:

 

Serbia (1)

USA (2)

Australia (3)

Japan (4)

 

Each of the seeds will be drawn against one of the following unseeded nations:

 

Germany

Spain

Sweden

Switzerland

 

The four seeded nations in the World Group II play-offs are:

 

Belgium (1)

Ukraine (2)

France (3)

Great Britain (4)

 

Each of the seeds will be drawn against one of the following unseeded nations:

 

Argentina

Canada

Kazakhstan

Poland

 

 

 

The 2013 World Group and World Group II play-offs will take place alongside the World Group semifinals on 20-21 April. In the semifinals, Russia will be at home to Slovak Republic, and Italy will be at home to Czech Republic.

Share